Półprofesjonalna kalibracja projektora

mistrz

New member
Ja pod projektor mam podpieta tylko konsole i wszystko (gry, filmy) leca z niej wiec nie mam tego problemu z innymi zrodlami. Ale jak slusznie ktos zauwazyl: filmy trzeba OGLADAC, bo bawienie sie 6h z ustawieniami do kazdego filmu, zeby potem ogladac go przez 1,5h jest chyba lekka paranoja? :rolleyes: Znalesc kompromis w ustawieniach i zapomniec, ze w ogole istnieje cos takiego jak kalibracja ;)
 

angelos

New member
Ustawianie parametrów obrazu do każdego filmu z osobna to nie kalibracja tylko zabawa ustawieniami i dopasowanie obrazu do takiego na jaki mamy ochote. Skalibrowany projektor ma byc neutralny i zamyśle wyświetlać obraz taki jaki jest na wejściu sygnałowym. Ani mniej, ani więcej.
 

DanielS

New member
angelos zgadzam się w 100%. Dodajmy jeszcze , że kalibrację należy dokonać w porze dnia, naświetleniu itp przy jakim naczęściej oglądamy tv czy filmy.
Łatwiej jest gdy tv ma możliwość zachowaniu kilku rodzajów ustawień np. użytkownik1 , użytkownik2 itd. Wtedy można zachować ustawienia np. dla poranka lub wieczorne i wybierać wg potrzeby.
 

kazek_krk

New member
Czy ktoś miał problemy z Spyder2express ( oprogramowanie 2.3.5) i programem HCFR 2.0.1?
Mianowicie podczas prób kalibracji TV za pomocą programu HCFR oraz Patterns DVD podczas pomiaru Gray Scale 50% wyświetla się RGB Levels: Red -285 % , Green -47% and Blue- 68 % co wg mnie jest totalną bzdurą (Red).
Czy ktoś miał kiedyś taki problem ?
Może coś Colorvision namieszał w pliku cvspyder.dll aby nie można było używać HCFR ?
 

tomek67

New member
Mam HFCR 2.01 i Spydera2express soft 2.2.
Nie miałem problemów.
Te wartości pokazują proporcję,
czyli jakbyś miał dużo za dużo czerwonego.
Zakładam, że masz właściwą wartość w w Advanced->Preferences->References D65.

Czyżby obraz był naprawdę aż tak "ciepły",
z tak dużym nadmiarem czerwonego ??
 
Ostatnia edycja:

kazek_krk

New member
Obraz nie jest za gorący na moje oko mimo tych wskazań. Nie wiem dlaczego nie chce mi działać HFCR 2.01 z Spydera2express soft 2.2. Program nie widzi biblioteki cvspyder.dll. Jeszcze spróbuję zainstalować raz na czystym komputerze wersję 2.2, może to coś pomoże skoro działa w takiej konfiguracji u Ciebie.
 

dread

New member
Bez reklam
Ja tam gdzie nie zagladne to Spyder2 jest zdecydowanie odradzany.
Wiadomo, nie ma co porownywac go do sprzetu za 1000$ wzwyz, ale rozrzut jakosciowy miedzy spyderami jest dosc spory - kupujac dwie sztuki spydera2 mozesz dostac zupelnie inne pomiary i to znaczaco rozniace sie od siebie.

Spyder2 express z ktorym mialem do czynienia to w ogole bylo jakies cudo... po kalibracji skali szarosci prakycznie na kazdym poziomie IRE wyraznie bylo widac za duzo czerwonego.
Srednia gamme przed kalibracja wyliczyl mi na poziomie 1.8. Po kalibracji do 2.2, IRE 0 oraz IRE 10 byly prawie nie do odroznienia. Oznaczalo to utrate szczegolow w ciemnych obszarach obrazu.
Gdybym zaufal bezgranicznie spyderowi, a nie wlasnym oczom to praktycznie sp**lbym obraz w kazdym jego aspekcie.

Z tych tanszych kalibratorow duzo bardziej jest polecany eye-one... sa wersje display LT (tanszy) oraz display 2 (drozszy), ktore jedynie roznia sie softem. Jak ktos chce korzystac z HFCR to oczywiscie bierze tansza opcje.
Jest to co prawda rozwiazanie blisko dwa razy drozsze od takiego spyder2 express, ale bardziej dokladne i nie ma az takiej dysproporcji pomiarow miedzy poszczegolnymi sztukami.
 

tomek67

New member
Przy IRE 0 i 10 to się nie ustawia tej klasy sprzętem.
Trzeba po prostu zaczynać od 20-30 i tyle.
Ja jestem zadowolony ze Spydera,
tak naprawdę to trzeba sporo było poczytać,
żeby to wszystko poszło ok.

