Pomoc w wyborze dobrej jakość TV - rozmiar około 75-80''

muminix

Member
Cześć Wszystkim,
To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość jak nie dopełnię jakiś zasad/regulaminów.

Szukam dobrej jakości telewizora do salonu. Z przeczytanym / oglądanych informacji wydaje się, że OLED jest najlepszym wyborem jeśli chodzi o jakoś matrycy, choć nie upieram się. Czytałem też o tych miniLED i ta technologia również ma pewne plusy w stosunku do OLED (np. gdy jest za jasno lub gdy za dużo programów informacyjnych się ogląda). Te nowe matryce OLED widziałem, że dzielą się na jakieś W-OLED i QD-OLED, ale nie wiem co lepsze?
Zależy mi zarówno na dobrym obrazie, jak i dobrej jakości dźwięku (no chyba, że do tego muszę kupić osobne urządzenie/a).
Zdecydowanie preferuję dobre, znane firmy, które są od wielu lat na rynku, a nie jakiś nowe chińskie wynalazki typu tcl czy hisense (takie firmy kompletnie do mnie nie przemawiają, nawet jak się "ładnie błyszczą").
Nie lubię marnowania pieniędzy i wydawania na niepotrzebne funkcje lub pseudobajery. Z drugiej strony zależy mi na dobrej jakości, a to zwykle (choć nie zawsze) idzie w parze z ceną.
W pierwszej myśli planowałem wydać 10-17k (wydaje się, że to sensowny budżet na TV). Żona wolałaby się zmieścić raczej w 10-12k (bo jak mówi to tylko TV), więc kwota oscylująca bliżej 10k będzie zadowalająca dla nas obojga. Z drugiej strony jeśli naprawdę sensowne jest wydanie więcej np. do 20-22k to mogę to rozważyć, ale argumenty muszą być sensowne, a nie w stylu "bo tak lepiej".

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? Całość salonu z kuchnią około 60 m2 w kształcie litery L, to ramię litery L, gdzie będzie wisiał TV i będzie narożnik do siedzenia ma około 30 kilku m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 3-4 m, zwykle około 3,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 5 osobowa rodzina, czasem oglądają 2 osoby (ja i żona), czasem z dzieciakami
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Zwykle na wprost, jednak gdy będzie oglądać 5 osób to będą kąty (myślę, że tak do maks. 30-40 st. na boki od na wprost)
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Ma wisieć na ścianie o wymiarach szer. 3,3 m wys. 3 m
6. Jak słońce świeci w pokoju? Okna w całym salonie od wschodu, południa i zachodu, więc pomieszczenie jest jasne cały dzień. Jednak bezpośrednio naprzeciw TV są okna ze wschodu i południowego-wschodu. Pokój zdecydowanie należy do jasnych, więc dlatego obawiam się trochę OLEDa.
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? Przede wszystkim bardzo dobra jakość obrazu, jednak jeśli to możliwe chciałbym też dobry/bardzo dobry dźwięk. Zależy mi też na sprawnie działającym smartTV aby serwisy netflix, hbo max, prime video, disney, spotify, itp. - szybko się włączały i działały bez problemów
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Obecnie z dekoder upc tv 4k box, w przyszłości serwer domowy NAS (filmy, zdjęcia), może jakiś satelita, blu-ray czy xbox.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Jak w pkt. 9 oraz soundbar (myślałem o tym JBL bar 9.1, ale nie wiem czy to dobry wybór) lub wzmacniacz i głośniki
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Czasem 1 godzinę, czasem 5-6 godzin, myślę, że można przyjąć średnio 3-4 godziny
12. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Rano - serwisy informacyjne; wieczorem - serwisy streamingowe (netflix, hbo max, prime video, disney), gdzie oglądamy seriale, filmy i bajki; z UPC (programy przyrodnicze i podróżnicze, serwisy informacyjne); czasem koncerty (obecnie z USB, ale planuję blu-ray)
13. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola? Obecnie nie, ale jak dzieci trochę podrosną to chcę kupić konsolę xbox - myślę, że za 2-3 lata.
14. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? W tygodniu głównie wieczorem, rano to tylko na chwilę serwisy informacyjne. W weekend głównie wieczorem, ale zdarza się również w dzień.
15. Preferencje co do wielkości? Myślałem o OLED 77". Między mniejszym OLEDem, tj. 65" jest przepaść rozmiarowa aż 12 cali, zaś większy OLED, tj. 83" jest tylko o 6" większy, a cenowo jest zwykle o kilka tysięcy droższy. OLED 77" wydaje się optymalny. Oczywiście 83" w przystępnej cenie też mogą być :) Jeśli nie OLED tylko np. miniLED lub jakiś inny LED to rozmiary są inne, ale coś w granicach około 75-80"
16. Co Cię denerwuje w telewizorach? Wolne działanie, słabej jakości dźwięk, krótka gwarancja.
17. Preferencje co do marki? Coś fajnego :)
18. Czy telewizor ma mieć 3D? Obojętnie, nie lubię 3D.
19. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 10-20 tyś zł, wolę bliżej 10k, ale jeśli naprawdę warto to może być bliżej 20k (licząc, że na Black Friday będzie jakaś promocja :p). Cena nie jest dla mnie tak ważna, ale nie lubię wydawać pieniędzy na niepotrzebne wodotryski.

