Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

Hartson

New member
Bez reklam
U mnie odległość do telewizora to 3 m, 46" to minimum jak dla mnie, zastanawiam się nawet nad modelami w wielkości 55". Bedę miał podłączoną Cyfrę+, DVD Denon 2910 i jakiś blu-ray.
 

biscan

New member
Przymierzam się do zakupu 50" calowej plazmy. Odległość od TV do sofy to 3,30 metrów i tutaj nasuwa się problem. Chodzi głównie o to, czy jakość z Cyfry+, bądź Cyfrowego Polsatu będzie wciąż dobra? Bardzo mi zależy na tym, aby wygodnie i dobrze oglądało się TV, aczkolwiek chciałbym aby 50" calówka była, ponieważ zarówno 42" jak i 47" wydaję mi się za mały.
 

witekc

New member
duża odległość, słaby sygnał - co dalej?

Aktualnie mam blisko 10-letni 28'' CRT. Oglądam go z ... prawie 5 m. Ekran z tej odległości jest niestety malutki...Oglądam w 90% kablówkę AsterCity (żadnych HD, wszystko w standardowej jakości), reszta to DivXy jakieś i raz na pół roku DVD. Pokój jest duży, dość jasny, choć mam dobre zasłony, ale nie chciałbym ich co i rusz zaciągać. Inna sprawa, że za dnia za dużo nie oglądam, a jeśli już to TVN24 :)

Jaki TV radzicie mi kupić? Nie przewiduję w najbliższej przyszłości przesiadania się na pakiet cyfrowy ani Blueray, no chyba że jakaś Cyfra+ albo N kosztuje tyle ile moje AsterCity (czyli 67 zł/mies)

(Coś dużego ale niekoniecznie FullHD? Raczej plazmę? - to moje pierwsze wnioski po przeczytaniu całości tego wątku. Prawidłowe?).

Będę wdzieczny za sugestie. Aha, i jak piszecie, że oglądanie SD na 40'' c odległości xx na LCD to porażka to ja nie rozumiem co to znaczy? Napiszcie proszę dokładniej, jak możecie. Czyli że widać piksele, obraz jest zamazany czy coś w tym guście, bo ja nie mam pojęcia. Plazmy i LCD widziałem TYLKO w sklepach - nie mam z nimi żadnego doświadczenia domowego.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Jak tak słucham marudzenia osób, które kupiły sobie sensownej wielkości telewizor, że owszem obraz HD z 2 m na 50" ekranie jest super, ale SD z tej odległości wygląda okropnie, to aż się dziwię producentom telewizorów i urządzeń wysyłających do nich obraz, że nie dają w nich trybu 1:1 dla obrazu SD. W takim trybie obraz SD wyświetlałby się w formie prostokąta o przekątnej 27" na środku ekranu 50-calowego telewizora. Jakościowo z 2 metrów wyglądałby jak obraz HD, tyle, że mniejszy. I wszyscy byliby zadowoleni.
 
Ostatnia edycja:

mahe

New member
Wielkość ekranu TV - SPOSTRZEŻENIE

Witam,

Nie wiem jak wam ale mnie się wydaje, iż gadka w stylu rozmiar TV a odległość kanapy jest kuriozalna.

Byłem niedawno w salonie SONY. Ja do sprzedawcy że kiepski obraz po kablu a on mnie ciagnie za ręke na koniec sklepu zebym ocenił z 8m.

Przecież nikt nie kupuje (przynajmniej mam nadzieje) TV HD do ogladania kablówki. A sygnał HD można ogladać nawet z 2m i będzie idealnie.

W tym momencie im większy ekran tym lepiej. A nie teksty w stylu: "jak ma Pan kanapę 3.5m od tv to maksymalnie 40cali. Co za bzdura! Prawda jest taka że 46cali moze wydawać się potęga na poczatku ale szybko powszednieje a co za tym idzie tv nigdy nie moze byc za duży.

Ekran kinowy jest ogromny a siedzenia nie sa w cale setki metrów od niego. Właściciele projektorów kina domowego też chyba nie ogladaja 40calowego obrazu bo akurat ich kanapa stoi 3.5m od sciany.

