Pomoc w wyborze dobrej jakość TV - rozmiar około 75-80''

MC.

New member
A matryca VA jest ok, a IPS nie jest?

A jaka jest w modelu qn95b, bo nie umiem znaleźć? W nim jest inny procesor (czy lepszy?), inny design, lepsze głośniki (w sumie i tak chcę soundbar) i ten moduł one connent, który wydaje się wygodny jak jest tv powieszony na ścianie. Tylko cena wyższa...
Witam cię. Widzę że masz te same dylematy co ja kilka miesięcy temu. Też szedłem tym samym tokiem myślenia co ty. Ale do rzeczy. QN95B różni się od QN91 mocniejszymi głośnikami o 10W , bodajże 70w w stosunku do 60w względem modelu 90 i 91, ale podobno nie są ani jotę lepsze od poprzednika 95A, no i tym jednym złączem dla wszystkich kabelków, reszta to mało istotne rzeczy. I też mnie interesował , i nawet nie chciałem brać pod uwagę dla mnie mniej znaczących marek jak TCL czy Hisense. O marce Hisense dowiedziałem się dopiero przez MŚ. w Katarze. Ale jak to człowiek ciekawy, chce się zawsze dowiedzieć czy te tv. z Chin są nieco tańsze bo są gorsze , czy raczej nadal chodzi raczej o tanią siłę roboczą. No i przeczytałem jedną z recenzji, starcie SAMSUNG QN91B , [ten sam obraz co QN95B], Tylko cena bliżej rywala, kontra TCL C935 najwyższy numer , poziom premium mini led. I ku mojemu zaskoczeniu , TCL prezentował się lepiej . Samych stref podświetlenia ma ponad 1000 względem ponad 700 SAMSUNGA. No i teraz baśka wchodzi że tak sobie żartobliwie powiem, okazało się w tej recenzji , czego nie byłem świadomy, że to TCL wymyślił mini led , i ma na tym polu największe doświadczenie. Całkiem nie dawno zauważyłem że jego cena i tak już dużo niższa od SAMSUNGA bo 7999zł. za model 65 cali jeszcze spadła. A w media expert dzięki promocji w tej chwili oscyluje poniżej 6000 zł [model 65 cali]. Więc musiałem go zobaczyć osobiście , ale tu mi coś nie pasowało , mogły być ustawienia nie najwyższych lotów, ogólnie wydawał się dość ciemny i obraz jakby posklejany , [to moje subiektywne odczucia]. Piloty to epoka przedpotopowa , to na pewno do poprawienia. W zasadzie niby po za moimi subiektywnymi odczuciami tam wszystko grało i pasowało , zwłaszcza tv. naziemna lepiej była odbierana, był dużo lepszy, czystszy obraz niż w innych modelach innych marek. Przekonanie sprzedającego że po kalibracji wszystko będzie mi pasować i moje odczucia subiektywne znikną jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki mnie nie do końca przekonały, chociaż nie wykluczam że obraz na pewno jeszcze się poprawi. Ale w tym nie pełnym zadowoleniu z tego co zobaczyłem , przeszedłem się do marki LG , ale nie do OLED , tylko do QLED. Podobno ta technologia to jest taki lepszy QLED. Połączenie NANOCELL z KROPKĄ KWANTOWĄ i w wyższych modelach jeszcze z MINI LED. I tutaj moje odczucia subiektywne były rewelacyjne. Wpatrywałem się naprawdę długo żeby zobaczyć znaczącą różnicę między OLED LG a QNED. I oczywiście była , ale na tyle nie duża , że wypalanie się pikseli organicznych po prostu przesądza szale na nie korzyść OLED. Jeszcze bardziej przypatrywałem się i wypatrywałem różnic między QNED zwyczajnym model 813QA a QNED MINI LED model 873QA. Wypatrywałem tych różnic z pewnym gościem tam poznanym który też szukał czegoś dla siebie. Po mimo wielkich starań nie szło dostrzec żadnych różnic w obrazie zarówno mnie jak i przelotnemu znajomemu. Zaznaczę że oba TV były 75-io calowe. A najlepsze cena , tego bez MINI-LED znalazłem za 5490 zł , bo tam był za 6999zł 2 tygodnie temu. A ten MINI LED w tym calu to już wydatek ponad 10000zl. Ale gołym okiem różnic nie szło dostrzec. Pewnie były bardzo podobnie ustawione ,a różnice może dostrzeże się w domu przy różnym oświetleniu, no ale to gdybanie. Więc też miałem wydać trochę mniej niż ty , bo do 15 tyś. ale z czasem zauważałem że różnice w obrazie między tv za ponad 10 tyś a tymi za 5 , ba nawet w HISENSE chyba A7HQ 120Hz a nawet A7GQ który jest o dziwo tylko 60-cio hercowy był tylko odrobine gorszy , ale te drobne to może być tylko poprzez te połączenie NANOCELL Z QLED czyli QNED. To tyle mojego wpisu, mam nadzieję że nie będziesz miał po nim jeszcze większego ćwieka , niż miałeś. Też w tym nie zdecydowaniu czekam na koniec lutego, ale tak jak ty, gdyby tam było coś sensacyjnie okazyjnego, z odpowiednim poziomem do ceny , to też chyba nie zawahał bym się kupić. Pozdrawiam.
 

