Pro Evolution Soccer 2009 - demo

Bambolo82

Banned
Hej! Kończę ściągać demko kultowej piłki nożnej - Pro Evolution Soccer 2009 z polskiego PS Store, które opublikowano dla PS3 w dzisiejszy czwartek.

Nie mogę się doczekać, aż położę łapy na padzie i usłyszę gwizdek sędziego...choć to tylko demko.

Jeśli zagraliście już w demo PES 2009, wpisujcie swoje swoje wrażenia (Gameplay; Poziom trudności nowej edycji; Sterowanie; Jakość animacji piłkarzy; Grafika; Jakość komentarza; wierność symulacji meczu piłki nożnej; ogólna frajda gry; nowinki w tej deycji; PES 09 vs. FIFA 09; inne Wasze spostrzeżenia).

:)
 

bandzlor

New member
no ciekawie sie zapowiada, dzwieki duzo lepsze niz w poprzedniej czesci no i grafa troszeczke, brak komentatora w demie wiec nie wiadomo jak to z nim bedzie
 

Bambolo82

Banned
Jak dla mnie grywalność rewelacyjna! Gram z konsolą na poziomie "regular" (3 gwiazdki) i poziom trudności już się daje we znaki, co mi się szalenie podoba! W tej edycji poprawiono skuteczność dośrodkowań (wygląda na to że będzie więcej goli strzelonych głową po "wrzutkach", trochę jak w niezapomnianej edycji ISS '98 , ale za to też utrudniono rajdy i atak skrzydłami, co akurat było do tej pory ciut zbyt proste. Fajnie że, zwiększono trudność zdobycia bramki strzałem z dystansu na wprost bramki, bo to też w PES08 było zbyt proste i częste. Strzały są zatem lżejsze, mniej celne. Żeby naprawdę mocno strzelić z dystansu trzeba się teraz rozpędzić piłkarzem, mieć trochę wolnego pola albo też przyłożyć z "woleja". Teraz jest zatem trudniej i bardziej realistycznie i edycja przypomina mi trochę fantastyczną edycję PES04. Dobrze, że nie jest aż tak trudno jak w PES06 w którym Konami trochę przeholowało.

Taktyki piłkarskie dostępne w PES08 są przebogate. Jak we wcześniejszych wersjach można w nich grzebać do woli albo zdać się na podpowiedzi konsoli. Oczywiście taktyki i ustawienia można płynnie zmieniać w trakcie meczu.

W demku Konami obiecuje że w pełnej wersji pojawi sie tryb "Legend", czyli tryb w którym będziemy sterować na boisku tylko jednym od podstaw stworzonym przez nas w edytorze piłkarzem. Do tego będziemy tym piłkarzem rozgrywać całą karierę, czyli zmieniać kluby na coraz lepsze, zarabiać kasę, zdobywać trofea w Lidze Mistrzów i lidze, poprawiać swoje umiejętności i statystyki itd. Super!

Innym nowym trybem będzie tryb wieloosobowej kooperacji "Legend" na jednej konsoli lub online (max. do czterech graczy "Legend"), polegający na wspólnej realizacji określonych scenariuszy, kombinacji, akcji, zagrań na boisku. Tak jak w trybie "Legend", każdy z kooperujących graczy będzie sterował i realizował zadania na boisku tylko jednym swoim piłkarzem - czyli swoją "Legendą". Określone zachowania i udane zagrania zespołowe w trybie kooperacji będą nagradzane punktami. Może być bardzo fajne!

Gra w dwie osoby cudowna, a miód wylewa się w wtedy wszystkimi otworami konsoli.

Demo nie oferuje gry online. Będzie w pełnej wersji i trzymajmy kciuki, że Konami tego nie spieprzyło.

Sterowanie to samo od 10 lat gier Konami, czyli rewelacyjne jak zwykle.

Grafika na moje oko na poziomie zeszłorocznym (zawodnicy mają ciut więcej detali na zbliżeniach, stadiony wyglądają tak samo dobrze), ale za to absolutnie nie występują już żadne spadki w płynności animacji, nawet na powtórkach (edycja PES 08 strasznie szarpała na powtórkach, zarówno na PS3 jak i XBOX360; teraz Konami nad tym popracowało w wersji na PS3). Animacja piłkarzy kapitalna jak zwykle. W kwestii grafiki jest bardzo dobrze.

Dźwięk na boisku jest OK. Publika szaleje, krzyczy, śpiewa itd. Muzyczka w menusach może być. Komentarza w demie brak.

