Problem z "N"-ką po podłączeniu HDMI.

jaxa

New member
Tak czytam ten wątek w obie strony i zamiast rozjaśnienia sytuacji, to mam jej zaciemnienie. Mam tv lcd Samsung LE 32S71B ze złaczem HDMI i chciałbym po zakupie dekodera "n" podłączyć go właśnie do tego złącza. Chciałbym uzyskać krótką i jasną odpowiedź - czy po podłączeniu dekodera do tv poprzez kabel HDMI będę mógł spokojnie oglądać telewizję bez żadnych jaj z dźwiękiem itp, o których tutaj czytam przy złączu DVI?
 

pabl0

New member
jaxa napisał:
Tak czytam ten wątek w obie strony i zamiast rozjaśnienia sytuacji, to mam jej zaciemnienie. Mam tv lcd Samsung LE 32S71B ze złaczem HDMI i chciałbym po zakupie dekodera "n" podłączyć go właśnie do tego złącza. Chciałbym uzyskać krótką i jasną odpowiedź - czy po podłączeniu dekodera do tv poprzez kabel HDMI będę mógł spokojnie oglądać telewizję bez żadnych jaj z dźwiękiem itp, o których tutaj czytam przy złączu DVI?

Mam Samsunga LE 32R51B i podłączonego boxa przez HDMI i faktycznie nbox nie obsługuje wtedy regulacji głośności. Czyli musze używać w tym celu pilota amplitunera lub telewizora w zależności od tego, czego akurat używam.
 

adamo_

New member
Bez reklam
pabl0 napisał:
Mam Samsunga LE 32R51B i podłączonego boxa przez HDMI i faktycznie nbox nie obsługuje wtedy regulacji głośności. Czyli musze używać w tym celu pilota amplitunera lub telewizora w zależności od tego, czego akurat używam.


Czyli jak by nia patrzeć jedna wielka kicha
 

gonzolak

New member
witam!

a ja mam calkiem nietypowy problem:)
posiadam telewizor sony bravia 3lcd 50" (e50-a11e). podlaczylem n-ke przez hdmi-hdmi i zonk nie mam zadnego obrazu nawet przez chwile (oczywiscie zmienilem rozdzielczosc na 720 na n-ce). Przez component ruszylo. Obraz nawet nie najgorszy ale mam wrazenie jakby byl meczacy dla oczu , cos ala tv 50hz:). Sporobowalem jeszcze raz ten kabel hdmi tylko na odwrot i ... DZIALA:) moja radosc nie trwala dlugo poniewaz po jakiejs minucie obraz zaczna szarpac , przerywac , w niektorych miejscach dziwne artyfakty sie pojawaiaja. Jezeli wylacze odbiornik i wlacze jeszcze raz to znowu dobrze zdzizla przez ta minute dwie i od nowa zaczyna sie to co opisalem powzyej. Nieraz znowu dziala dobrzez przz dluzsza chwile i od nowa cyrk. Jest to losowe. Wogole dlatczego tylko po jedenj stronie dziala? przeciez kabel z dwoch stron ma identyczne wtyczki? Po drugie nie mam dzwieku przez hdmi.
Ktos ma jakis pomysl? dodam ze sprawdzanie na innym kablu to troche kosztowny test:)

pozdrawiam
 

scorpio55

New member
smith napisał:
Scorpio a jaki kabel masz... z przejściówką czy bez? Od strony DVI wtyczka pełna(dual link) czy niepełna(single link)?

Już mogę ci odpowiedzieć - od strony DVI single - niepełna, ale zakupiłem dziś pełną dual i też chodzi i różnicy nie zauważyłem.
Jedną rzecz jeszcze odkryłem, że po podłączeniu na przelotkę przez kena tunerek "n" -ki nie potrafił zmienić polaryzacji - musiałem włączać kena i na nim ustawiać polaryzację. Podłączony samodzielnie zmienia ok.
 

Piotrek_PP

New member
>gonzolak
A nie masz możliwości pożyczenia kabla za kaucją? I czy sprawdzałeś ponownie kabel podłączając go przy wyłączonych urządzeniach w konfiguracji jaka początkowo nie działała. Taki przypadek jest możliwy kiedy przwód ma asymetrycznie przyczepiony ekran a jedno z urządzeń ma skopane uziemienie/zerowanie. A jest to b.mało prawdopodobne.
 
Ostatnia edycja:

geowik

New member
jaxa napisał:
Tak czytam ten wątek w obie strony i zamiast rozjaśnienia sytuacji, to mam jej zaciemnienie. Mam tv lcd Samsung LE 32S71B ze złaczem HDMI i chciałbym po zakupie dekodera "n" podłączyć go właśnie do tego złącza. Chciałbym uzyskać krótką i jasną odpowiedź - czy po podłączeniu dekodera do tv poprzez kabel HDMI będę mógł spokojnie oglądać telewizję bez żadnych jaj z dźwiękiem itp, o których tutaj czytam przy złączu DVI?

