Panasonic seria TX-CXE720 - nowe modele 2015 r.

_Kajman_

New member
Mediacenter to pc (i3,8gb) na win 10 w ładnej obudowie z 10.5tb filmów i zdjęć. Ma już kilka lat, ale w sumie sprawdza się w 100%, na luzie.
Chodziło mi o obciążenie jak działa w tle, a nic nie wysyła, jak służy tylko do wysyłania to sobie poradzi. W sumie odtwarzanie jakiś FHD maks obciąża mi procek w 3-8%, więc chyba nie powinno to wpłynąć.
Z tym udostępnianiem to ja nie potrafię chyba robić, kiedyś próbowałem i mi to nie wychodziło ;) A ten UMS rzeczywiście fajnie wygląda, zainstaluje go dziś na mediacenter i zobaczę jak odtwarza na pozostałych telewizorach, powinno być git :) Co do dysku potestuję z innymi, sam jestem ciekaw.
Aha, dla zainteresowanych tym tv jeśli nigdzie nie zwrócili uwagi, on ma tylko 3hdmi, to jest tak dość mocno na styk moim zdaniem jeśli ktoś nie puszcza wszystkiego przez amplituner. Ja podłączyłem kompa, xboxa i w sumie 1 wejście zostało.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Mediacenter to pc (i3,8gb) na win 10 w ładnej obudowie z 10.5tb filmów i zdjęć.
Ho, ho, no aż się prosi zrobić z niego a'la NAS, włączyć udostępnianie plików po sieci. Ja sobie teraz tego inaczej nie wyobrażam. Biegać z penami, dyskami, żeby przenieść/o(d)tworzyć jakiś plik, skoro wszystkie urządzenia są w LAN? I nie chodzi mi tylko o udostępnianie multimediów.
Z tym udostępnianiem to ja nie potrafię chyba robić, kiedyś próbowałem i mi to nie wychodziło ;)
No cóż, powiem może tak: nie jest to przedmiotem tej dyskusji. Jednak o udostępnianiu na pewno znajdziesz w necie mnóstwo materiałów. Ewentualnie możesz skorzystać z pomocy na innych forach, bardziej poświęconych tematyce komputerowej.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

racuh

Banned
Nic nie przeszkadza aby NAS służył jako Mediacenter. Tylko ze w tych gotowych typu Synology Netgear albo Qnap co mają własne oprogramowanie jest to ciężkie do zrobienia bo mają ograniczone pole do popisu przy instalowania aplikacji. Osobiście mam NAS postawionego na Debianie zrobionego właśnie z mini PC w ładniej obudowie z HTPC i rozmiarem jest pokroju amblitunera. Jest to lepsze rozwiązanie niż MC na Windowsie bo linux ma mniejsze wymagania systemowe. Jedyna wada to to że jednak pobór prądu jest dużo większy niż w gotowych serwerach NAS w końcu to pełnowartościowy komputer.

PS. @Stanley. Sprawdziłem plik *.mov który mi dałeś i nie ma problemu z odtworzeniem go z USB. Teraz mam też Panasa ST50 i z nim jest tak samo wszystko chodzi, nawet filmiki 1080p z cyfrówki Canona. Natomiast m2v nie jest widziany na żadnym z TV.
Wieczorem pójdę do teścia to jeszcze zobaczę na AS640 bo jestem ciekawy.
 
Ostatnia edycja:

_Kajman_

New member
UMS fajny jest, zainstalowałem na mediacenter, każdy tv samsung wszystko czyta pięknie, niestety panasonic się wysypuje. Po pierwsze, nie ważne czy z hdd czy dlna, nie radzi sobie z DTS... :( Po drugie, jak jest większy bitrate, to panasonic się tnie, a samsung nie. Szkoda. Transkodowanie baardzo obciąża procek mediacenter, ale i tak panasonic się tnie. Samsung nie. Kurde szkoda. Na szczęście bajki są w większości w średnim bitrate i ac3, więc idą. Ale znalazły się i takie co się cięły :( Pod względem multimediów jednak panasonic ma jeszcze bardzo dużo do zrobienia.
I rzeczywiście, po dlna poruszamy się idalnie po katalogach, wygląd jak marzenie, lepiej niż w samsungu, lol :)
 

