PANASONIC HDC SD 300 czy HDC HS 300?

Shinzon

New member
@ cyber_human

To mało masz w tym wątku informacji i wyjaśnień. Czego Ci jeszcze potrzeba do decyzji? Jeśli szukasz użytkowników Panasonica to takich na tym forum niewielu widziałem. A jak nikogo z Panasoniciem tu nie ma to pewnie dlatego, że te kamery Panasonica są drogie i do d***
 

cyber_human

New member
Widzisz chopie, do kościoła nie chodzę i się nie martwię, że tam tłok ciągle jest...
Nie ilość o jakości świadczy. Tą drogą myślenia musiałbym kupić TV samsunga, bo dużo ludzi go kupuje, a jednak zdecydowałem się na Pionka, którego już się nie produkuje. I też wielu go nie ma, co nie znaczy, że jest kiepski.
Z tych trzech filmów:
Panas: YouTube - HDC TM350
Sony: YouTube - HDR CX500V
Canon: YouTube - iVIS HFS11
mi najbardzie Panas pasuje + wiele ustawień manualnych.
Ale jest jeszcze stabilizacja w szerokim kadrze i w zoomie, ostrość obiektów w szybkich scenach, balans bieli, jakość w pełnym słońcu, no po prostu mnóstwo parametrów... których niestety nie udało mi się sprawdzić.
Do tego obraz "zdjęcia" itp itd...

Wiesz, wszedłem na forum poczytać konkretne wypowiedzi, a nie w stylu Panas jest do d***.

Gdy latem kupowałem oponę do motocykla, pewien sprzedawca powiedział: a co sobie głowę zawracać, przecież to wszystko to samo. Tak szybko jak wszedłem do niego, tak szybko wyszedłem, bo nie będę z ignorantem, laikiem i dyletantem dyskutował...
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
@cyber_human

Problem polega na tym, że wielu tu wchodzi i chciałoby, aby najpierw ktoś inny kupił najlepiej kilka kamer i porównał je, a potem powiedział, która jest najlepsza.

Dobrze, że znalazłeś te porównania. Wnosisz tym samym pewną wiedzę na forum.

Jak Ci Panasonic pasuje to go kup i wrzuć jakieś sample na forum. Nie będziesz wtedy należał do tych co chodzą do Kościoła, a po wyjściu to niewiele z Kościołem mają wspólnego.
 

cyber_human

New member
@Shinzon

no tak się spiąłem, że już chciałem ponownie swój post edytować...
ale... co tam, trza się rozluźniać.

Spójrz na to:
Ramhultafallet on Vimeo

nie tak bardzo do d***, hmm?

Poszukam jeszcze materiałów zrobionych konkurencją.
 

Shinzon

New member
Powiem tak, w dobrym świetle to i Toshiba Camileo za 800 zł kręci w miarę dobre filmy. Radziłbym poszukać sampli na słabe światło.

Odnośnie Panasonica to oprócz sampli, które kolega Ślimak wyszukał gdzieś w internecie to tu na forum ani jednego nie widziałem. Zbiego okoliczności? Być może. Ale być może też fakt, iż za bardzo drogi sprzęt jakim jest Panasonic nic specjalnego się nie dostaje. Może się myle. Może ktoś w końcu wrzuci tu więcej sampli z Panasonica i wyprowadzi mnie z błędu.

P.S.
Dodam jeszcze, że nie bazowałbym wyłącznie na filmach z YouTube'a i podobnych bo to żadnej wiedzy o jakości Ci nie dostarczy. Większość filmów jest zmniejszanych w rozdzielczości i nie zobaczysz ziarna jakie kryje nagranie w pełnej rozdzielczości. Najbardziej miarodajne są pliki bezpośrednio z kamery. Tylko one najlepiej ukazują słabości kamery. A takich plików jest w internecie jak na lekarstwo.
 
