Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
gregoryb
-Jeżeli zainstalowałeś Sony Picture Motion Browser to automatycznie powinien się zainstalować UDF Reader i dyski z kamery powinny być dla systemu XP widoczne. Sprawdź czy w katalogu Program Files masz w podkatalogu Sonic taki program i przeczytaj readme i zrób ewentualnie co zalecane
-U mnie w XP po każdym zaimportowani plików AVCHD z jednej płytki przy następnej Browser twierdzi, że takiej nie obsługuje i muszę się wylogować a po zalogowaniu znów uruchomić Browsera i teraz już jest dobrze. I tak jest po każdej płytce. Nie wiem skąd się bierze ta przypadłość ale już przyjąłem ją do wiadomości - może też spróbuj się wylogować i zacznij jeszcze raz

Powracam do programu Ulead DVD MovieFactory 6 plus bo w świetle dokumentu producenta Full Features (http://www.ulead.com/dmf/dmf6_plus_features.pdf) z punktu widzenia AVCHD jest on bardzo interesujący.
Tak jak pisałem w opcji Add video files nie można zaimportowć do programu plików AVCHD i stąd rozterka. Ale na stronie http://www.ulead.com/tech/dmf/dmf_ftp.htm jest dostępny Patch 1, który usuwa pewne błędy związane z AVCHD (Displaying incorrect aspect ratio when importing Panasonic AVCHD files, Error message pops up while converting video imported from AVCHD) i to zmusiło mnie do szczegółowego zapoznania się z instrukcją producenta pobraną z sieci i okazało się, że import plików AVCHD jest ukryty w opcji Import DVD-Video or DVD-VR from a disc or hard drive i to działa! Poprostu wkłada się płytkę z AVCHD nagraną w kamerze Sony lub Panasonic do napędu PC-ta i po odpowiednim dialogu z programem można zaimportować wybrane pliki AVCHD do projektu (patrz zrzut ekranu dołączony poniżej). Czyli mamy rzeczywiście kolejny dobry program obsługujący pliki AVCHD
Niestety w instrukcji ani w Helpie no i oczywiście w samym programie już nigdzie termin AVCHD czy BluRay się nie pojawia tylko wszystko dotyczy Mpeg2 i HD DVD a w świetle dokumentu Full Features powinno, bo wyraźnie napisano:
"NEW: Blu-ray Movie Disc - Burn your HD video directly to Blu-ray Discs that will play in your Blu-ray burner or player
PureHD Authoring - Produce next-generation Blu-ray and HD DVD productions with professional menus, and save on Media Center or PC hard drive to play on high-definition playback devices"
Jest też napisane, że program obsługuje Dolby Digital 5.1 a więc jest to dobra wiadomość dla MichuMac, który nie musiałby bawić się w oddzielne muxowanie audio (zresztą nie tyko on).
A zatem "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" - spróbujmy wspólnie odkryć te tajemnice Ulead DVD Movie Factory 6 plus
Warto dodać, że pliki AVCHD obsługuje także bliźniaczy program Ulead - Video Studio 11. Sprawdziłem: import plików AVCHD jest możliwy w identyczny sposób jak w DVD Movie Factory 6 - zresztą podobieństwa się na tym nie kończą - większość interfejsów i możliwości w obu programach są identyczne.
Import AVCHD.jpg
Ponieważ w międyczasie co nieco znalazłem w sieci o tej problematyce więc uzupełniam powyższy post. Do komercyjnej wersji programu DVD Movie Factory 6 plus dołączane są min. dwa niezależne programy: Ulead BD Disc Recorder i Ulead DVD Disc Recorder
Wygląda na to, że do tego pierwszego nie można importować plików AVCHD tylko np mpeg2 HD i program służy wyłącznie do nagrywania płytki na recorderze BD. Do tego drugiego programu można natomiast importować pliki AVCHD (podobnie jak we wcześniej opisywanych programach) ale przy nagrywaniu na DVD-RW (VR format) materiał vido jest konwertowany do rozdzielczości SD.
 
