Opinia Forum - Aktywny subwoofer do zestawu kina domowego

Witam Forumowiczów

Chciałbym prosić bardziej doświadczonych użytkowników forum o opinię dotyczącą elementu mojego zestawu – subwoofera.
Posiadam zestaw: Sharp LC60LE635, Onkyo TX-NR 602, z frontami Klipsch RF – 62, centralną Klipsch RC – 62. Zamówione mam już surroundy RS – 62, zostaje więc tylko subwoofer do pełni szczęścia.
Forumowicze znający te kolumny wiedzą zapewne, że dwu – drożne 62 –ki mają bardzo potężny bas już same w sobie i na jako takie braki niskich tonów narzekać nie można. W sklepie, w którym kompletowałem cały ten zestaw, Sprzedawca jakoś specjalnie mnie na suba nie namawia, twierdząc że nie jest … niezbędny.
Chciałbym jednak poznać opinię Forum, w tej kwestii. Zostając przy Klipschu myślałem o uzupełnieniu zestawu o SW 112 (nie wiem, czy SW 115 nie będzie za mocny) i połączeniu go bezprzewodowo za pomocą modułu Klipsch WA – 2 Klipsch WA - 2 Wireless Subwoofer Kit. A może dla odmiany jakiś inny sub w podobnej cenie? Pomieszczenie 30m2 otwarte na kuchnię z jadalnią kolejne 30m2.

Z góry dzięki za wszystkie posty i opinie. Pozdrawiam.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie słuchałem subów Klipsch'a, ale ze specyfikacji wynika że to dobre konstrukcje. Ten SW 115 to już konkretny sprzęt ( moc, średnica głośnika, waga). Masz też spory metraż, i każdy Ci powie że jaki byś nie miał duży salon i mocne kolumny, to sub w kinie jest podstawą. Ten RW10D też ma dobre opinie, i i mocy powinno wystarczyć. Jeżeli szukasz sprawdzonych konstrukcji to może coś z Velodyne lub REL?, ale ceny mogą być wyższe. Jaki masz max. budżet? Ma to być subwoofer zamknięty czy BR?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Miałem ostatnio podobną sytuację. Sporo dobrego basu z kolumn i brak suba. Kupiłem brakującego ogniwo i jest lepiej, ale nie jest to już taka różnica jak przy wymianie kolumn z plastików na duże JBL. Zatem jeśli pytasz o to czy będzie lepiej to na pewno tak. Jeśli pytasz czy opłaca się finansowo - tutaj sam musisz skalkulować. Dobry sub to 1500-2000 zł i więcej. Na ile wyceniasz różnicę w jakości basu? Nikt na to pytanie nie odpowie za Ciebie. Na pewno nie spodziewaj się jakości x2, x3, itd. :)
 
Subwoofer właściwie "urodził" mi się przez przypadek. Dostałem dobrą ofertę na RS62II, więc założony budżet nie został wykorzystany. Zapytałem sklep o ofertę dla stałych klientów i zaproponowano mi SW112 - RW10D chwilowo nie mają (byłby w podobnej cenie wyjściowej do SW112) w kolejnej dobrej cenie.
Na sub przeznaczyłem 2500, ale zamkniętego w tej cenie nie znalazłem więc zadowolić się będę "musiał" Bass - Reflexem. Nie spodziewam się, że zmieni się charakterystyka zestawu, bo wcale bym tego nie chciał, ale będzie to dodatkowy power, a to lubię!:-D
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Miałem ostatnio podobną sytuację. Sporo dobrego basu z kolumn i brak suba. Kupiłem brakującego ogniwo i jest lepiej, ale nie jest to już taka różnica jak przy wymianie kolumn z plastików na duże JBL. Zatem jeśli pytasz o to czy będzie lepiej to na pewno tak. Jeśli pytasz czy opłaca się finansowo - tutaj sam musisz skalkulować. Dobry sub to 1500-2000 zł i więcej. Na ile wyceniasz różnicę w jakości basu? Nikt na to pytanie nie odpowie za Ciebie. Na pewno nie spodziewaj się jakości x2, x3, itd. :)

A ja czytałem wypowiedzi basomaniaków i ich zmagania z najlepszymi subami na rynku i jeden człowiek skwitował to tak, sub za 4-5 tys to pierdzące skrzynki.Więc sub do 2 tys tym bardziej.Dla mało wymagających jak najbardziej powinien starczyć za 2 tys
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Wiesz, dla zwykłego śmiertelnika kolumny zagrają zasilane kablem za 20zł, a dla bogatego audiofila takim za 10k czy 20k. Dlatego nie ma co się zagłębiać w tą kwestię. Po drugie, wątpię żeby była różnica w Naszych nie adaptowanych mieszkankach między takim subem za 2k a 20k:) Ja takie wypowiedzi czy recenzje traktuję tylko jako ciekawostkę, bo nigdy mnie nie będzie stać na sprzęt z górnej półki.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
A ja czytałem wypowiedzi basomaniaków i ich zmagania z najlepszymi subami na rynku i jeden człowiek skwitował to tak, sub za 4-5 tys to pierdzące skrzynki.Więc sub do 2 tys tym bardziej.Dla mało wymagających jak najbardziej powinien starczyć za 2 tys
jak już napisał Krzysiek u nas dobrze grające suby to od 1kzł się zaczynają


