Pliki AVCHD - co z nimi robić?

Gulo

New member
Nero Vision - Segmenty

Witam,
przy probie pracy z w/w programem, po zaimportowaniu scen, niektóre ujęcia program dzieli na tzw. Segmenty. Po wrzuceniu plioku na timeline traktuje te segmenty jako oddzielne ujęcia mimo, że takimi nie są. Utrudnia to wstawianie przejść pomiędzy plikami i w ogóle wydaje się nielogiczne.
Czy ktoś się z tym spotkał ?

Materiał z kamery SR11, kodeki w porządku (PMB chodzi pięknie po wywaleniu Vista Codec Pack). Nero 8 całkowicie legalne, tzn. wersja full.

Pozdrawiam
Gulo
 

bialkooo

New member
ps3 i odtwarzanie avchd

mam pytanie w czym połaczyć pliki avchd żeby konsola je odtwarzała płynnie jako jeden długi plik , mam kamerkę sr12 jak odpalam cały materiał po podłączeniu przez usb do ps3 jest super jeden plik (ale niestety nie da się go zapisać na hdd konsoli)albo wchodze w każdy oddzielnie przez opcję display all, ale jak łaczę pliki na kompie np. tssspliterem albo total comanderem w jeden długi to na kompie mi odtwarza jeden np. 10 minutowy plik a po wrzuceniu do ps3 widzi ten plik i odtwarza ale widzi go z czasem z pierwsej sceny czyli np, 1,30 sekund a po dojściu paska postępu do końca czas idzie dalej ale jak przewinę tylko trochę to się wywala i staje w miejscu.

mam nadzieję że nie namiesząłem zbytnio, po prostu potrzebuję programu który mi połaczy te pliki bez konwersji w jeden i ps3 bedzie odtwarzać go poprawnie .
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja robię tak (wg wskazówek Sydon777):

1. Zrzucam material z kamery na dysk (u mnie programem HD Writer)
2. Lacze pliki .m2ts w programie TsMuxeR w jeden wynikowy .m2ts
3. Zapisuję plik wynikowy z pendrivie i kopiuje na PS3

Wszystko pięknie i plynnie odtwarza
Pozdrawiam
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ja też odniosę się do sprawy łączenia plików .m2ts (choć dużo na ten temat już napisano) ponieważ problem jest wciąż aktualny i takim jeszcze przez długi czas pozostanie a także dlatego, że o tsMuxeR wypowiadano się tu bardzo krytycznie:
amon75 napisał:
TSMuxer jest programem obarczonym taka iloscia bledow, ze w zasadzie nie nadaje sie do uzytku. Nie potrafi utrzymac synchronizacji nie tylko przy laczeniu plikow, ale bardzo czesto nawet przy przemuksowaniu jednego pliku potrafi ja calkowicie utracic i nie masz racji piszac o milisekundach, ale robi to spokojnie w sekundach a nawet wiecej. Odnosze wrazenie, ze autorzy tego programu maja do czynienia z plikiem ts pochodzacym z jednego zrodla i katuja go na wszelkie sposoby i wszystko im dziala. Ale sprawdz jak dziala ten program z plikami h.264 roznego pochodzenia, w szczegolnosci zgrywanymi z roznych porogramow satelitarnych. Katastrofa. Mimo, ze wiadomo o tym od wieleu miesiecy, nie widac zadnych dzialan, zeby usunac bledy synchronizacji.

