Odległość 3m - projektor FullHD czy HD 3D ready

marimba22

New member
a może wystarczy dać sygnał 1080p nawet z mkv i projektor 720p wypadnie bardzo dobrze ??? Ja właśnie wybieram między Benq W710ST a Optoma GT750 - obywda 720p, bo niestety nie ma projektora full HD z 3D w technologii short-throw...
 

piotr10

New member
Bez reklam
W projektorach nie tylko liczy się rozdzielczość!!!!
Optyka w projku za 3000 jest na 1000% gorsza od tych droższych.
Tanich projektorów 1080p też niema sensu kupować:) Chyba, że używanych w dobrej cenie po pełnej regeneracji:)
 

marimba22

New member
W projektorach nie tylko liczy się rozdzielczość!!!!
Optyka w projku za 3000 jest na 1000% gorsza od tych droższych.
Tanich projektorów 1080p też niema sensu kupować:) Chyba, że używanych w dobrej cenie po pełnej regeneracji:)

jak więc oceniasz propozycję Optomy za ok 3000zł ??????? chodzi mi o GT750. Co tu możesz powiedzieć opotyce tego modelu.
 

CuoreRosso

New member
Może ja zabiorę głos. Projektory budżetowe (nie ma tu dokładnej definicji, ale abyś miał obraz sprawy przyjmijmy umowną kwotę do 9.999pln) to w większości fajne zabawki, które dostarczają fajnej zabawy w postaci dużego ekranu, poprawnego obrazu, namiastki kina. Moim zdaniem 90% ludzi akceptuje, ba nawet jest zadowolona, z jakości projekcji. Ja osobiście jestem usatysfakcjonowany (przez 3 lata wpatrywałem się w 50 calową plazmę hd ready), nie ma u mnie hurra optymizmu, ale nie żałuje i gdybym stanął jeszcze raz przed wyborem - kupiłbym to samo.
720p w przypadku uśrednionych wartości 90cali - 3 metry od ekranu, 110cali - 4 metry jest prawidłowe i nic ani nikt mnie do tej pory o słuszności tej tezy nie odwiódł. Ja wolałem ten zaoszczędzony 1 tys pln (na zakupie projektora 720p a nie 1080p) wydać na rzeczy, które maja większy value for the money. Telewizji 1080p raczej przez najbliższe lata nie będzie, większość gier ps3 jest w 720p, a to jest 99% mojego materiału.
Natomiast jeśli chodzi o projektory - nazwijmy je hi-end - to nie zabieram głosu, bo w życiu takiemu się nie przyglądałem live. Mam tylko jakieś tam pojęcie na podstawie m.in. niniejszego forum i obraz z takiego projektora jest wytworem mojej wyobraźni, która podpowiada mi, że kontrast, poziom czerni, głębia, plastyka obrazu i poziom db generowany przez taki projektor to przepaść w odniesieniu do budżetowych.
W odniesieniu do twojego zapytania, mogę stwierdzić, że w tej cenie Optoma będzie słusznym wyborem, ale Benq czy też Acer nie odstają. Mam nadzieję, że choć troszkę pomogłem.
 

dusi

New member
to może i ja zabiorę głos. Nie moge powiedzieć że nie ma dużej różnicy w projektorze full hd a hd ready, bo jest i to ogromna. oczywiście to moje subiektywne odczucia. Mam na bieżąco do czynienia z dwoma projektorami. Jeden to hd ready ( panasonic ax 200e, stary model, dobry model, dobre detale wciemnych scenach), drugi z wyższej półki full hd (epson tw 5500, świetna głębia , detale, kolory , ostrość). Oba to lcd. Nie ma czegoś takiego jak widoznych pikseli z 3 metrów, ani na jednym ani na drugim. Może wynika to z zasotosowanej w nich technologii, zwłaszcza w panasonicu. Do celu. Różnica jak juz wspomniano polega oczywiście na rozdzielczości a przez to szczegółowości i ostrości. Jeśli ktoś nie ma do czynienia z pj 1080p, domyślam sie, że błądzi spekulując o tym , że nie ma sensu pchać się w takie rozwiąznie ze 100 calowym ekranem , mówiec jednocześnie że 720p wystarczy. Wystarczy. Ale do czasu kiedy, po pierwsze oko się przyzwyczai i już nie będzie człowiek robił "łoł" włączając jakikolwiek materiał, a po drugie , kiedy zobaczy potencjał full hd. Wiem, że podane przykłady są z innej półki cenowej, ale full hd lepiej radzi sobie równeiż i z materiałem o gorszej jakości. To oczywiście moja opinia, subiektywna. Ale kontury są gładsze, postrzegalność obrazu jakaś lepsza, odwzorowanie, i co istotne przy slabszym materiale powiedzmy 480p nawet, obraz jest na pj 1080p bardziej plastyczny, a na pj 720p bardziej "kanciasty". Czy to przez większe pixele??? To są oczywiście subiektywne odczucia. Ktoś powie że się mylę i dobrze. Po to ta dyskusja. Najbardziej żałować jednak można kupna pj 720p gdy podłaczy się pod niego odtwarzacz bd lub kompa i jakąs fajną grę. Wiadomo w jakiej są one dostępnej rozdzielczosci na kompa. Jak dla mnie granie na pj 720p nie jest wielką przyjemnością, mówie o grach na pc, a nie konsolę. Kiedy w tą samą grą , np wiedzmin 2, grałem na pj 1080p to był po prostu miód! Różnica ogromna tak samo jak zobaczenie tego samego filmu na jednym i drugim projektorze.

