Pliki AVCHD - co z nimi robić?

bluray

Banned
Kilka uwag do NERO 8 a raczej NeroVision 5 i formacie HD DVD.
Zwykle rezygnuję z tworzenia menu bo coś mi to nie wychodzi.
Wtedy pod prawą myszką mamy opcję dodaj "rozdziały".
Wskazujemy punkty na lini czasowej i tak tworzymy dowolna ilość rozdziałów ( czytaj chapterów).
W trakcie odywarzania działając przyciskiem "next" skaczemy do określonych przez nas chapterów.
Sprawa poruszania sie po materiale jest więc rozwiązana znakomicie.

Ćwiczenia pratyczne:
[1] Bierzemy koncert Roberta Planta (PBS HD plik *.ts mpeg2 AC3 5,1 48kHz - 7,5 Gb)
- możemy dodać pliki EVO zrzucone w ANYDVD HD (trzeba mieć napęd HD DVD)
- możemy także dodać pliki *.m2ts z kamery np. nakręcone na koncercie krajowym z własną osobą na pierwszym planie

[2] Otwieramy (importujemy) w NeroVision 5 a NeroVision 5 łyka wszystko !!!

[3] Dzielimy materiał na rozdziały przez każdym kolejnym utworem (jeżeli tworzymy menu to tytuły utworów wpisujemy jaki nazwy rozdziałów)

[4] wkładamy DVD DL i wypalamy.

Po wypaleniu mamy jedyną na świecie płytę HD DVD z tym jakże udanym koncertem zarejestrowanym w 2006' w technologii HD a więc żaden tam remaster z SD. Dodam, że takich koncertów jest jeszcze kilka.
Tak samo dla PS3 (BluRay player z możliwością AVCHD) tylko wybieramy format AVCHD z DD 5.1.
I to jest siła NERO 8.
Dodam, że niezłe ( tzn. zupełnie wystarczające) są możliwości edycyjne;
przejścia, efekty specjalne itp.

Interaktywne Menu 3D (kilka typów) są super efektowne, możemy w nim sami dodać plik tła muzycznego.
W menu 2D także możemy wstawiać własny plik tła graficznego (1920x1080.jpg) !
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
To zakres wiedzy na temat Nero 8 powiększa się.
Aby wypełnić czas oczekiwania na dalsze relacje z przeprowadzanych testów Nero 8 jeszcze kilka uwag z mojej strony.
Dla sprawdzenia czy Nero 8 jeszcze czegoś potrzebuje do pełnego funkcjonowania zainstalowałem ten program jako jedyny do systemu XP i okazało się, że wszystko działa jak trzeba. W szczególności program widzi pliki .m2ts znajdujące się na płytce nagranej w kamerze Sony, która jest umieszczona w napędzie PC-ta i może z niej importować poszczególne pliki lub całą zawartość. Poszczególne pliki można też oczywiście podglądać. Innymi słowy aby pracować w Nero 8 nie jest więc potrzebne żadne oprogramowanie dostarczane z kamerą np. Picture Montion Browser.
Do znaczącej zalety Nero 8 zaliczyłbym fakt, że w Nero Show Time można odtwarzać zawartość płytki BD zapisanej na dysku twardym. Czegoś takiego nie można realizować przy użyciu Player for AVCHD w Picture Montion Browser, który respektuje tylko płytki w napędzie. Ta cecha Nero 8 zachęca do tworzenia krótkich filmów w formacie BD z różnymi dostępnymi szablonami dla menu. Jest to bardzo przyjemna zabawa, bo oferta Nero 8 jest w tym zakresie innowacyjna. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się różne animowane menu - zarówno pod względem ładnej animacji jak i samej grafiki czy podkładów muzycznych. Mnie się podoba menu z ruchomymi monitorami, które wjeżdżają na ekran i wykonują pokaz tytułów (rozdziałów) filmu wykorzystując do tego siłowniki i mechanizmy dźwigniowe. Ciekawa jest też animacja tematyki palmowo-plażowej. Wspomnieć także warto o planszach tytułowych podwieszonych do kolorowych baloników, które dyndają na tle błękitnego nieba z dekoracyjnymi chmurami czy też menu w postaci "kostki Rubika", którą można obracać aby uzyskać dostęp do danego tytułu lub rozdziału. Zresztą ciekawych jest więcej - niektóre można pobrać też z internetu. Czyli tzw. Authoring w Nero 8 jest na przyzwoitym poziomie.
Mnie jednak martwi fakt, że Nero 8 przy projektowaniu BD nie zachowuje materiału źródłowego AVCHD tylko wszystkie pliki przekodowuje na swój format Nero Digital (zgodny z AVCHD). O ile takie przekodowywanie można jeszcze zrozumieć przy tworzeniu filmu w procesie edycyjnym to przy authoringu nie powinno mieć miejsca. Mało tego, nawet jeżeli w Nero 8 zostanie utworzona jakaś sekwencja filmowa, która po edycji zostanie przekodowana i zapisana w postaci pliku a następnie zostanie ona użyta przy projektowaniu BD to może podlegać powtórnemu przekodowaniu. Tego ostatniego przypadku można uniknąć jeżeli w opcjach video włączy się SmartEncoding (a ustawienia docelowe będą identyczne jak były dla danego pliku), natomiast przekodowania plików źródłowych do formatu Nero Digital nie da się uniknąć. Prawdą jest, że system kodowania w Nero 8 jest bardzo dobry i nie zauważa się zmiany jakości w kodowanym materiale (ale przecież jakaś być musi) no i to straszliwie wydłuża czas realizacji projektu. A przecież mogło być tak jak w Picture Montion Browser czy w Ulead DVD Movie Factory, które to programy tylko organizują strukturę dysku a nie ingerują w pliki wsadowe reprezentujące poszczególne tytuły. Z tego powodu satysfakcja z korzystania z Nero 8 dla właścicieli kamer AVCHD jest wyraźnie zmniejszona. Natomiast posiadacze kamer kodujących w MPEG2 HD mogą mieć znacznie lepsze poczucie, bo program umożliwia im uzyskanie wysokiej jakości filmu (AVCHD) jednocześnie z radykalnym zmniejszeniem jego objętości - i tutaj przekodowywanie jako oczywista konieczność nie będzie budzić zastrzeżeń.
Wszystkie pliki video (zarówno powstałe w wyniku eksportu jak i w procesie realizacji BD) tworzone przez Nero 8 mają rozszerzenia .mts i są bardzo dobrze odtwarzalne w Tvix-ach 4100/5100
 

