Pierwsze spojrzenie na telewizory Ultra HD LCD firmy Sony serii XF9005 - linia 2018.

simopl

New member
Panowie, mam pewien problem z TV. Tyczy się to w zasadzie każdego z telewizorów Sony z Androidem, ale obecnie przerabiam to też w modelu XF9005. Wspominałem już kiedyś o tym na forum, ale nikt mi nie odpowiedział więc napiszę raz jeszcze. Od czasu gdy telewizory z androidem dostały aktualizację do wersji 6.0 (Marshmallow) pojawił się problem z dźwiękiem stereo. Do telewizora mam podpięte głośniki Microlab Solo 7C za pomocą kabla jack-2xRCA (cinch). Problemem jest to, że telewizor za wszelką cenę podaje dźwięk przestrzenny 5.1 do głośników stereo. Mam wrażenie, że nie konwertuje go odpowiednio czego efektem są wyciszone dialogi, niektóre efekty i muzyka. Z kolei efekty jak np. eksplozje w filmach czy grach są o wiele głośniejsze od reszty. Dźwięk jest przez to pozbawiony życia, jest nieco przytłumiony. Pamiętacie jak kiedyś trzeba było kombinować z filmami odtwarzanymi na komputerze z formatem AC3? Teraz sytuacja jest niemal identyczna. Niby mam w TV ustawione wszystko jak trzeba - tj. dźwięk PCM, ale i tak problem występuje. Tyczy się to tylko aplikacji w których jest dostępny dźwięk przestrzenny takich jak np. Netflix. Podobnie jest z konsolą PS4. Problem nie występuje przy aplikacjach, które "nadają" tylko w stereo (np. Spotify).
Problem próbowałem rozwiązać jeszcze podpinając pod TV przetwornik DAC stereo Fiio D03K za pomocą kabla optycznego i dopiero do niego głośniki, ale w takiej konfiguracji nie ma możliwości sterowania głośnością w TV! Zmieniając głośność na pilocie kompletnie nic się nie zmienia więc wykluczam korzystanie z niego.

Pamiętam jeszcze jak mój stary Soniak W755C działał na androidzie 5.0 - można było wtedy wybierać w takim netflixie ścieżkę dźwiękową - stereo lub 5.1. Teraz takiej możliwości brak. Telewizor niby działa w stereo, ale jakieś to oszukane. Nie wiem zbytnio czy istnieje jakieś rozwiązanie problemu. Może sprawę rozwiązałby amplituner?
Nie mam zamiaru kupować zestawu 5.1, chciałbym aby moje 2.0 grało tak jak należy. Doradźcie coś bo ciągle mnie to gryzie ;)
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

Aktualizacja oprogramowania układowego do wersji v6.5603 z dnia 24 maja 2018 r. :|
(dla serii LCD XF90 i serii OLED AF8 support Dolby Vision . Dotyczy aplikacji Netflix i Amazon Prime Video .)

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

vanito

New member
Witam uprzejmie,

Aktualizacja oprogramowania układowego do wersji v6.5603 z dnia 24 maja 2018 r. :|
(dla serii LCD XF90 i serii OLED AF8 support Dolby Vision . Dotyczy aplikacji Netflix i Amazon Prime Video .)

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:


Zmiany w tej aktualizacji:



  • Dolby Vision content is supported for video streaming apps/services installed on the TV such as Amazon Prime Video and Netflix.*
  • Introduces the feature of adding new apps to “My Apps” on the TV menu bar
  • Improves X-Motion Clarity control* Selected Sony TVs (XF90 and AF8 Series) will support Dolby Vision with the software update to be rolled out in Europe within June, 2018. To enjoy Dolby Vision content, the video streaming app/service must support Dolby Vision. For more information, please contact the app/service provider. In addition, after the Sony TV receives the software update, devices with Dolby Vision playback (such streaming media players and UHD Blu-ray players) that are connected to the Sony TV by HDMI will also require a software update to support Dolby Vision playback through the device. For more information on the timing of an update to a particular player, please contact the player’s manufacturer.
 

vanito

New member
TV zaktualizowany z pena USB. Faktycznie trwa to kilkanaście minut. Ustawienia użytkownika pozostają bez zmian.