Witam. Też mam ten TV i poza tym, że nie można ściszać i podgłaszać z nboxa wszytsko jest jak najbardziej ok. Dla mnie to akurat bez znaczenia bo podgłaszam i ściszam na amplitunerze. Ale faktem jest, że nie można ściszać ani podgłaszać z pilota nboxa przy podłączeniu przez HDMI. Poza tym TV radzi sobie bardzo dobrze obraz z DiscoveryHD wygląda rewelacyjnie.
 

jaxa

New member
geowik napisał:
Witam. Też mam ten TV i poza tym, że nie można ściszać i podgłaszać z nboxa wszytsko jest jak najbardziej ok. Dla mnie to akurat bez znaczenia bo podgłaszam i ściszam na amplitunerze. Ale faktem jest, że nie można ściszać ani podgłaszać z pilota nboxa przy podłączeniu przez HDMI. Poza tym TV radzi sobie bardzo dobrze obraz z DiscoveryHD wygląda rewelacyjnie.

Dzięki geowik. Brak regulacji głosu pilotem od nboxa to mały problem, jest przecież pilot od tv.
Powiedz mi jeszcze jedno - po włączeniu odtwarzacza dvd podłączonego do złącza SCART 1 (RGB) telewizora automatycznie zmienia się obraz na sygnał z odtwarzacza. A jak jest z n-ką podłączoną przez HDMI? Przełącza obraz automatycznie, czy trzeba z pilota wybrać źródło sygnału?

PS. Czy DiscoveryHD to to samo co zwykłe Discovery, tylko w HD, czy jest to inny program?
 
Ostatnia edycja:

Mazoku

New member
Czyli jak by nia patrzeć jedna wielka kicha
Jest dobry powód, dla którego regulacja głośności jest zablokowana przy połączeniu cyfrowym.

Otóż przy przesyłaniu dźwięku w Dolby Digital (obojętnie 2.0 czy 5.1) jakakolwiek ingerencja w dźwięk jest niemożliwa, bo sygnał jest zakodowany. To wydaje się proste i oczywiste. Żeby przeprowadzić regulację głośności trzeba sygnał najpierw zdekodować do zwykłego PCM.

Jak działa zapis PCM (Pulse Code Modulation)? Banalnie prosto. Fala dźwiękowa jest dzielona na bardzo małe kawałeczki (samplowana) określoną ilość razy na sekundę (częstotliwość), a następnie wartość każdego kawałeczka jest mierzona i zapisywana jako liczba całkowita z określonego zakresu (rozdzielczość).

Częstotliwość i rozdzielczość to dwa podstawowe parametry, za pomocą których opisuje się dźwięk cyfrowy. Na przykład dźwięk na płycie CD zapisywany jest z częstotliwością 44.1 kHz i rozdzielczością 16 bitów. Dźwięk w Dolby Digital po zdekodowaniu ma na ogół nieco lepsze parametry: częstotliwość 48 kHz, rozdzielczość 16 bitów. Oznacza to że 48 tysięcy razy na sekundę aktualna wartość fali dźwiękowej jest zapisana jako liczba z zakresu od 0 do 65535 (2^16=65536 możliwości).

Teraz wyobraźmy sobie, że chcemy cyfrowy dźwięk 48 kHz / 16 bit ściszyć. Jak to robimy? Ograniczamy amplitudę, czyli zmniejszamy najwyższą możliwą wartość, zwiększamy najniższą i odpowiednio przesuwamy wszystkie pomiędzy nimi. Oczywiście mamy fajny program, który robi to błyskawicznie. Ale na jego wyjściu dźwięk musi dalej mieć parametry 48 kHz / 16 bit. Co się zatem dzieje? Powiedzmy, że ściszamy dźwięk (zmniejszamy amplitudę) o 20%. Teraz najwyższa możliwą wartością fali dźwiękowej jest 58982, najniższą 6553. Liczba możliwości spadła nam z 65536 do 52429. Nasz program działa na liczbach stałych, musi więc zaokrąglać wyniki swoich działań. Tym samym spada rozdzielczość sygnału i pojawiają się zniekształcenia.

Jak sobie z tym radzą cyfrowe amplitunery? Otóż ich wyspecjalizowane procesory DSP przed rozpoczęciem przetwarzania dźwięku upscalują go do np. 96 kHz / 24 bit. W takim przypadku liczba możliwych wartości fali dźwiękowej wzrasta z 65536 do 16777216. Tym samym ich algorytmy mają większe "pole manewru" i takie operacje jak zmiana głośności nie degradują specjalnie jakości.