Stanley

Member
Bez reklam
@racuh: o NAS-ach można by pewnie długo i szeroko, lecz raczej w innej dyskusję. Powiem tylko, że świadomie poszedłem w stronę gotowca, rozwiązania, że tak napiszę "z pudełka". Jedni wolą budować dom od zera, sami nosząc cegły, zaprawę, etc. i na koniec szlifują parkiety znajdując w tym przyjemność, a i oszczędzając przy tym w portfelu. Ja jestem już trochę leniwy wolałem kupić prawie urządzony apartament ;) Od 2 lat sprawuje się nienagannie, pełniąc przede wszystkim rolę mojego centralnego magazynu danych, takie było podstawowe założenie. A przy okazji wiele innych zadań, oprócz serwera multimediów przez DLNA, pobieranie plików/torrentów, wykonywanie kopii zapasowych i na dysk USB, i do chmury, i jeszcze robi parę innych rzeczy, służy nawet jako nagrywarka z DVB-T. I to wszystko w niewielkim pudełku przy poborze prądu max. ok. 20W przy włożonych 2 dyskach. Możliwość instalowania aplikacji może nie jest tak elastyczna, jestem ograniczony do tego co oferuje producent lub firmy trzecie robiące soft pod synology, ale z nawiązka spełniają moje potrzeby. Jest też wsparcie producenta w postaci dosyć częstych aktualizacji softu. Z tym, że kupując dzisiaj NAS, chyba bym jednak poszedł w stronę Qnapa, którego niektóre modele mają HDMI, dzięki czemu można podpiąć bezpośrednio do telewizora i mieć mediacenter bardziej z prawdziwego zdarzenia. Oraz mieć tym samym z głowy problem z (nie)odtwarzaniem jakichś plików/formatów (przynajmniej na tym jednym telewizorze) - zainstalowany w Qnapach Kodi "łyka" chyba niemal wszystko, a na pewno widzi pliki MOV ;)

A'propos MOV - cóż, spodziewałem się tego. Skoro napisali w instrukcji, że Twój tv go obsługuje, to go widzi i obsługuje. Chyba tylko się cieszyć :) Nie wiem czym jest spowodowany brak mov w nowszych modelach (choć czy we wszystkich? tego nie wiem). Może jakieś sprawy licencyjne powiązane z Apple? Chociaż z drugiej strony mój "myk" ze zmianą nazwy rozszerzenia, wykazał, że pliki .mov jednak są wówczas odtwarzane. Stąd mój wniosek, że mój tv zawiera odpowiednie kodeki, aby je obsłużyć.
Przy czym tak to wygląda w moim DT60, a jak jest rzeczywiście w CXE720 kolega @_Kajman_ milczy, chociaż wywołał ten temat... ;)

A do kolegi @_Kajman_, w sprawie DTS. Pozwoliłem sobie kolejny raz sięgnąć do oficjalnego stanowiska producenta, czyli instrukcji obsługi CXE720. DTS nie jest tam nigdzie wymieniony, słowo DTS nie istnieje. Dla porównania - w instrukcji mojego tv, choć modelowo 2 lata starszym, wśrod wyspecyfikowanych formatów DTS istnieje jak najbardziej. Oczywiście DT60 odtwarza pliki zawierające ścieżkę audio DTS. Hm, czyżby kolejny krok wstecz?

Jeśli chodzi o zacinanie plików z wiekszym bitrate - wspominałeś zdaje się, że tv łączyłeś z siecią przez wifi. Być może tu jest przyczyna, wąskie gardło. Wyznaję zasadę, że to co stacjonarne, najlepiej niech idzie przez kabel, jeśli jest tylko taka możliwość. Chociaż jeśli te same pliki tną się przez USB, raczej nic już nie da się wykombinować.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

