Nagrywarka Panasonic DMR-EH65

jacekpj

New member
Jeszcze raz przepraszam , za wtręt na temat dvd+-, nie czytając całego wątku wcześniej. Mea maxima culpa :blagam:.
Z innej beczki:
1. gdy odtwarzacie jpg z plyty (dvd-r tym razem bez problemu heh) mam wrażenie , że jest nadmierny kontrast na tv (hitachi 8600). Nie jest to zbyt wielki problem, bo można pokombinować i `zjechać` z ostrościa bardzo w TV, lub zmniejszyć z 780 na minimum w dvd. Nie mam co prawda jpg w jakiejś gigantycznej rozdzielczości/objetosci - ot zwykły standard typu 1-2MB.

2.Tu i ówdzie pojawiał się problem zbyt małych napisów w dvixach (rzeczywiście niewielkie literki). Moze ktoś z PT Szanownych Zebranych ma jakiej własne doświdczenia np z AviSub.Bądź innym podobnym softem.
 

Kemp

New member
darekfoto napisał:
Według specyfikacji (instrukcja strona 32) jest napisane, że powinien odtwarzać na CD oraz na DVD-R na pewno i tak napisałem, jeśli Tobie cos takiego się udało z innym formatem to dobrze, ale nie jest to regułą więc nie wiem po co wprowadzać ludzi w błąd. Pomyślą, że wszystkie odtwarzacze muszą czytać inne formaty, a tak nie jest.
Witam,
Wszyscy potrafią czytać instrukcję i nikogo nie wprowadzam w błąd tylko uprzejmie doradzam aby dokładnie czytać ostatnie cytowane moje zdanie
"Niestety trzeba wypróbować najlepszy format dla danego egzemplarza - bo nie ma reguły".
Wydawało mi się, że jest to jasna i czytelna porada.
Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Zgadzam się z Kempem. To, co piszą producenci, nie zawsze wyczerpuje temat. Na przykład nowsze odtwarzacze Panasonic miały napisane, że odtwarzają DVD-R, a odtwarzały także +R. Generalnie, jak już macie jakieś urządzenie, to je przetestujcie w praktyce, pamiętając o tym, aby finalizować płytę.

ArtS :)
 

darekfoto

New member
Kemp napisał:
Witam,
Wszyscy potrafią czytać instrukcję i nikogo nie wprowadzam w błąd tylko uprzejmie doradzam aby dokładnie czytać ostatnie cytowane moje zdanie ...

Oczywiście, że masz rację - ale sam jeszcze raz przeczytaj co napisałeś:

" DivX-y najlepiej chodzą na CD-ROM i DVD+R. " - dla mnie jest to wprowadzanie w błąd. Dopiero później to wyjaśniłeś.
 

Kaceli

New member
Pytanie NIE na śniadanie (raczej na wieczór :)