W starciu PES09 vs. FIFA09 jest jak zwykle. FIFA09 jest mocna tylko w designie i muzyczce menusów, liczbie licencji i tylko tyle. Sama rozgrywka, grywalność, nie szablonowość, sterowanie, frajda, realizm, taktyka, trudność to już całkowita dominacja PES09. Grafika FIFA09 dorównuje tej z PES09, ale za to tragicznie chrupie w powtórkach (coś jak w PES08 )

Zdecydowanie zakupię PES09 na PS3. :)
 
Ostatnia edycja:

Ogr

New member
Bez reklam
Graficznie bije FIFE na łeb (grafika fify cofnęła sie o kilka lat:rolleyes: );) Grywalnosc bardzo fajna ,oby online nie było problemu!
 

Bambolo82

Banned
Grafika FIFY09 na PS3 jest dobra. Jest wiele detali. Niestety, chrupie na powtórkach i zbliżeniach. Do tego jest przesadnie rozmyta poświatą (gloom'em).

Bardziej mi odpowiada ostra jak brzytwa grafika PES2009 i płynniejsza animacja w grze Konami.

Szkoda że EA Sports oraz Konami nie zrobili FIFY09 oraz PES2009 na PS3 w rozdzielczości Full HD 1080p. Myślę, że po tym co pokazało Polyphony w GT5:prologue albo Konami w MGS4, nikt nie powinien wątpić w to że na PS3 jest to możliwe.
 
Ostatnia edycja:

Peek

New member
Bez reklam
Ludzie czy wy jestescie ślepi ? ? ?:hmm:

Fifa bije w tym roku Pesa na głowe!!! Next-genowy Pes graficznie zatrzymał sie na PS2. Wystarczy spojrzec na konsolową prase i tam przeczytacie ze w tym roku nastepuje oficjalne przekazanie pałeczki fifie. FIFA jest wyborna! Wyglada świetnie grywalnoiśc ogromna!!! Mi demko PES 2009 znudzilo sie po 10 minutach...
 

bandzlor

New member
Heh lepiej zeby nie zaczynac odwiecznego "sporu" Fifa vs Pes :D bo obydwie maja swoich fanow i to sie nie zmieni, dla mnie sie teraz liczy tylko pes i na fife nie moge patrzec... jeszcze pamietam ta fifke gdzie mozna bylo faulowac bramkarzy i strzelac gole przez cale boisko hehe, zaczolem w nia grac od 96 ale jak juz sie przysiadlem do pesa bodajze to byl 2 to juz do fify nie wrucilem :D przy kazdej czesci odpalam ja sobie zeby tylko sprawdzic jak to wyglada ale jakos nie moge sie przemóc zeby zaczac w nia grac
 
Ostatnia edycja:

qlasty

New member
Witam,

PS3 posiadam od niedawna, mam niewiele czasu i póki co posiadam full ver tylko Burnouta. W fifkę grywałem na kompie (97',02',07'), w PESa tylko demo PC 08 - rozumiem że gorzej trafić nie mogłem - katastrofa. Po zassaniu najnowszych demek Fify oraz PESa na PS3 narzuciło mi się kilka rzeczy.

Stałe fragmenty gry z piłki od Konami - zawodnik wykonujący wygląda jakby zaraz miał wyciągnąć szpadę - zawsze mam wrażenie że to przeciwnik rodem z Prince of Persia. Jakiś taki stoi smutny 1,5m od piłki (gdzie rozbieg?). Ponadto głębokość bramki ok.1m? Okropnie to wygląda - jak lata 70.
Przenikanie zawodników - XXI wiek, nie powinno się zdarzać, w Fifie chyba tego mniej. Realizm? Tak, ale nie wszędzie. Bramkarz przyspawny do lini bramkowej (zapewne tylko na niższych poziomach, ale to i tak denerwuje), chociaż co z tego skoro dysponuje niewiarygodnym refleksem i porusza się 2x szybciej niż Usain Bolt. Piłkarze z pola także chodzą jak nakręcone samochodziki, to nie sprint , to przyspieszenie 1,5x na video biegu człowieka. Dziękuję serdecznie za taką sztuczną 'dynamikę'.
Grafika - byłbym kontent gdyby piłkarze nie mieli tych usmolonych twarzy i wogóle całego ciała. Co to ma być? Cień na środku stadionu? Wyglądają jak kominiarze.

