Panasonic seria S10 wszystko na temat serii S (Tx-p42s10)

killer78

New member
Co do zużycia energii robiłem pomiary:
Mi też wzrosły opłaty za prąd. Miałem (przed zakupem 42-ki - grudzień 2009 i n-ki) średnio ~ 4,5kWh dziennie, a po zakupie (okres ~ 3miesięcy) wzrosło do 6,2 kWh. To duży wzrost! Policzyłem miernikiem, że pobór prądu jest następujący:
- dekoder n-ki (n-box recorder) w stanie czuwania jak i w stanie pracy ~ 25-30W!!!
- TV w stanie wył.= dioda nie świeci, całkiem wyłączony UWAGA!!! ~ 25W !!!!!!!!!!
- TV w stanie Standbay = świeci dioda też ~ 30W
- TV w czasie pracy (wyświetlanie bajek na bebyTV = jasne tło itp) max do 300W, ale średnio 160-190W.
Reasumując:
1) n-ka bieże stanowczo za dużo prądu, no ale HDD cały czas śmiga, nagrywa itp = mogę to przyjąć za zrozumiałe.
2) TV w stanie OFF - ~ 25W?!?! To absurd, dioda nie świeci a taki pobór prądu? Nie do przyjęcia!!!
3) TV w stanie Standbay ~ 30W?!?! Rozumiem, że "czuwa", ale 30W??
W starym 25" Panasonic CRT miałem odpowiednio: OFF=1W, Standby~ 10W, ON~ 80-90W.

Skąd teraz większy rachunek? To proste:
TV+n-ka ~ 60W na godzinę x 24 godziny (dzień) x 30 dni = 43kWh na miesiąc więcej.
43kWh x ~ 0,51zł = 22zł więcej do rachunku!!!! Bez oglądania!!!
Wynika z tego że ~ 1,44kWh dziennie więcej zużyjemy prądu, kiedy wszystko będzie OFF ~ 0,70zł/dzień.

W moim przypadku dokładać tą kwotę do rachunku stało się nieekonomiczne. Zastosowałem rozwiązanie następujące:
N-ka i TV podłączone na wspólnej listwie z wyłącznikiem sieciowym. Włączam do prądu, kiedy chcę oglądać. A że 90 % oglądania to bajki mojego 2,5 latka ~ 1-2h dziennie, więc przez ~ 22h dziennie jest wyłączony zestaw. Wiem, że wtedy nbox nie nagrywa, ale i tak z tego nie korzystam... Korzyści są oczywiste. Mam nadzieję, że poprzez wyłączanie z prądu (wtedy gdy TV jest OFF i n-ka świeci zegarkiem) nie uszkodzi po pewnym czasie mojego "zestawu".
Proszę o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi...
 

prezesjm

New member
2) TV w stanie OFF - ~ 25W?!?! To absurd, dioda nie świeci a taki pobór prądu? Nie do przyjęcia!!!
3) TV w stanie Standbay ~ 30W?!?! Rozumiem, że "czuwa", ale 30W??
W starym 25" Panasonic CRT miałem odpowiednio: OFF=1W, Standby~ 10W, ON~ 80-90W.

Witam.
Nie wiem jak dokonywałeś pomiarów ale ten tv ma filtry przy wyłączniku sieciowym które to mogą wprowadzać błędy pomiarowe, pewnie zapomniałeś o cosfi. Po wyłączeniu wyłącznikiem i w standbay pobierana moc czynna jest poniżej 1 W a za tę moc płacisz ( no chyba ze w mieszkaniu masz zamontowany licznik energii biernej :grin:). Warto w menu wyłączyć aktualizacje automatyczne , to tez powoduje bardzo szybkie wejście TV w standbay ( kilka sekund po wyłączeniu) i faktyczne ograniczenie zużycia energii.
Tunery sat zawsze "lubiały" energie na czuwaniu. średnio 20 - 30 W i to mocy czynnej. Dla porównania PVR 250 cyfry na czuwaniu ok. 10W , podczas pracy lub pobierania VOD czy HBO w tle około 20W. Nowy PVR 500 na czuwaniu poniżej 1 W a podczas pracy do 20 W.
 

jacecek

New member
Co do zużycia energii robiłem pomiary: ...
Proszę o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi...

Wydaje mi się, że gdzieś robisz błąd - albo w pomiarach albo w założeniach. Jeśli przyjąć za prawdziwe Twoje pomiary poboru prądu tv w stanie czuwania to, w moim przypadku, wyglądałoby to następująco:
- 24 godz. x 30 W x 30 dni = 21,6 kWh/mc
- 21,6 kWh x 0,51 zł = 11,02 zł
- wzrost mojego rachunku za prąd - 16,- zł
- na oglądanie telewizji zostaje 5,- zł
- czyli 5 zł / 0,51 zł/kWh = 9,8 kWh
- 9,8 kWh / 30 dni = 0,327 kWh/dzień
- 327 Wh / 4,5 h (tyle dziennie oglądam) = 72,7 W
Oznaczałoby to, że mój tv pobiera ok. 73 W - chyba coś jest nie tak.