Na sub przeznaczyłem 2500, ale zamkniętego w tej cenie nie znalazłem więc zadowolić się będę "musiał" Bass - Reflexem.

mocno chwalony Rel T5 w zamkniętej obudowie kosztuje prawie 2kzł i choć jak dla mnie jest on malutki to gra zacnie i do małego pokoju ( 15-20m2 ) powinien wystarczyć

u nas najbardziej popularne suby kupowane są w cenie średnio ok 1kzł , a chwalone JBL 250 , który daje niezłego kopa niewiele przekracza ten budżet

owszem , można się też skupić na jakości a nie mocy i wtedy dobra 20-tka kosztuje 2kzł , a 25-tka 3-4kzł , ale dla przeciętnego śmiertelnika to kwoty dla tych średnic to odpowiednio 500 i 800-1.000zł
 
A ja czytałem wypowiedzi basomaniaków i ich zmagania z najlepszymi subami na rynku i jeden człowiek skwitował to tak, sub za 4-5 tys to pierdzące skrzynki.Więc sub do 2 tys tym bardziej.Dla mało wymagających jak najbardziej powinien starczyć za 2 tys

Nie sztuka wybrać dobry sprzęt (w domyśle drogi, bo w tym przypadku zwykle cena idzie z jakością i klasą). Sztuka dobrze kupić, w granicach swoich możliwości. Pewnie mógłbym kupić sprzęt i dwa razy droższy, ale czy byłbym w stanie wykorzystać w 50% jego możliwości? Tego który mam, zapewne w tylu nie wykorzystuje, więc proste pytanie... po co?
Pan od "pierdzących skrzynek" pewnie zlecił któremuś z salonów wyposażenie w sprzęt, ale sam nie koniecznie musi mieć o tym co i dlaczego, powiedzieli mu, że dobry (bo drogi) i teraz powtarza to wszystkim wszem i wobec. Różni ludzie, różne potrzeby...
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Na sub przeznaczyłem 2500, ale zamkniętego w tej cenie nie znalazłem więc zadowolić się będę "musiał" Bass - Reflexem.

To mam dla Ciebie dobrą wiadomość. U blackninja kupiłem 2 tygodnie temu JBL Studio 550p (obudowa zamknięta) w cenie poniżej 2 tyś. :) I to nie kilka złotych, ale niżej, niżej... :) Zapytaj go na PRV. Jak zadzwoniłem do kilku sklepów stacjonarnych to mi bardzo ten sprzęt polecali, nawet.... gdy na koniec usłyszeli, że sprzęt już zamówiłem. A jak jeszcze powiedziałem w jakiej cenie, to już w ogóle byli w szoku. Zatem do dzieła :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
A ja czytałem wypowiedzi basomaniaków i ich zmagania z najlepszymi subami na rynku i jeden człowiek skwitował to tak, sub za 4-5 tys to pierdzące skrzynki.Więc sub do 2 tys tym bardziej.Dla mało wymagających jak najbardziej powinien starczyć za 2 tys

LOL - ten post jest tak fajny, że nie mam słów...

Nie bierz do siebie, ale sam rozumiesz chyba, że przywaliłeś :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Efekt pierdzenia tez w kinie wazny, w koncu to górne rejestry basowe. Co drozsze suby 4D moze nawet z opcją uwalniania zapachu... :D
 
Nic nie wnosi, a śmiechu kupa :)

bigbad wolf , a wiśnia RW10D może być?


Niestety Klipsch RW10d w wiśni ni jak nie będzie pasował żonie do salonu. I tak czeka mnie wojna o ten subwoofer, niezależnie jaki 'ładny" by on nie był.

Efekt pierdzenia tez w kinie wazny, w koncu to górne rejestry basowe. Co drozsze suby 4D moze nawet z opcją uwalniania zapachu... :D

Najważniejsze żeby było :hihi:wesoło. Szkoda, że za te "lepsze" doznania, czyli zapachowo - dźwiękowe trzeba dodatkowo dopłacić, a to dostępne tylko dla prawdziwych basomaniaków. Dla nas, prostych "kupowaczy" poniżej 4k zostają tylko pierdzące skrzynki :sad:.
 
Przykro mi... na prawdę ;)...

Wracając jednak do tematu. Wiemy, że zamknięty "rozkłada" BRa, chyba żeby BRa zamknąć :blagam:.
Jak jednak się mają średnice głośników do tego co z nich słyszymy. Czy w rzeczywistości 25cm da się odróżnić od 30? Na cenę ma to przełożenie, ukryć się nie da.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dlaczego rozkłada? To są zupełnie inne konstrukcje. W zamkniętym bas jest pod większą kontrolą i nadaje się do słuchania muzyki, bo nadąża za szybszymi bitami. W BR jest większe ciśnienie, co sprawdza się w KD przy oglądaniu filmów. Oczywiście można kupić potężny sub zamknięty o dużej mocy, który i w kinie wymiecie, ale to już wyższy koszt. Średnica głośnika ma tylko po części wpływ na brzmienie, bo np. Koda SW 1000 ma średnicę głośnika 30cm, a nie zagra lepiej od REL'a T5 czy Velodyne EQ - MAX 8 z 20cm głośnikami, nie mówiąc o cenie. To tak jakby napisać że kolumna z 20cm głośnikiem niskotonowym lepiej zagra i będzie droższa od tej z 16cm:) Jest sporo czynników które składa się na jakość brzmienia, a nie tylko sama średnica głośnika czy nawet moc.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry