Panasonic SD900

xgrzesx2

New member
Jeszcze mam jedno pytanie. W obiektywie po wewnętrznej stronie szkła jest paproch. Rozumiem, że zasadniczy obiektyw rejestrujący obraz to to mało "oczko" w środku o średnicy ok 1 cm. Czy jeśli ten paproch jest poza tym "oczkiem" to nie będzie to miało wpływu na obraz ?
 

marder

Member
Jeszcze mam jedno pytanie. W obiektywie po wewnętrznej stronie szkła jest paproch. Rozumiem, że zasadniczy obiektyw rejestrujący obraz to to mało "oczko" w środku o średnicy ok 1 cm. Czy jeśli ten paproch jest poza tym "oczkiem" to nie będzie to miało wpływu na obraz ?
Nie powinno mieć. Nagraj film i sprawdź, czy będzie miał jakieś defekty.
 

xgrzesx2

New member
Na filmie nic niepokojącego nie widziałem (ach ta jakość :)) ale zastanawiam się czy nie może się to ujawnić w jakiś specyficznych sytuacjach (np. słońce pod jakimś kątem).
 

slimak

New member
Bez reklam
Reklamuj kamerę. Przy filmowaniu lekko pod światło paproch zacznie „świecić” . Do tego paproch po czyszczeniu obiektywu (od zewnątrz) może się naelektryzować i przeskoczyć na środek obiektywu. :-(

P.S. Czytałem o gościu, który w nowej kamerze Sony FX1000 (3 000€) miał żywego pająka. Reklamację Sony Polska uznało. ;-)
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
masz jakies nagranie wieczorne z samochodu chetnie zobacze czy cos poprawili wzgledem poprzednika,czy pierscien sie przydaje?
jak rozdzielczosc ekranu dotykowego w miare precyzyjna?

co do tego czegos, to tak w kamerach sie to zdarza, widzialem juz takie cos i nie wplywa na nagrywanie, a jak jest z serwisem to nie wiem.
 

PawełG

New member
Poniżej zdjęcie tego paprocha.
Mogłeś dla pewności zaznaczyć paprocha np. kółkiem. Jeśli to ta biała kreseczka po prawej w dół od środka, to jest chyba za pierwszą grupą soczewek. Nie będzie na pewno ostro widoczna, ale może rzucać cień przy szerokim kącie - sprawdź na jednolitym, jasnym tle (np. ściana). Poza tym, jeśli przesunie Ci się bliżej środka, to może zacząć głupieć atofokus przy filmowaniu z bliska - ta kamera łapie ostrość już od ok 4 centymetrów (przy szerokim kącie) więc autofokus może próbować ustawiać się na paprocha i będzie niestabilny. Ja bym raczej reklamował, w końcu za tej klasy (zwłaszcza cenowej) sprzęt można się czegoś domagać.
 

xgrzesx2

New member
Mam kilka pytań dotyczących kamerki:
1. Na czym polega i.Zomm 20x i jakie ma wady ?
2. Na czym polega funkcja PRE REC i jak rozumieć "Funkcja ta umożliwia rozpoczęcie nagrywania obrazu i dźwięku około 3 sekund przed naciśnięciem przycisku rozpoczynania/kończenia nagrywania". Czyli nagrywa zanim nacisnę przycisk ?
3. Czy funkcja "Blokada optycznego stabilizatora obrazu" ma jakieś wady ? Skoro powoduje, że stabilizacja jest jeszcze lepsza to czy można ją włączyć na stałe ?
 

m13czu

New member
Cześć,
czy mógłbyś wgrać oryginalny materiał w trybie 1080/50p na jakiś serwis do pobrania a la wrzuta.pl? Nie jestem ekspertem ale padały głos by nie polegać na materiale/testach z youtube. Chciałbym zobaczyć jak to wygląda w oryginale.

Szukałem w google, ale jakoś nie mogę znaleźć w sieci. Zastanawiam się nad kamerą do 3000pln.

Rozważam JVC GZ-HM960 (3kpln), Panasonic SD900 (3kpln) oraz SD90 (2kpln). Chciałbym porównać ich jakoś na telewizorze i komputerze w oryginale. Jestem amatorem, nie nagrywam ślubów, imprez firmowych itd. Główny obiekt to maluch (1,5 roczny syn).....

Jedną z najważniejszych funkcji kamery to stabilizacja obrazu. Jeśli przesuwam kamerę w poziomie chciałbym aby obraz był ostry.

Do stabilizacji (ale bardziej przy poruszaniu) widziałem też taki gadżet:
http://www.b-hague.co.uk/Camcorder%20Stabilizer%20HCS3.htm


W sumie jesli rozważam SD900 (koszt "czystej" to okolo 3400pln) z konwerterem raynoxa (6600 PRO gwint 46mm - koszt400pln) to powinienem i rozważać Spny CX550VE (koszt okolo 3700 pln). eh...badz tu mądry. Jutro ide do sklepu gdzie mają SD90 oraz SD900, porobię testy, moze wrzuce do sieci sample MTS.

Interesuje mnie szeroki kąt. Niestety SD900 nie ma takiego ale słyszałem o konwerterach, może ktoś może jakiś polecić do max 500 pln dla amatora-średniozaawansowanego.