Czy warto kupić w tym roku np. na jakieś promocje listopadowe czy grudniowe? Czy też w przyszłym roku szykuje się jakaś super rewolucja i warto na to poczekać?

Ważne - bardzo nie lubię często zmieniać sprzętu, wolę kupić raz na dłuższy czas coś dobrego niż zmieniać. Obecny telewizor LG 42LA641S ma już chyba z 10 lat i nadal działa (jeden głośnik się zepsuł), ale to już dinozaur :D Chciałem już wcześniej zmienić, ale nie miałem miejsca w mieszkaniu, a teraz się przeprowadzam, więc czas na coś nowego. Chciałbym jednak, aby nowy telewizor podziałał podobny czas, ale tak min. 5-7 lat.

Z góry dziękuję za pomoc :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Gdybyś został przy pierwszej wersji to masz oled LG 83 C11 - najlepszy w klasie za 16.999 zł .
I to jest najlepsza wersji - coś bardzo dobrego na na dłuższy czas.
I to jest wersja jakości najlepszej a nie wodotrysków.
Wodotryski można dokupić zawsze ale jakości już nie.
Każdorazowo gdy załączysz masz uśmiech na twarzy najlepszego wyboru.

Jeśli jednak zostajesz przy wersji bliżej do 10 tyś zł to każdorazowo już musisz iść na kompromisy.
Masz w klasach cenowych bardzo dobre modele :
  • TCL 85C735 za 8999 zł
  • Philips 86PUS8807 za 10.999 zł
  • Samsung 85QN85B za 13799 zł

Z modeli 77" oled TV :
  • LG 77C21 za 13.399 zł
  • Philips 77oled807 za 17.199 zł

Z modeli 75 mini led :
  • Philips 75PML9636 za 10.999 zł
  • Samsung 75QN800 za 14.999 zł
  • Sony 75X95K za 16500 zł

I wówczas zostaje kasa na dobry soundbar Harmana Citation lub Sonos ARC
Rewolucja się nie szykuje.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Masz kilka miniledów marek bardziej znanych jak Sony czy Lg. Ale nigdy nie miałem i nie śledziłem tego tematu za bardzo.
Za to masz dobry budżet na 77” oleda lub jak się szarpniesz to nawet 83” :) (Lg C2, Sony A90J). Co do samej technologii oled, to masz panele od LG wrgb i tegoroczna nowość - QD oled od Samsunga. Ale tutaj Max 65” póki co.

