Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

deoc

New member
phoba napisał:
Widzę, że kolega, który napisał poprzedniego posta nie dostał odpwiedzi - mam nadzieję, że temat jeszcze nie umarł zupełnie :)

TV będę oglądał z 3,5m. Przymierzam się do 50", ale zastanawiam się czy to nie będzie zbyt duży ekran, biorąc pod uwagę, że odbiornik w 90% czasu będę wykorzystywał jako zwykłe TV na sygnale SD z kablówki osiedlowej. Wiem, że do DVD i HD to jest duża odległość, ale mam możliwość przysunięcia się do ekranu więc nie tu leży mój problem :)

To moze ja - na 47" z odleglosci 3-4m nie da sie ogladac NIC z SD (sygnal z kablowki) - telewizji HD nie ogladam, bo szkoda kasy na starocie... ale za to sygnal z Bluray itp juz miod na oczy :D
Jesli szykujesz 50" pod SD to lepiej ogladaj to z odleglosci pow. 5m, ale i to bedzie Cie BOLAŁO :(
 

Henryk55

New member
Wszystko zależy od ostrości wzroku oglądającego.
Co do mnie dla sygnału SD sprawdza sie prosta zasada:
przekątna w calach x10 = odległość od TV w cm
Przy mniejszej odległości jakość obrazu SD jest nie do przyjęcia
 

broda1725

New member
Bez reklam
To jak ja planuję 42" to chyba będę musiał przebić się przez ścianę i siąść na klatce schodowej bo max mogę mieć 2,6m od tv :).

Ja polecam udać się do sklepu i zobaczyć 50" na własne oczy z danej odległości jak będzie w domu i zobaczyć czy będzie akceptowalna dla ciebie. Każdy ma inny wzrok. Jeden widzi pikseloze a inny nie.
 

oka99

New member
Ktoś kiedyś napisał na tym forum:"kup telewizor największy na jaki Cię stać, odległość nie ma większego znaczenia".Olałem to i teraz żałuję ponieważ 37" z odległości 2,5m już mi nie wystarcza.Po jakimś czasie przyzwyczajamy się do wielkości ekranu i wydaje się on za mały.Moim celem jest teraz 46".

PS.Obraz z N-ki na plazmowym panasonicu 37PX80 dla mnie jest ok.
 
Ostatnia edycja:

horak

New member
Posiadam lcd 46 i 52 cale. W jednym i drugim odległość do tv jest ok 3,7m Sygnał Ntv. Kanały sd są możliwe, HD jak wiadomo super. Ja wychodzę z założenia, że lcd nie kupuje się na rok czy dwa więc jeśli są fundusze i odległość od lcd jest 3,5m to nie ma sensu kupować lcd poniżej 46 cali. Jak wiadomo kanałów HD będzie przybywać więc większy tv prędzej czy później się przyda - frajda z oglądania jest dużo większa.

Ps. Jeśli miałbym zwykłą analogową kablówkę to nie kupiłbym w życiu lcd. W tym przypadku wolałbym znacznie mniejszego poczciwego CRT.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
deoc napisał:
To moze ja - na 47" z odleglosci 3-4m nie da sie ogladac NIC z SD (sygnal z kablowki) - telewizji HD nie ogladam, bo szkoda kasy na starocie... ale za to sygnal z Bluray itp juz miod na oczy :D
Jesli szykujesz 50" pod SD to lepiej ogladaj to z odleglosci pow. 5m, ale i to bedzie Cie BOLAŁO :(

Co za brednie. Proponuje zmienic tv razem z dostawca sygnalu.

Mialem wszystkie rozmiary tv od 32" zaczynajac przygode lata temu z panorama (jeszcze crt), jakis czas temu zmienilem 52" na 55" z odleglosci ok.3.3m
- glownie sygnal SD, bo tv zrobil sie dla wszystkich za maly, a jak czytam o jakis 5m to az zal sie robi widzac jakie przemyslenia i zlote mysli niektorzy wyglaszaja, wprowadzajac w blad tych ktorzy kupuja nowy tv.
Co do samego sygnalu HD, jakbym mial z 3-4m ogladac na 47" tylko HD to wolalbym sie pochlastac.
 

