Nagrywarka DVD LG RH200MH

akuku

New member
Witam,
Przymierzam się do zakupu nagrywarki LG RH200MH. Mam pytanko, czy może ktoś wie, czy można na niej nagrywac z magnetowidu VHS? Mam trochę kaset i chciałbym je przerzucic na DVD. W sklepie miałem info, że w zasadzie można (bo jest wejście A/V), ale na ile to działa to nie umieli powiedziec. Może jakieś inne ciekawe rzeczy na jej temat?

Pozdrawiam
 

jeff9

New member
Jak najbardziej nadaje się do kopiowania VHS. Podłączasz magnetowid po scarcie, svideo lib zwykłymi cinchami i chula aż miło, sam już przegrałem całą swoją kolekcję kaset. Polecam.
 

akuku

New member
No to kupiłem :)
Pierwsze wrażenia OK, funkcji ma tyle, że bez instrukcji ani rusz, a i wiele przydatnych. Nagrywanie na HDD działa super. Mam tylko jeszcze jedno pytanie dotyczące tej nagrywarki. Przy włączaniu sprzętu automatycznie włącza się nagrywanie programu telewizyjnego na HDD !?! Nic nie ustawiałem, a przynajmniej świadomie, a tu po każdym właczeniu muszę zatrzymywac nagrywanie. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Czy to coś w ustwieniach i da się to usunąc, czy to się kwalifikuje do serwisu?

Pozdrawiam

PS: Na razie nie zacząłem przegrywac kaset, bo wygląda na to, że mi padł magnetowid :-(
 

mdag

New member
Witam na forum.

Mam pytanie odnośnie tej nagrywarki. Czy ona ma upscaling ?
Bo to że ma HDMI, nie jest przecież równoznaczne z upacalingiem (?).
Pytam bo w specyfikacji RH 200 MH nie znalazłem takiej informacji, a np. w specyfikacji PANASONIC DMR EH 65 EP S znalazłem -> "skalowanie obrazu do formatu wysokiej rozdzielczości".
 

mr.spock

New member
hdmi

Przyciskiem "resolution" zmienia się wyjście na hdmi: 576, 720, 1080i. Bierzesz film DVD z wypożyczalni, odpalasz z hdmi na 1080i i masz "prawdziwą" wysoką rozdzielczość. Czary z mleka...
 

Kaceli

New member
Porównania

Od siebie dodam, że nagrywarka ma świetnie opracowaną instrukcję obsługi - prosto, przejrzyście w logicznej kolejności. Nie, nie kupiłem bynajmniej samego sprzętu, tylko dopiero się przymierzam i w związku z tym zacząłem studiować instrukcje obsługi. Myślę o trzech modelach: Głównej bohaterce tego wątku czyli LG RH200MH, Samsungu HR738 oraz Panasonicu EH65.
Z wymienionych nagrywarek właśnie LG ma najlepiej opracowany "Guide", niestety, można z niego dowiedzieć się m.in., że z karty pamięci nie można skopiować niczego na płytę, a na dysk twardy tylko pliki mp3 i obrazki *.jpg. Jeszcze gorzej jest "w drugą stronę", bo zarówno z dysku twardego jak i z płyty można kopiowac na kartę TYLKO *.jpg. Żadnych divixów, żadnych mp3, żadnych *wma (zresztą -zdaje się- tego ostatniego standardu nagrywarka w ogóle nie obsługuje). Budzi to naturalnie, pewien niedosyt.
Na pociechę można dodać, że "wielki i dumny" Panasonic w ogóle nie pozwala zapoznać się ewentualnym nabywcom z kompletnymi instrukcjami obsługi oferowanych aktualnie modeli i traktuje je jak niemal tajemnicę wojskową. Poprzez sieć można jedynie ściągnąć instrukcje modeli starszych. Sprawa wyjaśnia się kiedy zajrzeć do witryny firmy dilerskiej stowarzyszonej z Panasonicem (nazwy nie wymieniam celowo), która ... sprzedaje aktualne instrukcje. Moim zdaniem jest to ze strony Panasonica żałosna małostkowość - kto wie - czy nie odstręczająca niektórych klientów od firmy i jej produktów.

