pierwszy projektor i ekran

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
; )
Benek jest ok, wiele osób od niego zaczynało i nie jeden film obejrzało.
Jak masz możliwość, to lepszy będzie Epson o którym pisałem.
 

matifcb

Member
Uwazasz że lepiej Epson z przebiegiem 3800h niż BenQ z 124h? Cena to 100zl drożej Epson. Mówię o używkach na olx. Dlaczego on jest lepszy? Jakośc obrazu czy jakieś opcje?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
W Benku? To tutaj już nie pomogę, jeżeli była wymieniana, tzn. że projektor już swoje pochodził na starej, nie wiadomo jak tam z optyką, elektroniką itd.
Nie wiadomo też co to za lampa, czy 100% oryginał itd.
 

matifcb

Member
Rozmawiałem ze sprzedającym 100zl zjechał i dorzuci uchwyt na sufit. 1100zl i nowa lampa osram tej firmy fabrycznie była montowana. Papiery że kupiony w 2018r i przyc4000 wymienił z fabrycznej lampy na tę drugą. Stara też może mi zapakować. Nie ma okularów 3D ale stówke kosztują ale chyba nie chce nawet.
Tsk to wygląda z tym BenQ.

Kupiłem go. Zobaczymy, wymagań wielkich nie mam. Muszę dobrać ten ekran czy 110 czy 120 zmieszczę między kolumnami i co ważniejsze na wysokość do szafki od sufitu. Aa i ty coś ważnego napisałeś, proporcje bo ja chcę z kompa puszczać materiały czyli nie są w 16:9 no ale czarny mi też jest potrzebny pas gdzie są napisy wyswietlane
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Powieś projektor, odpal na ścianie film 16:9 i 21:9 - czyli z pasami.
Będziesz wiedział jak faktycznie rozmiar ekranu Cię zadawała.
Potem już dokupisz na spokojnie ekran.
 

matifcb

Member
No niby pomysł ok ale jak go powieszę w jednym miejscu to już w takiej odległości zostanie od ściany. Zostanie ewentualnie robić nowe dziury itp co w sumie mega problemem nie będzie bo się zagłosuje i farbką zakryje dziury. Myślę że błąd może być bo ekran też będzie parę cm bliżej ściany. Ale na oko fakt da się coś pomyśleć.

Jedno pytanie o którym od poczatku myślałem - na jakim ustawieniu najlepiej dopasowywać odległość - gdy obraz jest tym kółkiem na projektorze najbardziej zmniejszone i wtedy projektor jest bliżej ściany? Czy np projektor może być dalej i wtedy i tak obraz powiększy się rozkręcając obraz pokrętłem?

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem o co mi chodzi.


I jeszcze jak rozwiązać różne proporcje oglądania, jak dobrać ekran jeśli chce oglądać mecz z UPC i np film z pasami do napisów. To są inne proporcje więc jak do tego się ekran dopasowuje?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tzn. tak:

Jak już w 100% wiesz jaką przekątną chcesz, wymierzyłeś, czy się ekran zmieści itd. To nie ma tematu.
Zamawiasz ekran, wieszasz go, a następnie projektor.

Jeżeli nie wiesz jaką faktycznie chcesz przekątną, czy to będzie 100", czy 120", to najlepiej rzucić na ścianę - jeszcze przed zamówieniem ekranu.
Postaw na jakimś taborecie, czymkolwiek. Istotne jest to, żeby się oswoić z przekątną i ocenić jakiej wielkości ma być ekran.

Tu masz kalkulator, ja już lata z tego nie korzystałem. Regulacja w pewnym zakresie oczywiście jest.
Zmień tam w "units" na Image Size na "inches", będziesz widział ile cali ma ekran.

Ekran kupujesz 16:9 (nie 4:3). To taki standard.
Dla przykładu, mecze, czy generalnie TV, konsole itd. są w formacie 16:9, czyli zapełni Ci cały ekran.
Natomiast zdecydowana większość filmów już jest wyświetlana w formacie 21:9, czyli będziesz miał na ekranie czarne pasy na dole i górze.

Czyli mówiąc wprost, jeżeli będziesz oglądał głównie filmy 21:9, to siłą rzeczy, zobaczysz mniej, jak w przypadku filmu w formacie 16:9
Dlatego lepiej w tym wypadku, wziąść większy ekran, jak mniejszy.
 
Ostatnia edycja:

matifcb

Member
Tak mierzyłem że 120cali wejdzie i taki kupię pewnie ten elektryczny z linka. Masz rację film będzie miał pasy ale na szerokość będzie taki sam. Konsola będzie po prostu na całości.
 

matifcb

Member
To jest salon więc odpada. Nie jestem fanatykiem. Ściany zostaną jasne, a projektor odpalę wieczorami / nocą. Chyba od jasnej ściany będzie się odbijać światło tak? Mam właśnie narożnik pokoju
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Odbicia będą, dlatego im dalej ścian tym lepiej.
Tu będzie lewa sciana i sufit, no, ale co zrobić.
Pomogło by troche pomalowanie tej części podwieszanego sufitu, nawet fajnie by to mogło wyglądać. Można by tez zastosować szary ekran, ale drugiej strony, nikt tu nie buduje salki referencyjnej, a od czegoś trzeba zacząć.
Ewentualnie można by się pozbyć tej komody i zamienić na niższą, tak aby ekran niżej rozwijać.
 

matifcb

Member
Dokladnie ja traktuje dom jako miejsce do mieszkania dla rodziny a w drugiej kolejności jako kino. To kino ma się dostosować do warunków a nie dom budować i remontować pod projektor który włączę raz na tydzień wieczorem żeby mecz obejrzeć albo film czy konsole.
Za parę dni przyjdzie projektor to poprobuje te wielkość ekranu wybadać, domowie ekran i kable odpowiedniej długości i zacznę się bawić.
 

matifcb

Member
Panowie mam wszystko już oprócz ekranu. Kable i projektor i uchwyt są na pokładzie. Mam dwa pokrętła na projektorze jedno do ostrości a drugie od rozmiaru ekranu. Jaka jest zasada jeśli chodzi o jakość obrazu? Wiadomo że jeśli chodzi o mniejsze pokrętło ostrości to nim tylko dostrajam ostrość pod wielkość ekranu. Nie wiem natomiast jak dopasować wielkość drugim pokrętłem. Czy ma być na jak największy rozmiar i wtedy fizycznie przybliżać lub odsuwać projektor od ściany? Czy aby lepsza jakość była to ekran powinien być skręcony na jak najmniejszy i wtedy oddalać projektor od ściany i tak "powiększać" obraz do max wymiarów na ścianie?
 
Do góry