Panasonic TX-L47ET60 test otwarty, czyli model który powinieneś zapamiętać !

mystaloba

New member
Byłem w sobotę w MM i powiem szczerze, że tv bomba! Pierwsze co wzbudziło zainteresowanie to płynność podczas meczu piłkarskiego. Było na prawdę super. Następnym razem wezmę ze sobą hdd i sprawdzę na różnych jakościowo filmach i planszach. Kolor czarny jest kolorem czarnym a nie jak ktoś wcześniej napisał purpurowym. Kąty prezentują się tak samo dobrze jak w et5, także tu wielki plus. Obok stał e6 50" i też niczego sobie ale widać było słabszą gamę kolorów, kolor czarny nie był tak czarny jak przy et60 tylko taki jakby szaro-czarny [ale to może kwestia ustawienia]. W ogóle jestem pod wrażeniem et60 50" pod każdym względem.
Martwi mnie natomiast kwestia ceny tego tv. Na czeskich stronach sklepów internetowych cena oscyluje przy 38990 koron co daje około 6350zł. :( Jeżeli taka cena 55" by się utrzymywała to w podobnej cenie można kupić Sony HX850. Tak więc niech się Panasonic zastanowi czy warto taką przebitkę robić.
 

Duster

New member
Byłem dziś w euro rtv, model tx-l47et60 prezentuje się całkiem nieźle. Cena 3999zł. Pytanie: czy warto dołożyć 700zł i wziąć tx-l47dt50?

W kilku innych sklepach internetowych ceny 47'' wahają się w granicach 3500 - 3600. Zawsze 300zł w kieszeni.

Sam rozważam zakup wersji 47''. Czekam jeszcze na test kikiego.

Do tej pory po głowie chodził mi Philips 6007, ale z uwagi na niedopracowany soft chyba sobie odpuszczę.

Pozdrawiam
 

Przemo 666

New member
ja bym został przy ET60 , albo zaczekaj na DT60

Coraz bardziej skłaniam się do zakupu et60 w wersji 47 cali. Czekam na wyniki testu. W momencie debiutu w sklepach dt60 będzie kosztować pewnie powyżej 5000zł dlatego chyba nie ma sensu czekać na ten tv, choć jego parametry robią bardzo dobre wrażenie.
 

Franz Maurer

New member
Witam Państwa.
Postanowiłem podzielić się kilkoma informacjami o zakupionym 47ET60.
Sam nie doczekałem sie na obiecywany test, może moja opinia pomoże innym.

Ten telewizor to oczywiście następca szeroko opisywanego na tym forun modelu ET5 i jeśli chodzi o wiekszość cech poprzednika to nie ma tutaj niespodzianek. Panasonic przyoszczędził tu i ówdzie na tym modelu, ale też poprawił kilka szczegółów.
Oszczędności to m.in. mniejsza ilość złącz hdmi (3) i usb (2), 2 pary okularów (tu już przesadzili moim zdaniem).
Co nowego: 600 Hz Backlight Scanning (zamiast 300 Hz w ET5), głośnik niskotonowy (czasem go słychać), my Home Screen.
Jeśli chodzi o inne różnice w stosunku do poprzednika to napiszę o jednej rzeczy. Chodzi mi o panel z podziałem na 6 bloków. Jak wyczytałem z opisu na panasonic.gliwice.pl - zastosowano tutaj układ sterowania podświetleniem, które dostosowuje się do poszczególnych fragmentów obrazu. Poprawia to odwzorowanie głębokiej czerni i zapobiega rozjaśnieniom w narożnikach, na co narzekają użytkownicy Edge LED-ów. Czy to działa? Tak. Proponuję zobaczyć na ipli początek filmu "Sztos" gdzie lecą napisy początkowe na czarnym tle a prawym narożniku jest malutki znaczek (nie pamiętam już ale chyba znaczek "od lat 12"). Widać jak zmienia się podświetlenie narożników przy zmianach sceny na środku ekranu. Jest to zapewne rozwiązanie poprawiające widoczność podświtlenia najbardziej wrażliwych stref (narożniki). Nie wiem na pawno, ale chyba ET5 tego nie miał?

Teraz moje subiektywne odczucia po tygodniu użytkowania.