Darek50

New member
Tydzień temu kupiłem plazmę 50 cali Panasonic 50G10E. Oglądam od 2 do 3,8 m. Po pierwszym włączeniu TV byłem przerażony wielkością - wręcz bolały mnie oczy. Na drugi dzień trochę się oswoiłem. Na dzień dzisiejszy tzn. po 7 dniach stwierdzam, iż następny będzie 60 cali - ten pójdzie do sypialni lub go sprzedam.
 

centomaniak

New member
deoc napisał:
To moze ja - na 47" z odleglosci 3-4m nie da sie ogladac NIC z SD (sygnal z kablowki) - telewizji HD nie ogladam, bo szkoda kasy na starocie... ale za to sygnal z Bluray itp juz miod na oczy :D
Jesli szykujesz 50" pod SD to lepiej ogladaj to z odleglosci pow. 5m, ale i to bedzie Cie BOLAŁO :(
zgadza sie 50 cali sygnał sd i oodległość ok 3m to musi być koszmar , mam u siebie 40a786, fakt , apetyt rośnie w miare jedzenia, ale tylko kanały hd pozwalają zbliżyć sie do tv na bliższą odległość a sd to lepiej nie podchodzić blisko , a oglądanie 50 z 3 metrów kanałów sd to jakieś nieporozumienie wiem co mówie , 50 owszem tak wielkość ma znaczenie ale tylko wtedy gdy dysponujemy sygnałem hd, mowa oczywiście o tv full hd
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
wczoraj podlaczalem u kolegi plazme panasonica 46" full hd - podlaczona do n-ki , odleglosc ogladania- 2m!!! nie widze zadnego problemu!!! oczywiscie kanaly HD wygladaja o wiele lepiej ,ale przy kanalach SD i DVD po upscalingu nie bylo zadnego "bolu oczu"....
aczkolwiek podlaczenia do jakiejs kiepskiej kablowki lub anteny analogowej to bym sie obawial..
 

centomaniak

New member
mat74 napisał:
wczoraj podlaczalem u kolegi plazme panasonica 46" full hd - podlaczona do n-ki , odleglosc ogladania- 2m!!! nie widze zadnego problemu!!! oczywiscie kanaly HD wygladaja o wiele lepiej ,ale przy kanalach SD i DVD po upscalingu nie bylo zadnego "bolu oczu"....
aczkolwiek podlaczenia do jakiejs kiepskiej kablowki lub anteny analogowej to bym sie obawial..
zbyt mało widocznie widziałeś , ja już troche widziałem i potrafie wskazać róznice
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
centomaniak napisał:
zbyt mało widocznie widziałeś , ja już troche widziałem i potrafie wskazać róznice

moze malo widzialem.... moze mam powazna wade wzroku...:D
w kazdym badz razie "przerobilem" 4 razy zakup TV i raz zakup proja full hd... moze nie porownywalem tyle sprzetu co ty , moze nie ogladalem w "akcji" tej klasy sprzetu co ty - plazmy i proje po 2000 £ to jednak w dalszym ciagu strefa "tylko budzetowa" , ale o jednym sie przekonalem- z 2m LCD na sygnale SD - nie do przejscia nawet 37"
plazma (panasa na pewno) w tych samych warunkach- da sie ogladac nawet 46"
 

oka99

New member
Mat ma rację.Sygnał SD na lcd z bliska wygląda koszmarnie,widziałem w "akcji"
LG 2000 Lcd z 4m z polsatem ,ale było mi wstyd zwrócić uwagę koledze uwagę na jakość jego obrazu.On był zachwycony wielkością.Przekona się o swoim problemie jak zobaczy sd generowanej przez N z plazmy panasa z odległości 2,5m.
 

dzonny26

New member
Gdzie ja bylem ?? :)

