Monitor jak?

lobos

New member
Bez reklam
Z tego co czytam, wnioskuje, że Tobie brakuje właśnie QHD.
Oczywiście, jeżeli nie ma tam faktycznie jakiegoś innego problemu.
Mam sporo monitorów i mi ciężko jest już patrzeć na FHD, zbyt długo siędzę na czymś zupełnie innym.
Na iMacu miałeś zupełnie inny system, inaczej też wyglądają ikony. Sam sposób prezentacji jest też nieco inny, może tu jest właśnie problem?
Jeżeli miałbym cokolwiek polecać, to monitor w wyższej rozdzielczości, ale znowu 4k przy 27" też mi nie bardzo leżał (wszystko malutkie), co nie znaczy, że wolałbym FHD.
Szarpnij się na coś ponad 30", do 4k będzie idealnie. Małe, ale już zgrabne ikonki, pulpit, przeglądarki, YT i cała reszta z której się najczęściej korzysta.
Często za duża rozdzielczość przy zbyt małej przekątnej (w przypadku komputerów oczywiście, a nie TV), może się okazać męcząca.
Jest złoty środek na to i zwie się to przekątna względem rozdzielczości.
Armani, czyli już u Ciebie na 34'' ikonki są małe? W takim razie na 27'' będą faktycznie mega mikrusy i też będzie lipa :(
A gdybym matrycę 2160p na 27'' do netu itp. wyświetlał w powiększeniu 125%? Dużo utracę na jakości czy to w ogóle ma sens?
Jest jeszcze opcja wymiany ekranu na 27-28'' 2560 x 1440p. Może to jest złoty środek w moim przypadku? :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tylko armanig ma matryce 21:9, a ty chcesz 16:9 wiec na 27" bedziesz mial takie same ikonki jak armanig na 34". Wysokosc sie nie zmienia.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, ikonki są małe, ale zgrabne. Pięknie to wygląda, ale właśnie w połączeniu z odpowiednią przekątną.
Właśnie coś czego szukasz. Dla mnie idealne połączenie.
Nie chciałbym już mniejszych czy większych.
Jest idealnie, dlatego o tym pisze, a w całej masie testów możesz to potwierdzić.

Pamiętaj też, że 4k na stosunkowo małej przekątnej to nie samo przeglądanie zdjęć czy oglądanie demówek, a codzienne korzystanie.
W sklepie tego nie wyczaisz.
Pamiętaj o tych wszystkich YT, stronach, zdjęciach w galerii Googla, miniaturkach itp. To ma być komfort użytkowania. Najpierw się zachwycisz, a potem będziesz siedział z nosem przy ekranie.
Dlatego pisałem, że do 4K w przypadku monitora najlepiej coś powyżej 30".

Moim zdaniem idealnym połączeniem do codziennej pracy przy założeniu, że ma to być 27" jest 2560x1440.
Pomijam tutaj jakieś specyficzne prace.

Edit:
Tu o tym samym gość mówi, zaczyna się od 0.50s i kończy 2.30s
Masz dokładnie to samo co piszę od dawna i powyżej.

https://www.youtube.com/watch?v=pfxS2Z8PAUQ
 

lobos

New member
Bez reklam
Ok. Czyli wszystko jasne. Jest dokładnie tak jak gość mówi...
W takim razie albo się przyzwyczaję i będę z tym żył dopóki nie pojawią się jakieś OLED w dobrych cenach albo wymiana na 27'' 2560x1440p ;-)
Dzięki Panowie za pomoc. Nie truję już więcej... :p
 

Waldorff

Member
No przecież nie chodzi mi o printscreena ;)

No przecież wiem ;)

@lobos Nie liczyłbym na przyzwyczajenie się, bo z czasem będzie Cię to coraz bardziej w..pieniać.
Jak masz możliwość to wymieniaj, z własnego doświadczenia mając taką samą sytuację, teraz kupiłbym przynajmniej coś w 2.560x1.440 jeśli chodzi o 27''. I chyba nawet znowu coś z IPS, nawet wiedząc o srebrzeniach i innych przypadłościach IPS. Po wymianie na QHD trzeba się jednak liczyć z tym, że Radek 460 może się trochę męczyć z taką rozdzielczością. Chyba, że nie grasz to ok.
 

lobos

New member
Bez reklam
Monitor oddaję. Nie dam rady z tym żyć ;-) Obraz jest do d... i tyle.
Co mi z "dużej" przekątnej i zakrzywieniu jak jakość obrazu przy tym jest słaba.
Jeszcze gdyby kosztował 700zł. to można by przymknąć oko, ale jak na nowość za 1300zł. to nie do zaakceptowania.
W gry nie będę grał. Jak już to sporadycznie. Myślałem nad LG 27UD68.
Wg Ciebie Waldorff nie ma co się pchać w monitor 4k przy takiej grafice???
Głupi już całkiem jestem...:( Co byście Koledzy polecili w rozmiarze 24-27''?
Jutro po pracy jadę oddać tego Samsunga i pasuje wybrać coś innego...
 

Waldorff

Member
Jeśli czasem jednak chciałbyś w coś zagrać to RX 460 nie da rady utrzymać płynności w grach przy 4K, pewnie nawet przy średnich ustawieniach. Chyba, żeby odpalić w FHD, a monitor przeskalowałby obraz do natywnej, ale wtedy wiadomo będą rozmycia i spadek jakości obrazu.

To odnośnie grania, a do normalnego użytku RX 460 da sobie radę spokojnie.

