Panasonic HDC-SD1 czy HDC-SD5

tschooper

New member
Witam, zastanawiam się nad kupnem kamerki HD... i jak na razie to w grę wchodzą dwa modele panasonic'a... podoba mi się SD5tka, ze względu na niewielkie rozmiary, poza tym recenzje całkiem dobre... ale z drugiej strony SD1 ma także możliwośc zapisu na DVD i SD... zastanawialem sie teraz nad Sony HDR-CX6EK, ale z różnych źródeł, wydaje mi się, że to słabszy model niż SD5 a cena jest podobna. Wracając do modeli panasownica to za modelem SD1 przemawia cena oraz możliwośc przegrywania materiału wideo z SD na DVD a za SD5 kompaktowośc. Oczywiście czytałem specyfikacje obu kamerek i dalej mam mentlik w głowie... może ktoś z doświadczenia mógłby mi wskazac w co zainwestowac pieniążki...
Pozdrawiam
 

jaremekg16

New member
porównanie SD5 i SX5

Coś wydaje mi się, że się trochę pomyliłeś. SD1 to jest starsza wersja SD5, a możliwość nagrywania na DVD ma model HDC-SX5 który o dziwo jest tańszy. Ciekawe porównanie SD5 i SX5 znajdziesz na stronie:
HTML:
http://www.ipis.pl/artykul.php?idartykul=7524&poddzial=Aparaty%20fotograficzne
. Porównując starszy SD1 i nowszy SD5 to zmniejszono wielkość przetwornika CCD (trochę dziwne bo teoretycznie - z praw fizyki - pogarsza obraz:confused: ) oraz dodano parę nowych i ciekawych funkcji. Zmniejszono (o ile pamiętam) wyświetlacz LCD, wagę, wielkość i pobór prądu.
Osobiście przymierzam się do kupna HDC-SD5 ponieważ nie mam zaufania do mechaniki precyzyjnej i osobiście obrabiać będę na kompie gdzie już mam DVD. Jeżeli cenisz sobie "uniwersalność" to lepszym chyba będzie SX5 ale im więcej elementów, tym urządzenie bardziej zawodne. Dodatkowym atutem za SX5 jest to, że jest cięższa i ma większą bezwładność a gdyby podczas nagrywania kręciła się w nim płyta DVD to efekt żyroskopowy dodatkowo stabilizowałby kamerę (w bardzo niewielkim stopniu ;) ).
Którąkolwiek kupisz i tak będziesz zadowolony a lepsze kamery, tak żeby to było zauważalne przez przeciętnego Kowalskiego pojawią się chyba za jakieś kilka (może nawet kilkanaście) lat, oczywiście mówię o kamerach w cenie do 4 tyś zł. Żadne z kamer dostępne na rynku poniżej 20tyś zł nie mają prawdziwej rozdzielczości Full HD, ale na ten temat nie będę się rozpisywał bo są lepsi ode mnie w tym temacie.
Miłego kupowania :D
 

slimak

New member
Bez reklam
jaremekg16 napisał:
.... SD1 to jest starsza wersja SD5
...

Miłego kupowania :D
Poprawiony skrót do artykułu o SD5.
http://www.ipis.pl/artykul.php?idartykul=7524&poddzial=Aparaty%20fotograficzne


W nowej SD5 dodali mnóstwo ulepszeń funkcjonalności (oprogramowanie). Mechanicznie natomiast SD5 jest okrojoną wersją SD1.

SD5
SD1

3CCD: 1/6” x 3 (560 k x 3 piksele)
520 k x 3 [4:3], 520 k x 3 [16:9] (film)/
3CCD: 1/4” (560 k x 3 piksele)
520 k x 3 piksele [16:9] (film)/


ZOOM x10
ZOOM x12

Aparat 35mm
42,9 -429mm [16:9] (film) zabrali szeroki kąt widzenia!!!!
38,5–462 mm [16:9] (film)

Średnica filtra
37
43

LCD
2,7 (300 k)
3,0 (250 k)

Rozdzielczość
1920x1080 zmierzona około 600 x 600 linii
1440x1080 zmierzona około 600 x 600 linii


Ślimak
http://slimak.republika.pl/hv10.htm
 

unzip

New member
slimak, dzieki za zestawienie, bardzo przydatne :). Właśnie się zastanawiam nad taką kamerką (bardziej pasowałaby mi HDC-SD7, bo jest malutka, ale jest tylko w wersji NTSC)
dorzuciłbym do tego mikrofon stereo w SD5, był 5.1 w SD1. W SD1 były też wejście mikrofonowe i port słuchawek, ktorych brak w SD5. W SD5 jest też slot od karty od spodu (razem z baterią), nie wiem jak było w SD1 (prawie na pewno karta była wsadzana z boku). Może to przeszkadzać przy wymianie kart jeśli kamera będzie na statywie.