Wydaje mi się, że powyższa ocena może być bardzo myląca. Nie można zaprzeczyć, że jak narazie po łączeniu z użyciem tsMuxer dużej ilości plików .m2ts pochodzących z kamer AVCHD występuje pewna asynchronizacja audio. W tym przypadku jednak video jak i audio mają identyczną strukturę strumieni w każdym z łączonych plików więc zjawisko w większości przypadków może być nawet niezauważalne. Prawdopodobnie gdyby pliki pochodziły z różnych źródeł (np z nagrań satelitarnych pochodzących od różnych nadawców gdzie strumienie mają inne parametry) to takie łączenie prowadziłoby do poważniejszych błędów. Ale nas tu interesują pliki z kamer i tylko takimi się zajmujemy. Problem oczywiście istnieje jeżeli zachodzi konieczność absolutnej synchronizaji audio i video bo wyraźnie widzimy źródło dźwięku np. gadające osoby w zbliżeniu lub niektóre instrumenty muzyczne. Gdy takie sceny dominują (życie rodzinne czy rejstracja koncertów) ja używam HD Writera, który znakomicie zastępuje fizyczne łączenie plików AVCHD i ich nie przekodowuje. Gdy mam materiał filmowy, w którym decyduje się na większą czy mniejszą modyfikację audio, to wówczas w procesie oddzielnej edycji audio mogę dokładnie usunąć (gdyby mi przeszkadzała) najdrobniejszą asynchronizację w strumieniach źródłowych - a następnie po zgraniu audio z programu edycyjnego można połączyć go tsMuxer-em z video źródłowym.
Tak czy inaczej obecnie (moim zdaniem) w łączeniu plików AVCHD bez przekodowywania tsMuxer nie ma alternatywy. Pewną niedogodnością w posługiwaniu się programem tsMuxer jest konieczność indywidualnego wskazywania każdego dołączanego pliku .m2ts. Pracę znacznie można sobie przyspieszyć jeżeli najpierw do połączenia plików .m2ts użyjemy TSSplittera (bo jednocześnie możemy zamarkować wszystkie łączone pliki) a dopiero tak otrzymany plik wynikowy poddać remuxowaniu w tsMuxer. Takie postępowanie znacznie przyspiesza otrzymanie plików, które znakomicie odtwarza PS3. Przypuszczam nawet, że metoda ta zmniejsza asynchronizacię w stosunku do użycia w łączeniu tylko samego programu tsMuxer (warto byłoby, aby ktoś skrupulatny a jednocześnie zainteresowany problemem przeprowadził dokładne testy porównawcze obu sposobów). Niektórzy uważają, że w procesie łączenia plików lepsze wyniki daje zastosowanie programu tsremux. Dla mnie ten ostatni program swego czasu był rodzajem objawienia ale na PS3 jednak występują pewne niestabilności w odtwarzaniu plików remuxowanych tym programem (lokalne przyspieszenia video lub chwilowe jego zahamowania, w niektórych miejscach łączeń). Pliki łączone i remuksowane w tsMuxer w PS3 chodzą idealnie. Być może autor tego programu usunie też w niedługim czasie usterki synchronizacyjne. Mnie one nie przeszkadzają ale oczywiście byłoby dobrze, aby wszyscy mieli do dyspozycji narzędzie pracy spełniające ich oczekiwania w postaci jednego darmowego programu.
 

bialkooo

New member
ps i avchd

krzysztofradio napisał:
Ja robię tak (wg wskazówek Sydon777):

1. Zrzucam material z kamery na dysk (u mnie programem HD Writer)
2. Lacze pliki .m2ts w programie TsMuxeR w jeden wynikowy .m2ts
3. Zapisuję plik wynikowy z pendrivie i kopiuje na PS3

Wszystko pięknie i plynnie odtwarza
Pozdrawiam


wsyztsko pięknie ale u mnie niestety tylko w teorii robię dokładnie tak samo jak opisałeś powyżej i na kompie mam załózmy 10 minutowy filmik a konsola odtwarza mi 5 min i taki plik widzi ,fakt że odtwarza ok ale w innym programie na kompie zauwazyłem ze filmik jest po prostu nałozony na siebie czyli stad z 10 minut 5 wyświetlanych nie wiem co jest przyczyną czy cos trzeba pozmieniać w ustawieniach tego muxera ?? soft na konsoli najnowszy
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Też mam soft 2.36 i nic nie zmieniam w TsMuxerze. Moje filmy to narazie zabawy max. 5 minut, i nic dziwnego sie nie dzieje. Dopiero za tydzień kamera przejdzie chrzest bojowy i materiału bedzie znacznie wiecej, to zobacze czy przy dłuższym materiale jest OK.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
bialkooo napisał:
wsyztsko pięknie ale u mnie niestety tylko w teorii robię dokładnie tak samo jak opisałeś powyżej i na kompie mam załózmy 10 minutowy filmik a konsola odtwarza mi 5 min i taki plik widzi ,fakt że odtwarza ok ale w innym programie na kompie zauwazyłem ze filmik jest po prostu nałozony na siebie czyli stad z 10 minut 5 wyświetlanych nie wiem co jest przyczyną czy cos trzeba pozmieniać w ustawieniach tego muxera ?? soft na konsoli najnowszy

