Philips 46pfl9704H/12 - TEST OTWARTY

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Wiadomość do Pitosa

pitos napisał:
Witam,
W całej Warszawie w Saturnach nie bylo 46" ,jedynie w Jankach był 46 cali za 9900 zl i to 6szt., jeden ze sprzedawców powiedział mi , ze przyjechal ktos i kupił aż 3 szt. z warunkiem, ze muszą byc zapakowane....ciekawe czy na handel....?

A ile kosztuje ten model w MM na Ostrobramskiej?
Jesli chodzi o SD, to skad bedziesz odbierac sygnał? Jesli jestes z Wawy, mozesz u mnie zobaczyc na Aster.
Witam a ty masz 9704 46 cali ? bo mi zależy żeby zobaczyć 46 cali bo ciagle mi chodzi rozmiar 40 czy 46 cali :) pewnie nie tylko mi. kablówka mi pasuje bo ja będę miał cyfrową z UPC ale to podobny sygnał. I z jakiej odległości oglądasz swój tv? Pozdrawiam i czekam na wiadomość.
lolek
 

pitos

New member
lolek126 napisał:
Witam a ty masz 9704 46 cali ? bo mi zależy żeby zobaczyć 46 cali bo ciagle mi chodzi rozmiar 40 czy 46 cali :) pewnie nie tylko mi. kablówka mi pasuje bo ja będę miał cyfrową z UPC ale to podobny sygnał. I z jakiej odległości oglądasz swój tv? Pozdrawiam i czekam na wiadomość.
lolek

tak, 46 cali u mnie stoi, i spokojnie mogloby byc 52 ;) , tez mialem dylemat, czy moze nie za duzy 46 , i wziaść 40, ale strasznie bym żałował. Ogladam z 3m. Nawet z 2 m to nie stanowi problemu, ale przy sygnale HD. SD bardzo ładnie skaluje.
 

mateo84

New member
wersja 52 cale - brak bocznych wejsc

Chciałem tylko poinformować zainteresowanych kupnem tego tv (choć to i nie bedzie miało pewnie wpływu na zakup) że w 52" wersji tego TV nie ma bocznych wejść jak w 46", z boku jest tylko jedno wejści usb, boczny panel z tymi wejściami przenieśli do tylu i to jeszcze kable wsadza się nie w poziomie tylko od dołu, a jakby tego było mało to cały panel ze złączami nie jest po boku jak w 46" tylko na środku i jest trudniej dostępny. Jest to wyjątkowo niewygodne i nie wiem dlaczego tak zrobili bo staje sie to praktycznie bezużyteczne. Jeśli powiesi się ten tv na ścianie będzie wielki problem z podłączeniem tam czegokolwiek. Ale ogólnie tv rewelacja, choć nie bez wad, nie wiem jak w innych tv z 100 czy 200Hz, ale oglądając w tym trybie jakis film z szybko poruszającymi się niewielkimi obiektami (np. nogi wilka w biegu, pikujący orzeł - obraz z PS3 BR - Planeta Ziemia) obraz sie podwaja potraja, tworzą sie takie brzydkie smugi i wygląda to jakby procesor nie wyrabiał. następna sprawa Oglądając np Fakty czy cokolwiek podobnego, na około głów prowadzących i w ogole konturów wielu wyświetlanych obrazów rozciąga sie taka chamska sztuczna aureola.
Jest pewnie jeszcze kilka innych drobnych niedociągnięć, ale tv jest i tak świetny, a najbardziej co mnie zaskoczyło to skalowanie SD, mam wrażenie że TVP1 czy TVP2 mają lepszy obraz niż np TVN. to by było na tyle jak mi sie jeszcze cos przypomni to opisze.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Do Pitosa

pitos napisał:
tak, 46 cali u mnie stoi, i spokojnie mogloby byc 52 ;) , tez mialem dylemat, czy moze nie za duzy 46 , i wziaść 40, ale strasznie bym żałował. Ogladam z 3m. Nawet z 2 m to nie stanowi problemu, ale przy sygnale HD. SD bardzo ładnie skaluje.
Witaj na twój priv wysłałem Ci zapytanei o numer tel. Pozdrawiam i czekam na odpwoiedz.
Włodek
 