Nie kupiłbym już nigdy pj 720p. Pamiętać trzeba o tym, że choć w danej chwili mamy do czynienia tylko z materiałem 720p (filamami i grami), to priorytety się zmieniają, a wtedy te 720p może okazać się za mało. Tak było w moim przypadku. kiedyś nie widziałem dużej różnicy pomiędzy "full" a "ready". Dzis widzę ogromną. Dla mie i moich potrzeb full hd:razz:. Niestety to już prawie choroba - "wideofilstwo". :shock:
 

nolf

New member
Ja w sobotę kupiłem Epsona TW480 (nastepca tw450). Projektor 720p. Siatkę pixeli widać na obrazie około 80" z odległości 0,5-1 metra tak na oko. Ostatnio będąc z kolega w Euro RTV oglądaliśmy 60 calowego samsunga TV. Też było widać pixele z odległości 0,5 metra :) Myślę że przy odległości 3-4 metry nie będzie tego prodblemu. Mogę potwierdzić to za jakieś 2 tygodnie jak skończe remont i zainstaluje sprzecik :) W DLP nie masz widocznych pixeli za to są inne kłopoty np. tęcza ;)
 

pa3

New member
Bez reklam
Niestety to już prawie choroba - "wideofilstwo". :shock:

No mnie też ta dolegliwość dopadła, ale chyba jest to wyleczalne, co nie? :eek:k:

Wracając do tematu, sama rozdzielczość na dzień dzisiejszy o niczym wielkim nie świadczy. Kiedyś czytałem artykuł, w którym zdecydowana większość osób podczas normalnego seansu nie widziała różnicy między 720p a 1080p - może z bliska przy statycznym obrazie da się wyłapać różnicę, ale pj pod kino domowego służy do oglądania filmów, grania w gry, a nie wpatrywania się z jpeg ;)

Ostrość i detale zależą w dużej mierze od elektroniki, optyki - np wśród sprzętów 1080p pod tym względem jest wiele lepszych i gorszych rzutników, mimo tej samej rozdziałki. Tak samo było z 720p, gdzie liderem ostrości był Sanyo Z5.

Niestety projektory 720p nie są już rozwijane, wychodzą tylko klony z nieco podrasowanymi parametrami. Jeśli komuś nie zależy na 3D, między 3-4k zł można już coś wybrać z FullHD. Dla 720p i tak trzeba dokupić adapter 3D (chyba że coś się już pozmieniało), więc może warto dozbierać do TW5900?
 

piotr10

New member
Bez reklam
No mnie też ta dolegliwość dopadła, ale chyba jest to wyleczalne, co nie? :eek:k:

Wracając do tematu, sama rozdzielczość na dzień dzisiejszy o niczym wielkim nie świadczy. Kiedyś czytałem artykuł, w którym zdecydowana większość osób podczas normalnego seansu nie widziała różnicy między 720p a 1080p - może z bliska przy statycznym obrazie da się wyłapać różnicę, ale pj pod kino domowego służy do oglądania filmów, grania w gry, a nie wpatrywania się z jpeg ;)

Ostrość i detale zależą w dużej mierze od elektroniki, optyki - np wśród sprzętów 1080p pod tym względem jest wiele lepszych i gorszych rzutników, mimo tej samej rozdziałki. Tak samo było z 720p, gdzie liderem ostrości był Sanyo Z5.

Niestety projektory 720p nie są już rozwijane, wychodzą tylko klony z nieco podrasowanymi parametrami. Jeśli komuś nie zależy na 3D, między 3-4k zł można już coś wybrać z FullHD. Dla 720p i tak trzeba dokupić adapter 3D (chyba że coś się już pozmieniało), więc może warto dozbierać do TW5900?