Ostatnia edycja:

Jowiszu

New member
Witam wszystkich na Forum , jestem tu po raz pierwszy . Jestem zainteresowany tym tematem gdyż posiadam kamerę Sony z systemem AVCHD . Tak jak i inni mam problem z odtwarzaniem płyt nagranych w AVCHD . Po nagraniu płyty w tym systemie i odtwarzaniu na Sony BR także występują przerwy i stop klatka po każdym pliku . Napisałem meila do Sony Polska i dostałem odpowiedz że należy użyć programu Pinacle 11 . Czytając Wasze posty to ten program wcale nie jet taki wspaniały gdyż zamienia pliki na inne , o gorszej jakości obrazu co jest nie do przyjęcia . Po to kupujemy takie kamery aby cieszyć się obrazem o wysokiej rozdzielczości . Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie . Na dzień dzisiejszy chyba jeszcze nie ma oprogramowania które by sobie radziło z plikami AVCHD , aby je kopiować i zgrywać bez utraty jakosci ??? Pewnie wielu użytkowników zadowolonych by było z prostego programu do edycji - łączenia plików w całość - kopiowania na płyty bez zbędnych bajerów i udziwniania obrazu . Jeszcze raz pozdrawiam .
Jowiszu
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Jowiszu napisał:
Witam wszystkich na Forum , jestem tu po raz pierwszy . Jestem zainteresowany tym tematem gdyż posiadam kamerę Sony z systemem AVCHD . Tak jak i inni mam problem z odtwarzaniem płyt nagranych w AVCHD . Po nagraniu płyty w tym systemie i odtwarzaniu na Sony BR także występują przerwy i stop klatka po każdym pliku . Napisałem meila do Sony Polska i dostałem odpowiedz że należy użyć programu Pinacle 11 . Czytając Wasze posty to ten program wcale nie jet taki wspaniały gdyż zamienia pliki na inne , o gorszej jakości obrazu co jest nie do przyjęcia . Po to kupujemy takie kamery aby cieszyć się obrazem o wysokiej rozdzielczości . Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie . Na dzień dzisiejszy chyba jeszcze nie ma oprogramowania które by sobie radziło z plikami AVCHD , aby je kopiować i zgrywać bez utraty jakosci ??? Pewnie wielu użytkowników zadowolonych by było z prostego programu do edycji - łączenia plików w całość - kopiowania na płyty bez zbędnych bajerów i udziwniania obrazu . Jeszcze raz pozdrawiam .
Jowiszu

1.
Co do Pinnacle, to dlatego jego produkty są odtwarzane płynnie, bo on skleja te m2tsy w jeden.
Mylisz się, pisząc że spada jakość, natomiast rzeczywiście rosnie wielkosć pliku

2. Blu-Ray Sony jest do d..y, nie potrafi porządnie odtworzyć płytki z kamery Sony. Ciekae co robi odtwarzacz Panasonic-a. Wiem co robi Samsung. NIC, nie umie odtworzyć m2ts :(

Hahaha no i to tylko mozna. :p
 

Jowiszu

New member
Dzięki - Gucio50 - za info . Ja nagrywam AVCHD na płyty DVD , a drugą do oglądania na teraz DVD . Pinnacle 11 jeszcze nie mam . Czy warto go kupić ? Pozdrawiam . Jowiszu
 
Ostatnia edycja:

Wlodo10

New member
Jowiszu napisał:
Dzięki - Gucio50 - za info . Ja nagrywam AVCHD na płyty DVD , a drugą do oglądania na teraz DVD . Pinnacle 11 jeszcze nie mam . Czy warto go kupić ? Pozdrawiam . Jowiszu


Pinnacle 11 ultimate napewno w jakimś stopniu rozwiązuje problemy z tworzeniem filmów zapisanych w formacie AVCHD. Aby sprawnie dokonać montażu tv (dodawanie efektów, napisów, muzyki) należy dysponować b. dobrą kartą graficzną i wydajnym procesorem i dużym RAM. W moim przypadku zakup kamery wymusił zmianę komputera ;) porządny laptop Toshiby niestety nie dokońca sobie radził z montażem clipów.
Również nowy komputer : Intel core quad Q6600 (2,6 GHz), 4 GB RAM, Karta ASUS 1950 PRO powinien z nadwyżką odpowiadać na wymogi podane przez Pinnacla (do obróbki AVCHD), ale dzięki chyba nie dokońca dopracowanemu programowi zawiesza się wielokrotnie w sytuacji gdy dokonuję skomplikowanego montażu z dużą ilością przejść, napisów itp. (oczywiście zachowuje niezbędny czas na renderowanie)
Korzystając z okazji ciekawi mnie opinia bardziej doświadczonych użytkowników o pracy z Pinnaclem przy tworzeniu filmów AVCHD, czy również mieli z takimi problemami do czynienia?
będę wdzięczny za odpowiedź
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Wlodo10 napisał:
)
Korzystając z okazji ciekawi mnie opinia bardziej doświadczonych użytkowników o pracy z Pinnaclem przy tworzeniu filmów AVCHD, czy również mieli z takimi problemami do czynienia?
będę wdzięczny za odpowiedź

