Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

Szakal_wawa

New member
no mi pozostaje tylko ten problem z dźwiękiem ... i z tąd moje pytania:
- Czy jeśli kamera daje dźwięk 5.1 to czy przeróbce zostanie 5.1 (tsmuxer powoduje rozrazd dźwięku więc muszę to zrobić czymś innym)
- Czym to zrobić ?
- i najważniejsze jak ?
Czy mógłbyś napisać jak się za to zabrać ...
Załóżmy że obraz mam złożony tsmuxerem ...
Wczytam wszystko do pinnacla ... ułożę filmy w tej samej kolejności co w tsmuxerze ...
i co dalej ... problem z synchronizacją jest taki że (załóżmy że składam film z 12 kawałków) na początku dźwięk opóźnia się o załóżmy 0,7 sekundy a pod koniec już o jakieś 1,6 sekundy ...

Pisałeś coś o Cyberlink Power Director ... ale czy on nie powoduje utraty danych w plikach (np data, czas) ? a jeśli nie to w takim razie w czym jest gorszy od multiAVCHD

Trochę dużo pytań ... ale mam takie wrażenie że może ktoś wreszcie mi pomoże ... walczę już z tym od ponad roku i może wreszcie coś nagram ...
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Z tymi wielkościami czasu asynchronizacji to rozumię, że podajesz wartości mocno przesadne, aby wyakcentować, iż przesunięcie jest zmienne. A może w twoim odtwarzaczu następuje asynchronizacja ? (jest to dość częsty przypadek). Ostatnio nagrywałem koncert "Szalom na Szerokiej" i przykładowo łącząc 8 plików o łącznej wielkości ponad 4GB, miałem zachowaną synchronizacje w całości. Przy większej ilości krótszych plików zdarza się jednak potrzeba korekty. Już to opisywałem jak ja to robię - ale skrótowo to tak. Do Pinnacla wczytuję plik połączony w tsMuxer i blokuję ścieżkę video. Ponieważ na ścieżce audio jest obraz graficzny dżwięku, więc łatwo ustalić charakterystyczne punkty, w których się da jednoznacznie przyporządkować audio i video (najczęściej są to punkty w miejscach łączenia plików video, ale mogą być i inne dowolnie rozmieszczone). Wybieram dwa lub trzy takie punkty (ale można oczywiście i więcej, ale ja nie miałem takiej potrzeby) i w pobliżu tych punktów kolejno rozcinam ścieżkę audio (w miejscach wyciszenia lub dźwięku mało zróżnicowanego) i koryguję położenie odcinków. Korektę można przeprowadzić bardzo precyzyjnie i szybko, gdyż skala czasu daje się łatwo "rozciągać". Powstałe małe przerwy w miejscach rozcięć, zapełniam dźwiękiem w drodze przeciągnięcia (nie przesunięcia) jednego lub drugiego końca w rozcięciu obrazu dźwiękowego. Cała operacja jest bardzo szybka i ja to robię łącznie z innymi operacjami audio (wyciszenia zbędnych hałasów, dodania tła muzycznego itp - co i tak trzeba by zrobić), więc nie traktuje tego jako coś uciążliwego. Następnie zgrywam samo audio jako niekompresowane .wav, a póżniej koduję do AC3 i muxuję z video tworząc strukturę AVCHD/BR (bo mnie jest dodatkowo potrzebny plik .clpi, ponieważ ja to wszystko robię, gdy tytuł już jest "wmontowany" do dużej struktury i po korekcie oba pliki muszę podmienić) - te operacje też są baaardzo szybkie. Zaznaczam jednak, że ja mam kamerę Sony (choć nową) zapisaującą dźwięk AC3 stereo i mój Pinnacle też operuje na ścieżce stereo. Jeżeli masz audio 5.1 (i koniecznie chcesz to zachować - choć różnica w stosunku do stereo jest dla kamer iluzoryczna), to gdy Pinnacle to uwzględnia, nie powinno być znaczącej różnicy w postępowaniu.
Gdy chodzi o Power Director, to moją poprzednią informację opieram na wypowiedziach zamieszczonych w sieci (przeprowadzone polskie testy kilku programów edycyjnych ze "smart rendering" wykazały, że działa to tylko u Cyberlinka) oraz z forum How to merge multiple .mts files (canon HF) into one single .mts file ("I've been using Cyberlink Power Director 8. It is as fast as TsMuxer (if I choose not to use effects, transitons...), but it does the job correctly.
I hope TsMuxer will fix those problems, it is a great tool.")
Ja zainstalowałem sobie wersję trial tego programu i mogę powiedzieć:
Interfejs bardzo prosty i intuicyjny na tyle, że jego obsługa bez instrukcji nie sprawia żadnego problemu. Wbrew informacjom w sieci, że wymagania sprzętowe są duże, u mnie na plikach AVCHD działa on znacznie lepiej i szybciej niż Pinnacle. Ponieważ w wersji trial dodawany jest znak wodny, więc oczywiście funkacja "Fast video rendering technology - SVRT" została zablokowana i nie mogę jej ocenić. Jest Dolby Digital 5.1. Są różne wersje tego Cyberlinka - najdroższa to ULTRA. Ja testowałem najprostszą: CyberLink PowerDirector - Download (pełna wersja elektroniczna w cenie 156.27 pln)
 

