Plazma LG 50PM680S - wszystko o tym sprzęcie

zarbi

New member
Witam,

W związku z dokonanym przeze mnie zakupem modelu plazmy LG 50PM680S i brakiem na forum tematu dla tego TV niniejszym otwieram nowy wątek, w którym będzie można wymienić się wszelkimi informacjami na jego temat. Sprzęcik mam od 2-ch dni więc jeszcze faza intensywnych testów. Ale wkrótce będę mógł się wypowiedzeić szerzej w temacie i wyrazić swoje opinie. Osoby które są również w posiadaniu tego odbiornika proszone są o własne spostrzeżenia. Może wielu osobom pomoże to dokonać odpowiedniego wyboru TV, a jak wiadomo nie jest to prosta sprawa przy przy tej ilości TV na rynku. Ja sam odczekałem prawie pół roku zanim się zdecydowałem. Póki co widzę, że było warto.

Pozdrawiam. Kris
 

zarbi

New member
No dobra, minął już prawie tydzień to mogę rzucić garścią moich refleksji o sprzęcie. Długo czekałem na ten TV (prawie 2 lata temu wieszak wylądował na ścianie), ale widzę teraz że warto było. Przeskok technologiczny jaki się dokonał przez ten czas jest olbrzymi. Teraz mam taki TV jaki zawsze chciałem mieć.
Ale do rzeczy. TV kupiłem w redcoon.pl za 3306 zł (przesyłka gratis) + pilot MagicMotion na Allegro za 109 zł z dostawą. TV był elegancko posadowiony w pionie na mini palecie drewnianej i opasany plastkikowymi taśmami. Pudło nie było uszkodzone. Po odczekaniu kilku godzin zabrałem się do rozpakowywania. W zestawie jest niewiele dodatków bo jedynie standardowy pilot oraz instrukcja i kabel zasilający (wtyk jak do komputera). Nie ma okularów 3D (aktywnych) oraz pilota MagicMotion oraz kabli HDMI czy innych. Jeśli chcemy powiesić TV na ścianie to kabel zasilający jest za krótki (ma ok. 1,5 m dł.). Mi był potrzebny taki o dł. 3 m więc zastosowałem przedłużkę do kabli komputerowych. Nad kablem HDMI się za dużo nie zastanawiałem i po prostu kupiłem jeden z tańszych o dł. 3 mb (86 zł). Nie jestem przekonany, że droższy dałby lepszy obraz. Po 2-ch godzinach walki TV wylądował na wieszaku. Łatwo nie było bo nie miałem nikogo do pomocy, a sprzęt swoje waży (ok. 28 kg) i kilkadziesiąt sek. utrzymać to w powietrzu i trafić na nacięcia w uchwycie to już jest wyzwanie. Tym bardziej, że producent zabrania unoszenia TV trzymając za boki. No ale ja niestety tak właśnie musiałem go chwycić w pierwszym momencie. Po pierwszym odpaleniu TV zapytał o język, o wskazanie kraju oraz czy ma przeskanować WiFi w poszukiwaniu sieci. Szybciutko znalazł moją sieć i po chwili wyrzucił monit o dostępnej nowej wersji oprogramowania. Aktualizacja trwała ok. 20 min po czym TV się zrestartował i przeprowadził mnie przez etap wyboru sygnału. Gdybym miał moduł CAM CI+ Cyfrowego Polsatu to bym mógł zastosować go bezpośrednio w tunerze TV, a tak to musiałem wybrać zewnętrzne źródło po HDMI. No i wreszcie moim oczom ukazał się piękny obraz na TVP1 HD. Byłem w tym momencie zadowolony że TV nie jest uszkodzony i że wszystko działa perfecto.
I teraz trochę spostrzeżeń w punktach. Dodam tylko, że TV oglądam z odległości ok. 3,5 m co może mieć znaczenie dla moich odczuć:
- bardzo ładny design tego modelu, cienka ramka w kolorze srebrnym od przodu to jest to czego chciałem (nie jakaś tam badziewna fortepianowa czerń)
- w pierwszym momencie matryca 50" wydaje się duża, po kilku dniach przychodzi do głowy myśl 55" też by nie przeszkadzała
- obraz na kanałach HD wymiata, nie znam się na typowych określeniach specjalistów od TV typu powidoki itp. więc tylko mogę powiedzieć, że obraz jest płynny, nie ma podwójnych obrazów, nic się nie ciągnie za obiektami przy dynamicznych scenach, jest po prostu naturalnie