Pinnacle 11.1 NIE WYMAGA superkomputera.
Na zwykłym Laptopie HP nx7400 (1GB Ram, 17 core 2 duo) da się normalnie pracować pod Pinnacle.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nie chcę się ustosunkowywać do konkretnych postów ale ponieważ w tym wątku i innych powielane są nieprawdziwe opinie o AVCHD więc zdecydowałem się przedstawić swój punkt widzenia w tej tematyce.
-Uważam, że format AVCHD jest aktualnie najlepszym w zastosowaniach amatorskich i w niedługim czasie zastąpi wszystkie dotychczas stosowane.
-Absolutnie się nie zgadzam z opinią, że kodowanie w MPEG2 HD gwarantuje lepszą jakość obrazu. Jednakowo wysoką jakość obrazu można uzyskać zarówno w plikach AVCHD jak i MPEG2 HD (HD DVD) i to zawsze przy zdecydowanie niższym bitrate dla AVCHD.
-Dość powszechny jest pogląd, że pliki AVCHD są trudne do odtwarzania i trzeba mieć mocnego kompa aby uzyskać płynność odtwarzania. Problem nie leży jednak w mocy PC-ta a w stosowaniu odpowiednich kodeków. Jeżeli będziemy stosować uniwersalne kodeki do h.264 to rzeczywiście popularne playery do HD (VCL, MPC, KMP, WMP) będą miały problemy i nawet przy stosunkowo mocnych PC-tach będą szarpania i brak synchronizacji audio. Ale na tych samych PC-tach w Picture Motion Browser czy PowerDVD v 7.3 z płynnym odtwarzaniem plików AVCHD nie ma problemu
-Innym argumentem wytaczanym na niekorzyść plików AVCHD są przerwy między odtwarzanymi plikami z listy w obu ostatnio wymienionych playerach (ale także w odtwarzaczach stacjonarnych). Już to pisałem ale jeszcze raz warto napisać - to nie wina plików AVCHD ale cecha ogólna playerów przy odtwarzaniu plików wideo z listy. Projektanci programów muszą bowiem zakładać, że kolejne pliki mogą być odczytywane z różnych miejsc (dysków, napędów) i mogą być kodowane różnymi kodekami i w różnych formatach. Rozkodowywanie kolejnego pliku następuje dopiero po rozeznaniu jego właściwości i stąd te przerwy. Proszę to sprawdzić na zwykłych plikach MPEG2 zapisanych w SD - a więc plikach nie stwarzających teraz problemów przy odtwarzaniu nawet słabym PC-tom - też będą występować przerwy w odtwarzaniu między plikami. Oczywiście możemy sobie wyobrazić inteligentne programy, które najpierw sprawdzą czy aby wszystkie pliki zapisane są w tym samym miejscu (folder, płytka) i kodowane w identyczny sposób i jeżeli tak to zastosują "wspólną miarkę" dla kolejnych plików z odpowiednim buforowaniem. Np Player for AVCHD Sony przy płytce BD z góry tak właśnie zakłada i mimo, że pliki AVCHD dla każdego ujęcia są oddzielne, nie ma przerw przy ich odtwarzaniu nawet na przeciętnym kompie. Tak samo jest przy odtwarzaniu wprost z kamery AVCHD.