racuh

Banned
@racuh: o NAS-ach można by pewnie długo i szeroko, lecz raczej w innej dyskusję. Powiem tylko, że świadomie poszedłem w stronę gotowca, rozwiązania, że tak napiszę "z pudełka". Jedni wolą budować dom od zera, sami nosząc cegły, zaprawę, etc. i na koniec szlifują parkiety znajdując w tym przyjemność, a i oszczędzając przy tym w portfelu. Ja jestem już trochę leniwy wolałem kupić prawie urządzony apartament ;) Od 2 lat sprawuje się nienagannie, pełniąc przede wszystkim rolę mojego centralnego magazynu danych, takie było podstawowe założenie. A przy okazji wiele innych zadań, oprócz serwera multimediów przez DLNA, pobieranie plików/torrentów, wykonywanie kopii zapasowych i na dysk USB, i do chmury, i jeszcze robi parę innych rzeczy, służy nawet jako nagrywarka z DVB-T. I to wszystko w niewielkim pudełku przy poborze prądu max. ok. 20W przy włożonych 2 dyskach. Możliwość instalowania aplikacji może nie jest tak elastyczna, jestem ograniczony do tego co oferuje producent lub firmy trzecie robiące soft pod synology, ale z nawiązka spełniają moje potrzeby. Jest też wsparcie producenta w postaci dosyć częstych aktualizacji softu. Z tym, że kupując dzisiaj NAS, chyba bym jednak poszedł w stronę Qnapa, którego niektóre modele mają HDMI, dzięki czemu można podpiąć bezpośrednio do telewizora i mieć mediacenter bardziej z prawdziwego zdarzenia. Oraz mieć tym samym z głowy problem z (nie)odtwarzaniem jakichś plików/formatów (przynajmniej na tym jednym telewizorze) - zainstalowany w Qnapach Kodi "łyka" chyba niemal wszystko, a na pewno widzi pliki MOV ;)

A'propos MOV - cóż, spodziewałem się tego. Skoro napisali w instrukcji, że Twój tv go obsługuje, to go widzi i obsługuje. Chyba tylko się cieszyć :) Nie wiem czym jest spowodowany brak mov w nowszych modelach (choć czy we wszystkich? tego nie wiem). Może jakieś sprawy licencyjne powiązane z Apple? Chociaż z drugiej strony mój "myk" ze zmianą nazwy rozszerzenia, wykazał, że pliki .mov jednak są wówczas odtwarzane. Stąd mój wniosek, że mój tv zawiera odpowiednie kodeki, aby je obsłużyć.
Przy czym tak to wygląda w moim DT60, a jak jest rzeczywiście w CXE720 kolega @_Kajman_ milczy, chociaż wywołał ten temat... ;)

A do kolegi @_Kajman_, w sprawie DTS. Pozwoliłem sobie kolejny raz sięgnąć do oficjalnego stanowiska producenta, czyli instrukcji obsługi. DTS nie jest tam nigdzie wymieniony, słowo DTS nie istnieje. Dla porównania - w instrukcji mojego tv, choć modelowo 2 lata starszym, wśrod wyspecyfikowanych formatów DTS istnieje jak najbardziej. Oczywiście DT60 odtwarza pliki zawierające ścieżkę audio DTS. Hm, czyżby kolejny krok wstecz?

Jeśli chodzi o zacinanie plików z wiekszym bitrate - wspominałeś zdaje się, że tv łączyłeś z siecią przez wifi. Być może tu jest przyczyna, wąskie gardło. Wyznaję zasadę, że to co stacjonarne, najlepiej niech idzie przez kabel, jeśli jest tylko taka możliwość. Chociaż jeśli te same pliki tną się przez USB, raczej nic już nie da się wykombinować.

Pozdrawiam.

Czyli potwierdziliśmy tylko fakt że Panasonic zaczął się cofać, a tego roczna seria jest totalnym niewypałem. Szkoda mi tej marki.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Czyli potwierdziliśmy tylko fakt że Panasonic zaczął się cofać, a tego roczna seria jest totalnym niewypałem. Szkoda mi tej marki.
Dorzucę jeszcze jedno cofnięcie, które wyszło w trakcie jednej z dyskusji. Nie pamiętam już dokładnie, w którym modelu, w każdym razie obsługującym nagrywanie na HDD. Zniknęła funkcja timeshift, czyli możliwość "zapauzowania" aktualnie oglądanego programu, tudzież przewinięcia wstecz. Dla mnie oczywista oczywistość, tzn. skoro tv może nagrywać, powinien mieć timeshift, tym bardziej, że model ze starszego rocznika to już miał. Też byłem zdziwiony, podobnie jak Ty brakiem obsługi mov (a przynajmniej nie bezpośrednio) w nowszych modelach.
 
