Porady - filmy HD na komputerze, konfiguracje, kodeki etc.

papillion

New member
Parametry do zgrywania filmow

Witam mam kolekcje filmów na DVD i. blu ray mam serwer nas WD mam tez telewizor smart. Proszę o radę jakie parametr programu ( używam Acrock pełna wersja) żeby była najlepsza jakość na telewizorze. Na razie testuje różne ustawienia ale każdy ripp zajmuje trochę czasu ( jak próbowałem zrobić na format h265 blu raya to pokazywał czas ponad 2 doby). Chodzi o to jakie parametry ustawić - jaki format ( mpeg 2,4, h264, 265, ile klatek, rozdzielczość itp.
Poza tym przekonwertowany film z bluraya tnie się na telewizorze - puszczam zarówno przez odtwarzacz wbudowany w tv jak i przez opcje odtwarzania plików z dysku wpisany w menu odtwarzacza bluray stacjonarnego i jest tak samo. Na komputerze jest ok ale tam nie mam monitora hd. Czy to wina routera czy raczej niewydolność procków w tv? Aktualizacje mam zrobione.
 

papillion

New member
Co to za program, ten „Acrock”. Wyszukiwarki nie znajdują czegoś takiego. Może jakiś link?
A może Kolego spróbuj tego dvdfab Pobierz triala i przetestuj.
Używam od lat z powodzeniem. A co do konwertowania na np. H265, to niestety, ale długo to trwa.

odpowiadam firestorm7 bo jego post zniknął: acrock video converter
nie chcę dvd fab, bo w wersji testowej ma ograniczenia, wolniej działa, a pełna wersja kosztuje 300 dolarów amerykańskich:-o
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
W uzupełnieniu poprzedniego postu.

Pobawiłem się tym „Acrokiem”. To kolejny program, który dla mnie jest nie do przyjęcia. O ile można zachować oryginalne parametry obrazu, to dźwięk może być zapisany tylko jako: mono, stereo lub 5.1. Niestety. Większość programów tego typu, bynajmniej te, które ja znam, działa w ten sposób. Natomiast Fab, może zapisać oryginalną ścieżkę audio.
Co do konwersji. U mnie, jak podaje DVDFab i Acrok, film 42 GB konwertują do H265 MKV w ok. 16 godz.
No cóż. Komuś może zależeć na obrazie. Mnie, zależy na dźwięku.



Maksymalnie, co można wyciągnąć.
DVDFab.





Acrok.



 
Ostatnia edycja:

gzyrzdow

New member
Witam. Mam takie małe pytanko. Większość filmów jest nagrywana w 23,98 FPS.
Moja karta graficzna jest ustawiona aktualnie na odświeżanie 60Hz co powoduje często mikro przycięcia w obrazie. Nie chcę na sztywno ustawiać 24Hz, bo jednak nie tylko filmy oglądam....
Czy kartę intel HD4600m i program MPC HC z koderami LAV, da się ustawić tak, by automatycznie ustawiała odświeżanie pod klatkarz filmu? Jakaś synchronizacja? Czy wszystko trzeba zawsze manualnie dobierać?
Telewizor to Panasonic ST60.
Może ktoś wie? ;)
 

dazdilly

Member
Jest jakaś opcja, żeby z kompa puścić film tak jakbym go odpalał przez odtwarzacz zewnętrzny. Mam skalibrowany monitor i mi leci film z profilem ICC pod monitor :|
 
Ostatnia edycja:

gzyrzdow

New member
Automatyczny dobór częstotliwości odświeżania do filmu.

Witam.
Mam takie małe pytanko. Większość filmów jest nagrywana w 23,98 FPS.
Moja karta graficzna jest ustawiona aktualnie na odświeżanie 60Hz co powoduje często mikro przycięcia w obrazie. Nie chcę na sztywno ustawiać 24Hz, bo jednak nie tylko filmy oglądam....
Czy kartę intel HD4600m i program MPC HC z koderami LAV, da się ustawić tak, by automatycznie ustawiała odświeżanie pod klatkarz filmu? Jakaś synchronizacja? Czy wszystko trzeba zawsze manualnie dobierać?
Telewizor to Panasonic ST60.
Może ktoś wie? :blagam:
 

bartiko2

New member
Kodeki video i niedziałające filmy

Jestem posiadaczem WD TV Live, który swojego czasu odtwarzał większość dostępnych formatów.
Ostatnio jednak pobrałem kilka filmów, które po prostu nie działają z tym odtwarzaczem.
Na komputerze oczywiście wszystko działa, jednak na odtwarzaczu WD TV Live filmiki w ogóle się nie odpalają.
Są to również starsze filmy, wydaje się, że nie ma reguły.