A może zamiast append do połączenia użyłeś add?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
U mnie, kiedy użyłem "add" pojawiał sie jedynie pierwszy kadr pierwszej sceny, a po paru sekundach zostawał tylko czarny ekran. Głosu nie było, czas trwania wskazywał prawidłowo sumę czasów scen wszystkich plików skladowych, tak jak i rozmiar pliku wynikowego zgadzał się sumarycznie z poszczególnymi pojedynczymi. Polecenie "append" rozwiązało sprawę.
 

bialkooo

New member
pmb 3.0.00 could recognize file

z ts muxerem jednak wszystko działa jak zrobiłem append a nie add ale teraz w pmb ver. 3.0.00 mi nie widzi plików pod xp (świeży system) zanim wywaliłem vistę wszystko szło i widział a teraz ma takie przełamane szare pioruny i w rogu avchd w analizie pisze ze nie moze rozpoznać plików ??? czy trzeba jakieś kodeki, zeby widział pliki ???
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Jeżeli system nie jest zaśmiecony to powinno wystarczyć zrobienie update ze strony Sony (dla Visty jest inna konfiguracja PMB niż dla XP)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
bialkooo napisał:
mam pytanie w czym połaczyć pliki avchd żeby konsola je odtwarzała płynnie jako jeden długi plik , mam kamerkę sr12 .....

Ja używam do tego Pinnacle 11.1
powstaje NOWY plik avi zapisywany jako jeden na płytkę
Ponieważ Pinnacle przekodowuje klipy ( co uważane jest za wadę programu ) to ponownie je zakodowując daje ustandaryzowany kontener zawierajacy video i audio prawidłowo synchronizowane i połączone. :)

NIE MA skoków obrazu na granicy klipów. Te skoki wynikaja z błędów synchronizacji a nie z tego że są odrębnymi plikami i odtwarzacz "nie nadąża" .

Zaletą Pinnacla jest więc jego wada. Trochę mnie drażni że klipy po przekodowaniu lubia być większe od źródłowych. Dużo większe czasami :confused:
 

mikok

New member
proste pytanie

Witam zadam jedno "proste" pytanie :
Kamera sony hdr sr 11 , zgrywam na dysk twardy , mam pliki m2ts czy AVCHD , odtwarzam je sobie bez problemowo w VLC palyer lub w PMB oraz Nero 8 w ktorym wycinam co mi niepotrzebne . Teraz pytanie jaki program mam miec ktorym sobie polacze te pliki potne dodam efekty itd itp tak jak np w sony Vegas pliki mpeg2 ?
prosze o odp .
Jeszce jedno nie po to sie kupuje kamere HD zeby nagrania traciły na jakosci wiec zalezy mi na tym szczegolnie bo po przekonwertowaniu na mpeg2 to robie sobie co tam mi sie podoba z plikami .
pozdrawiam .
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
A więc posiadacze PMB unikajcie w systemie tego "śmiecia".

