[Nasze Zestawy AV] Moje zabawki

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Słuchaj, może ja to źle nazywam, :) ten trzpień to nazwał mój znajomy, poniżej wkładam Ci link i będziesz sobie mógł dokładnie obejrzeć jak to wygląda. Trzpieniem nazywałem tą złotą podstawę , która jest tuż przy platformie, a tak w rzeczywistości jak to widzisz jest jedną całością z kolcem i generalnie można uznać, że jest to kolec, ale to ta złota końcówka wkręca się w platformę i nią się reguluje wysokość platformy. Ale tak jak pisałem, jeśli stolik ma się zrobiony dobrze, to nie jest to potrzebne, stolik trzyma poziom tak samo jak i platforma. Gro platform nie ma żadnych regulacji, na stałe np nóżka jest dokręcona. W moim przypadku cały kolec i podkładka jest na czarno pomalowana proszkowo, bo tak chciałem i tak mi zrobił.

https://www.rogoz-audio.com/Product...AUDIO-SMO40-FORNIR-NATURALNY.html#prettyPhoto
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Zdjęcia widziałem.Ale one pokazują wkręcony kolec i nie dają jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.Ale tak myślę ,że chyba ta złota podstawa jak ja nazwałeś to taka nakretka z kołnierzem osadzona w platformie na stałe.A dopiero w tą nakretkę wkręca się kolec,Chodzi o to żeby gwint kolca nie był wkręcony bezpośrednio w drewnianą podstawę.Przynajmniej ja tak to widzę.Inna sprawa,że ponad trzydzieści lat temu dokładnie na takiej zasadzie montowałem kolne w standach pod monitory.
Wydaje mi sie ,że regulowany powinien być srebrny kolec a złota końcówka powinna być nieruchoma.No chyba ,że zastosowano jakiś inny "patent".
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zdjęcia widziałem.Ale one pokazują wkręcony kolec i nie dają jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.Ale tak myślę ,że chyba ta złota podstawa jak ja nazwałeś to taka nakretka z kołnierzem osadzona w platformie na stałe.A dopiero w tą nakretkę wkręca się kolec,Chodzi o to żeby gwint kolca nie był wkręcony bezpośrednio w drewnianą podstawę.
Cóż za pytanie ! wiadomo że tam jest tuleja z gwintem którą przeważnie się wkleja w podstawę, podobnie jest w kolumnach
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
wiadomo że tam jest tuleja z gwintem
Akurat ze zdjęć na stronie producenta tak naprawdę do końca nic nie "wiadomo".Ten "złoty" pierścień na kolcu może być również zwykłym elementem dekoracyjnym.
Cóż za pytanie
Normalne pytanie ciekawej osoby ,która widziała już różne "cuda" z tego typu rzeczami.
Wiem ,że masz drogi sprzęt ,ale proszę ,,przestań się wymądrzać. ;)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wiem ,że masz drogi sprzęt ,ale proszę ,,przestań się wymądrzać. ;)
Co ma z tym wspólnego drogi sprzęt kiedy pytanie jest "dziwaczne"

Kolce.jpg
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Kolec jak kolec.Ładny.Tylko nie wiem po co pokazujesz to zdjęcie?Ja kolce robiłem 30 lat temu i wiem doskonale jak wyglądają.A tego ze zdjęcia ,mimo ,że estetycznie zrobiony, to o ile dobrze widzę ,raczej bym nie zastosował.Jest estetycznie ale źle zrobiony.Tylko nie pisz ,że zrobiła go jakaś ałdiofilska firma z doświadczeniem popartym badaniami.
A jeśli chodzi o pytania, to powiem Ci ,że nie ma "dziwacznych" pytań.Są tylko głupie odpowiedzi.
W naszej rozmowie o impedancji kolumn pisałeś ",posłuchasz trochę sprzętu najlepiej drogiego, nabierzesz doświadczenia to wtedy możemy porozmawiać" co miało oznaczać ,że Ty masz drogi sprzęt i słuchałeś takiego przez co się znasz i masz doświadczenie.
Wracając do platformy z linku, to pokaż proszę choć jedno zdjęcie czy wręcz ujęcie wskazujące jednoznacznie i bezdyskusyjnie ,że kolce są wkręcone w tuleję osadzoną w podstawie a nie bezpośrednio w podstawę.Twoje domysły, przypuszczenia czy twierdzenia ,że "tak się przecież robi" mnie nie interesują.Mam swoje domysły.Ale wolę zapytać i upewnić się.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wracając do platformy z linku, to pokaż proszę choć jedno zdjęcie czy wręcz ujęcie wskazujące jednoznacznie i bezdyskusyjnie ,że kolce są wkręcone w tuleję osadzoną w podstawie a nie bezpośrednio w podstawę.
Wróć się może do szkoły ,,,,najlepiej logicznego myślenia
Jak sobie wyobrażasz wkręcenie kolca bezpośrednio w podstawę ? będzie się to trzymać ? nie wspominając już o regulacji
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Jak sobie wyobrażasz wkręcenie kolca bezpośrednio w podstawę
Nie mam problemów z wyobraźnią dlatego swoje ( i nie tylko ) kolce wkręcałem do wkładek zamontowanych w standach czy szafkach.A kolce bezpośrednio wkręcone w podstawę ,i to z MDF-u a nie drewna, widziałem.
będzie się to trzymać ? nie wspominając już o regulacji
Zaskoczę Cię.Bedzie sie to trzymać i będzie to można regulować.Byle jak i do du...y ,ale będzie.Najlepiej wkręcić kolce,wyregulować ,nie ruszać i modlić się żeby nic nie klękło.
A jeśli chodzi o wyobraźnię to wydaje mi się ,że Ty masz z nią problem,skoro nie potrafisz sobie wyobrazić ,że ktoś może odwalić taką fuszerkę.