Licząc od drugiej strony - zakładam średni pobór mocy na 200 W ( w nawiasie obliczenia dla 160 W)
- 4,5 h x 200 W x 30 dni = 27 kWh ( 4,5*160*30 = 21,6 kWh )
- 27 kWh x 0,51 zł = 13,77 zł/mc ( 21,6*0,51 = 11,02 zł/mc )
- zostaje ok. 2,30 zł na opłacenie stanu czuwania ( 5,- zł )
- 2,30 / 0,51 = 4,51kWh ( 5 / 0,51 = 9,8 kWh )
- 4,51 kWh / 30 dni / 24 h = 6 W ( 9,8 / 30 / 24 = 13,6 W )

Popełniam jakiś błąd bo w czasie gdy tv gra to nie jest w stanie czuwania - ale myslę, że to można pominąć. Ponadto mam inne sprzęty (dekoder HD UPC, nagrywarka DVD, wieża, dwa inne tv) które też są cały czas w trybie "czuwania".

Nie jestem elektrykiem ani energetykiem ale słyszałem coś, że jest moc bierna i czynna (zresztą było to już gdzieś poruszane) - może "tu jest pies pogrzebany". Może ktoś z domowników, w czasie Twojej nieobecności ogląda tv, a może .....

Jest tyle czynników,które wpływają na zużycie prądu, że chyba nie da się dokładnie wyliczyć kosztów eksploatacji tv - chyba, że wszystko odłączyć z sieci. Zostawić tylko tv i obserwować licznik.

Ale chyba szkoda czasu - lepiej oglądać i cieszyć się jakością obrazu.
 

killer78

New member
Liczyłem tak:
Miernik uniwersalny METEX M-3850D (Metex M-3850D digital multimeter 3 3/4 digits dual display Metex M-3850D M3850D M 3850D)
- Mierzyłem prąd w A i mnożyłem przez napięcie w V. Wyszły waty. Prawda jest taka, że wg faktur z elektrowni mam większe zużycie prądu o ~ 1,7-2kWh dziennie z ~4,5 na 6,2. Skąd to się bierze? Wg moich obliczeń (post powyżej) tak to się mniej więcej przedstawia. Aha: dodatkowo w celu pomiaru samego TV i N-ki kupiłem watomierz, który pokrywa się z multimetrem. Oczywiście Watomierz też pokazuje pobór prądu w A i pobór mocy w W. Jak pomierzyłem w spoczynku (OFF TV i n-ka z zegarem) to wartości wyszły bardzo podobne na dwóch urządzeniach. Watomierz pokazał ~ pięćdziesięciu kilku Wat, a z multimetra po przemnożeniu wartości A i V też wyszło podobnie.

Aha: wystarczy wyciągnąć wtyczkę TV kiedy n-ka jest w Standbay to wskazania spadają ~ o połowę...
Gdy zrobię odwrotnie tj wypnę n-kę a zostawię TV również jest podobnie.....
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
killer78 - kup sobie "miernik zużycia energii" (wpisz w Google, czy Allegro) i dowiesz się ile średnio zużywa w danym czasie (w dobrym jest i: max/min, koszt realny itp).
 

slimak

New member
Bez reklam
Liczyłem tak:
....
- Mierzyłem prąd w A i mnożyłem przez napięcie w V. Wyszły waty.

Elektrownia rozlicza się z Tobą według takiego wzoru

Waty = A*V*cos fi


Aha: dodatkowo w celu pomiaru samego TV i N-ki kupiłem watomierz, który pokrywa się z multimetrem.

Z tego wynika, że Twój watomierz (jak większość watomierzy) nie uwzględnia cos fi.

Panasonic wyłączony/Standbay ma cos fi około 0,05.


killer78 - kup sobie "miernik zużycia energii" (wpisz w Google, czy Allegro) i dowiesz się ile średnio zużywa w danym czasie (w dobrym jest i: max/min, koszt realny itp).

Takie miernik zużycia energii ( nawet za 200zł) nie uwzględnią prawidłowo cos fi poniżej 0,1.
 
