Nasze zestawy (wątek zbiorczy)

Witam !

Moze bysmy powrzucali troszke fotek prezentujacych nasze zestawy? Nie chodzi mi tutaj zupelnie o jakies samochwalstwo. Czysta ciekawosc , niech kazdy zaprezentuje poprostu swoj sposob ustawienia, rozmieszczenia poszczegolnych elementow. Moze ktos bedzie mogl sobie cos od nas zciagnac? Moze ktos moze pokazac jakies ciekawe rozwiazanie?
 
Chyba warto rzeczywiście zmienić tytuł wątku na "Nasze wystroje" ;)
Mimo, że może nie mój klimat, to ładnie. Martwi mnie tylko akustyka. Jeśli tak zostanie to będzie kiepsko; goła drewniana podłoga, cegła i mnóstwo płaskich, niezagospodarowanych powierzchni.
 
W końcu doszły oryginalne blaszki z logiem Dali. Dokleiłem do białych standów pod fronty, central oraz subik. Podkładki pod kolce pod frontami i centralem fi 2.5 cm, pod subem fi 4.0 cm. Skromnie i minimalistycznie.
Kolumny mają kolce, więc same standy stoją na filcowych podkładkach. Wiem, że nie którzy robią odwrotnie, lub stosują dodatkowe kolce pod same standy. Nie wiem jak jest zgodnie ze sztuką, czy istnieje jakaś nadrzędna zasada, ale przecież celem ma być ograniczenie ewentualnych drgań. Na wierzchołkach kolców się wygaszą, a jeśli nawet podstawa coś przeniesie, to filc powinien to wytłumić (tak kiedyś doradzał mi pewien sprzedawca). Różnic w brzmieniu, w basie nie dostrzegam, ale sam bas w Ikonach jest dość dobry. Jak napisał kiedyś armanig, chodzi o splendor :D
 

Attachments

  • DSC06890 (Small).jpg
    DSC06890 (Small).jpg
    51,4 KB · Wyś: 2532
  • bez tytułu (Small).jpg
    bez tytułu (Small).jpg
    36,6 KB · Wyś: 2527
W końcu doszły oryginalne blaszki z logiem Dali. Dokleiłem do białych standów pod fronty, central oraz subik.[.....] Różnic w brzmieniu, w basie nie dostrzegam, ale sam bas w Ikonach jest dość dobry. Jak napisał kiedyś armanig, chodzi o splendor :D

Splendor oczywiście jest, cel osiagniety :) no i ta dbalosc o detale (znaczki), o to wlasnie chodzi. Podoba mi się, generalnie co raz bardziej podoba mi się ta biel jako glowny kolor + dodatki w innych tonacjach kolorystycznych, u Ciebie jeszcze tv jest bialy, także splendor pelna para :)
 
Witam kiedys jak kupowalem pewien kabelek i bezposrednio niemalze od dytrybutora i byl tam zacny jegomosc nie bede pisal nazwiska ale czlowiek orkiestra od akustyki w studiach nagraniowych jak i sal kinowych... i byla mowa o standach pod kolumny ... ze niby jak to ludziom sie poprawia bas itp... czlowiek sie zasmial i powiedzial ze generalnie jak ma sie slabe kolumny to nawet granit powoduje ze ten bas i generalnie kolumna zagra jeszcze slabiej natomiast jak juz jest kolumna na poziomie to nie zaszkodzi ale tez i nie polepszy basu w takiej kolumnie... gdyby takie cuda dzialal granit to by we wszystkich studiach kolumny staly na granitach, a on jeszcze nawet jednego studia nie widzial gdzie takie miejsce by bylo, a troche juz widzial bo tak jak mowie zawodowo to robi w Polsce jak i w Europie.... deko daje przy subach z bas - reflexem mniej na podloge sie przenosi tego basu. Ale tak generalnie to powiedzial ze to bardziej dla wygladu sie to robi niz dla polepszenia dzwieku bo nie ma zadnego jakiegos potwierdzenia nawet w pomiarach ze przy zastosowaniu granitu, ze kolumna lepiej gra... ja tez mam standy pod kolumny bo jak gosc robil kominek to niby dal mi gratisowo dwa pod kolumny :) pewnie doliczyl sobie po 100 za jeden ale tak lepiej brzmi :) gratis ...
Pod suba bede zamwial, ale tak jak napisalem nie robie tego dla jakiegos polepszenia dzwieku bo takowy na pewno nie uslyszy sie, a tym bardziej jak ma sie suba typu zamknietego... Pozdrawiam.
 
W studiach nie potrzebują granitu bo tam już jest taka podłoga, że granit nie potrzebny hehe. U mnie granit dał dużo. Moje mieszkanie jest w starej kamienicy, gdzie stropy są drewniane i z trzciną. Czyli bardzo niestabilne. Granit sprawił że kolumny stoją sztywno i stabilnie. Bas nie niesie się tak po całej kamienicy (stał się lepiej kontrolowany) gdy tak jak stały bezpośrednio na podłodze. Więc u mnie granit dużo pomógł i co za tym idzie świetnie to wygląda. Kolejnym plusem jest to że podczas sprzątania nie obija się kolumny odkurzaczem czy nie chlapie mopem:). Więc w pewnych lipnych warunkach mieszkaniowych taki granit jednak potrafi pomóc i to przy słabych kolumnach jakie ja posiadam:). A prawdziwe studio jest tak zbudowane i tak dopieszczone pod względem akustyki, że granit nic nie da. No a ja u siebie nie dam rady zrobić prawdziwe studio :). Przed zakupem granitu testowałem na płytach chodnikowych, tak z ciekawości czy to coś poprawi. Przy takiej płycie chodnikowej był różnica, więc przy granicie jeszcze lepiej no i do tego hi-endowy wygląd. Piszę to ja, taki mały, szary żuczek:) który ze swoim lipnym sprzętem i lipnym pomieszczeniem doświadczył poprawy dźwiękowej za pośrednictwem granitu:). Czyli ja zwykły szaraczek i totalny amator nie zgadzam się całkowicie z człowiekiem orkiestrą :), ponieważ ja tego doświadczyłem. A ja wierzę tylko w to co sam doświadczę i sprawdzę :)
 
Splendor oczywiście jest, cel osiagniety :) no i ta dbalosc o detale (znaczki), o to wlasnie chodzi.

No co, standy oryginalne, Dali, prosto z Danii (przynajmniej znaczki :D )

Fox i Lolek, Całkiem mozliwe, akustyka studyjna rządzi się swoimi prawami i kompletnie nie ma związku z tą, ja,ką chcemy osiągac w swoich domach i profesjonalnych slonach odsluchowych. Studio nagraniowe to zupelnie inna sprawa niz sala odsluchowa. Jeszcze nie widziałem w zadnym studio (a trochę lat spędziłem tu i tam) podłogówek. Wyobraźcie sobie tez inną sprawę. Salę do odsłuchu, która kompletnie pozbawiona jest echa czy pogłosu. To powazny bład, ale w studiach natomiast taka cecha to plus. Monitory studyjne czy inne głośniki mają zupelnie inna budowe, kubaturę i zastosowanie niz kolumny domowe. Nie twierdze, ze granity to voodoo, mimo, ze nie słyszę różnicy.
Tu tez moze byc tak jak twierdzi znajomy Lolka, uwazam, ze Ikony są całkiem spoko, mimo, ze nie mają audiofilskich zapędów, to wybrzmiewanie basu jest akuratne.
 
Ostatnia edycja:
jednym słowem granit poprawia dźwięk w trudnych warunkach, czyli w takich jak u mnie. Jestem za tym że magia granitu jest uzależniona od warunków. Ale czy dobre warunki czy nie to i tak świetnie wyglądają :D. Jak tak się teraz przyglądam moim frontom to wyglądają z granitem na znacznie droższe i bardziej hi-endowe:). Są jak po liftingu :). Jeśli kiedyś będę miał inne warunki czy inny zestaw i granit w brzmieniu nic nie będzie wnosił to i tak kolumny będą na nich stały, bo jak dla mnie mają jeszcze kilka innych plusów :).

Krzysiek te granity wyglądają świetnie. Sam przyznaj że bynajmniej wizualnie bardzo dużo wnoszą?:D. Jak byś mógł to zapodaj fotkę w całej okazałości zestawu z granitami:D
 
Ostatnia edycja:
Panowie, czy poprawia czy nie to już sami sobie ocenmy, ważne ze ladnie wygląda co skutkuje lepszym samopoczuciem, a czy to nie jest najważniejsze? Lepsze samopoczucie = lepiej grający sprzet, podobnie jak po trunkach, wszystko jest piękniejsze :)
 
Witam kiedys jak kupowalem pewien kabelek i bezposrednio niemalze od dytrybutora i byl tam zacny jegomosc nie bede pisal nazwiska ale czlowiek orkiestra od akustyki w studiach nagraniowych jak i sal kinowych... i byla mowa o standach pod kolumny ... ze niby jak to ludziom sie poprawia bas itp... czlowiek sie zasmial i powiedzial ze generalnie jak ma sie slabe kolumny to nawet granit powoduje ze ten bas i generalnie kolumna zagra jeszcze slabiej natomiast jak juz jest kolumna na poziomie to nie zaszkodzi ale tez i nie polepszy basu w takiej kolumnie... gdyby takie cuda dzialal granit to by we wszystkich studiach kolumny staly na granitach, a on jeszcze nawet jednego studia nie widzial gdzie takie miejsce by bylo, a troche juz widzial bo tak jak mowie zawodowo to robi w Polsce jak i w Europie.... deko daje przy subach z bas - reflexem mniej na podloge sie przenosi tego basu. Ale tak generalnie to powiedzial ze to bardziej dla wygladu sie to robi niz dla polepszenia dzwieku bo nie ma zadnego jakiegos potwierdzenia nawet w pomiarach ze przy zastosowaniu granitu, ze kolumna lepiej gra... ja tez mam standy pod kolumny bo jak gosc robil kominek to niby dal mi gratisowo dwa pod kolumny :) pewnie doliczyl sobie po 100 za jeden ale tak lepiej brzmi :) gratis ...
Pod suba bede zamwial, ale tak jak napisalem nie robie tego dla jakiegos polepszenia dzwieku bo takowy na pewno nie uslyszy sie, a tym bardziej jak ma sie suba typu zamknietego... Pozdrawiam.
Albo coś źle usłyszałeś albo gość studio to widział ale w internecie ;).
Granit pod kolumny daje się głównie po to żeby zmniejszyć mikrorezonanse. Ogólnie mówiąc daje tyle że uczytelnia dźwięk. Bas staje się bardziej punktowy, mniej rezonansowy. Nawiasem mówiąc bardzo dobry efekt da też obciążenie kolumn od góry. To nie żadne czary, a czysta fizyka.
W studiach nagrań są z reguły aktywne monitory bliskiego pola, przy bardzo głuchej akustyce - to zupełnie inna sytuacja niż nawet w adaptowanym pomieszczeniu odsłuchowym.
 
Tytuł wątku co prawda "nasze zestawy", ale ja mam pytanie dotyczące sprawy równie ważnej, tzn. "płytoteki" :) Chodzi mi o to, gdzie ją trzymacie.
Mam w pokoju stylowe meble robione na zamówienie, będzie coś tam jeszcze dodawane i pomyślałem o jakiejś fajnej półce/szafce, sam jeszcze właśnie nie wiem, jak to ma wyglądać, byle było do kompletu. Mój zbiór nie jest wielki, więc będzie to raczej mały mebelek, chciałbym, żeby był otwarty, a nie zamykany.
Macie może jakieś gotowe fajne rozwiązania?
Oglądałem trochę na "ogólnie znanym portalu aukcyjnym", ale jak znam życie to forumowicze mają dużo lepsze pomysły. :)
 
Tytuł wątku co prawda "nasze zestawy", ale ja mam pytanie dotyczące sprawy równie ważnej, tzn. "płytoteki" :) Chodzi mi o to, gdzie ją trzymacie.
Mam w pokoju stylowe meble robione na zamówienie, będzie coś tam jeszcze dodawane i pomyślałem o jakiejś fajnej półce/szafce, sam jeszcze właśnie nie wiem, jak to ma wyglądać, byle było do kompletu. Mój zbiór nie jest wielki, więc będzie to raczej mały mebelek, chciałbym, żeby był otwarty, a nie zamykany.
Macie może jakieś gotowe fajne rozwiązania?
Oglądałem trochę na "ogólnie znanym portalu aukcyjnym", ale jak znam życie to forumowicze mają dużo lepsze pomysły. :)

Wiesz, to zalezy o jakiej płytotece mówimy? Czy o oryginałach w pudełku, czy może o płytach kopiowanych z oryginałów. Ja mam pokaźną kolekcję płyt DVD kopiowanych z oryginałów, i nawet gdybym chciał mieć to w pudełkach to miejsca by mi brakło we wszystkich szafkach:) Ja trzymam płyty w segregatorach. Ale jeżeli zamierzasz mieć tylko wyselekcjonowane tytuły, klasyki na BD, to jak najbardziej ładnie to wygląda jak jest postawione gdzieś na półce.
 
Albo coś źle usłyszałeś albo gość studio to widział ale w internecie ;).
Granit pod kolumny daje się głównie po to żeby zmniejszyć mikrorezonanse. Ogólnie mówiąc daje tyle że uczytelnia dźwięk. Bas staje się bardziej punktowy, mniej rezonansowy. Nawiasem mówiąc bardzo dobry efekt da też obciążenie kolumn od góry. To nie żadne czary, a czysta fizyka.
W studiach nagrań są z reguły aktywne monitory bliskiego pola, przy bardzo głuchej akustyce - to zupełnie inna sytuacja niż nawet w adaptowanym pomieszczeniu odsłuchowym.



Witam kolego rozumiem ze mozna miec swoje zdanie ale bez sensu pisac cos o czlowieku o ktorym pojecia nie masz zielonego... i do tego twoja wiedza a jego to tak jak droga z Polski do USA ... wiec moze troszke wiecej ci powiem - gosc na codzien pracuje i mieszka w Berlnie zajmuje sie tym od 20 lat ( kilka najwiekszych studii nagraniowych to jego dzielo wlaczajac Europe zachodnia... ) wiec po co pisac dla samego napisania i wymyslaniu co to granit nie daje...czyli rozumiem ze jak kupie kolumny za 2 tys i kupie granit to od razu zagraja jak kolumny za 3 tys tak :) dajze zyc kolego... jestem w stanie zrozumiec ze kupuje sie to dla wygladu bo sam tak robie ale nie jestem w stanie cos wiecej z kolumn uslyszec majac wczesniej mieszkanie w nowym budownictwie czy teraz jak mieszkam w domu ... moze faktycznie jakies stare kamienice moze cos to poprawia ....ale tez bylem na takim tescie w jednym z salonow w Wawie gdzie pokoj jest dedykowany do odsluchu ale nie jest to zadne studio ... i poprosilem znajomego zeby podstawil mi B&W za okolo 40 tys do tego elektronike marantza za okolo 20 tys plus kable odpowiednie i poprosilem kolegow ktorzy zawodowo graja - sa muzykami.... wiec sluch maja zajebiscie dobry ze tak sie wyraze :) jeden jest gitarzysta u znanej naszej wokalistki tak nawiasem mowiac.... test polegal na tym ze kilka kabli podlaczalem o roznej wartosci cenowej i pytalem sie, ktory dla nich najlepiej gral i powiedzmy w 80% udawalo sie im odnosnie tego co slyszeli w stosunku do ceny kabla... na koniec poszly kable zasilajace i tutaj to w wogole kwestia zgadywania byla .... a na koniec wlasnie byly plyty granitowe i pytalem sie czy cos slysza lepiej , gorzej ( mieli zasloniete oczy ) zaden z nich nic nie uslyszal wiecej, ja zreszta tez nie.... nawet widzac ze sa granity pod kolumnami czy tez jest ich brak... wiec dla mnie jest jasne jesli ma sie przyzwoite kolumny i mieszka sie w domku lub w bloku w nowym budownictwie nie ma szans zeby cokowliek lepiej bylo z granitem, jedynie co jest lepiej to wyglad jak dla mnie oczywiscie...
Drugi przykald pewien znajomy pracuje w pewnym salonie jako gosc od podlaczania i generalnie zajmuje sie kinem domowym w warunkach domowych ( instalator ) i mial zamowienie na Rela - spytal sie jegosmoscia gdzie mieszka - powiedzial mu ze kamienica w Łodzi na to moj znajomy powiedzial ze Rel nie zagra w kamienicy pomimo ze to dobre suby ale bardzo ciezko jest ustawic zeby tak sub zagral w kamienicy ze jesli chce zeby sub mu zagral to veldodyne trzeba do kamienicy... gosc sie uparl ok za tydzien kolega pojechal z subem do niego i o dziwo co sie stalo??? podlaczyl tenze sub i jedna wielka d........ tak jak mowil to gosc mu mowi pojde do sasiada i pozycze plyte z granitu ( znajomy mowi ze to nic nie da ) , przyniosl i dalej d......... wiec kolega mowi ze moze zobaczymy velodyna ... za tydzien znowu przyjechal i podlaczyl velodyna i co sie stalo olsnienie velodyne zagral i bylo ok i bez plyty, a i zplyta bylo to samo bo jesli ma sie dobry sub to rowniez nie potrzeba nic pod niego klasc on zagra i tak dobrze bez tej plyty... to tylko przyklad glupiutki ale pokazujacy co daje sprzet w tym samym pomieszczeniu i co daje plyta granitowa jesli samo w sobie pomieszczenie jest do bani....
Mi tylko o jedno chodzi ze mozna miec rozne zdanie ale nie mozna obrazac ludzi o ktorych sie nic nie wie, a tym bardziej jak ludzie zawodowo sie tym zajmuja i sa w tym swietni skoro maja zamowienia z calej Europy..... i tylko tyle...
 
Witam kolego rozumiem ze mozna miec swoje zdanie ale bez sensu pisac cos o czlowieku o ktorym pojecia nie masz zielonego... i do tego twoja wiedza a jego to tak jak droga z Polski do USA ... wiec moze troszke wiecej ci powiem - gosc na codzien pracuje i mieszka w Berlnie zajmuje sie tym od 20 lat ( kilka najwiekszych studii nagraniowych to jego dzielo wlaczajac Europe zachodnia... ) wiec po co pisac dla samego napisania i wymyslaniu co to granit nie daje...czyli rozumiem ze jak kupie kolumny za 2 tys i kupie granit to od razu zagraja jak kolumny za 3 tys tak :) dajze zyc kolego... jestem w stanie zrozumiec ze kupuje sie to dla wygladu bo sam tak robie ale nie jestem w stanie cos wiecej z kolumn uslyszec majac wczesniej mieszkanie w nowym budownictwie czy teraz jak mieszkam w domu ... moze faktycznie jakies stare kamienice moze cos to poprawia ....ale tez bylem na takim tescie w jednym z salonow w Wawie gdzie pokoj jest dedykowany do odsluchu ale nie jest to zadne studio ... i poprosilem znajomego zeby podstawil mi B&W za okolo 40 tys do tego elektronike marantza za okolo 20 tys plus kable odpowiednie i poprosilem kolegow ktorzy zawodowo graja - sa muzykami.... wiec sluch maja zajebiscie dobry ze tak sie wyraze :) jeden jest gitarzysta u znanej naszej wokalistki tak nawiasem mowiac.... test polegal na tym ze kilka kabli podlaczalem o roznej wartosci cenowej i pytalem sie, ktory dla nich najlepiej gral i powiedzmy w 80% udawalo sie im odnosnie tego co slyszeli w stosunku do ceny kabla... na koniec poszly kable zasilajace i tutaj to w wogole kwestia zgadywania byla .... a na koniec wlasnie byly plyty granitowe i pytalem sie czy cos slysza lepiej , gorzej ( mieli zasloniete oczy ) zaden z nich nic nie uslyszal wiecej, ja zreszta tez nie.... nawet widzac ze sa granity pod kolumnami czy tez jest ich brak... wiec dla mnie jest jasne jesli ma sie przyzwoite kolumny i mieszka sie w domku lub w bloku w nowym budownictwie nie ma szans zeby cokowliek lepiej bylo z granitem, jedynie co jest lepiej to wyglad jak dla mnie oczywiscie...
Drugi przykald pewien znajomy pracuje w pewnym salonie jako gosc od podlaczania i generalnie zajmuje sie kinem domowym w warunkach domowych ( instalator ) i mial zamowienie na Rela - spytal sie jegosmoscia gdzie mieszka - powiedzial mu ze kamienica w Łodzi na to moj znajomy powiedzial ze Rel nie zagra w kamienicy pomimo ze to dobre suby ale bardzo ciezko jest ustawic zeby tak sub zagral w kamienicy ze jesli chce zeby sub mu zagral to veldodyne trzeba do kamienicy... gosc sie uparl ok za tydzien kolega pojechal z subem do niego i o dziwo co sie stalo??? podlaczyl tenze sub i jedna wielka d........ tak jak mowil to gosc mu mowi pojde do sasiada i pozycze plyte z granitu ( znajomy mowi ze to nic nie da ) , przyniosl i dalej d......... wiec kolega mowi ze moze zobaczymy velodyna ... za tydzien znowu przyjechal i podlaczyl velodyna i co sie stalo olsnienie velodyne zagral i bylo ok i bez plyty, a i zplyta bylo to samo bo jesli ma sie dobry sub to rowniez nie potrzeba nic pod niego klasc on zagra i tak dobrze bez tej plyty... to tylko przyklad glupiutki ale pokazujacy co daje sprzet w tym samym pomieszczeniu i co daje plyta granitowa jesli samo w sobie pomieszczenie jest do bani....
Mi tylko o jedno chodzi ze mozna miec rozne zdanie ale nie mozna obrazac ludzi o ktorych sie nic nie wie, a tym bardziej jak ludzie zawodowo sie tym zajmuja i sa w tym swietni skoro maja zamowienia z calej Europy..... i tylko tyle...