- niektóre kanały SD o dziwo dorównują tym HD, byłem w szoku, jest naprawdę kilka kanałów SD nadających naprawdę słaby sygnał, ale to juz nie wina plazmy
- proszę nie sugerować się jakością obrazu TV w sklepach RTV, w ogóle jest to bez sensu - w przejściach między pułkami jest zazwyczaj wąsko, TV ogląda się z ok. 1 m i nie jest to zazwyczaj HD
- kolor czarny jest dla mnie czarny, nie mam się do czego przyczepić, jest taki jaki powinien być, nie wyobrażam sobie aby był jeszcze "czarniejszy"
- nie słychać żadnego bzyczenia nawet jak jest bardzo cicho w pokoju, aby coś usłyszeć muszę przyłożyć ucho do obudowy
- emitowane ciepło z obudowy i z matrycy jest wyczuwalne, ale bez przesady nie parzy w dłoń po dotknięciu, na zimę jak znalazł delikatne dodatkowe źródło ciepła, mojej żonie zawsze za zimno :) a skoro przy poborze 150 W można uzyskać dodatkowe ciepło to tylko na plus można zaliczyć w domku jednorodzinnym
- matryca pokryta szybą, więc odbija wszystko przy wyłączonym TV, po odpaleniu lustro znika i trzeba naprawdę zwracać mocno na to uwagę i się przyglądać aby znaleźć na obrazie zwłaszcza na czarnych scenach jakieś odbite jasne punkty, mam naprzeciw TV ścianę podświetlaną ledami i nie przeszkadza mi to zbytnio, przy świetle słonecznym nie mogę się wypowiedzieć bo słońca od 6 dni nie było
- szklana tafla przeszkadzać może jedynie jakimś małolatom, którzy cały dzień nic nie robią tylko TV oglądają, ja w słoneczny dzień jak nie jestem w pracy to spędzam czas na powietrzu więc to lustro mi nie przeszkadza, TV włączam wieczorkiem i jest git, gdyby nie pytania zadawane wielokrotnie w tym temacie to w ogóle nie przyszłoby mi to do głowy, że szklana matryca może stanowić jakiś problem
- jeśli juz przyjdzie oglądać coś w bardzo słoneczny dzień (na razie takich nie ma) to zawsze są rolety zewnętrzne :)
- SmartTV wystarczający do codziennej zabawy, wszystko ładnie śmiga po WiFI; jest iPlaTV, Youtube, GoogleMaps, gry pobierane z LG-Apps i kilka innych, których jeszcze nie sprawdziłem
- jest pełna przeglądarka www, na mojej sieci net z T-mobile, która nie jest za szybka strony ładują się ok. 3-4 sek, minimalnie wolniej niż na laptopie
- obsługa pilota MagicMotion rewelacyjna, warto dokupić, dodatkowo fajne sterowanie za pomocą LG TV Remote na smartfonie z Androidem
- są cztery wejścia HDMI i dwa USB (WiFi) wbudowane więc te dwa USB wystarczają, wyjścia słuchawkowego nie ma więc do podłączenia audio do amplitunera pozostaje jedynie wyjście optyczne z TV
- TV czyta jak na razie wszystkie formaty z Pendriva oraz dysku zewnętrznego USB, no może jednego .mkv o bardzo dużej rozdzielczości mi nie łyknął, z napisami nie sprawdzałem
- nagrywać można na podpięty dysk USB ale tylko wtedy, jeśli antena podpięta jest bezpośrednio do tunera w TV, jak sygnał podawany jest za pomocą HDMI do TV to nagrywać nie można
- do dźwięku nie mam większych zastrzeżeń, jest taki jaki da się wyciągnąć z tych małych głośniczków, do słuchania wiadomości wystarcza ale do przyzwoitego oglądania filmów jakiś podstawowy wzmacniacz z rozstawionymi po kątach głośnikami dzisiaj to standard
- obrazu 3D nie sprawdzałem bo okularów jeszcze nie nabyłem (brak w zestawie)
- zużycie prądu: na ustawieniach oszczędzających energię ok. 140-150 W ale na tych nie oglądam, bo obraz dużo lepszy na ustawieniach kinowych THX przy których zużycie wzrasta do ok. 200-230 W (zmierzone w ten weekend, zależnie od ilości czerni w obrazie)