Ale wróćmy do meritum. Choć - póki co - wygląda na to, że wybiorę raczej Samsunga niż LG, może ktoś z forumowiczów zna adres opracowania, które rzetelnie porównywałoby te modele i mogło przekonać sceptyka do zakupu LG?
 

mr.spock

New member
porównania

do listy rodzynków w LG dodaj jeszcze problemy z nagrywaniem niektorych kanałów (tvn, discovery) a w Panasie kiepską jakość odtwarzanych divx i absurdalną niefuncjonalność zastosowanych rozwiązań. Tą sama analizę prowadzę od miesiąca i też między innymi między tymi modelami. Wybór juz raczej padł- Samsung. Czekam tylko na spadek ceny.
 

jeff9

New member
mr.spock napisał:
do listy rodzynków w LG dodaj jeszcze problemy z nagrywaniem niektorych kanałów (tvn, discovery)
Rozwiązanie tego problemu jest od dłuższego czasu - nowe oprogramowanie ze strony LG - i problemy z nagrywaniem znikają.
A tak przy okazji: jeżeli z materiału nagranego na HDD wycinam fragmenty to w miejscu wycięcia mam lekkie przycięcie przy odtwarzaniu (ze starym oprogramowaniem tego nie było). Czy ktoś jeszcze z posiadaczy RH200 tak ma?
 

Kaceli

New member
mr.spock napisał:
do listy rodzynków w LG dodaj jeszcze problemy z nagrywaniem niektorych kanałów (tvn, discovery) a w Panasie kiepską jakość odtwarzanych divx i absurdalną niefuncjonalność zastosowanych rozwiązań. Tą sama analizę prowadzę od miesiąca i też między innymi między tymi modelami. Wybór juz raczej padł- Samsung. Czekam tylko na spadek ceny.

O problemach z nagrywaniem niektórych kanałów wiedzieć - rzecz jasna - nie mogłem, bo znam LG tylko z lektury instrukcji obsługi. To dobrze, że dorzucasz ten szczegół do "obrazka". Jeśli chodzi o Panasonica EH65, to o wiele więcej zarzutów (niż tylko kiepska obsługa divx-ów) można wyczytać w dość bogatym wątku poświęconym temu własnie modelowi:
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=6327&highlight=EH65
Ale są tam równoczesnie pochwały, które w sumie czynią jednak ten model dość konkurencyjnym. Wszystko zależy od tego, kto jakie cechy preferuje. Mnie np. kiepskie odtwarzanie divx-ów niespecjalnie przeszkadza, bo mam raptem z 10 płytek z tym formatem, które kiedyś przytaskał do domu syn. Nie ściągam ani nie wymieniam z nikim materiałów w tym formacie, bo od kiedy nośniki DVD oraz nagrywarki (komputerowe) staniały do poziomu CD - operowanie formatem divx stało się bezsensowne. Chyba, że chodzi o wspomniane wyżej ściąganie filmów z internetu, ale to staje się powoli "zabawą" dość niebezpieczną (vide ostatnie wiadomości prasowe o policyjnych obławach), a ponadto trzeba mieć nerwy jak postronki, żeby wytrzymać tygodniowe (a czasem i dłużej) "sklejanie" po parę kilobajtów jednego filmidła. A samemu przetwarzać DVD na divx-y nie widzę sensu. Zdolność do obsługi divx-ów przez nagrywarkę trakruję więc tylko jako cechę "dyżurną", na wszelki wypadek.
Ważne jest dla mnie natomiast to, w jaki sposób nagrywarka radzi sobie z taśmami VHS, bo nazbierało się tego w archiwum domowym (przez 20 lat posiadania magnetowidu) że ho ho ... W tym zaś przypadku Panasonic jest - zdaje się - najlepszy z dyskutowanej tu trójki faworytów, gdyż posiada zdolność poprawiania jakości zapisu ze starych taśm. Co prawda nie wiem jak w praktyce to poprawianie wygląda, ale skoro już coś takiego wymyślono i wyprodukowano, to chyba nie dla hecy. Również nie bez znaczenia jest dla mnie tzw, szybki start, bo irytuje mnie to niezmiernie, że muszę trafiać w początek filmu dobierając odpowiednie "wyprzedzenie", jak przy strzelaniu do rzutków :))
No i jeszcze parę innych cech, ale nie chcę zbyt wiele przynudzać w wątku poświęconym przecież nagrywarce LG.