bluray

Banned
Moja kamera to SONY SR7
Czy dobrze pamiętam, że na twardym dysku sa własnie pliki *.mts a po imporcie na HDD uzyskuja *.m2ts ?

Render to zmora. Tyma bardziej, że mam słaby komp (P IV HT).
Ale ustawiam przed snem i na rano jest OK.
Właśnie kończę taki projek:
- pliki na wejściu to EVO z DEMO pewnej znanej firmy.
Jakość referencyjna.
W nero export do mpg i wyrwanie w WOMBLE strumienia czystego videi ( DeMultiplexer).
Podmieniłem audio na sensowną muzę ( Mezzoforte i Dave Weckl) i wypaliłem do HD DVD.
Bez menu ale z chapterami.
Zabawa super.

Uwielbiam "wydać " coś na HD DVD co jest tylko na BD i na odwrót.
Taka prywatna wojna z wojną formatów.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Małe sprostowanie:
Z rozpędu poprzednio napisałem, że w Nero 8 pliki z eksportu (zgodnego z AVCHD) mają także rozszerzenie .mts. Takie rozszerzenie mają pliki tworzone w strukturze BD natomiast pliki eksportowane mają rozszerzenie .mp4. Oczywiście nie ma to większego znaczenia bo rozszerzenie można sobie samemu zmienić ale dodatkowo powstaje zamieszanie bowiem pliki AVCHD mogą więc mieć rozszerzenia .m2ts, .mts no i teraz jeszcze .mp4 (które dotychczas było używane także do innego rodzaju plków)
 

bluray

Banned
Po lekkiej miodysfikacji:
Ulead DVD Movie Factory, to program tylko organizujący strukturę dysku a nie ingerują w pliki wsadowe
Ulead MF 5 i 6 są mi dobrze znane.
Jest różnie z renderingiem.
Dobrze przygotowany plik mpeg 2 w wersji Program Stream, np. w Woomble czy VideoReDo plus rzeczywiście nie wymaga renderu. I wtedy wszystko idzie jak po maśle. Ale często po analizie i wykruciu jakić niezgodności input/output MF jednak renderuje.
Nie stwierdziłem w MF5 i MF 6 możliwości authoringu z audio 5.1. Więc porzuciłem te aplikacje.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Z powyższym się całkowicie zgadzam. Teraz nas interesuje jednak głównie Nero 8 bo oferuje więcej. Próbuje wykorzystać opcje SmartEncoding ale jak dotychczas w testach nie udaje mi się uniknąć powtórnego kodowania dla plików stworzonych wcześniej w Nero 8 (ani tych wyjętych z BD z rozszerzeniem .mts ani tych wyeksportowanych z rozszerzeniem .mp4) chociaż w projekcie ustawiam te same parametry (AVC zgodne z AVCHD 12000 kb/s AC3 5.1 i bez zmiany rozdzielczości 1440x1080), które były pierwotnie używane. Czyżby włączenie SmartEncoding nie obsługiwało AVCHD? Może komuś się uda to zwerifikować.
 

