Plazma czy LCD !Czytać 1wszy post! Plasma czy LCD plazma vs LCD plasma vs LCD

mirecore

New member
rosi,
żeby nie być gołosłownym podam ci przykład który poznałem na własnej skórze:
zostawiłem komputer w pracy na weekend do renderingu i jak zwykle wyłączam sam monitor to tym razem wychodząc zapomniałem (graficy często renderujący zawsze wyłączają wygaszacze monitora bo to wnerwia podczas podglądania rendera) tak więc w poniedziałek byłem zszokowany odbiło sie dokładnie wszystko co było widać, nie mozna było pracować, schodziło około tygodnia, ale jeszcze przez kolejne dwa tygodnie było widać jakieś szczątki.

Ale pisząc o wypalaniu LCD chodziło mi o podświetlenie matrycy, która ma średnio 60.000 h życia i wypala sie do połowy po tym czasie. Podświetlenie zrobione jest z zimnej katody którą stosuje się w skanerach i wymienia się po około 2/3 latach intensywnego skanowania. Nie wiem jak bardzo jest zmodyfikowana że w LCD ma tak długie życie...
 

rosi

New member
To mówisz o dwóch zupełnie innych problemach.
Co do utrwalania obrazu w LCD - ok, tak jak powiedziałem pomyliłem się. Jednak jeszcze raz zaznaczę, że nie jest to "wypalanie" obrazu tak jak to jest w telewizorach CRT lub plazmowych, co mogło wynikać z Twojego postu czy Sansei6. Niektóre LCDki mogą mieć taki problem. Jeśli jednak dokładnie przejrzysz linki które wcześniej podesłałem, to okaże się, że dopiero najnowsze konstrukcje matryc LCD z przede wszystkim funkcją "override" i opartych na matrycach IPS posiadają tę wadę. Wcześniejsze kontrukcje TN i MVA, PVA nie miały tych problemów.
Sam też mam monitor LCD oparty na matrycy IPS z funkcją override i nigdy nie zauważyłem aby jakiś obraz się utrwalił. Jak więc widzisz, problem nie dotyczy generalnie wszystkich LCD. Są modele które w których w ogóle nie występuje objaw utrwalania stałych obrazów. Są też takie w których niestety może się utrwalić obraz. Najgorsze jest to, że problem dotyczy najnowszych kontrukcji IPS, które są obecnie powszechne w obecnie produkowanych telewizorach. Widać coś za coś - bardzo dobra jakość obrazu okupiona utrwalaniem stałych obrazów.

Co do żywotności podświetlenia - ok, tutaj zmniejsza się oczywiście jasność ekranu po kilkunastu latach używania ekranu, jednak w plazmach czy CRT masz to samo - z czasem ich jasność maleje. Zresztą kto będzie używał LCD przez 10 lat? Jestem pewien że niemal wszyscy z nas wymienią w tym czasie telewizor na większy i nowy.
 

mirecore

New member
ROSI

Mi własnie o to chodziło, że wypalanie (w sensie podświetlenia w LCD a luminoforu w plasmach) dotyczy i LCD i PLASM, pieprzenie że ci szybciej PLASMA wypali odstrasza ludzi przed zakupem.
 

Sansei6

Member
Bez reklam
mirecore też mi mniej więcej o to chodziło, może nie wyraziłem się zbyt dokładnie, ale takie fałszywe odstraszające poglądysię pojawiają, co jest dość szokujące, zwłaszcza jak się słyszy takie teorie, że w plazmach trzeba coś uzupełniać, bo się wypala.... to wiecie ;)
 

tomekkepa

New member
Plazma VS LCD

Witam. Gdzieś w internecie wyczytałem że obraz HD musi być w proporcjach 16:9. Przeczytałem sporo postów na forach no i mam w głowie straszny mętlik.
Ponieważ powoli przymierzam się do kupna tv, zanim to uczynię chciałbym być "w temacie". Pierwszym dylematem będzie wybór między plazmą a lcd, zatem pytanie o rozdzielczości. Doszedłem do wniosku że nie potrzebuję FullHD więc skupiam się na tych tańszych i bardziej popularnych. Plazmy mają rozdzielczość 1024x768 - no i "podobno nie jest to HD ze względu na proporcje boków. Czy ktoś może mi to w łatwy i prosty sposób wytłumaczyć?
 

