Podświetlenie ekranu z tyłu, czyli ambilight domowej roobty.

marek206

Klub HDTV.com.pl
vip

Attachments

  • DSC02262.JPG
    DSC02262.JPG
    928,1 KB · Wyś: 2249

kukiz

New member
Mam pytanie do osób które zrobiły sobie ten ambilight.
Czy dalej tego używacie? Podejrzewam że takie coś może cieszyć parę dni a potem już będzie wyłączone. To właśnie mnie martwi bo na tę chwilą taki tuning mi się podoba.
Na razie mam ograniczone warunki ale za kilka miesięcy będzie remont pokoju.
Włożyłem na moment zwykłą lampke biurową za tv i powiem że efekt niezły obejrzałem sobie filmik w ten sposób i było OK.
Oto jak to teraz wyglądało

Kliknij a się powiększy


Po remoncie będzie to wyglądać spoko żółta ściana, meble niskie i TV 46' na ścianę oraz podświetlenie taśmami led koniecznie białe ciepłe.

Teraz z moimi warunkami nie potrawie tego ocenić ale czy to podświetlanie nie powoduje że kolor czarny nie robi się mniej czarny (chodzi mi o złudzenie oczywiście) oraz czy kolory wydają się być nienaturalne, inne niż jak przed tuningiem?

Pozdrawiam Patryk
 
Ostatnia edycja:

SopranoPL

New member
Od siebie mogę dodać, że już rok korzystam z Ikea Dioderów, poza tym że traktowałem to jako gadżet, traktuje to również jako odpoczynek dla moich oczu oraz złudzenie większego TV. Jedyne co do tej pory znudziło się to pozostałe kolory, póki co korzystam tylko z zimnego białego i mogę polecić to rozwiązania każdemu kto się waha.
 

kukiz

New member
Zimny biały?
Oj z początku myślałem że ciepły biały bardziej się nadaje.
Teraz mam się waham.
A co myślą inni użytkownicy "ambilight domowej roboty"
Bardziej się nadaje biały ciepły czy zimny? Bardziej wyeksponuje walory TV.
Dodam że ściana będzie żółta.
 

TOMGDY

New member
Ja polecam biały ciepły i paski ( taśmę LED ) samoprzylepną. Jak zrobisz profesjonalną instalację będziesz jej używał często / codziennie.
Osobiście w mojej instalacji światło za TV jest stonowane i nie oświetla intensywnie całej ściany a daje tylko delikatną ciepła poświatę. Wszystko jest kwestią odległości obudowy TV od ściany, miejsca przyklejenia taśmy ( tu polecam wstępne próby z prowizorycznym montażem taśmy np na taśmę biurową ), oraz od ustawienia napięcia w zasilaczu jeżeli masz/kupisz taki który będzie miał zakres regulacji.
W trakcie montażu wykonaj kilka prób i dostosuj wszystko do swoich preferencji - to TY potem będziesz na to patrzył a nie kto inny.

Ogólnie polecam wszystkim.
 

JedrzeJ1337

New member
będę wieszał na ścianie tv, też chcę sobie podświetlić, najlepiej dioderem z IKEI, ale jest 1 minus 1 zestaw nie starczy, to daje tylko poświatę, najlepiej 2 zestawy tak jak ma kolega szadoky ze strony 10.
Tylko minus jest taki, że koszt 2ch zestawów to 360zł, widział ktoś jakąś alternatywną, tańszą wersję, działającą na podobnej zasadzie, i musi być zmienno kolorowa, albo Biały-zielony.
Jeśli chodzi o sam biały to polecał bym zwykłe listwy i zmajstrować sobie samemu albo kupić w rulonie listwę
 

dawi12

New member
dioder ikea

witam panowie doradźcie proszę czy jeden dioder wystarczy do tv 40 sony bravia czy zakupic dwa? odległość tv od ściany 25 cm.Czy moze lepszym rozwiązaniem była by taśma?
 

wild

New member
Paski led przyklejone do tylu tv "po kwadracie", bardzo ladnie swieca i efekt calkiem calkiem.
Koszt calosci to ok 150 - 180zl ale warte ceny.
Tu uzyty akurat pasek led 300led/5m kolor niebieski, dostepne jeszcze bialy zimny, bialy cieply, czerwony, zielony.

Sa rowniez dostepne paski RGB koszt troszke wiekszy ale za pomoca pilota mozna ustalac sobie dowolny kolor podswietlania i natezenie.
 

Attachments

  • DSC03322.JPG
    DSC03322.JPG
    112,1 KB · Wyś: 244
  • IMG_0382_mini.jpg
    IMG_0382_mini.jpg
    54 KB · Wyś: 2965
  • IMG_4169 20100203_resize.jpg
    IMG_4169 20100203_resize.jpg
    92,6 KB · Wyś: 2986
  • IMG_4170 20100203_resize.jpg
    IMG_4170 20100203_resize.jpg
    104,9 KB · Wyś: 3440
  • IMG_4181 20100203_resize.jpg
    IMG_4181 20100203_resize.jpg
    67,1 KB · Wyś: 3021
  • IMG_4202 20100203_resize.jpg
    IMG_4202 20100203_resize.jpg
    117,6 KB · Wyś: 3029

wojtek0706

New member
Paski led przyklejone do tylu tv "po kwadracie", bardzo ladnie swieca i efekt calkiem calkiem.
Koszt calosci to ok 150 - 180zl ale warte ceny.
Tu uzyty akurat pasek led 300led/5m kolor niebieski, dostepne jeszcze bialy zimny, bialy cieply, czerwony, zielony.

Sa rowniez dostepne paski RGB koszt troszke wiekszy ale za pomoca pilota mozna ustalac sobie dowolny kolor podswietlania i natezenie.

Witam napisz jeszcze jak je podłączyłeś do czego.
 

wild

New member
Witam napisz jeszcze jak je podłączyłeś do czego.
Witam, tasme LED, podlacza sie do zasilacza DC 12v 40W (moc min. w zaleznosci od dlugosci paska/ilosc diod). Pocialem na 4 paski na 4 boki TV polaczylem je miedzy soba krotkimi odcinkami przewodow (sa specjalne miejsca z miejscami lutowniczymi co 4 diody gdzie mozna pasek przeciac) a jeden dluzszy przewod do zasilacza. Tasma LED ma z jednej strony samoprzylepna tasme wiec wystarzy zerwac oslonke i przylozyc i przycisnac. Trwalo to wszystko moze z 30min.
 

Attachments

  • max3a3888ghy06y3xg4sg05.jpg
    max3a3888ghy06y3xg4sg05.jpg
    36 KB · Wyś: 206

wild

New member
Witam Mam pytanie
Czy taśma LED biała będzie współpracować z sterownikiem do taśm RGB
sterownik to takie coś:
Zależy mi głównie na stopniowym ściemnianiu/podświetlaniu oraz na całkowitym wyłączeniu oraz sterownik musi być na pilota IR.

nie wiem moze zadziala moze nie
ja dla jedno kolorowych paskow spotkalem sie ze sciemniaczem na pilota takimi jak ponizej

allegro.pl/item880076707_radiowy_sciemniacz_led_pasek_kontroler_natezenia.html
 

Attachments

  • DSC06840_resize.JPG
    DSC06840_resize.JPG
    47,1 KB · Wyś: 3893

jgx

New member
Bez reklam
Witam, oglądam na lcd 46" i chciałbym zrobic podświetlenie z tyłu tv - zrobie to albo z taśmy led 5m światło białe ciepłe albo z 2 małych świetlówek jarzeniowych takich od mebli zasilanych 220V które mają taki mleczny klosik - czy mógłby ktoś podpowiedziec co da lepszy efekt? O ile z jarzeniówkami moge zrobi próbe bo już je mam to zakup taśmy + zasilacz to już koszt ok 150 zł? Czy światło z LEDów ma jakąś specjalną przewage nad jarzeniowym w tym zastosowaniu?
 

maciek1422

New member
Witam niedługo będę miał remont w pokoju i na ścianie będzie powieszony tv LCD i chciałbym go podświetlić od tyłu. Tylko mam pytanie czym? Czy tą taśmą 5m czy tym dioderem z ikei? Co da lepszy efekt i jest bardziej opłacalne. Znalazłem na allegro dioder 7 kolorowy za 107 zł. Ta taśma 5 m razem z zasilaczem to ok 150 zł. Co lepiej wybrać?
 

razorjack

New member
czy dzięki takiemu oświetleniu pokoju (podświetleniu ściany za TV), lepiej ogląda się film? (niż zamiast jakiegoś światła w innym miejscu pokoju skierowanego na sufit - ładne miękkie rozproszenie ciepłego światła)
czy chodzi tu tylko o wygląd ? :)
 

apa-sf

New member
Ja po weekendzie wieszam swój ekran we wnęce i chciałbym go podświetlić taśmami led (ciepły biały). Moje pytanie do osób, które tego używają: odległość tylnej obudowy tv od ściany bęzie wynosić 3,2-3,4cm. Paski led zamierzam przykleić około 10cm od krawędzi tv. czy takie odległości wystarczą dla uzyskania jednolitej delikatnej poświaty? Nie chcę aby paski świeciły zbyt mocno (oczekuję efektu żarówki 10-15w) m.in. oświetlając przez to intensywnie krawędzie wnęki (tv będzi emiał po 10cm luzu na boki i po 80cm góra-dół).
 

rafal735r

New member
Ja po weekendzie wieszam swój ekran we wnęce i chciałbym go podświetlić taśmami led (ciepły biały). Moje pytanie do osób, które tego używają: odległość tylnej obudowy tv od ściany bęzie wynosić 3,2-3,4cm. Paski led zamierzam przykleić około 10cm od krawędzi tv. czy takie odległości wystarczą dla uzyskania jednolitej delikatnej poświaty? Nie chcę aby paski świeciły zbyt mocno (oczekuję efektu żarówki 10-15w) m.in. oświetlając przez to intensywnie krawędzie wnęki (tv będzi emiał po 10cm luzu na boki i po 80cm góra-dół).
Lepiej przyklej jak najdalej od krawedzi. Tasmy LED swieca bardzo mocno. A najlepej kup tasme RGB i do tego sterownik. Bedziesz mogl sciemniac i rozjasniac kiedy chcesz i wylaczac z pilota.
 
Do góry