mikok napisał:
Witam zadam jedno "proste" pytanie :
Kamera sony hdr sr 11 , zgrywam na dysk twardy , mam pliki m2ts czy AVCHD , odtwarzam je sobie bez problemowo w VLC palyer lub w PMB oraz Nero 8 w ktorym wycinam co mi niepotrzebne . Teraz pytanie jaki program mam miec ktorym sobie polacze te pliki potne dodam efekty itd itp tak jak np w sony Vegas pliki mpeg2 ?
prosze o odp .
Jeszce jedno nie po to sie kupuje kamere HD zeby nagrania traciły na jakosci wiec zalezy mi na tym szczegolnie bo po przekonwertowaniu na mpeg2 to robie sobie co tam mi sie podoba z plikami .
pozdrawiam .
Jak chcesz dodawać efekty to musisz się godzić na przekodowywanie a więc w konsekwencji i pewną utratę jakości. Jest wiele programów, które obsługują pliki AVCHD i pozwalają zapisać pliki wynikowe w dowolnym formacie w tym także jako .m2ts lub też potrafią wypalić płytki AVCHD. Jeżeli możesz zrezygnować z efektów to masz do wyboru PMB, HD Writer lub skorzystanie z tsMuxer. Więcej danych znajdziesz we wcześniejszych postach, które przecież są próbą odpowiedzi na zadane "proste" pytanie. Odpowiedź niestety nigdy nie będzie prosta i sam musisz zanurzyć się w problematykę aby dopasować programy do swoich wymagań i ...kieszeni.
 

bbiek007

New member
Problem z ULEAD Video Studio 11.5 Plus

Witam Wszystkich !
Poczytałem na forum na temat AVCHD ale niestety nie znalazłem recepty na rozwiązenie mojego problemu.
Problem polega to na tym, że zgrałem na dysk twardy sceny zapisane w formacie AVCHD z kamery Panasonic HDC-SD9. Przy próbie edycji w UVS 11.5 program przy niektórych scenach ulega zawieszeniu a następnie wyłączeniu. Nie można nawet niektórych scen przejrzeć bo po prostu wszystko staje, pojawia się ogólny komunikat o błędzie i du.. . Problem występuje zawsze przy tych samych scenach. Komputer niby przewyższa warunki postawione przez program ale niestety całość nie działa.
Mam system Windows XP, procesor 2 rdzenie Alhlon X2 2,9 GHz, 2 GB RAM, grafika Nivida 8600 GT 1024 MB.
Niezależnie od tego, sceny oglądane w tym programie zrywają się i nie są płynne (oczywiście te sceny, które akurat nie powodują zwieszenia programu).
Niestety nie mam pojęcia co może być przyczyną tego stanu.
Czytałem na forum, że przyczyną może być brak kodeków. Ale jakich kodeków, tego niestety już nie wiem.
Jeśli ktoś umiałby pomóc, to dzięki serdeczne.

pozdrawiam
bbiek007
 

Papcio

New member
bbiek007 napisał:
Witam Wszystkich !
Problem polega to na tym, że zgrałem na dysk twardy sceny zapisane w formacie AVCHD z kamery Panasonic HDC-SD9. Przy próbie edycji w UVS 11.5 program przy niektórych scenach ulega zawieszeniu a następnie wyłączeniu. Nie można nawet niektórych scen przejrzeć bo po prostu wszystko staje, pojawia się ogólny komunikat o błędzie i du.. . Problem występuje zawsze przy tych samych scenach. Komputer niby przewyższa warunki postawione przez program ale niestety całość nie działa.
Mam system Windows XP, procesor 2 rdzenie Alhlon X2 2,9 GHz, 2 GB RAM, grafika Nivida 8600 GT 1024 MB.
Jeśli ktoś umiałby pomóc, to dzięki serdeczne.

pozdrawiam
bbiek007

cha... mam podobnie.... Ulead sie wykrzacza, pinnacle krzyczy o błędzie dotyczącym obróbki w czasie rzeczywistym (podgląd).

na forum zagranicznym wyczytałem o problemach z bilioteką dll ( w nazwie było 264), podmiana biblioteki niestety pogorszyła tylko sprawę.
Mój najbliższy plan to wywalenie systemu i postawienie go od nowa. niby usunąłem różne śmieciowe kodeki, ale na razie pozostaje mi obserwować malejącą ilosć miejsca na dysku ;-)

pozdrawiam
Paweł
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Warto spróbować edycji przy włączonym proxy - to znacznie odciąża procesor i umożliwia płynne odtwarzanie (Preferences>Smart Proxy>Enable Smart Proxy)
 

bbiek007

New member
cd. problem z VideoStudio 11.5

Dzięki za zainteresowanie tematem.
Dodam, o czym wcześniej nie napisałem, że próby były robione zarówno przy proxy włączonym jak i wyłączonym. Efekt: bez zmian.
Dalej. Sformatowałem dyski i od nowa wgrywałem system itd. Efekt: bez zmian.
Czyli nadal du...

