Optoma hd131

ftomekk

New member
Drodzy forumowicze.

Od jakiegoś czasu rozważam zakup projektora do mniejszego pokoju.
Miałby służyć do oglądania wieczorami seriali i filmów.
Maksymalna odległość projektora od ściany na której będzie wyświetlany obraz to 3 metry.
Wybrałem projektor Optoma HD131 , uzupełniłem kalkulator na stronie :

ww.projectorcentral.com/Optoma-HD131Xe-projection-calculator-pro.htm]Optoma HD131Xe Projection Calculator - Throw Distance and Screen Size

i nie bardzo rozumiem wynik.
Odpowiada mi wielkość obrazu i przekątna, jednak nie bardzo rozumiem wskazania kalkulatora.
Może ktoś z Was podpowiedzieć gdzie jest problem. Czy odległość projektora od ściany jest za mała ?
 

Attachments

  • optoma.jpg
    optoma.jpg
    177,6 KB · Wyś: 119
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
No pisze że obraz będzie bardzo jasny czyli dobry do pokoju gdzie nawet jest zapalone jakieś małe oświetlenie. W trybie eco pewnie będzie trochę ciemniejszy. Sam też mam tak z 2 projektorami i nie specjalnie to przeszkadza po prostu jest jasny obraz i trochę czerń przez to gorsza.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Dokładnie masz bardzo mocną lampę w projektorze a małą odległość. Tzn. że obraz wyświetlany z tak małej odległości będzie przepalony i wyblakły ze względu na mocne światło. Przy takiej odległości bardziej wskazany by był projektor ze słabszą lampą ok.2000 lumenów np. BenQ 1070 oraz szary ekran o 0,8 gain oraz wprowadzonej lekkiej regulacji na zumie i powinno być ok.
 

ftomekk

New member
Trochę mnie zmartwiliście, bo zdecydowałem się na tą Optomę.
Mam nadzieję , że nie będzie tak tragicznie.
Czytałem gdzieś ,że są filtry które przyciemniają obraz .
 

edi7777

Member
Jeżeli to Twój pierwszy projektor to nie ważne jaki full HD wybierzesz i tak będzie efekt "WOW!" ;)

W tej chwili widzę już Optomę HD141 ale to chyba nowość i nie wiem czy już jest gdzieś przetestowana.
 

ftomekk

New member
Dokładnie masz bardzo mocną lampę w projektorze a małą odległość. Tzn. że obraz wyświetlany z tak małej odległości będzie przepalony i wyblakły ze względu na mocne światło. Przy takiej odległości bardziej wskazany by był projektor ze słabszą lampą ok.2000 lumenów np. BenQ 1070 oraz szary ekran o 0,8 gain oraz wprowadzonej lekkiej regulacji na zumie i powinno być ok.

Benq 1070 sporo droższy od Optomy i wg.opini uzytkowników sporo głośniejszy.
Zamówiłem Optomę , jak przetestuje to dam znać . Mam nadzieje,że źle nie będzie, najwyżej pobawię się
filtrami lub kolorem ekranu.

DZiękuję za podpowiedzi.
 

peterHI

New member
Ja mam Optome HD131Xe obraz z odleglosci 3,6m na 110''. Kalkulator pokazal mi to samo (za jasny obraz), jednak nie byl to zaden problem dla mnie. Czasem nawet zdarza sie, ze podbijam jasnosc gdy ogladam zwykla TV przy wlaczonym swietle lub gdy na zewnatrz nie jest jeszcze ciemno. Podczas "powazniejszych" seansow przechodze w tryb custom gdzie mam zapisane ustawienia po kalibracji, wtedy projek pokazuje pazura:) Co do halasu, projka slysze jedynie podczas rozgrzewania lampy, pozniej zapominam, ze cos wisi pod sufitem. Rowniez myslalem nad Benq W1070 jednak problem z halasem i przeswitujace swiatlo przez obudowe zdyskwalifikowaly go. Do tego Optoma jest troszke jasniejsza i uwierz mi, przy codziennym uzytkowaniu o roznych porach dnia jest to wielki +.
 

ftomekk

New member
Bardzo dziękuję Wam za podpowiedzi. Dzisiaj dotarła do mnie Optoma i zrobiłem sobie z córką premierę najnowszego odcinka "The Walking Dead".
Mimo że na żółtej ścianie :) , mimo że film tyllko w hd ready to efekt i tak POWALA. Nigdy więcej nie obejrzę filmu na TV 50" :D.

Podpowiedzcie tylko , jak ten projektor zamontować do sufitu. Większość uniwersalnych uchwytów ma cztery łapki , a Optoma ma trzy gniazda na śruby , w dodatku bardzo blisko siebie .
 

beataipawel

New member
Ja mam 131Xe. Z tego co wiem obudowa jest ta sama co w 131 i nie trzeba specjalnego uchwytu. Ja zakupiłem uniwersalny.
Rączki uchwytu (3szt.) można dopasować do otworów w obudowie. Na pewno nie spadnie ;-)
 

ftomekk

New member
Uchwyt zamówiłem uniwersalny , do tego ekran gain 0,8 .
Zdecydowanie polecam wszystkim niezdecydowanym ten projektor, piękny obraz, idealna ostrość , cichutki i bardzo ładny :D
 

marny_popis

New member
Uchwyt zamówiłem uniwersalny , do tego ekran gain 0,8 .
Zdecydowanie polecam wszystkim niezdecydowanym ten projektor, piękny obraz, idealna ostrość , cichutki i bardzo ładny :D