P.S. A tak z ciekawości: jaką cenę (Samsunga czy Panasonica) uznałbyś, mr.spock, za kwalifikującą już do nabycia tych modeli?
Pozdrowienia.
K.
 

mr.spock

New member
_

Masz rację co do tego, że ważne jest to kto jakie cechy preferuje ja jednak wolę, by nagrywarka była w miarę uniwersalna. Dla mnie akurat odtwarzanie divx jest priorytetem bo mam kilkadziesiąt GB bajek dla dzieciaka w tym formacie a jak dorwę jakiś dobry DVD to i tak przerabiam na divx bo na płytce dvd-r zmieszczę 5-6 filmów a miejsca w szafce coraz mniej...
Co do cen powiem tylko, ze w miarę "starzenia się" modelu tudzież wejścia nowych ceny starch modeli zbliżają się do "sensownych" poziomów. Np samsung hr730 mozna w tej chwili łyknać za 799 pln. model hr738 kosztuje prawie dwa razy tyle. pomijając duzo większy dysk oraz wejście usb rózni się tylko obudową. Jakość "przeliczania" jest dokładnie ta sama tak wiec jak 738 zejdzie do poziomu 1000-1100 będzie warty zastanowienia.
 

Kaceli

New member
Zelektryzowałeś mnie tą wiadomością o modelu HR730 (że jest praktycznie identyczny, poza wielkościa dysku, brakiem USB i obudową; notabene obudowa wydaje mi się ładniejsza, bardziej elegencka niż w HR738). Niestety, "wykryłem" jeszcze jedną, dla mnie akurat ważną róznicę, a mianowicie brak wyjścia HDMI. Tak więc wejście HDMI w telewizorze nadal "leżałoby odłogiem", a przecież głównie z tego powodu wyszarpałem się na LCD32', żeby móc czasem pooglądać coś "HDpodobnego" :)
Mniejszy dysk to dla mnie nie problem, bo nie zamierzam robić z niego "magazynu", a tylko używać do zapisu "surowca", który po drobnym montażu (np. wycięcie reklam) i zgraniu na płytę zostanie usunięty. Również brak USB przebolałbym jakoś, bo w końcu do obróbki mp3 i jpg-ów lepszy jest komputer, a przecież tylko do obrazków i skompresowanej muzyki można użyć tego portu. No, ale braku HDMI chyba nie przeboleję :)
Choć nie wiem, czy w rezultacie tych dogłębnych studiów nad poszczególnymi modelami, w ogóle nie ... poczekam jeszcze z zakupem. Im więcej bowiem czytam (przestudiowałem już dość gruntownie instrukce do LG RH200MH oraz Samsunga HR738, obecnie "wgryzam się" w Panasonica EH65), tym bardziej mija mi entuzjazm dla nagrywarki DVD jako takiej. Tak bardzo to wszystko skomplikowane, że człowiek aż truchleje. Tyle zastrzeżeń, wyjątków, ustawień, skomplikowanych procedur - niemal jak sterowanie statkiem kosmicznym. A przecież obsługa komputerowej nagrywarki DVD jest tak banalnie prosta. To skąd i dlaczego w sprzęcie RTV do tego samego celu tyle komplikacji?
Coraz częściej chodzi mi więc po głowie aby darować sobie nagrywarkę RTV, a dokupić tylko odpowiednie karty i soft do komputera aby móc nagrywać programy telewizyjne oraz zgrać stare VHS-y (głównie rodzinne archiwum) na dysk i dalej na płyty DVD.
Pozostaje tylko ta dręcząca sprawa HDMI .... :)
Pozdrowienia
 