Patrzyłem na właściwości kodeków za pomocą MediaInfo i okazuje się, że te działające i niedziałające filmy są zapisane za pomocą takich samych kodeków i parametrów. Większość to AVC MPEG4/H264. Próbuję to jakoś przestudiować i znaleźć przyczynę niedziałania tych filmów.
Może ktoś rzucić więcej światła na sprawę? Tu jest zbyt wiele parametrów i nie wiem czym się sugerować.
 

bartiko2

New member
Mogę wkleić info o kodekach z MediaInfo. Podejrzewam, że być może kontener ma jakieś błędy. Ściągnąłem demuxer i jutro zrobię testy, chociaż nie wiem czy może mieć to jakiś wpływ na odczyt pliku.
 

bartiko2

New member
Demuxer załatwił sprawę dwóch z czterech filmów, które wcześniej nie chciały działać.
Jeden film wywala błędy audio już przy samym demuxowaniu, więc zakładam, że może plik jest w jakiś sposób uszkodzony. Kolejny film po ponownym zmuxowaniu do MP4 stracił synchronizacje audio z obrazem (My MP4 Box) lub w wersji drugiej, zmuxowany do TS (tsMuxeR), wyświetla tylko pierwszą klatkę filmu w Media Player Classic na PC. Co ciekawe, odpala się na WD TV.

Więcej testów niebawem :)
 

AMP

New member
Jaki jest najlepszy program do odtwarzania .mkv 4K w Atmosie na PC (dalej na Onkyo 656 po HDMI)

Jedynie VLC sobie radzi, wszystko jest jak należy - ale jest strasznie toporny.
Odtwarzając materiał w WMP, Allplayer - amplituner nie widzi ścieżki w Atmosie, albo apka wywala błąd.

Korzystałem do tej pory z płatnej wersji programu PLEX, ale przy 4K aplikacja się sypie i wiesza ;O

Co polecacie? Co używacie?
 

wysio

Member
Bez reklam
Wypróbuj PotPlayer. Wywal wcześniej wszystkie kodeki, zrób porządek z rejestrze i wrzuć kodeki, które zaproponuje PotPlayer po skończeniu instalacji. Będziesz prawdopodobnie musiał się trochę pobawić z konfiguracją kodeków w programie, ale łatwo można znaleźć instrukcję w sieci.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Ostatnio, na różnych forach, również i za moją sprawą, odżył temat odtwarzania płyty 4K/UHD na PC. Dlatego chciałem podzielić się swoimi doświadczeniami w tym temacie. Proszę potraktować to jako poradnik dla tych, którzy chcą spróbować.

Swego czasu pisałem, jakie należy spełnić warunki/wymagania, aby było to możliwe. Jednak okazuje się, że nie musi tak być. A to za sprawą programu/odtwarzacza VLC media player, oraz… rippera MakeMKV*. Co najistotniejsze, oba programy są darmowe. A jedyna rzecz, którą musimy spełnić, to posiadanie odpowiedniego napędu BD UHD, lub tzw. UHD Friendly. W moi przypadku to https://www.ebay.co.uk/itm/264922376128 Widzę, że zdrożały.

Przyznam się, że nigdy nie korzystałem z odtwarzacza VLC. Jednak po różnorodnej lekturze na jego temat, postanowiłem spróbować.
Program VLC nie jest też do końca taki bez zarzutu. Otóż ma on problem z poprawnym odtwarzaniem pełnej struktury folderów, jako kopii płyt. Może to kwestia jakichś ustawień. A jest tego sporo. W każdym bądź razie, aby odtworzyć taką zawartość, należy poprzez folder główny i poprzez pod folder BDMV, przejść i wskazać do odtwarzania w programie VLC pod folder STREAM, gdzie znajdują się pliki filmu. Trochę uciążliwe, ale w ten sposób odtworzymy film z pełnej struktury BD. Niemniej jednak, w kontekście poniższego, można to wybaczyć.

Wracając do tematu. Program MakeMKV jest ripperem, służącym do kopiowania płyt pod postacią klasycznej struktury płyty, czyli folderu wraz z pod folderami, lub konwertowania w locie do formatu *mkv. Jednak w tandemie z VLC, stanowią „zabójczy” duet. Z tego co czytałem wiele osób, używających programu VLC, wkłada sporo wysiłku i kombinowania w jego konfigurowanie przy odtwarzaniu płyty Bluray. W połączeniu z MakeMKV, jest to zupełnie zbędne. Poza kilkoma, wymuszonymi ustawieniami.

Jak wiadomo generalnie najlepszym, bo bezproblemowym odtwarzaniem filmów jest posiadanie ich pod postacią pojedynczego pliku, który ściągniemy z Sieci, lub sami stworzymy, dysponując odpowiednik napędem Bluray. Ale to dziecinnie proste. Problemy pojawiają się przy fizycznym nośniku – płycie, szczególnie 4K/UHD, którą chcemy odtworzyć na PC. I tutaj z pomocą przychodzi VLC wraz z MakeMKV. Programy te należy ze sobą skojarzyć. A jak to zrobić, pokazuje poniższy toturial https://www.google.com/search?q=pla...#fpstate=ive&vld=cid:851f325e,vid:CLT2HfLgP6U

Działa to w ten sposób, że w momencie rozpoczęcia odtwarzania płyty przez VLC, MakeMKV zaczyna pracować w tle, zdejmując z płyty w locie zabezpieczenia przeciw kopiowaniu. I tyle. Dzięki temu, odtworzymy każdą płytę Bluray. Łatwo, prosto i bezproblemowo. Bez potrzeby kopiowania płyty.