pozdrawiam
bbiek007
 

charlie

New member
DVD Architect Pro 5

Witam,
bardzo ciekawy watek. Obserwuje go od dluzszego czasu z nadzieja ze ktos wskaze idealne rozwiazanie do obrobki AVCHD.
Wczoraj zworcilem uwage na nowa wersje DVD Architect Pro 5. Zrobilem pierwsze testy i wyglada to obiecujaco.

Program pokazuje ktore pliki beda rekompresowane i dlaczego. Ma wygodny interfejs do tworzenia menu. Nagrywa dyski AVCHD na DVD i BR. Zdaje sobie sprawe z tego ze nie jestem w stanie zwrocic uwagi na wszystkie wazne aspekty przy obrobce AVCHD. Dlatego zapraszam wszystkich do testow i dyskusji.

Info od SONY:

Now you can author high-definition movies on Blu-ray Disc as easily as authoring DVDs, with new Sony® DVD Architect Pro 5 software. Just like previous versions of DVD Architect Pro software, version 5 has powerful features for creating customized backgrounds, motion menus, buttons, text, effects, and more. The workflow for authoring a Blu-ray Disc is the same as authoring a DVD. In fact, you can author a project once and burn it to Blu-ray Disc or to a standard-definition DVD.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
bbiek007 napisał:
Dzięki za zainteresowanie tematem.
Dodam, o czym wcześniej nie napisałem, że próby były robione zarówno przy proxy włączonym jak i wyłączonym. Efekt: bez zmian.
Dalej. Sformatowałem dyski i od nowa wgrywałem system itd. Efekt: bez zmian.
Czyli nadal du...