Na razie tyle na gorąco. Testuję dalej i jak mi się coś przypomni do dopiszę.

TV jest naprawdę wart ceny 3300 zł (można znaleźć nawet taniej). Dodatkowo człowiek mimochodem uśmiecha się, gdy widzi ten model w MediaMarkt po 5499 zł. Myślę sobie wtedy: mam TV za ponad 5 klocków :), który "udało" mi się kupić za nieco ponad 3.
Nie mam pojęcia skąd ta cena. Prawie to samo mają w oleole.pl i w euro.com.pl (4999 zł) - masakra, ale niech sobie mają.

Pozdrawiam i czekam na komentarze innych, mających ten model TV lub pytania tych, którzy chcą go nabyć ale się jeszcze wahają.
 
Ostatnia edycja:

SULIx

Member
Jedno zasadnicze pytanie. Gdybyś mógł zwrócić uwagę najlepiej wieczorem jak tv radzi sobie z całkowitym wygaszaniem luminoforu.
Czy np. na napisach końcowych filmu obraz tła jest czarny czy lekko świecący. Moja ostania plazma Samsunga cienko spisywała się w takich okolicznościach jak wygaszanie większych części ekranu do zera.
 

zarbi

New member
No i pojawiło się pytanie za zakresu abstrakcyjnego jak dla mnie. Zwrot "wygaszanie luminoforu" brzmi całkiem ciekawie. Przypuszczam, że ten model radzi sobie w tym temacie całkiem dobrze, ponieważ nie zwróciłem na to w ogóle uwagi. Raczej nie zdarza mi się oglądać napisów końcowych. W filmach czerń jest fantastyczna. Przy okazji oglądania jakiegoś kolejnego filmu obaczę te napisy końcowe. Niech będzie moja strata. Nie rozumiem też stwierdzenia: "wygaszanie większych części ekranu do zera".

Co do zużycia prądu to przełączyłem się ostatnio na tryb obrazu APS (Auto Power Save). Redukcja prądu jest zdumiewająca i oscyluje w granicach od 80 W (tak, tak przy ciemnych scenach) do maksymalnie 150 W (przy bardzo jasnych scenach). Ogólnie obraz w tym trybie jest zdecydowanie ciemniejszy, ale jak wieczorkiem jest ciemno w pokoju to nawet fajnie się ogląda. I kolory są zdecydowanie bardziej wyraziste. Po dłuższym oglądaniu TV w tym trybie i przejściu powrotnym na standard lub THX wydaje się w pierwszym momencie, że jest o wiele za jasno. Tak więc dla chcących oszczędzać energię jest odpowiedni tryb, w którym nawet da się oglądać jednocześnie wydając o połowę mniej za zużycie prądu. Opłacalne na pewno dla tych, którzy mają TV włączony 8 i więcej godzin dziennie.
 
