Odległość od ekranu a wielkość a rozdzielczość - poradnik!

Darek50

New member
Zgadzam się całkowicie z moimi przedmówcami. Wybierz mądrze abyś nie żałował. W Twojej sytuacji 42 to wielkie minimum. Osobiście polecam 46 lub 50. Mi osobiście stwierdzenie, że 50 cali to dla mnie za mało zajęło kilka dni.
 

doc38

New member
Do Centomaniaka

Fajnie jest przeczytać opinię osoby, która "wiele widziała". Doświadczenia nigdy dość! Ale kwestia tutaj poruszana jest chyba jednak uzależniona od bardzo subiektywnej, indywidalnej oceny. Przez 3 lata oglądałem 42-calową plazmę Panasonic z odległości ok. 3,8 metra. Teraz oglądam z tej samej odległości plazmę tego samego producenta, tyle, że 50-calową (nie Full HD, a tylko HD Ready). TV jest podpięty pod n-box recorder i DVD Denon 1940. Uważam, że DOBREJ JAKOŚCI sygnał SD da się oglądać nawet z 3 metrów (a już na pewno sygnał z DVD). O HD nie będę wspominał. Nadmienię, że mimo 40-tki na karku wciąż nie muszę używać okularów, wzrok mam bardzo dobry. Jak widać, ocena komfortu oglądania obrazu TV jest rzeczą bardzo indywidualną.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

dzonny26

New member
Gdzie ja bylem ?? :) cd

horak napisał:
Przywykniesz i to bardzo szybko i na dodatek wcale nie będziesz żałował tylko się cieszył, że nie wziąłeś mniejszego.

Jest jeszcze jedno ale. Ja na tym 32/37 z 3m to bede filmy divix/dvd i n-ke ogladal tak pol na pol. Do filmow jak wiadomo czym wiekszy tym lepiej - dlatego faktycznie 37 cali moze bedzie ok. Ale czy ja wiem czy do dziennika tv albo jakichs programow dokumentalnych (glownie SD z n-ki) ktorych bede ogladal sporo potrzeba 37 i nie wiadomo ile wiecej ?
Zapytam inaczej, czy sa ty jacys uzytkownicy 32 cali z 3m w 100% zadowoleni z odbioru, ktorzy nie zaluja ze kupili wlasnie taki rozmiar ? Bo to ze wiekszosc zapodaje od 40 cali w zwyz i jest zadowolona to wiem :)
 

jery--

New member
Bez reklam
Ja od trzech lat mam 32 calowy TV i oglądam z trzech metrów. Od dwóch lat nie jestem zadowolony (odkąd mam programy HD). Mam zamiar kupić 47 cali, taki kompromis między SD a HD. Programy SD będę oglądać z pasami to i przekątna się zmiejszy.
 
witam,ja również mam od 2 lat 32 cale Sony i oglądam z odległości 3 metrów,ja dotąd oglądam polsat cyfrowy bez kanałów HD i dziękuje bogu że nie kupiłem większego tv bo chyba bym go już dawno za okno wyrzucił.Po kilku miesiącach podłączyłem do niego dvd Denona przez hdmi no i oczywiście jest lepiej ale bez szczególnych zachwytów,można by już myśleć o większym rozmiarze ale też bez przesady.Dopiero po podłączeniu blue-rey zacząłem żałować że nie mam większego ekranu:( .Reasumując to wszystko wszystkim tym którzy są na kupnie tv radze zadać sobie pytanie co tak naprawde będziemy oglądali na tym tv,bo kupowanie wielkiego tv i oglądanie na nim przede wszystkim marnego sygnału SD naprawde mija sie z celem no chyba że będziemy go oglądali z conajmniej 5 metrów:)
Sam będe wkrótce kupował drugi tv i już wiem że napewno to będzie plazma bo porównywałem u siebie w domu plazme kolegi i jeżeli chodzi o np.cyfrowy polsat to zdecydowanie lepiej sie go ogląda na plazmie nawet 37" czy 42" z tej samej odległości co na lcd 32" a obraz full hd przynajmniej dla mnie jest tak samo super na plazmie jak i na lcd,pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

dzonny26

New member
Dalej nie wiem (filmy dvd)

jery-- napisał:
Programy SD będę oglądać z pasami to i przekątna się zmiejszy.

