Probemy "wahania jasności" (Fluctuating Brightness *FB*) w Panasonicach 2011

Lucas McFly

New member
Witam

Od września jestem posiadaczem 46G30 i na oprogramowaniu 1.313 oraz 1.317 też zauważyłem zmianę jasności obrazu. Dzieje się to szczególnie jak wcześniejsza scena jest jasna a następna ciemna (lub odwrotnie). Można to zauważyć tez oglądając dwa zdjęcia (jedno np na dworze gdzie jest dużo światła a drugie we wnętrzu gdzie jest go mniej) i przełączać je na przemian. Teraz mam wersję 1.318 i nie miałem okazji oglądać TV czy efekt został usunięty.

Nie chodzi mi migotanie obrazu. Tylko o to że na ciemnym obrazie, obraz lekko się lekko rozjaśnia a na jasnym obrazie, obraz sie lekko przyciemnia.


Pozdrawiam
 

cureman

Active member
Bez reklam
Witam

Od września jestem posiadaczem 46G30 i na oprogramowaniu 1.313 oraz 1.317 też zauważyłem zmianę jasności obrazu. Dzieje się to szczególnie jak wcześniejsza scena jest jasna a następna ciemna (lub odwrotnie). Można to zauważyć tez oglądając dwa zdjęcia (jedno np na dworze gdzie jest dużo światła a drugie we wnętrzu gdzie jest go mniej) i przełączać je na przemian. Teraz mam wersję 1.318 i nie miałem okazji oglądać TV czy efekt został usunięty.

Nie chodzi mi migotanie obrazu. Tylko o to że na ciemnym obrazie, obraz lekko się lekko rozjaśnia a na jasnym obrazie, obraz sie lekko przyciemnia.


Pozdrawiam

Wlasnie tak to wyglada.
 

Dig Dug

New member
Czy nie może być spokoju z tymi plazmami Panasonica ??

Jak nie buczenie w G30, to rozjaśnianie/ściemnianie. Pomału załamuje się i słabnie we mnie szacunek dla plazm. :(
 

skipl

New member
Z LEDami nie jest lepiej ... kazda technologia niestety ma swoje ciemne strony ... najwiekszy problem jest kwestia kompromisu miedzy swoimi wymaganiami a wadami telewizorow w stosunku do ceny ...

Jak bardzo dokuczliwe jest to zjawisko ? Jakie sceny to wywoluja ?
 

numion

New member
miganie i blaknięcie :(

Przez przypadek dziś znalazłem ten wątek i okazało się, że jednak nie jestem ślepy :p

Kiedyś podczas przeglądania nagranych programów tv gdy się wyświetla w lewym górnym rogu podgląd zauważyłem że cały ekran czasem nienaturalnie mignie. Podczas oglądania jakiegoś filmu też zdawało mi się, że coś mignęło a nie powinno. Niestety mogą tylko potwierdzić, że efekt "migania" występuje w p50vt20ea z oprogramowaniem 2.609. Na szczęście występuje to baaardzo rzadko i da się z tym żyć.

Martwi mnie natomiast inna rzecz. Ostatnio zaprosiłem osobę która przymierza się do zakupu tv aby zaprezentować możliwości p50vt20ea. Po odtwarzaniu wielu materiałów z różnych źródeł osoba ta stwierdziła, że obraz jest ok ale jakiś taki za lekką mgiełką i TV w sklepach wyglądają lepiej. Zwaliłem to na kiepskie źródło :p i na kilka browarów ;) ale faktycznie obraz jakby kiedyś lepszy był.

Wyczytałem w tym wątku, że z czasem spada jakość obrazu w tv i blaknie czerń. Sprawdziłem w menu serwisowym i jest 950h. Wszystko się niestety zgadza. Jakość obrazu jest zauważalnie gorsza po takim "przebiegu" :(

Czyli +2 wady do wszyskich innych o których wiedziałem wcześniej :( Nie ma jednak technologii doskonałej i znajomy i tak kupi p50vt20 bo mimo wszystko ten TV ma najlepszy stosunek ceny do jakości (przynajmniej do tych 1000h :p)
 

gebolek

Banned
W nowej serii 50VT30 - tego problemu nie ma.



To dziwne, ponieważ cały ten wątek dotyczy właśnie serii 30.( modele 2011 ).
Jak widać pomimo tego, że nikt nie poruszał tego tematu w modelach z 2010 roku to siła sugestii działa i niektórzy zaczynają to zauważać. Mój 50VT20e ma już ponad 1500h i nie ma tego problemu albo go nie dostrzegam. Zdarza mi się czasem pojechać z pracy na szkolenie i tam trenerzy ( fachowcy od przekonywania ludzi do tego żeby robili to na co nie do końca mają ochotę ) często w ramach ciekawostki proszą aby pod żadnym pozorem nie myśleć w tej chwili o słoniku z trąbą podniesioną do góry. Jeszcze nigdy mi się nie udało nie pomyśleć :). Chyba coś w tym jest.
To taka analogia do tego, że czasem ludzie dostrzegają coś czego nie ma.
 