Nie obawiałbym się oleda przy Twoich założeniach. Mam bardzo podobny układ, jak też odległości i okna z podobnej strony. Podobnie jak Ty oglądam raczej wieczorami. Za dnia raczej na chwile. Można przysłonić okna jak swieci słońce i jest ok. U mnie tez tv wisi i z odległości ok 3,4m 77” jest bardzo dobrym rozmiarem (wcześniej miałem kolejno 50” i 65”).
Najtaniej może uda Ci się trafić jeszcze zeszłoroczny LG C1. A poza tym masz do wyboru C2. Kilka modeli Philipsa tegorocznych (nie znam dokładnie nazw ich modeli, ale też nie wszystkie są w 77” dostępne), Sony A80K i już w dość znacznej cenie Panasonica lz2000.
W Sony i Philipsie masz Google/android tv. Wiec bogactwo aplikacji i szybkość działania. Lg ma swój webos. Również szybki i bezproblemowe działanie smart tv, plus pilot z żyroskopowym kursorem. Panasonic wypada tu najsłabiej. Ale większość vod powinna być.
Co do gwarancji, to jeśli się nie mylę, tylko Lg w serii G daje 5 lat gwarancji, ale musisz sobie odpowiedzieć czy warto dopłacać względem serii C jak już się na Lg zdecydujesz. Za to w Sony możesz dokupić w ciągu roku od kupna rozszerzoną gwarancję maksymalnie do 5 lat.
Co do audio z wbudowanych głośników to jest różnie. Miałem Lg C1 i jak dla mnie dziwie był przeciętny. Przesiadłem się na Sony i ich patent z głośnikami w ekranie robi robotę. Gra to bardzo przyjemnie. Niektóre tv jak najwyższy model Philipsa mają w zestawie soundbara. Panasonic też ma chyba dosyć rozbudowane audio.

To trochę danych technicznych i luźnych przemyśleń. Najlepiej jak odwiedzisz kilka salonów/sklepów i pooglądasz sobie różne modele oledów i dla porównania miniledów :)
 

muminix

Member
Dziękuję za odpowiedź.

Czy lepiej kupić OLED tak jak myślałem, czy może jednak jakiś miniled czy jeszcze coś innego?

Czy jest znaczna różnica między modelem LG 83 C11 a nowszym LG 83 C21? Czytałem coś, że zmienili matrycę na jakiś nowy jaśniejszy OLED. Może to ważne dla mojego jasnego salonu. Czy seria G jest jakość znacznie lepsza?
Tak jak pisałem powyżej, dla mnie może być 77", bo po pierwsze między 77 a 83 jakiejś wybitnej różnicy nie widzę (widziałem w sklepie), a po drugie to znaczny przeskok po moich 42" :) Więc jeśli nowa seria C21 lub seria G jest jakoś znacznie lepsza (jeśli tak, to proszę o wyjaśnienie w czym), to wolę mniejszy a lepszy tv.

Jeśli oceniać matryce OLED te od LG oraz te od Samsunga (qd-oled) to czy są znaczące różnice? Jeśli tak, to jakie? i na korzyść której?
Rozumiem, że matryce od LG ma w tv Lg, Sony, Philips, Panasonic, zaś matryce oled od Samsunga ma Sony i Samsung.

Philips mnie bardzo odrzuca tym dyskotekowym ambilightem. Wiem, że można wyłączyć, ale jednak niesmak pozostaje, że tam w ogóle to jest. Choć jeśli wybitny tv to mogę przecierpieć.
Do Lg mam sentyment, bo obecny tv to Lg, jednak może jest coś lepszego.
Sony wydaje się dobrym tv, jednak droższym i nie wiem czy nie trochę przereklamowanym. Działa już na nim Hbo (go/max) czy dalej bojkotują (pamiętam, że kiedyś nie działał)?
Panasonic to pojedyncze tv, słyszałem że dobre, ale też drogie. Czy warte ceny?
Samsunga ogólnie nie lubię, ta firma zniechęca mnie do siebie podobnie jak apple. Jednak pomimo to mam np. telefon z samsunga (galaxy s20 fe 5g), bo cena do jakości jest jak na razie nie do pobicia (no może pixel...), więc w przypadku tv może być podobnie i może warto wziąć samsunga którego nie lubię.
Wynalazków typu TCL proszę w ogóle nie polecać...

Nadal nie wiem co kupić i dlaczego akurat to. Dla mnie przede wszystkim ważne jest właśnie "dlaczego akurat to" i podanie samego modelu nadal mnie nie przekonuje.

Kasę na soundbar mam, więc nie musi zostawać.
Cena telewizora to nie kwestia budżetu, bo pieniądze mam, tylko sensowności wydania tych pieniędzy na telewizor.
Chcę po prostu bardzo dobry sprzęt, bez zbędnych wodotrysków (dobre właściwości użytkowe to nie wodotryski), taki na lata.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Modele miałeś podane do preferencji.
Jeśli jakość bezkompromisowa to Oled TV.