W Fifie natomiast (demo rzecz jasna), grafiki stadionu, widoku z głównej kamery chyba nie ma co oceniać - w pełnej wersji musi to wyglądać lepiej (demo Pro ważyło 2x niż gra EA). Zawodnicy wyglądają bardziej jak swoje karykatury (bardzo podobni ale jakby ktoś z uśmiechem na ustach ich generował), jedak ładniejsi niż u konkurencji. Dynamika - przy kontrach troszkę za wolno.

Najważniejsze - grywalność. Jakoś trochę łatwiej i fajniej gra się w Pro. Chodzi mi o samo poruszanie się po boisku, bardziej elastyczne strzały, sytuacje (chociaż piłka czasem zachowuje się nienaturalnie). Mimo, że w piłkę od Konami grać nie potrafię (5-6 meczy w życiu?), sprawia ona wrażenie właśnie mniej schematycznej. Gdyby nie buble które opisałem powyżej + licencje brałbym od razu, ale to są właśnie brakujące elementy. Fifa gameplay ma niezły, grafikę w full ver zapewne też dobrą, prawdziwe nazwiska...

Oczywiście, w żadnym wypadku nie odkryłem w trakcie tych kilku meczy testowania nawet 10% możliwości obu gier - zostawiam sobie furtkę co do ewentualnej zmiany oceny gameplay-u. ;)
 

gadulinho

New member
Bez reklam
PS3 mam od wczoraj od 21.15 :p Odrazu jak podłączyłem zassałem sobie demko PES2009 (jeszcze nie zdążyłem rozpakowac Uncharted) i na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że gra jest podobna do edycji 2008, ale zostały wyeliminowane błędy jakie ostatnio był i ogólnie jest ŚWIETNIE !! Widać, że to stary dobry PES, ostatnie 3 miesiące grałęm na Xboxie 360 w Euro 2008 od EA i teraz jak znowu przezuciłem sięna PESa to aż się żyć chce. Mam tyklo jedno zastrzeżenie, które powoli przechodzi z racji przyzwyczajenia się, ale troszkę wkurzające było to jak piłkarze szybko się ruszali i szarpali się jak dostawali piłke i zmieniali kierunek biegu :???: Poza tym PES2009 = :krol:
 

Bambolo82

Banned
Peek napisał:
Ludzie czy wy jestescie ślepi ? ? ?:hmm:

Fifa bije w tym roku Pesa na głowe!!! Next-genowy Pes graficznie zatrzymał sie na PS2. Wystarczy spojrzec na konsolową prase i tam przeczytacie ze w tym roku nastepuje oficjalne przekazanie pałeczki fifie. FIFA jest wyborna! Wyglada świetnie grywalnoiśc ogromna!!! Mi demko PES 2009 znudzilo sie po 10 minutach...
Dla mnie najważniejsze jest nie to co napisała tzw. "prasa". Dla mnie najważniejsze jest to w co gram. Tzw. "prasa" co roku, posłusznie, zgodnie z sowitym honorarium i podpisanym kontraktem reklamowym z EA, pisze brednie o "przekazaniu pałeczki" i o tym że FIFA0X jest "przełomowa" I co roku jest tak samo...w PES gra więcej ludzi.

W FIFA09 podoba mi się, to że w trakcie wgrywania meczu nie oglądamy statycznego ekranu z napisem "loading", tylko możemy sobie poszaleć sam-na-sam z bramkarzem. Jest to fajny patent programistyczny, który zagościł w całej tegorocznej serii sportowej od EA Sports (piłka, koszykówka, hokej itd.).

Grafika w FIFA09, owszem jest pełna detali, ale niestety jest mało płynna, szarpie, zwłaszcza na powtórkach. Podobny feler był w PES2008, ale w PES2009 Konami to wyeliminowało. EA Sports jak zwykle odwaliło fuszerkę. Dodatkowo, grafika w FIFA jest strasznie rozmyta poprzez tzw. efekt gloom (na wszystkim jest dziwna poświata). Myślę, że ta poświata ma przykryć niechlujstwo i niedoróbki grafików pracujących przy FIFA09.

Jeżeli idzie o grywalność, to FIFA trochę się podciągnęła, jest w niej już trochę mniej schematów, ale dalej PES2009 jest grą ciekawszą, trudniejszą, bardziej grywalną i przede wszystkim mniej szablonową.

