Pliki AVCHD - co z nimi robić?

domator89

New member
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów...

Właśnie nabyłem kamerkę, a właściwie Camcorder Full HD Sony HDR-TG1...

Mam w związku z tym kilka pytań.

Czy jest jakiś soft do edycji pliku mts (m2ts), w którym to formacie zapisuje Sony TG1...? Piszecie tu o Vegas 8.0... Nie wiem jak wam, ale u mnie ten soft sie kiepsko spisuje... zacina, zawiesza sie przy większych plikach (a gównie takie są:D)...

Potrzeba mi mało skomplikowanego softu, który umożliwi mi "pocięcie" filmu, wyrzucenie niechcianych fragmentów itp...

Osobiście czekam na http://www.mirillis.com/ - zapowiada się nieźle...

Druga sprawa to player... Żaden nie odtwarza mi płynnie filmów... Co polecacie, jaki soft-player?

Ciekawy jest fakt, że problemy występują tylko w przypadku m2ts-ów "zrobionych" przez TG1... z hv30, który też produkuje taki format, nie ma takich problemów i plejery czytają ów format płynnie...

Pozdrawiam i liczę na pomoc...
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
kts napisał:
Witam

Kolega prosi o pomoc, musi podjąć decyzję w sprawie zakupu kamery HD.
Czy PS3 będzie zdolne do otworzenia materialu nagranego tą kamerą bez żadnych konwersji, edycji w PC.Poprostu wkładam kartę i oglądam. Ten model to http://panasonic.pl/nowe_produkty.php?prod=2645

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Tak - PS3 będzie odtwarzał bezpośrednio z karty ale do dyspozycji nie będzie menu nawigacyjnego. Odtwarzanie zacznie się od pierwszego ujęcia a następne będą odtwarzane samoczynnie bez przerw. Przyciskiem można zmieniać odtwarzane ujęcie (poprzednie, następne) oraz dowolnie przewijać szybko do przodu i do tyłu (do 120x)
 