1. Najważniejsze: obraz.
Jest dobrze, w niektórych aspektach bardzo dobrze (w porównaniu do 3-letniego Samsunga LCD jest przepaść).
- Czerń jest fajna, nie widzę wpadania w jakieś fiolety. Oglądanie filmów (nawet mrocznych scen) w ciemnym pokoju - czysta przyjemność. Naprawdę można oglądać gwiazdy na czarnym niebie.
- Tryb kino, czy prawdziwe kino sprawuje się ok. Standardowy czy dynamiczny nie do użytku. Można zdefiniować własny tryb i się pobawić z ustawieniami zaawansowanymi.
- Skalowanie perfekcyjne (na razie mam tylko dvbt, będzie satelita, ale trzeba poczekać na to co będzie na rynku po fuzji n i c+). Nie spodziewałem się na 47 calach takiego obrazu z telewizji naziemnej. Duży plus.
- W wątku o poprzedniku ludzie narzekali, że telewizor rozjaśnia i przyciemnia sceny przy zmianie kanałów. Ten też tak ma, ale myślę, że to jest jakiś rodzaj automatycznego dopasowania jasności do danego kanału. Nie jest to w każdym bądź razie jakiś problem.
- Ten model ma w odróżnieniu do ET5 czujnik jasności otoczenia, który działa bardzo dobrze. Przy oglądaniu np. w dzień, gdy za oknem słońce na przemian świeci i chowa się za chmury, telewizor dopasowuje błyskawicznie jasność ekranu, tak, że nie trzeba nic regulować.
- Kąty widzenia - są niezłe, choć trzeba powiedzieć, że jak się patrzy z pozycji wyższej niż ekran, to jest efekt takiego mleka na ekranie, zwłaszcza w cieniach. Ale na równo z ekranem jest ok. Czyli jak będziecie chcieć coś pichcić w kuchni i spozierać na skoki Stocha i Żyły (brawo Piotr!) to możecie trochę narzekać. Ale w pozycji siedzącej jest naprawdę ok.
- Płynność obrazu, efekt teatru - poprawa płynności działa kilkustopniowo i w niektórych materiałach się przydaje (zwłaszcza 3D) a w niektórych lepiej wyłączyć. Dziwię się, że ludzie załączają IFC na max i narzekają na teatr. Przecież chyba do tego służy IFC.
- Cluoding, banding i inne przypadłości LEDowe - muszę dopiero przetestować na jakichś planszach testowych, wtedy mogę coś powiedzieć. Jak na razie nie miałem czasu się bawić w testowanie i nie mam się jak dopchać do telewizora, bo na tvn-playerze i ipli jest tyle seriali... Jednak podczas normalnego oglądania nie zauważyłem nic niepokojącego.
Jak zrobię jakieś testy, to napiszę.

2. Dźwięk
Nie ma szału. Ale do codziennego oglądania jest ok. Do oglądania filmów, koncertów itd konieczne podpięcie do wzmacniacza. Ala ma punkcie dźwięku to ja mam trochę świra.

Mam tylko stare dobre stereo z wejściami na cinch, więc próbowałem wyść z dołączonej do zestawu przejściówki EURO taką sprytną złączką na cinch. Działa, ale dźwięk jest opóżniony o ułamek sekundy do filmu i w dodatku nie jest to stereo, tylo jakiś dziwny mix z dźwięku przestrzennego. Spróbowałem z wyjścia na słuchawki i jest ok. Na pewno użytkownicy nowszych wzmacniaczy mogą skorzystać z wyjścia optycznego, czy hdmi.

3. 3D. To był główny powód, dla którego wybrałem ten telewizor. Koniecznie 3D pasywne. Próbowałem aktywne na jakimś aktywnym Samsungu z wyższej półki. Kurcze dla mnie to migotanie jest nie do przyjęcia. A tutaj jest przyjemność. Nie ma stresu. Mogę dać dzieciakom okularki za parę złotych i niech patrzą na bajki. Przy Awatarze w wersji 14 GB opad szczęki zaliczony.

4. Multimedia.
Czyta wszystkie DivX, mkv. Dysk 320 Toshiba czytany bez problemu. Nie nagrywa na dysk.

5. Aplikacje.
Połączenie internetowe bez problemu, materiały z tvn-player i ipli działają ok, bez przycięć.

6. Problemy zauważone.
Mogły by być dodatkowe klawisze na pilocie na niektóre funkcje, np tryb obrazu.
Nie działa EPG... Nie wiem czemu, na dekoderku dvbt EPG było. Może ktoś też tak ma i jakoś poradzi?

