Panasonic 55st60 czy Toshiba 55L7453

emisiu

Member
Musze pochwalić Panasonica za jeszcze jedna rzecz. Mianowicie za filtry ekranowe. Otóż na przeciwko telewizora ma kanapę a nad nią lampy o regulowanej mocy, które dają mocne oświetlenie jak ktoś z domowników ma ochotę np. poczytać książkę. Lampy są tak powieszone że przy oglądaniu TV odbijały się idealnie po środku ekranu, więc były albo zgaszone albo bardzo mocno ściemnione. Po zmianie starej plazmy na st60 problem przestał praktycznie istnieć, gdyż nawet w pełni zapalone lampy w tak niewielkim stopniu odbijają się w ekranie, że zupełnie nie przeszkadzają w oglądaniu. :)
 

Xisiek

New member
Obiecałem że opisze moje wrażenia po zakupie plazmy i niniejszym chciałbym to uczynić. (...)


To tyle z minusów, dalej moje uwagi i spostrzeżenia:


Uwagi do jakości obrazu:
- kontrast, poziom bieli i czerni absolutnie idealne (tak, tak, dobrą biel też można uzyskać na plazmie)

- równomierność świecenia na całej powierzchni - idealna

- jakość kolorów - doskonała (piękne naturalne barwy - marzenie dla zdecydowanej większości LCD, nawet z najwyższej półki cenowej)

- ostrość obrazu i płynność ruch - doskonałe


W stosunku do starej plazmy widać sporą różnicę in plus za wyjątkiem jakości dźwięku (stara miała lepszy dźwięk) i kolorów (bo w obu kolory są idealne). No i duży ekran robi swoje.
W stosunku do LCD - mimo postępów w rozwoju technologii nadal różnica jest spora w kwestii jakości obrazu.


Cieszy fakt ze kolega zadowolony z zakupu, niemniej trochę mnie dziwi parę spraw przede wszystkim kolory, które nie mogą być tak samo dobre w plazmie starszej o 8 lat jak tej obecnej a to za sprawa poziomu jasność szarości/czerni.oba modele dziela pod tym katem lata świetlne.
Mam tym same spore wątpliwości co do obiektywizmu i poprawności oceny kolegi tego aspektu.

Ostrość fakt jest wyśmienitą, ale płynność?! Chyba kolega nie widział dobrego LCD, co tam się dzieje z plynnoscia. Poza tym płynność jest obarczona u pdp panasonica /zwlaszcza/przy sygnale 50hz potężną wada tzw Bugiem 50hz, dlatego w moim odczuciu panasonic tutaj absolutnie nie zasługuje na pozytywna ocenę.

Plazmy Panasonica to dobre lub bdb TV ale absolutnie nie bez wad i absolutnie nie odbiegające paleta barw od LCD.
 
Ostatnia edycja:

emisiu

Member
... niemniej trochę mnie dziwi parę spraw przede wszystkim kolory, które nie mogą być tak samo dobre w plazmie starszej o 8 lat jak tej obecnej a to za sprawa poziomu jasność szarości/czerni.oba modele dziela pod tym katem lata świetlne.

Ależ jak najbardziej mogą, bo napisałem tu wyłącznie o odtwarzaniu samych kolorów (szeroka i naturalna paleta barw). Oczywiście w nowej plazmie są znacznie lepsze przejścia tonalne, znacznie lepszy kontrast, znacznie lepsza czerń. Ale te aspekty rozróżniam oddzielnie w mojej ocenie.

Są kolory trudne do odtworzenia na telewizorach (np. lazurowy, złoty, pewne odcienie brązu (brunatny), tzw. kolory wściekle. Na obu moich plazmach są odzwierciedlane doskonale - tak samo na starej jak i na nowej. Mam dobre porównanie bo mogę sobie robić testy jednocześnie monitor (eizo CG277) i plazma, albo plazma i plazma.

Plazmy Panasonica to dobre lub bdb TV ale absolutnie nie bez wad i absolutnie nie odbiegające paleta barw od LCD.
W mojej ocenie jednak odbiegają. Ja się po części zawodowo zajmuję grafika i montażem filmów i widzę takie różnice, i dla mnie są one spore. Mam dużo filmów zrealizowanych np. w Chorwacji, południowej Francji, czy z Ameryki Środkowej, a w nich bardzo często występuje wspomniany po wyżej kolor lazurowy lub jak kto woli turkusowy-morski. Prawidłowo mogę go odtworzyć na monitorach EIZO, na NEC-ach i własnie na plazmach Panasonica (na Samsungu i na LG już jest przekłamanie). Z monitorów to jeszcze dają radę 2-3 wysokie modele LG.
Nie chciałem pierwotnie kupować plazmy, nastawiałem się LCD, a jednak po moich własnych testach skończyło się tak jak się skończyło. Żaden LCD nie odtwarzała w sposób mnie zadowalający choć wiele najlepszych modeli zbliża się do ideału.