Ale mam kilka pytań - czy ktoś kto już posiada taką kamerkę mógłby zmierzyć ile czasu startuje kamerka od włączenia do momentu nagrywania z pełnego wyłączenia (off, nie standby)? Bardzo mi na tym zależy. Jakby ktoś miał więcej czasu - przydałyby mi się jeszcze takie informacje:
1) czy port USB to taki standardowy miniUSB jak w palmtopach? Czy jakaś dziwna odmiana?
2) czy wejście HDMI jest normalne czy małe (ostatnio używałem Sony i niestety było małe, ciężko było znaleźć kabel)
3) czy można wybrać nagrywanie SD? a HD 1920/1080 ale w niższym bitrate?

Pozdrawiam,
Paweł
 

web

New member
tschooper napisał:
zastanawialem sie teraz nad Sony HDR-CX6EK, ale z różnych źródeł, wydaje mi się, że to słabszy model niż SD5 a cena jest podobna.
Sony posiada duży przetwornik 1/2,9" przez co obraz w gorszych warunkach oświetleniowych jest o wiele lepszej jakości. Posiadałem kamerę Panasonic CCD 3x1/6", Sony CMOS 3x1/6", obecnie mam Sony 1/2,9" więc mam w tym temacie rozeznanie.
SD1 nie posiada trybu SD.
POzdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

mobor

Banned
Jak czytam o matrycach w kamerach HD rzedu 1/6" i z iloscią pixeli równą 500k to wydaje mi sie ze mamy tu doczynienia z MARNĄ kamerą SD w której rozdzielczosc optyczna jest INTERPOLOWANA do formatu HD

wg mnie- ta kamera nie ma NIC wspólnego z istotą obrazu HighDefinition !!
Moja profesjonalna kamera SD ma przetworniki 3x 450 k pixeli !!

HD to 3 matryce wielkości (minimum) 1/4" i 1.5 mln pixeli (każdy !!!) Lub 1 przetwornik wiekszy niż 1/3" - 3 Mpix .... To jest MINIMUM !!
Wszystko co jest poniżej tych parametrów to zwykły szmelc
 
Ostatnia edycja:

jaremekg16

New member
Kupiłem tą kamerę

Na zapytanie od jednego z czytelników informuję, że zakupiłem to małe cudo i ogólnie jestem bardzo zadowolony. Pełniejszy opis zamieszczę za jakiś czas jak mi roboty trochę ubędzie. Ja przy wyborze kierowałem się tym że musi być HD i na kartę bo tylko to jest przyszłością, porównując konkurencję (Sony) to karty MemoryStick mnie odrzuciły na wstępie, dlatego właściwie nie miałem innego wyjścia i padło na HDC-SD5, czego nie żałuję.:eek:k:
 

mobor

Banned
Nie przekonasz mnie samymi "ochami i achami" lecz próbką materiału zarejestrowanego w kiepskich warunkach oswietleniowych z ekspozycją ustawioną na maksymalny otwór oraz gain 0dB. W tych samych warunkach należałoby zrobić test Canona, jakiegoś Soniacza i porównać efekty
W dzien nawet najwieksze badziewie ładnie rysuje
 

unzip

New member
jaremekg16: czy moglbys sprawdzic jak szybko ta kamera startuje? Od momentu wlaczenia (pelnego, nie ze standby) do momentu kiedy zacznie nagrywac? Bardzo mi zalezy na tym parametrze.