Lecz tak, czy inaczej, ze zwykłej ciekawości i sprawdzenia powyższych obostrzeń, przede mną test na prawdziwe, natywne odtworzenie płyty 4K/UHD przez PC, bez żadnych „trików” i „sztuczek” – „czysty” tor 4K. A będzie to ciekawe doświadczenie, gdyż mam 3 platformy PC na chipsecie Z390 (I7 9700K) i Z490 (I9 10850K) z Intel SGX, oraz Z590 (I7 11700K), bez SGX. Ale to za chwilę, gdyż sam nie posiadam tv UHD, a sprawdzę u kogoś, kto zakupił właśnie taki tv.

Przy okazji. Polecam wyroby firmy Club 3D https://www.club-3d.com/en/cat/1606/CABLES/ Sam zakupiłem taki przewód https://www.net-s.pl/produkt/club-3...0b-hdr-4k60hz-aktiv-2m-retail-cac1082-1172979, gdyż w przypadku większości płyt głównych - starszych, wyjścia HDMI są generalnie w standardzie 1.4, co w niektórych przypadkach jest trochę za mało dla 4K/UHD. Dlatego lepiej jest wykorzystać wyście DisplayPort – w większości 1.4. Nie używam karty graficznej, chociaż ją posiadam. Chodzi o maksymalny minimalizm.

Warto wiedzieć.

HDMI & DP.png


HDMI - DP.jpg


* Alternatywa dla MakeMKV https://iwofr.org/pl/jak-używać-vlc-media-player-do-odtwarzania-płyt-blu-ray-lub-4k-uhd/
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nie ma sprawy. Ważne, że przydatne. :)

Nie mogłem się powstrzymać, bo i trudno mi w to uwierzyć. Z ciekawości przejrzałem kilka płyty głównych – Gigabyte, pod kątem HDMI i DP z najnowszymi chipsetami - Z690 i Z790. I tego się nie spodziewałem. Totalna porażka. W przeciwieństwie np. do MSI, czy Asus’a. Owszem, o ile HDMI zostało „podbite” z 1.4 do wersji 2.0 (dlaczego nie 2.1?), o tyle DP zostało „zdegradowane” do 1.3, a nawet 1.2! W najnowszych płytach! To moja stara Z490 Vision G, też od Gigabyte’a, ma DP 1.4. Śmiech na sali. Prawda jest taka, że DP bije na głowę HDMI pod względem „osiągów”. Bo tak jest. Wystarczy spojrzeć na wcześniejsze tabele. Czyżby „poszło coś pod stołem”?

A przy okazji. Zastanawiałem się, czy o tym napisać. Ale. Dla „odważnych” i zainteresowanych. Ciekawe, ile osób słyszało o instalacji programów jako tzw. „cichej instalacji” – silent installation? Korzystam z tego od dawna. Bardzo fajne rozwiązanie. Od razu uprzedzam, że nie wszystkie programy tam dostępne będą działały. Po znalezieniu aplikacji, która nas interesuje, należy przewinąć opis do dołu i sprawdzić, czy nie ma tam jakichś uwag, co do jego działa. A są tam fajne rzeczy. Powodzenia. https://www.cybermania.ws/?s=dvdfab
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Dawno temu testowałem program Leawo Bluray Player.
Wówczas, program/odtwarzacz w wersji darmowej potrafił odtworzyć filmy na DVD i Blu-ray.
Lecz dziś, to zupełnie coś innego. Obecnie potrafi on odtworzyć nawet płyty UHD/4k. I to za darmo!
W czym tkwi trik? Zamienia on w locie filmy z płyty DVD/BD do formatu MKV. Tak po prostu.
Najlepiej, sami potestujcie.
https://www.dobreprogramy.pl/leawo-blu-ray-player,program,windows,6628689155635329

X.jpg
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
W kontekście powyższego, aby nie było nieporozumień. Konwersja wideo MKV jest do 1080P, jak również dźwięku. W tym przypadku otrzymujemy klasyczny dźwięk 5.1/7.1. Ale w zamian mamy możliwość odtworzenia każdej płyty. I być może tyle co niektórym w zupełności wystarczy uwzględniając to, że jest to darmowy soft. Oczywiście możemy pozbyć się wspomnianych niedogodności zakupując wersję Premium z subskrypcją roczną lub dożywotnią, która dalej konwertuje do MKV, ale już z bezstratną jakością. Ale nie są to tanie rzeczy.

To przy okazji. Dla mnie, najlepszym odtwarzaczem jest PlayerFab.
Mamy tu możliwość nie tylko oglądania filmów,

3.jpg

lecz również dostęp do serwisów streamingowych typu Netflix

1.jpg

jak również dostęp do setek rozgłośni radiowych.

2.jpg
 
Do góry