Optoma hd131

lll

New member
Ależ koniecznie spójrz pod kątem, nie prosto w obiektyw. :) Mając głowę nie na wprost obiektywu, lecz np. pół metra w dowolną stronę. Chodzi tylko o to, by przy włączonym projektorze zerknąć na powierzchnię obiektywu pod kątem, i sprawdzić, czy prostokąt obrazu jest "czysty" czy też szkła obiektywu wyglądają w jego świetle tak, jak próbowałem to nieudolnie opisać. Prostokąt światła jest na pewno, bo to obraz, ale chodzi o to jak on wygląda - czysto czy "brudno", porysowanie. :) Dzięki!
 

lll

New member
Kurcze ale prostokąt obrazu na przedniej szybie obiektywu widzisz? Bez niego nie widziałbyś obrazu, więc raczej musi tam być. :) Wydaje mi się, że nie rozumiemy się, o jaki prostokąt mi chodzi. I pod światłem z projektora w kształcie prostokąta (czyli w kształcie wyświetlanego obrazu) widać u mnie nieciekawą "strukturę", chciałem się dowiedzieć, czy u Was również. Nic, postaram się wrzucić zdjęcie, o ile coś na nim wyjdzie. Dzięki, tak czy inaczej, pozdrawiam!
 

peterHI

New member
Co do kurzu na soczewce to niestety bedzie on widoczny bardziej niz w projkach w gornej polki. Powodem tych odbic jest zastosowanie dosc slabej optyki - identycznie jest z obiektywami, tanie maja slaba jakosc soczewek a w tych lepszych gdzie zastosowane sa dobrej jakosci szkla cena dochodzi czasem do 10tys. Nie inaczej jest w przypadku projektorow , czyli dostajemy to za co placimy:) Ale nie ma co sie lamac, wydaje mi sie, ze za ta cene jest bardzo dobrze a juz kilka projkow porownalem... Moj nastepny projektor to napewno Sony vpl-hw55, napewno NIC pomiedzy bo roznicy znaczacej nie dostrzeglem w domowym uzytkowaniu. Dla przypomnienia kilka sampli z Optomy HD131Xe
http://www.hdtv.com.pl/forum/1065765-post3709.html

oraz zdjecie mojej soczewki. Pozdrawiam


adult photo sharing
 

lll

New member
@peterHI dzięki że zrozumiałeś o co mi chodzi.
Kurz kurzem, i to rozumiem, ale soczewki wyglądają w świetle rzucanym przez projektor (świetle w kształcie prostokąta ekranu) na pomazane tłustym palcem. I to wzbudziło mój niepokój. I nadal mnie niepokoi/drażni.
Mam nadzieję, że po zdjęciach (swoje wrzcam poniżej) każdy już wie o co chodzi. Moim zdaniem u mnie wygląda to gorzej, niż u Ciebie. Dodam, że aby to zobaczyć czy zrobić zdjęcie, nie trzeba patrzyć prosto w wypalający oczy obiektyw, wystarczy spojrzeć nieco z boku. ;)
Rozumiem, że u Was jest podobnie i to nie feler mojego egzemplarza.

20ibfyw.jpg


35lsrj9.jpg


W każdym razie bardzo dziękuję wszystkim za odzew i życzę udanego weekendu!
 

peterHI

New member
Ja u Ciebie widze jedynie rozmazany brud na soczewce. Przy tej jasnosci widac wszystko wiec najlepiej uzyc specjalnych sciereczek nasaczonych roztworem, ktore nie zostawiaja wloskow i kurzu.
Jeszcze jedno zdjecie w powiekszeniu ale uwierz mi, nie ma sie czym martwic... Siadaj wygodnie, zalacz dobry film i ciesz sie efektem:) pozdr

image url upload
 

lll

New member
Ja również widzę u siebie rozmazany brud na soczewce. :)
Typowo widać pomazane smugi.
I o to właśnie pytałem, czy u wszystkich jest podobnie, czy tylko u mnie.
Uważam, że kupując fabrycznie nowy projektor, takiego czegoś nie powinienem tam widzieć. Dlatego rozważam nawet jego zwrot/wymianę, bo zdenerwowało mnie to na maksa - sami przyznacie, że wygląda na mocno i równomiernie pomazane tłustym palcem - i obrzydziło mi totalnie pierwszy kontakt w nowym projektorem.
 

ftomekk

New member
Chce dokupić filtr ND2 do optomy. Wydaje mi się,że średnica 72 mm będzie dobra. Czy ktoś z Was może to potwierdzić ?
Przy lampie w eco , w zaciemnionym pokoju obraz daje po oczach :)
Można oczywiście oglądać , ale w niektórych scenach , w których występuje czarne tło i jaskrawe elementy - czerń jest jakby zamglona , jakby padało na nia za dużo światła z projektora. Bawiłem się ustawieniami i niestety , nie pomogło . Wypróbuję zatem filtr :)
 

komanch

Member
Optoma ma pokrywę obiektywu opcjonalnie , o ile się nie mylę.

