Porady - komputer a HDTV

norman

New member
Rafalfala !

Jeśli w Toshibce masz 4 pinowe gniazdo mini-DIN (podobne kształtem do gniazda PS2 - myszka i klawiatura w kompach stacjonarnych) to jest to wyjście S-Video. Jest to wyjście lepsze od wyjścia kompozytowego (jeden chinch najczęściej żółty) ale gorsze od componentu. A dlaczego ? Otóż na tych 4 pinach masz luminancję (informacja o jasności - Y)+ jej masę, chrominancję(informacja o kolorach - C) + jej masę. Natomiast komponent jest łączony trzema przewodami chinch (RCA), więc posiada 6 żył. W komponencie tak jak w S-Video przesyłana jest luminancja i chrominancja, z tą różnicą że chrominancja jest podzielona na 2 syngały (osobno idzie kolor czerwony (Pr) a osobno niebieski (Pb)).

Z tego co się orentuję to przez S-Video można puścić maxymalnie sygnał 478i (PAL) i 576i (NTSC) więc są to sygnały SD.

W celu lepszego obycia temamtu polecam linki :

http://pl.wikipedia.org/wiki/S-Video
http://pl.wikipedia.org/wiki/YPbPr

pozdrawiam

Romek
 

rafalfala

New member
No to dziękuję Panowie za wyczerpującą odpowiedź.
ale potwierdziła się moja teza iż Toshiba "OSZUKUJE"
i za opis S-video Component powinna być zkarcona
chociaż by w tym szanownym gremium "hdtv.com"

pozdrawiam i dziękuję
niepocieszony
rafał
 

dannyboy

New member
a co sadzicie o tej konfiguracji czy beda jakiekolwiek problemu po podlaczeniu do tv full hd z obrazem 1080p Mam jeszcze kilka dni na decyzje czy ten procesor jest wystarczajacy?

dodam ze w tej chwili mam slabszego lapa HP procek T 2350 1.86GH 1 GB RAMU I Z obrazem 720P nie mam problemu ale ten lap ma tylko wyjcie VGA ( i nie mam pelnej rozdzielczoscidla) tego musze zamienic w tamtym obraz podam przez HDMI Laptop ma byc glownie do filmow muzy nie do gier....doradzcie cos

BASEIntel® Core™ 2 Duo Processor T5750 (2.00 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB L2 cache)edit
OPERATING SYSTEMGenuine Windows Vista® Ultimate (32Bit) - English - PRODUCT REDedit
HARDWARE SUPPORT 1 Year Base Warrantyedit
COLOUR CHOICECrimson Red XPS M1530 (PRODUCT) RED & 2.0mp camera for CCFL Displayedit
LCD15.4" Widescreen™ WXGA (1280x800) TFT Display (220nits) with TrueLife™edit
BIOMETRIC IDENTIFICATIONFingerprint Reader Biometric for XPS M1530 (PRODUCT) REDedit
MEMORY2048MB 667MHz Dual Channel DDR2 SDRAM [2x1024]edit
HARD DRIVE250GB (5400RPM) SATA Hard Driveedit
GRAPHICS CARDNVIDIA® GeForce™ Go 8400M GS with 128MB dedicated graphic memoryedit
OPTICAL DRIVEFixed 8x DVD+/-RW Slim Slot Load drive, including SWedit
PRIMARY BATTERYPrimary 6-cell Lithium-Ion Battery (56 WHr
 
Ostatnia edycja:

Kent

New member
Witam. Jestem przed dokonaniem zakupu laptopa, będzie on służył głównie do oglądania filmów w HD z dysku twardego. I mam pytanie, czy dysk twardy 4200 rpm nie będzie zbyt wolny (mulenie, zarywanie, etc.)?
 

Sakhar

New member
Witam.

Jadę na wakacje z rodzinką i chciał bym wsiąść laptopa i razem z nim TV.

Wypatrzyłem sobie taki tuner TV FlyDVB Trio CardBus firmy Lifeview
Tuner wydaję się być okej. Tylko jest jeden mały szkopuł. Jak podłączyć kartę Smartcard.
Mam w domu normalnie kartę cyfry+ tylko nie mogę niczego znaleźć jak taki komplecik połączyć żeby wszystko działało.
Znalazłem jedynie taki czytnik ( epsilon.com.pl/sklep/index.php?p189,phoenix-usb-interface-v-2-29-ver-z-obudowa ), ale na 100% potrzeba coś jeszcze.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Btw jutro jadę Więc szybkie posty mile widziane.
Albo kontakt na 2177649 (gg).
 

klolik

New member
:shock: Człowieku, jedziesz na wakacje, odpocznij od oglądania telewizji, gapienia się w monitor. Daj sobie odpocząć! Skorzystaj z uroków urlopu, spędź miło czas z rodzinką, rób wszystko inne poza gapieniem się w te pudła. Weź lepiej jakiś rower czy cokolwiek innego.

