Panasonic seria G10 (TX-P42G10, TX-P46G10, TX-P50G10) test, opinie, wszystko o serii

Kaizen_pl

New member
TX-P42G10E który w trybie czuwania wydaje z siebie dziwne odgłosy co jakiś czas , coś bardzo przypominającego rozmagnesowanie monitora crt.

Jeżeli masz na myśli takie ciche cyknięcie (dla mnie duuużo cichsze niż rozmagnesowanie CRT) to jest to cyknięcie przekaźnika. Panasonic zastosował coś dla mnie dziwnego - w trybie czuwania telewizor nie pobiera prądu cały czas (sprawdzone miernikiem). Pobiera prąd z kondensatorów i jak mu się kończy - to pobiera z sieci. I wtedy właśnie słychać to cyknięcie. Przez kilka chwil pobiera ok. 12W i potem słychać znowu cyknięcie i przestaje pobierać prąd.

BTW - był temat o poborze prądu. Przy LCD pobór niewiele się zmienia. Przy plazmie pobór prądu zmienia się drastycznie w zależności od jasności sceny. Więc wszelkie pomiary trzeba uśredniać - a to już jest tendencyjne. Jeden ustawi jaśniej i zmierzy na filmie, inny zmierzy przy mrocznym filmie oglądanym w nocy na przyciemnionym TV.
Przy moim 46" zużycie to:
- jasne sceny 400-450W
- sceny ciemne poniżej 150-200W

Myślę, że można przyjąć średnie zużycie z 320W. Ale to przy moich ustawieniach (wyłączone oszczędzanie energii). Myślę, że podane w instrukcji 400W jest ze znaczącym zapasem.

Przy okazji mam inną obserwację - zmianę jasności. Jakby TV miał jakieś ograniczenie maksymalnego pobieranego prądu do 450W a dla wyświetlenia białego całego ekranu potrzebuje więcej.

Zauważyłem to przypadkiem - ale proponuję wykonanie pewnego eksperymentu.
Podłączam TV do komputera. W komputerze ustawiam czarne tło i otwieram jakiś program z białym tłem - np. notatnik w małym oknie. Mamy więc małe, białe okienko na czarnym tle.
Żeby wyeliminować złudzenie i oszukiwanie oczu można zrobić z notatnika wąski pasek z brzegu ekranu i przesłonić resztę ekranu (obecnie czarną).
I na zmianę dajemy notatnik na cały ekran i do wąskiego okienka.
Czy u Was też biały jest jaśniejszy przy okienku i ciemniejszy przy całym ekranie? A tak naprawdę przy pełnym białym ekranie nie ma dla mnie koloru białego - jest szary.

Oczywiście do takich testów można użyć komputerowych testów monitora.
 

don111

Banned
Przy moim 46" zużycie to:
- jasne sceny 400-450W
- sceny ciemne poniżej 150-200W
jaki masz ustawiony kontrast ?


I na zmianę dajemy notatnik na cały ekran i do wąskiego okienka.
Czy u Was też biały jest jaśniejszy przy okienku i ciemniejszy przy całym ekranie? A tak naprawdę przy pełnym białym ekranie nie ma dla mnie koloru białego - jest szary.
tak właśnie jest w plazmach, to jedna z wad, niestabilność bieli, choć rzadko to widać, chyba że oglądasz na bardzo wysoko ustawionym kontraście (biel zależy od tego parametru)
wtedy jak porównujesz białe plansze lub prawie całe białe, właśnie przy dużym kontraście to biel nie przekroczy ~70-80% swojej maksymalnej bieli (np takiej jak w małym białym okienku)
 