Ostatnia edycja:

cyber_human

New member
co do ceny, to nie dyskutujmy. Jak pisałem, w Polsce dystrybutorzy robią nas w ch***. Na ebay.co.uk jest połowa (!!!) ceny. I tak Panasa można dostać taniej niż Canona i Sony. W najgorszym wypadku w tej samej cenie. A zobacz: Pana ma dużo ustawień manualnych, czego w Sony brak. Mylę się? Do tego Canon wali w 24Mbit. co jest w sumie niepotrzebnym zajmowaniem miejsca.
Fakt, może trochę tendencyjnie piszę, ale jakoś Sony mnie nie przekonuje. Właśnie starszą kamerę Sony na DV musieliśmy odnieść do serwisu, bo przez rok nieużywania przesłona się skleiła. Fakt, to przepaść technologiczna, ale...

Po prostu chcę uniknąć sytuacji, w której kupię jakąś kamerę, po to, by za miesiąc ją sprzedawać na allegro, ściągać coś następnego i tak 3 albo 4 razy.
Ale chyba na tym stanie.

Albo, różnice są tak małe, że w sumie, a do tego coraz mocniej się skłaniam, po chwili człowiek i tak ich nie zauważa...

Wiesz, Ty masz Sony i dla Ciebie tylko Sony.
Ktoś kto ma Panasa, będzie też go bronił, bo przecież każdy dokonał najlepszego w swoim mniemaniu wyboru.

Trudna sprawa...

Ale spróbujmy podsumować jakoś:
1. Stabilizacja w szerokim kadrze i długim ognisku:
2. Szumy w słabym świetle:
3. Ostrość w słabym świetle:
4. Kolory w słabym:
5. Kolory w normalnym świetle:
6. Ostrość w normalnym świetle:
7. Balans bieli, szczególnie śnieg (tu chyba Sony się gubi nieco, hmm?):
8. *
9. *
10. *

* to, o czym zapomniałem...
 

Shinzon

New member
Jeżeli bardzo nie lubisz ziarna (widzę, że to pozycja nr 2 na Twojej liście) to w SONY XR500/XR520 i nowszych modelach go nie zobaczysz. Powiem Ci z doświadczenia, że to największa ulga jaką doznałem po zakupie XR500. Brak tego cholernego ziarna w słabym świetle. Nareszcie masz czysty obraz HD niezależnie od oświetlenia.

Moim zdaniem powinienieś poczekać na SONY XR550 lub CX550. Te kamery mają mieć szeroki kąt, bardzo dobrą stabilizację w całym zakresie ogniskowych (w trzech kierunkach), ulepszone dwuktornie łapanie ostrości i szereg innych zmian. Mimo zdaniem warto się nad tymi kamerami zastanowić. Jak chcesz mieć super sprzęt to ja nie szukałbym już w modelach z 2009 tylko poczekał na te z 2010.
 

cyber_human

New member
Kiedy to będzie?
Mam 3 tygodniową córkę. Nie chcę już czekać. Co prawda mam pożyczoną kamerę Sony DVD, ale to SD i niestety bardzo mi to przeszkadza. Do tego teraz mam najpiękniejszy czas noworodka...
Być może kupię teraz coś i potem najwyżej zmienię. Zresztą na początku ceny będę nawet w UK wysokie. Może się mylę?
 

Shinzon

New member
Gratulacje z okazji pojawienia się maluszka. Rzeczywiście w takiej sytuacji to każda chwila jest cenna.

Cena SONY XR550 ma się zaczynać od EURO 1.500:
http://www.digitalversus.com/news_id-12269.html

Jeżeli chodzi o dostępność to jest przewidywana na marzec 2010 (informacja poniżej na slashcam). W Polsce będzie pewnie nieco później.

http://camcorder-test.slashcam.com/compare-7522631d0adaf741b94f3cc72861cbd0.html

P.S. Sony XR550 ma podniesiony bitrate do 24kbit/s. To z pewnością poprawi jeszcze jakość nagrań (16kbit/s w XR520) również w słabym świetle. Z ciekawych rzeczy XR550 oferuje również więcej ustawień ręcznych niż XR520. XR550 ma również ogromny ekran LCD 3,5" o wysokiej rozdzielczości, co pozwala na lepsze rozeznanie jakiej jakości obraz w danym momencie "widzi" kamera (czy jest zachowana ostrość itd).

