Pinnacle Studio 12 - pierwsze wrażenia.

Gucio50

New member
Bez reklam
:rolleyes: Mam od 3 dni i własnie "zrobiłem" edycję filmu z wycieczki do Wiednia

Sam program mam w wersji Plus, a więc nie mam dźwięku 5.1 tylko DD 2. Taki był w sklepie, pewnie za tydzień dwa dokupie upgrade do ultimate.
Ale specjalnie się z tym nie spieszę.

Od razu pewne porównanie. Pinnacle a Nero 8.
Nero 8 to ko0mbajn, nagrywarka płyt, zarządza telefonem komórkowym. Obsługuje odtwarzacze mp3 i Creative ZEN. Edycja filmów to jedna z jego wielu funkcji. Ma mniej efektów i mozliwości niz Pinnacle Studio ( mam w firmie oba te programy ) a niedosc ze daje mniej możliwości to jest nieco trudniejszy w obsłudze i edycji filmu. Zniecheciłem się trochę a mając poprzednie pinnacle od 7, przez 8, 9, 10, 11 i 11.2zdążyłem Pinnacla zrozumieć i polubić. Pasuje do mojego charakteru. Ale nie obrażę się jak ktos rano sfilmuje dzieci w Zoo a po obiedzie pokaże znosny i porządny, choc bez extrasów film.


Wracam do Pinnacle 12. Na początku był niezwykle niestabilny :p , moja Vista znalazła mi rozwiazanie w postaci downloadu ze strony PinnacleSys.com. Zaniemówiłem, jak Vista wywaliła komunikat, że system windows napotkał problem i że problemy są do załatwienia na stronie itp i tede.... .....
Poprawka miała nazwę jakiegos tam plug-ina ale w widoczny sposób poprawiła też ogólna stabilność programu. [proDAD Mercalli (Light) Video Plugin for Studio 12]


Opiszę teraz co zrobiłem z filmem aby zorientować w ogólnych mozliwosciach edycji.

Z czterech płytek z kamery wciągnęłem pliki m2ts, poprzycinałem je, wywaliłem brzydkie fragmenty i teraz dopiero zaczynam zabawę

1. Menu, Na początek wstawiłem menu i zrobiłem 6(5 dla kolejnych etapów filmu a 6-ty dla pokazu slajdow) rozdziałów aby mozna było skakać do nich pilotem z menu głównego. Z przybornika wybrałem menu ruchome. Jest ich chyba ze 3, tych ruchomych. Szkoda, bo w Pinnacle 10 były najładniejsze. Z każdą wersja przychodzą inne. :( :confused:

2. Dołozyłem fotogrrafie i 6-ty klawisz na menu podpiety został do tych zdjęć, ustawiłem im czas wyświetlania na ok 8 sekund. Tak więc na koniec filmu jest prezentacja slajdów.

3 W niektórych, ważnych miejscach wstawiłem podpisy: Pralament, Bethoven, Shonbrunn

4 W jednym z klipów zrobiłem PIP w lewym górnym okienku. Klip pokazuje grajacy zespół muzyczny a w PIP-ie pokazuje klip z reżyserki, facet przy 100kanałowym mikserze

5 Kilka(4-5) klipów filmowała moja żona i obraz nieco wyglada jakby ktoś machał kamerą jak siekierą, więc uzyłem efektu cyfrowej stabilizacji obrazu, co nieco poprawiło wygląd. :cool:
6 Jeden z bydynków na filmie, skojarzył sie żonie z domem Adamsów, więc efektem sepii i starego filmu poprawiłem go, jeszcze straszniejszy został :mrgreen:

7 W niektórych miejscach, np przy zmianie miasta z Wiednia na czeskie Brno (ale bez przesady ) wstawiem efekt FX Hollywood, taki że jeden obraz się zwija a nastepny rozwija. Jak w dzienniku Tv :rolleyes:
8 Podkład muzyczny, dołozyłem walc Nad pięknym modrym dunajem, a pod menu Marsz Radetzkyego.
9 W miejscach gdzie zalezało mi na uwypukleniu dźwięku oryginalnego, na klipie facet gra na katarynce, stopniowo wyciszam Radetzkyego i widz słyszy katarynkę, a potem stopniowo "podnoszę" walz Nad pieknym modrym dunajem tak abu ładnie przebijał sie nad oryginalnym dźwiękiem klipu.
10 Dwa klipy wyraźnie niedoswietlone i przebarwione z pałacu Shonbrunn "podjasniłem" i skorygowałem balans bieli. Szkoda mi ich było wyrzucić, a na tle wwszystekiego wygladały słabo ( do d..y) na tle innych.

11. Menu (klawisze) w postaci klatek filmu przypisane zostały klipy tak więc na klawiszach na menu głównym widać "ruchome" obrazki. Całe menu ma ruchomy podkład w postaci klipu mpeg. Klawisz podpiety pod zdjecie NIE MA animacji.