jakbyś miał jeszcze chwilkę, to mam kilka dodatkowych pytań (ale jak nie masz, to sprawdź proszę tylko ten start):
1) czy nagrywa w SD
2) jaka jest najniższa przepustowość HD (tzn. ile miejsca zajmuje np. 1min)
3) czy kamerę widać jako dysk po podłączeniu do komputera?
4) czy jest gniazdo USB w samej kamerze? Jakie (zwykłe B albo miniUSB czy jakieś dziwne)?

mobor: nie wiem do kogo była Twoja ostatnia wypowiedź, ale pamiętaj że to forum jest nie tylko dla profesjonalistów. Ja też chętnie zobaczyłbym porządne porównanie (albo chociaż próbkę nagrania w ciemnym miejscu), ale chyba nie oczekujesz że zwykły użytkownik, taki jak ja, zrobi profesjonalny test porównawczy kilku kamer, kiedy mam do dyspozycji tylko jedną... Mnie wystarczy informacja że ktoś kupił i nie ma większych zastrzeżeń :)
 

mobor

Banned
A ja piszę ku przestrodze tych którzy mają nieco wieksze wymagania wzgledem jakosci obrazu i szukają czegos optymalnego dla siebie (stosunek jakosć/cena ze wskazaniem na to pierwsze) ;)
Oczywiscie nic do Ciebie nie mam- jesli kamera sie u Ciebie sprawdza- super. Wg mnie - daleko jej jednak do modeli Sony czy Canona pod wzgledem jakosci obrazu
 

unzip

New member
spoko, ja jej jeszcze nie mam - niestety mam Sony :( (HDR-SR7). I tutaj jakość nie powala mnie na kolana, zwłaszcza w słabych warunkach oświetleniowych (ciemno albo mocne słońce). Być może nie miałem czasu jeszcze za dużo się jej nauczyć, ale problemy funkcjonalne (brak gniazda USB, start prawie 10s, nagrzewanie się kamery, standardowe problemy dyskowe - czyli trzeba bardzo uważać na włączoną kamerę) spowodowały że nie mam ochoty się jej uczyć, wolę wymienić na inną. Dlatego właśnie rozglądam się za tym Panasonikiem. A z Canona nie widziałem chyba żadnej kamery HD na kartę.
 

slimak

New member
Bez reklam
Z tym wymienianiem tak się nie spiesz, bo znowu będziesz niezadowolony.

1) W ciemnych miejscach trochę lepsze będą: hc7, sd1, hv20, hv10, hr10, hg10.
Ponieważ boisz się HDD hg10 odpada.

2) W jasnych kontrastowo oświetlonych miejscach każda kamera będzie miała problemy. W takich warunkach trzeba ręcznie ustawić ekspozycję przy pomocy wizjera. Czyli wszystkie kamery na karty odpadają (cx6, sd1, SD5)

3) Z pozostałych kamer najpowolniejsza będzie chyba hr10 z powodu zapisu na DVD (hr10 odpada).

Zostają same kamery na tasmę. ;)

4) Mój Canon HV10 po włączeniu zasilania i naciśnięciu rec. zaczyna pokazywać symbol na wyświetlaczu że nagrywa po 5 s, ale w rzeczywistości cyferki odliczające pierwsze sekundy nagrania pokazują się po 10 – 11 sekundach.:???:


Przypominam o bardzo dobrym źródle próbek jakości obrazu z kamer
http://www.fxsupport.de/hd_praxis_kameras_001.html
zwłaszcza, że ostatnio doszły:
Canon HR10
Panasonic SD5
Panasonic SX5

P.S. Jest tam też Panasonic dx1 z optyką i elektroniką identyczną jak w kamerze Panasonic SD1.


Slimak
http://slimak.republika.pl/hv10.htm
 
Ostatnia edycja:

vujson

New member
mobor napisał:
A ja piszę ku przestrodze tych którzy mają nieco wieksze wymagania wzgledem jakosci obrazu i szukają czegos optymalnego dla siebie (stosunek jakosć/cena ze wskazaniem na to pierwsze) ;)
Oczywiscie nic do Ciebie nie mam- jesli kamera sie u Ciebie sprawdza- super. Wg mnie - daleko jej jednak do modeli Sony czy Canona pod wzgledem jakosci obrazu