Wrzuciłem na pena z ciekawości filmik promujący LG OLED - "Art of Essence" w Dolby Vision i wbudowany w TV player odtwarza go poprawnie i przechodzi w tryb Dolby Vision :)

Komputer w tym pliku odtwarza tylko dźwięk. Video: DVHE 3840x2160 59.94fps


Tu jest kilka demówek Dolby Vision które też sprawdzę


Dolby Access app and Dolby Vision Demo Files - AVS Forum | Home Theater Discussions And Reviews
 

simopl

New member
@vanito - dzięki za odnośnik do demówek. Niektóre wyglądają super, ale niestety te oledowe jak np. wspomniany przez Ciebie "Art of Essence" pokazuje, że telewizor cierpi niestety na spory blooming. Pod tym względem seria XE radziła sobie duuuuuużo lepiej. Nadal liczę na poprawkę algorytmu wygaszania w jakiejś aktualizacji bo po prostu nie wierzę, że nie da się tego zrobić lepiej. Chyba, że to celowa zagrywka Sony żeby kupować OLEDy.
 

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

W Media&Markt jest do 30 maja 2018 r. (włącznie) promocja na sprzęt RTV .
I tak dla przykładu : telewizor firmy Sony KD-55XF9005 - 6499 zł jest rabat 500 zł więc cena wynosi 5999 zł .
Sony KD- 65XF9005 - 9499 zł jest rabat 700 zł więc cena wynosi 8799 zł .
Sony KD-49XF8596 - 4299 zł jest rabat 350 zł więc cena wynosi 3949 zł .
Sony KD-55AF8 - 9999 zł jest rabat 700 zł więc cena wynosi 9299 zł .

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 

vanito

New member
@vanito - dzięki za odnośnik do demówek. Niektóre wyglądają super, ale niestety te oledowe jak np. wspomniany przez Ciebie "Art of Essence" pokazuje, że telewizor cierpi niestety na spory blooming. Pod tym względem seria XE radziła sobie duuuuuużo lepiej. Nadal liczę na poprawkę algorytmu wygaszania w jakiejś aktualizacji bo po prostu nie wierzę, że nie da się tego zrobić lepiej. Chyba, że to celowa zagrywka Sony żeby kupować OLEDy.


Zobaczymy. Trochę można z bloomingiem powalczyć ustawieniami, ale można go tylko trochę zredukować a nie wyeliminować.


Na chwilę obecną jedno z demek testowych - Oblivion pokazuje u mnie jakiś bałagan z kolorami, ale doczytałem na drugim forum, że przynajmniej w przypadku Netflixa odpowiadają za to opcje TV takie jak dostosowanie czerni i zwiększenie dynamiczne kontrastu. Muszę sprawdzić ustawienia u siebie.


Zwrócono tez uwagę, że demka Dolby Vision ze strony You searched for Dolby vision | 4K Media nie załączają ani DV ani nawet HDR. Te demka kiedyś faktycznie były DV, ale teraz to zwykłe pliki - wystarczy pobrać na compa i zobaczyć w ustawieniach, że to zwykły HEVC, a comp je normalnie odtwarza.


