Pierwsze wrazenia z obcowania z "N"-ka :)

arsenal

Moderator
VIP
No to cię muszę @zcott zmartwić. Krzyś Kubeczko, zapalony dzialacz sceny Atarowskiej zmarł w wypadku samochodowym w kwietniu 1999 roku :(:(:(. Miał 21 lat. Szkoda człowieka.
ALE wracajmy już do tematu. Czyli Moje Boje z N ...ehm, to znaczy Pierwsze wrażenia...:)
 

dalbert

New member
Pierwsze wrażenie...

Właściwie, to co napiszę nie będzie niczym nowym. Moi poprzednicy już wspominali i o jakości obrazu, i o ofercie programowej, i o dystrybucji itd. Prawdę mówiąc to, że przez ostatnie 2 tygodnie czytałem wypowiedzi na tym forum o mało co nie zniechęciło mnie do zainstalowania "n".

A to byłby duuuży błąd.

Wczoraj rano właśnie aktywowałem tę usługę. Na dobrej antenie 90cm, konwerterze Golden Interstar 0,2dB i nowiutkim kablu antenowym. I telewizorze CRT Toshiba 32WD96G czyli takim, który nawet nie ma wejścia component (o braku hdmi nawet nie wspomnę). Poprzednio, na tym samym zestawie (oczywiście poza nboxem) miałem Cyfrowy Polsat.

I mogę z całą odpowiedzialnością poinformować wahających się i niedowiarków: WARTO!

Od początku: - aktywacja bezstresowa, po ok. 1/2 godzinnym wczytywaniu oprogramowania wszystkie programy ruszyły bez problemów, przy sile sygnału ok 70% i jakości powyżej 90% (a mieszkam ładnych kilkadziesiąt kilometrów na płn.-wsch. od Warszawy, więc w miejscu gdzie odbiór jest znacznie gorszy niż np. na południowym-zachodzie Polski). Myślę, że decydujące znaczenie ma tu antena - proponuję nawet nie próbować kupować tej 60-ki oferowanej w zestawie. Podejrzewam, że przyczyn połowy problemów z uzyskaniem dobrego odbioru należy właśnie tu szukać.

Jakość obrazu zdecydowanie lepsza na wszystkich kanałach (na kanałach HD to zrozumiałe - kompresja mpeg4 zamiast mpeg2) - dlaczego? Nie umiem odpowiedzieć, ale stwierdzam fakt.

Dźwięk - marzenie! Podpiąłem wyjście optyczne nboxa do mojego wzmacniacza kina domowego 5.1 i mam właściwie to samo co z DVD (tyle, że lektor trochę przeszkadza).

Denerwująca jest zwłoka w reakcji na pilota (np. przy przełączaniu kanałów), niemożność zmiany kolejności kanałów i - last not least - za mała liczba stacji radiowych - tylko 2 stacje :(

Ale zakładam, że te przywary wieku dziecinnego wkrótce zostaną usunięte, czego Wam i sobie serdecznie życzę :)

PS. Nie jestem i nigdy nie byłem w jakichkolwiek układach z ITI - napisałem czystą, żywą prawdę :)
 

kobayashi

New member
Zgadzam się z przedmówcą, że WARTO!
Po dwóch tygodniach wydzwaniania do okolicznych dystrybutorów N-ki, którzy z tego co się domyślam w pierwszej kolejności "dawali" n-boxy swoim znajomkom, udałem się do miasteczka oddalonego od Płocka o 25km. A tam n-boxy leżą i czekają...
Instalacja sprzętu dziecinnie prosta. Na szczęście mam już antenę z konwerterem monoblock-twin Interstara 0,2dB, więc po podpięciu i aktywacji wszystko ruszyło w 5 minut. Panasonic 32LX60P został wykryty bez problemu na 5 metrowym kablu HDMI firmy Farnell i włączył się tryb 1080i. Pierwsze wrażenia z kanałów SD: obraz jest po prostu inny niż to co widziałem np. na CYFRZE+. Na pewno nie jest gorszy ale trzeba się do niego przyzwyczaić (co zajmie kilka godzin ;-) ). No ale po przełączeniu na Discovery HD to już żadne przyzwyczajanie nie jest potrzebne bo to jest po prostu rewelacja! To samo na Luxe HD.
To jest to na co czekałem. Polecam każdemu zabawe z n-boxem.
 

