Onkyo jako marka (ogólne rozważania)

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Reccoon - typowo akademickie rozwazania, nigdy nie bedzie jednoznacznej odpowiedzi a Ty widze masz ogromy dar :)
Dla mnie Onkyo - w duzym uproszczeniu to szczegolnie kino, dlaczego? Bo charakteryzuje sie typowo kinowym brzmieniem i ktos zapyta a co to jest niby kinowe brzmienie? I tutaj wlasnie zaczynaja sie akademickie rozwazania, wchodzimy na plaszczyzne, pokroju - blonydnka czy brunetka, a moze Arcam i ruda :)
Na bazie doswiadczenia jakie mozna nabyc na odsluchach nabiera sie pewnych przekonan, spotyka sie ludzi, przesluchuje sie rozne zapetlone kawalki, wymienia opinie na biezaco i to wszystko ma pewien wplyw na to jak postrzegamy powiedzmy dobre brzmienie (co dalej bedzie dyskusyjne, bo i to moze kazdy podwazyc).
Bo jak inaczej przekonac kogos kto sie uprze ze dobry bas to taki ktory dudni, skoro komus tylko taki bedzie sprawial przyjemnosc. To jest ekstremalny przypadek, ale my tu rozmawiamy o niuansach, tyle ze dla niektorych te niuanse sa bardzo istostne.
Ja jak nie mam mozliwosci odsluchu w salonie, to zanim sprzedam stary sprzet (bez znaczenia co to jest) kolumny, ampli, wzmak, cd itp. to kupuje drugi do domu. Stawiam dany sprzet obok siebie i godzinami przepinam kable, zapetlam przez godzine 10 sekundowa scene, zmieniam wszystkie mozliwe parametry i decyduje co dla mnie i powiedzmy znajomych brzmi "lepiej". Zakladajac ze kazdy z nas ma zamilowania do sprzetu audio i zgadzamy sie jednoznacznie w pewnych kwestiach, mam prawo sadzic ze jestemy w wiekszosci (co tez kazdy moze podwazac)
Teraz mam w domu wszystkie wzmacniacze Marantza 6003,6004,7004 spedzilem tydzien aby wychwycic kazdy niuans ktory mnie interesuje. Mam prawo powiedziec ze wiem czym roznia sie te wzmacniacze i czym sie charakteryzuja (co dalej kazdy ma prawo podwazac). To samo bylo z ampli sr6006 i sr7005, Onkyo, Pionieerem, Yamaha. Oczywiscie konkretne modele, nie znam wielu dlatego tez sie nie wypowiadam w temacie chociazby seri "6".
To wszystko dla osoby ktorej slon nie nadepnal na ucho, pozwala wyciagnac pewne wnioski.
Podsumowujac, na bazie moich doswiadczen, Onkyo (te modele ktore znam) w stereo nie ma brzmienia (inni moga sadzic inaczej) ktore nawiazuje do tego co moim zdaniem maja wszystkie te klocki ktore sa stworzone do stereo (wzmacniacze). Blizej tutaj wlasnie Marantzowi. Ma cieplejsze brzmienie, mniej analityczne. Onkyo tutaj moim zdaniem, gra ciutke inaczej, bardziej tak jak (moim zdaniem) powinno grac KD (ale to tez jest dyskusyjne)
Bass jest zwarty i krotki (tutaj moge wpisac 10 innych okreslen, tylko po co). Nie zapominajmy jeszcze o kolumnach, to absolutna podstawa, ampli to tylko czesc przygody.
Tak czy inaczej nie ma sensu sie spierac o te niuanse, kazda potwora znajdzie swojego amatora - bez znaczenia czy to jest Onkyo, Yamaha czy Marantz :)
Polecam jedynie Reccoon udac sie do jakiegos salonu, nie jest to duzy koszt (my sie zrzucamy w kilku i to sa smieszne pieniadze) i posluchac roznych systemow, to sa bardzo fajne doswiadczenia, mi sie otworzyly (jakkolwiek to brzmi) oczy a raczej uszy na wiele aspektow brzmienia, ktorych wczesniej nie syszalem, nie rozumialem. Jedyne z czego sie ciesze to ze nie mam zapedow audiofilskich, na szczescie dla mojego portfela, wystarczy to co jest i nie chce wiecej :)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Dokladnie tak jak piszesz, ja odsluchiwalem ten za 20 tys. z 3d. naprawde rewelka maszynka tylko nie adekwatna cena, bo patrzac na cene to onkyo 5010 bardziej sie oplaca plus dajesz koncowke mocy za powiedzmy 5 tys i masz jeszcze taniej jak komus bardzo bardzo zalezy na stereo i to co ma onkyo 50120 dla niego jest za malo... Ale tak czy siak naprawde sprzet rewelka tylko cena i wyglad nie do zaakceptowania jak dla mnie.Ale jakbym zaslonil ci oczy i puscil muze z niego( ja roca slucham) to nie powiedzialbys ze to ampltuner gra ..... zreszta idz i sprawdz.... :) w onkyo 5010 jednak deko slychac ze to jednak amplituner gra,przynajmniej ja takie mam odczucie,ale tez jest dobrze bo w koncu to amplitune,r a na upartego mozna pozniej wlansie cos dokupic do stereo i jest cool. A jak ktso pisze ze to kosztuje powiedzmy 11 tys i ze powinno byc lepiej to po prostu trzeba cos kupic tanszego i tym sie zadowolic, ale wtedy nei wymagac cudo od takiego amplitunera. Choc tak jak pisalem na realia Polski onkyo jest za drogi ale takie zycie ... nie kazdy moze jezdzic porszakiem :) Pozdro .
lolek
Armanik wlasnie pisze to co wielu pisze czyli odsluch, odsluch i jeszcze raz odsluch to jest jedyne sluszne rozwiazanie. Spedzilem w salonach w sumie kiladziesiat godzin i nie zaluje bo to co wybiore a wlasciwie wybralem jest moj wybor a nie kogos z forum lub sprzedawcy.
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Reccoon - typowo akademickie rozwazania, nigdy nie bedzie jednoznacznej odpowiedzi a Ty widze masz ogromy dar :)