louis66

New member
przekopalem sie przez ten watek i mam niezly metlik...czy ktos moglby w dwoch zdaniach powiedziec jakim darmowym programem moge pliki .m2ts.przekonwetowc do innego formatu aby nagrac je na zwyklej plycie DVD i moc je odtwarzac na zwyklym odtwarzaczu DVD...i jaki to mialby byc rozdaj pliku aby jak najmniej stracic na jakosci obrazu? czy MPEG2 czy np. MPEG4 ? czy moze jakis inny?
 

mslupek

New member
Aktywacja AVCHD - problem

Sydon777 napisał:
Po zainstalowaniu programu Pinnacle Studio 11+ trzeba się trochę natrudzić, aby wprowadzać wszystkie klucze odblokowujące potrzebne funkcje ( w tym także AVCHD). Po wgraniu Patch'a 11.1 (u mnie był to 11.1.05175) mamy w programie obsługę AVCHD na wejściu i na wyjściu. Nie jest to pełna obsługa ale jej zakres to już duży postęp. Nie ma możliwości np importowania plików AVCHD z kamery ale można je importować z dysku lub z płytki i to wystarczy.

W tym momencie mam problem. Nie udaje mi się oblokować funkcji AVCHD (absolutnie wszystkie pozostałe tak) Dostaję komunikat, że ta funkcja nie mogła być znaleziona. Zależy mi właśnie najbardziej na uzyskaniu wynikowej płyty w formacie BR, ale o wielkości DVD-5 (4.7 GB, czyli ok. 40 min. materiału 1440 x 1080i). Mam nawet nagrywarkę Blu-Ray, ale co z tego, kiedy w Pinnacle Studio 11 Plus nie mogę z niej skorzystać, nie mówiąc już o cenie samych płyt BD-R (używam tylko do backupów na płytkach BD-RE). Może ktoś jest w stanie mi pomóc ?
Używam wersji Pinnacle Studio Plus 11.1.1.5224 (upgrade wydany 11.10.2007).
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
.. jakim darmowym programem moge pliki .m2ts.przekonwetowc do innego formatu aby nagrac je na zwyklej plycie DVD i moc je odtwarzac na zwyklym odtwarzaczu DVD.
Darmowego nie umiem wskazać (poza HDTV2MPEG - do scalania i dzielenia plików ts i mpeg), ale NERO 8 to koszt ok. 249 zł ( Chyba).
Więc może warto pierwszy raz kupić legala.
Niedawno doszedłem do wniosku, że wydanie 20 - 30 USD na przydatny program to naprawdę dobra inwestycja.
Dla przykładu: VideoRedo czy Wommble.

Sprawa kolejna :
Na zwykłym odtwarzaczu DVD nie ma zabawy w HD.
Piszemu tu o zapisywaniu nośników DVD ( bardzo tanich obecnie ; 90 gr szt) i odtwarzaniu kontentu HD ( filmów) na odtwarzaczach HD DVD lub BluRay czy drivach do PC lub MAC.
System DVD nie wyda więcej niż 576 linii choć może być przeskalowany do 1080 linii. Ale to tak jabyś foto w jpg lupką powięszał sześciokrotnie a później poddał blurowaniu i wyostrzaniu. Ale niegdy nie osiągniesz jakości HD.
Ewentualnie ukryjesz szkodliwe skutki powiększania (upskalowania).
Zaś HD to 1080 linii już w fazie rejestrowania z użyciem SUPER OPTYKI.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
louis66 napisał:
przekopalem sie przez ten watek i mam niezly metlik...czy ktos moglby w dwoch zdaniach powiedziec jakim darmowym programem moge pliki .m2ts.przekonwetowc do innego formatu aby nagrac je na zwyklej plycie DVD i moc je odtwarzac na zwyklym odtwarzaczu DVD...i jaki to mialby byc rozdaj pliku aby jak najmniej stracic na jakosci obrazu? czy MPEG2 czy np. MPEG4 ? czy moze jakis inny?