Przyznam ze myslalem podobnie dla sytuacji dla 37 cali. HD w full screen a SD na n-ce ustawione jako "bez zmian" beda troche pomniejszone. Pozostaje jednak problem filmow "nieoryginalnych" z dvd czyli divixy lub divixy przerobione na format dvd. W tym przypadku ekranu nie da sie proporcjonalnie zmniejszyc a obraz nie ma co ukrywac jest badziewny zwlaszcza gdy porowna sie wygladzanie takich filmow przez dobry CRT. Niestety rzeczywistosc jest taka ze wiekszosc z nas oglada filmy nieoryginalne.
Gdy to wszystko sobie zreasumuje czyli - wiekszosc programow niestety SD oraz wiekszosc filmow niestety nieoryginalnych to 32 powinno byc zadowalajace i mniej irytujace niz ogladanie brzydkiej jakosci na 37 i grubo powyzej.
W zasadzie wybor mialbym juz dokonany (jednak 32 cale) gdyby nie to ze niektore filmy na dvd (oryginalne badz nieoryginalne) nie sa w full screen - czyli robia sie pasy na gorze i na dole (a zooma z obcinaniem nie chce mi sie robic). I w takim przypadku obraz na 32 calach robi sie jednak deko za maly.
Suma sumarum mam wrazenie ze bez wzgledu co kupie czy 32 czy 37 lub jeszcze duzo duzo wiekszy to przez dlugi czas na poczatku bede niezadowolony - w przypadku 32 cali ze troche za maly a 37 cali ze troche za duzy. Jakos czekanie rok na jeden kolejny kanal HD mnie nie uspokaja. Pozostaje chyba mi osobiscie zalowac ze nie utrwalil sie jako podstawowy format 14:9. Wowczas pierwszy wybor LCD dla osob przechodzacych z CRT bylby o wiele latwiejszy.
 

centomaniak

New member
Doc38 . Cyt. Teraz oglądam z tej samej odległości plazmę tego samego producenta, tyle, że 50-calową (nie Full HD, a tylko HD Ready) , i wszystko jasne, to dlatego sygnał sd na twoim tv wygląda znośnie według ciebie , podłącz ten sam dekoder pod tv 50 full hd to zobaczysz różnice i oglądaj to z tej samej odległości to sie przekonasz o czym mowa
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
centomaniak napisał:
i wszystko jasne, to dlatego sygnał sd na twoim tv wygląda znośnie według ciebie , podłącz ten sam dekoder pod tv 50 full hd to zobaczysz różnice i oglądaj to z tej samej odległości to sie przekonasz o czym mowa

bzdura totalna! -chyba ze podlaczysz TV drutem do rynny.... gdybym ci pokazal sygnal SD z dobrego wydania DVD po upscalingu na 90" ekranie full hd - to nie sadze zebys zgadl co ogladasz..:D

<dzonny26> jeszcze raz przeczytaj dokladnie wszystkie odpowiedzi w tym watku bo chyba wysnuwasz niewlasciwe wnioski....(zwroc uwage na wypowiedz <marcin_1980>) nawiasem mowiac uwazam ze divx nie da sie ogladac na niczym wiekszym niz CRT 28" a i to ze sporej odleglosci... wiec nawet jesli kupisz 32" lub 37" nie licz na to ze beda "w miare wygladac".... i wcale nie jest to problem rozdzielczosci- poprostu z filmu DVD np. 5gb nie da sie zrobic 700mb tak zeby nie odbilo sie to na jakosci...
jesli bedziesz jako zrodla sygnalu telewizyjnego uzywal recorder n-ki przy 3m odleglosci - kup 42 " plazme - jesli po 2 miesiacach napiszesz ze jestes niezadowolony bo TV jest zbyt duzy - to oswiadczam ze bedziesz mogl sie do mnie zwracac per "idioto" !!!!
 