:twisted: Sorry, nie mogłem sie powstrzymać widząc taki post. :(
 

Carbon_

New member
Bez reklam
Witam,

Planuje zakup laptopa. Chcę podłączyć go do LCD (JVC 32P80) i oglądać filmy HD z dysku. Interesuje mnie rozdzielczość 720p. Chciałbym, żeby laptop chodził płynnie przy takiej rozdzielczości filmów. Nie interesują mnie filmy Full HD, bo telewizor mam HD Ready.
Jaką powinien mieć taki laptop konfigurację? (procesor, karta grafiki, itp..). Może jakieś konkretne propozycje.

Dzięki za pomoc,
Pozdrawiam
 

maxus3000

New member
u mojego znajomego juz na jakims turonie 2x 1,6 GHZ + 1gb ramu + geforce 8400 chodzilo plynnie 720p . Do 720p nie trzeba niczego wystrzalowego . Mala gorka zaczyna sie przy 1080p . Najlepiej przy kupnie laptopa wez probke filmu 720p i na wlasne oczy sie przekonaj czy cie satysfakcjonuje plynnosc wyswietlanego materialu
 

Gollum

New member
w chwili obecnej każdy sprzedawany laptop o przekątnej 12" i większej ma w sobie komponenty wystarczające do ogladania filmów w hdready (720p)

karta x3100 to chyba najsłabsza z obecnie montowanych seryjnie w laptopach ale w zupełności wystarcza zarówno do divxów, jak i do 720p.
Nikt nie sprzedaje obecnie laptopów z pamięcią mniejszą niż 1gb i ta pamięć również w zupełności wystarczy do filmów hdready. prędkość obrotowa ma niewielkie znaczenie - liczy się transfer wewnętrzny i zgranie z komponentami pozostałymi. sam w lapku mam dysk z 5400 obrotami i jakoś nie pracuje cały czas w trakcie trwania filmu. W przypadku małej ilości ramu może tak być, ale przy 1gb w swojej stacjonarce nie widzę spowolnień wynikających z niedoborów.
W stacjonarce mam 1rdzeniowego athlona 1,8ghz@2ghz - w obu przypadkach to wystarczyło. Jeśli zatem masz w laptopie 2 rdzenie 1,6ghz to rowniez nie powinienes widziec spowolnień.

Kabel łączący tv z lapkiem. Ciągle niewiele modeli (szczególnie tych za 2-2,5 tysiąca zł) posiada złącza dvi lub hdmi, więc pozostaje tak naprawdę D-Sub. I do rozdzielczości 720p 768p w zupełności wystarczy. tylko siedząc metr przed tv będziesz w stanie widzieć różnicę. Może i na 40+ calowych tv jakość hd widać, ale na 32" nie oczekuj wielkiej poprawy. HD to żadna rewolucja, szczególnie jeśli masz pecha i zassałeś filmik 720p z niskim bitratem (kiepskiej jakości). W sumie większość filmów mam w hd, ale czasami włączam jeszcze divxy czy nawet dvd i dobrze nagrane również cieszą oko.

PS. po podłączeniu kablem warto wejść w ustawienia ekranu karty graficznej i pogrzebać na tyle, by mieć jak najlepszy efekt na ekranie.
 

Maaaniek25

New member
Witam,
Mam pewien problem, chcialbym u siebie na tv olgadac FullHD, mam laptopa:
c2d2.0Ghz
2gb ram
8600m gt
To powinno chyba wystarczyc. Problem jednak w tym, ze posiadam tylko wyjscie SVideo(7pin) i Dsuba, brak DVI:(( Czy jest jakis sposob, aby moc na tych wyjsciach ogladac obraz hd w 1080p? Czy jednak konieczna jest zmiana laptopa?
 

ivf

New member
podaj model laptopa i telewizora, sam jestem ciekawy jak to w końcu jest z tymi wyjściami 7-pin w laptopach..
 