Loro

New member
Witam Forumowiczów!
Ja właśnie zaczynam swoja zabawę z HD-filmowaniem i chciałem zapytać co sądzicie o takim podejściu do tematu. Używam kamerki SONY HDR-SR5E, filmiki zgrywam do laptopa (HPdv6885se) z wyjściem HDMI, narazie bez większej obróbki przy pomocy PMB odtwarzam filmy bezpośrednio z laptopa przez kabelek HDMI na TV (sony KDL-32S3000). Myślę że przez najbliższy czas laptop wystarczy mi jako odtwarzacz do czasu kiedy BD bedzie bardziej dostępny a filmiki mogę trzymać na dysku przynajmniej do czasu jego całkowitego zapełnienia.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Myślę, że w krótkim czasie zapragniesz czegoś więcej. Owszem komputer to wspaniała rzecz poprzez fakt jego uniwersalności ale prawdziwą satysfakcję dla HD może dać tylko odtwarzacz sprzętowy. W tym kontekście napiszę kilka uwag adresowanych do posiadaczy kamer AVCHD (ale równie dobrze mogą z nich skorzystać posiadacze wszelkich kamer bo myślę, że teraz w końcowej fazie każdy materiał HD powinien przybrać formę AVCHD (BR)).
Już w tym roku ma być ok. 6 milionów użytkowników PS3. Tak więc PS3 jest dominującym odtwarzaczem BR (AVCHD) na rynku a badania prognostyczne wskazują, że tak będzie przynajmniej do 2013 r. Można więc przyjąć, że posiadacze kamer AVCHD już mają PS3 lub są potencjalnymi nabywcami tej maszyny. Z drugiej strony nagrywarki i płytki BD są rzadko kupowane ze względu na cenę natomiast dyski twarde osiągnęły już bardzo niski poziom cen i znacznie bardziej opłaca się nagrywanie materiału filmowego HD na dyskach twardych niż na płytkach BD. Oczywiście materiał filmowy HD można nagrywać w formacie AVCHD na zwykłych płytkach DVD ale często już teraz chcielibyśmy projektować i móc odtwarzać duże struktury BD, które w przyszłości (ale to za kilka lat gdy nagrywarki BD rozpowszechnią się a ceny nośników obniżą do akceptowalnego poziomu) można będzie przenieść na płytki. Czy to jest możliwe?
Wielu zapewne próbowało przenieść na dysk wewnętrzny PS3 zawartość swojej płytki AVCHD, ale PS3 przekopiuje tylko pliki video a nie całą strukturę AVCHD (BR). Nawet jeżeli przy użyciu komputera przekopiujemy na dysk FAT32 (lub kartę pamięci) całą strukturę AVCHD (BR) i dysk taki podłączymy do PS3 przez USB to możliwe będzie odtwarzanie tylko oddzielnych plików wideo, bo PS3 nie zidentyfikuje, że na dysku (karcie pamięci) jest AVCHD. Wprowadza to pewne zamieszanie bo przecież programowe odtwarzacze AVCHD (BR) w PC nie mają z tym problemu. No ale taka jest rzeczywistość, którą nam twórcy PS3 oferują i tarzeba ją akceptować zwłaszcza, że niewielkim wysiłkiem można przystosować zaprojektowaną w PC strukturę AVCHD (BR) na dysku twardym tak, aby była odtwarzalna w PS3. W tym celu należy folder BDMV umieścić wewnątrz foldera na ścieżce gółwnej o nazwie AVCHD natomiast w samym folderze BDMV dokonać następujących zmian w nazewnictwie plików (najlepiej zrobić to z Total Commanderem co zajmie nam nie więcej niż minutę):
index.bdmv na INDEX.BDM
MovieObject.bdmv na MOVIEOBJ.BDM
*.clpi na *.CPI
*.mpls na *.MPL
*.m2ts na *.MTS
Tak zmodyfikowana struktura AVCHD (BR) zostanie rozpoznana właściwie przez PS3 i będziemy mieli do dyspozycji menu nawigacyjne a odtwarzanie będzie odbywało się bez przerw między plikami oraz można przechodzić do poszczególnych rozdziałów w obrebie dnego tytułu.
Tak więc mimo tej drobnej niedogodności z modyfikacją plików, PS3 oferuje nam możliwość odtwarzania z dysku zewnętrznego struktur AVCHD (BR) dowolnej wielkości (np obliczonych na 25 bądź 50 GB). Ale nawet jeżeli tworzymy własne struktury AVCHD przeznaczone do nagrania na płytkach DVD to warto najpierw je w powyższy sposób wszechstronnie przetestować w pełnej jakości dźwięku i obrazu przed ich ostatecznym wypaleniem. Oczywiście nie ma tu znaczenia czy struktura AVCHD (BR) wraz z menu nawigacyjnym jest stworzona jakimś programem komercyjnym czy też została utworzona w drodze kompilacji dla plików łączonych bez ich przekodowania (i ewentualnie z dodatkowo muksowanym własnym audio).
 

Kapitalista

New member
Łączenie setek plików AVCHD- bez przekodowania - rozjazd synchronizacji

Sydon777 Dzięki za instrukcję związaną z odtwarzaniem na PS3.

Mam jednak pytanie związane z łaczeniem plików bez pzekodowania.

Łącze pliki (kilkadziesiąt/kilkaset ujęć) z kamery SONY za pomocą programu tsMuxeR, tak uzyskany plik wynikowy odtwarzam, po kilku minutach dziwęk coraz bardziej rozdjeżdża się z obrazem, po pół godzinie nie da się już tego oglądać bo przesunięcie jest prawie sekundowe.

Próbowałem łączyć pliki na różne sposoby np. najpierw w Total commanderze i dopiero później tsMuxeR, ale efekt jest ten sam... Próbowałem też innych programów np połączony plik w TC puszczałem przez wspomniany na forum TsRemux 0.21.2, ale on jakby wogóle nie działał, połączony plik przepuszczony przez ten program zrywa i przyspiesza w każdej nowej scenie.

Wielu ludzi jest zadowolonych z łaczenia plików tsMuxeRem ale chyba nie oglądali filmów stworzonych z kilkuset plików AVCHD których czas trwania to 30 i więcej minut. Czy ktoś ma na to sposób?:confused:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
rzeczywiście przy tak masowym łączeniu plików mogą (choć nie muszą) wystąpić drobne przesunięcia w audio ale raczej mierzy się je w ms. Wynika to z tego, że tsMuxer czasami musi dokonać pewnych przesunięć klatek wideo w miejscach łączenia aby odtwarzanie było bezkonfliktowe. Najlepiej byłoby unikać łączenia tak wielkiej ilości plików zwłaszcza, że tsMuxer umożliwia teraz projektowanie struktur AVCHD we własnym zakresie więc możemy operować krótszymi plikami przyporządkowanymi poszczególnym tytułom. A jeżeli już koniecznie chcemy łączyć dużą ilość plików to należy je podzielić na kilka grup i najpierw dokonać połączenia w obrębie grup a następnie dopiero pliki wynikowe połączyć ze sobą. Jeżeli natomiast audio poddaje się dodatkowej edycji to wszelkie najdrobniejsze przesunięcia łatwo skorygować na tym etapie.
Pewne przesunięcia audio mogą też być wynikiem niepoprawnego odtwarzania tzn gdy użyty odtwarzacz (komputer) ma problemy z wydajnością. Warto sprawdzić czy ma to miejsce np. poprzez przetestowanie odtwarzania samej końcówki pliku.
 

Kapitalista

New member
AVCHD - opóźnienie audio po połączeniu

Sydon777 napisał:
...chcemy łączyć dużą ilość plików to należy je podzielić na kilka grup i najpierw dokonać połączenia w obrębie grup a następnie dopiero pliki wynikowe połączyć ze sobą. Jeżeli natomiast audio poddaje się dodatkowej edycji to wszelkie najdrobniejsze przesunięcia łatwo skorygować na tym etapie.

Rzeczywiście łącząc pliki w mniejsze grupy problem jest prawie niezauważalny (podczas odtwarzania tylko danej grupy), niestety po połączeniu grup, wracamy do punktu wyjścia - czyli do tego co mieliśmy przy pierwotnym połaczeniu wszystkich plików "na raz" (widoczny rozjazd synchro).
Z tego co znalazłem na forach to tsMuxeR wyrzuca jakieś półobrazy i obrazy pośrednie na końcach każdego pliku m2ts, ale nie robi tego z dzwiękiem, więc po połączeniu kilkuset plików mamy widoczne opóźnienie dzwięku do obrazu. Nie mam więc nadal idealnego rozwiązania problemu łączenia plików AVCHD w jeden duży plik (bez re-encodowania).
Cóż zdaje się że zostaje nam tylko powtórne encodowanie...

ps: Co miałeś na myśli mówiąc o edycji audio ??

R.
 

sethh

New member
Witam, probowal ktos ogladac pliki AVCHD na PS3 bezposrednio z dysku camcordera polaczonego przez usb? jest taka mozliwosc? mowie tu o akurat o sony hdr-sr11
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Kapitalista napisał:
Rzeczywiście łącząc pliki w mniejsze grupy problem jest prawie niezauważalny (podczas odtwarzania tylko danej grupy), niestety po połączeniu grup...
ps: Co miałeś na myśli mówiąc o edycji audio ??

R.