Ostatnia edycja:

zarbi

New member
Obejrzałem film "Baby są jakieś inne". Kto widział ten wie, że cały czas ciemno, jada chłopy nocą autem i biadolą. Generalnie nudy na pudy. W kinie bym chyba nie usiedział i żałował kasy wydanej na bilet. Ale nie o tym. Chodzi o zużycie prądu. Jest się czym pochwalić. Na ustawieniach obrazu APS (Auto Power Save) na wyświetlaczu watomierza przez większość scen pojawiała się cyfra 62 W. Mniej to już chyba tylko na wyłączonym TV można pociągnąć :) W tym momencie LED-y zostają w pobitym polu przy 50" oczywiście. No ale to wyjątek od reguły. No może na paru horrorach będzie podobnie, gdzie cały czas akcja w nocy i pod ziemią.
 

lm648

Banned
Kolego zarbi z tą "energooszczędnością" to za bardzo nie przesadzaj w kierunku na in duży "+" :)
Każda plazma w 50 calach "średnio na jeża" zużywa 200W [i więcej :) np. w 3D], a metoda jej używania chyba nie polega na tym aby oglądać TV ciągle na włączonym APS-ie i to w zupełnej ciemności :) lub na "obsuniętych" nastawach obrazu do akceptowalnego minimum :)
Oczywiście występują chwilowe wskazania zużycia energii elekt. w okolicach 80W-100W-140W oraz nawet 250-280W, ale średnia na 1rbh TV zawsze wychodzi w okolicach 200W.
Mam 50" LG, dokonuję pomiarów miernikiem [a właściwie to jest podłączony na stałe], znam jej rzeczywiste zużycie i "ochów/achów" w tym temacie nie wydam :)
Jedno tylko mogę potwierdzić, że pomimo znacznego zużycia energii elektr. jest i tak ekonomiczniejszym zakupem niż LED o takiej samej wielkości ekranu, który jest 2-3 X droższy.
Zalet plazmy w zakresie obrazu w stosunku do LED-a nie będę przedstawiał, gdyż wszyscy je znamy:)
Pozdro
 
Ostatnia edycja:

zarbi

New member
Oczywiście, że kupując plazmę 50" nie myśli się o tym, aby oglądać wszystko jak leci na ustawieniach maksymalnie redukujących zużycie prądu przy jednoczesnym pogorszeniu parametrów obrazu. Jeśli kogoś stać na taki telewizor to rachunki za prąd większe o 20-30 zł chyba nie będą stanowiły problemu. Ja mam w Eneii taryfę weekendową więc przed 21:00 mam droższy prąd a po 21:00 o połowę tańszy. Cały weekend i święta to już ten tańszy. Tak więc w ciągu dnia jak córka ogląda bajki lub lecą jakieś wiadomości to "jadę" na ustawieniach APS, a wieczorkiem do filmów to już przełączam się na standard lub THX. I rzeczywiście wtedy pobór oscyluje w okolicach 200-250 W. W poprzedniej wypowiedzi dałem tylko upust mojemu zdziwieniu, że ten TV potrafi zjechać aż do 62 W. Wiadomo, że w filmie "Baby są jakieś inne" obraz ma drugorzędne znaczenie. Tam liczą się teksty, więc cały film swobodnie można w opcji APS przelecieć lub ostatecznie matrycę wyłączyć całkiem i na samym wokalu pojechać :)
 

lm648

Banned
Kolega zarbi ma racje.Pobor energii nie jest duzy.Na filmie z australii widac ze plazma 50PA6500 nie pobiera duzo energii. 50PA6500 to inny model ale tez full-hd.[/URL]

Jak należy to rozumieć "Pobór energii nie jest duży" ???
Nie muszę podpierać się filmikami z Australii, znam to z własnej praktyki, właśnie użytkuję taki TV (jak na filmie) oraz mam taki sam miernik poboru energii elektr. :) i jakby nie mierzył, średnio na 1 godz. pracy TV wychodzi 200W, pomimo tego że chwilowe wskazania [jak na filmiku] są w okolicach 80-120-140 W, ale również występują chwilowe wskazania w okolicach 220-240-260-280W. A wszystko to w zależności od prezentowanej sceny: jasna/ciemna, sport,studio/film. Ponadto na marginesie zaznaczam, że nie mam wyżyłowanych ustawień obrazu.
A taka cyfra w porównaniu do LED-a na pewno wskazuje na znaczne czyt. duże zużycie energii elektr.
 