mirecore

New member
to jest HD, każdy telewizor oznaczony HDReady jest HD - ale nie jest FullHD

rozdzielczość 1024x768 jest HD
CYFRA+HD - nadaje 720p
nTELWIZJA - nadaje 1080i (realnie też jest to 720p) ponieważ to ich 1080i to marketing podają wartość z przeplotem (ale kto zobaczy małą literkę i)

jedynie BlueRay daje FullHD czyli 1080p
 

rosi

New member
http://www.cyfraplus.pl/cyfraplus_310.html

Aktualnie przekaz 720p, wykorzystywany jest przez CYFRĘ+ do nadawania programu CANAL+ Sport HD. Tryb 720p w naszej opinii ma wpływ na lepsze odwzorowanie ruchomych sekwencji, co ma duże znaczenie w przypadku transmisji wydarze sportowych. Pozostałe, dostępne na platformie CYFRA+ programy HD tj. CANAL+ Film HD i NATIONAL GEOGRAPHIC HD korzystają z przekazu 1080i.
 

rosi

New member
tomekkepa napisał:
Witam. Gdzieś w internecie wyczytałem że obraz HD musi być w proporcjach 16:9. Przeczytałem sporo postów na forach no i mam w głowie straszny mętlik.
Tutaj masz wszystko o HDTV: http://pl.wikipedia.org/wiki/HDTV.
Generalnie jeśli masz sygnał HDTV to jest on nadawany w propocjach 16:9.
Najlepszy rezultat osiągniesz gdy będziesz miał telewizor FullHD, który posiada ekran składający się z 1920x1080 pikseli. Telewizory z niższą rozdzielczością ( np. 1024x768 ) są często opisywane jako "HD ready" co oznacza, że wyświetlą one każdy sygnał HD (nawet 1920x1080), ale przedtem wykonują one przeskalowanie obrazu do niższej rozdzielczości - czyli przeskalują obraz źródłowy nadawany w 1920x1080 do np. rozdzielczości 1024x768. Oczywiście przy tej operacji tracisz szczegóły, choć obraz wciąż będzie wyglądał lepiej niż z najlepszego sygnału SD (standardowa rozdzielczość). Tak więc telewizor 1024x768 oznaczony jako HD jest telewizorem "HD Ready", który wyświetli prawidłowo każdy sygnał HD.
Bardzo dobrym telewizorem 1024x768, który bardzo dobrze radzi sobie z sygnałem SD jest plazma Pioneer PDP-428XD. Oczywiście telewizor ten wyświetli też prawidłowo każdy sygnał HD. Nie opisałeś jednak z jakiej odległości będziesz oglądał oraz do czego będziesz głównie wykorzystywał telewizor (gry, telewizja SD, HD, filmy blu-ray).
 

cygan

Member
rosi - dodajmy jeszcze, że w drugą stronę też to działa - TV Full HD przeskalowuje sygnał źródłowy 768 w poziomie na 1080. Każda konwersja wprowadza "przekłamania". Praktycznie lepiej odbierać sygnał HD na TV HD Ready, gdyż nie przeskalowuje obrazu. Napisałem praktycznie, gdyż ile stacji nadaje w 1080 ? Tyle, ile palców u emerytowanego pracownika tartaku ;)
U jednej ręki...ma się rozumieć.

 

rosi

New member
Tak, Pioneer zaprzestał niestety produkcji swoich paneli ze względów finansowych- będą teraz kupować panele plazmowe Panasonica. Ale to wcale nie oznacza, że Kuro 8G przestało być najlepszym panelem dostępnym obecnie na rynku.
 

rosi

New member
cygan napisał:
rosi - dodajmy jeszcze, że w drugą stronę też to działa - TV Full HD przeskalowuje sygnał źródłowy 768 w poziomie na 1080. Każda konwersja wprowadza "przekłamania". Praktycznie lepiej odbierać sygnał HD na TV HD Ready, gdyż nie przeskalowuje obrazu.
Oczywiście masz rację. Najlepszy obraz uzyskamy w tzw. trybie "1:1 pixel mapping" w którym telewizor mapuje każdy jeden piksel nadawanego sygnału na jeden piksel ekranu telewizora. Wtedy mamy najbardziej ostry obraz jaki możemy uzyskać w telewizji HD. Skalowanie, czy to w górę czy to w dół zawsze powoduje jakaś stratę jakości obrazu. No chyba, że będzie to skalowanie proporcjonalne (np. 1:2) przy powiększaniu, ale przy obecnych rozdzielczościach matryc i nadawanych sygnałów nigdy to chyba nie występuje.
 

