Philips PUS8535 - ustawienia obrazu.

kinei

New member
witam też kupiłem ten model 70 cali 8535 w promocji w połowie grudnia i potwierdzam, że TV ma problem z obrazem. Nie wiadomo czego to jest wina bo niektóre programy ok a inne do bani np zobaczcie sobie to: youtube.com/watch?v=g6s2BqRzAKs cienie wokół wykonawcy masakryczne. Na telefonie i innym Tv wszystko dobrze. Najbardziej jednak mnie denerwuje to zadymienie obrazu na różowo! Wszystkie negatywne opinie o tym modelu na stronie Philips i stronie sklepu Media Markt (jak pewnie i pozostałych) są blokowane żeby towar tylko się sprzedał.
 
Ostatnia edycja:

adiq22

New member
Obraz NATURALNY, Kontrast 100, Jasność 50, Kolor 50, barwa "normalna". Gamma: 1. Wszelkie dodatkowe efekty ustawione na off.

Na dzień dobry już mogę Ci powiedzieć, że z takiej mąki to chleba nie będzie bo choćby samym kontrastem zmasakrowałeś obraz. Nie wiem po co właściwie po co producenci monitorów i TV dają możliwość edycji tego parametru, ale NIGDY nie zmienia się go z domyślnej i jedynej poprawnej wartości, a w Philipsach to chyba 60. Jeśli już chcesz zmieniać kontrast, to wyłącznie w dół, np. żeby zmniejszyć jasność, jeśli brakuje zakresu w opcji podświetlenia.
Przekroczenie optymalnego kontrastu matrycy ZAWSZE degraduje obraz i przejścia tonalne.
 

12jojko

Banned
Słuszna uwaga. Niestety ustawienia od Kikiego dawały identyczny efekt. Kontrast w nich był polecany na poziomie 88.

Pamiętaj, że są 2 typy kontrastu - podświetlenia i obrazu. Ten obrazu wraz z jasnością odpowiadają za szczegóły w cieniach i biel i kontrast obrazu na 100 wcale nie jest błędem, bo najlepszą biel osiągasz, gdy kontrast obrazu jest między 80-100. Na moim 43-calowym idealnym ustawieniem było kontrast obrazu na 100 i jasność na 49, wtedy miałem najlepszą biel i szczegóły w cieniach nie znikały. Natomiast kontrast podświetlenia miałem na 54, dla lepszej czerni, i to właśnie kontrast podświetlenia w fabrycznych ustawieniach jest zawsze na 60 ustawiony, a kontrast obrazu zawsze na 100. Dodatkowo głębszą czerń i lepszą szarość uzyskujesz w 2 i 20 pkt balansu, jak tam coś skopiesz, to cały obraz się posypie.

Miałem ustawienia od kikiego, ale nie pasowały pod mój model, bo obraz stawał się wyprany z kolorów. Profesjonala kalibracja ma to do siebie, że obraz zawsze jest żółtawy/pomarańczowy, najbliższy 6500 K (ciepłe, tak jak widzi ludzkie oko), drugim ustawieniem jest D70 - bardziej zimne kolory, do których jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni, bo tak miała większość z nas ustawione stare telewizory (zazwyczaj fabryczne ustawienia obrazu Standard albo naturalny).
 
Ostatnia edycja:

12jojko

Banned
Chyba chodzi Ci o kontrast podświetlenia? Swoją drogą te nazwy są popieprzone :)

Kontrast podświetlenia nie powinien być ustawiony na 100, natomiast kontrast obrazu jak najbardziej powinien być w granicach 80-100, najlepiej pobrać wzorce i do nich te suwaki ustawiać i zobaczysz, że najlepszą biel osiągniesz z kontrastem obrazu najbliżej 100.
 

eprom

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przed chwilą odpaliłem ten nowy teledysk Kozidrak i wygląda tragicznie :-( Jeszcze sprawdziłem na telefonie i również jest nieciekawie, tylko wyświetlacz mniejszy więc mniej się rzuca woczy.
 
Ostatnia edycja:

TomaszTok

New member
Nie chciało mi się użerać z ustawieniami. Bedę go reklamował.

Ponieważ chciałem mieć dobry obraz zdecydowałem się na OLED. Wypatrzyłem promocję na allegro, 65Oled754 za 5300 i kupiłem dziś. Myślę, że okazja. Choć powystawowy to są dwa lata gwarancji.
Od razu widać różnicę.
 

adiq22

New member
Do domowych potrzeb można zrobić kalibrację podstawowych parametrów jasności i kontrastu na bazie tych filmików:
AVS HD 709 Brightness Calibration
AVS HD 709 Contrast Calibration
AVS HD 709 Color Clipping
Linków nie wkleję bo mi antyspam nie pozwala.

