Onkyo NR717+wzmak=duża poprawa w stereo?

pjasio253

New member
Witam
Od razu napiszę - absolutnie nie podważam zasady, iż w stereo prawie zawsze lepiej zagra wzmacniacz niż amplituner. Natomiast w moim przypadku zastanawiam się, czy przy określonym budżecie (do 1000zł) faktycznie podparcie tego ampli wzmacniaczem da efekt wart tych pieniędzy i zachodu? Dla mnie granie tego Onkyo w stereo jest całkiem przyjemne (kolumny Zensor7), bas schodzi dość nisko, reszta jest równo rozłożona, dłuższe słuchanie nie męczy. Trudno mi nawet określić, czego najbardziej mi brakuje - może trochę detali, żywiołowości? Stąd powstała wątpliwość, czy jest sens wchodzić w rozbudowę zestawu.

Mam też świadomość, że odpowiedź jest w sumie też prosta - zadaj sobie trochę trudu i posłuchaj. Tylko, że niestety nie mam zbytnio możliwości ani też czasu na taki wywiad bojem. Więc póki co z chęcią wysłucham rad kogoś, kto miał do czynienia z tym ampli lub jemu bliskimi, a dodatkowo miał okazję posłuchać go w połączeniu z jakimś wzmacniaczem po pre-out, albo osobnym wzmacniaczem na tych samych kolumnach.
Z góry dziękuję za wskazówki, pzdr.
 

werf

Active member
Bez reklam
Witam
Od razu napiszę - absolutnie nie podważam zasady, iż w stereo prawie zawsze lepiej zagra wzmacniacz niż amplituner. Natomiast w moim przypadku zastanawiam się, czy przy określonym budżecie (do 1000zł) faktycznie podparcie tego ampli wzmacniaczem da efekt wart tych pieniędzy i zachodu? Dla mnie granie tego Onkyo w stereo jest całkiem przyjemne (kolumny Zensor7), bas schodzi dość nisko, reszta jest równo rozłożona, dłuższe słuchanie nie męczy. Trudno mi nawet określić, czego najbardziej mi brakuje - może trochę detali, żywiołowości? Stąd powstała wątpliwość, czy jest sens wchodzić w rozbudowę zestawu.

Mam też świadomość, że odpowiedź jest w sumie też prosta - zadaj sobie trochę trudu i posłuchaj. Tylko, że niestety nie mam zbytnio możliwości ani też czasu na taki wywiad bojem. Więc póki co z chęcią wysłucham rad kogoś, kto miał do czynienia z tym ampli lub jemu bliskimi, a dodatkowo miał okazję posłuchać go w połączeniu z jakimś wzmacniaczem po pre-out, albo osobnym wzmacniaczem na tych samych kolumnach.
Z góry dziękuję za wskazówki, pzdr.

A co tu jest źródłem? jeśli sam amplituner to nie ma mowy o poprawie jakości stereo.Poprawić może się jedynie dynamika ale i to nie jest takie oczywiste w przypadku podpięcia czegoś co z natury jest słabe
 

piechu

Member
Bez reklam
Sam ostatnio zakupiłem budżetowy używany wzmacniacz za dokładnie 1000 zł. Też mam Zensory 7 i różnica jest odczuwalna i to bardzo. Warunek jest jeden - źródłem dźwięku nie może być AVR podpięty pod wzmacniacz bo różnicy w brzmieniu nie będzie żadnej. Tydzień temu zakupiłem natomiast Cambridge Audio DAC Magic 100 (znowu budżetowe rozwiązanie), pod którego podpiąłem laptopa i z niego streamuję muzykę (Tidal Hi-FI, flaci z NASa ale też i mp3). Zensory w końcu przestały buczeć a zaczęły grać, bas jest teraz zwarty, bardziej sprężysty ale też wyraźnie odchudzony. Zastanawiałem się też nad zakupem jakiegoś CD... ale chyba sobie temat odpuszczę i może szarpnę się na analogowe granie.
 