Lolek, ogolnie się mogę zgodzić z tym co piszesz, tylko bardzo mnie dziwi to co napisałeś o podłączeniu REL'a w kamienicy. A co to za róznica czy to będzie kamienica czy dom prywatny z cegły? Ja mam REL'a w bloku z płyty i gra to dobrze. Oczywiście jeżeli patrzymy w kontekście ciśnienia w filmach, to napewno Velodyne z BR zagra mocniej niż REL w konstrukcji zamkniętej. To nawet nie trzeba podłączać Vedodyne, ja to stwierdziłem po dużo tańszym subie Tonsila. REL ma dać kontrolowany, szybszy bas i dobrze się zgrać z kolumnami. Takie powiedzmy lekarstwo na kiepską akustykę. Natomiast konstrukcje BR dają mocnego kopa, ciśnienie w kinie, aczkolwiek w niektórych warunkach są ciężkie do ustawienia. Mnie wystarcza na mój metraż, ale gdybym miał powiedzmy 25mkw to już bym kupił coś w konstrukcji BR, bo bardziej mnie zależy na efektach kinowych. Ogólnie uważam że nie tylko REL, ale wiekszość subów w konstrukcji zamkniętej łatwiej jest adaptować do pomieszczenia niż BR, dlatego dziwi mnie że kolesiowi nie zagrało to w kamienicy. Podejrzewam że albo oczekiwał dużo większego kopa albo źle dobrał moc i wielkość suba do pomieszczenia.
 
Mi tylko o jedno chodzi ze mozna miec rozne zdanie ale nie mozna obrazac ludzi o ktorych sie nic nie wie, a tym bardziej jak ludzie zawodowo sie tym zajmuja i sa w tym swietni skoro maja zamowienia z calej Europy..... i tylko tyle...

Ja nikogo nie obrażam - przeczytaj dokładnie co napisałem.
Problem w dyskusji z Tobą polega na tym że posługujesz się bardzo nieprecyzyjnymi sformułowaniami w dziedzinie, która tego wymaga. Raz piszesz o "polepszaniu basu" innym razem, że kolumny za 2 kzł zagrają jak te za 3, jeszcze innym o tym że można "więcej usłyszeć" itd. Przy tym powołujesz się na opinie odsłuchowe osób trzecich, wkładając do tego kable, kolumny całe zestawy etc. Na tej zasadzie można każdą tezę udowodnić i każdą obalić. Ja Ci napisałem konkretnie jakie korzyści można osiągnąć poprzez zabawy z granitem. Co oczywiście nie oznacza, że zawsze i w każdych warunkach będzie to powtarzalne. Jest to czysto fizyczne zjawisko - wykorzystywane zresztą przez niektórych producentów kolumn (są kolumny które można obciążyć balastem np. z piasku).

Problem polega na tym, że w tej dziedzinie jest ogromne pole do popisu dla wszelkiego rodzaju wiedzy typu; a bo ktoś tam komuś coś powiedział, że nie wiadomo co kto i komu to już inna rzecz ale wnioski na ten temat wyciągane są od razu wiążące. Tak się nie da.
 
Panowie, nie spierajmy sie. Wklejajcie lepiej jakies fotki, araznacje, zestawy i wszystko co zwiazane z audio/video.
 
Do góry