Ostatnia edycja:

lm648

Banned
Kolega przesadził z tym brakiem efektu lustra. Lustro jest i to masakryczne, poza tym tv ma same zalety.

Oczywiście, na tym i moim modelu (PA6500) LUSTRO JEST, lecz w ogóle nie przeszkadza to w prawidłowych warunkach eksploatacji, gorzej jest w słoneczny dzień. No ale w słoneczny dzień nie ogląda się telewizji:)
 
Ostatnia edycja:

SULIx

Member
zarbi "wygaszanie luminoforu" to bolączka wszystkich plazm z wyjątkiem ostatnio konstruowanych matryc Panasonica. Cytat z pochwalnego opisu Panasów. "W NeoPDP ulepszono skład luminoforu, zwiększając szybkość wygaszania komórek po wyświetleniu obrazu. Skutkuje to mniejszą ilością niepotrzebnego światła, co bezpośrednio przekłada się na głębszą czerń i lepszy kontrast."
Nie znam modelu 50PM680 pod tym względem. Ocenę odnośnie zostawianej lub nie poświaty w plazmie można wystawić po tym jak opadną emocje i popatrzy się na tv chłodnym, krytycznym okiem. Nie każdy jednak to dostrzeże. Co nie znaczy, że dane tv plazmowe nie ma tej bolączki. I nie trzeba koniecznie przyglądać się napisom końcowym na czarnym tle choć w takiej sytuacji widać to najlepiej. Czymś innym jest kontrastowy dynamiczny obraz w którym zdaje się, że czarnego jest pod dostatkiem a czymś innym jest zostająca poświata. Właśnie Panasy z NeoPDP w tym zakresie ustawiają się w czołówce. Ale może przypadkiem LG coś tutaj pchnęło do przodu w rozwoju swojego panelu. Na razie brak jakichkolwiek testów. Trzeba czekać.
 

darektv

New member
tryb 3D

Witam
Mam pytanie do posiadaczy tego modelu (50PM680S i 50PM670S)
Jak wygląda obraz w 3D ?
Jak wypada konwersja 2D na 3D ?
Jakie okulary ? czy AG-S350 ?
Zmęczenie wzroku w 3D ?
Na stronie LG te modele nie są w klasie TV 3D tylko w SMART TV chociaż w parametrach podają iż obsługuje 3D - o co to chodzi ?

darektv
 
Ostatnia edycja:

SULIx

Member
Smart TV to określenie "inteligencji" tv. Dostęp do rozmaitych funkcji.
Nie bardzo można znaleźć info odnośnie rodzaju okularów z jakimi M680 współpracuje.
Aktywne czy może pasywne ?? Możecie napisać co mówi instrukcja.
 

