Nagrywarka Panasonic DMR-EH65

krzysio123

New member
Instrukcja EH65

Przepraszam , ale to ja powinienem iść do okulisty.Wrzuciłem w instrukcjach wyszukaj EH65 , znalazlo EH60 , a ja "różnicy" nie zuważyłem.
No tak , ale ten nie robi błędów kto nie robi nic.
Biję się w pierś.
Pozdrawiam Krzysztof
 

Kaceli

New member
ArtS007 napisał:
Nie frustrujcie się niepotrzebnie. Zajrzyjcie na stronę www.panasonic.co.uk. To wystarczy. Niech Panasonic Polska dalej tak postępuje, jak postępuje. Ich problem.

ArtS :)

Coś tam chyba z dyskusji Ci umknęło, bo pisałem już o tym paradoksie, że na brytyjskiej stronie P. jest polska instrukcja, a na polskiej stronie - "grób, tajemnica". Oczywiście, instrukcja została pobrana ze stronki "uk" i przestudiowana. W stosunku do (wzorcowej chyba) instrukcji LG, jest mocno przegadana w partiach mało istotnych, np. z 10 kartek zajmują drobiazgowe schematy podłączeń urządzeń, co pokazuje dobitnie, że pisana była na potrzeby konsumenta amerykańskiego, którego trzeba najpierw przekonać, że każde urządzenie elektryczne działa lepiej gdy się wetknie wtyczkę do tzw, kontaktu czyli gniazdka. Ale dla odmiany już ani słóweczka o tym czy nagrywarka odczytuje znaczniki TAG w plikach *.mp3 albo CD-text na płytach CD-DA. Zapewne nie odczytuje, ale niechby to napisali, a nie człowiek musi się domyślac i gubić w nadziejach, że może jednak ...
I tak dalej i temu podobnie. Instrukcja w sumie bardzo obszerna, ale mało efektywnie skonstruowana - nużąca i dość zawikłana.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To nie mnie umknęło. To inni chyba przeoczyli ten fakt. Stąd ponowne nawiązanie do tej sprawy. Rzec by można, z premedytacją. ;)

Instrukcje Panasonic są rzeczywiście "amerykanocentryczne". 110 V w gniazdkach jest najwyżej zbyt słabowite, aby samo się obroniło. :) Z drugiej strony sporo jest pytań o podłączenia, więc może coś w tym jest?

ArtS :)
 

takietam

New member
Ciekawe czy jest możliwość wymiany dysku na większy? Czy są jakieś alternatywne softy?
To takie dwa pytania, które mnie nurtują, szczególnie dysk, 250 okazuje się za mały.
 

razor6

New member
Ponieważ jestem tutaj nowy to witam wszystkich userów i adminów forum które stało się dla mnie pewnego rodzaju "biblią" wiedzy o sprzęcie RTV. Biorąc pod uwage Wasze recenzje kupiłem wczoraj DMR-EH65 :smile: i niestety mam problem z podłączniem - mam POLSAT CYFROWY i powiem szczerze że nie mam zielonego pojęcia ( pomimo instrukcji ) jak to wszystko razem zgrać ( tj PV60E, E65 i Polsat ) - co połączyć z czym i jakim kablem najlepiej, gdzie ma być podłaczona antena zewn.- do dekodera czy EH65 ???:-( Będę dozgonnie wdzięczny za Waszą pomoc :blagam: - pozdrawiam
 

malinesqu

New member
czy wspólpracuje z kartami micro-SD ?

witam
od kilku tygodni posiadam ta nagrwarke, i kilka dni temu także stałem sie posiadaczem nowego telefonu kom. wraz z karta pamieci micro-SD,

mam pytanie:

czy ta nagrywarka obsługuje ten typ karty ? w instrukcji pisze o mini-SD, mms ...ale o micro-SD cisza, oczywiście do karty jest dołączony adapter do standardowej wielkości SD.

mam problem poniewaz po włozeniu mojej karty w adapterze do nagrywarki, widzi karte, ale nie wiedzi zadnych zdjec jpeg na niej ?? tylko pusty katalog


jak to jest z tymi kartami micro-SD w tym przypadku ???

pozdrawiam
 

takietam

New member
malinesqu napisał:
mam problem poniewaz po włozeniu mojej karty w adapterze do nagrywarki, widzi karte, ale nie wiedzi zadnych zdjec jpeg na niej ?? tylko pusty katalog


jak to jest z tymi kartami micro-SD w tym przypadku ???

pozdrawiam

O ile pamięć mnie nie myli to i zwykłe SD tzn duże też nie odczytuje jeśli zostały sformatowane i nagrane na innym sprzęcie.
Prawdopodobnie czyta SD tylko wtedy gdy zostały zapisane tam pliki przez nagrywarkę.
 