pjasio253

New member
Warunek jest jeden - źródłem dźwięku nie może być AVR podpięty pod wzmacniacz bo różnicy w brzmieniu nie będzie żadnej.
Powyższa wskazówka, jak również wypowiedź kolegi @werf sa dla mnie bardzo istotne.
Rozumiem, że winę za brak poprawy jakości dźwięku, kiedy źródłem będzie AVR (np.jego radio internetowe) ponoszą obwody przedwzmacniacza AVR, czyli wszelkie zawarte tam "ulepszacze". A czy próbował ktoś je pominąć przez przełączenie AVR w tryb Pure Audio czy Direct ? Teoretycznie wtedy sygnał z wejścia AVR powinien wylecieć na wyjście Pre-Out i stąd czysto na wzmacniacz.
 

piechu

Member
Bez reklam
Próbowałem wychodzić pre-outem RCA. Nie ma poprawy dźwięku bo sygnał nadal tak czy siak przechodzi przez AVR a AVR w tym przypadku jest po prostu słabym źródłem. Prawdę mówiąc to dźwięk wychodzący poprzez pre-out pozbawiony wszelkich ulepszaczy był moim zdaniem nawet jeszcze gorszy bo totalnie spłaszczony, pozbawiony charakteru i jakiejkolwiek dynamiki.
 
Ostatnia edycja:

pjasio253

New member
Próbowałem wychodzić pre-outem RCA. Nie ma poprawy dźwięku bo sygnał nadal tak czy siak przechodzi przez AVR a AVR w tym przypadku jest po prostu słabym źródłem. Prawdę mówiąc to dźwięk wychodzący poprzez pre-out pozbawiony wszelkich ulepszaczy był moim zdaniem nawet jeszcze gorszy bo totalnie spłaszczony, pozbawiony charakteru i jakiejkolwiek dynamiki.

Dziękuję za Twoją wypowiedź - po niej sprawa jest dla mnie jasna, nie ma co już tutaj dywagować. ;)
Rozumiem, że wzmak który kupiłeś, to Marantz 7003. Miałeś okazję porównania go z innymi, np.NAD, Rotel, Harman ?
 

piechu

Member
Bez reklam
Nie porównywałem, trudno porównywać sprzęt używany kupowany przez allegro :)
Chciałem po prostu kupić wzmacniacz na próbę aby samemu przekonać sie czy faktycznie jest przepaść między graniem ze wzmacniacza i amplitunera. Wzmacniacz miał być tani i spełniać dwa kryteria - posiadać wejście main in/power amp czy jak to tam producenci zwą oraz możliwość sterowania balansem. PM7003 spełniał te kryteria. Różnica między wzmacniaczem nawet budżetowym a budżetowym AVR jakiego posiadam jest bardzo zauważalna a to daje mi jakąś tam pozycję wyjściową do dalszych poszukiwań, które prędzej czy później pewnie nastąpią :) Dodatkowo kupując tak tani wzmacniacz przy jego odsprzedaży nie stracę majątku i o to też chodziło.
 
Ostatnia edycja:
D

Deleted member 452525

Guest
I duża różnica jak podłączyłeś 7003 przez pre out z 5008? No 5008 to nie jest jakaś rewelacja. Ciekawe jakby porównać do lepszego AV.
Ile dałeś za niego? Chcą tak ok 1100. Troche słaby 2x70W
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Jeśli łączymy avr pre out i wzm main in to w kd wzmacniacz działa jako końcówka mocy. Różnicy w dźwięku się nie usłyszy, pozytyw z tego iż odciążamy avr i zamiast 5.0 to jest 3.0 system przez co uzyskujemy więcej mocy bo ona dzieli się już na 3kolumny a nie na 5. Jeśli mamy pod wzm jakieś źródło np cd to różnica jest ogromna. Testowałem sygnał przez avr do wzm i bezpośrednio do wzm. Moim zdaniem jest sens robienia takich połączeń, w stereo nawet nie doświadczony zwykły człowiek usłyszy różnicę na plus. Najlepsze rozwiązanie aby avr posiadał pre out i nie chodzi o sub tylko na kolumny i aby wzm posiadał main in/amp in jedno i to samo wej tylko różne nazwy.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

piechu

Member
Bez reklam
I duża różnica jak podłączyłeś 7003 przez pre out z 5008? No 5008 to nie jest jakaś rewelacja. Ciekawe jakby porównać do lepszego AV.
Ile dałeś za niego? Chcą tak ok 1100. Troche słaby 2x70W
Jesli chodzi o działanie wzmaka jako końcówka mocy to różnicy wielkiej nie ma w porównaniu z tym co było. W stereo różnica natoamist jest bardzo duża. Też się zastanawiam jak wypadłoby (w stereo) porównanie budżetowego wzmacniacza z ampitunerem z wysokiej półki. Wzmak kosztował mnie równe 1000 zł. 2x70 do napędzenia Zensorów jest w zupełności wystarczające ba, sądzę że nawet 2x50 by wystarczyło aż nadto.
 