Szakal_wawa

New member
mój stacjonarny odtwarzacz to nie zobaczył jeszcze nawet jednej spalonej płytki ... szkoda ... ale pracuje nad tym ... ale to dlatego że nauczyłem się w przeszłości że zanim coś nagram to sprawdzam na kompie ... i tak przekodowany materiał najpierw oglądam w TotalMedia Theatre 3 ... ktoś na forum go polecał ... i tak wyłapałem błędy ... film z którym się obecnie męczę trwa 58 minut jest z 23 kawałków ... chciałem go wcisnąć jako całość ... a różnice są duże ... na 25 minucie około pół sekundy ... a na koniec już około półtorej :( ... dlatego chciałbym to poprawić ... swoją drogą ciekawe czemu się tak dzieje ... myślałem że może jak będę łączył pliki tsmuxerem po jednym (pierwszy z drugim ... potem do tego trzeci ... potem do tego co wyjdzie czwarty ... itd) to będzie dobrze ... ale niestety nie ma różnicy :(
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nawet najlepszy player programowy nie jest gwarantem utrzymania synchronizacji A/V - o tym decyduje przede wszystkim środowisko, w którym ten player funkcjonuje.
Napisz jakie są aktualnie twoje doświadczenia w zakresie synchro A/V.
Cena Cyberlinka widniejąca na cytowanej poprzednio stronie, jest nie aktualna. Ustaliłem również, że SVRT uaktywnia się tylko w wersji programu Ultra - to tak dla formalności.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Ten sam player programowy w różnych komputerach, pracujących w różnych warunkach może zachowywać się zupełnie odmiennie i cała konfiguracja programowa, obecność kolidujących kodeków, złe ustawienia i wiele innych rzeczy, może wpływać na powstanie asynchronizacji A/V. Oczywiście nie znaczy to, że u ciebie akurat tak jest, ale zdumiewają mnie te duże różnice czasowe, które podałeś. Ostatnio wystawiłem kilka filmików na You Tube z Lekcji Śpiewania, które powstały przez łączenie wycinananych fragmentów z bardzo dużych plików (po 6 - 7 GB), uprzednio powstałych w drodze połączonia kilkunastu plików przy użyciu tsMuxera (każdy plik to była cała kilkuminutowa piosenka) i w obrębie tych wielkich plików została praktycznie zachowana synchronizacja - możesz to sprawdzić odtwarzając kompilacje powstałe na ich bazie (w okienku szukaj na stronie You Tube wpisz Sydon777, a uzyskasz dostęp do wszystkich moich filmików). Oczywiście tsMuxer w innych warunkach może (przy większej liczbie łączonych plików mniejszych) być źródłem asynchronizacji A/V, która będzie wymagała korekty.
Pisałem o programie Power Director 8, że SVRT (Smart Video Rendering Technology) jest dostępne w wersji Ultra. Napisałem to na podstawie tekstu znajdującego się w Help tego programu. Ponieważ zawiera on też cały szereg innych ważnych informacji, cytuje cały tekst dotyczący smart renderingu:

"SVRT: When Can I Use it?
SVRT can be applied to video clips in the MPEG-1, MPEG-2, H.264 (Ultra version only) and DV-AVI (Type I) formats. In the following conditions, clips (or portions of clips) do not require rendering during production, and SVRT can therefore be applied:
The frame rate, frame size, and file format are the same as those of the destination production profile.
The bitrate is similar to that of the destination production profile.
The TV format is the same as that of the destination production profile. For more information, see Setting Video Clip Interlacing Format.
If all of the above conditions are met, SVRT can be used. Any clips that do not meet the above criteria are fully rendered without SVRT.
In the following conditions, clips (or portions of clips) must be rendered during production, and SVRT can therefore not be applied:
Adding a title or transition effect
Modifying the color of a video clip
Audio profile does not match destination production profile
Modifying the volume of an audio clip
Merging two video clips (clips within 2 seconds before or after the merged clips will be rendered)
Splitting a video clip (clips within 2 seconds before or after the split will be rendered)
Trimming a video clip (clips within 2 seconds before or after the trimmed clip will be rendered)
If the total duration of the production is less than one minute and any portion of the video requires rendering, the entire production will be rendered for efficiency reasons."

Nie znając jeszcze powyższego tekstu, zamówiłem Cyberlinka w wersji Deluxe, myśląc, że wreszcie sam wyjaśnię wszystkie kwestie związane z SVRT. Po zapoznaniu się z powyższym tekstem oczywiście żałowałem tego zakupu. Jakież było jednak moje zdziwienie, gdy otrzymałem pocztą elektroniczną klucz aktywacyjny do programu i uruchomiłem go, a okazało się, że SVRT uaktywniło się, co pokazuje poniższy screen:

Ekran z uaktywnionym SVRT.jpg

Czyżby Cyberlink sam się nie orientował co ma? Trudno mi to wyjaśnić, ale u mnie SVRT działa (oczywiście zgodnie z pozostałymi uwarunkowaniami podanymi w Help), choć nie tak szybko jak się spodziewałem.

Edit:
Wszystko się wyjaśniło. Cyberlink jednak dobrze wie co ma i jak na tym zarobić. Wygląda na to, że SVRT w wersji Deluxe jest aktywne tylko kilka dni od piewwszego aktywowania programu - w każdym razie u mnie ta opcja dzisiaj już jest zablokowana.
 
Ostatnia edycja:

Szakal_wawa

New member
Bardzo Ci dziękuję za te niezwykle cenne informacje i za dzielenie się swoimi doświadczeniami :D ...
Jest to bardzo możliwe, że na stacjonarnym będzie dobrze, gdyż odtworzyłem gotowy film w windows media playerze i asynchronizacja dźwięku jest jeszcze większa ...
Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy jest możliwość w gotowym zakodowanym projekcie multiAVCHD podmienić dźwięk w menu bez kodowania wszystkiego od nowa ?
 

Szakal_wawa

New member
I jeszcze mam takie drugie pytanko ... czy jak podkładam muzykę do menu to czy da się tak zrobić, że jak wybieram rozdziały to żeby przy każdym przejściu nie zaczynał mi piosenki od początku, tylko żeby piosenka leciała sobie dalej ... (mam ustawione animowane tło)
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Podkład muzyczny w menu można podmienić na dowolnie inny o tej samej długości jaką ma plik menu (standardowo 32 sek). Po odszukaniu w strukturze AVCHD/BR interesującego nas pliku (ów) we folderze STREAM (np 80010.MTS dla pierwszego tytułu głównego), należy go wczytać do tsMuxer i dokonać podmiany audio. Jeżeli dodawane audio ma te same parametry co poprzednie, to wynik wystarczy zapisać jako .m2ts. Jeżeli tak nie jest, to trzeba zapisać jako AVCHD, bo będzie musiał być podmieniany także plik informacyjny .CPI (.clpi), mający tę samą nazwę co plik menu. Podmieniany strumień audio może być dłuższy w stosunku do poprzedniego, ale spowoduje to pewną nienaturalność funkcjonowania menu - najlepiej jest samemu wypróbować i zdecydować o ostatecznej postaci.
 

Szakal_wawa

New member
a jak jest z kwestą przechodzenia przez menu ... czy da się zrobić, aby w menu przy przechodzeniu między miniaturkami dźwięk nie startował od nowa ?
 