Odrębnym problemem jest edycja AVCHD. Już choćby z ilości omówionych w tym wątku programów, które obsługują pliki AVCHD wynika, że jest tego dużo i programy przybywają lawinowo a przecież to dopiero początek. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie na rynku nie pozostanie żaden program edycyjny nie mający pełnej obsługi AVCHD.
I pliki AVCHD bynajmniej nie są trudne w edycji nieliniowej o czym już przekonał wszystkich Pinnacle Studio 11 - tu bowiem wystarczy dość przeciętny komp. To samo można powiedzieć o programach Ulead.
Mnie jednak ciągle brakuje odpowiedniego eksportu plików wynikowych po edycji w formacie AVCHD. Patch 11.1 w PS 11 mnie zupełnie nie zadowala.
Doskonałym programem jest AVCHD Creation w zestawie Picture Motion Browser ale Sony musi go bardziej rozbudować, aby użytkownik miał więcej opcji do dyspozycji. Naciski rynku są silne i Adobe Premiere Elements też nie zasypia.
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Wszystkie obserwacje sa zbieżne z moimi odswiadczeniami Sydon "trzy kosy".
Dodam, że nadchodzi NERO 8. Premiera 01.10.2007.
Mam juz ten program ( pakiet by NewsLeecher ). Zawiera nową wersję NEROVISION 5.
Za sensację uznaję, że program ten akceptuje pliki EVO powstałe po akcji AnyDVD i zrzuceniu kontentu HD DVD z napęfu PC HD DVD na twardy dysk.
NEROVISION 5 nagrywa na normalnym nośniku DVD format HD DVD czytanu płynnie przez mój XE-1.
Zachoidzi więc konieczność sprawdzenia czy jedynym liderem do HD jest kontener AVCHD ?
Na próbę zgrałem do HD DVD nagrania z SONY SR7 i to działa łącznie z aktywnym menu w Toshibie. Jednak problemem jest 50Hz do 60Hz bo brak płynnoęci. Czekamy więc na grudniowy update od Toshiby dający tryb 50Hz.
Zgrani9a materiałów 60Hz chodzą płynnie.
Nadmienię, że w NEROVISION 5 możemy wybrać kodowanie między MPEG2 a MPEG4.
Ciekawe czy cena na poziomie 250 pln zostanie utrzymana.
Wtedy będzie to super tani i powerfull soft.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Sydon777 napisał:
Np Player for AVCHD Sony przy płytce BD z góry tak właśnie zakłada i mimo, że pliki AVCHD dla każdego ujęcia są oddzielne, nie ma przerw przy ich odtwarzaniu nawet na przeciętnym kompie. Tak samo jest przy odtwarzaniu wprost z kamery AVCHD.

