Odległość 3m - projektor FullHD czy HD 3D ready

frytek

New member
Witam,

przymierzam się do zakupu projektora do salonu. Pokój 5,4m na 3,4m ale ekran będzie na dłuższej ścianie czyli odległość między nim a sciąna na której będzie projektor to od 3,3m (ekran podwieszany).

Ekran jest już zamontowany (szerokość 190cm, 16:9). Według kalkuratorów netowych tak będzie idelanie, żeby dało się pokryć cała powierzchnię. Siedzieć będę na kanapie pod ścianą i projektorem.

Czy z takiej odległości (czyli od oczu do ekranu pewnie ok 3m) na ekranie szerokości 190cm będzie duża różnica między obrazem z projektora fullhd a hd? Zastanawiam się czy warto dopłacać, czy wziąć tańszy i do tego hdready.

Oglądać będę głównie filmy z kompa (wysokich rozdzielczości), kanały z Nki HD i zwykłe kanały (tutaj będzie masakra, wiem). Czy jeżeli oglądanie filmów z bluraya zakładam na jakieś 20% maksymalnie wykorzystania to warto inwestować w FullHD? Czy na filmach HD z Nki zobacze jakąś różnicę przy takiej odległości od projektora?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
MOje zdanie takie, ze dzis nie szukalbym niczego ponizej Full HD. Ja ogladam z 3 m ekran szer 235, Full HD i widać strukturę matrycy, czyli delikatną kratkę z pikseli. To tak jakbys dzis chciał kupic TV 40 cali HD ready do oglądania z metra.
 

frytek

New member
MOje zdanie takie, ze dzis nie szukalbym niczego ponizej Full HD. Ja ogladam z 3 m ekran szer 235, Full HD i widać strukturę matrycy, czyli delikatną kratkę z pikseli. To tak jakbys dzis chciał kupic TV 40 cali HD ready do oglądania z metra.

ja mam ekran 190cm więc 45cm na szerokość mniejszy czyli jakieś 20%. Różnica między FullHD a HD jest trochę większa (ponad30%) ale nie dużo. Odległość mamy podobną więc wydaje mi się, że powinniśmy widzieć mniej więcej to samo?:) Zakładając jeszcze, że filmów 1080p nie ma dużo..

A widzisz przy takim ekranie różnicę między 720p a 1080i?

Nie upieram się.. spekuluję, szukam optymalnego rozwiązania.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam,

przymierzam się do zakupu projektora do salonu. Pokój 5,4m na 3,4m ale ekran będzie na dłuższej ścianie czyli odległość między nim a sciąna na której będzie projektor to od 3,3m (ekran podwieszany).

Ekran jest już zamontowany (szerokość 190cm, 16:9). Według kalkuratorów netowych tak będzie idelanie, żeby dało się pokryć cała powierzchnię. Siedzieć będę na kanapie pod ścianą i projektorem.

Czy z takiej odległości (czyli od oczu do ekranu pewnie ok 3m) na ekranie szerokości 190cm będzie duża różnica między obrazem z projektora fullhd a hd? Zastanawiam się czy warto dopłacać, czy wziąć tańszy i do tego hdready.

Oglądać będę głównie filmy z kompa (wysokich rozdzielczości), kanały z Nki HD i zwykłe kanały (tutaj będzie masakra, wiem). Czy jeżeli oglądanie filmów z bluraya zakładam na jakieś 20% maksymalnie wykorzystania to warto inwestować w FullHD? Czy na filmach HD z Nki zobacze jakąś różnicę przy takiej odległości od projektora?

Twój ekran ma przekątną ok. 86 cali. Skoro siedzisz ok. 3 m od niego, to jest to idealna odległość do oglądania materiałów w rozdzielczości 1920x1080. W żadnym wypadku nie kupuj projektora o mniejszej rozdzielczości, bo przy każdej mniejszej rozdzielczości będziesz wyraźnie widział pojedyncze piksele.
 

frytek

New member
Ok, tylko, że materiałów 1080p jest jak na lekarstwo na razie. Najbardziej mnie inetersuje czy przy sygnale z Nki 1080i będę widział różnicę?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Ok, tylko, że materiałów 1080p jest jak na lekarstwo na razie. Najbardziej mnie inetersuje czy przy sygnale z Nki 1080i będę widział różnicę?
Nie chodzi o to, czy przekaz jest progresywny czy interlace'owy. Chodzi o wielkość piksela, która w formatach 1920x1080i i 1920x1080p jest taka sama.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
MOje zdanie takie, ze dzis nie szukalbym niczego ponizej Full HD. Ja ogladam z 3 m ekran szer 235, Full HD i widać strukturę matrycy, czyli delikatną kratkę z pikseli. To tak jakbys dzis chciał kupic TV 40 cali HD ready do oglądania z metra.