pooh1968

Klub HDTV.com.pl
VIP
Arsenal, Xroma, dnc - proponuję stosować wobec art-bi ostracyzm. Przecież one celowo nadal prowokuje do dyskusji bez sensu. Może wprowadzić specjalnie dla niego małą poprawkę w regulaminie pozwalającą na dawanie bana za samo wejście??:) Ja po prostu ignoruję te wypowiedzi. Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem N-ki. I wcale nie mówię tego z przekąsem. Nie miałem ŻADNYCH problemów w instalacją (antena 90cm - używana wcześniej do Cyfry a potem Polsatu). Aktywacja i ściąganie programów - około 5 minut. I już:) Oferta, która wielu osobom się nie podoba bo uboga, dla mnie jest wystarczająca - i tak więcej bym nie był w stanie obejrzeć. Jakość programów na moim CRT powalająca, telewizor "ożył" - w życiu nie widziałem na nim takich kolorów i ostrości. Porównanie tego z Cyfrą wogóle mija się z sensem - NIE MA ŻADNEGO porównania. A mogę się na ten temat wypowiadać bo miałem - Cyfrę i Polsat. Miałem nowe oprogramowanie, więc nie dotyczył mnie problem wolnej zmiany kanałów i kłopotów z EPG. Oczywiście są wady, ale przecież to dopiero początek. Mnie najbardziej brak możliwości podglądu innych programów w trakcie oglądania bieżącego. Nagrywarka podłączona pod SCART nagrywa wszystko i jakość nagrań jest lepsza od tych wykonywanych z Cyfry, czy anteny. Szkoda tylko, że nie można dekoderem sterować poprzez nagrywarkę:(
Dla mnie jest to super wybór i przy żadnej innej platformie nie byłem tak zadowolony od początku. PZDR dla "myślących inaczej":) - czyli dla wszystkich maniaków HD.
 

arsenal

Moderator
VIP
dalbert napisał:
Denerwująca jest zwłoka w reakcji na pilota (np. przy przełączaniu kanałów), niemożność zmiany kolejności kanałów i - last not least - za mała liczba stacji radiowych - tylko 2 stacje :(
Dlabert zmien oprogramowanie bo jest już nowe na satelicie. nBox będzie m.in. szybciej działał.
 

Holt_

New member
Bez reklam
pooh1968 napisał:
iOferta, która wielu osobom się nie podoba bo uboga, dla mnie jest wystarczająca - i tak więcej bym nie był w stanie obejrzeć.

no tak. Pod tym warunkiem - nie mam wiecej pytan.

bo mnie akurat oferta programowa N wydaje sie poki co wyjatkowo uboga i dlatego spokojnie poczekam kolejne kilka-kilkanascie miesiecy do wyklarowania sytuacji na rynku.
 

gabat

New member
Do moich postów chciałem dodać jedną istotną rzecz: oglądałem n na wymagającym sprzęcie Sharp 46" full HD, a przedmówcy piszą o super jakości na 26" i CRT.
Nie mam takiego super telewizora, ale boję się, że moje 37" Panasonica też pokażą niedoskonałości i stąd wahanie
 

arsenal

Moderator
VIP
Bo widzisz Gabat, masz chyba predyspozycje do bycia Videofilem. Po prostu masz wysoki próg oczekiwań. Czy to źle? Może dla twojej kieszeni:wink:.
Jeśli z kanałów, zwłaszcza HD w N jesteś niezadowolony( choć nadal nie wiadomo jak ten Sharp był podłączony i jaki to był model) to z dużą dozą pewności powiem, że z Canal+HD też będziesz. Chyba, że sam kupisz, odpowiednio podłączysz i skonfigurujesz. Jest szansa, że wtedy ci się spodoba. Nadal twierdzę, ze pracownicy wielkich elektromarketów rzadziej znają się na rzeczy. Byłem ostatnio w takim molochu. Zadałem pytanie dlaczego te 40 z hakiem "płaszczaków" ma niedostrojony obraz a odtwarzacze DVD są podłączone kompozytem. "Proszę pana, jak bym miał ustawić na tych tv obraz po kolei to 12 godzin by nie wystarczyło. Nadgodzin nie płacą a klientów trzeba obsługiwać."
 

gabat

New member
Arsenal tu nie chodzi o videofilię! Gołym okiem widać jakość - pisałem, że lux HD to jest to. Poza tym przeczytaj mój poprzedni post (ok. 0:48 ) odnośnie podłączeń, MM i ITI. Tam przedstawiłem swój punkt spojrzenia na sprawę.
 