numion

New member
To dziwne, ponieważ cały ten wątek dotyczy właśnie serii 30.( modele 2011 ).
Jak widać pomimo tego, że nikt nie poruszał tego tematu w modelach z 2010 roku to siła sugestii działa i niektórzy zaczynają to zauważać. Mój 50VT20e ma już ponad 1500h i nie ma tego problemu albo go nie dostrzegam. Zdarza mi się czasem pojechać z pracy na szkolenie i tam trenerzy ( fachowcy od przekonywania ludzi do tego żeby robili to na co nie do końca mają ochotę ) często w ramach ciekawostki proszą aby pod żadnym pozorem nie myśleć w tej chwili o słoniku z trąbą podniesioną do góry. Jeszcze nigdy mi się nie udało nie pomyśleć :). Chyba coś w tym jest.
To taka analogia do tego, że czasem ludzie dostrzegają coś czego nie ma.
Sztuczki NLP i temu podobne znam :p i zdaję sobie z tego sprawę, że to może być sugestia ale pytanie o "mgiełkę" u mnie padło ZANIM trafiłem na ten wątek i powiedziała to osoba która widziała obraz tego modelu tv może 3 razy w życiu i nie powinna być spaczona.

Niestety problem jest bardzo "subtelny" i żeby jednoznacznie stwierdzić czarno na białym, że obraz blaknie to by trzeba postawić koło siebie nowy TV i z "przebiegiem" i w tych samych warunkach wyświetlić dokładnie ten sam obraz. Może jak znajomy kupi to zrobimy takie porównanie bo na 99% jestem przekonany, że coś się zmienia w obrazie z czasem i raczej nie jest to sugestia.
 

Aria Rain

New member
Sztuczki NLP i temu podobne znam :p i zdaję sobie z tego sprawę, że to może być sugestia ale pytanie o "mgiełkę" u mnie padło ZANIM trafiłem na ten wątek i powiedziała to osoba która widziała obraz tego modelu tv może 3 razy w życiu i nie powinna być spaczona.

Niestety problem jest bardzo "subtelny" i żeby jednoznacznie stwierdzić czarno na białym, że obraz blaknie to by trzeba postawić koło siebie nowy TV i z "przebiegiem" i w tych samych warunkach wyświetlić dokładnie ten sam obraz. Może jak znajomy kupi to zrobimy takie porównanie bo na 99% jestem przekonany, że coś się zmienia w obrazie z czasem i raczej nie jest to sugestia.

Chwileczkę, czy ja dobrze rozumiem sugestię?
950h? Czyli jeśli telewizor chodzi 12h dziennie, to po 79 dniach użytkowania spada w sposób _zauważalny_ jakość obrazu? I dalej się "pogarsza", czy się stabilizuje? ;)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To bardzo długa historia.
Musisz zacząć od lektury jeśli chcesz mieć pełną wiedzę.
Ale dla mnie na dziś problemu nie ma.
Starych modeli nie produkuje się już dobrych kilka miesięcy.
Praktycznie nie ma ich w sklepach - my np. nie mamy ich już ponad pół roku.

Nowe są extra i tego bym się trzymał.
 

don111

Banned
Chwileczkę, czy ja dobrze rozumiem sugestię?
950h? Czyli jeśli telewizor chodzi 12h dziennie, to po 79 dniach użytkowania spada w sposób _zauważalny_ jakość obrazu? I dalej się "pogarsza", czy się stabilizuje? ;)
Panasonic twierdził że niby napięcie ciut się zwiększało po ok 1000h żeby skorygować zużycie luminoforu
były opisywane pojedyncze przypadki, że niby ktoś zauważał wzrost jasności czerni, ale u większości osób tv chodzi 5 czy 10 tys. h i jakość jest bez najmniejszych widocznych zmian

sam miałem 3 lata plazmę Panasonica, teraz stoi u rodziców, obraz identyczny jak na początku, czerń, kolory i plastyczność obrazu wzorcowa
twierdzenie, że zmiana obrazu po krótkim okresie użytkowania to niby norma w starszych modelach, jest moim zdaniem śmieszne... jeszcze śmieszniejsze, że ktoś w takie bajki wierzy
 

gebolek

Banned
Panowie, trzeba rozróżnić dwa podstawowe zagadnienia. Czym innym jest jednorazowy skok jasności (spowodowany zwiększeniem napięcia- 1000h) jaki miał miejsce w modelach z 2009 roku ( seria 10 ), którego skutkiem było pogorszenie czerni, a czym innym jest falowanie jasności jakie widać na filmiku, skutkiem czego było założenie danego wątku ( seria 30 ).
Nie posiadam tegorocznego modelu ale w moim 50VT20 tematu pływania jasności nie zaobserwowałem.
 

piwalek

New member
Witam

50V20 po ostatniej ( i jedynej od zakupu w styczniu ) aktualizacji oprogramowania efekt faktycznie znacznie zmalał ale nie znikł ( moim zdaniem zmiany jasności są jakby subtelniejsze ).
Utrata czerni no cóż człowiek się przyzwyczaja do wszystkiego ale pomiar kolorymetrem pewnie cos by wykazał . Poza tym jeszcze ponad rok gwarancji :) .

Pozdrawiam
 
D

Deleted member 121090

Guest
Mam 55VT30 już prawie pół roku. Jeszcze nie udało mi się zauważyć wahania jasności.
 

hiena

New member
Panowie,

Małe pytanie,
Wspominacie o telewizorach z serii sprzed kilku miesięcy, sprzed roku itd.
W jaki sposób odróżnić z jakiej serii pochodzi dany model?
i od jakiej serii problem nie powinien występować/być mniej widocznym?

Jeżeli faktycznie starsze serie maja problem to chciałbym móc skontrolować co przywiozą mi ze sklepu.
 
Do góry