LG Oledy różnią się matrycą. Tak C21 ma jaśniejsza matrycę EX.
Ale i tak wymagają kalibracji.
LG G23 - to większość kasy płacisz za design.

Różnice wielkości..
W domu ma to znaczenie. Wielkość przynosi ze sobą najwięcej radości.

QD Oled - mają jaśniejszą matrycę , ale na pokazach to właśnie nadmierna jasność zabijała głębię obrazu.
Większość ogladania bo więcej niż 75% ludzie deklarują do oglądania wieczorami w nocy.

W tej klasie każdy Oled będzie extra.
Większe możliwości daje Android.
Oled oznacza najlepszą jakość bez wodotrysków, i radość obcowania każdego dnia - taki na lata.

Soundbar ok.
Z extra w klasie :
  • Harman Citation
  • Sonos ARC

Wielkość robi największe wrażenie a w połączniu z OLED TV- to bezkompromisowy wybór na lata.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli chodzi o matryce LG i Samsunga, to te od LG są na rynku już długo. Z roku na rok coraz lepsze i bardziej dopracowane. Można powiedzieć, że doszły do granic swoich możliwości jeśli chodzi o maksymalną jasność. Modele premium mają panele z radiatorem, aby pik maksymalnej jasności mógł być wyższy, oraz aby średnia jasność obrazu była lepsza. Mają też dużo systemów zabezpieczających panel przed wypaleniami. Niemniej na przestrzeni lat nie widać, aby LG udało się poprawić proces produkcyjny i kontrolę jakości. Tak więc cały niestety można mieć pecha i trafić panel z jakimś zafarbem (najczęściej różowy) czy vertical bandingiem. Ja tez to przerabiałem.
QD-oled są świeże, tylko dwie firmy w tym roku się na nie zdecydowały. I maksymalny rozmiar to 65" (najprawdopodobniej w przyszłym roku zobaczymy 77"). Ale na starcie Samsung zrobił bardzo dobrą robotę. Bardzo poprawiła się jednorodność świecenia matrycy przy bardzo niskich jasnościach, co też potrafi być różne w matrycach LG (traktowane jest to jako cecha tej technologii). Te panele potrafią mocno świecić. Sony A95K zostało wybrane tv roku 2022 spośród kilku modeli oled premium:

Jakby już były dostępne tv z panelami QD w rozmiarze 77", to ja bym raczej szedł w tą stronę. Z panelami od LG miałem kilka przejść (wyżej wspomniany banding i zafarb).

Jeszcze jedna kwestia, to kalibracja. Nie wiem czy potencjalnie rozważasz czy nie. Niektóre tv są lepiej skalibrowanie fabrycznie od innych. Jednym z najlepszych pod tym względem są Panasonici. Tam jakość obrazu zawsze była super. Mam porównanie zeszłorocznego LG C1 do Sony A80J/A80K - LG bez kalibracji słabo oddaje detale w ciemnych scenach trochę zlewając szczegóły. Nie planowałem raczej kalibracji i trochę kombinowałem, żeby to poprawić. W Sony nie miałem tego problemu i obraz dla mnie jest świetny po wyjęciu z pudła. Może kiedyś się zdecyduję na kalibrację, żeby wyciągnąć wszystko z tv, ale raczej jako opcja. Ale wracając do LG i Twojego pytania, C1 vs C2, to nowszego nie widziałem na żywo, ale mocno popracowali w tym roku i z tego co widziałem na yt, to nie ma już takiego problemu. Zobacz ten filmik od ok 2:06, fajnie widać porównanie C2 do monitora studyjnego i C1 przed i po kalibracji:

Co do Philipsa, tak jak piszesz możesz ambilight wyłączyć i nie używać. A tv bardzo fajnie grają. Oglądałem tegoroczną serię na AVS i podobał mi się obraz tych tv.

Z HBO Max nie ma już problemu na Sony :) Wszystkie popularne stremingi są dostępne, podobnie jak na Webos. To na Panasonicu chyba cały czas nie działa.
 

Mark97

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam podobne rozterki co Ty, nawet bardzo podobny budżet, wielkość salonu etc.