12 Ostani slajd w pokazie dostał funkcję powrotu do menu głównego.

13. Nagrałem:
- płytę w formacie avi dla Windows Media Playera,
- płytę DVD,
- płytę AVCHD,
- płytę Blu-Ray, jednym ustawieniem w opcjach nagrywania.
Każdą z tych płyt dałem
- Windows Medis Player żonie , jak poszła do kolesiówy, to obejrzeli ja na kompie ze zwykłym Windows
- DVD bratu, bo ma odtwarzacz DVD i Telewizor (bogacz) :D
- płyte AVCHD koledze, ma tezkamere sony na AVCHD DVD
- Blu-Ray zostawiłem dla mojego Sony S500, niestety mój Samsung BD-P1000 w sypialni nie odtwarza AVCHD, ale Blu-Ray i owszem. (Ale nie nagrywane za pomocą Pinnacle Studio 12 :( :( , jest niestety "stary" to jest z przed roku)
Pinnacle zapisuje pliki AVCHD z przepływnoscia od 13000 do 17000 co 1000 a Blu-Ray od 5000 do 25000, do wyboru oczywiście. Jednak Blu-Ray to Blu-Ray.

14. Ustawiłem renderowanie "w tle" tak więc po intensywnej edycji, jak chciałem zapisać na płytę to fazy renderowania włascviwie nie było.
Mam Intel Core 2 Quad i on to zrobiłe w trakcie jak ja sie w różnych miejscach zastanawiałem albo przeglądałem efekty mojej pracy.

Zmiana formatu nie wymaga niczego poza wybraniem gdzie i w jakim formacie i rozdzielczością ma zapisać.
Umie też (Pinnacle Studio 12) też wysyłać do YouTube i kilku innych podobnych serwisów.

Program Pinnacle studio 12 jest jakby zrobiony "dla mnie" do mojego charakteru. T jeden wielki Windowsowy Wizzard do edycji filmów:eek:
Mozliwości ma niesamowicie dużo, ale to co chciałem to zrobiłem w zasadzie intuicyjnie. Jedyna rzeczą jaka musiałem poszukać w książeczce, to ustwienie renderowania w tle.

Mozliwosci jest oczywiscie więcej. Można o nich poczytać, po polsku, w książeczce, ktora jes w sekcji downloads na PinnacleSys.
Jestem naprawdę zadowolony z UserFrendly tego programu. :krol:

WADY: Bo przecież muszą być.
- Jest niestety trochę niestabilny. Lubi "się zawieszać". Nauczyłem się często zapisywać projekt, a jeżeli trzeba renderować to robie to po restarcie komutera.

- Renderowanie, jak "się nie zdążyło " zrobić w tle jest straaaaaaaaaaaasznie powolne i wyglada jakby komp "się powiesił". :p :confused:
PS12 jest w tej chwili bez wątpienia najwolniejszym programem na rynku, jezeli chodzi o renderowanie.

- Płyt nagranych za Pomocą Pinnacle Studio 12, za wyjatkiem DVD nie czyta mój Samsung Blu-Ray Player BD-P1000 ( wsypialni ) a Sony S500 w salonie nie grymasi. Samsung pokazuje menu główne płyty Blu-Ray a po wybraniu chapteru pokazyje tylko dźwięk na tle czarnego ekranu telewizora :confused: :confused: .





Tu uwaga może nie na temat.
W życiu prywatnym i zawodowym jestem informatykiem/programistą/księgowym. Swój pierwszy program na Środki trwałe, użytkowy, napisałem w 1974 roku. Od tego czasu właściwie niczym innym sie nie zajmuję. Zauważyłem dwa podejscia, zarówno w moim zawodzie jak i u innych.

Pierwszy to mistrzostwo, wiedza i zręczność(nie ja). Np aby zamapować dysk lub zmienic rozdzielczość ekranu mój kolega biurko w biurko wchodzi do rejestru Windows i wie gdzie co i jak ustawić. Jak potrzebuje napisać program to albo Assembler, a jak mu sie spieszy to C++.

No i podejście drugie.
Ja jestem partacz i patałach i niecierpliwek. Wszystko chcę mieć od razu. Nie lubie czekać. Jak chcę kupić w kiosku gazetę a stoi przedemną 2 ludzi to idę do innego kiosku 300 metrów dalej na osiedlu.

Jak chcę mapować dysk to uzywam wizzarda Windows a swoje programy piszę a to w Basic z Visual sudio albo fragmenty w C# gdy w Basic-u nie ma odpowiedniej funkcji lub klasy. PS12 jest dla takich jak ja. Jak chcę aby wyszło na "blu-Ray" to wciskam odpowiedni klawisz wizzarda(PinnacleStudio12) jak chcę cyfrowo odszumić to inny. TO JEST PROGRAM dla takich jak ja.