Bardzo dziękuję za odpowiedź i trud.

pzdr

EDIT:
parę sampli sony CX550, Panasonic TM700:
http://www.avmagazine.it/forum/showthread.php?t=164254
 
Ostatnia edycja:

ted123

New member
Zoom 20x polega na tym , że zamiast zoomu optycznego w granicach 1-20x możesz uzyskać zoom tzw cyfrowy powyżej 20x (czasami podają 700X) Nie warto go używać bo pogarsza jakość obrazu, gdyż to nie obiektyw przybliża obraz tylko powiększany jest cyfrowo wycinek matrycy
Nagrywanie 3 sec prze naciśnięciem przycisku polega na tym ze kamera po włączeniu tej opcji włącza się w tryb zapisu non stop. Robi to w dodatkowej pamięci która ma pojemność ok 3sec zapisu. Jak naciśniesz przycisk zapisz to ta zawartość bufora jest dołączana do filmu.
 

xgrzesx2

New member
Zoom 20x polega na tym , że zamiast zoomu optycznego w granicach 1-20x możesz uzyskać zoom tzw cyfrowy powyżej 20x (czasami podają 700X) Nie warto go używać bo pogarsza jakość obrazu, gdyż to nie obiektyw przybliża obraz tylko powiększany jest cyfrowo wycinek matrycy
No ale w tej kamerze zoom optyczny jest 12x. Oprócz niego można włączyć iZoom 20x oraz zoom cyfrowy.
 

ted123

New member
No ale w tej kamerze zoom optyczny jest 12x. Oprócz niego można włączyć iZoom 20x oraz zoom cyfrowy.
Mam kamere SD200. Ale gdziesz czytałem, zepowiekszenie do 18-20x w połaczeniu z zoomem optycznym jeszcze "mieści sie " na matrycy która ma nadmiar pikseli 3M na 1 kolor a FuulHD to 2M. I ten nadmiar używany jest do cyfrowego zoomu bez straty jakości obrazu. Ale to musiałbyś sprawdzić
 

m13czu

New member
Cześć,

Panasonic SD900 nagrywa w trybach 1080p50 (niezgodne ze standardem AVCHD) oraz w trybach HA/HG/HX/HE.


Czy ktoś może dać linka do konkretnego opisu tych trybów? Dowiedziałem się że użyty AVC/h.264 to high profile @ level 4.0. Dla tryby 1080p50 to z kolei high profile @ level 4.2.

Nie do końca jednak wiem co np z ilością klatek (24/25/30/50???) i trybów (i/p) a na wikipedii nie chciałbym polegać.

Fajny papier o AVC/h.264 znalazłem tutaj (pdf klik), szczególnie strona 18. Nadal jednak nie wiem jakie tryby wspiera Sd900. Czy można np wybrać dla trybu HA czy chcemy 25p czy 50p?

W instrukcji (klik) nie doszukałem się opisu, a jedynie info ile zajmuje miejsca i że najlepszy tryb (HA) to 17Mbps.
 

m13czu

New member
Byłem w EURO RTV AGD. Nagrałem sobie dwa krótkie filmy po 1 minucie kamerą SD90 (tak, jedno zero na końcu). Nagrałem HA oraz 1080p50.
Tryb HA (17 Mbps) - sprawdziłem właściwości pliku i to tryb 1920x1080i 25 klatek na sekundę.
Pytanie zatem czy mozna nagrac 1920x1080i ale 50 klatek w HA? SD90 to taka skromniejsza SD900 (1 CMOS zamiast 3) ale te same opcje.
 

m13czu

New member
Dziękuję za odpowiedź!

Mam jeszcze pytanie w sprawie takiego jakby rozmycia przy przesuwaniu kamery w bok (nie wiem czy na to nie ma fachowego zwrotu - ZEBRA). Idealnie to widać np tutaj od 6:50:
YouTube - Videokamera Panasonic HDC-SD900

Co prawda jest na powiększeniu (zoom) ale i tak oddaje co mam na myśli. Czy jest jakaś kamera (inna? moze sony cx700) która tego nie ma? Czy da się to jakoś w SD900 zmniejszyć (mówię o raczej nagrywaniu z małym zoomem lub bez) może poprzez jakaś opcję "Zebra"???


Od razu zaznaczę, że przymierzam się do zakupu mojej drugiej kamery, tym razem lepszej jakości. Nie jestem PRO więc nie znam tutaj tak fachowych pojęć więc przepraszam za trywialne pytania co dla niektórych.

pzdr
 

m13czu

New member
Znalazłem parę próbek do TM750 (to taka 700 z opcją 3D) czyli jakby lekki poprzednik 900.

Próbki (MTS) na japońskiej stronie tutaj:klik


Co ciekawe na panasonic.jp (klik strona japońska po lewej stronie wybór) nie doszukałem się SD900. U nich jakby najwyższy model to 750. Dziwne, albo może kiepsko szukałem.
 

xgrzesx2

New member
Zebra służy to pokazywania prześwietlonych miejsc. Nie wiem co to jest na tym filmie. Kiedyś słyszałem o problemie rolling shutter który dotyczy matryc CMOS. Może to to.
 
Do góry