Masz trudną decyzję ze względu na pojawienie się maluszka. Nowe parametry są bardzo kuszące i to nie tylko w SONY ale również w Canon i pewnie również w Panasonic'u.

Wymiana kamery jest związana z dodatkowymi kosztami. Jeżeli masz kasę to kup teraz kamerę, a później zobaczysz i wymienisz. Nie musi to być SONY.
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
No tak cena nowych modeli to ból. Szczególnie jak się kupuje zaraz po premierze. Płaci się wtedy strasznie frycowe za nowość. Myślę, że rozsądne ceny to będą dopiero w połowie 2010. To długo mając maluszka, gdzie każda chwila jest cenna.

Zdjęcia jakie robi moja XR500 są raczej przeciętne. Jakość jak średniej klasy kompakt. Stąd do zdjęci korzystam osobno z aparatu fotograficznego. Jak nie ma pod ręką aparatu to zdjęcia z kamery ujdą, ale to żadna rewelacja.

O zdjęciach z kamery SONY XR520 możesz poczytać na camcorder.info:
Sony Handycam HDR-XR520V Camcorder Review - Sony HDD

Dają tam również porównanie z Panasonic TM300.

Panasonic TM300 ma również swój review:
Panasonic HDC-TM300 Camcorder Review - Panasonic Flash Memory Camcorders

Dodam, że szukałem co nowego na 2010 oferuje Panasonic ale nic nie mogłem się doszukać. Na camcorder.info nic nie piszą o nowościach od Panasonica:
CES 2010 Complete Camcorder Coverage - News, Guides and Tips

P.S. dodam, że pojawił się pełny review dla najnowszej kamery Canon HFs21
http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-Vixia-HF-S21-Camcorder-Review-37609.htm
 
Ostatnia edycja:

smolnicki

New member
test na stabilizację Shinzona z Sony w słabym świetle

Witaj Shinzon
ściągnąłem i obejrzałem. Muszę przyznać , że szybkość klatki w tym ujęciu jest 25/sec i obraz przy ruchu poziomym nie jest niestety płynny, natomaist potwierdza się fenomenalna matryca która przy bardzo słabym oświetleniu zdejmuje bez śnieżenia. Jestem pod wrażeniem.
Moja Kamera Toshiba GSC-k40HE (format MPEG-4 AVCH/H264- 720p) o niebo lepiej rejestruje obraz (60p) ale niestety tu muszę przyznać wyższość SONY w słabym oświetleniu. Miałeś rację z matrycą ale nie ogólnie.
Pozdrawiam S.
 

cyber_human

New member
@Shinzon
Hmm... Spójrz do czego się dokopałem:
Sony Handycam HDR-XR520V Camcorder Review - Sony HDD

Cytuję:
• The Panasonic outperforms the Sony in everything except noise and stabilization
• It's especially strong in low light, with superior sensitivity and optional 24p recording

i dalej:
The Panasonic HDC-TM300 is a tough camcorder to beat. In video performance alone, the Panasonic outstrips the Sony in everything but noise. Color accuracy and sharpness are particularly impressive. It's also a clear winner in low light performance, producing much higher sensitivity and the option of recording in 24p to further improve shooting. While the Sony's optical image stabilization is superior, the Panasonic's stabilization is also quite good (both of these camcorders are head and shoulders above the rest).

Koniec cytatu.
Nie taki zły ten Panas. Na pewno nie d*** :)

Co prawda fakt, stabilizacja w Sony wypada ponoć najlepiej. Panas ma też więcej szumów, ale...