Mam od zeszłego roku 65" LG C1 i jestem mega zadowolony, a jak jeszcze w C2 coś poprawili to już w ogóle będzie super. Czeka mnie przeprowadzka do większego mieszkania, C1 pójdzie do sypialni, dlatego rozglądam się za czymś większym do salonu.

Z moich obserwacji, w super cenie jest teraz 77" C2 w Euro, oddają 1350 zł na kartę podarunkową (co dla nie wszystkich jest OK, dla mnie spoko bo czeka mnie w tym roku jeszcze zakup lodówki) + jedna rata jest gratis, więc jeżeli komuś pasuje, to TV wyjdzie za niecałe 12 tysięcy.

Chociaż motam się też z myślą 83", niby większy, ale dopłata wielka, bo Sony A90J można dostać za jakieś 19000 w obecnej chwili
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
@Mark97 jeśli nie zdecydujesz się na zakup 83", to w takim wypadku powinieneś być bardzo zadowolony z C2 :) Mi się udało A80K wyrwać w całkiem podobnym budżecie. Pułap +/- 12tys. za 77" to bardzo dobra cena.
 

muminix

Member
Przeglądałem porownanie modeli Sony, bo ma kilka modeli OLEDów (serii) i jakoś nie wiem za bardzo czym się różnią. Są serie XR-77A80/83/84K, Xr-77A80/83/84J, KD-77AG9 dla modeli 77", czyli 7 modeli. Czy może mi ktoś różnicę wyjaśnić, zarówno między seriami, jak i nr 80,83,84?

Czy model XR-83A90J to jest to samo co A80J, tylko większy czy też inne różnicę?

Które modele Sony mają nową matrycę z modelu LG C2 lub podobną? Czy też wszystkie są na matrycy typu LG C1?
Jak te ww. modele Sony przedstawiają się w kolejności najlepsza-najgorsza matryca?

Ten QD-OLED wydaje się ciekawy, tylko rozmiar musiałby być większy tzn. 77". Wiadomo kiedy to wyjdzie w przyszłym roku, tj na początku? Może warto poczekać... Do tego jakiej ceny się spodziewać dla rozmiaru 77"... bardziej 15 tyś czy 20 tyś? Ten QdOled ma obecnie tylko samsung i sony, z tych dwóch wolałbym sony.

Raczej skupię się na 77" niż na 83". Za te kilka cali więcej jest solidna dopłata kilku tyś, co wydaje się być przewartościowane. W końcu technologia, procesor, smart, nagłośnienie jest to samo (może się mylę), a tylko ekran jest ciut większy.

Praktycznie w każdym teście matryca LG C2 biję na głowę C1, więc jak chce tv na lata to C1 warto chyba odpuścić.

Panasonic wydaje się trochę przewartościowany, ma chyba fajne nagłośnienie i obraz, ale za to smart do bani. Obecnie mam smart z boxa i nie podoba mi się to rozwiązanie, skoro już mam kupić tv za stosunkowo duże pieniądze, to chciałbym żeby smart działał bardzo dobrze.

Jak się ma Google Android tv do Webos? W moim obecnym tv z LG smart był naprawdę kiepski w porównaniu do boxa, do tego część rzeczy nie działała w Polsce. Nie wiem jak jest obecnie. "Większość vod" mnie nie interesuje, chcę wszystkie które w danej chwili będą dostępne w Polsce, a ja będę chciał akurat za nie zapłacić. To tv smart ma się do mnie dostosować, a nie ja do jego ograniczeń. Fajnie jakby działało też sterowanie głosem z Google, najlepiej po polsku. Obecnie mam dużą część domu zautomatyzowaną głosowo z google, więc miło by było gdyby tv też.

Czyli audio z Sony czy Panasonica zostawia w tyle LG czy Philipsa? W Sony nagłośnienie chyba zależy od serii, w której jest ok, a które lepiej odpuścić?

Co do kalibracji - czytałem, że warto, choć nie wiem czy to nie zachwalanie przez tych którzy właśnie te kalibracje robią. W niektórych sklepach, przy droższych odbiornikach, kalibracja jest w cenie tv. Jak musi wyglądać taka kalibracja aby miała sens? W sklepie wystarczy czy musi być u mnie w domu? Z jakim kosztem się muszę liczyć? Czy te kalibracje w cenie tv są coś warte czy to chwyt marketingowy?