...Chyba kolega nie widział dobrego LCD, co tam się dzieje z plynnoscia. Poza tym płynność jest obarczona u pdp panasonica /zwlaszcza/przy sygnale 50hz potężną wada tzw Bugiem 50hz, dlatego w moim odczuciu panasonic tutaj absolutnie nie zasługuje na pozytywna ocenę.
Chętnie poprosiłbym o rozwiniecie tego tematu bo nie bardzo zauważam taki problem u siebie, ale może nie wiem na co zwrócić uwagę. Przynajmniej na moich materiałach filmowych.
 

Xisiek

New member
Przyznam uczciwie, ze dziwnie mi się czyta to co kolega napisał, szczególnie ze pisze, iz zawodowo zajmuje się grafika.
Pamiętam na jakim poziomie było PDP 7 cz 8 lat temu i nie wyobrazam jak można ocenić kolory na tym samym poziomie przy tak drastycznej różnicy kontrastu do serii st,gt czy vt 60!

Problem panasonica z sygnałem 50hz, to rozpad konturów obraz przy poziomym ruchu kamery np. ujęcie drużyny śpiewającej hymn na mundialu, do tego problem z bandingiem oraz line bleed i delikatnym migotaniem jasnego obrazu przy dużej ilości jasnego koloru na ekranie /konsekwencja znakomitej ostrości jak sadze/

Naprawdę nie czynią tego TV idealnym, podobnie jak idealne nie jest LCD, które pazur pokazuje zazwyczaj dopiero po zawodowej ingerencji w CMS tv, niemniej obecnie juz TV kalibrowane są bardzo przyzwoicie.

Ps. Na jakim sygnale obecnie kolega ma TV dvbt? A na jakim pod pięciu oceniał toshibe?
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Tylko plazma,nawet uzywana plazma jest lepsza od nowego lcd.
Czas reakcji matrycy plazmy jest ponad 1000 razy szybszy od kazdego lcd.Nie ma o czym rozmawiac:)
Warto przypomniec ze czas reakcji matrycy plazmy jest tez szybszy od oled.Nie jest to taka duza roznica jak w przypadku lcd ale tez wygrywa plazma.
 
Ostatnia edycja:

Xisiek

New member
Tylko plazma,nawet uzywana plazma jest lepsza od nowego lcd.
Czas reakcji matrycy plazmy jest ponad 1000 razy szybszy od kazdego lcd.Nie ma o czym rozmawiac:)

Ale tu nikt nie rozmawia o czasie reakcji :)
Plazma, plazma ? Ma dużo zalet, ale tez i wady, jeżeli masz tego świadomosc to ok.
Natomiast nie jest tak, ze obiektywnie plazma jest lepsza od LCD i odwrotnie.
 
Ostatnia edycja:

emisiu

Member
Przyznam uczciwie, ze dziwnie mi się czyta to co kolega napisał, szczególnie ze pisze, iz zawodowo zajmuje się grafika.
Pamiętam na jakim poziomie było PDP 7 cz 8 lat temu i nie wyobrazam jak można ocenić kolory na tym samym poziomie przy tak drastycznej różnicy kontrastu do serii st,gt czy vt 60!

Bo różnica kontrastu nie ma nic do rzeczy. Wyobraź sobie jakiś kolor o składowych 8-bitowych RGB xyz, oraz o określonej luminancji "q" wyświetlony na monitorze referencyjnym, na starej plazmie i na nowej plazmie. Na każdym z tych (skalibrowanych) urządzeń wyświetla się identycznie lub prawie identycznie.
Na starej plazmie (z gorszym kontrastem) będzie problem z bardzo niską luminacją bo stara plazma nie ma dobrej czerni, a więc zastąpi go szarość. Ale w pozostałych wartościach luminancji kolor będzie prawidłowo odwzorowywany i tu i tu. A mnie właśnie chodzi o tą wierność kolorów. Na referencyjnym monitorze też mogę zmniejszyć sobie kontrast a barwy w zakresie wzajemnych proporcji RGB pozostają takie same, zmniejszy się tylko zakres luminancji. Zwróć uwagę że duży kontrast w nowych plazmach daje przewagę tylko w ciemnych scenach i na ciemnych płaszczyznach tam gdzie mamy do czynienia z niską wartością luminancji, natomiast w jasnych scenach nic się nie zmienia.
Tak więc przy ocenie koloru nie zwracam uwagi czy dany kolor jest mniej czy bardziej nasycony, czy jest jaśniejszy czy ciemniejszy, ale zwracam uwagę czy się nie zmienia jego odcień w stosunku do koloru pierwotnego (czyli czy mamy zachowaną wierność oddawania barw).