zarbi

New member
Co do 3D to się jeszcze nie wypowiadam, bo jak wspomniałem w pierwszym poście okularów jeszcze nie nabyłem. Przyjemności trzeba sobie dozować. Będą prawdopodobnie zakupione w ramach prezentu od "zająca" na Wielkanoc. Okulary współpracujące z tym TV to model LG AG-S350 ok. 170-180 zł szt. W tym TV jak w innych plazmach jest 3D aktywna więc i okulary są w tej technologii.
Co do czerni i bieli to u mnie na ustawieniach standardowych jest wszystko git majonez. Białe jest białe a czarne już bardziej smoliste być chyba nie może. Przyglądałem się wielokrotnie i naprawdę jest idealnie, nawet z 1 metra na kanałach HD. Nawet sobie nie wyobrażam, że czarny mógłby być jeszcze czarniejszy.
Co do "wygaszania luminoforu" to dalej nie potrafię tego efektu spostrzec na ekranie TV. Nie wiem dokładnie jak to coś miałoby dokładnie wyglądać. Może, gdyby jakiś bardziej obcykany człowiek stanął ze mną przed TV i palcem pokazał ten efekt to bym zaskoczył. Że niby na napisach końcowych najbardziej widać. OK, ale ja lampiłem się kilkanaście razy po różnych filmach i jest tak: tło zupełnie czarne i po nim przesuwają się płynnie bez żadnych smug białe litery. Jest tak jak być powinno. Tak sobie myślę, ludzie nie szukajcie problemów tam gdzie ich nie ma.
I jeszcze jedno po miesiącu użytkowania, telewizor nadal nie brzęczy, matryca jest lekko ciepła (nie gorąca), odbijanie w szklanej matrycy przy wieczornym oglądaniu zupełnie nie przeszkadza nawet przy zapalonym świetle. To jest jak przy obrazach stereoskopowych gdzie patrząc na obrazek widzimy co innego (np. jakieś bochomazy) i dopiero jak wyostrzymy wzrok i wpatrujemy się gdzieś tam głębiej wyłania się obraz 3D. W TV patrzymy na akcję np. w filmie a to odbicie jest jakby na drugim planie. Dopiero jak wyostrzymy wzrok w głębie TV, tak że przestajemy śledzić akcję filmu to na ciemnych obszarach obrazu dostrzegamy jakieś obiekty wyposażenia pokoju. Ale to też jest szukanie problemu tam gdzie go nie ma. Kiedyś wszystkie TV kineskopowe miały szklane ekrany i jakoś nikomu to nie przeszkadzało i się na ten temat nie rozpisywało. Latem jak są długie słoneczne wieczory to mykamy na rower, nad jezioro albo haratniemy w gałę i jest OK. Po 22:00 wracamy do chaty i jeszcze jest czas, aby jeden film oblukać. Zimą już po pracy ok. 16:00 można się rozsiąść i delektować obrazem bez słońca za oknami.
Pozdrawiam i naprawdę życzę trochę wyluzowania, aby się nie zatracić w tej nowej technologii, w tej cyfryzacji i w tej paranoi testowej z miernikami czerni w czerni w dłoni.
 
Ostatnia edycja:

darektv

New member
tryb 3D

No i go kupiłem
Obraz bardo dobry
Głos taki sobie - w starej plazmie LG był lepszy
Konwersja 2/3D ok
3D - i tu problem
Dostałem od syna film 3D AVATAR na pendraivie - (obraz siny z czerwonymi poświatami)
W żadnej opcji odtwarzania 3D nie pracuje poprawnie ( może to film przygotowany do innych okularów)
Czy do oglądania 3D w okularach migawkowych, film musi być inaczej przygotowany ?

Darek
 

SULIx

Member
zarbi to tv jest na tyle nieznane, że jednak porwanie się na jego zakup mimo dobrej ceny wiąże się
z dużą niewiadomą. Na drugiej szali jest Panasonic P50ST50 w cenie na dzisiaj ok. 3700 zł, który zebrał już kilogramy pochwał. Dobrze, że jest w tej chwili LG w tak niskiej cenie /3240 zł/ które ku memu zdziwieniu b. dobrze eliminuje efekt judder i dodatkowo w stosunku do Panasa ma tuner DVB-S. Do tej pory tylko Panasy radziły sobie z eliminacją judder bez problemu.
Cały czas brak jakiegokolwiek sensownego testu dla M680. Dlatego też spostrzeżenia w miarę obiektywnych właścicieli są jedyną informacją.
Lustrzaną matrycą bym sobie nie zawracał głowy. Nie ma plazmy która nie miałby tej wady.
Mam jeszcze pytanie odnośnie spasowania obudowy. Bywało tak, że obudowy w niektórych tv zwyczajnie trzeszczały podczas pracy. Nagrzewając się i stygnąc. Jeśli takie tv ktoś ma np. w sypialni może być niemiło zaskoczony. Jak oceniacie M680 pod tym względem ?
 

darektv

New member
Udało się przetestować 3D na Aquarium - SONY i zwiastunie AVATAR
100% zadowolenia
Filmy myszą być widoczne na normalnym tv jako 2 obrazy koło siebie
Po wybraniu z menu 3D takiej opcji efekt jest rewelacyjny ( rybki pływają po pokoju :)
Żadnych dźwięków obudowa nie wydaje
Dzisiaj próbuje podłączyć go do internetu.
 
Do góry