Na chwilę obecną Sony Dolby Vision działa w Netflix, Amazon i przez wbudowany player w warstwie single layer, a także z Apple TV 4K przez HDMI. Sony zapowiedziało wsparcie w tym roku w odtwarzaczu UBP-X700, Panasonic zapowiedział wsparcie dla profilu Sony w DP-UB820. Oppo potwierdziło, że profil dla Sony dla modeli UDP-203 and UDP-205 jest w trakcie testów przez Dolby.
 

kojak_ct

Member
Blooming jest bardzo widoczny? Nie denerwuje? Nie daje o sobie znaku co chwilę? Jest dobra cena na 65xe93 ale chciałem nową serię F.
 

vanito

New member
Jeśli będziesz oglądał w całkowitej ciemności i do tego na wysokiej jasności to w pewnych scenach oraz białe napisy potrafią rozjaśnić obraz lokalnie. Ja u siebie dałem delikatne podświetlenie z tyłu TV, w SDR nie daje pełnej jasności + napisy odpalam szare zamiast białych i nie widzę problemu, nawet jeśli coś tam się delikatnie rozjaśni. Trochę inaczej jest w HDR a szczególnie w Dolby Vision. W HDR też tragedii nie ma - przede wszystkim czerń jest troszkę gorsza niż w SDR więc blooming na jej tle też nie zawsze jest oczywisty. W Dolby Vision w demku LG "Art of Essence" jest sporo bloomingu choć też nie cały czas lecz w wielu scenach. Wynika on raczej z podniesionego poziomu czerni i może wynikać z niedopracowanego softu.



Kolega simpol w dyskusji o Dolby Vision zwraca uwagę, że w XE90 był dużo mniejszy blooming ... ale przecież XE90 nie ma wsparcia dla Dolby Vision więc takiego porównania nie da się zrobić. XE93 w Dolby Vision też ma jakiś blooming o którym mówi Vincent w tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=fzrwvJsLIho



Za kilka miesięcy wyjdzie firmware dla Playerów UHD Sony i Panasonic i wtedy będzie wiadomo czy filmy odtwarzane przez HDMI na dopracowanym sofcie będą miały te same problemy.
 

simopl

New member
@vanito - pisząc o bloomingu nie miałem na myśli konkretnie filmiku Art of Essence. Jasna sprawa - XE90 nie obsługuje DV i takie porównanie nie ma sensu. Chodzi mi o całokształt i ogólne wrażenia z użytkowania. XE90 po prostu ma skuteczniejszy algorytm wygaszania i radzi sobie z tym o wiele lepiej. Mam wrażenie też, że zeszłorocznej serii pomagają w tym też nieco lepsze kąty widzenia. W serii XF90 mamy pod tym względem niestety downgrade i wspomiany blooming staje się bardziej widoczny jeśli patrzy się na TV nawet pod niewielkim kątem.

Korzystając z okazji chciałbym pokusić się małe podsumowanie. Mam w domu model XF90 i XE90 i po prawie 2 miesiącach użytkowania stwierdzam, że:

NA PLUS MODELU XF90:

- model XF ma lepszą fabryczną kalibrację (nie trzeba wiele zmieniać) i kolory "out of the box" są bardzo dobre
- XF ma lepsze odwzorowanie ruchu, rwanie obrazu jest mniej widoczne, łatwiej dostosować motionflow
- XF ma nieco mniejszy input lag w trybie 4K, lecz nieco większy w 1080p
- na XF da się pograć na konsoli z upłynniaczem, lag wynosi wtedy ok. 80ms co jest wartością wysoką, ale jeszcze do zaakceptowania przy wolniejszych tytułach (lag w XE sięga 110ms)
- obsługa Dolby Vision
- nieco większy peak brightness, ale szczerze mówiąc to nie zauważam jakoś tego

NA MINUS MODELU XF90:

- model XE ma lepsze kąty widzenia - niewiele, ale jednak
- XE lepiej kontroluje blooming, a algorytmy wygaszania działają nawet w menu głównym
- model XE jest jaśniejszy! Chodzi mi tutaj o podświetlenie. Jest to rzecz, która zdziwiła mnie najbardziej i jestem przez to najbardziej wkurzony na nową serię telewizorów Sony. XE zaświeci jaśniej o około 10-20% przy takich samych, maksymalnych ustawieniach z włączoną funkcją xtended dynamic range na "wysoki". Przydaje się to często w trybie HDR (głównie w ciemnych scenach). Mam wrażenie jakby model XF nieco ciemniej wyświetlał całe otoczenie żeby zebrać siły i bardziej spektakularnie wyświetlić pojedyncze jasne punkty na ekranie
- pozostając jeszcze przy jasności i wygaszaniu to XE ogólnie lepiej sobie daje radę przy ustawieniu jasności na maksymalną wartość. Blooming jest mniej widoczny, mamy też lepiej kontrolowaną czerń
- XE ma minimalnie wyższy kontrast
- XE wydobywa z siebie minimalnie lepszy dźwięk, mam też wrażenie, że po podpięciu do niego zewnętrznych głośników gra odrobinę lepiej
- w modelu XE odrobinę szybciej działa menu (tv łapie mniejsze ściny)
- ogólna jakość wykonania telewizora jest lepsza w modelu XE. Model XF ma z tyłu gorszej jakości plastik, który od czasu do czasu potrafi sam z siebie zatrzeszczeć
- XF ma gorszej jakości pilot

Kwestią dyskusyjną są jeszcze nóżki (podstawa) oraz zewnętrzny zasilacz w modelu XE. Jak dla mnie rozwiązanie zeszłoroczne jest lepsze zarówno w pierwszym i drugim wypadku. Podstawa XE jest ładniejsza, a odpinany zasilacz da się w łatwości wymienić jeśli miałaby nastąpić jakaś awaria.
 
Ostatnia edycja:

vanito

New member
@simpol

Nie widziałem XE i XF w akcji obok siebie, ale oglądając film porównujący skalibrowane oba modele, blooming jest co najwyżej podobny np. fragment od 6m 43s https://www.youtube.com/watch?v=t0GzpKxakZM Chwilę wcześniej przy 5m.53s XE wypada nawet trochę gorzej. Oczywiście na filmiku efekt jest podbity, ale blooming wyraźnie mniejszy to ma dopiero XE93. Może jest to kwestia sztuki. Podobnie z trzeszczeniem. XF nigdy sam mi nie zatrzeszczał, a Philips i monitor LG jak najbardziej.

Jasność zależy od trybu obrazu. Na jakim porównywałeś te modele ? Sprawdź na własny i standardowy czy w HDR będzie podobnie.

W kwestii czerni ciekawi mnie jak XE sprawuje się z oddaniem detali w ciemnych scenach za które tak chwalony jest XF ? Jest równie dobrze bo o tym nie pisałeś ?

Piszesz o dźwięku, że XE ma lepszy, ale pod jakim względem ? Z testów wiadomo, że w XF niżej schodzi bas a ogólna charakterystyka dźwięku jest podobna.

Wadą XF jest brak odpinanego kabla, ale zasilacz zewnętrzny to gorsza opcja moim zdaniem.

Z tego co czytałem to XF posiada elektronikę sterującą matrycą wziętą z XE93. Tam było inne podświetlenie, może Sony jeszcze nie ogarnęło, że wzięli elektornikę od Edge LED i wsadzili do Direct LED ;-) tak czy inaczej ustępujący XE90 to uznany model na rynku i widać, że dzielnie się broni.
 

simopl

New member
@vanito - to porównanie Vincenta ma już***kilka tygodni i szczerze mówiąc jest dla mnie nieco bez sensu. Sceny, które odtwarza w SDR pokazywane są***przy dość niskiej jasności ekranu - fakt, TV są***skalibrowane, ale nie oszukujmy się - mało kto tak ogląda. Sam lubię wysokie ustawienie jasności na TV, nawet przy nocnym oglądaniu. I w przypadku takich ustawień***XE90 po prostu miażdzy XF90. Pięknie pokazane jest to na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=YFwL0o32WKM. Generalnie facet z filmu jest trochę***niepoważny, tworzy mnóstwo chorych teorii spiskowych i stosuje przedziwne ustawienia do telewizorów i z takich korzysta na codzień jak np. nasycenie kolorów na 90/100. Tak czy inaczej kilka ciekawostek można się***u niego dowiedzieć o ile jest się w stanie odfiltrować***niektóre głupoty o których mówi ;)

Chciałem jeszcze trochę***wrócić do funkcji xtended dynamic range, która w serii XE oznaczona jest jako pięciokrotna 5x, natiomiast w XF jako 6x. W serii XE funkcja ta bardzo fajnie podbija ogólną***jasność ekranu w tym biel. W XF podbicie tyczy się***głównie bieli, a pozostała część***ekranu dostaje tylko małego kopa z jasnością. Wielka szkoda.