Nie piszesz o tym ale rozumię, że upewniłeś się, iż przesunięcia w audio nie są wynikiem niewydolności stosowanego odtwarzania. Wspomniałem o grupowaniu plików jako ewentualnym wyjściu z problemu bo w necie są informacje o ripach filmów BR z tsMuxera obejmujących bloki do 4 GB a nawet większe i nie występują tam żadne przesunięcia w audio. Jeżeli więc w kilku mniejszych blokach nie będzie zauważalnych przesunięć w audio to i w ich sumie nie powinno się ich zauważyć. Dla testów mógłbyś jeszcze na końcu każdej grupy dodać jeden plik i jednocześnie zlecić w tsMuxer jego obcięcie, aby mieć pewność, że audio w każdej grupie dochodzi do końca pliku (tzn jest dokładnie tej samej długości).
Dodatkowa edycja audio oznacza wczytanie pliku powstałego z połączenia wielu plików do jakiegoś programu edycyjnego przyjmującego pliki .m2ts i umożliwiającego edycję audio (może to być Pinnacle lub Vegas lub inny). W takim edytorze widoczny jest obraz graficzny audio i jeżeli byłyby gdzieś przesunięcia to można je zlikwidować. Jednocześnie można usunąć lub przyciszyć zbędne np hałasy i wszystko to co nam przeszkadza a jednocześnie ewentualnie dodać coś od siebie (efekty dźwiękowe, muzykę, komentarz). Następnie samo audio należy zapisać do pliku i połączyć tsMuxerem z tym plikiem video, który otrzymano bezpośrednio z połączenia wielu plików źródłowych (przy ustawieniach muxowania oczywiście należy zlikwidować "ptaszek" przy pierwotnym audio jeżeli ono było wadliwe). Ja tę metodę wielokrotnie stosowałem do opracowania filmów z wyjazdów zagranicznych (narty, zabytki, turystyka, nurkowanie itp) ale przyznam, że nie zauważyłem żadnych przesunięć audio w łączonych plikach, których długość dla poszczególnych tytułów menu wahała się w granicach 0.7 do 1.5 GB. Być może dlatego, że akurat nie występowały na pierwszym planie w końcowych partiach takich plików osoby wypowiadające się - bo w takich przypadkach, gdy się widzi usta osoby mówiącej i słyszy dźwięk wypowiadany to nawet bardzo drobne przesunięcia w audio mogą być wyczuwalne. W przypadku filmów rodzinnych gdzie właśnie osoby są głównymi bohaterami najczęściej do edycji płytek używam HD Writera (bez dodatkowej edycji audio), gdzie problem łączenia ujęć filmowych w większe tytuły znika bo realizowany jest programowo (tworzenie stosownych playlist). Niestety posiadacze kamer Sony mają do dyspozycji tylko PMB, gdzie podobne operacje nie są możliwe.
Namawiałbym więc do stosowania krótszych bloków filmowych i opracowywania dla całości filmu wielotytułowego menu nawigacyjnego z odpowiednio zdefiniowanymi rozdziałami. Nie trzeba stosować wówczas żadnych ograniczeń w długości filmu jako całości (a z wypowiedzi na forum wynika, że na wyjazdy wakacyjne nastawiacie się na bardzo długie filmowanie). Wyrzucamy tylko fragmenty wadliwe i nie martwimy się tym, że zbyt długi film będzie nudził kogokolwiek. Mając rozbudowane menu możemy z każdego filmu podczas jego oglądania zrobić prezentację indywidualnie dopasowaną do potrzeb oglądającego. Mogą to być migawki z całości filmu w sumie trwające 5 min lub dowolnie wybrane dłuższe fragmenty lub jakakolwiek inna kompilacja interesująca oglądających. I na tym polega urok AVCHD (BR):wysoka jakość, nieograniczona pojemność a przy tym pełna swoboda w oglądaniu - wykorzystujmy to.
 