Co o tym sadzicie?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
to temat na pracę doktorską . Ale nie zgadzam się - bo tysiące a raczej dziesiątki tysięcy ludzi kupuje tv full hd i korzystają z sygnałów SD i są zadowoleni !!!
Natomiast kryteria doboru to rzecz w większości przypadków - osobista.
 

phoba

New member
@mahe: Twoja opinia byłaby słuszna gdyby obecnie sygnał SD w ogóle by nie funkcjonował. A ponieważ jest tak, że póki co (ale również w perspektywie najbliższych 2-3 lat) programy SD będą w przytłaczającej ilości dominować nad sygnałem telewizyjnym w HD to kupując TV po prostu trzeba wziąć pod uwagę wielkość ekranu i odległość z jakiej będzie się go oglądało. Gdyby było inaczej ten wątek nie miałby już 6ciu stron :)
 

radek75s

New member
Witam, skoro nie mogę utworzyc posta, więc zapytam tutaj.
Zasadnicze pytanie, kierująć się zakupem TV, czy warto zwracać uwagę na kontrast? Jak na razie ne forum nic takiego nie znalazłem Głownie to, przekątna i odległość od kanapy.

Dziś widziałem w miarę ciekawy TV (dla oka), z kontrastem 800:1, 1200:1.
Warto czymś takim sie zainteresować?

Słyszałem opinię od znajomych "fachowców", iz min. to 8000:1.

Więc jak to jest z kontrastem?
 

Mike2000

New member
Co kupić ?

Witam wszystkich serdecznie :)
Chciałem zakupić pierwszy tv z tej epoki ,bo posiadam jeszcze odbiornik tradycyjny -tak wiem jestem 100 lat za murzynami .
Po kilku poradach w sklepie i stwierdziłem ,że będzie to Bravia KDL-37 W5720 i gdybym nie wpadł na to forum to pewnie zamówiłbym go już na allegro .Teraz to już sam nie wiem co mam kupić .
Powiem tak mam 10 letnie kino , zwykłe DVD,bez HDMI i kablówkę UPC i przy tym na razie chcę zostać .
Zawsze myślałem o LCD bo plazma kojarzyła mi się z mdłym nie ostrym obrazem ,a teraz juz nie wiem co kupić .Czy 37'' z odległości 3m. i sygnałem z kablówki to będzie taka lipa nie do przełknięcia ?.Gdzieś tam wyczytałem że plazma panasonica trawi dobrze słabe sygnały ,tylko czy to będzie taka znaczna różnica ?
 

mathmax

New member
Witam wszystkich
Chciałem dorzucić "swoje 5 groszy" do dyskusji.
Wielkość ekranu jest bardzo subiektywna i też zależy od jakości wzroku. Ja narazie mam całkiem wzrok ok, więc pozwolę sobie coś napisać na swoim przykładzie.

Najbardziej obiektywnie podchodząc do obrazu telewizora jako zbioru punktów mamy w standardowej telewizji (PAL) 768 punktów w poziomie.
Mam 32'' telewizor, którego szerokość ekranu jest 66cm, więc szerokość jednego piksela to 66/768=0.0859375.
Jeśli teraz zwiększamy rozdzielczość do 1280 punktów (ilość punktów sygnalu tv hd np. n) to zachowując tą samą wielkość piksela powinniśmy wziąc obraz 0.0859375*1280=110cm co daje telewizor o przekątnej ok. 50''.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że chemy mieć full-hd to wtedy 0.0859375*1920=165 co odpowiada przekątnej ekranu 75''.

Z tego wszystkiego wniosek mam taki: mi bardzo dobrze oglada sie obraz standardowy Pal z odległości 2.5m (przypominam 32'' telewizor) więc jakość obrazu nie pogorszy się (z punktu widzenia moich odczuć) przy oglądaniu telewizji n z tej samej odległości na ekranie 50'' a blueray na ekranie 75''.
Tą teorię poparłem praktyką wpatrując się w różnej wielkości obraz rzucany z projektora na ścianę.

Mały ekran do full-hd nie ma trochę sensu bo oko nie dostrzeże niuansów na ekranie i będzie to to samo jak byśmy oglądali dvd (oko ma rozdzielczość podobno ok. 1 minuty kątowej) więc bardzo drobniutkich pikseli i tak nie zobaczy).

Problem pozostaje jeśli chodzi o oglądanie na dużym ekranie telewizji standardowej rozdzielczości.... i tu bardzo zgadzam się z kimś kto na tym forum napisał, że dlaczego mniejszych rozdzielczości nie można wyświetlać na telewizorach tak aby były otoczone czarnym prostokątem jeśli komuś skalowanie się nie podoba.