Jeśli chodzi o tryby obrazu to używam głównie "Własny". Na "Standardowy" jak i innych profilach przy takich samych ustawieniach jest po prostu ciemniej co jest dla mnie mega dziwne. Najwyższą jasność***ekranu można uzyskać***na profilu "Własny", "Gra", "Grafika".

Jeśli chodzi o detale w ciemnych scenach to różnica jest naprawdę***minimalna na korzyść***XF. Podejrzewam, że większość osób nawet by tego nie zauważyła.

Co do dźwięku to ogólnie mam z nim problem we wszystkich trzech telewizorach Sony, które posiadam. Podczas korzystania z podpiętych głośników (kolumn) za pomocą***złącza mini jack-2xRCA dźwięk jest po prostu słaby przy korzystaniu ze źródeł, które wysyłają go w 5.1. Wspominałem już o tym kilka postów wyżej i nadal nie rozgryzłem tematu. Telewizory po update do Androida w wersji 6.0 nie mają***możliwości wymuszenia sygnału Stereo. Sygnał jest teraz dobierany automatycznie co często skutkuję dźwiękiem pozbawionym życia, wyciszonymi dialogami w filmach, grach, itp.

Odnośnie elektroniki do sterowania matrycą - a widzisz, o tym nawet nie wiedziałem :)
Może faktycznie dopiero ogarniają***temat i "uczą się" tego tv.

PS. nie mam pojęcia dlaczego przy moich postach pojawiają się gwiazdki przy polskich czcionkach. Dzieje się to z automatu w momencie wysyłania wiadomości...
 
Ostatnia edycja:

accu

New member
Bez reklam
Witam uprzejmie,

Mnie natomiast "troszeczkę" martwi , że są już raporty o tym , że telewizory firmy Sony (linia - 2018
)nie działają poprawnie po zaktualizowaniu oprogramowania układowego do najnowszej wersji . :neutral:

https://www.4kfilme.de/dolby-vision-update-fuer-sonys-2018-lcd-oled-tvs/
Natomiast moim zdaniem recenzent Vincent Teoh , no cóż , umie dostrzec zarówno zalety
jak i wady telewizorów . Lubię , jego testy , zarówno filmowe na YouTube , jak te publikowane na portalu
HDTVTest .

Pozdrawiam,:)
accu
:kom:
 
Ostatnia edycja:

vanito

New member
W kwestii Dolby Vision - kilka dni temu pojawiła się aktualizacja dla odtwarzacza Sony X700.



Najlepsze model TV (LCD/OLED) do sportu/piłki nożnej według Vincenta https://www.youtube.com/watch?v=35uLbhaPPFM



Nie tylko nie mogło zabraknąć XF90 ale wśród LCD postawił go na pierwszym miejscu :) Ja od siebie mogę dodać, że podczas meczu Polska - Chile oglądałem film, ale zerknąłem na kilkanaście minut na to spotkanie i to co mnie zaskoczyło to ogólna jakość obrazu. Gdyby ktoś mi odtwarzał ten mecz w ślepym teście miałbym kłopoty ze zgadnięciem, że to tylko 1080i z TVP 1 HD. Takiego obrazu jeszcze nie widziałem na Elevenach a mówię tu o UPC. Ostrość, nasycenie, gradacja kolorów. Widziałem też kawałek walki Nadala (French Open) oraz F1 GP Kanady i faktycznie ten TV do sportu można śmiało polecić.
 
Do góry