mpDante

Member
Bez reklam
Pierwsze słyszę, że TCL wymyślił miniledy...

Chyba masz problem ze wzrokiem nawet jak oglądasz TV w sklepach gdzie jest mocne oświetlenie... LG stosuje matryce IPS w topowych modelach a więc praktycznie brak czerni. Modele z 1000 stref potrafią osiągać kontrast niższy od VA nawet bez wygaszania strefowego...

Samsung QN91/95 to bardzo dobry tv, podobnie C935 od TCL... który niestety miał trochę niedociągnięć.

Na modele 2023 poczekacie do wakacji i rewolucji bym się nie spodziewał.
 
Ostatnia edycja:

MC.

New member
Pierwsze słyszę, że TCL wymyślił miniledy...

Chyba masz problem ze wzrokiem nawet jak oglądasz TV w sklepach gdzie jest mocne oświetlenie... LG stosuje matryce IPS w topowych modelach a więc praktycznie brak czerni. Modele z 1000 stref potrafią osiągać kontrast niższy od VA nawet bez wygaszania strefowego...

Samsung QN91/95 to bardzo dobry tv, podobnie C935 od TCL... który niestety miał trochę niedociągnięć.

Na modele 2023 poczekacie do wakacji i rewolucji bym się nie spodziewał.
No na pewno nie pierwszy raz coś słyszysz pierwszy raz. To tak troszkę żartobliwie. Żeby być bardziej precyzyjnym to to że MINI LED wymyślił TCL , to napisał ten recenzent którego czytałem. Ja z tego co wiem to to czy TCL wymyślił czy nie MINI LED to tego nie mogę w żaden sposób zweryfikować, natomiast są informacje ogólnie dostępne z których wynika jednoznacznie że to TCL pierwszy je zaczął sprzedawać , i jest uznawany za pioniera w tej dziedzinie. Co do wzroku, to oczywiście każdy ma inny , jednak to co ja widziałem potwierdzali też inni przypadkowi klienci, z którymi wymieniało się swoimi spostrzeżeniami. Oczywiście byłem i jestem świadomy tych danych technicznych które tu przytoczyłeś , jednak dane techniczne są danymi technicznymi a subiektywne odczucia subiektywnymi odczuciami. Ale jedna rzecz o której nie napisałem a jest dla mnie niepokojąca , to taka że była znacząco bardziej gorsza jakość obrazu gdy się wyłączyło nagranie firmowe a podłączyło TV naziemną w stosunku do tych oledów. No ale oledy były 55 calowe a qned był 75 cali, co przy TV naziemnej ma wielkie znaczenie. I jeszcze jedna sprawa, nikt do tej pory w sklepach nie potrafi wyjaśnić dlaczego nie ma następcy QNED serii 900, skoro seria 800 już dawno jest. Z tego co wiem jest tylko seria 900 z oznaczeniem PA a tegoroczna jest przecież QA. A chętnie by się zobaczyło jeszcze bardziej wyrafinowany obraz w właśnie w qnedzie. A co do tego czekania na nowe modele, to coraz bardziej mam przekonanie że może być nieopłacalne w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej świata , jak i mocno niepewnej geopolitycznie, wielka inflacja to może być tylko początek tego co nas czeka.
 