Podsumowując, telewizor wart polecenia. Trzeba zauważyć, że ta cena (3100 w promocji Mediaexpert, z której skorzystałem) była niższa niż aktualnie modele zeszłoroczne. Jeśli będą dostępne w takich cenach w dalszym okresie czasu, to będzie hit. Myślę, że modele o wyższych przekątnych też będą tańsze. Teraz to jest nowość i jak zwykle to bywa ceny są duże, ale powinny spadać. Zastanawia niska cena początkowa modeli 42 i 47 cali, niższa niż poprzedników w poprzednim sezonie.
Jeżeli moja opinia może pomóc, to będę się cieszył. Sam czytałem różne wątki na tym forum, dzięki którym dokonałem takiego a nie innego zakupu i jestem zadowolony.
 

Riv11

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o inne różnice w stosunku do poprzednika to napiszę o jednej rzeczy. Chodzi mi o panel z podziałem na 6 bloków. Jak wyczytałem z opisu na panasonic.gliwice.pl - zastosowano tutaj układ sterowania podświetleniem, które dostosowuje się do poszczególnych fragmentów obrazu. Poprawia to odwzorowanie głębokiej czerni i zapobiega rozjaśnieniom w narożnikach, na co narzekają użytkownicy Edge LED-ów. Czy to działa? Tak. Proponuję zobaczyć na ipli początek filmu "Sztos" gdzie lecą napisy początkowe na czarnym tle a prawym narożniku jest malutki znaczek (nie pamiętam już ale chyba znaczek "od lat 12"). Widać jak zmienia się podświetlenie narożników przy zmianach sceny na środku ekranu. Jest to zapewne rozwiązanie poprawiające widoczność podświtlenia najbardziej wrażliwych stref (narożniki). Nie wiem na pawno, ale chyba ET5 tego nie miał?
Et 5 oczywiście ma sterowanie podświetleniem przez podział na obszary.
Ten model ma w odróżnieniu do ET5 czujnik jasności otoczenia, który działa bardzo dobrze.

Nie zauważam w ET 5 problemów z czujnikiem oświetlenia.
Dziwię się, że ludzie załączają IFC na max i narzekają na teatr. Przecież chyba do tego służy IFC.

IFC oczywiście nie służy do tworzenia "efektu teatru". Jego zadaniem jest poprawa płynności ruchu w scenach dynamicznych.
 

peza

New member
czy ktoś może się podzielić swoimi ustawieniami obrazu jest tu tyle ustawień że nie wiem co dać np na maks a co na min ;/ w starym panasonicu było tylko kontrast kolor i jasność ;/??
 

kret602

New member
Dodam swoje 2 grosze bo tez jestem po zakupie tego TV i mam mieszane uczucia.
Wczoraj podłączyłem pod TV swoją PS3 no i się zaczeło narzekanie.
Przy graniu w szybkie gry (mam na myśli NHL10) telewizor niezbyt radzi sobie z płynnością obrazu. Widać smużenia.
Może ktoś podpowie jak optymalnie ustawić ten TV??
Co do czerni nie mam zarzutów i co do samego tv ale podczas grania jest kiepsko. Nie zauwazyłem niczego oglądając AVATAR 1080p.
Jestem po przesiadce z plazmy 42" i jak na razie mam mieszane uczucia.
 

k_nemo

New member
Z jakiej plazmy przesiadłeś się na LCD? Jak z innymi grami na PS3? Czy do gier wybrałbyś jednak plazmę ?

Pozdrawiam
 

peza

New member
u mnie również na ps3 czasami są smużenia np czasami w fifie..lub pes2013, myślałem że to wina kabla hdmi....bo mam taki za 10zł. czytałem że niby wyłączenia jakiś wspomagaczy itp pomaga
 

amoorek78

New member
@Franz Maurer chciałbym zobaczyć na swoim TV avatara 1080p w 3d, ale jaki format ściągnąć ? z jakim dźwiękiem ? na chomikuj są różne wersje..