Z tymi fajnymi Philipsami to chodzi o serię 807/837 czy 907/937? Czym się te serie różnią? x07 i x37 ? oraz 8xx i 9xx ?

A co sądzicie o tym sounbardze z JBL seria BAR np. 9.1 lub 1000? Podoba mi się pomysł odczepianych, bezprzewodowych głośników na baterię - genialny patent (czy inne firmy tez maja takie coś?). Tylko jak z jakością dźwięku? Może jednak lepiej dobre stereo zamiast soundbara - w sumie głośniki będę więcej do muzyki wykorzystywał (Spotify, płyty, koncerty blu-ray). Tylko z jakim kosztem muszę się mierzyć za dobry, ale nie audiofilski sprzęt?
 
Ostatnia edycja:

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sony AG9 to chyba modelowo tv z 2020 roku. A80J to 2021 i A80K - 2022. Same cyferki w ramach tej serii (A80/83/84) to drobnostki - A80 ma mikrofon w pilocie, a pozostałe w ramce tv. Dodatkowo te 83/84 maja jaki "rich color", ale to i tak chyba bajer tylko w trybie żywy.
A90J to model wyżej pozycjonowany od A80. Najwyższy model w 2021 roku. Ma panel z radiatorem, przez co jest jaśniejszy. Tegoroczną matrycę (bliźniaczą z C2) będzie miał chyba tylko A80K. A90J ma chyba po prostu EVO, ale dodatkowo radiator. Ale tu nie jestem pewien szczegółów technicznych.

A95K 65" na starcie był za chyba cos ponad 16tys. więc jeśli QD 77" pojawi się tylko we flagowcach, to pewnie ponad 20tys. na starcie. Prawdopodobnie takie tv pojawią się w 2023, ale kiedy i w jakiej cenie nie wiadomo. Może w styczniu na targach CES coś zostanie pokazane. Nowe modele z reguły pojawiają się najwcześniej na wiosnę, albo później. Zależy od producenta.

Modele Sony pod katem matryc można ustawić tak, od najsłabszych do najlepszych: A80J/K -> A90J -> A95K. Przy czym A90J na pewno trochę jaśniej świeci od A80J/K, ale np. sama matryca A80K jest nowsza i może mieć trochę lepsze kolory i inne rzeczy. Z takimi opiniami na forach też się spotkałem.

Dzisiejszy Webos jest bardzo rozwinięty. Zarówno na Webos i teraz na google tv mam wszystko to samo z czego korzystam. Wszystkie liczące się serwisy vod znajdziesz na jednym i drugim.
Kalibracja nie musi być wykonana w domu. Potrzebny jest sprzęt i kalibrator znający się na rzeczy. Cena zależy pewnie od firmy, ale i od tego ile trybów chcesz skalibrować. Ceny pewnie od ok 500zł startują.

Philipsa w 77" masz chyba tylko w modelach 807 i 937 jeśli się nie mylę. 937 jest z sounbarem i panel z radiatorem.

Audio - jako posiadacz Lg C1 i Sony A80K, stawiam Sony nad Lg jeśli chodzi o wbudowane audio.

Pewnie teraz masz jeszcze większy mętlik w głowie :)
 

muminix

Member
Właśnie mętlik coraz mniejszy... zaczyna mi się to wreszcie układać.

Zakładając 77" i kupno w tym roku lub w 1 kwartale 2023 zostaje mi z Sony A80J oraz A80K. Zastanawia mnie dlaczego A80J jest droższe o około 5 tyś od A80K, skoro to starszy model i ma starszą matrycę (evo, bez ex)?

Które modele z Sony, Philips, LG, Panasonic mają radiator? Czy są różne typy radiatorów? Czy one realnie coś dają? Lepszy obraz, dłuższa żywotność? Czy lepsza będzie starsza matryca typu LG C1 z radiatorem czy nowsza typu C2 ale bez radiatora?

Czyli muszę skalibrować jakiś konkretny tryb - co to znaczy? Myślałem, że kalibracja obejmuje cały tv.

A audio Sony A80J vs Philips (model 807)?
Spodziewam się że LG nie poprawił audio między modelem C1 a C2, bo by o tym trąbili ;) Czy LG ma taki płaski dźwięk bez żadnej głębi?
 