gabat

New member
Jeszcze jedno – nie odbiegam od średniej niniejszego forum jeżeli chodzi o oczekiwania. Wszyscy narzekali na jakość HBO i ja również. Zresztą pierwszy krok jaki wykonałem, to kilka miesięcy temu podziękowałem C+ za kanały HBO.
Po starcie n-ki wypowiedziałem umowę i śledzę forum. Wątpliwości pojawiały się coraz liczniejsze na skutek czytania postów, więc postanowiłem sprawdzić organoleptyczne i piszę o moich odczuciach w stosunku do cudu o jakim mówił Pan Sojka (ITI). Jeszcze raz potwierdzam LuxHD to jest to, ale mam również oczekiwania do innych kanałów i to tych SD. Porównywałem TVN24 i TVN po to żeby dać n szansę w stosunku do C+ i oczekiwałem jakości na tym samym poziomie, a może o oczko wyżej i to chyba zrozumiałe.
Moje wątpliwości potęguje fakt, że C+ podnosi jakość obrazu, o czym pisał Xroma, czyli coś jest na rzeczy.
Poruszyłem sprawę na forum nie po to żeby buntować przeciw n, tylko po to żeby rozpocząć dyskusję na temat jakościowej różnicy, którą zapowiadano i której my forumowicze oczekujemy i do której mam prawo po oświadczeniach twórców n.
Wiem, że to początek i nie liczę na super serwis na starcie - wszyscy pamiętamy początki GSM. Nie poruszam sprawy programowej, bo to się dopiero tworzy.
Po prostu chcę dobrej jakości obrazu, a kupując chcę to zobaczyć. Podobnie jak kupując samochód, nie przeglądamy jedynie parametrów i nie przyjmujemy za pewnik, że BMW to tak się dobrze prowadzi i to taki piękny samochód. Oglądamy, prosimy o jazdę próbną i na końcu podejmujemy decyzję – oczywiście jeżeli zasobność portfela na taki kaprys pozwala.
Kończąc – chcę być przekonanym (naocznie), że to jest to na co czekałem i że dokonuję trafnego wyboru.
Jeszcze raz zapraszam do dyskusji. W końcu do tego służy to forum.
 

deoc

New member
wiecie co - ja tez nie jestem videofillem czy innym filem ;) Ale jakosc na DiscoveryHD podczas odtwarzania materialu HD jest SUPER !!! I niech mi ktos napisze ze tak nie jest... owszem trzeba umiec rozroznic co jest nakrecone w HD a co upscalowane juz w Discovery... tak np. ogladajac ten program co mi jego nazwa wlasnie z glowy wyleciala to widac ze to upscalowane do HD (juz pamietam :D AMERYKANSKI CHOPPER - stare odcinki i w ogole - wszystko mozna obejrzec bylo na discovery) ale np. wczorajszy Austin Stivens czy jak mu tam :p (ten co lazi i szuka smierci bawiac sie z grzechotnikami i anakondami :D) to juz wypas... a zasypiajac ogladalem Podroz do wnetrza ziemi - widac ze obraz byl krecony pewnie w HD bo jakos super.... (wiem wiem ze wszystko co nakrecone zwykla kamera to tez mozna do HDTV ale troche jest roznicy...)
Aha a co do reszty to nie jest zle i napewno jest lepiej niz ze zwyklej dachowej anteny... widac roznice miedzy obrazem z n puszczonym po SCART a po componencie (upscalowanym przez dekoder) oczywiscie na plus dla componentu :) Takze ja jestem zadowolony a to ze przerzucam jedynie miedzy nsport i Discovery to fakt :) Wczoraj jeszcze ogladalem TVN Lingu - byl jakis smieszny program - usmialem sie do lez ;)
 
Ostatnia edycja:

gabat

New member
Patrząc na liczbę wejść do wątków z tematyką nowej platformy, ta ostania szybko dogoniła Panasonica PV.
Poglądy, jak to poglądy są spolaryzowane i tak powinno być.
Dlatego proponuję, aby założyć wątki in plus i in minus dla n. Później możemy podzielić na odbiorniki. Będzie to jednocześnie forma sądy.
Moderator...?
 

_AnD_

New member
Panowie,
trochę mnie dziwią wasze zachwyty nad kanałem LUXE HD -> moim skromnym zdaniem jest to jeden z gorszych programów w rankingu dostępnych FTA HD z Astry/HotBird, na końcu jest Anixe HD. O niebo lepiej wyglądają programy DEMO z Astry. Jeżeli więc jakość LUXE HD = Discovery HD lub nSport to uważam, że nie jest dobrze.
Z platformą n zetknąłem się tylko w "marketach elektronicznych" Saturn i MM -> sprzęt podłączony z LCD Hd ready przez HDMI a jakość tragiczna (na pewno coś schrzanili) - leciał akurat Discovery HD.