Ostatnia edycja:

dzonny26

New member
Wielkosc ma znaczenie

mat74 napisał:
<dzonny26> nawiasem mowiac uwazam ze divx nie da sie ogladac na niczym wiekszym niz CRT 28" a i to ze sporej odleglosci... wiec nawet jesli kupisz 32" lub 37" nie licz na to ze beda "w miare wygladac".... i wcale nie jest to problem rozdzielczosci- poprostu z filmu DVD np. 5gb nie da sie zrobic 700mb tak zeby nie odbilo sie to na jakosci...
jesli bedziesz jako zrodla sygnalu telewizyjnego uzywal recorder n-ki przy 3m odleglosci - kup 42 " plazme - jesli po 2 miesiacach napiszesz ze jestes niezadowolony bo TV jest zbyt duzy - to oswiadczam ze bedziesz mogl sie do mnie zwracac per "idioto" !!!!

Wiesz, doswiadczenie z divixami (oczywiscie dvdripy min 700mb) na CRT 29" mam akurat spore. Zazwyczaj przerabiam na format dvd programem VSO (potrojna filtracja) i obraz pomimo stonowanych kolorow jest bardzo ostry i wyrazisty - ogladam z 2,5 metra. Na prawde jakosc jak z filmow z gazety. I tu jest moja bolaczka jesli chodzi o LCD bo jestem przyzwyczajony ze divixy z dobrego CRT sa sporo lepsze niz na LCD sredniej jakosci - no kasy niestety na na prawde dobrego LCD nie mam.
Niemniej jednak ciekawa deklaracje zlozyles w ostatnim zdaniu :) Prawie mnie to przekonalo zeby zaczac myslec o wiekszym tv. Tylko ze u mnie plazma odpada. Mam zamiar grac na xbox360 i ewentualny ghosting/greening (czy jak to zwal) na mimo wszystko sredniej jakosci plazmie jest raczej bardziej nieunikniony niz na LCD.
 

centomaniak

New member
bzdura totalna! -chyba ze podlaczysz TV drutem do rynny.... gdybym ci pokazal sygnal SD z dobrego wydania DVD po upscalingu na 90" ekranie full hd - to nie sadze zebys zgadl co ogladasz..:grin: powiadasz że nie odróżniłbym jak to napisałeś dobrego sygnału sd po upscalingu od np sygnału hd na 90 calach ... trzeba by chyba być wonderem , bardzo ciekawe teorie opowiadasz
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
<dzonny 26> moja deklaracja dotyczy wylacznie plazmy- wiem co mowie bo uzytkuje takowa od 2 lat, lcd-ki tez juz widzialem pracujace w kilku domach- i mam swoja opinie.... co do twoich obaw- u mnie chlopak "rabal" na niej w konsole i zadnych "cudow" nie widzialem ani nie widze.....

<centomaniak> nawet mi sie niechce komentowac twoich wywodow.... niedzielne spacery po MM nie powoduja jeszcze dobrego poznania tematu HD...
powiem ci tylko ze zostalbys Wonderem juz po pierwszym tescie....:D np. "Dracula" BD vs. "Zemsta Sithow" DVD wydanie UK.... nie mowiac juz np. o koncertach AC/DC vs. "transformers" ...... zapytaj sie kogos obeznanego w temacie to ci powie o co chodzi.....
 

rudy

New member
A co powiecie na taką tabelkę.
UWAGA! Pamiętajmy, że aby nie męczyć wzroku oraz dostrzec najważniejsze różnice w jakości obrazu, musimy zachować odpowiednią odległość od odbiornika.
W przypadku telewizora CRT powinno się zachować odległość równą 4-6 długości przekątnej ekranu. Zależności dla innych rodzajów telewizorów przedstawia poniższa tabela:
Przekątna Rozdzielczość Standardowa HD Full HD 20" - 27"2m1m- 32" - 37"2m - 3m2.5m - 3m2m 2.5m 42" - 46"3m - 4.5m3.5m - 4m3m - 3.5m 50" i więcej5m+4m+4.5m+
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
rudy napisał:
Zależności dla innych rodzajów telewizorów przedstawia poniższa tabela:
Przekątna Rozdzielczość Standardowa HD Full HD 20" - 27"2m1m- 32" - 37"2m - 3m2.5m - 3m2m 2.5m 42" - 46"3m - 4.5m3.5m - 4m3m - 3.5m 50" i więcej5m+4m+4.5m+

nie rozumiem tej twojej tabeli?!
a jakie szczegoly chcialbys zobaczyc na 50" z 5m ?!?!
 

gatar

Active member
Bez reklam
Ja też nie rozumiem.
Mógłbyś nieco jaśniej.
Sądzę, że tabelki już są i ma co w nich poprawiać.
Prawa fizyki i wzrok ludzki nie zmienił się.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A ja w ogóle nie rozumiem po co komu tabele i roztrząsanie problemu "jaka odległość i jaka rozdzielczość".

Oglądam z jakiej mi pasuje i tyle.

Sprawdzony sposób, polecam spróbować. Każdemu. Z TV 24" SD jak i z ekranem 110" i projektorem FullHD.

A jeśli koniecznie ma być kinowo i profesjonalnie, to google i "SMPTE viewing angle"... :D

A ogólna zasada do kina w domu i w multipleksie: odległość od ekranu=1,5*szerokość ekranu. Z indywidualnymi modyfikacjami.
 

dzejoo

New member
rozpacz...

Witam

Zaczynam żałować, że przeczytałem ten wątek:(
Byłem nastawiony na 40" Sony W5500 (zakup w ciągu 30 dni)
Pokój niczym nie zagracony (sofa, 2 fotele, w rogu stół) (5mx3,5) odległość oczy-tv 3m (zmierzona)
W planach jakieś minimalistyczne (ale z good sound) KD
Teraz to mam dylematy czy 40" to mało :niewiem:
tyle, że kolejny rozmiar w5500 to 46" ... :( (smutny z powodu ceney ale w ostateczności ją zniosę)

pozdrawiam
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
W przeszłości miałem podobny dylemat , zakupiłem 42 '' ale po około 4 miesiącach zmieniłem na 46 ( teraz myślę o 52:roll:). Odległość do tv wynosi 2.15m.i z recoderem Nki jest naprawdę dobrze. Wygląda na to że 46 będzie dla Ciebie ok. , a przyszłość pokaże czy nie za mały:rolleyes: tv wybrałeś.
 

Stigmat

New member
Ehh mam ten sam dylemat co wy. Planowałem zakup LCD Panasonic 32G10E (full hd) do analogowej kablówki. Oglądam wszystkiego po trochu ale głównie sport i info rzadziej filmy w TV czy programy typu Discovery. Pod TV mam zamiar podpinać lapka celem oglądania filmów divx i seriali. Odległość od TV 2-2,5m.
Po przeczytaniu setek postów, testów, opini i wysłuchaniu porad kolegów jestem skłonny przerzucić się na ten sam LCD tylko w wersji 37'' tylko właśnie tutaj odwieczny problem. Odległość wskazuje raczej na 37'' jednak mankamentem jest sygnał SD chociaż wydaje się być dobry bo o kanałach HD w kablówce na razie cisza.
Chodzi o to żeby te 2800-3300zł nie poszły w błoto. Może ktoś z was wie jak zachowuje się ten model LCD przy sygnale SD. Będe wdzięczny za każdą opinie na ten temat bo jest ich jak na lekarstwo.
 
Do góry