Ostatnia edycja:

prezesjm

New member
Jeśli nie przekonują cię wywody i dobre rady kolegów wyżej to zrób sobie prosty test. Powyłączaj w domu wszelkie urządzenia i doprowadź do stanu kiedy licznik energii stanie zupełnie. Dla porównania załącz w domu żarówkę 25 wat i zapamiętaj jak kręci się licznik. Następnie podłącz w zamian ten twój TV na czuwaniu i patrz co się będzie działo z licznikiem.
Bez uwzględniania cosfi możesz sobie miernikami mierzyć oświetlenie ( i to zwykłe żarówkowe) ,grzejniki elektryczne, czajniki itp.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
slimak - często "Watomierze" za ok. 50zł mają np 2% dokładności (choćby DT21).
Niechby i miały z 15% to co z tego (wskażą i tak w miarę dokładnie średnią na czuwaniu itp).

Nie zapominać że to TV z zasilaczem impulsowym i laboratorium do tego nie trzeba.
(i u mnie okazało się ze miernik średnią pokazał mniejszą od starego TV i płacę mniej) ;)
 

Rudiok

New member
Mam nadzieję, że poprzez wyłączanie z prądu (wtedy gdy TV jest OFF i n-ka świeci zegarkiem) nie uszkodzi po pewnym czasie mojego "zestawu".
Proszę o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi...

Zasiałeś we mnie ziarno niepewności ;) Też mam podpięty ten TV i "n" do jednej listwy, którą, kiedy się nic nie ogląda, po prostu wyłączam. Tylko zawsze robię to kiedy TV i "n" są w trybie stand-by: na TV jest czerwona dioda a na "n" zegar. Na elektryce się nie znam stąd też pytanie czy robię dobrze czy też przed wyłączeniem listwy powinienem dla świętego spokoju wyłączyć jeszcze TV tak żeby dioda zniknęła? :) Ma to w ogóle jakieś znaczenie?

--
Pozdrawiam, Rudiok
 

pionaj

New member
killer78 - kup sobie "miernik zużycia energii" (wpisz w Google, czy Allegro) i dowiesz się ile średnio zużywa w danym czasie (w dobrym jest i: max/min, koszt realny itp).

oczywiście że tylko takim miernikiem można w miarę dokładnie sprawdzić pobór prądu konkretnego urządzenie

bo jeżeli w miarę nowy TV pobiera na czuwaniu jak pisze wyżej kolega ok 20-30 W to lepiej go albo reklamować albo przez okno...
mój TX-P42X10Y bierze na czuwaniu ok 0.7 W :eek:k:
co do recordera n-ki to faktycznie prawda ...testowałem dziada i na ,czuwaniu, ..bez pracy żre ok 25-30 W:-(
 

gorylla

New member
Bez reklam
Pod warunkiem, że chcesz ją sprzedać. Ja tam nie zamierzam. Z pewnością trochę ze mną pomieszka, ponieważ jestem z niej bardzo zadowolony. Kupowanie sprzętu i zastanawianie się po niedługim czasie, ile się straciło, to sadomasochizm. Jak kupisz S20 to po roku zadasz sobie to samo pytanie. A różnica pomiędzy dwuletnią plazmą S10 a jednoroczną S20 znacząco się zatrze...
 

ryba229

New member
Pod warunkiem, że chcesz ją sprzedać. Ja tam nie zamierzam. Z pewnością trochę ze mną pomieszka, ponieważ jestem z niej bardzo zadowolony. Kupowanie sprzętu i zastanawianie się po niedługim czasie, ile się straciło, to sadomasochizm. Jak kupisz S20 to po roku zadasz sobie to samo pytanie. A różnica pomiędzy dwuletnią plazmą S10 a jednoroczną S20 znacząco się zatrze...


Oczywiscie zmiana na s20 nie ma sensu. Godny zastanowienia jest G20 no i oczywiscie V i VT.
 

prezes.sns

New member
Witam czy możecie podzielić się z swoimi ustawieniami s10?? wiem ze to było już ale 300 tematów przelecieć to trzeba tydzień:/
o to moje ust:
rodz obraz:normalny
kontr: 40
jaskr:+5
kolor:40
ostrość:7
balans b: normalny
ster. kolorami: włączony
tryb eco: wył
P-NR: min
3D-comb: wł
 
Ostatnia edycja:

piotr818

New member
Bez reklam
Witam czy możecie podzielić się z swoimi ustawieniami s10?? wiem ze to było już ale 300 tematów przelecieć to trzeba tydzień:/
o to moje ust:
rodz obraz:normalny
kontr: 40
jaskr:+5
kolor:40
ostrość:7
balans b: normalny
ster. kolorami: włączony
tryb eco: wył
P-NR: min
3D-comb: wł

mam takie same ustawienia
 

cza1zip

New member
dobry pomysł z tymi ustawieniami teraz mnie nie ma w domu ale jak bede to tez napisze jak mam ustawione. Wy tez podzielcie sie z nami :]
 

staceb

New member
rodz obraz:kinowy
kontr: 50
jaskr:-1
kolor:30
ostrość:8
balans b: zimny
ster. kolorami: włączony
tryb eco: wył
P-NR: wył.
 
Do góry