Cytat: "Camcorder of the Year – Panasonic HDC-TM300 ":
Camcorderinfo.com Select Awards 2009 - News, Guides and Tips

Zatem muszę sobie odpowiedzieć: czy stabilizacja i szumy, czy jednak czułość w słabym oświetleniu i full innych fajnych funkcji manualnych...

No i coś bardzo fajnego na dzieciaki i inne obiekty w ciągłym ruchu: blokujesz focus na obiekt i kamerą podąża za tym obiektem, ostrząc ten poruszający się obiekt.
James Morris z trustedreviews.com ładnie to demonstruje:
http://www.trustedreviews.com/camcorders/review/2009/02/07/Panasonic-HDC-HS300/p1

Dla mnie super funkcja...

update:
dorzucam jeszcze ten cytat:
" If low light is a priority for you, you're better off looking at the Panasonic HDC-TM300 or the Sanyo VPC-HD2000. [...] Unfortunately, it's not a powerhouse in low light, giving a mediocre performance at 60i and not offering any alternative frame rates like 24p or 30p"

By zbalansować i być obiektywnym:
"In bright light, color accuracy isn't quite up to snuff, but the noise levels are impressively low. Motion can compete with the other top camcorders and sharpness is an improvement over last year's Sony HDR-SR12."

Cytaty pochodzą z tej strony:
http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-Handycam-HDR-XR520V-Camcorder-Review-36461/Conclusion.htm


Jeśli w końcu kupię Panasa, na pewno wrzucę jakieś sample od siebie... :)
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Zatem muszę sobie odpowiedzieć: czy stabilizacja i szumy, czy jednak czułość w słabym oświetleniu i full innych fajnych funkcji manualnych...

Powiem tak ... ja tam akwizytorem SONY nie jestem stąd obojętne mi jest czy ktoś tu kupi SONY czy nie.

Dla mnie największą bolączką było ziarno w słabym świetle. Też mam maluszaka, który ma kilka miesięcy i przez te kilka miesięcy kręcę kamerą SONY w słabym świetle i w sytuacjach gdy kamera lata. I SONY sprawdza się rewelacyjnie w słabym świetle i to jest dla mnie najważniejsze. Dodatkowo mam stabilny obraz jak ze statywu i nic mi więcej nie potrzeba. A nawet na nic bym tego nie zamienił. Ale to są moje indywidualne potrzeby. Ktoś inny może potrzebuje ustawień manualnych ... wtedy zanim dostroję kamerę maluszek przestanie się śmiać ... ale będę miał idealne ustawienia.

Nie podniecałbym się do czułości w słabym świetle, którą ma Panasonic. Będzie więcej widać ale z większym ziarnem i nagranie będzie wyglądało jak stare VHS.

Tak jak pisałem bardzo chciałbym zobaczyć więcej nagrań z Panasonica, a więc cyber_human jak już kupisz Panasonica to nie zapomnij wrzucić jakieś sample na forum.
 

cyber_human

New member
a siła i tak w post produkcji...
(XR 500 :) )
Trampoline on Vimeo

(HDC-HS300)
http://www.vimeo.com/8572928


@Shinzon
Oczywiście, szybko dobre zdjęcia maluszka, bo czas bezcenny... Po prostu sięgasz po kamerę i filmujesz w możliwie najlepszych ustawieniach...
Ale lubię kreatywnie się pobawić i moje filmowanie na pewno nie ograniczy się tylko do jednego tematu... A tu już może Panas dać mi wartość dodaną... Po to też kupiłem dSLR i choć to ciężka cegła, daje mi więcej radości niż supermały kompakt czy inne miniauto...

To po prostu zadania z pogranicza dwóch światów, które chcę pogodzić...
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
... również dla zbalansowania mam nadzieję cyber_human, że czytałeś również te oceny:

SONY XR520V nota 85%
http://www.infosyncworld.com/reviews...20v/10187.html

Panasonic HS300 nota 74%
Panasonic HDC-HS300 review

Piszą, że szczególnie zdjęcia Panasonic robi słabe.