Jaki zatem sprzęt dla amatora, który chce zakupić kamerę HD mógłbyś zasugerować? Rozumiem, że z przetwornikiem i jego wielkością /upakowaniem pixeli/ jest podobnie jak w aparatach cyfrowych typu kompakt w porównaniu z lustrzankami? Czy zatem dla poprawy jakości nie należy zastanawiać się raczej nad modelami Panasonica DX1 lub SD1 - mechanicznie i optycznie były chyba lepiej wyposażone? Dla mnie /totalnego amatora/ niesamowitą wygodą może okazać się hybryda nośnika DVD i karty SD. Czy któraś z kamer Sony lub Canon posiada taką mozliwość? Pozdrawiam serdecznie.
Vujson
 

jaremekg16

New member
Parę ciekawych informacji

Jeżeli chodzi i pytania unzip to:
0. start z wyłączonej kamery do nagrywania to ok 4 do 5 sek w tym czasie jest również opóźnienie włączenia nagrywania (niecała 1 sek od momentu wciśnięcia nagrywania do rozpoczęcia nagrywania). Test zrobiłem z ręki (tak na oko) i dlatego czasy te należy traktować jako przybliżone. Przy okazji spostrzegłem, że drobny problem występuje gdy za wcześnie się wciśnie nagrywanie zaraz po pojawieniu się obrazu na ekranie i na powtórne wciśnięcie traci się kolejne 2-3 sek bo człowiek jest zaskoczony że wcisnął a nie zadziałało. Sekwencja jest taka: przełączamy na tryb nagrywania, około 1 sek otwiera się obiektyw, (w międzyczasie otwieramy ekran jeżeli był zamknięty) następnie po ok 1,5-2 sek pojawia się obraz na ekranie i napis "nagrywanie na karcie", musimy drobną chwilę odczekać i wciskamy nagrywanie, po ok 1 sek obraz się już nagrywa.
1. wSD nie nagrywa, są tylko 3 tryby: HG1920, HN1440 i HE1440
2. Najniższa wyszła mi 42MB/min (testowałem tylko 1 min)
3. Nigdy wcześniej nie podłączałem jej przez USB, stosuję osobny czytnik kart, ale przy próbie sprawdzenia jak to wygląda pojawia się mały problem, żąda podłączenia zasilacza a to wymaga wyjęcia akumulatora i w jego miesce włożenia końcówki zasilacza a to trzeba podłączyć do ładowarki która musi być podłaczenia do prądu. Jednak mimo, że trochę skomplikowane zrobiłem to i mogę powiedzieć że kamera widoczna jest jako nowy dysk tak jak pendrive. I tu znowu ciekawostka, przy podłączonym USB do PC kamera nie daje się wyłączyć, dopiero po odłączeniu kabla USB.
4. to jest miniUSB jak w większości aparatów, kamer i czytników.

Dodatkowo dla mobor, ja nie chcę Ciebie przekonywać do tej kamery ani nikogo innego, ja tylko staram sie wyrazić moje subiektywne (nie objektywne) odczucia. Każdy sprzęt ma swoje wady i zalety i nie chodzi wcale o stosunek jakości do ceny tylko każdy z kupujących dysponuje odpowiednim portfelem i poruszamy się w obszarze podobnych możliwości. Tak jak osoba która chce kupić super kamerę za 1000 zł przeczyta te posty tylko z ciekawości tak jak jak bym czytał informacje o kamerach za 20tyś zł i sie podniecał super jakością w kiepskim oświetleniu. Tak zgadza się ta kamera też ma wady i Ci je wymienię:
1. Słaby obraz przy słabym oświetleniu (w tej cenie nie będzie lepiej, a napewno ja nie zauważę różnicy)
2. Słaby kąt widzenia obiektywu jeżeli chodzi o szerokość, dlatego dokupiłem konwerter szerokokątny i teraz jest wsam raz.
3. Grzeje się w miejscu uchwytu i po kilkunastu minutach trzymania zaczyna to dokuczać bo przygrzewa rękę która ją trzyma.
4. Jest lekka i mała co utrudnia stabilne prowadzienie z ręki.
5. Brak możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.
6. Akumulator małej pojemności, starcza tylko na 80 min pracy
7. Brak możliwości włożenia większego akumulatora a oryginalny jest drogi (ja kupiłem za 290 zł)
8. Fatalnie ustawia się ręcznie ostrość
9. Brak stopki na lampę zewnętrzną choć można dokupić adapter, ale to dodatkowe koszty
10. Kiepskie ułożenie przycisku spustowego do robienia zdjęć, na szczęście do zdjęć mam aparat fotograficzny
11. Brak możliwości podłączenia zasilacza bez potrzeby wyciągania akumulatora, w komplecie jest specjalna przejściówka którą się wkłada w miejsce akumulatora
12. Kiepski dostęp do akumulatora i karty gdy kamera jest na statywie
13. Kiepski dostęp do wyjść AV i HDMI ponieważ musi być otwarty ekran LCD który podczas odtwarzania dodatkowo rozładowuje akumulator.