Aby za pięknie nie kończyć mojego wątku , znalazłem się w czarnej dupi... :(
Do pewnego momentu było cudownie , a zachwyt skończył się w dniu dzisiejszym.
Wczoraj przykręciłem projektor do sufitu i w dniu dzisiejszym zrobiłem wieczorem pierwszy seans kinowy z projektorem "przysufitowym".
Przeżyłem taki szok , że na filmie nie byłem w stanie się skoncentrować !
Do tej pory projektor tymczasowo stał na parapecie , na wysokości głowy oglądającego i wyświetlał obraz na ekranie szarym 0,8 buenoscreen.
Obraz był śliczny , kolory żywe , biel biała , czerń świetna.
Teraz , przy projektorze umieszczonym na suficie jest tragicznie a dokładniej : wszystko srebrzy ! , biel nie jest biała tylko srebrna - ekran tak dziwnie odbija światło , że wszystko się błyszczy i to w takim stopniu , że ciężko oglądać film . Gdy zwinę ekran i rzucam obraz na ścianę , wszystko jest ok. Wygląda na to , że ekran pod pewnym kątem tak dziwnie odbija światło , że uniemożliwia to oglądanie- ekran bardzo ! srebrzy.
Jestem załamany , mam do wyboru -zamontować projektor na wysokości ekranu - ale nie mam jak - , lub wywalić ekran i przemalować ścianę szarą farbą.
Piszę to jako przestrogę dla osób które chciałyby zamontować ekran BuenoScreen /nie wiem jak ma się sprawa z innymi ekranami/ i "rzucać " obraz z projektora umieszczonego na suficie pod kątem do siedzącej osoby - nie popełniajcie mojego błędu.
Podsumowując przydługawy post , wydaje mi się , że ekrany Bueno Screen ma określone parametry projekcji , o których żaden sprzedawca nie pisze , tzn . obraz wyświetlany musi być pod pewnym maksymalnym kątem do siedzącej osoby - w przeciwnym razie , nie da się oglądać projekcji . Wg . mojej obserwacji , kąt ten jest bardzo mały - projektor powinien się znajdować najlepiej , na wysokości głowy oglądającego ...

I jak sobie poradziłeś ze srebrzeniem ekranu Bueno Screen? chociaż teraz jak porównuję ceny tych ekranów do np ekranów optoma to jest różnica kosmiczna :shock:
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
witam.

u mnie tez wyglada jakby na obiektywie byl odcisk palca. wczesniej nie zwracalem na to uwage i nie zamierzam. Byc moze dotknalem obiektywu podczas sciagania/zakladania soczewki. W kazdym badz razie nie ma to zadnego wplywu na jakosc wyswietlanego obrazu :)
 

kojak_ct

Member
Z tego co piszą na zagranicznych forach, dokladnie jest tak jak w tym teście. Na HD25 po regulacji kolorów, jest bardzo podobnie do Benq z tym, że czerń i szczegóły jak i 3d, jest lepiej na Optomie. Natomiast HD26, HD131x, HD141 czy wszystkie odmiany HD25 wypadają słabiej, szczególnie efekt tęczy będzie większy ze względu na inne koła.
 

lll

New member
Obawiam się, że mojej nowej Optomie (obiektyw wygląda podobnie jak w tej pierwszej) jest ta słynna wada optyki, przez którą nie można ustawić równomiernie dobrej ostrości na całej powierzchni ekranu. Gdy góra jest ostra, to dół lekko się rozmywa, i odwrotnie. Rozumiem, że to będzie to? Choć jest to rozmycie niewielkie i stąd pytanie jak jest u Was, bo nie wiem czy nie jestem przewrażliwiony - może niewielkie rozmycie jest w każdm egzemplarzu, i jest dopuszczalne? Macie bardzo ostry obraz na całej powierzchni ekranu (przy sprawdzaniu np. na pliku Excella, a nie na filmie), czy leciutkie rozmycie występuje?
 

lll

New member
Czy ktoś zmienił kabel zasilający do Optomy na dłuższy? Jaki kupiliście, gdzie? Najchętniej wziąłbym jakiś 4-metrowy, żeby spokojnie starczył do podłogi i listwy zasilającej, bez konieczności stosowania przedłużacza.
 

dea2k

New member
U mnie po wymianie optyki przez serwis nadal występuje delikatna nieostrość. Wysłałem projektor na ponowną reklamacje ale wrócił z adnotacją że taka nieostrość jest w granicach dopuszczalności i nic wiecej nie zrobią z tym. Innymi słowy nie jestem w stanie ustawić obrazu na żylete na jego całej powierzchni. Przy oglądaniu filmów tego nie widać dopiero jak odpalę jakiś dokument w wordzie.

Wysłane z S4
 

lll

New member
Dzięki, właśnie obawiam się, że u mnie po wysłaniu do serwisu byłoby podobnie - odpowiedź, że taka delikatna nieostrość mieści się w granicach normy. Albo że wymiana optyki nie spowoduje widocznej poprawy i ustawienie ostrości na całej powierzchni ekranu nadal nie będzie możliwe.
Szkoda, że nikt o tym nigdzie wcześniej nie wspominał - gdybym przed zakupem wiedział, że nie jestem w stanie ustawić doskonałej ostrości na całej powierzchni ekranu, tudzież że 10-procentowe różnice w ostrości to norma, po prostu nie kupiłbym tego modelu projektora.

Pytanie o wymianę kabla zasilającego na dłuższy nadal aktualne.
 
Do góry