Jakoś tak mam, że lubię drążyć temat, dopytać :) oczywiście, gdy mnie temat interesuje :) Swoją drogą, w innej sekcji forum mam jeszcze zagwozdkę z moimi frontami ;P Być może czeka mnie wymiana ;P I to mnie bardziej męczy, niż akademicka dyskusja nt. stereotypowego (nie mylić ze stereo) przeznaczenia amplitunerów Onkyo ;P
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
czesciowo bezsensowna dyskusja

Zgadzam sie, tyle, ze chyba w wiekszej części ;) Niestety nie mam tak wysublimowanego języka, ani tak ułożonego stylu i cerpliwosci oraz nie potrafię tego tak ładnie ująć w pisane słowa jak koledzy krzysiek1980 oraz armanig. Zgadzam sie z Wami w zupełnosci nt sensowności tego tematu oraz mu podobnego "co to jest dobry dźwięk". Panowie, to wojna z wiatrakami. Proponuję wszystkim iść na kufelek piwka lampkę dobrego winka lub - jak kto woli - po prostu kielicha i zakonczyc te dywagacje, ktore pozostana bez odpowiedzi. Istnieje powiedzenie, ze nie ma głupich pytań, a jedynie odpowiedzi. Po przeczytaniu tego tematu zaczynam w to wątpić.

Przepraszam, jesli kogos uraziłem, nie mialem takiego zamiaru.
Pozdrawiam
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobra tam, wiemy o co chodzi :) ale widze w sygnaturze ze w koncu PM7004 zawital, czekamy na fotki.
Edit: Widze tez UD5007 - zaszalales :)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
:) Dziś przed południem przyjechały. Raj dla uszu. Fotki - rzecz jasna bedą jak tylko ogarnę i pochowam kable. Jeszcze "tylko" lepsze kable, moze jakas listwa Gigawatta, moze CD6004, NA7004, ale to wszystko moze (tylko gdzie ja to zmieszczę?), ale to w przyszłości, bo trzeba złapać oddech.

OK, to skorzystam z OT, bo miałem szukac wątku lub zakladac nowy.
PM7004 ma po dwie pary terminali głośnikowych: A i B:
1) Chciałbym skorzystać z połączenia typu biamping. Da się? instrukcja o tym nie wspomina.
2) Jesli tak to ktore partie do ktorych, czyli czy basy do A czy B?
3) Rozumiem, ze wtedy muszę na przednim panelu włączyć obie "strefy" A oraz B?

Dzis kilka godzin sluchalem dobrych plyt (na razie bez biampingu) i jak wiekszość - poznaje je na nowo ;)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

grzela8

New member
Miałem ten sam problem. Im lepiej pytasz bardziej dokładnie tym mniej odpowiedzi dostaniesz. Ten wątek także upadnie. Głównie dlatego że użytkowników nie ma dużo, którzy wymieniają się wiedzą, za to jest dużo takich co pytają tylko co kupić.