Szakal_wawa

New member
Dziś dotarła do mnie przesyłka z Cyberlinkiem 8 ver. Ultra ... Powiem jedno ... dźwięk po łączeniu kawałków na pewno się nie rozjeżdza. Jest wszystko ok ... Na razie dopiero testuje program ... Pierwszy problem jest taki, że multiAVCHD nie jest w stanie wczytać plików m2ts tworzonych przez Cyberlinka :( ... No i nie wiem czy jak zapiszę film to czy w napisach będę miał datę tak jak to jest w multiAVCHD ... a na tym mi bardzo zależy ...
 

Szakal_wawa

New member
Niestety Power Director usuwa dane PGS :( ... czyli nici z daty ... więc albo data albo dobra synchronizacja dźwięku :( ... a może ktoś wie jak te dane pobrać z pliku i dodać potem ?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Istotnie Cyberlink (tak jak chyba wszystkie programy NLE) usuwa strumień PGS, a więc data będzie niedostępna.
Jeżeli chodzi o brak możliwości wczytania pliku do multiAVCHD, to winny jest tu tsMuxer. Zupełnie nie rozumię dlaczego, ale nie potrafi wczytać strumienia audio, choć ma ono typowe parametry i odtwarzacze zarówno programowe jak i sprzętowe nie mają problemu z jego odtwarzaniem.
Jeżeli została postawiona diagnoza obu problemów, to i znajdzie się ich rozwiązanie. Tylko dlaczego my ciągle musimy coś kombinować, aby obchodzić problemy, których być nie powinno.
 

Szakal_wawa

New member
święta racja ... a nie ma jakiejś aplikacji, która by ze źródłowego pliku m2ts pobierała strumień danych PGS i zapisywała je do pliku tekstowego ... tak aby później można było je wczytać jako napisy ... skoro odtwarzacze potrafią te dane wydobyć to może coś potrafi je zapisać do pliku ... i wtedy taki plik by się podłączało jaki napisy i by było wszystko ok ...
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Albo dzisiaj wieczorem, albo jutro opiszę jak te oba problemy można rozwiązać. Tylko zrobię to w wątku o plikach AVCHD, bo tam jest właściwsze miejsce.
 

Szakal_wawa

New member
No ja rozwiązałem problem z wczytywaniem plików do multiAVCHD, które były utworzone w PowerDirector ... Mianowicie wystarczy zakodować kompilację i zapisać na płytę blu-ray re ... i potem można wczytać bez problemu do multi :D ... pozostaje tylko problem z datą ... to w takim razie czekam na pomoc ...
 

artur111bartek

New member
Może ktoś poradzi?
Mam problem, pakuję do multiAVCHD powiedzmy trzy filmiki , wybieram ekran powitalny na 10 sekud, tworzę menu-5 ikon z informacją o miejscach, wypalam i.... wyświetla się ekran powitalny ale menu za diabła nie, włączam na ślepo Play , wszystkie odcinki idą po kolei , ale nie mogę ich odpalić z menu bo menu....nie ma! Zjęcie podane pod menu oczywiście JPEG.

Wypalam pliki BDMV , Certificate i ten z plikami ikon do menu czyli HDAVCTN.
Oczywiście funkcja "Pomiń menu" nie oznaczona ptaszkiem czyli wyłączona.

Co za diabeł? Stacjonarny BR to LG370.

A może jest jakiś inny program?
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Sprawdź czy strony menu są w strukturze AVCHD zapisane (we folderze STREAM pliki 80010, 80020 itd dla kilku tytułów - uruchom te pliki).

Ostatnio dyskusja toczy się głównie na temat menu w multiAVCHD, bo w zakresie własnej organizacji struktur AVCHD daje on możliwości niedostępne w innych programach do authoringu. Jednak w zakresie grafiki dla menu program pozostawia wiele do życzenia i multiAVCHD najlepiej wspomagać "półproduktami" z innych programów.
Użytkownicy, którzy nie planują rozbudowy swoich struktur, z dobrym efektem mogą korzystać z klasycznych programów do authoringu i uzyskiwać bardzo efektowne menu ruchome.
Dzisiaj udostępniłem na YT filmik ilustrujący jedno z takich w miarę rozbudowanych menu, które już dość dawno wykonałem: YouTube - Menu ruchome do filmu z Egiptu i Jordanii AVCHD - 34 strony połączone
Bliższa informacja o tym filmiku znajduje się w dołączonym komentarzu.
 
Do góry