LG27UD68 - zapowiada się nieźle. IPS, do tego ma FreeSync w sam raz do Radeona. Tylko jest taka sprawa czy teraz ikony nie będą za małe i nie wiem czy 27'' na 4k to nie jest za mała przekątna. Ewentualnie pozostałoby przeskalowanie w Windows. To musiałbyś przebadać na własne oczy.

Osobiście sprawdziłbym najpierw coś z 2560 x 1440. Np.:

Asus MX27AQ 27'' 2560 x 1440 AH-IPS
Dell U2715H (210-ADSO) 27'' 2560 x 1440 AH-IPS
Acer H277HUsmidpx 27''2560 x 1440 AH-IPS

albo jeśli jednak 4k odpowiada, to po wspomnianym LG do obadania jeszcze:

Acer H277HKsmidppx 4K IPS
 

lobos

New member
Bez reklam
Na papierze jak i wizualnie ten Acer H277HU jest ciekawy.
Myślałem też żeby nawet wziąć już coś mniejszego byle jakość obrazu była dobra.
Wspomniany LG 4K wydaje się być super tylko ta przekątna... czy właśnie nie będzie znowu w drugą stronę czyli zbyt duże upakowanie pikseli na "małej" przekątnej?
Choć tak jak pisał Armanig z dwojga wolę zdecydowanie maleńkie ikonki i piękny, ostry obraz niż takie kulfony i rozmyty ekran jak teraz ;-)
P.s. wracając do tej grafiki to w nowym iMacu jest karta 2GB i udźwiga spokojnie 27'' 5K 5120 x 2880, więc chyba 4GB grafa uciągnie 4K ;-)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z dwojga też bym brał 4K, ale wiem, że w wielu przypadkach to nie byłby dobry wybór. Idealnym kompromisem jest właśnie QHD przy 27", albo dołóż do czegoś ponad 30" i wówczas 4K będzie miało większy sens.
 

lobos

New member
Bez reklam
Szczerze... gdyby była opcja oddania PC to jutro jadę i kupuję iMaca 27'' ;-)
Niestety czytałem regulamin sklepu i nie przyjmą mi go jak zainstalowałem na nim system :(
Sprzęt jest nowy, ale co z tego...? Dupa zbita. Sprzedawać nie ma sensu, bo raz, że czas a dwa strata kasy :(
W związku z tym pucha zostaje a trzeba zmienić ekran ;-)
 

Waldorff

Member
P.s. wracając do tej grafiki to w nowym iMacu jest karta 2GB i udźwiga spokojnie 27'' 5K 5120 x 2880, więc chyba 4GB grafa uciągnie 4K ;-)

Ilość pamięci w karcie graficznej nie ma większego znaczenia dla jej wydajności :) . Pozwala wczytać najwyżej tekstury lepszej jakości w grach. Na wydajność karty graficznej ma głównie wpływ procesor graficzny (GPU), a nie ilość pamięci na niej zainstalowana (ale czy więcej tym lepiej, wiadomo :) )

W filmie widać ile klatek na sekundę generuje rx 460 przy 4k. (detale ultra ktoś tam ustawił, ale sporego przyrostu po zmniejszeniu ustawień raczej bym się nie spodziewał) :

www.youtube.com/watch?v=GJ0DJ_oOViM

27'' z 2560 x 1440 to chyba najlepsze rozwiązanie.
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Ilość pamięci w karcie graficznej nie ma większego znaczenia dla jej wydajności :) . Pozwala wczytać najwyżej tekstury lepszej jakości w grach. Na wydajność karty graficznej ma głównie wpływ procesor graficzny (GPU), a nie ilość pamięci na niej zainstalowana (ale czy więcej tym lepiej, wiadomo :) )

W filmie widać ile klatek na sekundę generuje rx 460 przy 4k.:

www.youtube.com/watch?v=GJ0DJ_oOViM

27'' z 2560 x 1440 to chyba najlepsze rozwiązanie.
Dzięki za info ;-) Nie jestem maniakiem gier, dlatego nie zagłębiałem się w szczegóły :p

a dlaczego się przesiadłeś na Winde?
Ponieważ chciałem zaoszczędzić ;-) To był w zasadzie jedyny powód.
Myślałem, że jak złożę sensowną puchę i dobiorę nowy i fajny dizajnersko monitor to będzie ok.
Szybko jednak do mnie dotarło, że to nie jest TO i znowu się zaczęło... użeranie z Windowsem :(
 

lobos

New member
Bez reklam
Curvedzik oddany ;-) Piękny wizualnie, ale obraz Full HD na 27'' to porażka.
Nie mieli nic ciekawego na stanie, dlatego na spokojnie przez weekend coś jeszcze poczytam i trzeba będzie wybrać.
Byle trafniej niż za pierwszym razem :p Raczej na 99% będzie to LG27UD68 ;-)
Nic ciekawszego na tą chwilę w 27'' nie widzę.
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie, już mnie to zaczyna wku...
Tak jak wspomniałem oddałem Samsunga a na weekend wziąłem sobie z pracy 22'' AOC zwykły TFT Full HD i co...?
Obraz średniawka, znowu jakby za mgłą, czcionki niewyraźne.
Przywiozłem go dzisiaj do pracy i jest OK! Wiadomo, że jakość nie powala, ale obraz ostry i jak na możliwości i zapewne cenę tego monitora jak najbardziej w porządku.
Co może być nie tak??? Dodam, że mój komp wykrywa mi 2 karty graficzne (Radeona i zintegrowaną od i5).
Przecież to nie powinno mieć żadnego znaczenia. Ustawienia przekopałem wszystkie (choć szczerze mówiąc w Wind 10 zbyt wielu ich nie ma).
Gdyby grafa się wysunęła to by jej nie wykrył, albo jakiś błąd by wyskakiwał?
 
Do góry