pozdrawiam
bbiek007

To o czym piszesz jest zaskakujące i skłania mnie do napisania jeszcze kilku uwag. UVS 11 plus po wyłączeniu opcji Auto generate proksy templete umożliwia edycję na plikach zastępczych (wg wyboru użytkownika) kodowanych najprzeróżniejszymi kodekami (do .avi i .mpg - w moim programie mam ich do dyspozycji blisko 20) i przy ponad dwudziestu różnych rozdzielczościach od 40x30 do 800x600. W takiej sytuacji nawet dla komputera o parametrach jakich już dzisiaj się nie używa, można uzyskać płynne odtwarzanie podczas edycji - bowiem możemy pracować na plikach dowolnie "lekkich" oddalonych od plików AVCHD o kilka epok informatycznych.
Gdy pisałeś o problemach z odtwarzaniem plików AVCHD to można było przyjąć, że masz w systemie jakiś kodek zewnętrzny posiadający wysoki priorytet i on przejmuje obsługę plików AVCHD wypierając kodek właściwy przeznaczony do tego celu. Tak bowiem jest, że problemy edycyjne z AVCHD wynikają najczęściej nie dlatego, że brakuje kodeka odpowiedniego, ale dlatego, że jakiś "intruz" go próbuje zastąpić nie mając odpowiednich "kwalifikacji". Z chwilą gdy przechodzimy na proxy niejako odcinamy się od tego intruza (o ile on potrafił stworzyć plik roboczy- ale nawet jeżeli z wielkim "jąkaniem" się odtwarzał oryginał to znaczy, że potrafi dekodować go).
Jeżeli teraz piszesz, że system został przeinstalowany a problemy pozostały to może oznaczać, że z samym programem masz coś nie tak. Przynajmniej ja nie widzę innego wyjaśnienia. W okresie poszukiwań właściwego narzędzia dla siebie do obróbki plików AVCHD nabyłem Ulead VideoStudio 11.0.0157 plus i z programem jako takim nie miałem problemów zarówno w laptopie jak i w blaszakach. Zrezygnowałem z korzystania z tego programu bo na wyjściu oferuje mi tylko HD DVD. Po wielu doświadczeniach także z innymi programami doszedłem jednak do wniosku, że jeżeli moje kamery tworzą mi coś tak wspaniałego jak pliki AVCHD to należy je bespośrednio wykorzystać w strukturach BR a nie degradować do innych formatów. I tego się już konsekwentnie trzymam. Oczywiście nie mam zamiaru odwodzić nikogo od stosowania programów takich czy innych do nieliniowej obróbki AVCHD ale zalecam daleko idącą ostrożność w ich zakupie tak, aby uniknąć wielu rozczarowań. W opisach firmowych programów zawsze wszystko jest rewelacyjne a możliwości nieograniczone. Po zainstalowaniu okazuje się najczęściej, że nasze oczekiwania były inne. Oczywiście nie mam na uwadze tych przypadków gdzie program źle działa z winy naszego systemu. Przykładowo: Pinnacle Studio 11 plus - po zakupie programu okazuje się, że on dużo może ale trzeba dokupić klucze udostępniające kolejne opcje - a jest tych kluczy całkiem sporo tak więc i rozczarowań nie brakuje. Odnośnie wielu programów możemy przeczytać, że obsługują pliki AVCHD. Ale co to oznacza? - ano tylko tyle, że można do nich takie pliki wczytać a wynik już będzie w tradycyjnych formatach a nie w AVCHD. Mało tego, pod tą samą nazwą programu często kryją się różne ich wersje i jedna wersja ma obsługę AVCHD a inna nie (opisywany był tu przykaład Sony Vegas Pro). Przy niektórych programach można wyczytać, że jest obsługa nagrywania BR. Wyobraźnia podsuwa więc wizję projektowania wspaniałych struktur BR i nagrywania ich na płytkach. W rzeczywistości chodzi jednak tylko o możliwość nagrywania plików wynikowych (w tradycyjnych formatach) na płytkach BR.
Można by dużo o tym pisać ale powróćmy do naszego programu wyjściowego czyli Ulead VideoStudio 11 plus. Jeżeli chcę do projektu dodać plik .m2ts to mój program takiej możliwości nie przewiduje bo w okienku All Formats mamy .avi, .mp4, .mpg .wmv itp ale nie ma .m2ts czyli program formalnie tych plików nie widzi. Oczywiście można przejść na All files i wymusić wczytywanie - w moim programie prowadzi to do komunikatu o błędzie formatu. Być może są inne wersje o tej samej nazwie programu i jest bezpośrednia obsługa .m2ts. Ale... Jeżeli jednak skorzystam z opcji insert DVD a w napędzie jest płytka AVCHD to program przeskanuje całą zawartość płytki i jak gdyby nigdy nic zaproponuje zaznaczenie tych plików .m2ts, które chcę wczytać. W ten sposób wszystkie pliki .m2ts mogę wczytać i poddać dowolnej edycji ( w proxy lub bez - wszystko chodzi płynnie). Takie wprowadzanie plików .m2ts jakby bocznymi drzwiami funkcjonuje także w Ulead DVD MovieFactory 6 plus.
Piszę o tym niejako przy okazji ale temat wydaje mi się bardzo istotny, bo przy zakupie różnych programów czekają nas różne niespodzianki. Z netu można wyczytać, że niektóre mylące sformułowania w opisach firmowych różnych programów były podstawą roszczeń prawnych w stosunku do producentów - najczęściej kończy się to ugodą i zwrotem pieniędzy oraz korektą opisu. Opisy programów stają się więc z punktu widzenia formalnego bardzo poprawne ale jednak często tak zapisane, że naszej wyobraźni podsuwają takie cechy programu jakie chcemy mieć. Byłoby dobrze aby ktoś mający w tym zakresie własne doświadczenia podzielił się tym z innymi na forum - pozwoli to uniknąć roszczarowań i zaoszczędzi czas i pieniądze.
 
Do góry