Kaceli

New member
takietam napisał:
Ciekawe czy jest możliwość wymiany dysku na większy? Czy są jakieś alternatywne softy?
To takie dwa pytania, które mnie nurtują, szczególnie dysk, 250 okazuje się za mały.

Dysk 250 GB za mały? Ja mam wrażenie, że skoro można na nim zapisać kilkadziesiat godzin materiału wysokiej jakości, to jest to bardzo dużo. Chyba, że chcesz traktować ten dysk jako jedyny "magazyn" swoich filmów.
W moim rozumieniu dysk w nagrywarce służy tylko temu aby zapisać na nim "surowiec", który po obróbce (skróty, wycięcie reklam, łaczenie odcinków itp.) i zgraniu na płytę spokojnie kasujemy. Przecież płytka CD czy DVD ( w zasadzie różnica w cenie jest już bez znaczenia) kosztuje raptem ok. 1 zł. To po co blokować sobie dysk, a w dodatku czynić film "przykutym" do nagrywarki, skoro można za głupią złotówkę mieć go na płycie i odtwarzać gdzie się chce (np. w laptopie).
Pozdrowienia.
 

takietam

New member
Kaceli napisał:
Dysk 250 GB za mały? Przecież płytka CD czy DVD ( w zasadzie różnica w cenie jest już bez znaczenia) kosztuje raptem ok. 1 zł. To po co blokować sobie dysk, a w dodatku czynić film "przykutym" do nagrywarki, skoro można za głupią złotówkę mieć go na płycie i odtwarzać gdzie się chce (np. w laptopie).
Pozdrowienia.
No właśnie 1 zł, ale jeśli np. nagrywa sie 3 dziennie to w miesiacu robi się z tego ponad 100zł (Verbatim), a nie wszystkie filmy są warte "magazynowania"
niektore po 1 obejrzeniu kasuję z czystym sumieniem (nawet dobrzy aktorzy nie są gwarancją). Poza tym po roku robi się z tego gigantyczna ilość płyt DVD.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby bezpośrednie kodowanie do Divx, można to zrobić na kompie, ale to zajmuje czas i zużywa prąd (ekologicznie rzecz biorąc)
 

Kaceli

New member
razor6 napisał:
Ponieważ jestem tutaj nowy to witam wszystkich userów i adminów forum które stało się dla mnie pewnego rodzaju "biblią" wiedzy o sprzęcie RTV. Biorąc pod uwage Wasze recenzje kupiłem wczoraj DMR-EH65 :smile: i niestety mam problem z podłączniem - mam POLSAT CYFROWY i powiem szczerze że nie mam zielonego pojęcia ( pomimo instrukcji ) jak to wszystko razem zgrać ( tj PV60E, E65 i Polsat ) - co połączyć z czym i jakim kablem najlepiej, gdzie ma być podłaczona antena zewn.- do dekodera czy EH65 ???:-( Będę dozgonnie wdzięczny za Waszą pomoc :blagam: - pozdrawiam