Mam SR7. Owszem, pliki oryginalnie nagrane na dysku kamery odtwrzają się berz przerw. Ale te same pliki po zaimportowaniu do kamery z komputera niestety odtwarzają się z pauzami. Dodam, że zgrywanie w jedną i drugą stronę odbywało się za pomocą PMB.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Być może tak jest - ale ja przecież pisałem o komputerowym odtwarzaniu płytki nagranej przez PMB w formacie BD (np 4.7 GB) poprzez Player for AVCHD jako ilustrację, że oddzielnie zapisane pliki AVCHD mogą być odtwarzane nawet na przeciętnym PC-cie bez przerw w odtwarzaniu między poszczególnymi plikami.
Ale skoro radykalnie chcemy zlikwidować możliwość pojawienia się przerw podczas odtwarzania wielu plików AVCHD to poprostu należy je połączyć. I nie polecam tu PS 11.1 bo proces jest długotrwały i łączy się z przekodowywaniem plików.
Ostatnio odkryłem nową możliwość obejścia problemów z przekodowywaniem AVCHD - która pozwala zachować pełną jakość materiału źródłowego przy jego wyjściowej objętości. Oczywiście chodzi tu o łączenie plików żródłowych AVCHD po wstępnej obróbce narzędziem Video Trimming (w Picture Motion Browser). Wspomniałem już o możliwości jakie pod tym względem stwarza program MPEG Stream clip. Wspomniałem też o pewnych usterkach przy odtwarzaniu scalonego pliku (drobne przyspieszenia w miejscach krótkiego ujęcia i czasami lokalna asynchronizacja audio). Te niby marginalne usterki mnie jednak denerwowały i ciągle poszukiwałem doskonalszego narzędzia - niespodziewanie odkryłem go w opisywanym już programie Elecard XMuxer Pro (mam v. 2.5.105). Najpierw w jakimś edytorze tekstu należy zrobić listę plików przeznaczonych do łączenia (wraz ze ścieżką dojścia i rozszerzeniami .m2ts) a natępnie zapisać ją dodając rozszerzenie .xpl. Listę taką wczytujemy przez Load w opcji Remux korzystając z Pliki typu Lists of Files (.xpl). Po wczytaniu listy możliwy jest już podgląd całości. Jeżeli klikniemy na Start po stosunkowo krótkim czasie otrzymamy wynik w postaci pliku scalonego.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
O Sony Vegas 7 już wspomniano. Ostatnio jednak zwrócił moją uwagę nowy program Sony Movie Studio Platinum 8. W tej wersji bowiem dodano już obsługę formatu AVCHD i jest to program ze średniej półki a więc w cenie dość przystępnej w porównaniu z jego wersją profesjonalną.
Na co zatem użytkownik może liczyć? Przede wszystkim rzeczywiście nie ma problemu z wczytaniem plików AVCHD a ich odtwarzanie jest bardzo płynne nawet dla przeciętnego kompa. W porównaniu do Pinnacle Studio 11 program jest bardziej rozbudowany i wymaga dużej rozdzielczości ekranu monitora aby sobie wszystko poręcznie i czytelnie poukładać. Dla mniej obeznanych z edycją nieliniową może też sprawiać większe problemy niż PS 11. Po wczytaniu plików video odrazu rzuca się w oczy obsługa audio surround 5.1 bowiem ukazują się wszystkie kanały audio wydzielone. A więc dla miłośników dźwięku przestrzennego jest to cenny program. Po ogólnym rozeznaniu interfejsu pospiesznie kieruje się do Make Movie i tu pewne rozczarowanie - brak jest zapisu plików wynikowych w AVCHD. A więc obsługa AVCHD niby jest ale ułomna bo bez eksportu. Nie ma AVCHD ale jest HDV 1080-50i. Przynajmniej tyle. Ale tu też rozczarowanie - brak jest audio surround. Przeglądam kolejne formaty plików wynikowych i ich templete i okazuje się, że dźwięk przestrzenny jest dostępny tylko w formacie Windows Media Video (WMV9Pro z WMA9Pro). Najwyższy dostępny bitrate nas interesujący ( 1080 - 25p ) to 6,7 Mbps. W tej opcji tworzenie pliku wynikowego idzie dość szybko i z jego otwarzaniem nie miałem żadnego problemu. W roli playera HD doskonale się tu spisuje min. WINAP - którego dotychczas używałem głównie jako odtwarzacza audio. Jak wynika ze stosowanego bitrate pliki wynikowe są bardo atrakcyjne co do objętości a i jakość obrazu jest nadspodziewanie dobra. Analizowałem szczegółowo plik wynikowy tego sameg fragmentu co w AVCHD z PS11.1 i tym razem ani śladu pikselozy. Ale ogólnie plik wynikowy w formacie WMV9Pro stracił jakby wyrazistość w stosunku do źródła. Ogólnie jednak trzeba stwierdzić, że omawiany program może być godny zainteresowania dla bardziej wymagających użytkowników - choć ja spodziewałem się audio 5.1 w plikach AVCHD na wyjściu. Dla tych, którzy nie uznają żadnego kompromisu pozostaje dalej zabawa z kilkoma programami oraz demuxowaniem i muxowaniem audio w czym jednak Sony Movie Studio Platinum 8 może być bardzo pomocny.