Ostatnia edycja:

_Kajman_

New member
Jeśli chodzi o zacinanie się plików z większym bitrate, to problemem jest to, że na tym samym wifi na samsungu idą płynnie, a na panasonic się tną. Co świadczy raczej o problemach w tv a nie sieci. Sieć mi idzie na 5g w 250mbit bez ziewania, to więcej niż wystarczająco do odtwarzania plików fhd nawet z dobrym bitrate (co potwierdza samsung który nie tnie).
Co do zmiany nazwy mov na inny, dziś-jutro to sprawdzę :p
 

Stanley

Member
Bez reklam
Jeśli chodzi o zacinanie się plików z większym bitrate, to problemem jest to, że na tym samym wifi na samsungu idą płynnie, a na panasonic się tną. Co świadczy raczej o problemach w tv a nie sieci. Sieć mi idzie na 5g w 250mbit bez ziewania, to więcej niż wystarczająco do odtwarzania plików fhd nawet z dobrym bitrate
Tylko gdybam, co do wifi po prostu mam średnie zaufanie. Pasmo 5GHz i 250Mbit też nie są dla mnie argumentem - czy mierzyłeś jaki osiągasz rzeczywisty max. transfer, czy jest stabilny, itp.? A jeśli mierzyłeś, to po prostu z ciekawości w jaki sposób do telewizora, skąd wiesz, że na pewno osiąga wymaganą prędkość? Ilość kresek na wskaźniku sygnału nie zawsze świadczy o jakości transferu.
(co potwierdza samsung który nie tnie).
Domniemywam, że samsung stoi w innym miejscu, zatem odbiór sygnału w obu tv nie musi być identyczny. Podkreślam - tylko gdybam, być może z wifi jest wszystko ok, a kabel nic tu nie zmieni. Myślę, że najprościej możesz sprawdzić odtwarzając pliki bezpośrednio z pena - jeśli będzie tak samo cięło, nic nie pomoże.
Co do zmiany nazwy mov na inny, dziś-jutro to sprawdzę :p
Aż jestem ciekaw, skoro tak się zaangażowałem w tę dyskusję... ;)

EDIT
Za kolejny plus tv uznam czułe wifi z częstotliwościami 5g, pięknie śmiga mimo że żadne inne urządzenie nie widzi zasięgu 5g w tym pokoju.
To daje sporo do myślenia... Inne urządzenia nawet nie widzą, a Panas jest tak bardzo lepszy? Proponuję ewentualnie spróbować w paśmie 2,4GHz, w którym tłumienie fal jest mniejsze.
 
Ostatnia edycja:

_Kajman_

New member
Przełączałem na 2.4, było gorzej. Samsung chodzi tylko na 2.4, odległośc do routera ta sama (daleko), ścian tyle samo. Na laptopie mam przy jednym i drugim tv transfer na poziomie 25mb/s, stąd przypuszczenie że idzie to z taką prędkością.
Co ciekawe, panasonic ma lepszy sygnał na 5 niż na 2.4, miło.
Na kabel nie mam już opcji przejścia, po remontach, kabla ni ma ;)
 

racuh

Banned
Przełączałem na 2.4, było gorzej. Samsung chodzi tylko na 2.4, odległośc do routera ta sama (daleko), ścian tyle samo. Na laptopie mam przy jednym i drugim tv transfer na poziomie 25mb/s, stąd przypuszczenie że idzie to z taką prędkością.
Co ciekawe, panasonic ma lepszy sygnał na 5 niż na 2.4, miło.
Na kabel nie mam już opcji przejścia, po remontach, kabla ni ma ;)

Przypuszczam że powodem słabszego sygnału po 2,4 jest częstotliwość pasma kanału która jest ustawiona za 40Mhz co nie ma najmniejszego sensu, dla lepszego transferu lepsze jest ustawienie na 20, kanał o szerokości 40 MHz zajmuje bowiem niemal całe pasmo Wi-Fi, zakłócając w ten sposób wszystkie sieci bezprzewodowe w okolicy. Nasza sieć jest też znacznie bardziej narażona na zakłócenia pochodzące od innych sieci i urządzeń działających na częstotliwości 2,4 GHz, ponieważ jest ich znacznie więcej.