Ze zgonem tak za bardzo się nie spiesz, trzeba prtzeciez trochę pooglądać to, co nagrasz :))
A tak do rzeczy: jeśli chodzi o połączenia, to w instrukcji EH65 widziałem (nawet to krytykowałem, ha ha!) bardzo szczegółowe rysunki połaczeń i to w rozmaitych konfiguracjach, w tym także z wykorzystaniem dekodera cyfrowego. Pooglądaj je z uwagą, a na pewno szybko załapiesz co i jak. To, że odsyłam Cię do instrukcji, to NIE jest, brońboże, spychologia, bo zaraz - mimo wszystko - spróbuję Ci to i owo objaśnić. Chodzi mi tylko o to, że "narysowane" łatwiej zrozumieć (człowiek ma lepszą tzw. pamięć wzrokową).
Zacznijmy od "źródła" czyli od anteny. Rozumiem, że chodzi Ci o przewód idący od konwertera do dekodera, a nie z dachu czy z kablówki, bo przecież piszesz, że masz "Polsat cyfrowy". Zatem, jeśli jest to przewód od konwertera, to może być podłaczony TYLKO DO DEKODERA, bo ani telewizor ani nagrywarka NIE MA NAWET GNIAZDA odpowiedniego do przyłączenia sygnału z konwertera zamontowanego na wysięgniku czaszy satelitarnej.
Tak więc w tej materii niczego nie zmieniasz tylko nadal masz nadal jak do tej pory: "antena" podłączona jest do dekodera Polsatu C.
Abyś mógł nagrywać programy musisz teraz "pomiędzy" dekoder Polsatu i telewizor "wstawić" nagrywarkę, przez któą sygnał będzie przechodził do telewizora. Na szczęście nagrywarka ma po dwa komplety wejść i wyjść, a więc jest to żaden problem.
Najprościej zrobić to przy pomocy tzw. kabli euro-euro (inaczej: scart-scart). Na tylnej ścianie nagryewarki masz dwa gniazda euro, odróżnione od siebie napisami i kolorami (nie wiem czy tez w Panasonicu, nie widziałem, ale zazwyczaj tak jest) - jedno jest niebieski, a drugie czarne. Obok każdego z nich masz napis co należy do niego podłaczyć: do jednego TV, a do drugiego dekoder lub magnetowid (VCR). No, więc bierzesz dwa kable euro-euro i łaczysz zgodnie z napisami.
Połączenia masz już gotowe, pozostaje jednak sprawa ustawienia w urządzeniach odpowiednich opcji, bowiem w większości odtwarzaczy (i nagrywarek chyba też) trzeba zdecydować w menu (lub setupie) jakim wyjściem ma wychodzić sygnał. Ogólnie rzecz biorąc trzeba wybrać dźwięk analogowy, a obraz RGB.
Oczywiście jest jeszcze cały "kosmos" spraw związanych z układem: dekoder, nagrywarka, TV, VCR (bo przecież możesz chcieć właczyć w ten "zespół" również magnetowid). Jeśli np. oprócz Polsatu C masz jeszcze zwykłą antenę (tzw. dachową) możesz ją podłączyć do gniazda antenowego nagrywarki. Choćby dlatego, że w niektórych rejonach kraju są "w powietrzu" lokalne programy, których nie ma w pakietach Polsatu, a - być może - chciałbyś czasem nagrać coś z tych programów.
Możesz również, jak już wspomniałem, właczyć w "system" magnetowid, a to w ten sposób, że większość przyzwoitych tunerów cyfrowych ma dwa gniazda scart, tak więc sygnał do nagrywarki i dalej do telewizora można "po drodze" przepuścić jeszcze przez VCR. Itd itp.
Powodzenia.
 

Kaceli

New member
takietam napisał:
No właśnie 1 zł, ale jeśli np. nagrywa sie 3 dziennie to w miesiacu robi się z tego ponad 100zł (Verbatim), a nie wszystkie filmy są warte "magazynowania"
niektore po 1 obejrzeniu kasuję z czystym sumieniem (nawet dobrzy aktorzy nie są gwarancją). Poza tym po roku robi się z tego gigantyczna ilość płyt DVD.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby bezpośrednie kodowanie do Divx, można to zrobić na kompie, ale to zajmuje czas i zużywa prąd (ekologicznie rzecz biorąc)

Przepraszam, ale liczba 3 filmów dziennie wydaje mi się trochę teoretyczna. Chyba, że jest się emerytem bez żadnego zajęcia.
Nie bardzo też rozumiem problem filmów "nie wartych magazynowania". Oczywiście, takich filmów nie nagrywamy w ogóle na płyty, a kasujemy z dysku po przejrzeniu, a w ostateczności - jeśli dopiero po pewnym czasie doszliśmy do wniosku, że film jest słaby - odżałowujemy i wyrzucamy kawałek plastiku do kosza (ekolodzy do pojemnika z tzw. frakcją suchą :).
A gdybyśmy nawet nie wyrzucili, to płyta DVD ma całe 2 mm grubości razem z tekturkową kopertą (170 płyt CD z kompletem utworów Mozarta mieści się w fabrycznym pudełku szerokości 34 cm), a zatem na jedną niską półeczke w regale 90 cm "wchodzi" 450 płyt.
Problemem jest skąd wziąć tyle wartościowych i godnych nagrania utworów filmowych lub przedstawień.
Pozdrawiam.
 