amon75

New member
Sydon777 napisał:
tsMuxer umożliwia teraz projektowanie struktur AVCHD we własnym zakresie więc możemy operować krótszymi plikami.
TSMuxer jest programem obarczonym taka iloscia bledow, ze w zasadzie nie nadaje sie do uzytku. Nie potrafi utrzymac synchronizacji nie tylko przy laczeniu plikow, ale bardzo czesto nawet przy przemuksowaniu jednego pliku potrafi ja calkowicie utracic i nie masz racji piszac o milisekundach, ale robi to spokojnie w sekundach a nawet wiecej. Odnosze wrazenie, ze autorzy tego programu maja do czynienia z plikiem ts pochodzacym z jednego zrodla i katuja go na wszelkie sposoby i wszystko im dziala. Ale sprawdz jak dziala ten program z plikami h.264 roznego pochodzenia, w szczegolnosci zgrywanymi z roznych porogramow satelitarnych. Katastrofa. Mimo, ze wiadomo o tym od wieleu miesiecy, nie widac zadnych dzialan, zeby usunac bledy synchronizacji.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Probowalem sklejac kilka plikow tym programem wersja 1.8.4 (zarowno .ts jak i m2ts, surowe z kamery SD5) w jeden plik wynikowy .ts, ale w ogole nie chce mi sie to odtwarzać. Suma w megebajtach się zgadza, jednak jest wylącznie czarne tlo lub w ogole nie rusza odtwarzanie w komputerowych playereach lub na PS3. Pojedyncze pliki dzialaja. Nic nie zmieniam w opcjach. Dodaje kilka plikow za pomocą polecenia ADD i klikam "start muxing". Po kilku chwilach otrzymuje plik sumaryczny, lecz klops. Sydon, co jest nie tak?
 

malinek

New member
Panowie pomozcie.
Mam kamerke Panasonic SD 9.
Wszystko pieknie dziala.
Programik z kamera dostarczony , HD WRITER dział bez zarzutu. płynie i bezproblemowo.
Problemy zaczynają sie gdy insatuje inny soft do obrobki.
Pinnacle 11.1, w podgladzie rwie jak cholera, nie idzie wyciac odpowiednio sceny nawet :(
(pomyslalem ze komp za słaby, ale HD Writter smiga bez zarzutu. Konfig kompa AMD X2 5200, 2 GB Ram, GF 8800GS 384)
Ulead Video Studio, albo rwie, albo pokazuje tylko 3 pierwsze sek.....
NIe wiem czy Vegas obsługje m2ts ale chuyab tak i rowniez sie zawiesza, HELP
Pod WMP rowniez mam problemy z odtwarzanie.
Domyslam się ze to moze byc przyczyna kodeków.
Jakie używacie jakie najlepsze?
Ewentualnie jakie inne sugestie.
Z góry dzięki za pomoc.
 

supczinskib

New member
AVCHD - Mac OS X

Witam,

Czy zna ktoś, może jakieś oprogramowanie na Mac OS X (Leopard), które wspiera natywnie format AVCHD. Oczekuję podstawowej funkcjonalności, aby było można połaczyć pliki, usunąć jakieś ujęcia, a następnie zapisać bez ponownego kodowania. Final Cue Express już podczas importu konwertuje, to samo robi iMove. MPEG Streamclip nie rozpoznaje plików *.mts z kamery SONY HDR-SR11E. Dziwny jest ten stan rzeczy, wydaje mi się, że najbradziej naturalne byłoby pozostawienie materiału w formacie oryginalnym, a nie dekodowanie go już podczas importu na format, który objętościowo jest dziesięć razy bardziej obszerny.

Pozdrawiam
Bartek
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
krzysztofradio napisał:
Probowalem sklejac kilka plikow tym programem wersja 1.8.4 (zarowno .ts jak i m2ts, surowe z kamery SD5) w jeden plik wynikowy .ts, ale w ogole nie chce mi sie to odtwarzać. Suma w megebajtach się zgadza, jednak jest wylącznie czarne tlo lub w ogole nie rusza odtwarzanie w komputerowych playereach lub na PS3. Pojedyncze pliki dzialaja. Nic nie zmieniam w opcjach. Dodaje kilka plikow za pomocą polecenia ADD i klikam "start muxing". Po kilku chwilach otrzymuje plik sumaryczny, lecz klops. Sydon, co jest nie tak?
Dodając plik do połączenia do pierwszego już wczytanego należy użyć przycisku append a nie add; i dla każdego następnego pliku dodawanego tak samo a wynik zapisać jako .m2ts i wszystko będzie dobrze.
 