Witaj jak możesz to napisz jaki kupiłeś ekran (firma i ile cali) i z jakiej odległości oglądasz bo też się rozglądam za kompletem (projektor i ekran) tylko zastawiam się nad optoma 141, no i proszę o relacje z pierwszej projekcji z ekranem:)
 

ftomekk

New member
Ekran kupiłem "Bueno Screen" 180x102 EKRAN projekcyjny manualny 16:9 HD GRAY. Projektor w odległości ok. 3,5 metra , przy projekcji , zaciemnienie pokoju w ok 80-90 %. Obraz soczysty , bardzo wyraźny , kolory bardzo ładne.
Przekątna ekranu w stosunku do odległości wydaje mi się idealna.
Ekran z brzegami w miarę prostymi , niestety jedna fala pod kątem w poprzek ekranu. Na szczęście podczas oglądania niezauważalna. Całością przedsięwzięcia w końcowej ocenie jestem zachwycony :)
 

lll

New member
Czy Wasze Optomy mają pokrywę obiektywu?
Według instrukcji powinna być, a nie dostałem jej w komplecie.
 

ftomekk

New member
Optoma ma pokrywę obiektywu opcjonalnie , o ile się nie mylę.

Aby za pięknie nie kończyć mojego wątku , znalazłem się w czarnej dupi... :(
Do pewnego momentu było cudownie , a zachwyt skończył się w dniu dzisiejszym.
Wczoraj przykręciłem projektor do sufitu i w dniu dzisiejszym zrobiłem wieczorem pierwszy seans kinowy z projektorem "przysufitowym".
Przeżyłem taki szok , że na filmie nie byłem w stanie się skoncentrować !
Do tej pory projektor tymczasowo stał na parapecie , na wysokości głowy oglądającego i wyświetlał obraz na ekranie szarym 0,8 buenoscreen.
Obraz był śliczny , kolory żywe , biel biała , czerń świetna.
Teraz , przy projektorze umieszczonym na suficie jest tragicznie a dokładniej : wszystko srebrzy ! , biel nie jest biała tylko srebrna - ekran tak dziwnie odbija światło , że wszystko się błyszczy i to w takim stopniu , że ciężko oglądać film . Gdy zwinę ekran i rzucam obraz na ścianę , wszystko jest ok. Wygląda na to , że ekran pod pewnym kątem tak dziwnie odbija światło , że uniemożliwia to oglądanie- ekran bardzo ! srebrzy.
Jestem załamany , mam do wyboru -zamontować projektor na wysokości ekranu - ale nie mam jak - , lub wywalić ekran i przemalować ścianę szarą farbą.
Piszę to jako przestrogę dla osób które chciałyby zamontować ekran BuenoScreen /nie wiem jak ma się sprawa z innymi ekranami/ i "rzucać " obraz z projektora umieszczonego na suficie pod kątem do siedzącej osoby - nie popełniajcie mojego błędu.
Podsumowując przydługawy post , wydaje mi się , że ekrany Bueno Screen ma określone parametry projekcji , o których żaden sprzedawca nie pisze , tzn . obraz wyświetlany musi być pod pewnym maksymalnym kątem do siedzącej osoby - w przeciwnym razie , nie da się oglądać projekcji . Wg . mojej obserwacji , kąt ten jest bardzo mały - projektor powinien się znajdować najlepiej , na wysokości głowy oglądającego ...
 
Ostatnia edycja:

lll

New member
Opcjonalnie? Raczej dziwne by to było, w sensie zestawy różniące się obecnością pokrywy, coś nie bardzo. Ale nie wiem, tylko pytam.

Mam jeszcze jedno pytanie na temat Optomy HD131Xe - jak odczytać faktyczny stan licznika lampy w tym projektorze?

No i jeszcze taka sprawa - przy włączonym projektorze na obiektywie widać jakby "prostokąt pochwytany palcem" (opis oddaje sedno sprawy). Gdyby kształt był nieregularny, myślałbym że to ślad od tłustego palca, jednak kształt jest prostokątny. Widać go praktycznie tylko przy działającym projektorze. Myślałbym więc że tak ma być i ten prostokąt to po prostu widok ekranu na obiektywie, ale dlaczego wygląda tak dziwnie, jakby pochwytany tłustym palcem?
 

lll

New member
Informacyjnie - pokrywa obiektywu faktycznie opcjonalnie. W praktyce w zestawach sprzedawanych w Polsce obecnie jej brak.

Pytanie o sposób odczytania faktycznego stanu licznika (przebiegu) lampy nadal aktualne.

Zmienię nieco pytanie o obiektyw. Otóż przy włączonym projektorze na obiektywie widać podświetlony prostokąt - jest to obraz rzucany na ekran. Czy ten prostokąt jest u Was "czysty", gładki, po prostu szkło obiektywu, czy też nie (i widać jakby pobrudzone szkło, tudzież warstwy szkieł obiektywu układają się we wzór podobny do "śladu po palcu", że tak to ujmę)?
 

ftomekk

New member
Nie bardzo rozumiem , jak możesz patrzeć na obiektyw przy włączonym projektorze ? Przecież jasność wypala oczy .
Sprawdzę po południu , czy u mnie też jest " prostokąt"
Jak oślepnę to płacisz za okulistę :D
 
Do góry