Super że Konami zerżnęło fajny patent EA z ich edycji EURO 2008 - tryb roleplaying tj. gra jednym piłkarzem na boisku i kierowanie jego karierą. W PES 2009 to się będzie nazywać tryb "Legend". Konami nawet rozwinęło ten patent - kilku graczy jednocześnie będzie mogło grać zespołowo swoimi postaciami ("legendami"). Zespołowe zagrania, wspólne udane akcje na boisku będą nagradzane punktami za styl i skuteczność.

PS. Spór FIFA vs. PES w tym wątku nie ma sensu. Każda z tych gier ma i zapewne będzie mieć swój wątek dla fanów na tym forum, dlatego nie warto sobie nawzajem brużdzić.
 
Ostatnia edycja:

-AS-

New member
Po pograniu w oba dema moja ocena w skali 1-10:
FIFA demo = 4
PES demo = 6

Byłoby więcej dla PESa, bo gra się przyjemnie, gdyby nie wrażenie, którego nie mogę się pozbyć, iż jest to wersja, którą powinniśmy dostać rok temu.

Bambolo82 napisał:
Super że Konami zerżnęło fajny patent EA z ich edycji EURO 2008 - tryb roleplaying tj. gra jednym piłkarzem na boisku i kierowanie jego karierą. W PES 2009 to się będzie nazywać tryb "Legend". Konami nawet rozwinęło ten patent - kilku graczy jednocześnie będzie mogło grać zespołowo swoimi postaciami ("legendami"). Zespołowe zagrania, wspólne udane akcje na boisku będą nagradzane punktami za styl i skuteczność

Japońska wersja PESa (Winning Eleven) posiada ten tryb od 2007 roku:

The ‘Become a Legend’ mode has already proved a massive hit in Japanese versions of PES since 2007, and is certain to enjoy similar status across Europe.
Źródło: http://uk.games.konami-europe.com/news.do?idNews=343

Pozdrawiam
 

Ogr

New member
Bez reklam
WoJoW napisał:
Eeee...czyżby na pewno grałeś w fife na ps3? Bo mi się jakoś nie wydaje.
Miałem poprzednią fife i wygladała duzo ładniej (boisko,zawodnicy);)nie widzisz poszarpanych krawedzi ,zawodnicy mało rozpoznawalni , czy mam wadę wzroku?:rolleyes:
ŚCIĄGNIJ POPRZEDNIA FIFE(DEMO) TO MOZE DOSTANIESZ OLSNIENIA:)
 
Ostatnia edycja:

reters

New member
Witam.No nareszcie gamepley chodź troszke przypominajacy pes5:) Rozegralem z 20 meczy ze znajomym i jest dobrze.Do finalnej pewnie rozegramy kolo 100.Pre-orderek zamowiony;)
 

Bambolo82

Banned
Napisał -AS-:
Japońska wersja PESa (Winning Eleven) posiada ten tryb od 2007 roku:

Cytat:
The ‘Become a Legend’ mode has already proved a massive hit in Japanese versions of PES since 2007, and is certain to enjoy similar status across Europe.
Źródło: http://uk.games.konami-europe.com/news.do?idNews=343
AS, nie wiedziałem o tym, bo straciłem kontakt z japońskimi edycjami Winning Eleven Konami wiele lat temu.

A zatem to EA znowu zerżnęło od Konami.

Starsi użytkownicy tego forum, tacy jak ja, pamiętają być może grę produkcji Namco "Libero Grande". "Libero Grande" zostało wydane, o ile dobrze pamiętam, w 1999 r. na PSX i gra w piłkę polegała tam wyłącznie na sterowaniu jednym piłkarzem na boisku. Było to pionierskie rozwiązanie, ale wówczas sie nie przyjęło i była to bodajże pierwsza i ostatnia próba Namco w branży gier piłkarskich.

Już wtedy (od 1993 r.) na konsolach rządziło ISS (skrót oznacza: "International Super Star Soccer") od Konami wydawane już za czasów konsoli Nintendo SNES. Na Segę Mega Drive ISS nie był wydawany (był to zatem exclusive dla Nintendo). Potem, w 1996 r. była jeszcze edycja ISS (grafa 3D) dla Nintendo 64, też jako exclusive. Od 1997 r., Konami zaczęło wydawać piłkę ISS na PSX, konsekwentnie pomijając Segę Saturn oraz późniejszego Dreamcast'a Segi. Potem nastąpiła era Sony Playstation 2 i Konami zmieniło nazwę serii na Pro Evolution Soccer (skrót: "PES" w Europie, w Japonii na początku Konami uzywało nazwy "J-League" a potem "Winning Eleven"). Seria stała się wkrótce grą multiplatformową (jednoczesne wydania na PSX, PS2, XBOX 1, Nintendo GameCube). Od 2003 r. gry z serii PES są wydawane również na PC.