Co do Cyfry (posiadam) - mam wrażenie, że za niską jakość video/audio w sporej części odpowiadają mediasaty. Porównania Cyfry z platformą n to tak naprawdę porównie starej i nowej technologii DVB. Przypuszczam, że w przypadku porównań przy użyciu tego samego sprzętu (odbiornik SAT + TV) różnice nie byłyby tak duże.

Osobiście czekam na to co zaoferuje Cyfra w kwestii HD. Nie chcę tak od razu rezygnować bo oni mają wyłączność na Premiership.
Dobrze, że jest n bo wszystko jakby nabrało tempa - w BOK Cyfry twierdzą, że w grudniu ruszy regularny program HD - ale kto ich tam wie.

Pozdrawiam
AnD
 

Mazoku

New member
Porównywałem TVN24 i TVN po to żeby dać n szansę w stosunku do C+ i oczekiwałem jakości na tym samym poziomie, a może o oczko wyżej i to chyba zrozumiałe.
To naprawdę kiepskie kanały do porównywania jakości, ponieważ oba są nadawane z tego samego transpondera dla wszystkich trzech platform - n, Cyfry i Cyfrowego Polsatu. Jakość sygnału wideo jest dokładnie taka sama. Można co najwyżej porównać pracę elektroniki w dekoderach.
 

EMEM

New member
Pierwsze wrażenia

Od wczoraj wieczór mam aktywną n-kę:

- Czas oczekiwania: w porządku jak na coś co dopiero startuje.
- Obsługa w momencie zakupu bardzo dobra. Sprawa załatwiona w 15 min (lokalny instalator sat)
- przydatność samego nboxa do ustawienia sygnału przez laika bardzo dobra (10 minut kręcenia anteną patrząc na paski siły i jakości sygnału)
- aktywacja i uruchomienie kanałów - 15 min.
- jakość obrazu - może dzisiaj będę miał czas aby dokładnie porównać obraz na zwyklej antenie, nboxie i dekoderze polsatu przy tym samym telewizorze i tym samym kablu. Może nawet zrobię zdjęcia, bo widzę trwa tu zażarta dyskusja na temat różnic w percepcji obrazu :)
 

gabat

New member
gabat napisał:
Patrząc na liczbę wejść do wątków z tematyką nowej platformy, ta ostania szybko dogoniła Panasonica PV.
Poglądy, jak to poglądy są spolaryzowane i tak powinno być.
Dlatego proponuję, aby założyć wątki in plus i in minus dla n. Później możemy podzielić na odbiorniki. Będzie to jednocześnie forma sądy.
Moderator...?

Jeszcze raz ponawiam swoją propozycję założenia wątków. Może ktoś ma jakieś inne pomysły - warto przedyskutować przed niż potem "bić pianę".
 

arsenal

Moderator
VIP
No to zakładaj. Tylko nie wiem po co ten minus i plus, skoro w tym wątku piszemy o tym samym. Może jednak nie zrozumiałem dokładnie twoich intencji?
 

bio_hazard

New member
arsenal napisał:
(...) Nadal twierdzę, ze pracownicy wielkich elektromarketów rzadziej znają się na rzeczy. Byłem ostatnio w takim molochu. Zadałem pytanie dlaczego te 40 z hakiem "płaszczaków" ma niedostrojony obraz a odtwarzacze DVD są podłączone kompozytem. "Proszę pana, jak bym miał ustawić na tych tv obraz po kolei to 12 godzin by nie wystarczyło. Nadgodzin nie płacą a klientów trzeba obsługiwać."

Popieram - gdybym mial sie sugerowqac tym co widze w lokalnym sklepie dla idiotow jesli chodzi o plazmy i lcd - to nawet bym sie nie zastanawial nad zmiana swojego leciwego CRT - po prostu tragedia - szczegolnie te sciny plaszczakow polaczone przez jakies splittery (pewnie)... obraz nedzy i rozpaczy... czasem zdarzy sie ze jakis konkretny model jest wyeksponowany i podpiety bezposrednio do odtwarzacza DVD - wtedy mozna oko zawiesic, choc napewno mogloby byc lepiej jesli pobawic sie ustawieniami...
 
Do góry