Pozdrawiam
 

ice-m

New member
HD ready z 2m?

Witam wszystkich na forum, bo to mój pierwszy post.
Chcę kupić plazmę 42 lub 46" o rozdzielczości full HD i się waham jak większość:) Odległość od ekranu to 2-2,1m (bez możliwości jej zwiększenia). TV będę używać w 90% do oglądania filmów i seriali w wysokiej rozdzielczości z komputera. Przyznam że mam większą chęć na 46" ale wszystkie seriale mam w rozdzielczości HD ready i nie wiem jak to będzie wyglądać z tak małej odległości a nie mam jak tego sprawdzić. Czy ktoś z Was ma podobną sytuację i może się podzielić spostrzeżeniami co do oglądania obrazu 720p z tak małej odległości?
O filmy w full HD się nie martwię, bo z tej odległości można się zachwycać szczegółami:)
pozdrawiam
 

VIOLATOR74

Member
Bez reklam
Jak to jest

Ja mam u siebie 21 cali CRT TV LG Flatron do tego ogladam tv naziemna oraz cyfre ,tuner pioneer. Szwagier kupil 47 cali TV ful HD Philipsa za 3500zl i do tego telewizja cyfrowa N z niektorymi kanalami nadawanymi w HD. Tylko dlaczego u niego obraz jest gorszy niz u mnie.Ziarnistosc pikseli widac jak diabli. Niezxaleznie czy patrzy z 3 m czy dalej . Narazie ma podlaczone poprzez euro.czyzby euro tak sprawe rypalo,chociaz nie wydaje mi sie.
 

VIOLATOR74

Member
Bez reklam
p.stasiak napisał:
kszymon mam wrażenie, że jest tak z prawie wszystkimi osobami, które przesiadają się na płaskie telewizory. Po miesiącu się przyzwyczaisz i piksele przestaną być odczuwalne.

dla mnie dopóki wszystko nie bedzie w ful HD LCD nie ma szans z dobrym telewizorem CRT . Chcialem kupic LCD ale jak zobaczylem obraz u szwagra to sie przerazilem. Na moim CRT obraz jest o wiele wyrazniejszy .
 

adas7

Member
VIOLATOR74 napisał:
Ja mam u siebie 21 cali CRT TV LG Flatron do tego ogladam tv naziemna oraz cyfre ,tuner pioneer. Szwagier kupil 47 cali TV ful HD Philipsa za 3500zl i do tego telewizja cyfrowa N z niektorymi kanalami nadawanymi w HD. Tylko dlaczego u niego obraz jest gorszy niz u mnie.Ziarnistosc pikseli widac jak diabli. Niezxaleznie czy patrzy z 3 m czy dalej . Narazie ma podlaczone poprzez euro.czyzby euro tak sprawe rypalo,chociaz nie wydaje mi sie.


Podłączania przez eurozłącze tunera HD nie skomentuję, pomijając kwestię że kanały HD są zmasakrowane do SD, to jeszcze samo SD jest tragicznej wręcz jakości, w porównaniu do złącza HDMI.


Poza tym jego telewizor ma pięciokrotnie większy wyświetlacz jak Twój. Logiczne jest że obraz jakości SD, przewidzianej do kilkunastu cali, będzie gorzej wyglądał na 5x większym TV. Dla dużych telewizorów przewidziane są wysokie rozdzielczości, to chyba oczywiste.

Zobacz sobie super fotkę na telefonie 320x240, potem ją rozciągnij na TV, to nie rozpoznasz postaci.

Odpowiednie źródło do odpowiedniego odbiornika, proste.

Przy słabym sygnale, obraz zawsze będzie o niebo ostrzejszy i jaśniejszy na mniejszym ekranie.
 
Ostatnia edycja:

adas7

Member
VIOLATOR74 napisał:
dla mnie dopóki wszystko nie bedzie w ful HD LCD nie ma szans z dobrym telewizorem CRT . Chcialem kupic LCD ale jak zobaczylem obraz u szwagra to sie przerazilem. Na moim CRT obraz jest o wiele wyrazniejszy .

bo ludzie podłączają LCD do pięknych kabelków PRLowych wystających ze ściany z jeszcze pięknieszym sygnałem analogowym, wtedy obraz rzeczywiście jest gorszy jak na CRT i żal na niego patrzeć.


Ale juz zwykłe SD z cyfry poprzez HDMI, bije CRT na głowę.
 
Do góry