Sposób uprawiania marketingu przez Sony zmusił mnie do sięgnięcia po ich produkt z najwyższej półki cenowej czyli Vegas Pro 8 ale o tym napiszę w innym czasie.
A może ktoś z Was pokusi się na bezpłatną podróż do Vegas - 30 dni jest darmowe i niezobowiązujące.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ponieważ nikt nie daje się namówić więc znów ja kilka zdań na temat Sony Vegas Pro 8.0, gdyż jest to aktualnie najlepszy program edycyjny do AVCHD. Aby go zainstalować wcześniej należy mieć w komputerze Microsoft .NET Framework 3.0.
Po uruchomieniu Vegas Pro 8 ukazuje się nam ekran roboczy (interfejs) znacznie mniej przeładowany elementami sterującymi poszczególnych opcji niż w Sony Vegas Movie Studio Platinum 8 (VMSP8 - nie oznacza to oczywiście mniejszych możliwości samego programu. Ta większa czytelność interfejsu wynika głównie z tego, że ścięki audio surround są zwinięte.
Centralne miejsce na ekranie zajmuje mikser Surround Master - na początku też częściowo zwinięty. Po jego prawej stronie znajduje się okno podglądu video a po lewej okno Explorer z folderami dysku skąd pobieramy pliki do edycji. W miejsce okna Explorer można ustawiać inne okna (Trimmer, Project Media, Media Menager, Transitions, Video FX i Media Generator). Dolna część ekranu przeznaczona jest na ścieżki video i audio. Oczywiście organizacje poszczególnych okien interfejsu można sobie zmieniać dopasowując je do własnych potrzeb.
Wczytanie plików .m2ts najprościej jest przeprowadzić przez ich zamarkowanie i przeciągnięcie z Eksplorera na scieżki czasowe. Przy przeciąganiu możemy kursor zatrzymać tak, aby audio 5.1 sprowadzić do stereo lub otworzyć wszystkie kanały surround. W tym pierwszym przypadku edycja audio bedzie łatwiejsza ale plik wynikowy będzie tylko stereo. Odtwarzanie plików AVCHD przebiega płynnie a skakające słupki głośności dla poszczególnych kanałów w mikserze są atrakcyjną ozdobą. Nie będę opisywał możliwości edycyjnych bo są one naprawdę rozległe a na brak różnego rodzaju przejść i efektów FX czy filtrów nikt nie powinien narzekać bo wybór jest duży.
Nas interesuje głównie co można uzyskać na wyjściu z programu. Najważniejsze, że można wypalić płytkę BD z 5.1 Surround (co pokazuje załączony zrzut ekranowy) lub zapisać film w postaci pliku AVCHD. W oknie Render As możemy sobie ustawić jeden z wielu dostępnych typów plików - nas interesuje oczywiście Sony AVC .m2ts - oraz parametry zapisu. Do dyspozycji mamy szereg zdefiniowanych zestawów (templete - np bitrate 4, 10, 15 Mbps) lub możemy sobie zdefiniować własne parametry (Custom..) - co jest niezwykle cenne. Rendering przebiega stosunkowo szybko. Nie ma niestety opcji umożliwiającej ominięcia renderowania a tym samym dekodowania plików wejściowych, ale jeżeli się ustawi bitrate na poziomie pliku wejściowego to zmiana jakości obrazu wynikowego w stosunku do źródłowego jest niezauważalna. Zastosowany tu kodek jest naprawdę dobry a więc nie musimy ograniczać się w stosowaniu dodatkowych efektów. W pliku wynikowym możemy się oczywiście cieszyć pełnym AC3. Z instrukcji obsługi programu wynika, że jedynie gdy pliki źródłowe mają format DV lub HDV można pominąć dekodowanie tych fragmentów video, które w procesie edycji nie podlegają zmianie. Dlaczego nie umożliwia się tego dla AVCHD? - zapewne to zostanie zrobione w najbliższym czasie. Teraz wyczuwa się, że opcje AVCHD są dołożone do programu, który nie był pod tym kątem projektowany.
Bardzo przydatna jest możliwość zapisania dowolnego fragmentu filmu, który zaznacza się odpowiednim markerem nad linią czasu. Można też wyeksportować samo video lub samo audio lub ich fragment - też cenna sprawa. Pomoc (Help) zamieszczony w programie jest bardzo obszerny i może zastąpić instrukcję obsługi. Ciekawostką jest możliwość edycji multicamera video czyli umieszczanie na ekranie synchronicznych ujęć z kilku kamer w postaci okienek.
Jeżeli kogoś nie przeraża cena programu to jest on warty polecenia.
Ciągle jednak będziemy czekać na jakąś wersję programu Sony przeznaczonego do powszechnego użytku a więc taniego ale jednak takż ukierunkowanego na pełny zakres obsługi AVCHD. Jeżeli Sony nic takiego nie zaproponuje to zapewne wkrótce wyręczą go inni.