Jump

New member
mateo84 napisał:
Ale ogólnie tv rewelacja, choć nie bez wad, nie wiem jak w innych tv z 100 czy 200Hz, ale oglądając w tym trybie jakis film z szybko poruszającymi się niewielkimi obiektami (np. nogi wilka w biegu, pikujący orzeł - obraz z PS3 BR - Planeta Ziemia) obraz sie podwaja potraja, tworzą sie takie brzydkie smugi i wygląda to jakby procesor nie wyrabiał. następna sprawa Oglądając np Fakty czy cokolwiek podobnego, na około głów prowadzących i w ogole konturów wielu wyświetlanych obrazów rozciąga sie taka chamska sztuczna aureola.
a może tak troche ustawien pozmieniać PS3 tylko Tryb Gra ! Perfect Natural motion koniecznie na minimum itd ehhh ;)
 

michalmichalmic

New member
Piszecie z ktos kupil 3 przy ratach 0 proc, czemu mnie to nie dziwi. Przeciez sprzeda na allegro po np 9,4tys i zgarnie 28,2 i kupi sobie np auto i bedzie je mial na raty zero proc a jak szybko sprzeda to moze jeszcze kilka razy to powtorzyc i merca nabyc. I tu musze skrytykowac te zero proc bo za nie powinni bardziej promowac klientow z gotowka i dla nich inne promocje jak chocby bezvat proponowac a tak promuja kombinatorstwo.
 

weepon

New member
Czy ktos wie gdzie ten telewizor moze byc dostepny od reki - 46" ? do ok 10.000 tysi. Jak narazie chce kupic - ale nie ma go nikt. Zamawialem juz go w jednym ze sklepow internetowych, ale tam mi mowia ze nawet Philips nie mowi kiedy do nich dostarczy te tv.
 

weepon

New member
mateo84 napisał:
Chciałem tylko poinformować zainteresowanych kupnem tego tv (choć to i nie bedzie miało pewnie wpływu na zakup) że w 52" wersji tego TV nie ma bocznych wejść jak w 46", z boku jest tylko jedno wejści usb, boczny panel z tymi wejściami przenieśli do tylu i to jeszcze kable wsadza się nie w poziomie tylko od dołu, a jakby tego było mało to cały panel ze złączami nie jest po boku jak w 46" tylko na środku i jest trudniej dostępny. Jest to wyjątkowo niewygodne i nie wiem dlaczego tak zrobili bo staje sie to praktycznie bezużyteczne. Jeśli powiesi się ten tv na ścianie będzie wielki problem z podłączeniem tam czegokolwiek. Ale ogólnie tv rewelacja, choć nie bez wad, nie wiem jak w innych tv z 100 czy 200Hz, ale oglądając w tym trybie jakis film z szybko poruszającymi się niewielkimi obiektami (np. nogi wilka w biegu, pikujący orzeł - obraz z PS3 BR - Planeta Ziemia) obraz sie podwaja potraja, tworzą sie takie brzydkie smugi i wygląda to jakby procesor nie wyrabiał. następna sprawa Oglądając np Fakty czy cokolwiek podobnego, na około głów prowadzących i w ogole konturów wielu wyświetlanych obrazów rozciąga sie taka chamska sztuczna aureola.
Jest pewnie jeszcze kilka innych drobnych niedociągnięć, ale tv jest i tak świetny, a najbardziej co mnie zaskoczyło to skalowanie SD, mam wrażenie że TVP1 czy TVP2 mają lepszy obraz niż np TVN. to by było na tyle jak mi sie jeszcze cos przypomni to opisze.

Czy ktos jeszcze takie cos zaobserwowal ?
 

pitos

New member
weepon napisał:
Czy ktos wie gdzie ten telewizor moze byc dostepny od reki - 46" ? do ok 10.000 tysi. Jak narazie chce kupic - ale nie ma go nikt. Zamawialem juz go w jednym ze sklepow internetowych, ale tam mi mowia ze nawet Philips nie mowi kiedy do nich dostarczy te tv.

zadzwon do saturna Janki, powinni miec ostatnia sztuke z wystawy za 9900, rano jeszcze byla (poniedzialek 14 grudnia)
 