Wi-Fi na 5 GHz nie mają tego problemu i dlatego masz lepszy zasięg.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Na laptopie mam przy jednym i drugim tv transfer na poziomie 25mb/s, stąd przypuszczenie że idzie to z taką prędkością.
Hm, przedtem pisałeś, że żadne urządzenie nie miało zasięgu 5G w tym pokoju, teraz jednak laptop jakimś cudem śmiga (tak nawiasem 25Mb, czy 25MB bo to spora różnica)...
Co ciekawe, panasonic ma lepszy sygnał na 5 niż na 2.4, miło.
Jak już wspomniałem, ilość kreseczek na wskaźniku dla mnie nie jest wiarygodnym pomiarem, jedynie orientacyjnym. Ponadto transmisja w wifi jest dwukierunkowa, i to, że telewizor załóżmy dobrze "widzi" router, pytanie jak router odbiera sygnał z telewizora? Niektóre routery mają opcję pomiaru/podglądu poziomu sygnału z urządzeń klienckich.
ALE - żeby było jasne - ja się tu przy niczym nie upieram. Twoja sieć i Ty najlepiej widzisz, jak to się wszytko zachowuje ;) Ponawiam tylko sugestię o sprawdzenie tych tnących plików prosto z pena. IMO jeśli będą się zachowywały identycznie, wiadomo nie ma co się czepiać sieci.
 
Ostatnia edycja:

_Kajman_

New member
Zasięg mam słaby w tych pokojach na telefonie, dziś powędrowałem z laptopem żeby sprawdzić czy transfer się zmienia. Niedługo expander do wifi założę, to się temat wifi wyjaśni.
Router to Asus RT-AC68U, właśnie zerknąłem, pasmo mam ustawione 20, kanał 13 daleko od innych routerów w okolicy. Może się tam da sprawdzić jak odbiera tv, muszę jutro poszperać, od diabła ma tych opcji :(

Z cięciem, jest tylko z dlna i tylko na panasonicu, samsung idzie płynnie. Z dysku te filmy fhd idą płynnie. Tylko 4k z dysku się tnie, z pipsztoka za to idzie płynnie. Może to wina interfejsu dysku, jutro sprawdzę na innych dyskach.
 

Stanley

Member
Bez reklam
Z dysku te filmy fhd idą płynnie.
W takim razie wciąż bym się upatrywał wąskiego gardła najprawdopodobniej w połączeniu sieciowym. Można by jeszcze spróbować zrobić następujący myk: podłączyć na próbę telewizor bezpośrednio kabelkiem np. do tego laptopa z postawionym serwerem DLNA i sprawdzić jak wtedy pójdzie (albo zanieść na chwilę obok Panasa i podłączyć ten mediacenter ;)). Lecz wymaga to pewnej wiedzy, np. nadawania (odpowiednich) statycznych adresów IP na interfejsach sieciowych. Można też testowo przenieść Panasa w pobliże routera, a najlepiej połączyć bezpośrednio kabelkiem do Asusa. Jednak sądzę, że realizacja takiej operacji będzie fizycznie dość kłopotliwa ;)
W każdym razie - do czego zmierzam - napisałeś krótkie stwierdzenie, że na Panasie przez DLNA się tnie, a Samsungu nie. Ktoś mógłby na podstawie tej opinii wysnuć prosty wniosek, że ten pierwszy jest pod tym względem gorszy. Tego też nie wykluczam (nigdy nie mówię nigdy), z tym, że tak napiszę: nie zapewniono obu tv identycznych warunków pomiarowych. Również wciąż nie ma pewności, czy połączenie Panasa po wifi jest odpowiedniej jakości, tym bardziej, że jak sam napisałeś część urządzeń ma w tym pokoju problemy.

Co do zacinania 4k z dysku: jak już pisałem, pozostaje tylko sprawdzić na innych HDD.
 