Oglądanie kanałów SD z DVBT to rewelacja - wyglądają naprawdę super.
A jakoś sygnału mam zwykle 100% a czasami 95% (siła sygnału to 50%-70%).
TVP1 w HD czasami wygląda rewelacyjnie a czasami jak w SD bo czasami siła sygnału spada nawet do 70-80% (ale to chyba jak padał śnieg) - chyba muszę antenę zmienić - mam zwykła siatkę.
 

Masta[h]

New member
W EuroRTV promocja m.in. na 47ET60 - 3590 PLN. Ale Franz ceną w MM mnie zaskoczył :eek: Dla mnie to wciąż za dużo i czekam na jakąś obniżkę 42ET60. Chyba, że znowu zmienię zdanie ;)
 

martinus123

New member
Jest kolejny test tego tv
Panasonic TX-L47ET60 : Test complet

Raczej mało pochlebny. Jeśli dobrze zrozumiałem podświetlenie led w tym tv jest tylko z jednej strony, lewej właśnie co tłumaczyłoby czemu tak się z tej strony nagrzewa (sam sprawdzałem w kliku salonach). Zdaniem testujących powoduje to mało równomierne podświetlenie. Kontrast też nie najlepszy, w porównaniu z konkurencją, ale lepszy niż w et50, który w teście na tej samej stronie porównany w tym parametrze z Philipsem PFL5507 wypadał żałośnie.
Dźwięk też kiepsko ale to przypadłość niemal wszystkich płaskich tv.
W sumie zdziwiłem się że dali tylko 2 gwiazdki, czytałem tam wiele testów i zwykle przy takiej ilości zastrzeżeń dają 3, ale może podciągnęli go do wyższej klasy cenowej niż np. Toshiba TL938.
 
Ostatnia edycja:

orzech85

New member
Czy ten TV odtwarza dźwięk DTS w filmach np z podpiętego USB? I przesyła dalej w niezmienionej formie przez złącze optyczne?
 

kret602

New member
Z jakiej plazmy przesiadłeś się na LCD? Jak z innymi grami na PS3? Czy do gier wybrałbyś jednak plazmę ?

Pozdrawiam

Przesiadłem się z p42st3 o ile dobre pamiętam ale to stara plazma. Co do innych gier to nie powiem bo nie testowałem. Gram tylko na NHL-u

Czy ten TV odtwarza dźwięk DTS w filmach np z podpiętego USB? I przesyła dalej w niezmienionej formie przez złącze optyczne?
Tak, wszystko jest ok z dzwiekiem.

Co do samej opini na temat dzwięku (wszystkie są złe) to wg mnie dzwięk jest naprawdę dobry. Swoje robi tez głośniczek basowy który naprawdę fajnie brzmi. Ja do dzwięku nie mam zażaleń.

Czy może ktoś podesłać jakieś informacje co do optymalnego ustawienia tego tv?
 

k_nemo

New member
p42st3 to nie stara plazma :smile:. Jest z roku 2011. Moja jest z 2008 (HD Ready) i chodzi jak szalona :)
Zastanawiam się jednak nad czymś nowym i jak zwykle dylemat - lcd czy plazma.
A na tym NHL z PS3 są różnice w ostrości obrazu, kontraście ?
 

kret602

New member
Obraz jest jak żyleta na DVB-T czy nawet na kanałach SD a na N-ce wymiata.
Ogólnie nie żałuje przesiadki z plazmy na LED (każdy mówił że nie będę zadowolony) Poza tym musisz mieć na uwadze, że za dobrą plazmę musisz dać minimum 4500 no i żre niesamowicie prąd bo zużywa około 310 W a LED 80. Dla przykładu w Media Markt 42" p42UT60 kosztuje 3700 a 50" ma kosztować 4700. Wg mnie nie warto wywalać kolejnego tysiaka.
Ja jestem zadowolony z mobilności tv, z wyglądu, z koloru, dźwięku ogólnie ze wszystkiego bo naprawdę dobrze to chodzi poza tylko tym NHL ale da sie z tym żyć:)
 

orzech85

New member
W telewizorach LG jest jest coś takiego jak zmiana źródła hdmi na PC / Game. Ktoś pisał że w LG zmiana na PC niemal całkowicie pomaga w takim przypadku. Spróbuj tego poszukać w Panasonicu - może znajdziesz.
 
Do góry