Onkyo TX-RZ900 wywala korki/czasami

soplus

Active member
Bez reklam
Nie zaszkodzi sprawdzić, od nowości raczej nie był wymieniany. Tylko dawać B czy jednak C. Może dać 20A?
 
D

Deleted member 121090

Guest
10A przy napięciu 230V to zabezpieczenie na 2300W.
Stąd właśnie moja wątpliwość czy to wina bezpiecznika. Myślisz, że RZ900 kiedykolwiek ssie z sieci więcej? Jeśli nie to co pomoże wymiana bezpiecznika na 20A?
 

soplus

Active member
Bez reklam
Tylko głośno myślę. A z B na C, może Onkyo ma duży prąd rozruchowy jak odkurzacz centralny ;) ?
 

bomarek

Member
Poczytaj trochę o transformatorze toroidalnym, w Google znajdziesz informację jaki prąd pobiera transformator toroidalny podczas włączenia.

Wysłane z mojego E6633 przy użyciu Tapatalka
 

dmk84

New member
Kable we wszystkich puszkach/gniazdkach solidnie przykręcone? Takie dawanie coraz większego bezpiecznika może skutkować zjaraniem instalacji!
 

soplus

Active member
Bez reklam
Kable są ok, z poprzednim avr 255 nie było problemów. Kupię nowy bezpiecznik 16a,tylko cały czas się zastanawiam nad klasą C. To wywalanie jest bardzo losowe (z tego co czytałem toroidy tak mają).
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Najlepiej wezwij elektryka.

A na probe wez przedlozacz I podepnij sie pod inna faze, to wykluczysz ze wywala przez blad w instalacji. Malo prawdopodobne aby 2 fazy byly skopane.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Soplus. Wszystkie gniazdka w domu masz na jednym obwodzie ?
Jeśli tak to skonsultuj temat z elektrykiem.
Jeśl nie to podepnij się z ampli na drugi obwód.
Wymiana zabezpieczeń czy to na 20A czy typ C to już po testach i konsultacji z fachowcem.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Mam 2 obwody, oddzielnie góra i dół. Każde pomieszczenie na oddzielnym bezpieczniku (no prawie). Tylko czemu to się dzieje tak nieregularnie? Mogę włączać ampli 10 x dziennie i nic, włączę po np 2h przerwy i bum.
 
Ostatnia edycja:

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Mam 2 obwody, oddzielnie góra i dół. Każde pomieszczenie na oddzielnym bezpieczniku (no prawie). Tylko czemu to się dzieje tak nieregularnie? Mogę włączać ampli 10 x dziennie i nic, włączę po np 2h przerwy i bum.

No to zminimalizuj obciążenia w newralgicznym punkcie. Może prosta wymiana zabezpieczenia na nowy wystarczy. Jak nic się nie zmieni to się będziesz zastanawiać z elektrykiem czy 20A czy typ C. Tak jak było pisane wcześnij. Typ C to nie koniecznie dobry pomysł przy elektronice.
Zaleta-wytrzyma duży skok prądowy. Wada-jak masz uszkodzenia w sprzęcie to może go całkiem uwalić.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Dobra, na początek zmienię starą 16 B na nową. Zobaczymy.

EDIT

Gadałem z EIC, RZ900 potrzebuje kopa przy włączaniu żeby napełnić kondensatory. Polecili, żeby wymienić wyłącznik nadprądowy na nowy i zobaczyć co się będzie działo.
 
Ostatnia edycja:

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
Typ C to ja bym nie zakładał. W elektronice więcej szkody narobi niż pożytku. Może gdzieś ładunek elektryczny się gromadzi? Na razie wymień S na nowy.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Kolego @soplus, być może problemem nie jest instalacja, a sam amplituner. Mam kolegę, który od roku użytkuje swojego RZ900 i ma go podpiętego na listwie zasilania z innymi urządzeniami i nigdy nie miał takich „przygód”. Proponuję, aby oddać urządzenie na serwis, celem zdiagnozowania tzw. miękkiego startu (soft start) transformatora. Bo może tutaj jest problem.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Dziś wymieniłem na nowe B16, stary miał 16 lat. Poczekamy i zobaczymy. Poczytałem trochę w necie i przy toroidach czasami tak bywa, gościom wywalało instalację od głupiego oświetlenia szafkowego kuchni zasilanego toroidem, tam wymiana z B na C pomagała zawsze (wiem, wiem, ampli to nie głupi halogen).

@firestorm7

A to w ogóle ma soft start?
 
Ostatnia edycja:

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Patrząc na wielkość tego toroida (pobór mocy 840W) byłbym bardzo zdziwiony, gdyby nie miał. Przy załączaniu takiego trafa, w zależności od jego mocy, na uzwojeniu pierwotnym mogą występować duże prądy udarowe. Nawet do kilkunastu amper.
„Do małych mocy ok 100, może 200W, można tego układu nie stosować, natomiast mocniejsze trafa tego wymagają, ze względu na rodzaj bezpieczników stosowanych w nowych instalacjach energetycznych.
Stare instalacje z bezpiecznikami topikowymi, przy mniejszych mocach wzmacniaczy "przeżyją" start, a rzadko się zdarza aby były odpowiednio zwłoczne bezpieczniki były zastosowane na sali gimnastycznej w szkole, w remizie strażackiej lub w domu, a tam musi taki wzmacniacz dać się uruchomić.
Przećwiczyłem takie manewry, i na własnej skórze odczułem brak takich układów
”.
 

soplus

Active member
Bez reklam
I właśnie dlatego, zastanawiam się cały czas na nadprądowym C. Oczywiście, jeśli okaże się, że nowy Eaton B niczego nie zmienił.
 

soplus

Active member
Bez reklam
Po 12 dniach od wymiany dziś wywaliło nowego Eatona. Oczywiście przy uruchamianiu. Dodam, że przez minione 12 dni ampli był włączany po kilka razy dziennie. Chyba czas na klasę C.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Po 12 dniach od wymiany dziś wywaliło nowego Eatona. Oczywiście przy uruchamianiu. Dodam, że przez minione 12 dni ampli był włączany po kilka razy dziennie. Chyba czas na klasę C.

A jednak. Hmmm
Jeżeli już to dla pewności zacząłbym od C10A.
Rozmawiałeś z elektrykiem ?
 

soplus

Active member
Bez reklam
Gadałem na razie z elektronikiem w pracy. Nie widzi problemu w 16C. Najbardziej mnie wkurza ta nieregularność wywalania.
 
Do góry