Może jeszcze parę wad bym znalazł, i zapewne możesz się teraz spytać to jakiego grzyba kupowałem ten szajs? otóż odpowiedź jest prosta, ponieważ wszystko czego nie wymieniłem powyżej to są jej zalety. I dla mnie ta kamera prewyższa każdą inną na tym poziomie cenowym. A tak na poważnie dla mnie liczyły się tylko dwie rzeczy, karta SD (nie jakieś tam MemoryStick) i jakość wyższa niż MPG. Te kamery (również Sony, Canon i JVC) w rzeczywistości nie mają pełnego HD jak to jest opisane w broszurach, zarowno sprzętowo jak i programowo (kompresja) rozdzielczość HD jest uzyskiwana przez aproksymację lub inne sztuczki stosowane przez producentów jednak rzeczywista jakość obrazu jest lepsza (subiektywnie) od kamer SD i o to mi chodziło. A podniecać się sygnałem full HD z amatorskiej kamery to ja będę za jakieś 10-12 lat.
Tak na szybko z zalet wyróżniających tą kamerę od innych to super jakość monitorka LCD oraz funkcja pre-rec (nagrywania wstecz 3 sek).

Mam nadzieję, że niektórym bardziej stojącym na ziemi pomogą te informacje w wyborze odpowiedniego sprzętu. Pozdrawiam:D
 

slimak

New member
Bez reklam
Dzięki za ciekawy wywód.

A dlaczego nie kupiłeś SD1?
Punkty 1, 2, 5, 11, 12(tylko karta). Jej nie dotyczą. Natomiast na pewno w SD1 dojdzie punkt brak: „pre-rec (nagrywania wstecz 3 sek)”.

Czy mógłbyś włączyć kamerę i nagrywanie kierując ją na zegarek z sekundnikiem gg.mm.ss(00). Pierwszy odczyt czasu przy odtworzeniu tego nagrania gg.mm.ss(np. 06) byłby rzeczywistym czasem startu. Dopytuje się tak, ponieważ mój canon „oszukuje”, informację, że nagrywa pokazuje po 5s, ale w rzeczywistości nagrywa po 10s.
 