I zapytam jeszcze raz ,(niezależnie od tego kto i gdzie powinien wrócić),chociaż logika podpowiada mi odpowiedź
Wracając do platformy z linku, to pokaż proszę choć jedno zdjęcie czy wręcz ujęcie wskazujące jednoznacznie i bezdyskusyjnie ,że kolce są wkręcone w tuleję osadzoną w podstawie a nie bezpośrednio w podstawę.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Wyrywasz zdania z kontekstu.Powinieneś zacytować również resztę zdania ,które napisałem.Tak wyglada całe zdanie
Zaskoczę Cię.Bedzie sie to trzymać i będzie to można regulować.Byle jak i do du...y ,ale będzie.Najlepiej wkręcić kolce,wyregulować ,nie ruszać i modlić się żeby nic nie klękło.
To raz.
Dwa.Nigdzie nie napisałem ,że kolce bezpośrednio w podstawie bedą się trzymać przez cały okres użytkowania.Dodatkowo wspomniałem ,że taki układ to fuszerka.
A trzy...czy ja gdzieś napisałem ,że chciałbym rozpocząć produkcję? Mniejsza o to na jaka skalę.
Cztery.Ciekawe dlaczego nie odpowiedziałeś na moje pytanie?Już dwa razy je zadałem.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
To pytanie skieruj raczej do Lolka on ma taka platformę ja nigdy nic nie miałem z Rogoza z drugiej strony bardzo bym się dziwił gdyby firma ,która od 13 lat zgarnia nagrody i wyróżnienia osadzała kolce bezpośrednio w "desce" chyba mają wyobraźnię
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
To skoro nie masz nic od Rogoza to skąd wiesz z pełnym przekonaniem i pewnością ,że

....! wiadomo że tam jest tuleja z gwintem którą przeważnie się wkleja w podstawę, podobnie jest w kolumnach
Zdjęcia nie dają mimo wszystko 100% pewności ,w opisie też nic na ten temat nie ma.Że firma znana? Moon też jest znany a do swojego amplitunera za ok.18k wsadził bebechy chyba od Denona Czy Maratza za 4800.
bardzo bym się dziwił gdyby firma ,która od 13 lat zgarnia nagrody i wyróżnienia osadzała kolce bezpośrednio w "desce"
I dlatego że masz problemy z wyobraźnią mógłbyś się nieraz zdziwić jak niektóre uznane firmy potrafią odwalać tandetę.Ja niczego nie biorę za pewnik tylko dlatego ,że firma "od 13 lat zgarnia nagrody i wyróżnienia"A że kilka "kwiatków" już w życiu widziałem to wolę po prostu zapytać.

Akurat Rogoz maniany nie odwala.Oni akurat nie maja problemu z wyobraźnią.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Teraz już powinno być jaśniej :) Zobacz na te zdjęcia widać jest , że ta obejma jest przymocowana do blatu, a wkręca się sam kolec ...i na tym zdjęciu co jest cała platforma są same kolce, a obejmy nie ma, czyli jest ona na stałe przymocowana do platformy, inaczej się nie da przy takiej platformie, choc tak jak pisałem, tworzy to jedną całość ten pierścień z kolcem, tylko, pierścień jest przymocowany do spodu platformy. I jak widać jest spora regulacja, ale kto ma taki krzywy stolik, czy podłogę, aby tyle wykręcać :) Ale regulacja jest..