W nboxie funkcje układu DSP pełni uniwersalny procesor Sti, który poza przetwarzaniem dźwięku ma także mnóstwo innych rzeczy na głowie. Nie ma więc zapewne mocy obliczeniowej, aby przetwarzać dźwięk w tak wysokiej rozdzielczości. Dlatego inżynierowie ADB uznali, że lepiej pozostawić manipulowanie dźwiękiem "zawodowym" układom w amplitunerach.
 

dnc

Moderator
VIP
Tu się z Tobą zgadzam Mazoku. Obróbka dźwięku ma sens tylko przy specjalistycznych procesorach DSP. Tuner ADB takowego nie posiada bo nie musi. Twórcy N naprawdopodobniej wyszli z założenia, że aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa dżwięku Dolby Digital trzeba podłączyć boxa do zewnętrznego systemu audio. Bardzo łatwo to zauważyć przy systemach komputerowych. Jeśli ktoś ma podpięty PC do zewnętrznego systemu audio przez łącze SPDiF to możliwa jest regulacja głośności tylko przy wysyłaniu dźwięku PCM. Jeśli natomiast wysyłany jest sygnał DD czy DTS regulacja jest niemożliwa (kodek AC3Filter). W każdym bądź razie tak jest u mnie. Sygnał audio jest wysyłany i przetwarzany przez DSP amplitunera taki jakim jest. To samo dotyczy systemu Nboxa. Dźwięk po HDMI jest wysyłany w taki sam sposób jak po SPDiF. Dlatego nie ma możliwosci regulacji głośności. Zastanawiam się jednak czy inne kanały, które wysyłają dźwięk w MPEG i po HDMI leci sygnał PCM, czy wtedy można regulować dźwięk z N-boxa?
 

tadeusz194

New member
mystic napisał:
Twój sony-hdmi nie obsługuje kodowania hdcp dlatego jest ok, to zwykły odtwarzacz DVD z wyjściem cyfrowym w formacie hdmi i upscalingiem zapewne ;).
Gdybyś miał playera HD z hdmi, np jakiegoś bluraya albi HD-DVD, wówczas złącze hdmi musiało by odsługiwać hdcp i zapewne by działało też. Problem n-ki to poprawna implememtacja specyfikacji kodowania hdcp do nboxów ADB.

A tak przy okazji jakiego konwertera używasz? Tłumienie o współczynniku 0,1 dB no, no. Nigdzie takiego nie mogłem znaleść.

Witam
Dziękuję za informacje dotyczące odtwarzacza DVD.
Mój problem chwilowo rozwiązałem w inny sposób - nboxa
podłączyłem kablem komponent oraz dźwięk L + R. Obraz
jest bardzo ładny (w rozdzielczości 1080).
Do HDMI wrócę po usunięciu tego problemu przez operatora.
Jeżeli chodzi o mój konwerter, to musiałem go kupić, ponieważ odbieram Cyfrę+.
Był to jedyny modej Twina dostępny w sklepie. Na opakowaniu podane są dane:
SAT Twin KU-Band LNFB, SAT-2006 Special Edition.
Poniżej podane są typowe dane częstotliwości wejściowych i wyjściowych,
L.O. FREQ. 9.75 GHz / 10.6 GHz
NOISE FIG. 0,1 dB. Cena konwertera 89,00 zł.
Konwerter odbiera normalnie, nie widzę różnic pomiędzy nim a zdemontowanym SHARPEM 0,3 dB.
Można ten model oglądnąć w internecie, wystarczy wpisać do wyszukiwarki “konwerter satelitarny 0,1 dB”
Pozdrawiam
Tadeusz
 

jerry32

New member
Prośba o pomoc. Moja plazma obsługuje component przez wejście dvi ,czy ktoś widział kabel dvi - component ,szukałem w media i na aliegro i nic. Jestem napalony na n-kę ale nie wiem czy to kupować bo z hd w moim wypadku nici ( z hdmi-dvi są podobno problemy a kabla dvi - component nie mogę kupić ).
 

ENDRYU

New member
Witam mam pytanko czy nboxa da sie podpiąć do monitora LG 1720P ma on wejście DVI oczywiście kabelkiem HD-DVI ale nie jestem pewien czy to jest możliwe ze bym na tym monitorku mógł odebrac n-ke czy bede na nim odbierał prawidłowo obraz dziekuje za wszystkie podpowiedzi
 

romanj

New member
LG 42PX4RV z dekoderem 'n'-ki a HDMI

Mam pytanie czy uzyskam widoczną poprawę obrazu po zmianie połączenia z komponent na HDMI przy mojej konfiguracji? TV obsługuje 720p ale jego rozdzielczość fizyczna to 480x852.
 

conradus8491

New member
Proszę fachowców o info.

W lutym tego roku kupiłem Sony Bravia KLV s 3210E i podłączyłem go z dkoderem cyfry i dvd philipsa i cieszyłem się jak dziecko z jakości obrazu i dżwięku mimo,że mam już trochę życia za sobą.Trchę zmieniłem zdanie gdy porównałem jakść w innch kanałach.Teraz chę nabyć od 01.2007 "n" z twardym dyskim i denona 2930 dvd.Czytając kolegów opinie
mam wątpliwosci czy mój sony ma to wszystko co mieć powinien żebym oglądał prawdziwe HD z platformy "n"proszę o odpowiedż.
 
Do góry