Taki użytkownik nie wraca potem i nie daje informacji zwrotnej. Albo kupuje to co mu poradzono albo co innego. Napisze że ok i git. Pojawi się na forum dopiero jak będzie miał problem :)

Polecam ci zagraniczne fora.

czyli tacy ludzie jak ja gdzie maja szukac odpowiedzi jesli nie na forum, pytalem sie kolegi to mi odpowiedzial ze do kina to najlepszy jest zestaw logytech z5500 i niema nic lepszego, czytajac magazyn AV nierozumialem o czym tak do konca czytam. Gdzie powinienem sie udac,do media markt? niechce sie czepiac ale tak to wyglada. Dodam ze dzieki takiemu foru mam wiecej argumentow rozmawiajac z takimi logytechami, a i znajomek do mnie ostatnio podbil ze slyszal ze kupuje AV a on tez niewie co kupic a chce miec by miec. Widzisz to wszystko dzieje sie poza forum ale dzieki temu takich ludzi trafi tu zdecydowanie mniej.
Fora zagraniczne dla takiego betona co niezna jezyka ani tematu,tez ciezko z tym
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
:) Dziś przed południem przyjechały. Raj dla uszu. Fotki - rzecz jasna bedą jak tylko ogarnę i pochowam kable. Jeszcze "tylko" lepsze kable, moze jakas listwa Gigawatta, moze CD6004, NA7004, ale to wszystko moze (tylko gdzie ja to zmieszczę?), ale to w przyszłości, bo trzeba złapać oddech.

OK, to skorzystam z OT, bo miałem szukac wątku lub zakladac nowy.
PM7004 ma po dwie pary terminali głośnikowych: A i B:
1) Chciałbym skorzystać z połączenia typu biamping. Da się? instrukcja o tym nie wspomina.
2) Jesli tak to ktore partie do ktorych, czyli czy basy do A czy B?
3) Rozumiem, ze wtedy muszę na przednim panelu włączyć obie "strefy" A oraz B?

Dzis kilka godzin sluchalem dobrych plyt (na razie bez biampingu) i jak wiekszość - poznaje je na nowo ;)
Pozdrawiam

Intrukcja nie wspomina, to prawda a gdyby to mialo zadzialac to tak jak opisujesz, z tym zeby wzmacniacz stereo uzyc w konfiguracji biamping to trzeba by uzyc drugiego wzmacniacza z osobnym zasilaniem. Nigdy nie podlaczalem w taki sposob - w mysl tego co napisalem.
Bi-amping stosuje tylko w ampli.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No właśnie też jestem ciekawy, czy podłaczenie przez pre-out z ampli ingeruje w jakość dźwięku w porównaniu do bezpośredniego podłaczenia wzmaka i kolumn? Daj Krzychu znać.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

LukeSky

Member
Bez reklam
czyli tacy ludzie jak ja gdzie maja szukac odpowiedzi jesli nie na forum, pytalem sie kolegi to mi odpowiedzial ze do kina to najlepszy jest zestaw logytech z5500 i niema nic lepszego, czytajac magazyn AV nierozumialem o czym tak do konca czytam. Gdzie powinienem sie udac,do media markt? niechce sie czepiac ale tak to wyglada. Dodam ze dzieki takiemu foru mam wiecej argumentow rozmawiajac z takimi logytechami, a i znajomek do mnie ostatnio podbil ze slyszal ze kupuje AV a on tez niewie co kupic a chce miec by miec. Widzisz to wszystko dzieje sie poza forum ale dzieki temu takich ludzi trafi tu zdecydowanie mniej.
Fora zagraniczne dla takiego betona co niezna jezyka ani tematu,tez ciezko z tym

Oczywiście że na forum, ale czy to jedyne forum jest? Jest tego trochę więcej. Musisz wziąć też pod uwagę że trzeba informacje wyłuskiwać a nie brać je dosłownie. Każdy radzi przez swój pryzmat i swoje doświadczenie co i tak prowadzi zawsze do stwierdzenia że musisz iść posłuchać, że musi dokonać wyboru samodzielnie. Myślę też że warto czasami lepiej sformułować wątek no i niestety słaba moderacja, nastawiona głównie na porady co kupić. Choć w przypadku sekcji czysto wizualnej jest sporo fajnych wątków dedykowanych konkretnym modelom lub serią i właśnie tego brakuje trochę w sekcji AUDIO.