P.S. dodam cytat:
"We had a blast with the HDC-HS300 out in the field, but when we threw our memories up on the big HDTV screen, we tried to quickly forget them. The Canon HG21 and Sony HDR-SR12 both lapped the Panasonic HDC-HS300 in terms of video quality, but this is not headline news. We've seen Panasonic mashing gears in third place for quite some time now, and perhaps the company needs to scrap the 3 chip configuration in favor of a single mother of a CMOS sensor."

... stąd wniosek, że oglądanie sampli na YouTube nie ma porównania z oglądaniem prawdziwego nagrania na dużym telewizorze.
 
Ostatnia edycja:

Shinzon

New member
Cyber_human nie wiem czy jesteś z Warszawy, ale jeśli tak to jak już kupisz Panasonica to chętnie się z Tobą spotkam, aby zrobić porównanie z SONY. Wtedy zarówno Ty jak i ja będziemy wiedzieli w co weszliśmy bez żadnych YouTubów i temu podobnych. Damy sample na forum i jasne będzie jak się obie kamery spisują w tych samych warunkach.
 
Ostatnia edycja:

cyber_human

New member
vimeo to nie youtube :)

tak, czytałem tamte noty... dlatego tu dyskusję prowadzę. Bo co review to inna ocena.

To wynika z subiektywnych odczuć zapewne.
Należałoby się zastanowić kto celniej przeprowadził test: camcorderinfo.com, którzy robią tylko w kamerach, czy też infosyncworld.com, którzy testują "mydło i powidło".
A może jest w tym logika. Może ludzie z camcorder to już wyjadacze, którzy wnikliwie szukają pewnych niuansów i zwracają uwagę na coś innego niż ludzie, którzy po prostu chcą włączyć i nagrywać, jak np. infosyncworld.
Przecież dla kogoś, kto kocha napęd 4x4 złem koniecznym będzie przednionapędówka, a dla innego 4x4 to niepotrzebne wożenie dodatkowych kilogramów, których jeżdżąc po mieście i tak nie wykorzysta...

Wiesz, mam wrażenie, że dyskutujemy tu o wyższości Świąt nad 1 majem :)
Tyle, że Ty już masz tego Sony, a ja wciąż teoretyzuję :p
 

cyber_human

New member
Cyber_human nie wiem czy jesteś z Warszawy, ale jeśli tak to jak już kupisz Panasonica to chętnie się z Tobą spotkam, aby zrobić porównanie z SONY.

Hahahha...
Otóż jestem z Poznania, i to pewnie nasz spór wyjaśnia :)

Ale poważnie, bywam w Wawie raz po raz i też już o takim spotkaniu myślałem.

Z naszej dyskusji wnioskuję, że się nie pobijemy, ale review byśmy machnęli całkiem całkiem znośne...
No, chyba, że ten Poznań Tobie przeszkadza :)
 

Shinzon

New member
Moja SONY XR500 spełnia moje oczekiwania w 100% i muszę powiedzieć, że teraz nie myślę o zmianie kamery, nawet na nowocześniejsze XR550. Mam wreszcie to, co mi było naprawdę potrzebne.

Przyznaję, że nie miałem w rękach Panasonica. Miałem SONY CX-6, poterm SONY SR11 i obie te kamery w słabym świetle były słabiutkie. Dopiero SONY XR500 daje obraz, z którego jestem w pełni zadowolony.

Chcętnie porównałbym w akcji SONY do Panasonica, aby zobaczyć czy rzeczywiście coś tracę.

Odnośnie camcorder.info to jak dla mnie to mam wrażenie, że oni nie wychodzą z laboratorium i ich testy coraz mniej mają współnego z przeciętnym używaniem kamery.
 
Ostatnia edycja:
Do góry