Hartson

New member
Bez reklam
mateo84 napisał:
Chciałem tylko poinformować zainteresowanych kupnem tego tv (choć to i nie bedzie miało pewnie wpływu na zakup) że w 52" wersji tego TV nie ma bocznych wejść jak w 46", z boku jest tylko jedno wejści usb, boczny panel z tymi wejściami przenieśli do tylu i to jeszcze kable wsadza się nie w poziomie tylko od dołu, a jakby tego było mało to cały panel ze złączami nie jest po boku jak w 46" tylko na środku i jest trudniej dostępny. Jest to wyjątkowo niewygodne i nie wiem dlaczego tak zrobili bo staje sie to praktycznie bezużyteczne. Jeśli powiesi się ten tv na ścianie będzie wielki problem z podłączeniem tam czegokolwiek. Ale ogólnie tv rewelacja, choć nie bez wad, nie wiem jak w innych tv z 100 czy 200Hz, ale oglądając w tym trybie jakis film z szybko poruszającymi się niewielkimi obiektami (np. nogi wilka w biegu, pikujący orzeł - obraz z PS3 BR - Planeta Ziemia) obraz sie podwaja potraja, tworzą sie takie brzydkie smugi i wygląda to jakby procesor nie wyrabiał. następna sprawa Oglądając np Fakty czy cokolwiek podobnego, na około głów prowadzących i w ogole konturów wielu wyświetlanych obrazów rozciąga sie taka chamska sztuczna aureola.
Jest pewnie jeszcze kilka innych drobnych niedociągnięć, ale tv jest i tak świetny, a najbardziej co mnie zaskoczyło to skalowanie SD, mam wrażenie że TVP1 czy TVP2 mają lepszy obraz niż np TVN. to by było na tyle jak mi sie jeszcze cos przypomni to opisze.


Ta "aureola" to tzw. efekt hallo, czyli niestety skutki uboczne podświetlenia LED. Na jednym telewizorze więcej widać na innym mniej.
 

amtest

New member
mateo84 napisał:
Ale ogólnie tv rewelacja, choć nie bez wad, nie wiem jak w innych tv z 100 czy 200Hz, ale oglądając w tym trybie jakis film z szybko poruszającymi się niewielkimi obiektami (np. nogi wilka w biegu, pikujący orzeł - obraz z PS3 BR - Planeta Ziemia) obraz sie podwaja potraja, tworzą sie takie brzydkie smugi i wygląda to jakby procesor nie wyrabiał. następna sprawa Oglądając np Fakty czy cokolwiek podobnego, na około głów prowadzących i w ogole konturów wielu wyświetlanych obrazów rozciąga sie taka chamska sztuczna aureola.
Jest pewnie jeszcze kilka innych drobnych niedociągnięć, ale tv jest i tak świetny, a najbardziej co mnie zaskoczyło to skalowanie SD, mam wrażenie że TVP1 czy TVP2 mają lepszy obraz niż np TVN. to by było na tyle jak mi sie jeszcze cos przypomni to opisze.

U mnie nie ma żadnej aureoli wokół głów. Nawet na kanale Religia.TV. Sprawdzałem też te nogi, ale leciał mecz koszykówki i nic się nie podwaja i potraja - może za wolno biegli. Jedyna otoczka jaka jest to np. jak białe napisy na czarnym tle lecą po filmie z dołu do góry i staniemy przy tv pod kątem większym niż 30 stopni to można już coś takiego zauważyć, na wprost tv nie ma żadnych otoczek. A już napewno nie oglądając fakty czy inny program.

Może masz podłączone do jakiejś słabej kablówki lub dachowa ant.? Ja mam podłączone do n-ki i jest perfekt.
 

CTX

New member
A jednak

SORY ale muszę to napisać. Być może już macie wszyscy tego dość , ja też byłem napalony na tego Philipsa ale nie mogę , jak popatrzyłem na obraz plazmy Panasonica V10 i na 9704 to porostu kolory w plaźmie są lepsze co mi tam kontrast, pobór prądu po prostu technologia lcd jest taka i koniec i nic jej już nie pomoże żadne ledy nic.Jak jeszcze się wahasz to pomyśl czy bardziej zależy ci na kontraście czy na jakości obrazu? Nie piszę tego by kogokolwiek zniechęcać do zakupu tego super TV ale żeby ochłonął i jeszcze raz przemyślał zakup.
 

arturos1970

New member
Bez reklam
CTX napisał:
SORY ale muszę to napisać. Być może już macie wszyscy tego dość , ja też byłem napalony na tego Philipsa ale nie mogę , jak popatrzyłem na obraz plazmy Panasonica V10 i na 9704 to porostu kolory w plaźmie są lepsze co mi tam kontrast, pobór prądu po prostu technologia lcd jest taka i koniec i nic jej już nie pomoże żadne ledy nic.Jak jeszcze się wahasz to pomyśl czy bardziej zależy ci na kontraście czy na jakości obrazu? Nie piszę tego by kogokolwiek zniechęcać do zakupu tego super TV ale żeby ochłonął i jeszcze raz przemyślał zakup.
powinienes przeczytac posty kolegi Kriswasa,on ma obydwa i jest innego zdania.
 

kriswas

Member
Bez reklam
arturos1970 - wywołałeś mnie do tablicy, ale to musiałem wyedytować nie wiedząc o Twoim poście :), byłem w trakcie jego pisania!

CTX
Wreszcie go zobaczyłem
i trochę się zawiodłem jeśli chodzi o wygląd zamiast aluminium w kolorze naturalnym zobaczyłem jakieś wybarwione ala tytan ale to sprawa indywidualnego poczucia estetyki, druga rzecz zdecydowanie ważniejsza to mianowicie brak płynnego przechodzenia z czerni do szarości (jakieś przeskoki tonalne) nie wiem czy to wina nagranego materiału a może złącza przez jakie był puszczony sygnał (komponent) . Ale i tak obraz był najlepszy w porównaniu do innych modeli LCD. Jeszcze jedno jakby ktoś mógł oglądnąć jakiś fragment filmu na tym telewizorze gdzie są pokazane jakieś głębiny oceanu a kamera jest skierowana ku górze chyba takie sceny były w "U-571" albo w którymś z tego typu filmów. Jestem ciekawy jak sobie poradzi ten tv w takich scenach, czy wystąpi ten sam problem który opisałem powyżej.
A jednak
SORY ale muszę to napisać. Być może już macie wszyscy tego dość , ja też byłem napalony na tego Philipsa ale nie mogę , jak popatrzyłem na obraz plazmy Panasonica V10 i na 9704 to porostu kolory w plaźmie są lepsze co mi tam kontrast, pobór prądu po prostu technologia lcd jest taka i koniec i nic jej już nie pomoże żadne ledy nic.Jak jeszcze się wahasz to pomyśl czy bardziej zależy ci na kontraście czy na jakości obrazu? Nie piszę tego by kogokolwiek zniechęcać do zakupu tego super TV ale żeby ochłonął i jeszcze raz przemyślał zakup.

Kolego, ja też nie wytrzymałem i muszę to napisać. Jak widzę tego typu teksty to mam wrażenie, że jedynym powodem takiej pisaniny jest chęć zmiany cyferek przy liczbie postów. Pewnie nie zdziwią się wszyscy Ci userzy, którzy licznie na priva wypytywali mnie o szczegóły i wątpliwości dotyczących obu modeli. Ponieważ miałem przyjemność poobcować sobie z jednym modelem /V10 ok.4 mcy/ i drugim modelem /9704 od 23 listopada/, nie wspominając G10, to raczej wiem co piszę i po co piszę. Swoje lata też mam i na prezydenta startować nie mam zamiaru:mrgreen: dlatego głosy elektoratu nie są mi potrzebne.
Jednemu z kolegów na priva odpowiedziałem tymi słowami, choć dylemat kolega miał co do wyboru G10 vs. V10:

Witam,
wiem, że wszystkie uwagi, które bym poczynił, będą tylko moimi, subiektywnymi odczuciami, którymi mogę, ale wcale nie muszę przekonać Ciebie do tego czy innego modelu. Mimo wszystko namawiałbym Cię do przetestowania w miarę możliwości w sklepie, obu interesujących Ciebie modeli. TO JEST JEDYNY I NIEZWYKLE SKUTECZNY SPOSÓB NA PODJĘCIE DECYZJI! Nie wolno ulegać chwilowemu impulsowi / przekonałem się o tym osobiście i dlatego w przeciągu pół roku miałem 3 modele :confused: / Teraz trochę konkretów, jestem zwolennikiem tezy, że " lepsze jest zabójcą dobrego" i dlatego wybrałbym bezwzględnie V10. Jest jeszcze jedno mądre powiedzenie, że "biednego nie stać na byle jakość" / bez urazy, nie mam żadnych skojarzeń co do Ciebie /. Zresztą możesz poczytać wątek G10 kontra S10 i moje kontrowersje co do niejakiego kol. gorilla :oops: . Opcja THX w V10 jest dobra przy oglądaniu materiału BD np. z laptopa czy odtwarzacza. Scaling w obu TV jest podobny, czyli bardzo denerwujący, ale spoko Philip 9704, który teraz jest u mnie też mnie wkurza. NIE JEST TO WINA TV! TYLKO GÓWNIANEGO NADAWANIA PRZEZ DOSTAWCÓW PROGRAMU, np. TVP,C+ czy N. Im więcej programów HD, tym lepiej, bo problem wtedy znika. Mam wyjątkowy komfort, a to dzięki Dreambox DM8000. Ale i tak, nawet posiadając Phila jestem w niedosycie. Może to wina mojego nastawienia, a raczej zwiększającemu się wraz z wiekiem poziomowi malkontenctwa :( Dźwięk zdecydowanie jest lepszy w V10, ale daleko mu do Philipsa, gdzie dźwięk to kosmos! No i na koniec, wygląd: G10 to tani plastik, rzeczywiście rysujący się niemiłosiernie. V10 - lekka aluminiowa listwa u góry i srebrna podstawa, bardzo ładny design. Wg. mnie V10 jest dobrym wyborem, ale to Ty musisz się zdecydować! I na koniec, nie ma idealnego TV na rynku i tylko to jest najprawdziwsza prawda, która leży tu gdzie leży :wink: :wink: :wink: Pozdrawiam.

i kolejny mój cytat z priva:

Witam,
tym razem krótko: cali nigdy za wiele, a po 3-4 tygodniach, góra miesiącu, dojdziesz do wniosku, że ekran mógłby być większy. KAŻDY PRZEZ TO PRZECHODZIŁ! Bez wzgledu na rozmiar ekranu. Sam osobiście to przeżyłem, najpierw, gdy rozpakowałem G10, a żona stwierdziła, że za duży:eek: Gdy zobaczyła V10 reakcja była odmienna, większych nie robią? :shock: Od 23 listopada gości u mnie 46" Philipa, a sytuacja po jego rozpakowaniu powtórzyła się jota w jotę. Dzisiaj, żona rzuciła tak mimochodem, A TE PHILIPKI TO ROBIĄ CIUT WIĘKSZE?:shock: :eek: :razz: :oops: No comment.
Ja też byłem nieprzejednanym miłośnikiem plazm, ale teraz zmieniłem zdanie. Co do odległości 3m do 50" jest OK. Pozdrawiam.

i ostatnia wiadomość na zapytanie kol. Pikusa:

Witam,
jesteś już chyba 3 osobą, która pyta mnie o to :) i gdybym wiedział to zatrzymałbym kopie. Ale spoko, powiem tak, V10 to inna klasa, inna półka, nie żeby zaraz gorsza czy niewiadomo co, co to to nie. W tym przedziale cenowym NIE MA LEPSZEGO EKRANU! Jednak Philips jest trochę z innej galaktyki, wykonanie, dźwięk /kosmos/, no i to co zawsze zostawiam na koniec OBRAZ W HD, czyli czerń, a co za tym możliwość ustawień. Tutaj każdy jest w stanie dostosować obraz do swoich oczekiwań, np. osiedlową kablówkę /pożal się Boże/ oglądam na takich ustawieniach, że sam się dziwię: skala wszystkich determinantów obrazu nie przekracza 30% i jest OK, można oglądać. Zresztą podobnie sytuacja wygląda z sygnałem SD z tunerów satelitarnych, radzi sobie w miarę /V10 troszkę chyba lepiej, ale to zasługa szkła na panelu/. W tym wypadku coś za coś, tu szyba i odbicia niemiłosierne, a w Philipie półmatowa matryca i zero odbić, ale żeby nie było za dobrze, to z kątami jest gorzej, a szczególnie gdy tak jak u mnie Philip stoi na stoliku o wysokości 38 cm od podłogi. Jak wstanę z fotela to praktycznie patrzę na niego z góry, ale tak musiałem, meble wymusiły i widać że patrząc pod kątem jest trochę jak w LCDkach. Jednak to ja widzę, bo żona twierdzi, że przesadzam:fool: I już na koniec, nie żałuję, że tyle wydałem na Philipsa, uważam, że jest wart tych pieniędzy. A idealnego ekranu nie ma, i jeszcze długo nie będzie :eek:k: Pozdrawiam.