marcinjak77

New member
co dolega mojemu TX-P42G10E

Witam.Przez 1,5 roku cieszyłem się moim 42G10E przymykając oko na zużycie prądu i bzyczenie na jasnych scenach. Niestety dzisiaj nie jestem w stanie bez bólu głowy i nerwów spędzić godziny przy tym TV.Opisuję krótko objawy:
1.jakieś 4 miesiące temu zauważyłem, że mój telewizor gubi ostrość przy dynamicznym obrazie, czyli ruchach kamery w pionie a szczególnie,co cześciej się zdarza przy scenach gdzie kamera rusza się poziomo- typowy przykład: przed meczem kamera jedzie po twarzach piłkarzy ustawionych do hymnu i trudno ich zidentyfikować. To samo w filmach gdy poziomo ukazywana jest sceneria czy np wnętrze pomieszczenia, w programach publicystycznych jest już dramat bo oprócz rozmazania dochodzi jakby szarpanie obrazu.Oglądając to mam wrażenie jakbym był lekko wypity, efekt przekazywany przez ośrodek wzroku do mózgu jest podobny :roll:
2.widoczne tylko przy meczach piłki nożnej - przy horyzontalnym,szybkim przemieszczaniu się kamery zgodnie z ruchem piłki zostają przez chwilę pionowe ciemniejsze pasy co ok. 15 cm i znikaja po połowie sekundy.Wygląda to jakby pasy ciemniejszej murawy zatrzymywały się przez chwile w miejscu a jaśniejsze na nie wchodziły:shock:. Nie da się obejrzeć meczu bez zwracania na to uwagi.
3. brak ostrości przy ruchu zauważyłem nawet przy grach piłkarskich na PS3.

Do telewizora mam podłączony dekoder PVR Pace 500GB z Cyfry+ przez HDMI. Dodaję, że w/w efekty przez ponad rok czasu nie występowały, nie zmieniałem też żadnych kabli.

SERWIS. Problemy zgłosiłem do serwisu Panasonic. Pan na infolinii wyjaśnił mi że G10 nie ma jeszcze tak dobrego wspomagania płynności ruchu jak G20 i że pewnie tak musi być.Miał przyjechać serwisant i aktualizować soft . Serwisant oczywiście nie mając żadnych programów i narzędzi diagnostycznych przyznał że jest coś nie tak i wymienił mi płytę główną na nówkę już z najnowszym softem. Ta nowa płyta jak się okazało był walnięta(gniazda audio) i za tydzień Pan serwisant znowu wymienił na inną płytę którą wyjął przy mnie z kartonu który przysłał mu Panasonic Polska, ale już używkę ponieważ pomimo nowych naklejek miała kurz na tranzystorkach:twisted:. I działa, tyle że nic nie zmieniło się jeżeli chodzi o wady wyświetlania obrazu( podobnie jak przy tej z wadliwym audio). Przy okazji Pan serwisant wyjaśnił mi, że w tej płytce jest cała elektronika i jeżeli nadal jest coś nie tak to już tak musi zostać,reszta pudła nie ma wpływu na wyświetlanie i ruch, taka niby technologia i pewnie tak było zawsze, tylko nie zwracałem wcześniej na to uwagi:twisted:.
Przy okazji zobaczyłem jak zbudowany jest system podświetlania matrycy- składa się z pionowych elementów podświetlających matrycę z przerwami dokładnie tej szerokości na której pojawiają się te ciemniejsze paski podczas meczów piłkarskich( czyżby niedoświetlenie chwilowe tych miejsc było przyczyną powstawania opisanych cieni na ekranie?)

Od wizyty serwisu minął miesiąc, mnie już trafia szlag a do końca dwuletniej gwarancji pozostały 32 dni. Co robić???
 

dawih

New member
Witam!
Wal od razu do rzecznika praw konsumentów i z jego pomocą i radą domagaj się wymiany lub zwrotu kasy za TV.Jak słyszę tekst serwisanta,że "tak musi być" i "tak było zawsze..." to mnie szlag trafia:evil:Miałem kiedyś problem z serwisem Trak-a.Ale rzecznik mi odradził batalię i utarczki,bo sprzęt był wart zaledwie 100.Ale ten TV to już nie to samo.A z opisu usterki i próby napraw przez serwis wnioskowałbym,że (przykro mi bardzo):( pada Ci matryca.A serwisant nawet jak coś podejrzewa to ciężko będzie mu przyznać,bo to jest najdroższy element tv.A sam napisałeś,że do końca gwarancji został miesiąc.Serwisant nie głupi,wie o co chodzi.Martwi mnie tylko jedno,czy to jest taka polityka firmy Panasonic,czy akurat Ci się trafił nieżyczliwy serwisant lub filia serwisu.Jeśli to pierwsze to przykro mi,bo jak do tej pory chwaliłem tą firmę.Proponował bym ci jeszcze raz zadzwonić do centrali serwisu i tam spróbować spokojnie i życzliwie naświetlić całą sytuację.Może akurat trafisz na kogoś kompetentnego.:hmm:Niech ci przyślą innego serwisanta z innego oddziału,albo od razu rzecznik i niech on zadzwoni.Rzecznik jest nieodpłatny,a mi czasami pomógł.Możesz też zainterweniować u Federacji Konsumentów.
Daj znać jak to się skończyło,bo dobry serwis produktu jest dla mnie ważny w kwestii wyboru.Pozdrawiam i powodzenia.
 