To akurat jest najprostsze. Dobrze sobie z tym radzi dołączony do kamer SONY Picture Motion Browser
 

collector84

New member
Nero 8 AVCHD

Witam, jestem tu pierwszy raz, i mam prosbe do wszystkich ktorzy mogliby mi pomoc w pewnej kwestii. Mianowicie czy wie ktos dokladnie jak przekonwertowac pliki w Nero 8 z AVCHD na formatktory pozwoli odtwarzac mi pliki na stacjonarnym odtwarzaczu, prosiłbym o jakis dokladny opisik oraz "instrukcje", screeny, pzd
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ale na jakim stacjonarnym odtwarzaczu? - jest ich wiele. Jeżeli na PS3 lub na Tvix to nie potrzeba konwertować bo one odtwarzają pliki AVCHD. Pozostają inne: zwykły odtwarzacz DVD (ale to nie jest HD) lub HD DVD. I kwestia czy mają być odtwarzane same pliki czy też mają one być zorganizowane w postaci płyty z menu nawigacyjnym? Są oczywiście jeszcze inne odtwarzacze HD ale teraz już mniej ciekawe (np Snazio itp).
 

radziox

New member
Witam

Na dlugi czas przestalem sie interesowac obrobka AVCHD poniewaz nie mialem czasu, wszystko zgrywalem jak leci w plikach .mts na dysk. No niestety najwyzszy czas zaczac cos z tym robic. Mam pytanko do Sydon777. Czytajac po Twoich postach widac ze pobowales chyba juz wszystkich programow:). Zastanawiam sie z jakiego programu korzystac.W skrocie napisze co chcialbym uzyskac:
Na samym poczatku pasowaloby mi pliki .mts przyciac i scalic w jakims programie w wieksze ujecia zachowujac parametry wyjsciowego pliku:1440x1080 orac dzwiek dd5.1 - poprostu przygotowac caly material juz do nagrania na plyte. Nastepnie ten sam material chce wpierw archiwizowac w postaci plikow wynikowych na plytkach dvd, dopiero pozniej nagrac jako film do odtworzenia w przyszlosci na jakims stacjonarnym BR, poki co mam BR ale na lapku(vaio).
No i pytania:) Pisales o progamie ktory scala pliki .mts ale czy mozna przycinac ujecia to chyba raczej nie..Najwazniejszy dla mnie to plik wynikowy do jakiego zapisywac aby zbytnio nie pogarszac jakosci edytowanego materialu. Moglbym robic wszysto w PS11 i zapisywac wpierw do pliku - teraz nie wiem jaki, wmv? czy mpeg2 - nie zainstalowalem jeszcze uaktualnienia do 11.1 a ono chyba cos tam wzbogacilo jezeli chodzi o format pliku koncowego. Z czego pisales to nero8 jest bogatsza o formaty plikow wyjsciowych. Ktory program bys zaproponowal sposrod tych dwoch? A moze jest jakis inny ktory szybko scala pliki .mts oraz umozliwia ich przycinanie? Prosilbym o takie podsumowanie swoich doswiadczen z tymi programami, bo nie wiem czy pinnacle czy nero czy moze cos innego, moze wszystkie naraz:D W ps11 moglbym juz dzialac ale nie wiem jaki format koncowy robic.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja starałem się pokrótce opisać możliwości poszczególnych programów w zakresie obsługi AVCHD ale trudno mi radzić czym kto powinien się posługiwać bo przecież każdy może mieć inne prefrencje i oczekiwania. Za każdym programem są pewne za i przeciw - najlepiej więc samemu poeksperymentować - w sieci mamy bowiem dostęp do wszystkich programów w formie trial lub jako darmowe. Swój ogólny stosunek wyraziłem ostatnio w wątku "Odtwarzanie HDTV na PS3"
Jeżeli chodzi o łączenie plików AVCHD to też nie ma tu programu bez jakiegoś ale. Połączyć można na wiele sposobów ale w zależności czym odtwarzamy to trzeba się liczyć z takimi czy innymi przycięciami w płynności. Obok tych programów co opisałem można jeszcze poeksperymentować z darmowym TSSplitter-em. Jak sama nazwa wskazuje jest to program nastawiony na dzielenie plików ts ale przewidziano w nim też możliwość wykonania operacji "join/merge" czyli łączenia plików. Istnieje możliwość łączenia także plików AVCHD. Obsługa jest niezwykle prosta. Poprostu markujemy pliki, które chcemy połączyć i przeciągamy je do okna wsadowego programu a następnie zlecamy ich połączenie (wczesniej możemy je uszeregować automatycznie wg jakiegoś kryterium jak nazwa, data lub modyfikacja albo zrobić to ręcznie). Łączone pliki nie są przekodowywane i zachowują dźwięk przestrzenny a sam proces łączenia jest bardzo szybki. Jeżeli łączyliśmy pliki stosunkowo długie to ewentualne przycięcia na łączach mogą być niezauważalne - ale jak wspomniałem wszystko zależy czym się odtwarza. Wydaje mi się, że niezależnie jakim programem się będziemy posługiwać to warto zachować pliki źródłowe do czasu jak będziemy absolutnie przekonani, że zastosowana obróbka video i audio nas całkowicie zadowala. Ja wstępną obróbkę plików AVCHD (.m2ts) wykonuję stosując Picture Motion Browser - bo mogę odcinać i przycinać bez żadnej straty w audio czy video.
 