Kaceli

New member
Nie wiem co jest, u licha, że we wpisanym tekście, zamiast ósemki (8) ukazuje się na Forum jakaś ikonka. Ciekawe jak wyjdzie to teraz: 88888
 

Kaceli

New member
O, własnie, ósemka, która była w nawiasie, jako cyfrowe odzwierciedlenie słowa: ósemka wyszła w postaci ikonki z jedna cześćią nawiasu (z przodu), ale już ciąg kilku ósemek, jako normalne cyfry. Co jest grane?
8 8 8 8 (8) (8) (8)
 

mr.spock

New member
_

Powiem Ci tylko, że całe to zamieszanie z hdmi w nagrywarkach/odtwarzaczach dvd to jakieś nieporozumienie. Jak chcesz mieć coś "HDpodobnego" to sobie weż jakąś N'kę lub inną platforme z tunerem HD lub jak lubisz gry video to xbox360. Hdmi w Dvd to nic innego jak upscalowanie czyli jedna wielka bania. Nie zobaczysz tam nic więcej niż na komponencie a takowy hr730 posiada. W 730'tce musiałbyś jeszcze tylko przeboleć brak polskiego menu.
 

Kaceli

New member
mr.spock napisał:
Powiem Ci tylko, że całe to zamieszanie z hdmi w nagrywarkach/odtwarzaczach dvd to jakieś nieporozumienie. Jak chcesz mieć coś "HDpodobnego" to sobie weż jakąś N'kę lub inną platforme z tunerem HD lub jak lubisz gry video to xbox360. Hdmi w Dvd to nic innego jak upscalowanie czyli jedna wielka bania. Nie zobaczysz tam nic więcej niż na komponencie a takowy hr730 posiada. W 730'tce musiałbyś jeszcze tylko przeboleć brak polskiego menu.

W gruncie rzeczy masz rację; nie zobaczy się tego, czego nie nagrano na płycie albo nie nadano w sygnale TV. Choć z drugiej strony istnieją przecież systemy ekstrapolacji, które sztucznie zwiększają "gęstość" obrazu analizując "otoczenie" poszczególnych pikseli i dodając w "puste miejsca" adekwatne punkty. Tyle, że zwykłe przeskalowanie nie obejmuje chyba tak wyrafinowanych procedur.
Pozdrowienia.
 

mdag

New member
mr.spock napisał:
Przyciskiem "resolution" zmienia się wyjście na hdmi: 576, 720, 1080i. Bierzesz film DVD z wypożyczalni, odpalasz z hdmi na 1080i i masz "prawdziwą" wysoką rozdzielczość. Czary z mleka...

LG200MH chyba nie ma upscalingu...
Przeczytałem test tego urządzenia wykonany przez miesięcznik Audio-Video cytuję za w/w:

Najlepiej wyposażone okazały się nagrywarki LG RH200MH i Hitachi DV-DS163E, będące de facto niemal identycznymi konstrukcjami. Obie obsługują wszystkie dostępne na rynku formaty płyt nagrywalnych i kart multimedialnych. LG jest atrakcyjniejsze cenowo i ma większy dysk twardy (analogiczny model Hitachi jest o 500 zł droższy). Nie ma natomiast skalera obrazu, co z punktu widzenia posiadaczy nowoczesnych odbiorników HD ready można uznać za pewnà słabość.

Czy warto zabijać się o upscaling ?
Czy ktoś z użytkowników mógłby zrobić zdjęcie obrazu DVD puszczonego przez SCART, component, HDMI i wkleić gdzieś na forum.
 