Ostatnia edycja:

pjasio253

New member
Jeśli mamy pod wzm jakieś źródło np cd to różnica jest ogromna. Testowałem sygnał przez avr do wzm i bezpośrednio do wzm. Moim zdaniem jest sens robienia takich połączeń, w stereo nawet nie doświadczony zwykły człowiek usłyszy różnicę na plus.
Czyli z tego, co piszesz wychodzi, że sygnał przez avr do wzm i bezpośrednio do wzm zbytnio się nie różnił, ale był zdecydowanie lepszy od samego avr, czy tak? Źródłem był w obu przypadkach CD.
 

piechu

Member
Bez reklam
Jeśli łączymy avr pre out i wzm main in to w kd wzmacniacz działa jako końcówka mocy.
Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
Wszystko jasne ale ja pisałem o wyjściu z amplitunera na wzmacniacz poprzez wyjście pre-out RCA dla drugiej strefy a nie poprzez pre-out na końcówkę mocy. Poprzez wyjście na końcówkę mocy różnica jest zerowa, poprzez wyjście na drugą strefę różnica jest na minus - dźwięk się strasznie spłaszcza.
 
D

Deleted member 452525

Guest
Czyli tak naprawdę to trzeba się zastanowić czego chce. Bo po pierwsze jeśli mamy AV, który ma dużą moc to sobie poradzi i wcale nie trzeba robić takiego połączenia, bo na jakości nie zyskamy.

Oczywiście dla zyskania jakości stereo, ale pod warunkiem korzystania ze wzmacniacza i podłączenia do niego bd lub dobrego cd. W moim przypadku zysk nikły, bo dużo słucham radia i gdyby wejść we wzmacniacz stereo to jeszcze trzeba by tuner dokupić.
Słucham też dużo przez usb do AV a w tym przypadku trzeba by uruchamiać cd/bd.
Zużycie prądu kosmiczne przy dwóch sprzętach av/wzmak.
Wobec powyższego inwestycja nie zbyt dla mnie opłacalna. A jak czytam wypowiedzi to większość ampi AV nie spełnia oczekiwań. Przymierzałem się do marantza to już w paru miejscach uprzedzono mnie, że jakość nie jest jakaś piorunująca.

Najlepszym rozwiązaniem było by postawienie wieży złożonej z oddzielnych klocków wzmacniacz/cd/tuner i do tego kolumny front (tylko jak rozdzielic z av) i drugi zestaw av do kina i bd. :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

piechu

Member
Bez reklam
@xseeb, a nie myślałeś o tym aby zakupić DAC i podpiąć pod niego tablet/laptop/lub postawić tani serwer Daphile? masz dostęp do radia internetowego, serwisów streamingowych i plików w lokalnej sieci. Ewentualnie zakup sieciowca.
 
D

Deleted member 452525

Guest
piechu, ale po co mi taki serwer? Mam router i przez niego wszystko leci z laptopa czy to do tv czy do amplitunera muza. Mam zainstalowaną PS3 media server w laptopie. Radia internetowego nie słucham.
 
Czyli z tego, co piszesz wychodzi, że sygnał przez avr do wzm i bezpośrednio do wzm zbytnio się nie różnił, ale był zdecydowanie lepszy od samego avr, czy tak? Źródłem był w obu przypadkach CD.
Tak
1) cd-avr-wzm przy takim ustawieniu wzm zamienia sie na końcówkę mocy i nic więcej, brak możliwości sterowania czyli volume itp. Plus jest taki jeśli słuchamy muzyki wielo kanałowej to przy np.ustawieniu 5.1 kolumn to mamy 3.1 z avr+2.0 z wzm
2) cd-wzm bez avr. Różnica ogromna w dźwięku stereo plus możliwość sterowania wzmacniaczem. Nie musimy mieć avr włączonego.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 
Do góry