Pliki AVCHD - co z nimi robić?

mariof

New member
Bez reklam
nie zmienia to faktu, że PS3 jest obecnie najlepsza alternatywą. Przy cenie ca 1300zł za wersję z 40GB mamy nie tylko bardzo dobry odtwarzacz BD ale także klasycznych DVD (skaler sprawuje się doskonale). Jeżeli jeszcze dołączymy fakt obsługi DivX (także HD), BD live oraz zapowiadany w aktualizacji na 15.04.2008 patch umożliwiający przesyłanie DTS HD True to mamy świetne centrum domowej rozrywki. To wszystko to tylko dodatki które dostajemy w zasadzie gratis. PS 3 to przede wszystkim konsola do gier o fantastycznych możliwościach. Przy dostepie do netu , dzięku PS Store ściagamy "playable demos" możemy bawić się już - bez dodatkowej kasy na gry:D. "Pełne" wersje także tanieją - np. obłędne GT5 Proloque za 100zł! Jednym słowem PS3 rules!
PS aby być do końca obiektywnym - bez TV HD ready i przyzwoitego kina domowego - "kicha":rolleyes:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja też się zgadzam z tym co napisał Mariof i nieco dalej nawiązuję do tematu.
Ale na początek powracam kolejny raz do programu tsMuxeR ponieważ jest to jeden z najlepszych programów, bardzo przydatny w edycji plików AVCHD a także dlatego, że ukazała się jego kolejna wersja. Autor programu na Forum Doom9 występujący jako Roman76r na zapytania użytkowników co jest w programie nowego odpowiada krótko:
"Version 1.7.6(b)
- Ability to open Blu-ray playlist (MPLS) files added. Also, when MPLS file is opened, chapters list automatically imported.
When MPLS is processed, "Clean Break" for connection_condition=5 correctly processed. It is actually for large playlists (10 M2TS files and more).
- bug fixed: some H.264 streams in version 1.7.1/2/3 did not work in PS3. It is the same problem it was corrected in version 1.7.3. Fixed again.
- bug fixed: Issue with muxing PGS stream from several source files (i.e. append mode) fixed. "

Pisałem już o tym jak tsMuxeR można wykorzystywać do przycinania plików .m2ts, ich łączenia oraz muxowania nowego audio. Uprzednio do łączenia kolejnych plików korzystało się z przycisku append i była to czynność dość czasochłonna przy wielu takich plikach (a przecież kamera ich produkuje setki). Teraz czynności z tym związane znacznie zostały uproszczone. Poprostu korzysta się z przycisku add i dodaje kolejne pliki .MPLS znajdujące się w katalogu PLAYLIST. Dodanie każdego pliku .MPLS oznacza jednocześnie append wszystkich plików video .m2ts związanych z tytułem, do którego się dany plik .MPLS odnosi. Jeżeli zatem wykonaliśmy płytkę AVCHD (np HD Writer-em), która ma menu obejmujące np 6 tytułów to chcąc połączyć wszystkie pliki .m2ts zapisane na płytce (a może ich być nawet kilkaset) w jeden, wystarczy doczytać tylko te sześć plików .MPLS. Czynność tę jeszcze bardziej można sobie uprościć jeżeli do okna Input files przeciągniemy jednorazowo uprzednio zaznaczoną całą szóstkę plików .MPLS. Jak wyglądają okana tsMuxeR-a po załadowaniu 3 plików .MPLS (przykładowo) pokazuje załączny zrzut ekranowy. Jest to naprawdę ogromne ułatwienie i autorowi programu należy się wielka wdzięczność za tę opcję. Zresztą za wszystko co dotychczas zrobił w zakresie obróbki plików z h.264.
Co dalej to już wiemy. W sumarycznym pliku wynikowym można teraz łatwo podmienić audio na zmodyfikowane w jakimś innym programie i zapisać całość - najlepiej korzystając z opcji Create Blu-ray disk po uprzednim zdefiniowaniu gdzie mają się zaczynać rozdziały.
Wielu użytkowników programu jednak nie potrafi praktycznie wykorzystać tej możliwości i prosi autora programu o utworzenie opcji do kreacji AVCHD DVD. Jednak nic takiego nie jest potrzebne. Pamiętajmy, że struktura AVCHD jest pewnym podzbiorem struktury BD. Jeżeli zatem tsMuxeR w wyniku utworzy nam katalog o nazwie BDMV to wystarczy go zapisać na płytce DVD zgodnie z wymogami UDF 2.5 i taka płytka będzie rozpoznawalna w PS3 jako AVCHD a nawigację ułatwią nam wcześniej zdefiniowane rozdziały, które w PS3 są dostępne (na forum Doom9 można znaleźć informację, że katalog BDMV trzeba umieścić na płytce w katalogu AVCHD - to jednak nie jest prawdą). Użytkownicy nowych wersji Nero Burning ROM nie będą mieć problemu z zapisem w UDF 2.5. W starszych wersjach Nero takiej możliwości nie ma ale można sobie z tym inaczej poradzić. Np. do zapisu na płytce DVD katalogu BDMV wykorzystać można Pinnacle Studio 11 plus. Po uruchomieniu programu odrazu należy przejść do opcji tworzenia filmu i w ustawieniach wybrać "nagraj z wcześniej utworzonej zawartości dysku". Po naciśnięciu Utwórz dysk..oczywiście należy wskazać katalog BDMV utworzony przez tsMuxeR-a i to wszystko.
To głównie dzięki programowi tsMuxeR potrafimy już bardzo szybko zrobić płytkę AVCHD DVD z audio obejmującym muzykę, dźwięk oryginalny i komentarz dodatkowy (może to być nawet audio wielokanałowe) a wszystko to przy zachowaniu plików video oryginalnych rozmiarów i jakości i bez wielogodzinnego przekodowywania w komputerze. A do tego mamy jeszcze zdefiniowane rozdziały pozwalające na szybkie odnalezienie ważnych miejsc w filmie (dla ułatwienia na początku filmu można dołączyć napisy objaśniające co dany rozdział obejmuje)
I co nam więcej potrzeba? Różnorakich przejść? - mnie ich nie brakuje i żałuję, że kiedykolwiek takich używałem. Wysoka jakość obrazu, czystość formy i komunikatywność przekazu - to się naprawdę liczy.
tsMuxerGUI 1.7.6.jpg
 