Ostatnia edycja:

mpDante

Member
Bez reklam
Z tego co piszesz to powinieneś kupić jakiś niski model tv i się nim cieszyć... skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Choćby bardzo fajnego QNED813QA...

Dla jakości obrazu jest tyle zmiennych, że jak słyszę o ocenianiu jakości obrazu w mocno oświetlony sklepie to szkoda to nawet komentować. Oczywistym jest, że w sklepie IPS będzie miał przewagę nad VA. Poza tym pytanie przypadkowych ludzi o zdanie też jest miarodajne... Ciekawe dlaczego testerzy TV tak nie robią?

Myślicie, że po co Samsungowi taki QN85? To jest świetny tv do jasnego pomieszczenia, dla kogoś kto nie widzi bloomingu, a może nawet nie ogląda niczego z napisami... QN85 wystawiony w sklepie niemal na każdym robi wrażenie, a jakby postawić obok QN91 to ciekawe jaki byłby wynik ankiety wśród Januszy? Co ważniejsze, jest znacznie tańszy, a więc bardziej dostępny.

Tak samo jak ocenianie skalowania taniego TV z drogim i zrzucanie winy na rozmiar matrycy... oczywiście, że roznica będzie jak oglądasz 55" i 75" z pół metra ale wypadałoby chociaż porównać ten sam model.

Kiki wielokrotnie podkreślał, że większość jest zadowolona nawet z najtańszych i najgorszych Philipsów, bo przysłowiowy Kowalski zmienia tv po 5+ latach i to też z jakiegoś najtańszego pudła.
 
Ostatnia edycja:

lukas.lig

New member
A taki hisense 75u8hq który jest do wyrwania za 7999 na promo w mediaeksp. ? Ktoś czytał recenzje może widział jak świecić te 1300 nitów? Regularna cena niby 10000 ale kto to kupi za tyle. Pytanie czy jest wart tych 7999? Widziałem jak gra 65u7hq i byłem pod wrażeniem. Jaśniejszy od tcl 735.
 

lukas.lig

New member
Mogę wiedzieć w jakiej cenie są philipsy w rozmiarze 75? Modele zaczynające się od 9 8807 nie interesuje mnie bo to bardzo słabo na żywo wyglądało bez kalibracji.
 

rafi22

Member
Ale ten Hisense U8HQ jest na matrycy IPS. Za taką ceną ja bym nie kupił tego modelu. Mi się udało na koniec grudnia kupić Samsunga 75QN91B za 9tys zł
 

MC.

New member
Z tego co piszesz to powinieneś kupić jakiś niski model tv i się nim cieszyć... skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? Choćby bardzo fajnego QNED813QA...

Dla jakości obrazu jest tyle zmiennych, że jak słyszę o ocenianiu jakości obrazu w mocno oświetlony sklepie to szkoda to nawet komentować. Oczywistym jest, że w sklepie IPS będzie miał przewagę nad VA. Poza tym pytanie przypadkowych ludzi o zdanie też jest miarodajne... Ciekawe dlaczego testerzy TV tak nie robią?

Myślicie, że po co Samsungowi taki QN85? To jest świetny tv do jasnego pomieszczenia, dla kogoś kto nie widzi bloomingu, a może nawet nie ogląda niczego z napisami... QN85 wystawiony w sklepie niemal na każdym robi wrażenie, a jakby postawić obok QN91 to ciekawe jaki byłby wynik ankiety wśród Januszy? Co ważniejsze, jest znacznie tańszy, a więc bardziej dostępny.

Tak samo jak ocenianie skalowania taniego TV z drogim i zrzucanie winy na rozmiar matrycy... oczywiście, że roznica będzie jak oglądasz 55" i 75" z pół metra ale wypadałoby chociaż porównać ten sam model.