Przy projektorze D-ILA lub DLP w tych warunkach nie dostrzegłbyś (tak wyraźnie bądź wcale) struktury matrycy. ;)

@frytyek
Jest jeszcze jeden aspekt, poza rozdzielczością; ogólna jakość obrazu. O ile tanie DLP 1080p oferuje zbliżoną bądź nieco lepszą od DLP 720, o tyle w technologii LCD współczesne projektory Full HD mają znacznie lepszy obraz od tych HD Ready; nikt już nie produkuje LCD 720p przeznaczonego do kina w domu.
 

frytek

New member
Przy projektorze D-ILA lub DLP w tych warunkach nie dostrzegłbyś (tak wyraźnie bądź wcale) struktury matrycy. ;)

@frytyek
Jest jeszcze jeden aspekt, poza rozdzielczością; ogólna jakość obrazu. O ile tanie DLP 1080p oferuje zbliżoną bądź nieco lepszą od DLP 720, o tyle w technologii LCD współczesne projektory Full HD mają znacznie lepszy obraz od tych HD Ready; nikt już nie produkuje LCD 720p przeznaczonego do kina w domu.

a jak ma to sie to napisałeś do tych konkretnych modeli o których piszemy? Optoma HD67N, Epson vs cos fullHD np. Optoma HD20?
 

marimba22

New member
też się zastanawiam nad projektorem, czy według Was wystarczy Benq W710ST hdready 3dready ??? Nowy model z 09.2011 r. Tu już z odległości 1,5m od ekranu jest obraz 90 cali (16:9) i 2500 lumenów oraz kontrast 10000:1 za 2700zł wypada ciekawie. Podobnie jak kolega miałbym go oglądać z odległości 3m.
 

frytek

New member
no i bądź tu mądry. A możesz opisać jak tą różnicę widać? Czy widzisz np. piksele pojedyncze czy tylko obraz jest mniej ostry?

Nie wiecie gdzie w Katowicach mógłbym porównać projektor HD z Full HD?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
JAk sie upre to widze piksele, ale przy normalnym ogladaniu nie zwraca sie na to uwagi. A roznica jest tak jam mowisz, w ostrosci. JAkby to opisac, juz tak nie powala jak pelne Full HD, choc przy tej wielkosci ekranu prawidlowo powinno byc 4K :). przy 32 calach roznicy byc nie zuwazayl, nie przy 100" :)
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Ja posiadam Optome HD67N , z około 4 metrów żadnych pikseli nie widać. Programy HD z Nki, Filmy MkV 720p, Gry PS3 wszystko wyglada ekstra.
1080p to marketing, róźnice widać tylko jeżeli sobie wkręcimy że przecież musi być ;)
95% tego co można ogladać jest w 720p i do wszystkiego to wystarcza.
Lepieć mieć 3D Ready w którym drzemie jak sadze ogromny potencjał niż sporo dołóżyć do Full HD które realnie nic nie daje.
 

redlum

New member
Bez reklam
Normalnie ręce opadaja. Z 4m na ekranie 100 cali nie widzisz różnicy? To proponuje przejść się do okulisty bo zdrowe oko powinno widzieć różnice.


Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Przeczytaj co napisałem, na materiałach które oglądam trudno mi się do czegoś przyczepić, na 1080p które mogło by robić róznice obraz jest żletka i tak. Do moich zastosowań jestem zadowolony 10/10, koszty poniosłem śmieszne.
 

fazo

New member
Jak się ogląda tylko źródła 720p (w tym mkv) to faktycznie trudno byłoby zobaczyć różnicę na projektorze 1080p. Jak ma się dobre źródło 1080p (Bluray) to różnica jest duża. Osobiście zdecydowanie wolę obraz 1080p z BD no ale jak to zwykle bywa nie zawsze taki mamy. Moim zdaniem w przypadku nie planowania wydawania pieniędzy na płytki bluray i oglądaniu ripów 720p nie ma sensu pchanie się w 1080p. Należy pamiętać o tym że są projektory ostre i nie ostre, dodatkowo można mieć pecha i trafić na egzemplarz ze skopaną ostrością.
 
Do góry