Przykładowo nie ma podziału sekcji np.: na ONKYO, YAMAHA itp. Spokojnie można by to trochę uporządkować, tematy tasiemce też uporządkowałyby i zgromadziły szereg wiedzy a tak jest tego masa rozproszonych w tematach pt.: co kupić i dlaczego muszę wydać więcej hajsu.

Sam także mogłeś założyć wątek poświęcony właśnie Twojemu modelowi, dodatkowo z Twoją recenzją sprzętu, kilkoma fajnymi fotami i kto wie, może pozyskałbyś do dyskusji podobny Tobie, z nimi lepiej się dogadasz niż z kimś kto ma Marantza :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Masz całkowitą rację :) Jest tu trochę tak, że się niektórzy przyzwyczaili do "poradowego" charakteru forum i temat bez konkretnego pytania o sprzęt (gdzie każdy mógłby rzucić swoją jedyną właściwą ukochaną markę), a jedynie z zaproszeniem do dyskusji nt. profilu muzycznego marki X, Y czy Z lub jej targetu klienckiego, określają słowami "głupie pytanie", "temat bez sensu", itd. Co poniektórzy nawet pisząc "nie czytałem każdego posta, ale wiem, że temat głupi". Oczywiście nie wszystkich to dotyczy, ale wszędzie są wyjątki.

Pozdrawiam szczególnie ciepło krzysztofradio :) Eksperta od własciwych tematów :)

I też mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem ;P
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Spoko luz ;) nie uwazam się za eksperta
Popieram propzycje LukeSkye; dzial Telewizory czy Kamery sa podzielone na marki. Czas by to samo zrobić z dzialem audio. Bez duzej ingerencji w strukture drzewa pod kazdym dzialem amplitunery, kino, kolumny, stereo, dadc producentow oraz zostawic reszte w ogolnym, niestety łacznie z pytaniami typu co kupic. MYsle, ze warto zapropnowac go adminowi/moderatorowi

Pozdrawiam
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
I tu się zgadzamy :)

Pewnie lepiej nie robić takiego podziału w sekcji Kino Domowe, bo składamy zestawy z komponentów różnych marek. Chyba, że wprowadzić podział na marki "plastików" i osobny dział "składaki" ;P
Natomiast wprowadzenie marek do Amplitunerów i Kolumn uporządkowałoby sytuację w pewnym stopniu :)
 

Qinrod

New member
Jestem ZA pomysłem podzielenia tematów na marki. Świetnie to się prezentuje na forum android.com.pl gdzie nie tylko jest podział na marki ale i modele- jestem jego użytkownikiem już jakiś czas. Zdaje to egamin ponieważ pozwala tym co już wybrali komunikować się w osobnym dziale, pozwala też od razu na przegląd rynku ponieważ gdy wchodzimy widzimy wiodące tematy- jest to bardzo opiniotwórcze, widać które marki są najczęściej odwiedzane (poniekąd i kupowane), jednocześnie niezdecydowani mają nadal swoje ogólne tematy. Gdy już ktoś jest ukierunkowany może coraz bardziej selekcjonować to co go interesuje.
Oczywiście podział na modele w przypadków np. ampli mija się z celem ale podział na marki z przyklejonymi podkategoriami na temat serii każdego z producentów- na pewno ożywiło by to forum. Na pewno warto spróbować, zawsze można przecież wrócić do starego modelu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No właśnie też jestem ciekawy, czy podłaczenie przez pre-out z ampli ingeruje w jakość dźwięku w porównaniu do bezpośredniego podłaczenia wzmaka i kolumn? Daj Krzychu znać.

Nie, bo glosniki PP i PL laczysz do wzmacniacza stereo i to on napedza fronty, wiem o co Ci chodzi, ale nie ma to wiekszego wplywu. To tak w skrocie bo mozna duzo pisac. Natomiast jest inny temat ale w KD mianowicie centralnego, ten napedzany jest z ampli wiec sila rzeczy moze (ale nie musi) zmienic sie jego charakterystyka - z uwagi ze napedza go wspomniany ampli a nie takze wzmacniacz. Generalnie jest to bardzo dobre polaczenie i caly zestaw na tym moze tylko zyskac. Glownie oczywiscie chodzi o stereo.