Kiki wielokrotnie podkreślał, że większość jest zadowolona nawet z najtańszych i najgorszych Philipsów, bo przysłowiowy Kowalski zmienia tv po 5+ latach i to też z jakiegoś najtańszego pudła.
Masz potrzebę zwracania uwagi nawet na najmniejsze szczegóły, proszę bardzo, chcesz masz , nikt ci tego nie ma prawa zabraniać, ale tzw. testerów jest garstka na świecie a tzw. pospolitych Januszy jak ty to nazwałeś miliardy. Jeśli chodzi o niski numer jak widać po twoim wpisie to jest to pojęcie względne. Bowiem dla wielu ludzi niski numer to będzie seria 6000, 7000 samsunga z ubiegłych lat czy lg, który w promocjach można dostać w okolicach 1500 zł. A my tu mówimy o tv który mimo wszystko kosztuje blisko 7000 zł. I dla wielu już to będzie górna półka tv. A jeśli chodzi o porównywanie tv jeden obok drugiego, to miałem tą możliwość skonfrontowania na żywo obok siebie serie 95 NEO QLED , i serie 95 QD OLED samsunga , i pod względem obrazu to niestety całe te QLEDY , MINILEDY bledną przy QD OLED , a podejrzewam że i przy zwykłym oledzie było by też gorzej.
 

lukas.lig

New member
Ale ten Hisense U8HQ jest na matrycy IPS. Za taką ceną ja bym nie kupił tego modelu. Mi się udało na koniec grudnia kupić Samsunga 75QN91B za 9tys zł
A co byś kupił do 8000? 75 cali oczywiście. Kiki w jakiej cenie ma te nowe philipsy? Od 10 lat ma philipsy i brakować mi będzie ambi ale ten model 8807 to porażka jak widziałem. I tutaj czytałem że kiki ma wyższe modele więc myślę że byłyby lepsze ale cen nie znam. Obecnego philipsa sam mam od niego kupionego z usługami i jest super ale to fhd, przed ładnych paru lat 😄
 

rafi22

Member
A co byś kupił do 8000? 75 cali oczywiście. Kiki w jakiej cenie ma te nowe philipsy? Od 10 lat ma philipsy i brakować mi będzie ambi ale ten model 8807 to porażka jak widziałem. I tutaj czytałem że kiki ma wyższe modele więc myślę że byłyby lepsze ale cen nie znam. Obecnego philipsa sam mam od niego kupionego z usługami i jest super ale to fhd, przed ładnych paru lat 😄
Ja Ci nie odpowiem na to, bo ja w cenie 8tys zł szukałem najpierw dobre 65calowe (np. oled B2/C2, Philips 807) lub droższe 75calowe np. Qn91B lub 77 oledy. Sam ma starego oleda 804 i po zakupie 75QN91B trochę mi tez będzie brakować ambi Philipsa (mi się to akurat bardzo podoba). Ja bym szukał modeli na matryca VA np. Sony X90K, może Samsunga Q80 (tylko trzeba sprawdzić matrycę), może polecanego tutaj na forum TCL
 

lukas.lig

New member
Ja Ci nie odpowiem na to, bo ja w cenie 8tys zł szukałem najpierw dobre 65calowe (np. oled B2/C2, Philips 807) lub droższe 75calowe np. Qn91B lub 77 oledy. Sam ma starego oleda 804 i po zakupie 75QN91B trochę mi tez będzie brakować ambi Philipsa (mi się to akurat bardzo podoba). Ja bym szukał modeli na matryca VA np. Sony X90K, może Samsunga Q80 (tylko trzeba sprawdzić matrycę), może polecanego tutaj na forum TCL
Ok, dzięki anyway.
 

komsik1

New member
Ja Ci nie odpowiem na to, bo ja w cenie 8tys zł szukałem najpierw dobre 65calowe (np. oled B2/C2, Philips 807) lub droższe 75calowe np. Qn91B lub 77 oledy. Sam ma starego oleda 804 i po zakupie 75QN91B trochę mi tez będzie brakować ambi Philipsa (mi się to akurat bardzo podoba). Ja bym szukał modeli na matryca VA np. Sony X90K, może Samsunga Q80 (tylko trzeba sprawdzić matrycę), może polecanego tutaj na forum TCL
Możesz powiedzieć czy jesteś zadowolony ze swojego 75QN91B (jak np. blooming i czernie, bo co tester na YT to obraz albo rewelacyjny, albo wręcz słaby)? Ja właśnie po zwrocie kasy za xh9096 (kurz na matrycy), z którego byłem zadowolony zastanawiam się który model kupić: właśnie wspomnianego samsunga czy sony x94k (x90k). Ktoś widział je razem zestawione, który lepiej wybrać -> głównie serwisy VOD + konsola, ale bez grania w FPSy.
 
Do góry