Panasonic TX-L47ET60 test otwarty, czyli model który powinieneś zapamiętać !

fiddo84

New member
Czy to nie jest aby tylko WEJŚCIE component. Ja się podpiąłem do wyjścia słuchawkowego. Najpierw próbowałem wyjść z dźwiękiem przez przejściówkę na eurozłącze. Dało się, ale na DivXach dźwięk był opóźniony, a przez wyjście słuchawkowe jest dobre stereo i nie opóźnione.

Ktoś napisał, że się da tak zrobić jeśli jest to WYJŚCIE tutaj:
sound blaster x-fi surround 5.1 pro Line-in - elektroda.pl
Niestety nigdzie nie znalazłem czy jest to WYJŚCIE czy WEJŚCIE ale w rozszerzonej instrukcji obsługi napisane jest, że dzwięk można udostępniać przez hdm, spdif lub słuchawki. Nic nie ma o RCA.
Pozostaje chyba tylko tak jak Ty to zrobiłeś przez słuchawki.
 

Franz Maurer

New member
Skalowanie telewizora można ocenić po tym jak radzi sobie z dowolnym sygnałem - bez względu czy to kanał SD w 1080i / 720p, czy sygnał sd, w rozdzielczości SD.
Skalowanie to w sumie nie tylko "powiększanie" na obszar całej rozdzielczości sygnału, ale także redukcja szumów, poprawa ostrości, gładzenie krawędzi, redukcja efektu piramidy przy skośnych, oraz poprawa szczegółowości - i robi to każdy telewizor, choćby dostawał sygnał 1080p. Panasonic niestety nie robi tego w sposób szczególnie dobry, to nie ta klasa procesorów, co np. Sony z XRP lub Cevo z Tośek. Ale też trochę inna klasa cenowa (coś na poziomie "klasy premium" 6007), ale w niej radzi sobie co najwyżej średnio.

Mam trochę inne zdanie na temat skalowania obrazu. Tzn zgadzam się częściowo z kolegą Karpaj, ale rozróżniłbym samo skalowanie od poprawy jakości obrazu. W przypadku tunera satelitarnego to on skaluje obraz do hd. Telewizor oczywiście dalej obrabia ten obraz i za jego obróbkę odpowiedzialne są te same układy co za skalowanie. A jeśli chodzi o tunery sat, to potrafią one niejednokrotnie nieźle skaszanić sygnał wysyłany na telewizor. Ja oceniam, że kanały dvbt ET60 skaluje dobrze. Co do telewizji satelitarnej to jeszcze nie próbowałem (czekam na premierę nc+).
Jeśli chodzi "klasę premium" 6007 to rozumiem, że ten cudzysłów jest celowy...
Dla mnie ET60 to na pewno nie klasa premium, a cenowo na pewno niżej niż 6007, choć w tej chwili te ceny na poziomie 3600 zł mogą mylić (to jest nowość - należy porównać z cenami 6007 sprzed roku)
 

Franz Maurer

New member
Ktoś napisał, że się da tak zrobić jeśli jest to WYJŚCIE tutaj:
sound blaster x-fi surround 5.1 pro Line-in - elektroda.pl
Niestety nigdzie nie znalazłem czy jest to WYJŚCIE czy WEJŚCIE ale w rozszerzonej instrukcji obsługi napisane jest, że dzwięk można udostępniać przez hdm, spdif lub słuchawki. Nic nie ma o RCA.
Pozostaje chyba tylko tak jak Ty to zrobiłeś przez słuchawki.

To jest tylko wejście...
Zobacz na zdjęcia tyłu telewizora zamieszczone w teście kiki'ego. Tam są takie znaczki symbolizujące
wejście. W danych opisowych dostępnych m.in. na euro.com.pl też nie ma w opisie wyjścia RCA.
Obecnie produkowane telewizory raczej nie wyprowadzają dźwięku na cinche. A szkoda. Nie pamięta się już o starym dobrym stereo...
Faktycznie chyba trzeba będzie poszukać jakiegoś wzmacniacza z wejściem optycznym.
 