Ehh...wszystko to pamietam, grałem i przeżyłem. Gram w piłkę od Konami (najpierw ISS na Super Nintendo, teraz PES na PS3) od dobrych 15-16 lat! W sumie grałem w 25 edycji europejskich i japońskich. Wzruszające. Chlip...chlip...

ISS (PES) nadal trzyma ten sam styl i pierwiastek, który miała edycja 1993 r. na Super Nintendo! Ta gra to prawdziwa legenda komputerowej rozrywki.

Do dnia dzisiejszego moją ukochaną, ulubioną i najlepszą edycją z serii Konami była ISS 1998 r. (nie było wtedy licencji; Ronaldo nazywał się "Ronadrid", Gabriel Batistuta występował jako "Batista"... he, he, he) na PSX. Dla mnie Best Game Ever w mojej 20 letniej karierze gracza.
 
Ostatnia edycja:

Peek

New member
Bez reklam
Panowie naprawde nie widzicie OGROMNEJ różnicy w grafice na rzecz fify? Naprawde odpowiadają wam niedopracowane twarze zamiast swietnych odzwierciedleń prawdziwych piłkarzy w 3D? Nie widzice murawy czyli zwykłej niedpracowanej tekstury? Czy nie widzicie naturalnych zachowań piłkarzy w fifie podczas gdy w pesie latają plastikowe ludki?

W takim razie nie wiem co mam powiedziec, ale nie rozumiem jak w skali 1/10 -AS- ocenia FIFE na 4, bo to znaczy ze nie grał w FIFE 09 a w PES 2009. Po prostu was nie rozumiem. Niestety przyznac ze era Konami sie skonczyła. Grafika PEsa zatrzymała się na PS2. FIFA 09 to prawdziwa piłka na next-geny, a nie ludki latajace po murawie 2D...
 

radzique

New member
Oja, śmierdzi od Ciebie fanboyem na kilometr.

Fife 09 mam od wtorku, zagrałem jakieś 30 meczy online i... tylko czekam na pełna wersje PES. Sam gram w piłkę, już nie zawodowo, ale dla przyjemności i dla mnie zdecydowanie bardziej jest przyjemniejsza gra w PES. Przede wszystkim jesli chodzi o nieszablonowość, zupełny brak schematów, które można powtarzać do znudzenia. Co prawda to pierwsza fifa po którą sięgnąłem od '99, bo wszysce wszedzie piszą że tak och, ach itd. Jest niezła, to fakt, ma świetnie rozwiązane pojedynki główkowe itd. Ale więcej miodu płynie z produktu Konami i tyle. Mnie nie interesuje gdzie lepiej wygląda trawa, twarze itd, bo bardziej mi zależy na przyjemności z grani.
 

Peek

New member
Bez reklam
Kto tu jest Fanboyem...

Jestem bezstronny bo od wielu lat gram i w FIFE i w PESa. I musze przyznac, że do tej pory PES był bardziej grywalny, każdy mecz był inny itd. ale teraz stało sie inaczej. EA zrobiło produkt ktory sie nie nudzi, jest bardzo grywalny i nie ma takiego samego spotkania(chodzi mi tylko o wersje na next-geny). Nie wiem czy w tym roku kupie PEsa bo szczerze mówiąc grafika odstrasza. Fifa według mnie łączy w tym sezonie grywalnośc i grafike na najwyzszym poziomie. Za Pesem przemawia tylko licencja na lige mistrzów.
 

radzique

New member
Grafika PEsa zatrzymała się na PS2. FIFA 09 to prawdziwa piłka na next-geny, a nie ludki latajace po murawie 2D...
No sorry, ale ile w takim stwierdzeniu jest prawdy ?
I dla mnie formułowanie takich tekstów w stylu to "oczywista oczywistość", że to fifa jest lepsza są śmieszne. Jest lepsza dla Ciebie, dla mnie nie i tyle, więc daruj sobie wpisy w stylu "FIFA 09 to prawdziwa piłka na next-geny", bo każdy ma swoje zdanie i nie lubi jak coś mu się wmawia. I drugi raz Ci napiszę, że dla mnie grafika w tej grze ma drugorzędne znaczenie, i na pewno przy wyborze piłki kopanej nie będe kierował się grafiką.
 
Do góry