Co do forum i podzialow na kategorie, to powiem tak - lubie to forum od lat, bardziej jak inne, raz ze nie ma tu nadgorliwych adminow z kompleksami a normalni ludzi, dwa mozna pisac bez polskich znakow (trudno np. na iPadzie). Nikt z tego nie robi tu wielkiego halo, forum bez tego trzyma poziom, inaczej juz dawno bym tu nie pisal - chociaz wiem ze sa osoby ktore to bardzo drazni (PL-znaki).
Wystarczy spojrzec na forum myapple, jak temat sie rozwija i czlowiek chce cos pomoc, czy sie dowiedziec zaraz watek jest zamykany. Za brak polskich znakow sa bany, chore. Tu na forum polowe osob by polecialo za to co widze, co nie znaczy ze nie ma takich co im sie nalezy, oj sa.
Podkategorie fajna sprawa, tyle ze fakt ze dany model ma wielu uzytkownikow nie swiadczy o jego jakosci, w mysl powiedzenia "miliony much nie moga sie mylic". Generalnie jestem na tak, ale jak nie to tez jest swietnie (w tym szata graficzna, przejrzystosc itp). Sorry za lekki EOT ale caly temat to jeden wielki EOT :)
 

Qinrod

New member
Podkategorie fajna sprawa, tyle ze fakt ze dany model ma wielu uzytkownikow nie swiadczy o jego jakosci, w mysl powiedzenia "miliony much nie moga sie mylic". Generalnie jestem na tak, ale jak nie to tez jest swietnie (w tym szata graficzna, przejrzystosc itp). Sorry za lekki EOT ale caly temat to jeden wielki EOT :)

Wiadomo, że ilość użytkowników modelu nie świadczy o jego jakości. Jest to jednak jakaś informacja dająca wiedzę o rynku. Kto jak ją zinterpretuje to zależy. Dzięki większej ilości informacji możesz podjąć trafniejszą decyzję
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
No właśnie też jestem ciekawy, czy podłaczenie przez pre-out z ampli ingeruje w jakość dźwięku w porównaniu do bezpośredniego podłaczenia wzmaka i kolumn? Daj Krzychu znać.

Powiem tak. Tu zaskoczyłem się... niemile. Podłączyłem ampli jako pre out do direct in we wzmaku, przełączyłem odpowiedni przycisk i .... dźwiek stał się mniej szczególowy, i wyraznie stracił na przestrzeni. Jednym słowem wyraźnie gorzej. Mialem nadzieje, ze bedzie w odwrotną stronę czyli, ze wzmak stereo napedzi mi fronty przy filmie, a tu chyba dzieje się inaczej. amplituner chce napedzic fronty do stereo i kiepsko mu to wychodzi. Zastanawiam sie, czy zeby usyskac porzadany efekt, nie nalezalo by uzyc np. SR7005. Moze SR6006 jest za slaby w stosunku do PM7004 by go wspomagac.?

Poki co chyba nie bede kombinowac i zostane przy dwoch oddzielnych systemach, czyli niezaleznym ampli z BD i drugim wzmaku rowniez z tym samym BD jako CD, ale spietym po analogu - i tu nie moge zlego slowa powiedziec, bo jest to to, czego szukalem. Pozostaje chyba sposob Krzyska; czyli pzrepinanie kabli z uwagi na bezpieczenstwo. BYc moze problem sie wyjasni, ale czasu malo i jakos nie mogę usiasc do tego porzadnie

Stereo ze wzmaka miodzio :-D Niedowiarkow zapraszam do siebie na kawe i posluchanie jak Ikony mogą grac i to z Marantzem :)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wiadomo, że ilość użytkowników modelu nie świadczy o jego jakości. Jest to jednak jakaś informacja dająca wiedzę o rynku. Kto jak ją zinterpretuje to zależy. Dzięki większej ilości informacji możesz podjąć trafniejszą decyzję

Zgadza sie i nie jestem przeciwnikiem informacji, to ona w dzisiejszych czasach jest najwazniejsza, ale zaloze sie ze kategoria z NAD`em, Arcamem bedzie swiecic pustkami. Wiec przecietny Kowalski moze sie zasugerowac "im wiecej uzytkownikow - tym lepszy sprzet" co jest nieprawda (wbrew pozorom). Mnie osobiscie nie interesuje sadzac po watkach co jest najbardziej kupowane, komentowane. Informacje biznesowe nt. sprzedazy sa na branzowych forach.
Kategorie sa ok, nie mam nic przeciwko, ale to jest forum PL a nie angielskojezyczne gdzie z natury pisza ludzie z calego swiata i ciezko sie polapac bez wspomnianych kategori.
Generalnie jestem za, na pewno bedzie czytelniej, ale czy ozywi forum to juz niekoniecznie, moze tak moze nie. Jak bedzie glosowanie to bede za :)
 
Do góry