Zacznę od pytania "topograficznego": czy ktoś z tu obecnych wiem może gdzie "leży" (jak to żargonują wytrawni komputerowcy) instrukcja obsługi do Panasonica EH65 ? Analizuję właśnie, przymierzając się do kupna, trzy modele nagrywarek - LG RH200MH, Samsung HR738 i wspomnianego Panasonica EH65. Oczywiście, najlepiej przeczytać w tym celu kompletną instrukcję obsługi, o ile jednak ich zdobcie w przypadku LG i Samsunga nie nastręcza problemów, o tyle Panasonic traktuje tę instrukcję jak tajemnice wojskową. Dokładniej rzecz biorąc ściągnąć można z witryny Panasonica instrukcje do starszych modeli sprzętu, ale nigdy do modelu znajdującego się w aktualnej ofercie. Jak się (inteligentnie :)) domyślam wynika to chyba z faktu, że instrukcjami do aktualnych modeli ... handluje po prostu firma stowarzyszona (nazwy "ustawowo" nie wymieniam) z Panasonicem. Być może chodzi też o to aby zaopatrujący się w tańszy, konkurencyjny (z tzw. prywatnego importu) sprzęt kupiony za granicą nie mieli zbyt łatwego dojścia do polskojęzycznych instrukcji. Tak czy owak ze strony wielkiego i dumnego Panasonica jest to żałosna i żenująca małostkowość, godna politowania. Nie mówiąc już o braku wyobraźni i kwalifikacji handlowych decydentów, którzy tak postanowili, gdyż to własnie lektura i analiza instrukcji obsługi dla bardziej wymagających klientów może być podstawą do podjęcia decyzjo o zakupie.
A teraz do rzeczy czyli do pytań merytorycznych:
Czy Panasonic EH65, podobnie jak Samsung HR738 pozwala kopiować "z wszystkiego na wszystko" czyli np. mp3 z HDD na USB czy też jak LG RH200MH w bardzo ograniczonym zakresie (np. z HDD na kartę pamięci można skopiowac tylko *.jpg)
Co, Waszym zdaniem, jest przydatniejsze - port USB czy obsługa kart pamięci, bo jest to alternatywa pomiędzy LG z jednej (karty), a Samsungiem i Panasonicem (USB) z drugiej strony? Mnie (tak "statystycznie") wydaje się, że w epoce odtwarzaczy MP3 i "pendrajwów", port USB bywa częściej użyteczny, ale - być może - się mylę, bo sam raczej rzadko bawię się aparatem cyfrowym, a innych urządzeń (poza kamerą Canon, w której jeszcze ani razu nie skorzystałem z opcji robienia zdjęć) wykorzystujących karty pamięci nie mam.
Czy układ (system?) poprawy jakości materiałów zgrywanych z VHS (reklamowany szeroko w folderku Panasonica) rzeczywiście daje imponujące rezultaty czy też jest to kolejna "wydumka" mająca przyciągnąć klientów?
W jakim formacie zostanie zapisany film divx, zgrany z płyty CD na HDD nagrywarki, a następnie nagrany na płytę DVD-R. O to ostatnie pytam, bo wyczytałem gdzieś, że Panasonic EH65 nagrywa płyty WYłĄCZNIE jako DVD-Video, a to oznaczałoby albo zdolność tego modelu do konwersji formatów, albo brak możliwości "zarchiwizowania" divx-ów na płytach DVD (naturalnie przy użyciu omawianej nagrywarki).
To może na razie tyle pytań i wątpliwości, a tak w ogóle to może ktoś zechciałby przekonać mnie rzeczowo, że spośród wymienionej na wstępie trójki nagrywarek powinienem kupić właśnie Panasonica? A może jakiś całkiem inny model, którego nazwa tu nie padła? Zaznaczę tylko, że musi to być model z dyskiem, gdyż mam zamiar przenieść na płyty całą bibliotekę VHS oraz model ze złączem HDMI, gdyż - póki co - gnizado HDMI w telewizorze "leży odłogiem" i marnuje się.
Pozdrowienia.
 

Kaceli

New member
Moje punkty za awanturnictwo :))

I jeszcze jedno małe pytanko do Kolegi Moderatora, który - jak widzę - jest dośc aktywny i można zastać go na Forum niemal oko w oko. Za co dostaje się te, widoczne w "statystyce" użytkownika, "pkt'y reputacji" i skąd ten wytworny skrót "pkt'y"? Jeśli już, to poprawnie po polsku będzie "punkty za reputację", ewentualnie (ale to już trochę gorzej) "reputacja: XX pkt." Coś takiego jak "punkty reputacji" w języku polskim nie występuje, a już z całą pewnością nie występuje w nim skrót: "pkt'y".
Pozdrowienia.
:)
Kaceli
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Nie jestem pewien, czy powyższa wypowiedź była kierowana akurat do mnie. Wyjaśnię jednak, że moderatorzy nie mają wpływu na tłumaczenie opisu forum. Sądzę, że jest to uwaga (niezmiernie zresztą cenna) do administratorów forum.

Może Poziom reputacji byłby adekwatny do sytuacji?

ArtS :)
 

Kaceli

New member
Reputacja

Bardzo przepraszam, Kolego Moderatorze, ale nie znam struktury organizacyjnej oraz kompetencji poszczególnych organów Forum i stąd moje błędne zaadresowanie uwagi. Chciałbym zgodzić się z Tobą w sprawie reputacji, ale nie bardzo mogę; "poziom reputacji" też nie jest fortunym określeniem, w takim związku wyrazowym reputacja raczej nie występuje. Jak powszechnie wiadomo (choćby z wypowiedzi premiera sprzed kilku miesięcy, który oświadczył, że nigdy więcej nie będzie rozmawiał z ludźmi o marnej reputacji <ha, ha, obiecanki cacanki>) reputacja to po prostu opinia, której mierzenie czy wartościowanie przy pomocy punktów jest - samo w sobie - niezręczne (o ile w ogóle możliwe). Zatem gdyby trzymać się już tej nieszczęsnej reputacji, to w statystyce użytkownika powinny pojawiać się w stosownym miejscu nie punkty, a określenia wartościujące, np. reputacja: marna, kiepska, nieszczególna, przeciętna, niezła, dobra, świetna, znakomita itp. Gdyby natomiast chcieć oceniać użytkownika punktowo, to słowo: reputacja, należałoby zastąpić jakimś innym, tzw. mierzalnym określeniem, np. ranking (niestety, nie po polsku, ale reputacja też nie jest polskim wyrazem) czy .... ocena.
Oczywiście powyższe uwagi nie są już adresowane do Kolegi Modartora, a do - jak to określił - administratorów Forum. Prosze też o wybaczenie, że - ledwie wstąpiwszy - wymądrzam się i pouczam, ale każdy tam jakoś na czymś się zna, ja akurat troszkę na języku. Niestety, o wiele mniej na sprzęcie Video i ... dlatego tu jestem. :))
Wszystkich razem i z osobna serdecznie pozdrawiam.
Kazimierz C.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Nie ma za co przepraszać. Po prostu tak to już jest.

Co do samego słowa reputacja i jego ewentualnych zamienników. Sam się zastanawiałem, jak punktowana jest reputacja, ale wiem na pewno, że punkty są zbierane na podstawie opinii innych użytkowników na temat wypowiedzi ocenianej osoby.

I tutaj pojawia się pytanie, czy słowa ocena lub ranking, wyczerpywałyby założenia takiej punktacji? Otóż nie do końca mogę się z tym zgodzić, gdyż ocenie podlegają nie wszyscy użytkownicy forum. I tak, spora ich część, jeśli nie większość, posiada na swoim koncie 0 punktów, a przecież nie znaczy to, że są oceniani niedostatecznie, czy słabo.

Punkty są przyznawane tylko i wyłącznie z czyjejś inicjatywy. Ktoś zauważy ciekawą wypowiedź, czy też stwierdzi, że dany użytkownik okazał się pomocny w rozwiązaniu problemu. I ten ktoś zechce taką ocenę wystawić.

Ranking nieco lepiej nadaje się do punktowania, ale słowo reputacja jest w tym kontekście chyba trafniejsze, tym bardziej, że w oryginalnej wersji forum z pewnością było to słowo reputation.

Rzeczywiście trudno mówić o mierzalności słowa reputacja, ale skoro poziom inteligencji daje się mniej lub bardziej obiektywnie zmierzyć, to dlaczego nie może się to odnosić do reputacji? Poza tym znajdujemy się w świecie komputerów, gdzie wszystko jest przeliczane na liczby. ;)

Punkty za reputację? To chyba określenie warte kompromisu. Ciekawe, co na to administratorzy?

Pozdrawiam serdecznie.

ArtS :)
 

Kaceli

New member
Uwzględniając kolejne objaśnienia Kolegi Modartora, a zwłaszcza to, iż punkty przyznawane są na wniosek (czy też z inicjatywy) samych użytkowników, wypada mi zgodzić się, iż rzeczywiście bardziej chodzi o reputację niż o ranking. Tyle, że ang. reputation, to polskie ... dobre imię, opinia, renoma, do których punkty nie bardzo jakoś pasują. Ale ostatecznie - jak zauważyłeś - w dobie komputerów niemal wszystko można wyrazić liczbowo, więc i punkty za reputację chyba ujdą.
Ale, ale o czym to my tutaj gawędziliśmy zanim doszło do reputacji? Zdaje się, że o nagrywarkach, a konkretnie chyba o Panasonicu EH65. Chciałbym więc ponowić swoje pytanie: czy może ktoś z tu zaglądających wie gdzie jest w sieci lub sam posiada elektroniczną wersję instrukcji obsługi tego modelu? Decyzję w sprawie wyboru pomiędzy EH65, a HR738 chciałbym podjąć po pełnej analizie porównawczej obu tyych modeli, a nie na skutek braku instrukcji do jednego z nich.
Pozdrawiam.
KC

Przepraszam za "lapsus palec" w tytule: "Kolegi Moderatora". I tak dobrze, że nie wyszedł mi z tego jakiś "'Morder" :))
 

Kemp

New member
Kaceli napisał:
To może na razie tyle pytań i wątpliwości, a tak w ogóle to może ktoś zechciałby przekonać mnie rzeczowo, że spośród wymienionej na wstępie trójki nagrywarek powinienem kupić właśnie Panasonica? A może jakiś całkiem inny model, którego nazwa tu nie padła? Zaznaczę tylko, że musi to być model z dyskiem, gdyż mam zamiar przenieść na płyty całą bibliotekę VHS oraz model ze złączem HDMI, gdyż - póki co - gnizado HDMI w telewizorze "leży odłogiem" i marnuje się.
Pozdrowienia.
Witam,
Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania:
1. EH65 nie kopiuje mp3, DivX, jpg z DVD na HDD. Nie posiada USB. Ma możliwość zgrywania jpg na kartę SD.
2. Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć co Ci jest bardziej przydatne.
3. Ja przegrywałem kilka kaset i nie widzę wielkiej poprawy. Powiedziałbym, że jest to ta sama jakość.
4. W porównaniu do LG wybór jest prosty ze wskazaniem na EH65. Samsung ma USB i możliwość zgrywania z DVD na HDD ale dużo słabsze przetworniki. W efekcie Samsung ma słabszy obraz i fonię.
Pozdrawiam,
 

Kaceli

New member
Kemp napisał:
Witam,
Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania:
1. EH65 nie kopiuje mp3, DivX, jpg z DVD na HDD. Nie posiada USB. Ma możliwość zgrywania jpg na kartę SD.
2. Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć co Ci jest bardziej przydatne.
3. Ja przegrywałem kilka kaset i nie widzę wielkiej poprawy. Powiedziałbym, że jest to ta sama jakość.
4. W porównaniu do LG wybór jest prosty ze wskazaniem na EH65. Samsung ma USB i możliwość zgrywania z DVD na HDD ale dużo słabsze przetworniki. W efekcie Samsung ma słabszy obraz i fonię.
Pozdrawiam,

Zatem, w zakresie kopiowania Panasonic zbliżony jest raczej do LG niż do Samsunga, który kopiuje "wszystko z wszystkiego na wszystko".
Czy bardziej przydatny jest czytnik kart czy port USB też już sobie odpowiedziałem; do portu USM można podłaczyć praktycznie wszystkie urządzenia "magazynujące", w tym zewnętrzny czytnik kart, a więc port USB "konsumuje" czytnik (i nie tylko).
To już dwie przewagi Samsunga nad Panasonicem. Jeśłi dodac do tego niespecjalną (jak stwierdzasz) poprawę jakości obrazu ze zgrywanej taśmy VHS, to przewaga Samsunga utrzymuje się.
Natomiast z przetwornikami bywa bardzo różnie. Niestety, nie same liczby, wyrażające bitowość czy próbkowanie, odgrywają rolę. Mam w domu cztery odtwarzacze DVD, od "historycznego" już Apexa 800 począwszy, poprzez Philipsa 723 (identyczny z Yamahą 530) i Denona 1600 do Philipsa 720SA. Teoretycznie najlepszy przetwornik obrazu posiada ten ostatni, Philips 720SA (12/108), a jednak obraz na Denonie jest bezkonkurencyjny pod każdym względem. Z kolei przetwornik leciwego, poczciwego Apexa (10/27) lepiej sobie radzi z filamami kiepskiej jakości niż pozostałe odtwarzacze. Jeśli chodzi o dźwięk, to pomimo, że Denon i Philips 720SA mają identyczne (parametrycznie) przetworniki (24/192), to dźwięk z Philipsa jest wręcz beznadziejny w porównaniu z Denonem, a nawet gorszy niż w starszym modelu Philips 723 z przetwornikiem 24/96. Podsumowując: uwzględniwszy tylko dane liczbowe (parametry) nie ryzykowałbym twierdzenia, że "Samsung ma dużo słabsze przetworniki", a w efekcie "słabszy obraz i fonię". Chyba, że wiesz to z doświadczenia, porównawszy praktycznie oba urządzenia przy użyciu tych samych nośników.
Dziękuję Ci bardzo za opinie, ale problem: co wybrać (Samsunga czy Panasonica, bo LG faktycznie w tej konkurencji odpada) mam nadal nierozstrzygnięty.
Pozdrawiam.
KC
 

Kaceli

New member
ArtS007 napisał:
Kto szuka, ten znajdzie. Tak mówią. Oto stronka z instrukcjami Panasonic:

http://www.panasonic.co.uk/customer-Support/download-centre.asp

Należy wpisać model lub wybrać z listy grupę urządzeń. Model: DMR-EH65.

ArtS :)

Uprzejme dzięki. Pobrałem, właśnie czytam. Kto by się jednak spodziewał polskojęzycznej instrukcji w angielskiej witrynie Panasonica, skoro nie ma jej na polskiej stronie tej firmy. Zaiste "dziwny jest ten świat"...
Pozdrowienia.
K.
 

Kaceli

New member
krzysio123 napisał:
Witam
Dziwny jak dziwny ten świat , ale na www.panasonic.pl tez jest instrukcja do DMR-EH65
Pozdrawiam Krzysztof

A mógłbyś podać bardziej dokładny adres, ponieważ ja - niestety - nie widzę jej ani w witrynie pobierania instrukcji

http://www.panasonic.pl/obsluga_klienta.php?kat_id=320&cat=1

ani w witrynie produktu

http://panasonic.pl/oferta.php?prod=3063

No, chyba, że powinienem pójść do okulisty. :)
 

Kaceli

New member
instrukcja c.d.

Sprawdziłem już nawet czy nie jest to ta sama instrukcja co do modelu DMR-E65 (bo zzipowane mają identyczną objętość 2,91 MB), ale - niestety - nie. Model E65 jest chyba (na oko, bo ma wielopozycyjny wyświetlacz) wyższej klasy. Instrukcji do EH65 nadal nie widzę.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
Kaceli napisał:
No, chyba, że powinienem pójść do okulisty. :)

nie musisz iść do okulisty - tam jej po prostu nie ma - a dlaczego :confused: - otóż
Panasonic pl życzy sobie za nią 28zł LINK więc jak ma ją udostępniać skoro chce jeszcze na niej zarabiać
pozd
 

Kaceli

New member
Wielki i zarozumiały

jarwisz napisał:
nie musisz iść do okulisty - tam jej po prostu nie ma - a dlaczego :confused: - otóż
Panasonic pl życzy sobie za nią 28zł LINK więc jak ma ją udostępniać skoro chce jeszcze na niej zarabiać
pozd

Że sprzedają (właściwie robi to jakaś stowarzyszona z P. firemka, niewykluczone, że w 100 proc. własnośc P.) to akurat wiem, zauważyłem już dość dawno. I napisałem nwet w tej sprawie list do Panasonica, stwierdzając wprost, że to żałosna, godna politowania małostkowość, która nie przystoi wielkiemu i dumnemu koncernowi. Powstydziłem ich również przykładami konkurencyjnych firm - LG i Samsunga, które udostępniają wszystkie instrukcje, bez wyjątku. Starałem się też wytłumaczyć im, że ich polityka - jak mawiał Taleyrand - "to gorzej niż zbrodnia, to błąd!". Wielu wymagających użytkowników kupuje bowiem sprzęt dopiero po dogłębnej analizie jego cech i porównaniach z innymi modelami, a to nie jest możliwe w oparciu o jakiś błahy folderek reklamowy. Tak więc, traktując instrukcje obsługi sprzętu z aktualnej oferty jak "drogocenne dobro" narażają sie w gruncie rzeczy na utratę niektórych potencjalnych klientów.
Ale, oczywiście, jak to bywa w wielkich i zarozumiałych firmach, nikt z Panasonica nie raczył pofatygować się z odpowiedzią na moje zarzuty i argumenty. Widać "ten typ już tak ma", jak mawiali mechanicy o Polonezie, bezradni wobec niektórych jego "zalet". :)
Pozdrowienia.
 
Do góry