FishRoman

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam.Wychodzi na to -że nasze g10 odchodzą do lamusa.Miały być tak zaawansowane technologicznie że głowa boli,a tu dupa.Czy ktoś wie może jaki jest najnowszy soft do g10-czy już zapomniano o tym modelu.Pozdrawiam.
 

jinxsior

New member
Witam panowie bardzo serdecznie. Od dwóch lat jestem szcześliwym posiadaczem p42g10. Nigdy go nie kalibrowalem nie zmienialem mu softu , gra od poczatku tak jak go kupilem. nadszedl jednak dzień kiedy postanowilem kupic nowy telewizor. Chcialbym mięc wiekszy to po pierwsze no i deczko nowszy.
Wybór padł na p50st30. Poczytalem troche na temat tego st30 i duzo osob sugeruje kupic g30 poniewaz ST sa gorsze. Teraz jedno z wazniejszych pytan, czy NOWY ST30 bedzie lepszy od mojego g10, bo wlasciwie to chcialbym osiagnac. Nie chce kupic telewizora i okaze sie ze jest gorszy od dwuletniego g10. Obecnie za p50st30 z jedna para okularow trzeba zaplacic 699 funtow a za p50g30 899 funtow. Z czego wynika ta roznica w cenie, wedlug opisow, praktycznie niczym sie nie roznia. Dodatkowe port HDMI USB czy THX, jakos mnie nie przekonuja do wydania 200 funtow wiecej. Bardzo prosze o pomoc.
 

don111

Banned
no tu niezupełnie, w tegorocznych modelach Panasonic trochę namieszał, S w dzień jest szara bo nie ma filtra, ST ma jednak lepszy filtr nawet od G, na poziomie GT
ST30 vs G10 - będzie różnica odczuwalna moim zdaniem, na pewno jeśli chodzi o kontrast w zaciemnieniu
 

jinxsior

New member
Dzięki za szybką odpowiedź. Don111 napisałeś że p50st30 vs g10 będzie różnica. Tylko na którą stronę :) Dwa lata to sporo dla elektroniki, więc łudze się że jednak ten nowy ST nie będzie gorszy.
 

Blendor

New member
2 lata to nic dla elektroniki:) baaa nawet bym powiedzial w niektorych sprawach 30 lat to nic dla elektroniki
jeszcze bym dodał ze dzisiaj jest gorzej z elektroniką jak 20 lat temu :)
to tak dla sprostowania
 

Maksuss@vp.pl

New member
Witam!!

Z powodu braku w ostatnim czasie informacji na temat softu do g10 chciałbym ponowić ten watek. Istnieje jakiś Nowy soft?? jaka wersja i data wyjścia:)

Pozdrawiam
 

Marcin2000

New member
Bez reklam
Blendor nie uogólniaj 20 lat temu to crt SONY w PEWEX 25" tym czymś była.... a wszedzie prawie stały: Rubiny, Oriony, Jowisze, Goldstary i takie tam :) no i BD nie było a DVD u nas raczkował :)
 

Sk8ter

New member
Panowie, czy da się puścić dźwięk wielokanałowy po kablu optycznym podłączonym do amplitunera Panasonica ze slotu karty SD, na której nagrano film z DTS 5.1?
 

pepe992

New member
Nie wiem co się dzieje ale mój telewizor podczas oglądania, co jakiś czas sam się wyłącza i załącza . Czy miał ktoś podobny problem?
 
Do góry