Czytam te wszystkie posty i jestem zszokowany. Tzn wlasnie planuje zakup tv 32 albo 37 - bede ogladal z 2,5 - 3m. Co wiecej to mam obawy czy 37 nie bedzie za duzy. Ale czytajac te posty to chyba wyzbede sie tych obaw - bo gdzie ja ze swoimi marnymi 37 z 3m przy Was :)
A tak na powaznie to zastanawiajace jest jedno. Na poczatku wiekszosc ludzi faktycznie stosowala sie do zadady przekatna ekranu podzielona przez 10 = odleglosc siedzenia. I to dawalo wlasnie odleglosc 3m dla 32 cali. Ale sie porobilo. Skad taka zmiana pogladow ? Wiem ze Sony chyba pierwsze zaszalalo z propozycja "skrocenia" odleglosci siedzenia. Ale czy faktycznie oczy nie wychodza Wam za uszy (pytam powaznie) gdy siedzicie 2-3m od 46 cali ? To jest przeciez niemozliwe objac wzrokiem caly ekran. Efekt chyba troche jak w kinie w pierwszych rzedach przed ekranem. Szczerze mowiac moj kumpel ma 37 cali i czesto ogladamy z 2,5m i on juz by chcial 46 cali a dla mnie to 37 to dalej tak jaby za duze, tzn nie pojawia sie u mnie ten efekt przyzwyczajenia.
Przyznaje ze jestem ta osoba dla ktorej przyjemnosc kupna tv staje sie koszmarem bo po prostu nie wiem czy 32 cale nie bedzie za maly, 37 za duzy. A moze w ogole powinienem zaczynac minimum od 40.
Dodatkowm problemem u mnie jest to ze mam dosyc wysoka polke pod tv - a jako ze to czesc kompletu fajnych mebli nie za bardzo moge ja zmienic. A jak wiadomo duzy tv to i na wysokiej polce bedzie wydawal sie jeszcze wiekszy - moze nawet niewygodny ?
 

kamcyk26

New member
Sam mam 37" i powiem tak: to czy taki ekran jest ok czy nie zalezy glownie od jakosci tego co ogladamy. Na szczescie u siebie mam mozliwosc przesuwania fotela w dosc sporym zakresie. I tak filmy HD z kompa ogladam z 2m ( i tu zaluje ze nie mam wiekszego ekranu), TV sat jakies 2,5 - 3m (wbrew pozorom to HD czesto jest bardzo slabej jakosci), natomiast SD to 3 -3,5 m. Ogladanie wiekszosci kanalow SD na ekranie 46 (nawet takim za 100tys zl) z 2m to moim zdaniem totalne nieporozumienie. Ogrom pikselozy moze spowodowac bol glowy. Kanaly HD sat wygladaja o niebo lepiej, ale to nie jest to czego mozna oczekiwac. Dopiero HD z plyty/kompa daje pelnie szczescia i tu w zasadzie nie ma limitu wielkosci , bo nawet z nosem w ekranie bedziemy mieli super jakosc.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
dzonny26 napisał:
Ale czy faktycznie oczy nie wychodza Wam za uszy (pytam powaznie) gdy siedzicie 2-3m od 46 cali ? To jest przeciez niemozliwe objac wzrokiem caly ekran. Efekt chyba troche jak w kinie w pierwszych rzedach przed ekranem.


A jak wiadomo duzy tv to i na wysokiej polce bedzie wydawal sie jeszcze wiekszy - moze nawet niewygodny ?

hm...... telewizor bedzie zawsze tylko telewizorem i powinien sluzyc do telewizji, aby osiagnac efekt kinowy ogladam obraz 90" z odleglosci 3m, ogladam filmy z napisami i gwarantuje ci ze jest to komfortowe i obejmuje wzrokiem caly ekran a pierwszych rzedow w kinie naprawde nie lubie....;)
ale.... obraz rzucany jest przez projektor wiec to obraz odbity i ma troche inna charakterystyke niz swiecacy w oczy TV- napewno na ta wielkosc TV przy tej odleglosci bym sie nie porwal....;) (po wieczornym seansie mialbym chyba oczy jak spawacz po pracy bez maski....;))
dol ekranu jest na wysokosci ok.90 cm i jest to dla mnie akurat przy ogladaniu w pozycji pollezacej- mam rozsuwana sofe z podnozkiem
jesli TV bedziesz mial podlaczony do w miare dobrego sygnalu (jakas platforma cyfrowa) to przy odleglosci 3m smialo mozesz "walnac" 46" - po miesiacu gora dwoch przywykniesz.....
 

horak

New member
mat74 napisał:
Jesli TV bedziesz mial podlaczony do w miare dobrego sygnalu (jakas platforma cyfrowa) to przy odleglosci 3m smialo mozesz "walnac" 46" - po miesiacu gora dwoch przywykniesz.....

Przywykniesz i to bardzo szybko i na dodatek wcale nie będziesz żałował tylko się cieszył, że nie wziąłeś mniejszego.
 
Do góry