Mark97

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pare chwil temu pojawił się C2 83" za 18000 - jedna rata, czyli wychodzi 17100, warto dopłacić do Sony prawie 2000? :p
 

muminix

Member
W sumie pozostały z 77"
  • Sony XR-77A84K (model 80 jest tylko 5 stówek tańszy) - 15,5 tyś
  • LG oled77c21la (model G jest dużo droższy więc raczej odpada) - 13,3 tyś, ten rabat co pisał Mark97 mi nie wchodzi.
  • Philips 77OLED807 (najdroższy z wymienionych, raczej nie lepszy, więc raczej odpada, za tą cenę byłby juz 83 calowy Lg) - 17,3 tyś

W opcji 83"
  • Sony XR-83A90J - 19,9 tyś
  • LG OLED83C21LA - 18 tyś, w promocji 17,1 tyś

Przy moim przejściu z 42 cali chyba nie zauważę różnicy między 77 a 83.

77" Sony jest droższy i ma starszą matrycę niż LG (ciemniejsza), na plus lepszy dźwięk i Android, być może lepsza firma.
77" LG tańszy, ma nowszą matrycę, ale gorszy dźwięk.
Może za tą różnicę w cenie kupić soundbar i będzie lepiej.


Tylko jaki soundbar... Do LG to najlepiej chyba soundbar od nich czyli LG, wtedy wszystko będzie zgrane. Choć z drugiej strony nie wiem jaka jakość tych soundbarow.

Może inny np.
Teufel Cinebar Trios "3.1-Set" za 4150 zł
Teufel Cinebar Pro za 6000 zl
inne propozycje?
Lub zamiast soundbara zestaw ampli + głośniki, tylko jaki koszt za sensowny zestaw oraz czy to będzie fajnie, automatycznie działać z tv czy kombinacje...

 

Mark97

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ten rabat na 77" jest w formie karty podarunkowej ;) Więc on Ci nie wpadnie od razu tylko po 25 dniach od zakupu.

1669044477724.png
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
@muminix pisałeś wcześniej o różnicach w cenach między Sony A80J a A80K. Opierasz się na cenach znalezionych w necie, czy fizycznie udało Ci się znaleźć jeszcze A80J w 77”? Bo z tego co obserwuje, to chyba z J zostały w sklepach już tylko 55”.

Co do A80K vs C2, to najlepiej jakbys poszedł obejrzeć jeden i drugi. A super jakbys wziął swoje materiały na penie i puścił na jednym i drugim. I wtedy zobaczysz, czy Lg faktycznie jest jaśniejszy i który swieci bardziej jak lubisz.

Popatrz na soundbary Samsunga. Q930 albo Q990. Ja się niedługo będę przymierzał do któregoś z nich.
 

muminix

Member
Co do zobaczenia Sony A80K i Lg C2 to najlepiej byłyby zobaczyć je w jednym sklepie, a to raczej ciężko, szczególnie w rozmiarze 77", a do mniejszych Lg jest chyba gorszy ekran dawany. Dodatkowo w sklepie są ustawionione inne parametry (pokazowe) i najładniej są zdane w tv który najbardziej chca sprzedac, światło otoczenia jest zwykle zimne oraz brak jest kalibracji. To jak smakowanie whisky patrząc na zamkniete butelki na półce w lidlu ;)

Jak Ty wybrałeś swoje Sony A80K i dlaczego akurat ten?

Jakoś soundbary z Samsunga mnie nie przekonują. Za te modele trzeba dać 4-5 tyś, a za tą cenę wolałbym już chyba lepszą firmę. Dlaczego chcesz samsunga?

Rozważam bardziej albo kupić soundbar typowo pod dany tv (dla Lg z Lg, dla Sony z Sony) bo taki układ będzie chyba bardziej zgrany z tv albo kupić lepszy soundbar innej firmy.