jaremekg16

New member
Odpowiedź

Odpowiadając na pytanie ślimaka.:D
Otóż kamerę kupiłem po to żeby nagrywać i cieszyć się widokami uchwyconymi podczas róźnych wypraw a nie dla technicznych możliwości. To prawda, że przed zakupem szukałem jak najwięcej informacji o tej i innych kamerach i porównywałem ale obrałem sobie pewien cel w założeniach i odrzucałem wady które dla mnie nie są istotne. Przykładowo nigdy nie będę potrzebował mikrofonu zewnętrznego ani stopki do lampy. Natomiast wolę mieć urządzenie nowsze i choć trochę bardziej dopracowane mniej energochłonne i może nawet szybsze. Nad wielkością czujnika (porównując SD1 i SD5) też sie zastanawiałem ale doszedłem do wniosku że skoro SD5 jest następcą SD1 to producent nie pozwoliłby sobie na pogorszenie obrazu, zresztą szukałem na internecie porównań pod tym kontem i nie znalazłem niegdzie stwierdzenia że obraz w SD5 jest gorszy niż w SD1 co najwyżej, że jest taki sam i przypuszczam, że producent pozwolił sobie na zmniejszenie matrycy z powodu rozwoju techniki w ciągu roku jaki dzieli te dwa modele. Jedno co zauważyłem osobiście porównując to SD5 ma duuuuużo lepszy monitorek niż w SD1 i to mnie dodatkowo cieszy. Dodatkowo nie interesowała mnie jakość nagrywania SD ponieważ nie poto kupuję kamerę HD. Aktualnie robię film końcowy w dwóch formatach, zwykły DVD oraz HD na przyszłość. Muszę również dodać, że mój telewizor ma 14 lat i przez najbliższy rok nie będę miał nowego a i odtwarzacz DVD nie akceptuje formatu AVCHD lub H.264 i konia z rzędem temu kto znajdzie taki odtwarzacz na rynku teraz.
Ogólnie ta kamera to jest bardziej na przyszłość ale pytanie po co nagrywamy, czy tylko po to żeby za tydzień może miesiąc obejrzeć i wyrzucić płytę? Czy może będziemy chcieli pokazać film naszym dzieciom i wnuczkom? I co wtedy? "Dziadek, dlaczego ta jakość jest taka kiepska?".
Myslę, zrozumiecie mój sposób myślenia. Ja nie chcę nikogo przekonywać do tej czy innej kamery ale trzeba się zastanowić głębiej na walorami użytkowymi i co tak naprawdę jest Wam potrzebne a co jest zwykłym gadżetem lub co gorsza kupujecie lepszy sprzęt a próbujecie oszczędzać i pogarszacie jakość. To samo dotyczy aparatów fotograficznych, kupuje gość za 3 tyś aparat i robi zdjęcia w pomniejszonej jakości żeby zaoszczędzić na karcie 100-200 zł. To niech sobie kupi za 1000zł i będzie miał to samo i wtedy to się nazywa oszczędność. Po co komu format SD skoro kupuje HD?
Wracając jeszcze do porównania, SD1 ma troszeczkę szerszy kąt widzenia ale i tak mi to by nie wystarczyło dlatego kupiłem konwerter i do SD1 też bym musiał. Polecam również z praktycznego punktu widzenia kupić drugi akumulator bo nie ma nic bardziej głupiego jak niemóc zrobić ciekawego ujęcia bo właśnie kończy się bateria lub karta (również karty mam 2, jedna 8GB a druga rezerwowa 4GB), przy sprzęcie za taką kasę to dodatkowy wydatek rzędu 15-20% wartości na osprzęt jest wart tego. Jeżeli uważasz że kupisz kamerę i to wszystko to nigdy nie uzyskasz tego efektu co powinieneś i lepiej nie porywać na taki sprzęt, lepiej zaoszczędzić na samek kamerze i kupić tańszą chociażby za 1600 zł.
To tyle, jeżeli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem.
 

slimak

New member
Bez reklam
Zgadzam się z tobą, ale z jednym zastrzeżeniem nowsze nie musi oznaczać lepszego, bo w ostatnich latach producenci skoncentrowali się na CCC*.

*Cena Czyni Cuda.


Test z camcoderinfo
sx5
http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-SX5-Camcorder-Review-33503/Performance.htm
sd1
http://www.camcorderinfo.com/content/Panasonic-HDC-SD1-Camcorder-Review/Performance.htm

Test z Video magazin.

panasonic_sd1_sd5.jpg


W obydwu sd5 wyszła gorzej.
 

web

New member
Logika podpowiada, że miejsza matryca musi bardziej szumieć i nic tutaj technika nie pomoże. Tak jak napisałem wcześniej, miałem do czynienia z kamerami o matrycach 1/6" i wiem jak to wygląda. Panasonic SD1, też posiadałem przez kilka miesięcy, tutaj była wyrażna poprawa w stosunku do małych przetworników, ale kamera nie miała SD, więc się jej pozbyłem. Obecnie posiadam CX6, różnica w jakości obrazu w słabym świetle jest zauważalna na korzyść Sony. Osobiście nie przeszkadza mi MS, w niczym nie jest gorszy od karty SD, poza wyższą ceną naturalnie. W Sony brakuje mi fitra atywiatr jaki posiadał Panasonic, ale za to CX6 posiada Dolby Digital 5.1, a Panasonic nie. Start kamery od momentu włączenia do momentu kiedy można zacząć nagrywanie wynosi dokładnie 7,6 sek., natomiast od pojawienia się obrazu na LCD do momentu rozpoczęcia nagrywania 3,8 sek.
Pozdrawiam.
 
Do góry