Teraz zajmuję się testowaniem Nero 8, o którym już wspomniał bluray i byłoby dobrze aby coś więcej napisał o swoich doświadczeniach z tym programem - zachęcam!
Burn BD.jpg
 

Noel

New member
Pytanko do Sydon777

witam

po zrzuceniu z SR8 na kompa plikow AVCHD /m2ts - nie moge ich ani podejrzec a tym bardziej edytowac w PMB , czy to jest normalne czy tez mi czegos jeszcze brakuje ?
 

bluray

Banned
Jestem gotowy bo ciągle roznaję jego możliwości (nero vision 5 / NERO 8 3.0.3.0).
Przypomnę jeszcze o koneczności dostępu do pluginów;
link jak zwykle:
http://www.nero.com/plk/support-nero8-plugins.html

[1] Multichannel Plug-in
Achieve perfect Dolby® Digital 5.1 surround sound quality at home!
[2] Blu-Ray/HD DVD Video Plug-In
Play your Blu-ray and HD DVD Video on your PC.


I na marginesie:
Brak w VEGAS 8 obsługi AVCHD to plama SONY producenta w i twórcy tego kontenera.
NERO 8 robi to genijalnie i na PS3 śmiga wszystko. Tak jak i na HD DVD z DD 5.1.
A premiera HD DVD w Polsce 11.10.2007 !!! w MM/Saturn.
Można więc przenośić ekskluzywne fimu miedzxy tymi formatami.
Np. Jazz Legends z BD na HD DVD i nie musimy sie liczyć z kaprysami wydawców.
 

Noel

New member
Noel napisał:
witam

po zrzuceniu z SR8 na kompa plikow AVCHD /m2ts - nie moge ich ani podejrzec a tym bardziej edytowac w PMB , czy to jest normalne czy tez mi czegos jeszcze brakuje ?


odpowiadam sam sobie :)

wystarczylo odinstalowac Vista Codec Package
i teraz wszystko hula jak ta lala :):eek:k:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Noel napisał:
witam

po zrzuceniu z SR8 na kompa plikow AVCHD /m2ts - nie moge ich ani podejrzec a tym bardziej edytowac w PMB , czy to jest normalne czy tez mi czegos jeszcze brakuje ?

Pytanie jaką metodą zrzuciłeś pliki AVCHD na kompa? Jeżeli z napędu DVD kompa na zasadzie zwykłego kopiowania - to PMB może je nie widzieć nawet jako nazw plików, gdy znajdują się one we folderze niezarejstrowanym w bazie danych PMB. Jeżeli jednak zaimportowałeś pliki AVCHD (obojętnie czy z kamery czy z płytki włożonej do napędu kompa) poprzez opcję importu w PMB to musiałeś odpowiedzieć gdzie pliki mają być zapisane i ten folder PMB już będzie pamiętał. Po uruchomieniu PMB powinieneś widzieć folder, w którym pliki były zapisane a po jego zamarkowaniu powinieneś widzieć ikonki poszczególnych plików AVCHD lub ikonki i nazwy plików (w zależności od ustawień), które się w nim znajdują. Jeżeli dwukrotnie klikniesz na dany plik to zacznie się on odtwarzać. Możesz też wskazać na górze ikonkę "pokaz slajdów" i zacznie się odtwarzanie zmarkowanego i kolejnych plików z folderu. Upewnij się też czy masz naciśniętą w prawym górnym narożu ikonkę w postaci kawałka perforowanego filmu (bowiem może się zdarzyć, że masz wciśniętą ikonkę slajdu i wówczas pliki filmowe nie są widocze)
PS
Już po wysłaniu tego postu przeczytałem, że przyczyna była inna - zostawiam go jednak bo być może komuś będzie pomocny.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
bluray napisał:
I na marginesie:
Brak w VEGAS 8 obsługi AVCHD to plama SONY producenta w i twórcy tego kontenera.
NERO 8 robi to genijalnie i na PS3 śmiga wszystko. Tak jak i na HD DVD z DD 5.1.

Z moich tekstów wynika, że przecież obie omawiane "ósemki" Vegas mają obsługę AVCHD chociaż w różnym zakresie. A Sony Vegas Pro 8 nie musi się obawiać Nero 8 - to zupełnia inna klasa. Niemniej jednak Nero 8 to też ciekawy program i trzeba coś o nim napisać. Czekając więc na zakończenie testów bluray tytułem wstępu co nieco o Nero:

Zarówno Nero 7 jak i Nero 8 to prawdziwe kombajny wielofunkcyjne i wielonarzędziowe ale nas interesują głównie ich możliwości edycyjne w zakresie AVCHD. Po uruchomieniu Nero 8 ukazuje nam się ekran Start Smart, który znacznie różni się od tego w Nero 7. Widać jak programiści starali się zwiększyć czytelność tego interfejsu. Dla nas ma to jednak drugorzędne znaczenie - istotne jest co potrafi jądro programu edycyjnego czyli Nero Vision 5. Na pierwszy rzut oka nie widać zmian. Nadal na lini czasu mamy do dyspozycji jedną ścieżkę video, dwie ścieżki na dodatkowe audio oraz sieżkę na tekst i ścieżkę na efekty - oferta nadal jest skromna. Z wczytaniem plików AVCHD nie ma problemów ani z ich odtwarzaniem z linii czasu. Najważniejsze zmiany są widoczne gdy podejmujemy eksport video. Możliwości ustawień jest sporo i to bardzo cieszy. Jest do dyspozycji wiele formatów i profili. Zacznijmy od profilu zgodnego z AVCHD (patrz zrzut ekranu) - możemy tu ustawiać w sposób płynny bitrate w zakresie od 12 do 15 Mbit/s i najważniejsze mamy dźwięk DD 5.1. Czyli nasz materiał z kamery niestety będzie przekodowywany ale nie straci dźwięku przestrzennego. Podobnym profilem jest HDTV - AVC (patrz zrzut ekranu) ale tutaj bitrate możemy zmieniać w większym zakresie bo od 6843 do 16000 kbit/s i też przy zachowaniu dźwięku przestrzennego. Oczywiście posiadacze kamer AVCHD nie są zmuszeni do zapisu eksportowanego materiału również w tym formacie. Jeżeli ktoś z jakiegoś powodu chce zapisać w MPEG2 HD to ma do dyspozycji profil zgodny z HD DVD video i tu może sobie szaleć (tylko po co?) z bitrate od 15 000 do 29 400 kbit/s oczywiście przy zachowaniu AC-3 (patrz ekran). Jakość materiału wynikowego jest dobra i to się odnosi do każdego profilu HD i całego dostępnego zakresu bitrate. Oczywiście im wyższy transfer w obrębie danego profilu tym można liczyć na pewne polepszenie obrazu ale to jest zauważalne dopiero przy porównywaniu szczegółów. Reasumując należy stwierdzić, że dość szeroki wybór w zakresie formatów i ustawień eksportu video oraz dźwięk przestrzenny są powaźnymi atutami Nero 8. Na tym tle Pinnacle Studio 11.1 wypada gorzej ale jego możliwości edycyjne są jednak wyraźnie lepsze.
Materiał wynikowy z edycji można nie tylko eksportować do pliku ale także nagrać na płytki (dowolnego rodzaju od DVD 1.4 poprzez 4.7 GB oraz wersje DL do wszystkich innych przeznaczonych na laser niebieski) zgodnie z profilami BD i HD DVD.
Odtwarzacz video wchodzący w skład Nero 8 czyli Nero Show Time 4 dobrze sobie radzi z odtwarzaniem płytek BD - chociaż ja nie miałem dostępu do menu płytki BD. Po żądaniu przejścia do menu program zaczynał płytkę odtwarzać od początku - ale mogłem wybierać poszczególne rozdziały materiału video BD.
Nero 8 dla celów porównawczych instalowałem na trzech komputerach różniących się znacznie wydajnością zarówno pod 2000 XP jak i Vista i nigdzie nie wystąpiły żadne problemy ani na etapie instalacji ani podczas korzystania z programu. Oczywiście przy bardzo słabym komputerze renderowanie nawet niezbyt długiego filmu trwa bardzo długo - ale tego się można było spodziewać.
Więcej na temat tego programu zapewne zainteresowani znajdą też w zainicjowanym już wątku: Nero 8 - pierwsze wrażenia.
AVCHD.jpg

HDTV-AVC.jpg

HD DVD video.jpg
 

wl1943

New member
PS 11.1 pliki AVCHD

Metios napisał:
posiadam kamere sony sr5e od poniedziałku ;)
do obrobki mam 2 programy Pinnacle Studio 10 i Magix Video Deluxe 12
lecz problem pojawia sie przy probie importowania (do powyzszych programow) filmow AVCHD z kamery jak i tych z dysku w formacie *.m2ts :???:
Sydon777 zaprezentowal program VirtualDubMod ktory skompresuje pliki avchd do avi ;)
i teraz pojawia sie pytanie czy skompresowane pliki nie traca na jakosci???
Jesli tak to jedynym moim rozwiazaniem jest Pinnacle Studio 11+??
Czy w Pinnacle Studio 11+ koncowy plik w rozszerzeniu mpeg4 traci na jakosci w porownaniu do plikow zrodlowych??

zrobiłem test 2 min 38, różnicy w stosunku do plików orginalnych nie zauważyłem.Natomiast czas renderowania to istny koszmar, 30 min.
Dodam, że nie da sią utworzyć Menu. Mażna dodawać muzykę i napisy.
 
Do góry