A odnośnie złych opinii w necie to już chyba teraz jest tak ze wszystkim.
Jak chcesz kupić tani mały aparat cyfrowy to zaraz wyczytasz,
że bez lustrzanki za 10 tys. nie da rady zrobić zdjęcia na wycieczce ;)
Tak samo jest z rowerami itp.
Po prostu na forach na ogół udzielają się pasjonaci
a dla nich każdy sprzęt jest zbyt słaby.
 

dread

New member
Bez reklam
Nie zrozumielismy sie... do kalibracji skali szarosci korzystalem z plansz IRE 30 oraz IRE 90 naprzemiennie, a jak juz wszystko ustawilem do neutralnych poziomow to na koncu posprawdzalem jeszcze od IRE0 do 100.
Konkretnie to korzystalem z tego opisu - http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=852536.

Tak jak wczesniej pisalem po kalibracji wynik byl taki, ze wyraznie bylo widac za duzo czerwonego, bialy nie byl bialy, ale nie tylko dotyczylo to IRE 100, w nizszych poziomach 10 - 30 rowniez bylo widac, ze cos jest nie tak.

Jesli chodzi o gamme... po ustawieniu kontrastu i jasnosci w projektorze za pomoca specjalnie do tego stworzonych plansz testowych, sprawdzilem gamme w HFCR (IRE od 0 do 100 w odstepie co 10) - srednia wyszla 1.8 - wynik raczej z kosmosu.
Skorzystalem z poradnika powyzej celujac w gamme 2.2, ale tak jak pisalem... koncowy efekt byl tragiczny i oznaczal utrate szczegolow obrazu w ciemnych obszarach.
 

tomek67

New member
dread napisał:
Jesli chodzi o gamme... po ustawieniu kontrastu i jasnosci w projektorze za pomoca specjalnie do tego stworzonych plansz testowych, sprawdzilem gamme w HFCR (IRE od 0 do 100 w odstepie co 10) - srednia wyszla 1.8 - wynik raczej z kosmosu.
Skorzystalem z poradnika powyzej celujac w gamme 2.2, ale tak jak pisalem... koncowy efekt byl tragiczny i oznaczal utrate szczegolow obrazu w ciemnych obszarach.
Wydaje mi się, ze jak ustawiasz szarości warto zmieniać wartości naprzemiennie. Np. jak mam za dużo czerwonego to zmniejszam ciut czerwony i jednocześnie podnoszę ciut niebieski. Dzięki temu chyba gamma mniej się zmienia.
Ja też miałem początkowo duży problem z tą kalibracją wyniki były kiepskie.
Po prostu Epson pozwala ustawić odcień lub szarości, wejście do drugiego menu resetuje pierwsze. Nic nie ma o tym w instrukcji.
Problemem jest też to, że te urządzenia nie zachowują się liniowa. Ustawiam np 80 IRE a pełna biel zachowuje się ciut inaczej,
trzeba iść na jakiś kompromis.
Nie ma ideałów trzeba ustawić najlepiej jak się da i zapomnieć.
 

dread

New member
Bez reklam
Dalej sie nie rozumiemy :)

Nie mam zadnych problemow z poprawnym ustawieniem skali szarosci, gammy, czy gamutu kolorow.
Skala szarosci na kazdym poziomie jest idealnie lub prawie idealnie neutralna (zdaniem spydera), za wyjatkiem IRE 0 i 10, ale wiadomo... sporo drozsze kalibratory sa zbyt malo czule aby zrobic pomiary przy tych poziomach IRE.
Swoja droga TW2000 (oraz nowsze modele Epsona) naleza do tej nielicznej grupy, ktora umozliwia pelna kalibracje bez zadnych ograniczen - jest o tym mowa rowniez w poradniku, do ktorego podawalem linka w poprzedniej wiadomosci.

Problem w tym, ze po tej "kalibracji" jedyne co moge napisac jest to, ze spyder dal ciala - wiem jak wyglada prawidlowo bialy oraz zbyt cieply/zimny bialy i widze wyraznie, ze po kalibracji bialy jest ze zbyt duza domieszka czerwonego, widac to rowniez na nizszych poziomach IRE mimo tego, ze zdaniem spydera ustawienia RGB sa neutralne.
Potrafie rozpoznac tez zbyt ciemny obraz w wyniku ktorego trace szczegoly w ciemnych obszarach...