rosi

New member
ar2 napisał:
A skąd ta pewność co do Pioneera?
A już nie jest dostępny ? Chyba jeszcze nie zdążyli z zakupem paneli u Panasonica ;) Dopóki Kuro 8G jest w sprzedaży to zdecydowanie warto kupić ten panel, bo wkrótce trzeba będzie się zadowolić niższą jakością obrazu. No chyba, że Panasonic lub producenci LCD pokażą wkrótce coś zdecydowanie lepszego od Kuro 8G. To nie jest wcale wykluczone patrząc na szybki rozwój paneli plazmowych i LCD, ale chyba jednak wciąż Kuro 8G to numer 1 na rynku. A przynajmniej dla mnie to wciąż nr 1.
Być może nawet cena paneli Kuro 8G wkrótce pójdzie do góry po informacji o zaprzestaniu produkcji. Kto to wie :roll:
 

-AS-

New member
Witam,
Rosi - Pioneer nie zaprzestał jeszcze produkcji paneli. Zanim to się stanie wypuszczą jeszcze na rynek 9G (w tym roku). Dopiero po zakończeniu produkcji matryc dla tej generacji Pioneer wstrzyma produkcje własnych matryc.

Poza tym nie jest wcale powiedziane, że Pioneer będzie kupował matryce od Panasonica. Jest to prawdopodobne, ale jeszcze nie zostało potwierdzone. Rozmowy trwają z kilkoma producentami.

Pozdrawiam
 

rosi

New member
tomekkepa napisał:
1) na TV HD Ready lepiej będzie wyglądał obraz 720p oraz SD (które jak narazie dominują i chyba przez spory czas będą) i Divxy
Tutaj bym polemizował. Według mnie zależy to od jakości systemu skalującego. W obu przecież przypadkach obraz musi być przeskalowany.

tomekkepa napisał:
2) HD Ready obsłuży również wyższe rozdzielczości ale obraz będzie mniej szczegółowy, aczkolwiek czy w przypadku 42" i odległości >2,5m będzie to zauważalne?
Raczej nie powinno być to widoczne z takiej odległości i przy 42".

tomekkepa napisał:
3) Full HD obsłuży wszystko, ale mniejsze rozdzielczości i Divxy (które jak wiemy są różnej jakości) będą wyglądać kiepsko gdyż zostaną rozciągnięte (nasuwa mi się tu przykład z komputera, gdy weźmiemy jakiś plik filmowy na "cały ekran").
Nie, na obu ekranach FullHD oraz HD Ready filmy DVD czy też DivX będą wyglądały podobnie. W obu przypadkach obraz będzie musiał być przeskalowany do rozdzielczości panelu telewizora. Różnice będą bardzo niewielkie.

tomekkepa napisał:
4) Full HD jest bardziej przyszłościowy, świat będzie do tego dążył aby filmy i TV były nadawane w tym formacie, kiedy to jednak nastąpi...
No to jest niestety tzw. "wróżenie z fusów". Tak - stacje FullHD już są dostępne, ale na polskich platformach cyfrowych jest ich obecnie bardzo niewiele. Przypuszczam jednak, że tempo przyrostu nowych kanałów FullHD z roku na rok będzie się zwiększało. Myśle, że za 5 lat połowa kanałów powinna być już nadawana w FullHD. Ale to są jedynie moje domysły...
 

michaelius

New member
tomekkepa napisał:
Najwięcej będę oglądał Cyfra+ i Divx, odległość ok 2,5m, TV 42" najprawdopodobniej jakaś plazma Panasonic.

Ja bym ci szczerze radzil stanac sobie w odleglosci tych 2.5 metra i poprosic o wlaczenie sygnalu SD w sklepie.

Bo do ogladania zwyklej telewizji w 42" ta odleglosc wydaje mi sie zdecydowania zbyt bliska.
 
Do góry