mariuszn

New member
Cześć!
Zastanawiam się nad kupnem tego Panasonica (47") albo LG 47 LM640S. Wg mnie na korzyść LG jest możliwość nagrywania na USB oraz Magic Remote (może wygodniej korzystać z netu?) no i jest nieznacznie tańszy. Panasonic jest natomiast nowszy i pewnie ma lepszą matrycę.
Będę wdzięczny za Wasze opinie.
Pozdrawiam
 

Riv11

New member
Bez reklam
Cześć!
Zastanawiam się nad kupnem tego Panasonica (47") albo LG 47 LM640S. Wg mnie na korzyść LG jest możliwość nagrywania na USB oraz Magic Remote (może wygodniej korzystać z netu?) no i jest nieznacznie tańszy. Panasonic jest natomiast nowszy i pewnie ma lepszą matrycę.
Będę wdzięczny za Wasze opinie.
Pozdrawiam

Masz tutaj naforum dokładnie opisane zaety i wady ET5 i ET60. Sam zdecyduj. Ja bym brał Panasonica. A co do internetu to wgra sobie viera remote na tablet albo smartfon i jest to zdecydowanie wygodniejsza forma obsługi internetu.
 

mystaloba

New member
kiki test super, szkoda tylko ,że nic nie wspomniałeś o tym jednostronnym podświetleniu, czy ma jakiś wpływ na czerń w oglądaniu wieczorem, czy przez to obraz jest nierównomiernie podświetlony, itp. A tak to ludzie nie będą do końca zdecydowani.Byłem wczoraj w Euro RTV AGD i faktycznie jedna strona jest cieplejsza [lewa stojąc na wprost tv], ale nie to, że gorąca. Druga natomiast zimna.
Panowie grał już ktoś w xklocka na tym tv ? Jak wrażenia ?
 

sirmike1

New member
Słuchajcie takie oto pytanie.

Nie patrząc na różnice w wyglądzie (design), nie zwracajc uwagi na róznicę ceny (około 400 zł), oraz na mniejszą lub większą liczbę złączy.... Który tv ma lepszą jakość obrazu i który wybrać - ET5 czy ET60 ???? Bo jak czytam test ET60 to wydaje mi się mniej wychwalacjący niż ET5 ?

Czy faktycznie pod ET60 działa podłączona myszka?
 

cm812

New member
to już nie narzekam, do sypialni, do tego 3D ;)
może być
Też się zastanawiałem nad ET5 albo E60 - wygrał nowszy po mimo, że nie było czasu na testy, po prostu choć czasy są podłe wybrałem to co nowsze.
Niestety nie zawsze lepsze ale choć wizualnie zdobi oko :)

Teraz nowy ból odnośnie wieszaka, coś do większej swobody ruchowej - coś macie godne polecenia, aby też i cena nie zabiła ;)
 

kpr

New member
Teraz nowy ból odnośnie wieszaka, coś do większej swobody ruchowej - coś macie godne polecenia, aby też i cena nie zabiła ;)

Co do wieszaków to mogę polecić uchwyt ART AR-20B lub 4World 07509-BLK (producent może nie jakiś renomowany, ale w pracy powiesiłem już kilkanaście LCD na nich). Niestety cena może zabić (w hurcie do kupienia poniżen 200 pln, w sklepie może być gorzej).
A z drugiej strony brat powiesił TV na jakimś uchwycie noname za 60 zł, regulowany w obu płaszczyznach i jest zadowolony.
 

Mateeo1

New member
Witam, zastanawiam się nad zakupem tego Panasa ale po głowie cały czas jeszcze chodzi mi Samsung Es6800. Domyslam się, że Panas zdecydowanie bije Samsunga pod względem obrazu, bo naczytałem się o badziewnych matrycach w Samsungu ale jak wypada pod względem multimediów. Czy jest duża różnica w ilości aplikacji dostępnych na Sams a na Panasa bo to też jest dla mnie ważne? acha jeszzce Panas nie ma DVB-S nie wiem czy to aż tak przydatne....
 

peza

New member
aplikacji jest dużo nawet wszystkich nie oglądałem ale najważniejsze to: youtube, ipla, tvn player, implex, eurosport player, pogoda, i wiele innych:popcorn:
 

labm0nkey

New member
Kupiłem ten model i jest to mój pierwszy telewizor LCD, więc wymagania mam mniejsze, ale mogę od siebie dodać kilka uwag (również związanych ogólnie z smart tv panasonic):