Problem panasonica z sygnałem 50hz, to rozpad konturów obraz przy poziomym ruchu kamery np. ujęcie drużyny śpiewającej hymn na mundialu, do tego problem z bandingiem oraz line bleed i delikatnym migotaniem jasnego obrazu przy dużej ilości jasnego koloru na ekranie /konsekwencja znakomitej ostrości jak sadze/

Na mundialu to generalnie obraz jest do d..y, co jest efektem transkodowania i kompresji (transkodowany jest z 1080/60p/12-bit). Rzeczywiście da się zauważyć to co opisujesz - szczególnie jak transmisja jest z TVP. Ale na niemieckich stacjach z Astry jest o wiele lepiej jeśli chodzi o mundial. Natomiast inne transmisje sportowe są już ok. Mam zarejestrowane kilka godzin materiałów z niedawnej olimpiady zimowej w Soczi (też z TVP) i obraz jest świetny. Nic nie zauważyłem w nim niepokojącego. Podobnie jest na moich własnych materiałach gdzie też mam sporo szybkich scen np. z relacji z wyścigów motorowodnych. Sprawdzałem to na 60p, 50p, 50i, 25p, 24p.

Naprawdę nie czynią tego TV idealnym, podobnie jak idealne nie jest LCD, które pazur pokazuje zazwyczaj dopiero po zawodowej ingerencji w CMS tv, niemniej obecnie juz TV kalibrowane są bardzo przyzwoicie.
No Toshiba była naprawdę nieźle skalibrowana fabrycznie na trybach Hollywood'skich. Ale inne LCD które testowałem już były sporo dalej od optimum. Plazmy z resztą też. Oczywiście w tym momencie mówię o swojej subiektywnej ocenie na podstawie odtwarzanych materiałów z HDD z którym biegałem parę tygodni po salonach.

Ps. Na jakim sygnale obecnie kolega ma TV dvbt? A na jakim pod pięciu oceniał toshibe?
Toshibę oceniałem zabierając własny dekoder dvb-t do salonu. To dekoder z podpiętym dyskiem na którym miałem zarejestrowane przeróżne materiały z telewizji (w tym kilkanaście godzin z mundialu), różne materiały testowe (w tym profesjonalne klipy do testów), oraz własne materiały filmowe które przygotowałem w różnych rozdzielczościach, w różnym klatkażu, i z różnym bitrate (0d 6 do 50Mbps). Do tego stary poczciwy wzornik kolorów od profesjonalnego skanera Agfy w postaci zalaminowanego zdjęcia.

Ten dekoder mam teraz podpięty na stałe do st60 i służy mi jako nagrywarka (min. dla sąsiada marynarza co jest teraz na łowiskach w okolicach Alaski rejestruję wszystkie mecze mundialowe).
Dodam że przełączając się między tunerem dvb-t wbudowanym w telewizor a moim tunerem zewnętrznym nie jestem w stanie dostrzec jakiejkolwiek różnicy w jakości obrazu przy ustawionym takim samym profilu obrazu dla tunera tv i wejścia hdmi.
Natomiast obraz nieco lepszej jakości mam z nc+.
 

emisiu

Member
Plazma, plazma ? Ma dużo zalet, ale tez i wady, jeżeli masz tego świadomosc to ok. Natomiast nie jest tak, ze obiektywnie plazma jest lepsza od LCD i odwrotnie.

No własnie o to chodzi. I niestety pod względami które mnie interesowały wygrała plazma, co wcale mnie tak bardzo nie ucieszyło. Ale absolutnie nie żałuję. ;)
 

pierwszyy

Member
Na mundialu to generalnie obraz jest do d..y, co jest efektem transkodowania i kompresji (transkodowany jest z 1080/60p/12-bit). Rzeczywiście da się zauważyć to co opisujesz - szczególnie jak transmisja jest z TVP. Ale na niemieckich stacjach z Astry jest o wiele lepiej jeśli chodzi o mundial. Natomiast inne transmisje sportowe są już ok.

Dokładnie. Ponadto tvp1/2 hd nadaje mecze z przepływnością bitów ~5000 kbps (i przy takiej wartości nie powinno dziwić, że obraz się rozmazuje przy szybkich poziomych ruchach kamery), a np. Nsport HD nadaje mecze z ekstraklasy z przepływnością ~12000 kbps i tą różnicę widać gołym okiem... HD w wykonaniu tvp to jakaś kpina :x
 

emisiu

Member
TVP nadaje tak rożnie, bo i 5Mbps i 8Mbps (zależnie czy idą dwa mecze równolegle czy nie), ale zazwyczaj widzę że dochodzi do 8Mbps. Tyle że przy tych 8 obraz ze studia jest doskonały a z meczu kicha co jest własnie skutkiem przetwarzania go jak wspominałem wcześniej.
 
Do góry