I faktycznie, nazewnictwo niektórych parametrów to mały ból głowy. Jasność/jaskrawość/podświetlenie różnie się nazywa u różnych producentów a w zasadzie tylko tym parametrem można się bawić do woli bez zmiany jakości obrazu.
Przede wszystkim - trzeba wyłączyć wszelkie pseudopoprawiacze kontrastu i obrazu dostępne w menu. Philips ma chyba całe podmenu poświęcone takim wynalazkom i warto je wyłączyć całkowicie.
 

ediPL

New member
Do domowych potrzeb można zrobić kalibrację podstawowych parametrów jasności i kontrastu na bazie tych filmików:
AVS HD 709 Brightness Calibration
AVS HD 709 Contrast Calibration
AVS HD 709 Color Clipping
Linków nie wkleję bo mi antyspam nie pozwala.

I faktycznie, nazewnictwo niektórych parametrów to mały ból głowy. Jasność/jaskrawość/podświetlenie różnie się nazywa u różnych producentów a w zasadzie tylko tym parametrem można się bawić do woli bez zmiany jakości obrazu.
Przede wszystkim - trzeba wyłączyć wszelkie pseudopoprawiacze kontrastu i obrazu dostępne w menu. Philips ma chyba całe podmenu poświęcone takim wynalazkom i warto je wyłączyć całkowicie.


Jak się odnosić do tych skal na filmikach kalibracji?

Czy na brightness calibration na miekscu gdzie jest napis reference black mam kiedy czarno? To u mnie wychodzi wtedy jasnosc na ustawieniu 61
 
Ostatnia edycja:

adiq22

New member
Tak, kolory mają się zlewać z tłem w punktach referencyjnych. Nie bliżej i nie dalej.
Kilka wcześniejszych punktów powinno być ledwo, ledwo odróżnialnych od czarnego tła. Jeśli punkt referencyjny się zlewa, ale już 2 paski obok niego są wyraźnie widoczne to zazwyczaj gamma jest zbyt niska (lub kontrast zbyt wysoki) i skutkować będzie m.in. uwydatnianiem artefaktów kompresji w ciemnych scenach.
W przypadku białej planszy - odwrotnie - jeśli punkty sąsiadujące są wyraźnie odróżnialne od punktu referencyjnego to gamma jest zbyt wysoka. Analogicznie jeśli jasne paski zlewają się z tłem wcześniej to gamma jest zbyt niska lub kontrast zbyt wysoki.
 
Ostatnia edycja:

conqest

Well-known member
Bez reklam
@ediPL

możesz powiedzieć jak to zrobiłeś? bo nie bardzo kumam o co chodzi w tym filmiku i jak to przełożyć na nasz tv
 

12jojko

Banned
Tak, kolory mają się zlewać z tłem w punktach referencyjnych. Nie bliżej i nie dalej.
Kilka wcześniejszych punktów powinno być ledwo, ledwo odróżnialnych od czarnego tła. Jeśli punkt referencyjny się zlewa, ale już 2 paski obok niego są wyraźnie widoczne to zazwyczaj gamma jest zbyt niska (lub kontrast zbyt wysoki) i skutkować będzie m.in. uwydatnianiem artefaktów kompresji w ciemnych scenach.
W przypadku białej planszy - odwrotnie - jeśli punkty sąsiadujące są wyraźnie odróżnialne od punktu referencyjnego to gamma jest zbyt wysoka. Analogicznie jeśli jasne paski zlewają się z tłem wcześniej to gamma jest zbyt niska lub kontrast zbyt wysoki.

Od pkt 17 w górę to są szczegóły w cieniach, powinny te paski stopniowo się podświetlać, żeby nie zgubić szczegółów w cieniach i obraz nie był zbyt czarny w ciemnych scenach. Potem oglądając taki Nawiedzony dom na wzgórzu na Netflixie nie będziesz widział duchów ukrytych w cieniach. Standardowa fabryczna wartość jasności na 50 jest zazwyczaj tą najlepszą, ja zawsze miałem ustawione 48-49 albo 50, nigdy nie ustawiałem wyżej, bo wtedy obraz robi się bardziej zamglony.
 
Ostatnia edycja:

12jojko

Banned
@ediPL

możesz powiedzieć jak to zrobiłeś? bo nie bardzo kumam o co chodzi w tym filmiku i jak to przełożyć na nasz tv

No normalnie, puszczasz ten filmik i przesuwasz odpowiednie suwaki w tv. Zawsze na gammie 0.

AVS HD 709 Brightness Calibration - jasność.
AVS HD 709 Contrast Calibration - kontrast obrazu (nie mylić z podświetlenia).
AVS HD 709 Color Clipping - kolor i kalibracja kolorów.
 
Ostatnia edycja:
Do góry