Obraz:
- Poza tym co już wiemy z recenzji dodam od siebie że jest tryb "Inteligentnego tworzenia klatek" czy jakoś tak, czyli tryb powodujący efekt teatru. Polecam go wyłączyć. Odpaliłem byle jaki film w HD i jak ktoś np. machał ręką to pozostawiał za sobą jej cień, czyli z jednej ręki robiły się nagle dwie z tym że jedna mniej wyraźna.
- Obraz cyfrowy z TV naziemnej jest doskonały
- Obraz z cyfra+ w kanałach HD bardzo dobry ale w SD taki sobie, a w TVN i TVN24 rozmyty i brzydki (nie wiem czemu).
- Praktycznie wszystkie tryby TV (w tym włączenie Eco) poza Normalnym i Dynamicznym powodują znaczne zmniejszenie kontrastu i jasności tak że obraz staje się ciemny, szary.

Dźwięk:
- Tragiczne głośniki. Prawie zero niskich dźwięków. To jest aż komiczne jak ktoś słyszy ten TV a potem go widzi i się okazuje że to nie gra stare radio tylko mój nowiutki 47 cali Smart TV. Zakup dodatkowego nagłośnienia to konieczność!

SMART TV:
- Menu całkiem płynne - ocena tak 4/5
- MY Home Screen - upierdliwa funkcja. Jest jedna podstawowa strona z obrazem TV na cały ekran, oraz inne gdzie obraz jest w okienku otoczony aplikacjami. Przy każdym włączeniu TV wyświetlany jest wybrany przez nas ekran, więc albo komuś non stop będzie przy starcie wyskakiwał kalendarzyk, zegarek i skróty do np. youtube i będzie musiał zawsze klikać OK żeby to zamknąć, albo jak wybierze ekran z samym obrazem TV to na górze będzie się pojawiał mini pasek z listą podstawowych skrótów tak jakbym nie wiedział że jak chcę wejść do APPS to mam nacisnąć APPS - i tu znowu upierdliwa rzecz wymagająca dodatkowo klikanie OK przy każdym starcie TV. Ja osobiście wolę widzieć aplikacje jak będę ja tego chciał a nie jak telewizor będzie mi to narzucał.
- Aplikacje w markecie - W sumie to podstawowe aplikacje są, ale nie liczcie na nic więcej. Jestem programistą i z ciekawości sprawdziłem jak się programuje aplikacje na ten TV. Panasonic robi wszystko aby nikt nie tworzył aplikacji na ich telewizory... Podstawowe konto developerskie kosztuje 120$ rocznie, a więc zapomnijcie o darmowych aplikacjach robionych przez prywatne osoby i małe firmy(czyli to co napędza np. market android). Można jedynie liczyć na takie typu facebook bo duże firmy na to stać. Dodatkowo brak forum dla developerów i konieczność weryfikacji konta przez administratora która trwa w nieskończoność... ogólnie to jestem pewny że więcej niż kilkadziesiąt aplikacji (które są teraz) to nie będzie.
- Przeglądarka - prosta i dobra. Myszką sterujemy za pomocą strzałek. Strony szybko się wczytują. Można robić zakładki. Flash nie działa.
- Dodatkowe myszki i klawiatury działają bez zarzutów - klawiatura to konieczność jeżeli chcemy coś wpisywać bo na pilocie można się $@%!
- Youtube - kiepska aplikacja. Wszystko jest śliczne i ogrome, czyli wolne i niefunkcjonalne. Wyszukiwarka nie obsługuje klawiatury pilota, więc pozostaje wpisywanie zapytań z alfabetu na ekranie za pomocą strzałek i "OK" - nie ma mowy o wygodzie. Przykładowe działanie: odpalamy aplikację, powoli przewijamy menu do wyszukiwania, męczymy się z wpisywaniem zapytania, wyniki mieszczą się całe 3! na ekranie (duuże zdjęcie podglądu z dużym tytułem), jak wyniku nie ma w 3 pierwszych to powooooli przewijamy do kolejnych i jak już odpalimy to okazuje się jedyny pozytyw czyli prosty i dobry odtwarzacz filmu (film full HD odpaliłem bez problemu i można sterować przewijaniem, pauzą itp z pilota). Youtube w nowych wersjach ma też "sparowanie z telefonem" i w ten sposób można jak najbardziej z niego korzystać bo działa super.
- Filmy z pendrive - Odtworzył mi wszystkie filmy bez zastrzeżeń. Jedynie problem z napisami które muszą być w formacie srt i trzeba przełączać za każdym razem kodowanie na UTF-8. W filmie mkv nie widział napisów i musiałem je wgrać w film. Napisy wyświetla tragicznie - są bardzo małe i cieniutkie że nawet ja młody z dobrym wzrokiem miałem problemy je czytać, a jak było jasne tło to już nikt tego nie mógł rozczytać. Gdyby nie tragiczne napisy to odtwarzanie ocenił bym na perfekt.
- DLNA - bardzo proste i wygodne. Po prostu wybieramy serwer i przeglądamy pliki, potem uruchamiamy film i tyle. Wszystkie filmy jakie próbowałem działały tak samo jak z pendrive.
- sterowanie z telefonu. Viera remote jest całkiem fajna - wszystko działa, ale to samo jest na pilocie. Można używać telefonu jako klawiatury ale polega to na tym że wpisujemy np adres do przeglądarki i potem klikamy OK i wysyłane jest całe zapytanie do TV na raz (litery nie wbijają się pojedynczo jak z normalnej klawiatury). Jedyna użyteczna rzecz to przeglądanie zdjęć i filmów z telefonu na TV (nie działa to w druga stronę, więc nie obejrzymy TV na telefonie).