 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Rogoz i tak myk zrobił, bo na tę platformę nie podniósł ceny, a tylko na te droższe, zapewne uznał, że te drogie kto ma kupić to i tak kupi, do tego dochodzi indywidualne podejście, że dla każdego z nas dana kwota jest inną, bo zależy to od tego ile zarabiamy. Dla mnie osobiście patrząc na ceny platform i to mam na myśli z naszego rodzimego rynku to ta jest cenowo naprawdę znośna. Ale tak jak pisałem ja nikogo nie namawiam do takich rzeczy, bo zdaje sobie sprawę, że przy takiej inflacji jaka jest w naszym kraju i generalnie jakie są zarobki powiedzmy u 60% obywateli to ludzie mają na co wydawać, ale też nie lubię czytać farmazonów w drugą stronę w stosunku do tych co kupują takie rzeczy, bo powtórzę raz jeszcze indywidualna sprawa co kto kupuje , a takie osoby wydają swoje zarobione pieniądze. I nikomu nic do tego i osoba wychowana potrafi to uszanować.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
ta obejma jest przymocowana do blatu, a wkręca się sam kolec
Tak to powinno być robione i tak jest zrobione w platformie Rogoza.Czyli wszystko jest OK.A dyskusja wyniknęła stąd ,że zdjęcia mimo wszystko nie dawały pewnej i jednoznacznej odpowiedzi a ja już widziałem w tym temacie różne cuda-wianki.
lolek...ta "obejma" ,jak ją nazwałeś ,to nic innego jak zwykła tuleja z kołnierzem. Takie tuleje montuje się na stałe właśnie w ustrojach (platformy, stoliki, szafki ,kolumny),które będą miały założone kolce. Ten złoty pierścień to właśnie kołnierz .Dzięki niemu każda tuleja jest jednakowo osadzona w podłożu. A dodatkowo może pełnić funkcję ozdobną.
Niestety mój rysunek techniczny ,mówiąc delikatnie, nie jest już taki jak kiedyś ,ale może ten szkic nieco Ci rozjaśni temat.
20230531_084840.jpg


Fajna ta platforma tylko trochę drogo ,a tego co widzę najtańsza kosztuje 850zł

Nawet bardzo fajna. Widać, że firma przykłada się do estetyki wykonania. A że drogo? No cóż, zawsze pozostaje opcja DIY. Jeśli ktoś nie chodził na wagary na lekcjach zpt i ma kawałek kąta do dyspozycji może sobie sam zrobić taką platformę. To nie jest w brew pozorom wcale takie trudne. Nie liczyłem orientacyjnych kosztów ale myślę ,że w 400 zł można spokojnie się zmieścić.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Jest jasne Kolego :) u mnie jest równa podłoga, więc nie ma problemu z ustawianiem każdego z kolców, ale jest regulacja to jest :) natomiast widziałem i bez regulacji i również poziom jest idealny, warunek jest taki, aby podłoga była dobrze położona, ewentualnie stolik, aby miał regulację jak stoi platforma w stoliku. A co do DIY pewnie, zawsze można spróbować jak ma się do tego dryk, sprzęt i czas, bo to tez istotny aspekt dla wykonania np. platformy we własnym zakresie. Ważne jest , aby dana osoba była zadowolona bez względu czy zamówimy u Producenta, czy też samemu zrobimy. Ale stolików nie chcą robić stolarze tego typu co np Rogoz, AP itp Producenci,,, takich akcesoriów. Robią, ale to sa stoliki innego typu, ale też mają swój urok, kilka takich widziałem.
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
To ,że masz równe podłogi to tylko się cieszyć. Bo czasem z tym bywa kłopot.
A jeśli chodzi o regulację to zawsze lepiej że jest ,nawet gdy nie musisz jej używać niż potrzebować jej użyć gdy jej nie ma. A to czy regulację ma stolik czy platforma ,która na nim stoi to rzecz raczej drugorzędna.
Inna sprawa ,że wypoziomowania najbardziej potrzebują gramofony i wszelkiej maści napędy optyczne. Inne "klocki" już nie są tak wrażliwe na brak wypoziomowania. Ważne jest by to wszystko stabilnie stało. Oczywiście jeśli ktoś ma taki kaprys to taką platformę jak np. Twoja może podłożyć pod każdy element toru akustycznego. Ja zawsze w takich przypadkach mówię - jego cyrk ,jego małpy.
Ważne jest , aby dana osoba była zadowolona bez względu czy zamówimy u Producenta, czy też samemu zrobimy.
Powiem więcej.Zadowolenie nie jest ważne. Jest najważniejsze.
Ale stolików nie chcą robić stolarze tego typu co np Rogoz, AP
Nie chcą robić, bo "typowe" zakłady stolarskie są przeważnie nastawione na innego rodzaju działalność i mają do tego dostosowany park maszynowy. I nie chce im się "bawić" w jednorazowe wykonanie jakiejś szafki czy stolika. Przerabiałem niedawno taki temat. Gdy powiedziałem stolarzowi co potrzebuję to usłyszałem ,że nic z tego bo on robi schody , ma zamówienia niemal do końca roku i nie będzie przestawiał specjalnie dla mnie maszyn bo to mu się zwyczajnie nie opłaca.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niestety realia są takie jak napisałeś odnośnie stolarzy i ja im się nie dziwię ja tez na ich miejscu nie bawiłbym się w stoliki audio itp asortymenty.. A propo jeszcze platform pod różne zabawki to powiem uczciwie jakbym miał gramofon ważący np 20 kg i stałby na stoliku audio , to nie kupiłbym pod niego żadnej platformy, ale to moje osobiste zdanie.. Tak jak i pod odtwarzacz cd ważący powiedzmy 18 i więcej kilo... to już naprawdę są ciężkie urządzenia, mój cdik waży 19 kg i nawet do głowy mi nie przyszło, aby platformę postawić , nawet jakby była na nią miejsce..
 
Do góry