Onkyo TX-RZ830. W końcu 7.1.4 (11.1)!

Arek

Member
Dziś będę decydował o zakupie RZ830. Ostatnie pytanie. Wyczytałem w tym wątku, że ktoś z Was ma podobne podejście do używania kina domowego jak ja, tzn nie za każdym razem odpalany jest cały set.

Wieczorem jak oglądamy film lub serial włączam całość 7.2, ale jak dzieciaki bądź żona w trakcie dnia słuchają "gadających głów" jak to kiedyś ujął Armanig, to chodzi sam TV.

Nie było to proste do ogarnięcia z Samsungiem NU8002 , ale się udało. W TV HDMI-CEC ON , w ampli HDMI PASTROUGH ON.

Telewizor ze swoją sztuczną inteligencją blondynki pamięta tylko ostatnio włączony set, więc jeśli ktoś kończy oglądać NC+ z TV , lub yotube czy Netflix z TV bez ampli to kolejne włączenie TV jest z dźwiękiem z TV, jak wyłączymy gdy chodzi dźwięk przez ampli to wtedy tak się załączy. Reasumując - idąc spać wyłączam najpierw ampli pilotem onkyo i dzięki temu od rana "gadające głowy" są tylko z TV.

Pytanie - czy ktoś z Was trenował to z RZ830 ? Bo czytam że cuda się dzieję z eARC.... a wolałbym zachować to obecne przyzwyczajenie.
 
Ostatnia edycja:

drosophilia

Active member
Bez reklam
Jakby ktoś chciał zakupić A30 Pioneer'a, to mam na sprzedaż, kolor srebrny. Pełen komplet, stan idealny. Jestem pierwszym właścicielem. Więcej info na priv.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pytanie - czy ktoś z Was trenował to z RZ830 ? Bo czytam że cuda się dzieję z eARC.... a wolałbym zachować to obecne przyzwyczajenie.

Tak, mam ten set i tak to działa, ale, ale... i tutaj można godzinami dyskutować:

Cuda, to bardzo trafne określenie.
Czasami potrafi się wszystko wykrzaczyć i nic po za wyłączeniem tv fizycznie z prądu (gniazdko) nie pomoże. Pisałem o tym kiedyś obszernie, temat jest mocno zagadkowy i bywa irytujący.
W moim przypadku, jest to dekoder UPC, PS5, XB, SHIELD już nie wspominając o projektorze - którego załączenie z innego gniazda hdmi i po seansie chęci powrotu do tv, potrafi wyłożyć całość i nie usłyszymy już głośników i trzeba kombinować.

Mógłbym tutaj elaboraty pisać o możliwych kombinacjach, które co najlepsze raz działają, innym razem nic nie wnoszą, istna loteria. Zestaw głupieje, dla przykładu, miesiąc odpalasz PS5 na głośnikach i trafi się dzień, że po wyłączeniu całego systemu (pilotem od tv który obsługuje naturalnie całość ampli i tv), gdzie ampli się już nie załączy z grającymi głośnikami. Bywa, że pomoże wejście w menu tv wyłączenie i załączenie ponowne HDMI-CEC, innym razem zabawa w menu w tv w żródłach, innym razem pojawiające się i znikające w menu tv żródła dzwięku, a w konsekwencji (co przeważnie rozwiązuje problemy) wyłączenie centralnie tv z gniazdka - co jest (po moich) doświadczeniach najlepszym/działającym rozwiązaniem i niejako takim "resetem" i powrotem na jakiś czas do normalności.

Jednym słowem, różne żródła wpięte do ampli, potrafią namieszać i mocno uprzykrzyć życie.
Mam wrażenie, że raz na jakiś czas (nie wiedzieć czemu) sygnał się gubi i miesza w całym systemie, wariując przy tym całkowicie, ale jak wspomniałem, szybki dostęp do gniazdka od tv w 8 na 10 przypadkach rozwiązuje problem, bo i bywa tak, że i to nie pomoże.

Ciekawy jestem, jak to u Ciebie będzie wyglądać po kilku miesiącach użytkowania.
Być może (oby) nie będziesz miał żadnych przypadłości o których pisze.
Inne żródła itp.
 
Ostatnia edycja:

Arek

Member
Bardzo pomocna w podjęciu decyzji jest Twoja wypowiedź , THX!

Ja w gruncie rzeczy mam dziś spokój w tym temacie, jedynie zdarzy się raz na jakiś czas, że wyłączam TV+ampli pilotem od TV jako całość , i nie zaczekam odpowiednio długo (np mniej niż 20 sek) i odpalam gramofon + ręcznie ampli to mi startuje również TV, którego nie mogę wyłączyć bo pójdzie razem z ampli. A gdy nawet powtórzę czynność i się uda, to np po 5 minutach ampli się wyłacza samoczynnie (bo daje mu komendę nie działający Samsung).

Poza tym działa dobrze. A ponieważ używam PS4, Xbox, Meder8er, HimediaQ10, Blure-ray, NC+, oraz projektor - we wszystkim możliwych wariantach to być może odpuszczę sobie zakup, bo na amazon.com pełno jest podobnych opinii o loterii w działaniu HDMI-CEC.

Dla zainteresowanych - musiałem ręcznie wyrwać jeden z pinów w HDMI podpiętego do Himedia Q10 bo był odpowiedzialny za "cyrki" z hdmii. Być może nasze peryferia sieją zamieszanie również.
 