Tryb 3D:
- konwersja 2d -> 3d bezużyteczna (ale to chyba standard)
- Uruchomiłem dokument IMAX o rafie koralowej z rybkami i efekty są dobre, ale efekt 3D jest nie do oglądania jak na ekranie jest dużo elementów które się ruszają np. jakaś roślina lub grupa ryb powodowały że można było dostać oczopląsu. Tak samo uruchomiłem mecz koszykówki z filmu demo od LG i tam to dopiero była tragedia - każdy koszykarz miał ze 2 swoje cienie i każdy się nakładał na siebie do tego chaos na obrazie że oczy to bolały po 1 sek patrzenia.
- Napisy w trybie 3D są wyświetlane w 2D! To powoduje że są kompletnie nieczytelne bo wszystko odstaje od ekranu poza napisami i czytanie ich to jest męka.

Starałem się skupić na wszystkich negatywach i jakbym miał porównać ten TV z innymi to czymś co go może wyróżniać to jest obraz, a multimedia myślę że są na podobnym poziomie. Miałem wybór jeszcze pomiędzy tym Panasonic a Philips 47PFL6007 (lub dołożyć do 7007) albo sony HX650. Osobiście zauważylem że jakość obrazu w nich była podobnie dobra (przypominam że poprzednio miałem TV kineskopowy...), więc większą uwagę bym zwrócił na to co można na tych TV robić poza oglądaniem filmów bo Panasonic ma wszystko co trzeba, a może pozostałe mają coś ekstra? (tego już nie wiem)
 
Ostatnia edycja:

Riv11

New member
Bez reklam
Youtube i inne aplikacje można obsługiwać z tabletu, wgrywając viera remote. Viera remote można wgrać na każdy sprzęt z androidem, bardzo ułatwia obsługę smart viera.
 

labm0nkey

New member
Wystarczy dokupić dongla z Andoridem i będzie 500.000 aplikacji:

No wiadomo dokupić można wiele rzeczy. Osobiście mam na liście możliwych zakupów pilot z pointerem, dongla android no i jakieś inne nagłośnienie, ale pilot z pointerem jest w zestawie w philipsach i LG, aplikacje każda firma ma inne i może któraś ma wystarczające no i zestaw grający w niektórych TV może nie być konieczny (w sensie że do normalnego użytku wbudowany starczy). Skupiłem się na tym z czym człowiek się spotyka po otwarciu pudełka.
 
Do góry