Wolę się skupić nad meritum to jest obliczaniem podatków w rozłozonym czasie dyskonta niz na wiedzy jak bity przepływaja przez windows.

Nie lekceważę kolegi z biurka obok, jak czegos naprawdę nie umiem zrobić to jak w dym do niego.
On będzie napewno uzywał Sony Vegas :krol:
Smiejemy się, w firmie, ze jak potrzebuje poprawić jeden wyraz w piśmie w Wordzie, to zamiast Worda uzywa małego magnesika i poprawia parę bitów na dysku.

Nadal jednak będziemy kolegami a ja będe uzywał Pinnacle Studio 12.

Niecierpliwie czekam na Pinnacle studio 13, to będzie dopiero Wizzard do edycji.
No i ten numer 13. :mrgreen:
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
14. Ustawiłem renderowanie "w tle" tak więc po intensywnej edycji, jak chciałem zapisać na płytę to fazy renderowania włascviwie nie było.

15. Jeden z klipów m2ts(najbardziej charakterystyczny dla flimu), wyeksportowałem jako avi i podstawiłem jako tło do menu, mam teraz menu z ruchomym tłem. :eek:
 

kds55a2000

New member
To może być coś łatwiejszego w obsłudze niż Sony Vegas? :D
A tak poważnie.
Wielkie Sony udostępnia wersję testową 30-sto dniową wszystkich swoich Vegasów.
Jestem właśnie w trakcie poznawania tego softu. Jest to mój pierwszy kontakt z tego typu oprogramowaniem.
Czy Pinnacle też udostępnia jakąś wersję demo/testową - jakoś nie mogłem znaleźć na stronie - może coś umknęło mojej uwadze.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
kds55a2000 napisał:
... ... ... to może być coś łatwiejszego w obsłudze niż Sony Vegas ... ... ...
Jasne że jest, np konfigurowanie Linux-a :grin:


kds55a2000 napisał:
... ... czy Pinnacle też udostępnia jakąś wersję demo/testową - jakoś nie mogłem znaleźć na stronie - może coś umknęło mojej uwadze.

Chyba nie mają żadnego Triala, ale Pinnacle Studio 12 Plus kosztuje 200zł.
Jak HDTV dałoby mi miejsce to mógłbym zmajstrować maleńki produkt(film) z tym wszystkim co opisywałem WinMediaPlayer, DVD i AVCHD.

Zresztą cena SV 8 jest też w okolicy 200zł. To kwestia upodobań i temperamentu a nie kasy. :eek:
 
Ostatnia edycja:

blant

New member
Mam takie pytanie... nie znam sie wiec sie nie smiejcie:) Czy jesli np w pinnacle studio 12 zrobie sobie projekt np blu ray tzn:
rozdzielczosc 1080 lub 720 audio 5.1 i zaimportuje do niego pliki avchd 1080i z audio 5.1 wstawie przejscia pomiedzy klipami (prosta edycja) to czy pinnacle bedzie przekodowywac od nowa cale pliki viedo czy tylko te fragmenty z efektami?
 

viValdi

New member
Bez reklam
Nie korzystam z formatu AVCHD i osobistych doświadczeń nie mam, ale na pudełku Pinnacle sugeruje, że SmartRender jest dostępny dla AVCHD (tak jak dla HDV z czym obcuję na codzień i co mogę potwierdzić że działa). Niemniej na forum Pinnacle'a twierdzi się, że SmartRender nie działa dla AVCHD.
 

HITMAN1972

New member
Witam mam takie pytanko do Ciebie posiadam także oprogramowanie Pinnacle jednakże wersję 11 też niby miała to być wersja Ultimate także nawet jest na pudełku napisane jednakże jest to wersja 11 Plus i nie jestem z niej zadowolony gdyż baaardzo dużo montuję sobie walk z różnych filmów akcji gdzie dźwięk jest oryginalny 5:1 a po nagraniu w Pinnacle takiego filmiku owszem na amplitunerze wyświetla info że jest taki dźwięk z odtwarzacze dvd przesyłany na menu z dvd gdy chcę wyświetlić info także na tv pokazuje że dźwięk jest w 5:1 a niestety jest to nieprawdą.Dźwięk wydobywa się tylko z głośników centalnego i subofera reszta cichosza a w Nero wersja 8.3.6.0 podprogramiku Nero Vision 5 nagrywa pełny dźwięk 5:1 potem na kinie wszystkie głośniki działają i ku memu zdziwieniu nawet z zwykłego stereo potrafi na 5:1 przerobić dźwięk.Dla mnie Pinnacle to dziadostwo jeśli chodzi o wyprowadzenie dźwięku w postaci Dolby Digital 5:1 co możesz mi o tym powiedzieć???Jestem ciekaw twojej opini na ten temat.Filmy montuję jak już wspominałem tylko z fragmentów zgrywanych z niezabezpieczonych płyt dvd gdzie jakość jest w systemie MPEG 2 a dźwięk w postaci Dolby Digital 5:1
 