Maaaniek25

New member
Mam Della inspiron 1520 grafika 8600m gt Instrukcji niestety nie mam, w internecie z tego co czytalem raczej obsluguje component, na infolinii Della powiedzieli ze na zadnym svideo nie da sie osignac jakosci hd heh ale Konsultant nawet nie wiedzial o co chodzi z tymi PINami, co do TV to wlasnie zastanawiam się nad odpowiednim modelem. Kupie to przejsciowke i przetestuje, ale mam tez pytanie jesli TV nie ma wejsc component tylko hdmi to moge tez zastosowac przejsciowke component-->hdmi bez utraty jakosci sygnalu i czy na pewno 7pinowe wyjscie svideo pozwoli osiagnac obraz hd?
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
no więc tak:
nie ma czegoś takiego jak component->hdmi bo pierwszy sygnał jest analogowy, drugi cyfrowy (musiałby więc być jakiś konwerter sygnału, nie sam kabel)
dobrze powiedzieli, że S-VIdeo to nie jakość HD
jednak Twój laptop posiada złącze 7-pinowe więc być może obsługuje sygnał lepszy niż S-Video (ten potrzebuje tylko 4 piny) czyli sygnał component. jak znajdę chwilę czasu to zajrzę w instrukcję do Twojego laptopa bo też mnie nurtuje odpowiedź na to pytanie ;)

inna sprawa - jeśli NIE MASZ JESZCZE TV to masz proste wyjście z sytuacji - szukaj telewizora posiadającego złącze D-Sub (sporo jest takich)
 

Maaaniek25

New member
Hej, dzieki za odpowiedz. Z tego co wiem D-sub obsluguje jedynie rozdzielczosc 720p a mi bardziej zalezy na 1080p;/ Nie wiem jak to zrobic, aby miec fullhd bez zmiany laptopa, chyba tylko kupno PS3 by mi zostalo.
 

ivf

New member
to jest w końcu dobra instrukcja!

bardzo pięknie jest w niej opisane złącze 7-pin w laptopie (poza błędną nazwą tego złącza.. może to i nawet dobrze, przynajmniej widać, że producenci źle nazywają te złącza, co jednak nie ogranicza ich funkcjonalności):

"Komputer jest wyposażony w złącze wyjścia telewizyjnego S-Video [to właśnie dość niefortunnie użyta nazwa złącza], które wraz ze standardowym kablem S-Video, kablem przejściowym złożonego sygnału wizyjnego (composite video) lub kablem przejściowym komponentowego sygnału wizyjnego (component video) (dostępnymi w firmie Dell), umożliwia podłączenie komputera do telewizora.
Telewizor jest wyposażony albo w złącze wejściowe S-Video, albo w złącze wejściowe złożonego sygnału wizyjnego (composite video) lub w złącze wejściowe komponentowego sygnału wizyjnego (component video). W zależności od typu złącza, które jest dostępne w telewizorze, do podłączenia komputera do telewizora można użyć dostępnego w sieci handlowej kabla S-Video, kabla złożonego sygnału wizyjnego (composite video) lub kabla komponentowego sygnału wizyjnego (component video)."

pozostaje tylko wierzyć, że dostępne na rynku kable przejściowe GIGABYTE są zgodne również ze złączami 7-pin innych producentów laptopów.. ;)

do tego są rysunki opisanych powyżej połączeń (+ inne rysunki i dokładniejszy opis połączenia):

Maaaniek25 napisał:
Hej, dzieki za odpowiedz. Z tego co wiem D-sub obsluguje jedynie rozdzielczosc 720p a mi bardziej zalezy na 1080p;/
kto Ci takich głupot nagadał ;) D-Sub obsługuje każdą z rodzielczości jaka jest możliwa do wyświetlenia przez kartę graficzną! (przynajmniej na dziś :mrgreen:)

co najwyżej w telewizorze może być ograniczona obsługa rozdzielczości, trzebaby czytać instrukcję tv przed jego kupnem, żeby się później nie zdziwić ;) sharp potrafi tak zadziwić w swoich lcd.. (w razie co component działa i jest chyba w każdym dzisiejszym tv)
 

Attachments

  • rys1.jpg
    rys1.jpg
    34,8 KB · Wyś: 326
  • rys2.jpg
    rys2.jpg
    32,7 KB · Wyś: 326
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Maaaniek25

New member
IVF wielkie dzieki za pomoc!! Jestem juz spokojniejszy o swojego laptopa. Co do D-suba to w takim razie jaka jest roznica w jakosci obrazu na 1080p pomiedzy tym wyjsciem a DVI? Troche sie zamieszalem teraz. Reasumując teoretycznie moge ogladac fullHD i na componencie i na Dsubie?
 
Do góry