Do tego raczej bez tylnych kolumn, bo nie mam gdzie ich dać, chyba że wersja jak jbl gdzie są na akumulator i kładę je tylko chwilę.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Inna matryca w mniejszych LG, to może ew w najmniejszych przekątnych 42-42". Jak znajdziesz 55-65" to będą takie same matryce. Dodatkowo często jest przypięty pilot, a jak nie ma to możesz poprosić. Ja tak bawiłem się niektórymi tv. Nie jest to rozwiązanie idealne (dochodzą czynniki które wymieniłeś), ale możesz zawsze sprawdzić jak wyglądają inne tryby niż żarówiaste demo. Pewnie najlepiej iść do Sony czy salonu LG. Ale jak chcesz znaleźć te dwa modele to zostają duże markety RTV. Ja bym jednak spróbował. Duże salony ma MM, tam często chadzałem. A jak już, któryś bardziej Ci się spodoba, to możesz iść do sklepu firmowego i tam pewnie w spokojniejszych warunkach będziesz mógł jeszcze lepiej sprawdzić.

Ja zdecydowałem się na Sony, ponieważ zacząłem bardzo mocno śledzić temat tv i oledów jak już kupiłem LG. Po drodze nastąpiła wymiana CX na C1. Zaczęło mi przeszkadzać zlewanie detali w czarnych scenach w plamę. Plus nie zawsze byłem zadowolony z obrazu czy z kolorów. Wtedy zacząłem patrzeć na inne. Właściwie w głowie pojawiło się "Panasonic i Sony". Panasonic jednak cenowo gorzej i słaby smart. W recenzjach Sony wyglądał na tv, który bardziej trafi w mój gust. Więc zacząłem chodzić i oglądać. I stwierdziłem, że seria A80 będzie ok. Zacząłem dostrzegać też takie niuanse, że może na papierze LG jest jaśniejsze, jeśli chodzi o pik jasności. Ale Sony inaczej przedstawia scenę i ogólne wrażenie jest takie, jakby ten tv był jednak jaśniejszy.
Zebrałem się w końcu do ponownej reklamacji LG (C1 miał pink tint) i jak dostałem zwrot, to akurat kończył się zapas 65" A80J w sklepach. Kupiłem w dobrej cenie, ponieważ A80K był całkiem świeży i było chyba co najmniej 2 tys. różnicy jak nie więcej. Historia kończy się tak, że po ok 2 tygodniach w pewien sierpniowy weekend już miałem zamawiać soundbara, ale trafiłem tak dobrą promocję na A80K, że postanowiłem zwrócić A80J i dołożyć kasę do 77" modelu :)
Dla mnie te tv są bardzo podobne. Chyba za krótko miałem też A80J. Ale z takich istotnych drobnostek, to na pewno mniejszy i wygodniejszy pilot od razu rzuca się w oczy. Jest naprawdę wygodny.

Chcę wziąć jeden z tych modeli Samsunga, bo pasuje mi stosunek jakości do ceny. Są to już kompletne zestawy z subami i satelitakmi. I zbierają naprawdę świetne recenzje. Ale trzeba mieć też z tyłu głowy, że wyższy model miewał problemy z rozłączającymi się satelitkami czy subem. Podobno zostało poprawione. Więc warto kupić w sklepie z dłuższym czasem na zwrot. Dobrze potestować i w razie problemów jednak zwrócić.
 

muminix

Member
Znalazłem w MM w Katowicach Lg C2 oraz Sony A80K tylko rozmiar 65", ale chyba tu i tu matryca powinna być podobna do 77".

Czy te matryce Lg są tak awaryjne? Ja nie mam czasu na reklamacje, zwroty i serwisy. Chcę produkt który działa bez zarzutu. Może jednak Sony...

Zastanawiam się czy modele A83K lub A84K będą się inaczej prezentować - tam jest funkcja Rich Color Enhancer, może to wodotrysk, a może coś jednak zmienia. Tylko nie ma gdzie ich zobaczyć. Różnica w cenie tylko 500 zł. I jakiś inny pilot jest w tych wersjach niż w A80K, a czy lepszy to nie wiem.

Ten mniejszy i wygodniejszy pilot to między Lg a Sony czy A80J a A80K? W Lg jest chyba żyroskop co mnie trochę zniechęca.

A patrzyłeś za innymi soundbarami, innych firm?
Mnie po głowie chodzi ten Teufel Cinebar Trios "3.1-Set" za 4150 zł. Słyszałem produkty Taufela i są sztos :)
 
Do góry