Nie wiem, moze trafila mi sie wyjatkowo podla sztuka, a Tobie z kolei jedna z tych bardziej dokladnych, tego nie moge wykluczyc.
W kazdym razie w niedlugim czasie kupuje Eye-One... dam znac jak z nim sprawa bedzie u mnie wygladac.
 

tomek67

New member
Tak ogólnie, żeby sprawdzić możliwości Spydera
to najprościej jest podłączyć go do komputera
i uruchomić kalibrację z dostarczonego oprogramowania.
Można w ten sposób kalibrować komputer z projektorem lub TV
podłączonym do kompa.
Po kalibracji wkładamy do kompa film DVD i możemy ocenić czy jest ok.
 

dread

New member
Bez reklam
Ha ! Wlasnie przypomniales mi o tym dolaczonym oprogramowaniu... 8)

To byla pierwsza rzecz jaka zrobilem po otrzymaniu spydera - tyle, ze nie kalibrowalem projektora lecz monitor lcd.
Po tej kalibracji pojawil sie obrazek testowy jak wygladal obraz przed i po. Roznica w/g tego obrazka byla dramatyczna, kolorki przed kalibracja wyblakle, przesadzony kontrast.
Wszystko byloby ok gdyby nie to, ze po tej kalibracji nie zauwazylem jakiejkolwiek zmiany w obrazie poza minimalna zmiana w jasnosci, a poza tym obraz przed kalibracja w najmniejszym stopniu nie przypominal tego co chcial mi wmowic ten obrazek testowy.

Mysle sobie... na oczy mi padlo czy jak ? Wiec ustawilem w menu monitora kolor niebieski na maxa, odpalilem HFCR, zrobilem odczyty dla kolorow podstawowych, sprawdzilem neutralnosc dla koloru bialego (spyder trafnie odczytal, ze byla spora przewaga niebieskiego) i zapisalem sobie to wszystko.
Pozniej zrobilem kalibracje tym dolaczonym oprogramowaniem... ponownie odpalilem HFCR, zrobilem odczyty kolorow podstawowych oraz bialego i wyszlo szydlo z worka - odczyty przed jak i po kalibracji byly identyczne :D
 

z3

New member
Bez reklam
Tylko wybrane wersje spydera mają możliwość kalibracji monitora LCD, jeśli zrobiłeś kalibrację wersją z oprogramowaniem do kalibrowania TV to się nie dziwię, że słabo wyszło.
 

dread

New member
Bez reklam
Spyder2 Express - nie slyszalem zeby wyszlo kilka wersji tego kalibratora dla roznych wyswietlaczy...
Na pudelku podane, ze dziala z monitorami crt, lcd i laptopami.

Jakby slabo wyszlo to bym jeszcze zrozumial... sek w tym, ze przy kalibracji za pomoca dolaczonego oprogramowania wyszlo identycznie jak przed kalibracja jesli chodzi o kolorki czy skale szarosci.
Jedyne co sie zmienilo to minimalne roznice w jasnosci i podejrzewam, ze tylko do tego + moze jeszcze kontrastu cale te dolaczone oprogramowanie dla spyder2 express sie sprowadza :)

Ogolnie rzecz biorac ten obrazek na koncu kalibracji pokazujacy jak bylo przed i po to jest jedna wielka lipa.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Z kompem mało się bawiłem, ale zauważyłem, ze on tworzy plik ICC.
Można go ustawić we właściwościach grafiki, wiele programów graficznych też ma taką opcję. Przy uruchamianiu windows Spyder ma też programik który bodajże wczytuje taki profil ICC.
Musze kiedyś przetestować HFCRem czy i kiedy ma to wpływ na kolory, szarości itp.
Tylko w ten weekend będę raczej zajęty, może za tydzień.
 

dread

New member
Bez reklam
Tak, po uruchomieniu systemu ten stworzony profil jest automatycznie wczytywany.
W ten sposob wlasnie zorientowalem sie, ze jednak zostaly wprowadzone jakies zmiany w jasnosci - zerkajac na tlo pulpitu przed i po zaladowaniu sie tego pliczku.
 

kazek_krk

New member
Ostatecznie zdecydowałem się na zwrot Spyder2express. Mam pytanie czy w przypadku TW-2000 znacznie poprawia się szczegółowość ciemnych scen po kalibracji ? Ostatnio byłem w kinie i tam także nie wiele widać w ciemnych scenach tak jak na TW-2000.
 
Do góry