Ostatnia edycja:

_Kajman_

New member
To dziś coś potestowałem. No nie, oczywiście z tv po domu z tv nie biegałem, za tydzień montuję expander wifi, obędzie się bez biegania ;)

Co do plików .mov, rzeczywiście, wystarczy zmienić ich rozszerzenie na np. avi i już są odtwarzane. Sam nie wiem czy śmiać się czy płakać ;)

Co do zacinania się materiału 4k, 3 różne dyski zewnętrzne podłączone, z wszystkich 3 materiał z dobrym bitrate się tnie. Teraz ściągam słabsze materiały, zobaczymy jak się spiszą. Ale z pamięci usb idzie zawsze gładko. Lekki niesmak.
Przy okazji wyszło,że w przeglądarce plików filmy są wrzucane do jednego wora powyżej jakiejś ilości w katalogu, katalogi z 3-4 plikami widać (mimo że ikonkę mają taką samą jak pliki) i trzeba w nie wejść żeby pliki zobaczyć. Nie chciało mi się sprawdzać przy ilu plikach jest granica ;)

EDIT, ściągnięte pliki .ts ogarnął bez problemu, na pliku .mov mimo zmiany nazwy pliku się wyłożył, jego techniczne info to:Format : MPEG-4 at 444 Mbps
Length : 13.2 GiB for 4mn 16s 89ms

Video #0 : ProRes at 442 Mbps
Aspect : 3840 x 2160 (1.778) at 23.976 fps

Audio #0 : PCM at 1 536 Kbps
Infos : 2 channels, 48.0 KHz
 
Ostatnia edycja:

_Kajman_

New member
Udało się ściągnąć kilka filmów w 4k, niestety, przy większym bitrate filmy z dysku się przycinają, jest to ogromna wada tego tv, bo pamięci flash o odpowiednich pojemnościach są po prostu wciąż całkiem drogie. Testowałem taki film:
Format : Matroska at 103 Mbps
Length : 90.5 GiB for 2h 5mn 55s 506ms

Video #0 : AVC ~ 100 Mbps avg
Aspect : 3840 x 1606 (2.391) at 23.976 fps

Audio #0 : AC-3 at 448 Kbps
Infos : 6 channels, 48.0 KHz
Language : pl

Audio #1 : TrueHD
Infos : 8 channels, 48.0 KHz
Language : en


I niestety po kilku minutach przycina się i znowu musi zbuforować. W ogóle przewijanie też już się staje problemem w wypadku takiego video. Patrząc po diodzie na dysku, tv czasem przestaje buforować i po chwili mamy cięcie i potem się już z tego nie może pozbierać. Więc do płynnego odtwarzania 4k na tv jednak zewnętrzny player (Zastanawiam się nad nvidia shield andorid tv), albo pamięć flash jako źródło.
Dla odmiany na styk, ale płynnie z HDD idzie film na 51mbs. Więc granica jest obstawiam ciutkę tylk wyżej.
 

Manes78

New member
Witam
Odświeżam temat bo mam teraz dylemat nad dwoma TV:

PANASONIC TX-55CXM710 (UHD)
i SONY KDL-55W755C (FHD)

Sony jest tanszy tylko o 150zł. Potrzebuję TV do salonu, wiadomości, filmy, konsola. Naczytałem się różnych recenzji tych dwóch TV i dalej wiem że nic nie wiem. Panas ma UHD ale pewnie jeszcze dużo wody upłynie zanim ja UHD na HBO czy na TVN zobaczę. Zamierzam zakupić niedługo nowe PS4 (Neo zdaje się) ale nie wiem czy gry w UHD tam będą działać czy FHD.

Byłem w sklepie, obejrzałem oba, nic mi to nie pomogło. Oba są fajne.

Ludzie pomóżcie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Z tych dwóch wybrałbym Sony. Panasonic w starych modelach ma słabe podświetlenie strefowe. Widać to w szczególnie w nocy.
Sony ma niski Input Lag co CI się też przyda jak kupisz PS4.
Jaką masz odległość od ekranu..
 

Manes78

New member
Ok, 2m20cm od brzegu kanapy do ekranu, czyli jakieś 2,5m.
Najbardziej boję się że mnie szlag trafi z nerwów gdy mi się TV zacznie wieszać podczas instalacji/odpalania apek na AndroidOS.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja bym brał Sony.
Póki nie załączysz jakichkolwiek aplikacji na własne życzenie - Sony gra jak monitor - nic się nie może wieszać.
Jak będziesz wgrywał właściwe wtyczki - działa normalnie.
 
Do góry