Mabri

New member
Pinnacla używam od wersji 9. Co charakteryzuje ten program - łatwość obsługi i całkiem dobre efekty końcowe. Niestety, cechą charakterystyczną jest też niestabilność. Sytuację ratują trochę częste patche i upgrady. Bardzo często program dało się normalnie użytkować po pojawieniu się drugiej czy trzeciej poprawki. Najstabilniejsza jak na razie okazała się wersja 11 i póki nie usłyszę na forum http://forum.dystrybucja.ksk.com.pl/, że z wersją 12 jest podobnie, to jej nie zamienię na nową.
Mimo ewidentnych wad programu używam go dalej i polecam innym. wersji 12 jeszcze nie znam.
 

Gizmord

New member
Pinnacle 12 i Callisto rev 7.0

Witam wszystkich uczestików Forum. Czytałem Was od kilku lat, aż przyszedł czas na zbranie głosu.
Spotkało mnie nieszczęście, zniszczyłem płytę DVD, mozolnie wykonaną przed laty na Pinnacle Studio Deluxe 8. Postanowiłem szybko naprawić błąd i uruchomić na Vista zestaw do przechwycenia materiału z VHSC. Oczywiście kupiłem Pinnacle 12 (co i tak miałem zrobić) i usiłowałem zainstalować "Pinnacle Studio Mowieboard Plus" (nazwa na płytce "Callisto rev 7.0"). Niestety nie potrafię zainstalować sterownika dla Visty ze strony:
cdn.pinnaclesys.com/SupportFiles/Hardware Instaler/readmeHW10.htm
Infolinia Pinnacla nie odpowiada więc jestem w kropce.
Może ktoś zainstalował w Viscie starszy sprzęt Pinnacla i może mi doradzić.
Czekam na sugestie.
 

abcaa

New member
Witam
Bawie się Pinnaclem 12 Ultimate od dwóch miesięcy i stwierdzam że jest oky. Ma wszystko co potrzeba aby wypalić Avchd i Blu-raya. Posiadam komputer mocny czterordzeniowy 1,5 godzinny film renderuje 3godz./blu-raya/ a więc wynik znakomity. Polecam aby komputer do robienia filmów był jako drugi i tylko do tego celu w tedy problemy ze stabilnością znikną.
 

Gizmord

New member
pomoc Pinnacle

A może ktoś korzystał z pomocy technicznej Pinnacle. Ja mam jeden stary numer telefonu którego już nie ma ("nie ma takiego numeru"), i nowy 022 408 88 80, którego nikt nie odbiera.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie abcaa
Ja obszedłem to inaczej, bo krew mnie zalewała.
Tańsza wersja, ale zdecydowanie mniej wygodna ;)
Zrobilem Ghosta czyli backup systemu po świeżutkiej instalce systemu, Pinnacla i innych niezbędnych aplikacji. Przywracam kompa z tej kopii wyłacznie w celu obróbki w Pinnaclu, czyli jedynie kilka razy w roku ;)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Gizmord napisał:
... ... a może ktoś korzystał z pomocy technicznej Pinnacle... ...

Ja :) , ale za pomocą eMaila. Piszę tekst po polsku a ponizej po angielsku. O dziwo 2 razy odpowiedź otrzymałem po polsku. Chodziło o Pinnacle studio 11.2

Teraz mam Pinnacle Studio 12 i jak na razie nic od Pinnacle nie potrzebowałem :eek:
 

abcaa

New member
krzysztofradio napisał:
Dokładnie abcaa
Ja obszedłem to inaczej, bo krew mnie zalewała.
Tańsza wersja, ale zdecydowanie mniej wygodna ;)
Zrobilem Ghosta czyli backup systemu po świeżutkiej instalce systemu, Pinnacla i innych niezbędnych aplikacji. Przywracam kompa z tej kopii wyłacznie w celu obróbki w Pinnaclu, czyli jedynie kilka razy w roku ;)

Bardzo dobry pomysł. Prawda? że Pinnacl śmiga jak tralala jak komuter jest czysty?.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kod jest jedorazowy i unikatowy. Nawet jesli masz oryginalną wersje, to po ponownej reinstalacji programu kod się zmienia.
A tak przy okazjim jakie macie odblokowane darmowe kodeki i inne? Mam wersje oryginalną i bez dokupowania dodatkowych mam 8 nastepujacych:

DivX
AMR
H.264
Dream Glow
Dolby 2 Channel
MP3
MPEG-4 Codec
Dolby Digital 5.1 Channel
 
Do góry