takietam

New member
Kaceli napisał:
Przepraszam, ale liczba 3 filmów dziennie wydaje mi się trochę teoretyczna. Chyba, że jest się emerytem bez żadnego zajęcia.
Nie bardzo też rozumiem problem filmów "nie wartych magazynowania". Oczywiście, takich filmów nie nagrywamy w ogóle na płyty, a kasujemy z dysku po przejrzeniu, a w ostateczności - jeśli dopiero po pewnym czasie doszliśmy do wniosku, że film jest słaby - odżałowujemy i wyrzucamy kawałek plastiku do kosza (ekolodzy do pojemnika z tzw. frakcją suchą :).
A gdybyśmy nawet nie wyrzucili, to płyta DVD ma całe 2 mm grubości razem z tekturkową kopertą (170 płyt CD z kompletem utworów Mozarta mieści się w fabrycznym pudełku szerokości 34 cm), a zatem na jedną niską półeczke w regale 90 cm "wchodzi" 450 płyt.
Problemem jest skąd wziąć tyle wartościowych i godnych nagrania utworów filmowych lub przedstawień.
Pozdrawiam.
No właśnie, jak nie tracąc czasu ani przestrzeni dyskowej "odsiać" filmy? Nie da się, tak jak pobieżne przejrzenie też nic nie da, np. na max prędkości podglądu Dogville wygląda nieciekawie :D .
450 płytek (markowych) to prawie 6 stówek, a za tyle dobrego twardziela można zakupić.
Pozostaje tylko BR dwuwarstwowy wypełniony Divx lub Xvid :p
 

ArtS007

New member
Bez reklam
takietam napisał:
No właśnie 1 zł, ale jeśli np. nagrywa sie 3 dziennie to w miesiacu robi się z tego ponad 100zł (Verbatim), a nie wszystkie filmy są warte "magazynowania"
niektore po 1 obejrzeniu kasuję z czystym sumieniem (nawet dobrzy aktorzy nie są gwarancją). Poza tym po roku robi się z tego gigantyczna ilość płyt DVD.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby bezpośrednie kodowanie do Divx, można to zrobić na kompie, ale to zajmuje czas i zużywa prąd (ekologicznie rzecz biorąc)
Przy Twoim podejściu nawet czterokrotnie większy dysk nie załatwi sprawy. Ja robię to tak:

1. Filmy potencjalnie warte zarchiwizowania nagrywam z możliwie najwyższą jakością.
2. Filmy do jednokrotnego obejrzenia nagrywam z niższą jakością, oglądam i kasuję.
3. Nadmiary, których nie zdążę obejrzeć lądują na płytach DVD-RW. Po obejrzeniu mam czystą płytę do wykorzystania.

Wierz mi: na początku będziesz nagrywał bardzo dużo, później zaczniesz przebierać. Po prostu nie ma czasu, aby to wszystko obejrzeć. Przynajmniej ja go nie mam.

ArtS :)
 

Kaceli

New member
ArtS007 napisał:
Przy Twoim podejściu nawet czterokrotnie większy dysk nie załatwi sprawy. Ja robię to tak:

1. Filmy potencjalnie warte zarchiwizowania nagrywam z możliwie najwyższą jakością.
2. Filmy do jednokrotnego obejrzenia nagrywam z niższą jakością, oglądam i kasuję.
3. Nadmiary, których nie zdążę obejrzeć lądują na płytach DVD-RW. Po obejrzeniu mam czystą płytę do wykorzystania.

Wierz mi: na początku będziesz nagrywał bardzo dużo, później zaczniesz przebierać. Po prostu nie ma czasu, aby to wszystko obejrzeć. Przynajmniej ja go nie mam.

ArtS :)

Co znaczy doświadczenie moderatora! W gruncie rzeczy chciałem koledze "takietam"-towi napisać to samo, co Ty, ale wciąż wychodzą mi gawędy, zamiast zwartej "instrukcji obsługi dysku nagrywarki", jak to ma miejsce w twoim przypadku.
Muszę poćwiczyć pisanie "w punktach" :))
Pozdrowienia.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Kaceli napisał:
Co znaczy doświadczenie moderatora! W gruncie rzeczy chciałem koledze "takietam"-towi napisać to samo, co Ty, ale wciąż wychodzą mi gawędy, zamiast zwartej "instrukcji obsługi dysku nagrywarki", jak to ma miejsce w twoim przypadku.
Muszę poćwiczyć pisanie "w punktach" :))
Pozdrowienia.
Mam swoją nagrywarkę od półtora roku, więc trochę doświadczenia się uzbierało. Nie ma co!

Pozdrawiam również.

ArtS :)
 

takietam

New member
Dobre to rady, jednakowoż większy dysk mnie osobiście by się przydał mimo wszystko.
I nadal nurtuje mnie pytanie czy da się tam wsadzić coś większego (dysk twardy oczywiście)
A tak przy okazji np do przekonwertowania do Xvid najlepsze są wg. mnie płyty dvd ram, z dvd rw Gordian sobie nie radzi.
 
Ostatnia edycja:

Picioo

Member
@takietam
Twój problem może rozwiązać RH200. Po lekkiej korekcji ustawień pozwala nagrywać w trybie divx. I masz duuuużo miejsca na HDD.
Sorry za lekki of topic.
 
Do góry