Kaceli

New member
Przeskalowywanie w LG RH200MH ?

mdag napisał:
LG200MH chyba nie ma upscalingu...
Przeczytałem test tego urządzenia wykonany przez miesięcznik Audio-Video cytuję za w/w:

Najlepiej wyposażone okazały się nagrywarki LG RH200MH i Hitachi DV-DS163E, będące de facto niemal identycznymi konstrukcjami. Obie obsługują wszystkie dostępne na rynku formaty płyt nagrywalnych i kart multimedialnych. LG jest atrakcyjniejsze cenowo i ma większy dysk twardy (analogiczny model Hitachi jest o 500 zł droższy). Nie ma natomiast skalera obrazu, co z punktu widzenia posiadaczy nowoczesnych odbiorników HD ready można uznać za pewnà słabość.

Czy warto zabijać się o upscaling ?
Czy ktoś z użytkowników mógłby zrobić zdjęcie obrazu DVD puszczonego przez SCART, component, HDMI i wkleić gdzieś na forum.

No, nie wiem, nie wiemjak to jestz tym przeskalowywaniem, bo na str.8 fabrycznej instrukcji obsługi, gdzie opisane sa funkcje poszczególnych klawiszy i przycisków na panelu frintowym jest. m.in. pkt.10, który tak opisujefunkcje jednego z "guzików":

10. Ustawianie rozdzielczości dla gniazd HDMI oraz
COMPONENT/ PROGRESSIVE SCAN VIDEO OUT
- HDMI: 1080i, 720p, 576p, 576i
- COMPONENT: 576p, 576i

Skoro więc istnieje specjalny przycisk, którym można zmieniać rozdzialczość ekranu, to czy nie jest to równoznaczne z przeskalowywaniem? Coś mi się wydaje, że chyba jednak tak. Ewentualne mam rację, że ... mi się wydaje. :)
Pozdrowienia.
 

Picioo

Member
Upscaling w RH200 działa i to bardzo dobrze. Niestety dotyczy to tylko oryginalnych DVD. Nagrany materiał po HDMI nawet w trybie XP lepiej wyświetla w 576i.
 

Kemp

New member
Kaceli napisał:
10. Ustawianie rozdzielczości dla gniazd HDMI oraz
COMPONENT/ PROGRESSIVE SCAN VIDEO OUT
- HDMI: 1080i, 720p, 576p, 576i
- COMPONENT: 576p, 576i
Progressive scan video out to jest sygnał bez przeplotu ale nie jest to upscaling do 720p/1080i.
Dlatego "Picioo" ma wrażenie, że na oryginalnym DVD działa upscaling a to jest po prostu wygładzony obraz. Również obraz po HDMI wygląda lepiej na 576i.
Zacytowany test z Audio-Video jest rzetelny.
 

badar

New member
Oprogramowanie rh200

jeff9 napisał:
Rozwiązanie tego problemu jest od dłuższego czasu - nowe oprogramowanie ze strony LG - i problemy z nagrywaniem znikają.
A tak przy okazji: jeżeli z materiału nagranego na HDD wycinam fragmenty to w miejscu wycięcia mam lekkie przycięcie przy odtwarzaniu (ze starym oprogramowaniem tego nie było). Czy ktoś jeszcze z posiadaczy RH200 tak ma?
Cześc.
U mnie po wycięciu reklam powstaje mała przerwa, ale po nagraniu na płytę jest normalne przejście między ujęciami.
Czy wiesz dokładnie co zmienia nowe oprogramowanie z oficjalnej strony Lg w tej nagrywarce (SL40 [BIOS napędu RH-200]) i (ver 60911A)? Ja mam swoją od połowy grudnia 2006, i jest w niej wersja 60807A,Bios jet SL40.
Jeszcze jedno.Czy przyciski na samej nagrywarce, te u góry podświetlane są na niebiesko tak jak na zdęciach z reklam, bo u mnie nie?
Pozdrowienia.
 
Do góry