Optoma gt750 - 720p z wbudowanym adapterem. Tylko obawiam się o plastikową optykę:) - czytałem gdzieś, że gt720 topiły się obiektywy podczas projekcji - śmiech!!!
 

fazo

New member
Jak już wcześniej zostało wspomniane różnica pomiędzy projektorem 720p a 1080p to nie jest kwestia widzenia szpar pomiędzy pikselami tylko wielkości pojedyńczego piksela. Odstępów i tak nie widać z 1-2m i przy oglądaniu nie ma to żadnego znaczenia. Dodatkowo zaryzykuję twierdzenie że ja zawsze widzę piksele, co najwyżej nie widzę łączeń pomiędzy nimi. Różnica jest w potencjalnej maksymalnej możliwej do wyświetlenia ilości detali i ostrości obrazu. Jeżeli nie ma się w planach korzystania ze źródeł lepszej jakości niż 720p to faktycznie różnica w cenie może wydawać się niewarta dopłaty. Należy jednak wziąć pod uwagę że projektory 1080p zazwyczaj mają lepszą jakość komponentów (panele nowszej generacji/lepszy chip DLP) i wyświetlany obraz ma lepsze parametry. Dodatkowo posiadając dobry skaler (w projektorze, odtwarzaczu czy też amplitunerze) z dobrego sygnału SD/HDready na projektorze FullHD otrzymamy lepszy obraz.
 

jawala

New member
Optoma gt750 - 720p z wbudowanym adapterem. Tylko obawiam się o plastikową optykę:) - czytałem gdzieś, że gt720 topiły się obiektywy podczas projekcji - śmiech!!!

Nie obiektywy tylko obudowy, chodziło o jakość plastyku, z których wykonane były obudowy i sprawa nie dotyczyła wszystkich egzemplarzy, pisali, że gdzieś, ponoć coś takiego miało miejsce... takie gadanie. Trudno sobie wyobrazić plastykowe soczewki w jakimkolwiek projektorze, chyba że w zabawkowych lornetkach dla dzieci.
 

pa3

New member
Bez reklam
Ta Optoma GT750 to jakaś hybryda, jak sama nazwa wskazuje GameTime czyli skierowana dla graczy. Przecież przy takiej masakrycznej jasności można zapomnieć o przyzwoitej czerni czy kontraście, więc do filmów średnio się nada.

Już lepiej pod względem jakości obrazu sięgnąć po np. HD600x, ew. HD67N + adapter 3D Optomy (w zestawie okulary), cenowo powinno być porównywalnie względem GT750 (ok.2999 zł) + okluary 3D (ok 300 zł).
 

fazo

New member
Podsumowując, lepszy stary hi-endowy 720p niż nowy budżetowy 1080p :)
Nie wiem jak dawno temu były robione hi-endowe 720 ale wydaje mi się że przestano je robić niezbyt długo po wprowadzeniu modeli 1080p. Porównanie projektora sprzed 4-5 lat do robionych obecnie ma raczej mały sens. Nie wiem jak jest teraz ale wcześniej królowały panele organiczne (nieorganiczne pakowano do lepszych 1080p) które to z czasem zużywały się i to dość szybko. Kupno takiego projektora to ryzyko i raczej dla kogoś komu niespecjalnie zależy na jakości obrazu.

Co do Optomy GT750 to faktycznie jest to projektor do grania w dzień (co mu dość dobrze wychodzi swoją drogą) ale do oglądania w zaciemnionym pomieszczeniu to się nie nadaje. Zresztą jest to short throw co może być zaletą (game party w małym pokoju) ale dla większości jednak będzie wadą.
 

GracX

New member
Bez reklam
a więc optoma odpada gdyż filmy oglądać będą już po zmroku ewentualnie późny wieczór to samo z grami w dzień mam inne zajęcia (weekendy również) zresztą preferuję nieco przyciemniony obraz w tv czy nawet laptopie zawsze zmniejszałem jasność/podświetlenie. tak więc na prowadzenie wychodzi benq w710st gry są głównie w 720p filmy to mkv 720p lub pełne blue-ray mimo iż posiadam tv full hd filmy i tak wrzucam w 720 dużo mniejszy rozmiar a różnicy specjalnej nie dostrzegam z tym że to zaledwie 32 cale więc... obraz będę oglądał z około 3.50 metra jaka przekątną powinienem starać się osiągnąć? najbardziej pasowałoby mi gdyby projekt wisiał tuż za kanapą 3.75m
 

fazo

New member
Siedzę dokładnie w takiej odległości i mam obraz 96" (z pewnych powodów wiekszy być nie może) i muszę powiedzieć że na początku trochę przytłaczał (ciężko czytało się napisy i z trudem ogarniało całość obrazu). Po jakimś czasie przyzwyczaiłem się i mogę stwierdzić że spokojnie obraz mógłby być trochę większy. Moim zdaniem okolice 100" (16:9) są optymalne. Szukałbym projektora który dałby optymalny obraz (jasność, zoom) dla zbliżonej przekątnej z możliwością ewentualnego powiększenia. Obejrzałbym kilka filmów i dostosował rozmiar do swoich preferencji a potem kupiłbym odpowiedni ekran.
 