Glimmer Twins

New member
supczinskib napisał:
Witam,

Czy zna ktoś, może jakieś oprogramowanie na Mac OS X (Leopard), które wspiera natywnie format AVCHD. Oczekuję podstawowej funkcjonalności, aby było można połaczyć pliki, usunąć jakieś ujęcia, a następnie zapisać bez ponownego kodowania. Final Cue Express już podczas importu konwertuje, to samo robi iMove. MPEG Streamclip nie rozpoznaje plików *.mts z kamery SONY HDR-SR11E. Dziwny jest ten stan rzeczy, wydaje mi się, że najbradziej naturalne byłoby pozostawienie materiału w formacie oryginalnym, a nie dekodowanie go już podczas importu na format, który objętościowo jest dziesięć razy bardziej obszerny.

Pozdrawiam
Bartek

Chyba nie ma. Szukam intensywnie już miesiąc. Przejrzałem wszystkie fora internetowwe Apple, kupiłem parę książek, wymieniałem doświadczenia i nic. Zawód na całej linii. Zdjęcia obrabiam na Macu ale filmy z kamerki na PC. Nie ma innej rady. Generalnie koledzy "Mac'owcy" z zagranicy dziwią mi się i nie widzą różnicy w jakości - nawet na Apple tV, ale ja niestety widzę i to wyraźnie. Spróbuję jeszcze zaimportowane juz pliki HD Writerem na PC przegrać na Maca i bezpośrednio do wypalenia do programu Toast9.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Cieszy to, że w wersji Studio 12 Ultimate jest wreszcie audio DD 5.1 ale niestety ta wersja będzie dużo więcej kosztować.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Hmm, szkoda tylko, że nie można (mam nadzieję, że jeszcze) pobrać wersji trial :(

1) A jak to jest, że surowy plik .m2ts nagrany kamerą Panasonic SD5 odtwarzany przez PS3 wygląda na telewizorze nieco gorzej niż obrobiony w Elecard Studio i SuperC Converter? Zjawisko jest widoczne dopiero z odległości ok. 0,5-1,0 metra. Przez weekend bawiłem się kamerką. Nakręciłem kilka kwiatków, itp. Zauważyłem, że liście na drugim i trzecim planie w surowym pliku .m2ts są bardziej poszarpane i zaszumione, mają ostre krawędzie, jakby ktoś posypał kruszonym lodem. Przypominają nieco filmiki kręcone telefonami komórkowymi. Liście w tym samym fragmencie kadru w obrobionym pliku mają łagodne, znacznie przyjemniejsze dla oka krawędzie i powierzchnie. Zawsze myślałem, że oryginalne pliki z kamery są najlepsze i że przez jakiekolwiek manipulacje narażamy się na choćby minimalne straty w jakości. W czym rzecz?

2) A z drugiej strony obrobione pliki przy ruchu kamerą na boki rwą się i wręcz bolą oczy przy oglądaniu, przy obróbce usuwam przeplot. W surowych plikach, mimo że SD5 kręci materiał z przeplotem telewizor ładnie sobie z tym radzi i ruch jest płynny. Niestety, gdy obrabiam pliki i zostawiam przeplot w pliku wynikowym, wtedy już na TV zdecydowanie widać przeplot.

3) No i ostatni problem. W materiale dużo jest maków, a więc koloru czerwonego. Zauważyłem na krawędzi czerwonych kwiatów jakby poświatę wielkości 1-2 pikseli, (zjawisko podobne coś jakby źle dostrojona antena do telewizora i rozmyty delikatnie obraz). Poświata jest widoczna jedynie na kolorze głęboko czerwonym, pomarańczowym. Barwy wpadające w bordo i fiolet już tak nie mają.

Zainteresowanym chętnie udostępnię nagrane pliki.

Pozdrawiam

Ad3) Pogrzebałem tu i tam i wg niektorych opinii kamery już tak mają, że w ogóle kolor czerwony bardzo często jest przekoloryzowany, a poświata to wynik aberracji chromatycznych, co jest normalnym zjawiskiem i cechą optyki.
 
Ostatnia edycja:
Do góry