Arek

Member
To jeszcze jedno pytanko. Dziś najczęściej używam trybu PLIIX Movie, który robi upmix do 7.2 różnych treści, nawet zwykłej TV NC+. Oczywiście ampli przełącza się gdy rozpozna grube formaty lub Dolby Digital EX na Netflixie, ale jak to działa w RZ830 ?

Czy upmix w RZ830 potrafi wysłać treści do sufitowych atmosów czy musi być natywna ścieżka Dolby Atmos ze źródła ?

I jeszcze, jak działa odpowiednik trybu Dynamic Volume Light (aby przy niskich poziomach głośności mieć całe spektrum dźwięków?) Bo jest coś takiego, prawda?
 

donsalieri

Active member
Bez reklam
W rz830 masz upmixery dolby Sorround, Neural:X do tego kilka trybów THX - wszystkie używają sufitowców, dla mnie najlepszy NeuralX a potem THX Cinema, od dynamiki tez jest opcja
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście, upmix to podstawa - działa, jak sama nazwa wskazuje łącznie z sufitowymi. Natomiast, co jest kluczowe w Onkyo, żeby nie powiedzieć, gwóźdź programu, to tryb THX Cinema, który co prawda do sufitowych nie wysyła (cała reszta tak), ale daje świetne wrażenia (bez względu na żródło), żeby nie powiedzieć, najlepsze.
Ja już głównie z tego korzystam.

Rozumiem, że masz konfiguracje 5.1.2 - czyli 2 sufitowe?
Konfiguracja 7.2, czyli w typowym nazewnictwie to 5.1 + 2 tylne, czyli SBL/SBR.

Co do Dynamic Volume, to w Onkyo masz Late Night, aczkolwiek nie korzystam z tego.

Donsalieri, tryb THX nie wysyła do sufitowych.
 

Arek

Member
Obecnie mam 7.2 z NR929. Chce kupić RZ830 aby mieć 7.2.4. Jadą do mnie 4 sufitowe...dojdzie też wzmak aby napędzić tylne górne.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Rozumiem, myślałem, że masz już sufitowe i oznaczasz konfiguracje jako 7.2.
Czyli masz typową konfiguracje z 7 podłogówkami + 2 suby, wszystko się zgadza zatem. Teraz będzie 11.2/7.2.4.
 

Arek

Member
A jak się ma sprawa z filmami z plyt blue-ray, tudzież ich wersjami cyfrowymi z audio DTS HD Master albo Dolby True HD , czyli dawnymi ścieżkami 5.1 lub 7.1. Odtwarzanie jest wtedy tylko na dole czy można zrobić oryginał + upmix na górne.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Załączasz upmix, dla Dolby jest to DSU (Dolby Surround Upmixer), dla DTS masz DTX Neural:X i masz podstawkę + sufitowe. Można też crossować.
 

Arek

Member
Panowie, jest taki kawał

"- gdzie idziesz?
- na piwo
- Ty to potrafisz przekonać "

:mrgreen:

Zamówiłem RZ830, używane, jest szansa że jak do mnie dotrze zostanie 1-2 dni gwarancji. Tak się składa, że nie będę go od razu instalował, bo i tak czekam na atmosy, nową szafkę RTV i takie tam. Więc zrobię tylko krótki test - rozumiem, że obowiązkowo sprawdzić wszystkie porty HDMI, coś jeszcze?
 

iT!T

Member
Halo, halo. Co słychać po roku, wszyscy dalej zadowoleni z rz830/840 ? Co słychać z Onkyo, będzie żyć?

Ja po półtorej roku (prawie) codziennego używania moją 840tkę pożegnałem - awaria obu HDMI-in. Teraz, ciut ponad rok na Denku i nie wróciłbym - to nie hejt, autentycznie w każdym względzie czuję poprawę. Wiem, że ciężko tak porównać 1do1 bo Denon sporo droższy, ale wart dopłaty. Takie moje 3 grosze.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Ja po półtorej roku (prawie) codziennego używania moją 840tkę pożegnałem - awaria obu HDMI-in. Teraz, ciut ponad rok na Denku i nie wróciłbym - to nie hejt, autentycznie w każdym względzie czuję poprawę. Wiem, że ciężko tak porównać 1do1 bo Denon sporo droższy, ale wart dopłaty. Takie moje 3 grosze.

Widać kwestia oczekiwań, doświadczenia itd
Dla mnie z tych wszystkich średniej klasy urządzeń Onkyo jest na topie.
 

iT!T

Member
Widać kwestia oczekiwań, doświadczenia itd
Dla mnie z tych wszystkich średniej klasy urządzeń Onkyo jest na topie.




W pełni się zgadzam ... z pierwszym zdaniem. ;)

Raz jeszcze powtórzę, że nie chcę tu robić żadnego czarnego PR, ani w żaden sposób umniejszać posiadaczom Onkyo. Dodam, że byłem w pełni zadowolony z mojej 840 i zapewne nie zmieniłbym jej szybko, gdyby nie usterka. Dopiero po przesiadce, po dłuższym osłuchaniu i wielu doświadczeniach z jednym i drugim urządzeniem, zauważałem wiele istotnych różnic, które utwierdziły mnie, że dobrze zrobiłem. Jak to mówią "apetyt rośnie..."
 
Ostatnia edycja:
Do góry