marimba22

New member
\

Co do Optomy GT750 to faktycznie jest to projektor do grania w dzień (co mu dość dobrze wychodzi swoją drogą) ale do oglądania w zaciemnionym pomieszczeniu to się nie nadaje. Zresztą jest to short throw co może być zaletą (game party w małym pokoju) ale dla większości jednak będzie wadą.

Masz ten model, widziałeś w nocy jak świeci ??? Nie jest to prawdą, że się nie nadaje. Mam Optomę GT750 od 2 dni i spokojnie można oglądać filmy w dzień i w nocy - pamiętajmy, że projektor po kilkuset godzinach traci kilka % światła. Nie wiem kto o zdrowych zmysłach kupi proj za 8-10kzł z ASNI 1800 - chyba, że naprawdę pomieszczenie ma super przystosowane do kina. Moja Optoma nawet w nocy chodzi na trybie średnio jasnym. Ważny też jest dobór ekranu !!! Ja kupiłem z gain 0.8 i to pewnie mnie ratuje przed zbyt mocnym świeceniem-kontrast przyzwoity i mocna biel.
Poza tym Panowie duża jasność Optomy ma swoje odzwierciedlenie w 3d !!!!! Zakładam okulary i nadal mam jasny obraz. Nie kupiłem benq W710ST bo tam odpalić 3d to trzeba mieć nerwy... W moim benq MS612ST próby się nie powiodły. W Optomie z przystawką... kilka naciśnięć na pilocie i wszystko chula...
 

piotr10

New member
Bez reklam
Masz ten model, widziałeś w nocy jak świeci ??? Nie jest to prawdą, że się nie nadaje. Mam Optomę GT750 od 2 dni i spokojnie można oglądać filmy w dzień i w nocy - pamiętajmy, że projektor po kilkuset godzinach traci kilka % światła. Nie wiem kto o zdrowych zmysłach kupi proj za 8-10kzł z ASNI 1800 - chyba, że naprawdę pomieszczenie ma super przystosowane do kina. Moja Optoma nawet w nocy chodzi na trybie średnio jasnym. Ważny też jest dobór ekranu !!! Ja kupiłem z gain 0.8 i to pewnie mnie ratuje przed zbyt mocnym świeceniem-kontrast przyzwoity i mocna biel.
Poza tym Panowie duża jasność Optomy ma swoje odzwierciedlenie w 3d !!!!! Zakładam okulary i nadal mam jasny obraz. Nie kupiłem benq W710ST bo tam odpalić 3d to trzeba mieć nerwy... W moim benq MS612ST próby się nie powiodły. W Optomie z przystawką... kilka naciśnięć na pilocie i wszystko chula...

Napisz proszę jak działa 3d ( są przesłuchy? ) bo z jasnością to raczej nie masz problemu:)
Widzisz efekt tęczy?
Gratuluje zakupu i zadowolenia.
 

marimba22

New member
Napisz proszę jak działa 3d ( są przesłuchy? ) bo z jasnością to raczej nie masz problemu:)
Widzisz efekt tęczy?
Gratuluje zakupu i zadowolenia.

Z 3d jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie do kina na 3d już nie pójdę, bo w domu lepiej to chodzi. Jak na razie uruchomiłem tylko side by side, w ciągu kilki dni spróbuję full 3d bluray - jeśli odpalę je jakoś z kompa. Przesłuchy ??? Ghosting tak ??? Ja tego nie widzę. Na moje szczęście nie widzę efektu tęczy, więc nie powiem jest czy go nie ma. Na benq widziałem więc tu zapewne jest mniejszy.

Słuchajcie, czy do proj (by oglądać 2d) lepiej dać sygnał 720p i odświeżanie 120Hz, czy sygnał 1080p i odświeżanie 60hz z karty kompa ???? I jak się to ma w 3d ??? Wydaje mi się, że jak wysyłam mu 720p i 120Hz to jest lepiej niż 1080p i 60Hz. Ale może to tylk złudzenie. Brakuje mi wiedzy na ten temat.
 

piotr10

New member
Bez reklam
a obraz przy ruchu pionowym i poziomym jest płynny?
Jak myślisz, ekran gain 0,8 jest ok, czy lepiej jeszcze ciemniejszy zapodać? - myślę o farbach screen goo.
 
Do góry