Ariakan

New member
Sydon777 napisał:
...HD Writer potrafi też zapisywać materiał w formacie DVD w opcji High quality i Satandard quality. Po selekcji i edycji materiału HD (usuwanie zbędnych ujęć lub ich fragmentów oraz po połączeniu pozostałych w odpowiednie tytuły) możesz tak przygotowany materiał nagrać raz jako DVD a drugi raz jako AVCHD - jedna płytka dla rodziny i znajomych a druga dla siebie i na przyszłość.....

z góry sorry za lamerskie pytanie...
Ale czy dobrze zrozumiałem że za pomocą HD Writera mogę sobie przewalić materiał z kamerki panasonic SD5 na kompa, wyedytować, posklejać sceny, zrobić menu, a potem nagrać to w formacie DVD na zwykłą płytkę DVD 4,7 GB.
I odtwarzać to potem jak najzwykleszy film DVD nawet na starych odtwarzaczach DVD ? :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Sydon, owszem w bardzo dobrej jakosci, ale zdaje się że jedynie w rozdzielczości DVD, ale nie już HD. Chyba, że się mylę, ale jesli HD Writer robilby to wszystko to ten wątek by nie istnial lub nazywal się"Pliki AVCHD - co z nimi robić? Obrabiac w HD Writerze :)

Pozdrownienia

A Sorry, nie doczytalem. Uzytkownik Ariakan napisal"... w formacie DVD..."
Już sobie odpowiedzialem :)
 
Ostatnia edycja:

Ariakan

New member
Ale jeśli dobrze zrozumiałem, źródłowy materiał zrzucony z kamerki na kompa za pomocą HD Writera mogę sobie trzymać na HDD lub zarchiwizowany nagrany na DVD, do czasu aż nagrywarki Blu Ray będą w cenie dzisiejszych nagrywarek DVD i sobie to wtedy obrobić i nagrać w formacie HD... tak ? :)
 

bluray

Banned
Czy dziś, oprócz NERO 8 jakikolwiek program ma możliwość zapisu kontenera AVCHD lub BD-V z dźwiękiem dookólnym DD 5.1 ?
Bo jeżeli to są zapisy STEREO to po co ten trud ?
 

jarmalik

Member
Bez reklam
bluray napisał:
Czy dziś, oprócz NERO 8 jakikolwiek program ma możliwość zapisu kontenera AVCHD lub BD-V z dźwiękiem dookólnym DD 5.1 ?
Bo jeżeli to są zapisy STEREO to po co ten trud ?

To akurat świetnie robi Picture Motion Browser dołączany do kamer Sony. Mało tego - dźwięk DD 5.1 także zapisuje się gdy skonwertujemy materiał do standardu DVD. Efekt jest bardzo fajny:)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ariakan napisał:
Ale jeśli dobrze zrozumiałem, źródłowy materiał zrzucony z kamerki na kompa za pomocą HD Writera mogę sobie trzymać na HDD lub zarchiwizowany nagrany na DVD, do czasu aż nagrywarki Blu Ray będą w cenie dzisiejszych nagrywarek DVD i sobie to wtedy obrobić i nagrać w formacie HD... tak ? :)
Do nagrywania materiału HD nie jest konieczna nagrywarka BD - wystarczy zwykła komputerowa DVD i nagrywa się go na zwykłych płytkach DVD. Odtwarzać taki materiał można poprzez komputer najlepiej oczywiście na TV HD. Można też materiał HD pozostawić w takim przypadku na dysku i bezpośrednio go odtwarzać. Natomiast płytki DVD z materiałem HD można także odtwarzać w popularnych już Tvix-ch czy też w konsoli PS3. Oczywiście nie bez znaczenia jest format nagrania (rodzaj kodeku i rodzaj kontenera). W Tvix-ach praktycznie odtwarzać można wszystko ale PS3 ma ograniczenia - jednak dla potrzeb filmowca amatora oba urządzenia spełnią rolę odtwarzaczy HD. Można też do odtwarzania materiału HD wykorzystywać odtwarzacze BR ale tu trzeba upewnić się co dane urządzenie potrafi.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zainteresowanym obróbką materiau HD polecam artykul w najnowszym PC World Komputer 5/2008 str.118. Tekst nieco banalny, ale warto poczytac. Jest trochę (troszkę) opisanych popularnych i znanych programów i może trochę bardziej opis Adobe Premier Elements 4. Ponadto na DVD kilka darmowych progrmow do edycji oraz testy i pliki z testowanych kamer HD. Myslę, ze numer zainteresuje również osoby przeglądajace bliźniaczy wątek "Przydatne programy - najlepiej darmowe.

PS. W artykule jest napisane, że HD Writer jest sprzedawany razem z kamerami Samsunga. Czy jest to bląd czy Samsung rownież udostępnia swoj program pod taka samą nazwą jak Panasonic czy może jest to ten sam program "odsprzedany" Samsungowi (raczej nie podejrzewam). Zdjęcie w artykule sugeruje raczej bląd w druku.

Przy okazji; niedawno pojawila się specjalna edycja NERO 8 HD Edition, o parę zlotych droższa od zwyklej. Czym konkretnie się różnią? Info na stronie wiele nie mówią. Ta droższa ma plug in Blueray, ale co dokladnie daje to użytkownikowi?
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Po tygodniu zabawy z progrmami HandBrake 4, MAGIX... Pinnacle ...1.1 z czasopisma w ww poście przyznaję, że wg mnie nie spełnią oczekiwań. Nadają się głownie do prostej obróbki domowej.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Opisywałem jak można wykorzystywać program tsMuxer do łączenia plików .m2ts nagranych w kamerze dla poszczególnych scen i jak takie scalone pliki łączyć z własnym audio (które uwzględnia dźwięk oryginalny oraz dodaną muzykę i komentarz). Oczywiście nie wszystkie nakręcone przez nas filmy będziemy chcieli powtórnie udźwiękawiać. Dla filmów rodzinnych najczęściej wystarczy dźwięk oryginalny. Ale i w takim przypadku często chcielibyśmy się pozbyć jakichś zbędnych wypowiedzi lub niepotrzebnych zakłóceń audio. Najczęściej wystarczy podmienić wówczas audio tylko w niektórych scenach. Ale są filmy (np. z interesującej wycieczki zagranicznej) gdzie chcemy wiele rzeczy skomentować i całość ozdobić stosownie dobraną muzyką. Możemy to oczywiście zrobić korzystając z dostępnych programów komercyjnych do edycji AVCHD ale będzie to się wiązało z przekodowaniem materiału źródłowego. Jest wielu filmowców amatorów, dla których taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Oni nie uznają żadnych kompromisów w zakresie jakości video. Czy jest więc jakaś możliwość uzyskania płytki AVCHD (BR) z wieloma tytułami i rozdziałami oraz z własnym audio i menu nawigacyjnym przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego video? Istnieje taka możliwość i właśnie chcę ją opisać. Załóżmy, że chcemy utworzyć płytkę z pięcioma tytułami. W sposób opisany przygotowujemy sobie z wykorzystaniem tsMuxer-a odpowiednio 5 scalonych plików .m2ts a następnie w pięciu folderach (najlepiej nazwać je 0, 1, 2, 3, 4) tworzymy tymże tsMuxer-em przynależne im foldery BDMV ( w tym kroku można definiować rozdziały i podmienić audio na własne jako AC3 lub LPCM). Następnie dla tych pięciu tytułów wybieramy oryginalne a zarazem reprezentatywne pliki .m2ts, które pozwolą nam zaprojektować stosowne menu. Do projektowania menu możemy użyć dowolnego programu np Nero 8. Ja wykorzystywałem w tym celu HD Writer. Po zaprojektowaniu menu najlepiej wynik nagrać w postaci płytki AVCHD (na karcie pamięci jest inna struktóra plików i inne ich nazwy). Proces tworzenia takiej płytki będzie oczywiście bardzo krótki bo bazujemy na małych zbiorach (a płytka -RW może być później użyta do innych celów). Teraz trzeba zmienić nazwę pliku .m2ts i .clpi w odpowiednich podfolderach folderu 0 z 00001 na 00000 a następnie przekopiować odpowiednie pliki .m2ts, .clpi i .mpls z odpowiednich podfoderów folderu 1, 2, 3 i 4 do odpowiednich podfolderów folderu 0 zmieniając jednocześnie ich nazwy z 00000 lub 00001 na 0000N gdzie N będzie numerem podfolderu skąd pochodzi dany plik. Teraz jeszcze z naszej płytki AVCHD należy przekopiować pliki index.bdmv oraz MovieObiect.bdmv a także pliki 00005.m2ts, 00005.clpi oraz 00005.mpls (nie zmieniać nazwy). Następnie sięgamy po prosty program o nazwie Hexedit i wczytujemy z podfolderu PLAYLIST foldeu 0 plik 00000.mpls i w edytorze zmieniamy P00001M2TS na P00000M2TS. Podobnie otwieramy plik 00002.mpls wpisujemy w stosowne miejsce 2 a później dla kolejnych plików 3 i 4. Ostatnim krokiem będzie wypełnienie w folderze 0 podfolderu BACKUP poprzez przekopiowanie tam całego nowego podfolderu PLAYLIST i CLIPINF oraz plików index.bdmv oraz MovieOject.bdmv.
Na koniec wypalamy z folderu 0 podfolder BDMV na płytce w UDF 2.5 i możemy ją odtwarzać w PS3 (BR) lub PowerDVD. To wszystko naprawdę działa i jest prostsze niż się wydaje a proces tworzenia krótki. I żadnych ograniczeń i kompromisów w jakości. Dość czekania na łaskawość producentów kamer i oprogramowania i koniec z wydawaniem kasy na coraz to nowe programy, które nie dają pełnej satysfakcji. Taki mały programik tsMuxer a można nim tak wiele. Małe jest piękne.
A jakąż frajdę będą mieć miłośnicy filmów HD mogąc wykorzystywać PS3 praktycznie do każdego filmu fabularnego - bo przecież teraz króluje na świecie matroska a matroskę już łyka tsMuxer.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
A może ktoś chce sobie wypalić płytkę AVCHD (BR) z własnym filmem o dwóch ścieżkach dźwiękowych i oczywiście z menu nawigacyjnym? Z nową wersją tsMuxer to nic trudnego. Postępujemy tak jak to opisano poprzednio tylko do muxowania dokładamy jeszcze jedno audio. Podczas oglądania takiej płytki w PS3 można jednym przyciskiem zmieniać odtwarzaną aktualnie ścieżkę dźwiękową (np oryginalne audio i dodatkowo edytowane audio). W Tvix natomiast możemy odtwarzać dowolny własny plik .m2ts z podwójnym audio i też w czasie odtwarzania jednym przyciskiem na pilocie można zmieniać odtwarzaną ścieżkę dźwiękową.
Ostatni pojawił się nowy ciekawy program ArcSoft TotalMedia™ Extreme. Z sieci można pobrać wersję trial (15 dni) tego programu. Warto się z nim zapoznać bo stanowi ciekawą propozycję dla posiadaczy kamer AVCHD. Do programu materiał HD można importować wprost z kamery albo z dysku. Pliki można dowolnie przycinać a następnie zaprojektować im odpowiednie menu i wypalić na płytce BD lub zapisać obraz płytki na dysku. Do programu edycyjnego dołączony jest też odtwarzacz HD (TotalMedia Theatre także dla Blu-ray i HD DVD ale trzeba mieć odpowiednią kartę graficzną bo korzysta ze wspomagania sprzętowego). Mnie zainteresował głównie authoring z ruchomym menu gdzie tłem jest zimowy krajobraz z opadającymi i kręcącymi się płatkami śniegu (patrz załącznik).
Jest to program otwarty na samodzielne pliki video i to jest jego wielka zaleta (ani Sony PMB ani Panasonica HD Writer czegoś takiego bezpośrednio nie umożliwia). Tak więc jeżeli własne pliki łączymy tsMuxer-em i ewentualnie edytujemy audio to teraz już bez kombinacji można je w TotalMedia Extreme opracować finalnie w postaci płytki AVCHD (BR). Interfejs programu jest intuicyjny i do obsługi nie trzeba żadnej instrukcji.
Create Blu-ray Disc w ArcSoft Total Media Extreme.jpg
 

arkanus

New member
Sony Picture Motion Browser nie analizuje *m2ts

Witam szanownych Forumowiczów!
Prześledziłem z uwagą cały temat i dał mi wiele do myślenia. Dziękuję wszystkim biorącym udział w dyskusji.
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem kamery SONY HDR-SR10E i napotkałem się z problemem oglądania nagranych klipów w załaczonym oprogramowaniu Sony - Picture Motion Browser. Po zaimportowaniu plików AVCHD z kamery na Lapka (VAIO AR41M) przez PMB, pojawiaja się w PMB jedynie szare ikony (nie widzać pierwszej klatki klipu), jakby pęknięte. Kiedy zlecam PMB analizE pliku *m2ts, po jakimś czasie (w zależności od długości klipu) wyskakuje mi komunikat że niektore pliki nie mogły być zanalizowane, a w okienku analizy plików w PMB przy każdym klipie pojawia sie żółty trójkąt z wykrzyknikiem, kiedy najedzie się na niego myszką podświetla się komentarz: plik nie mógł być zanalizowany.
We wcześniejszych postach w tym temacie przeczytałem że powodem takiej ''niemocy'' PMB mogą być niektóre kodeki. Pytanie moje, jak w W/Vista Home Premium (32 bity) mogę zobaczyć jakie kodeki mam zainstalowane? Gdzie wejść żeby zobaczyć listę? A kiedy już je znajdę jak mogę deaktywować poszczególne kodeki?
Przeczytałem że problem może sprawiać Haali Media Splitter. Swoje kodeki ściągam i aktualizuje za pomocą programu Allplayer, który podaje mi że mam taki codec już zainstalowany (Haali Media Splitter). Być może inne kodeki sprawiają ten problem a może rozwiązanie twi zupełnie gdzie indziej.
Proszę Was bardzo o pomoc, bo jak na razie mogę jedynie obejrzeć zaimportowane na lapka pliki m2ts w Allplayerze (który i tak się wiesza kiedy go zamykam po obejrzeniu klipu). Zainstalowałem też VLC playera i on wiesza się po pierwszej sekundzie odtwarzania pliku *m2ts.

Pozdrawiam,
Łukasz
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
W pierwszej kolejności spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować PMB a kodekami innymi zajmij się wówczas gdyby to nie pomogło. Jak podglądać swoje kodeki i jak im przydzielać priorytety - znajdziesz we wcześniejszych postach.
 

awie

New member
Mam za sobą pierwsze kroki w zakresie filmowania i obróbki materiału AVCHD z kamery Sony HDR-SR7E. Klipy zgrałem z kamery do kompa za pomocą PMB dołączonego do kamery, montaż (plus napisy, dźwięk itp.) za pomocą Sony Vegas Pro 8.0. Powstały plik m2ts zaimportowałem do PMB, analiza ok. Natomiast nie mogę wyeksportować go do kamery w celu oglądania zmontowanego filmu na tv, pojawia się błąd: unknown error. Może ktoś zna rozwiązanie tego problemu.
 

Glimmer Twins

New member
Czy można jakoś zmusić HD Writer'a aby przyjmował polskie czcionki kiedy tworzy się główny tytuł płyty DVD, przy zgrywaniu materiału na płytkę? U mnie jest możliwe wprowadzenie tylko "zwykłych" czcionek.
 
Do góry