I teraz kol.CTX, nie mam najmniejszego zamiaru pozbawiać Ciebie prawa głosu, ależ skąd, jak to mówią żyjemy w wolnym kraju itd. itp. Jednak nie powinieneś kolego być tak jednoznacznym po nawet kilkukrotnym oglądaniu tych ekranów w ... sklepie. Sam to przerabiałem przez prawie 8 mcy, dojrzewałem powoli i, że tak powiem, w bólach. Przechodziłem chwile zwątpienia i niezłych jazd, mając już panel w domu. Nadal byłem częstym gościem /po kilka godzin/ w Saturnie /Wawa/, ponoć wspominają mnie do dzisiaj, a szczególnie MM Koszalin, gdzie stałem się szczęśliwym posiadaczem 46PFL9704, a i tak jak jestem to wpadam pogadać. I konkluzja końcowa: NIE MA IDEAŁU JEŻELI CHODZI O EKRANY, i życzmy sobie abyśmy tylko takie mieli zmartwienia w życiu, a i tak najlepszy jest ten który stoi przed nami i cieszy nas... nie tylko jakością obrazu. Wszystkim kolegom życzę Wesołych Świąt i abyśmy nie przestawali mieć dylematy, jaki wybrać telewizor. Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

CTX

New member
Dzięki Kriswas

Widzę że Ty już przeżyłeś to co ja teraz przeżywam , może jestem idealistom a ci mają majbardziej przerąbane dążąc do ideału, ale już tak mam.Czyli właściwie co bym nie wybrał z tych TV to nie będzie zły wybór.I faktycznie życzę Wam wszystkim abyśmy w przyszłym roku mieli tylko takie zmartwienia. Pozdrawiam CTX
 
Ostatnia edycja:

weepon

New member
Ja tez wybieralem tv ok 4 miesiace, nie moglem sie zdecydowac. Az zakupilem Phila 9704 - po to by na drugi dzien odwolac zamowienie - bo po glebszej analizie ten panel nie jest wart tylu pieniedzy. Rozmyslalem dlugo nad 50" V10, ale na samym koncu wybralem LX5090 i spodziewam sie go jutro najdalej w poniedzialek - szkoda ze pionki podrozaly. Ale mam tylko nadzieje ze sie nie zawiode i dokonalem wlasciwego wyboru. Okazalo sie ze najwazniejszy jest dla mnie obraz i nic poza tym. Zadne tunery, bajery,
swiatelka i inne...

Chcialem podziekowac za cenne uwagi na tym forum ktore czytalem od kilku miesiecy i zycze Wszystkim Wesolych Swiat i szczesliwego Nowego Roku 2010 !
 

GRajza

New member
weepon napisał:
ale na samym koncu wybralem LX5090 i spodziewam sie go jutro najdalej w poniedzialek - szkoda ze pionki podrozaly.
Podrożały, bo już ich więcej nie będzie. Tak usłyszałem od sprzedawcy. Prawda?
Co będzie w zamian?
 

weepon

New member
GRajza napisał:
Podrożały, bo już ich więcej nie będzie. Tak usłyszałem od sprzedawcy. Prawda?
Co będzie w zamian?

Wydaje mi sie ze tak. Bralem juz jedna z ostanich sztuk. BYLO WARTO!
Na poczatku troche wielkosc mnie przerazila, ale szybko sie mozna przyzwyczaic. Odpalilem mojego LX5090 na standardowych ustawieniach, i nie wiem czy czasem programy SD nie moga byc lepsze. Nie do konca wiem czy kalibracja by cos pomogla - chodzi mi chyba o wyostrzenie obrazu. HD Super - ale chyba tez moze byc lepiej. Czy istnieje jakas stronka z instrukcja jak to wszystko ustawic by bylo milo dla oka ? Ogladam z 3,5 metra. Moze jakis fachura poradzi ? Aczkolwiek to jest wątek 9704 i ni bardo che tutaj sie rozwijac o pionku.
 
Do góry