pithorr

New member
Mam takie lamerskie pytanko: a co z nagrywarkami HDD? Czy można takie pliki (.mts???) na nich odtwarzać z twardego (po HDMI rzecz jasna)?

No i jeszcze jedno: jaki muszę mieć program żeby odtworzyć te pliki z kompa. Mój lapek ma wyjści HDMI z 1080p i fajnie by było na TV zapuścić dzieciaki wyraziście :)
Chociaż... nie wiem czy udźwignie karta graficzna (GF 8400M). Jak zapuściłem zwykłe DVD na 1080p to się obraz zacinał... :(
 

AETERNUS

New member
odtwarzanie avchd w picture motion browser

Witam,

po zgraniu filmu z płytki , próbuje otworzyc go w picture motion browser. Oczywiśćie ikona filmu sie pojawia ( przekreślony kadr ) ale jest niedostępna !
POwinien pojawic sie screen z 1 klatki (tak jak mialo miejsce po pierwszej instalacji programu)
Czy musze otwierac to za pomoca jakis innych playerów ?

jaka moze byc przyczyna ?

prawdopodobnie banalny ale denerwujący problem , prosze pomozcie jakoś
dzieki z góry
 

tanner hall

New member
avchd w vegas pro

Witam, mam parę pytań i głęboko ufam, że któryś z szanownych forumowiczów udzieli na nie odpowiedzi.
Po pierwsze- pytanie do Sydona777 na temat Vegas Pro: piszesz w swoim poście, że po kliknięciu Render As mozemy wybrać sobie spośród wielu dostępnych typów plików plik Sony AVC .m2ts. W wersji trial tego programu, którą aktualnie posiadam, po pierwsze nie ma takiego narzędzia jak render as jest za to render to new track a jeśli chodzi o pliki wyjściowe to Sony AVC .m2ts nie występuje. Skąd wynikają te różnice? Wersja trial nie posiada po prostu tej opcji?? Próbowałem zapisać projekt jako MainConcept MPEG-2 (*.mpg, *.m2v, *.m2t, *.mpa) uzyskując plik o rozszerzeniu .m2t, ale jest on niewidoczny dla mojego komputera, mimo że posiadam PMB. Z resztą materiał zaimprtowany z SR7 na twardy dysk komputera przy użyciu PMB widoczny jest tylko w tym programie, natomiast nie da się otworzyć tych plików bezpośrednio z folderu. Natomiast pliku .m2t stworzonego w Vegas w ogóle nie widać.
Serdecznie proszę o próbę wyjaśnienia tych zawiłych dla mnie kwestii:) pozdrawiam
 

bluray

Banned
Nero 8 odtwarza m2ts i mts. Pozwala z nimi robić wszystko.
Nowy update 8.2.8 dodał kilka bardzo ważnych opcji.
- mini HD do nagrywania wprost na normalnych nośnikach DVD i DVD DL w kontenrze HD DVD ( to było już w wersji beta 8.0.3) bez potrzeby zrzucania kontentu na HDD,
- wypalanie na nośnikach BD w wersji BDV. Czyli normalne BluRay czytany przez wszystkie BD playery.

Wszystkie opcje z zachowaniem Dolby Digital 5.1
Teraz działa poprawnie Export z ts-ów do MPEG 2 z DD 5.1.
 

tanner hall

New member
Kliknij na File i po rozwinięciu menu znajdziesz potrzebną opcję rzeczywiście, trudne to nie było, dziękuję.
Użyłem render as i zapisałem projekt używając opcji Sony AVC (.mp4, .m2ts, .avc), jednak powstały w ten sposób plik nie jest wciąż widoczny dla mojego komputera. (Mimo że tak jak pisałem posiadam PMB, oraz Player for AVCHD). W czym tkwi problem? Wybaczcie, jeżeli zaśmiecam wątek banalnymi pytaniami i z góry dziękuję.
 
Do góry